Ako dlho trvá rehabilitácia po artroskopii kolena s kĺbmi?

Ako dlho trvá rehabilitácia po artroskopii kolena??

Artroskopia kolena sa vykonáva pri poraneniach kolena, menisku a poškodení chrupavky, dislokácii patelárne, artróze, cystách a ďalších stavoch v tejto oblasti. Tento postup sa vykonáva pomocou endoskopického nástroja, ako je napríklad artroskop. Táto jednotka má videokameru, ktorá zobrazuje obraz na monitore počítača a umožňuje chirurgovi skúmať skúmanú oblasť pri viacerých zväčšeniach…

Po minimálne invazívnom zákroku si pacient vyžaduje uzdravenie, ktorého trvanie závisí od zložitosti postupu. V tomto článku vám predstavíme techniky pre rôzne rehabilitačné obdobia po artroskopii kolenného kĺbu. Tieto informácie vám pomôžu vyhnúť sa chybám. Ak máte ďalšie otázky, obráťte sa na svojho lekára..

Od konca operácie po odstránenie odtokovej rúrky trvá asi 2 až 3 dni. V tejto fáze sa vykonávajú tieto postupy:

 1. Drenáž sa odstráni, podávajú sa antibakteriálne látky a lieky proti bolesti..
 2. Na miesto rezu sa aplikuje aseptická bandáž, ktorá sa uskutočnila na vloženie artroskopu.
 3. Na zabezpečenie imobilizácie a zabránenie opuchu kolenného kĺbu sa používa špeciálny obväz alebo elastický obväz.
 4. Dodáva sa s balením ľadu alebo bublinkou..

Lekár potom odporúča, aby pacient odstránil záťaž kolena. Pacient by mal sledovať lôžko na funkčnom lôžku, ktoré môže zaistiť spoľahlivú polohu ovládanej nohy.

Zaťaženie chodidiel počas chôdze by sa malo znížiť ortézou, ktorá môže zaistiť spoľahlivú imobilizáciu chodidla. Po jeho umiestnení by mal pacient použiť barle vybrané pre svoju výšku. Zaťaženia, ktoré môžu byť položené na nohu pacienta, by sa mali dôsledne dávkovať podľa pokynov lekára. Pri chôdzi môžu pociťovať miernu bolesť..

Na rehabilitáciu pacienta sú predpísané postupy regenerácie, ktoré zabezpečujú odstránenie kontrakcií a adhézií. Cestné zaťaženie by sa malo postupne zvyšovať. Súbor cvičení na posilnenie svalov sa rozširuje iba pod dohľadom inštruktora fyzioterapie, ktorý môže určiť ich trvanie.

Deň po operácii nôh sa uskutočňujú rotačné pohyby a mierne rotácie v oblasti členka. Pacientovi sa potom odporúča tento komplex:

 1. Cvičenie na stlačenie svalov na zadnej strane stehna sa vykonáva pri ležaní na chrbte. Pacient ohýba kolená, aby mu zabránil poškodiť túto akciu. Päty by mali byť pritlačené k podlahe a napnuté svaly. Dolné končatiny držte v tejto polohe 5 sekúnd. Nohy sa potom umiestnia do vodorovnej polohy. Opakujte 10 krát.
 2. Pacient sa prevalí na brucho a pod nohu sa umiestni špeciálny valec (napríklad zvinutá uterák). Iný pacient by mal čo najviac narovnať nohu a natlačiť valec nohou. Vykonáva sa 10-krát.
 3. Pacient je na chrbte. Pohyb a flexa pacienta je ohnutá na kolene a horizontálne po operácii. Opakujte 10 krát.
 4. Končatina sa narovná a pacient natiahne svalovú skupinu na prednom povrchu stehna. Noha stúpa 30 cm a udržuje sa na váhe 5 sekúnd. Pacient ju potom spadne a uvoľní sa. Vykonáva sa 10-krát.
 5. Pri ležaní sú dolné končatiny pacienta ohnuté na kolenách. Naklonil sa na nohy na podlahe a napínal sliznice po dobu 5 sekúnd. Opakujte 10 krát.
 6. Pacient sa priblíži k stene otočením na bok a môže položiť ruku za stenu. Pomaly zdvihol narovnanú končatinu 45 stupňov nad podlahou. V tejto polohe drží na 5 sekúnd a spustí sa do pôvodnej polohy. Vykonáva sa 10-krát. Potom sa to isté opakuje rovnakým spôsobom, ale s nohou otočenou smerom von. Na tento účel by mal pacient zmeniť polohu tela otočením chrbta o stenu.

Takéto cvičenia sa vykonávajú 3 až 7 dní po operácii a potom sa pacientovi odporúča ďalší komplex:

 1. Pacient leží na chrbte s valčekom pod ovládaným kĺbom. Potom napne nohy a vykoná pohyby extenzora.
 2. Pri odpočinku valca by mal pacient narovnať nohu kolenom a držať 5 sekúnd. Noha potom zostupuje do pôvodnej polohy. Opakujte 10 krát.
 3. Pacient, ležiaci na chrbte, by mal zdvihnúť nohu Move & Flexu a ohnúť ju na koleno a pracovník by sa mal pomaly zdvíhať na 45 stupňov nad horizontálu. Pri zdvíhaní končatín každých 15 cm by ste ju mali zaistiť v jednej polohe na 5 sekúnd. Potom chodidlo pomaly zostupuje.
 4. Pacient stojí pred kreslom s chrbtom 30 cm od seba. Držíc chrbát rukami, opiera sa o operovanú nohu, zatiaľ čo Move & Flexy zostáva v pravom uhle a zostane v tejto polohe po dobu 5 až 10 sekúnd. Potom, čo sa pacient má vrátiť na východiskovú hodnotu. Opakujte 10 krát.
 5. Robí sa v rovnakej polohe, ale končatina Move & Flex je ohnutá tak, že keď sa pri drepe na boľavej nohe dostane do dlane, dotýka sa podlahy. Vykonáva sa 10-krát.
 6. Robí sa to na schode vysokom asi 20 cm a chorá noha by na ňom mala spočívať úplne. Telo je naklonené tak, že jeho hmotnosť je úplne prenesená na bolesť v nohách. Pacient sa potom vráti na základnú úroveň. Opakujte 10 krát.
 7. Toto cvičenie sa vykonáva aj na schodoch, ale obsluhovaná noha sa k nemu posunie tak, aby sa naň mohol pacient plne spoľahnúť. Vykonáva sa 10-krát.
 8. Na ďalšie cvičenie budete potrebovať 2 stoličky, z ktorých jedna by mala mať operadlo. Pacient sedí na stoličke a zdvíha nohu tak, aby noha bola na svojom sedadle. Na cestu by sa malo položiť vrecko naplnené pieskom s hmotnosťou približne 1 až 2 kg.
 9. To sa deje ležaním na chrbte. Pacient by si mal zdvihnúť nohu a ľahnúť si na stenu. Zároveň by mala byť jeho panva čo najbližšie k stene. Potom by si mal narovnať nohu pri kolennom kĺbe, kým sa pod kolenom neobjaví svalové napätie. V tejto pozícii by mal byť držaný 5 minút. Opakujte 10 krát.
 10. Ak stav kolena pacienta umožňuje, aby bicykel vykonal úplné šliapanie na pedále, lekár môže odporučiť pacientovi, aby cvičil. Výučba začína postupne. Tréning trvá spočiatku 10 minút. Na začiatku je režim pedálu simulátora nastavený na minimum a potom na maximum. Potom je možné každý deň predĺžiť dobu rotácie o 1 minútu. A dorastajú do 20 minút.
 11. Toto cvičenie sa vykonáva 2 týždne po operácii bradavky. Pacientovi sa na začiatku odporúča cvičiť do 10 minút. Ich trvanie stále rastie. Okrem toho, na základe celkového stavu pacienta s Move & Flex, lekár odporúča, aby pacient zvýšil svoju rýchlosť chôdze.

Po vykonaní artroskopie kolena by mal pacient upraviť svoju fyzickú aktivitu podľa odporúčania lekára. Profesionálni športovci by sa mali zdržať tréningu po dobu nevyhnutnú na úplné prestavanie kĺbových štruktúr.

Rehabilitačné obdobie je doplnené liekmi:

Priebeh použitia vyššie uvedených prostriedkov závisí nielen od stavu kolenného kĺbu, ale aj od celkového zdravotného stavu pacienta…

Po vyliečení patologických stavov kolenného kĺbu spojených s poškodením chrupavky by sa mal pacient riadiť stravou určenou na posilnenie týchto tkanív. Vaša denná strava obsahuje vysoké bielkoviny, síru, selén a omega-3 mastné kyseliny..

V ponuke pre pacienta by mali byť uvedené tieto produkty a jedlá:

 • tvaroh;
 • Mliečne výrobky;
 • kondenzované mlieko;
 • syr
 • vaječný žĺtok;
 • med;
 • hrozienka, sušené marhule a slivky;
 • morské riasy;
 • slávky, krevety a iné morské plody;
 • bujóny;
 • aspický, aspický;
 • morské riasy;
 • ovocné želé, kompóty, ovocné nápoje, marmelády;
 • minerálna voda.

Na vykonanie rehabilitačného kurzu po artroskopii kolena by sa pacient mal poradiť s ortopédom alebo rehabilitátorom. Ak je to potrebné, lekár môže pacienta odporučiť odborníkovi na výživu, aby mu poradil o problémoch s nadváhou.

Videá o rehabilitácii kolennou artroskopiou:

Rehabilitácia: Artroskopia kolenného kĺbu. Časť 1.

Rehabilitácia: Artroskopia kolenného kĺbu. Časť 3

Rehabilitácia: Artroskopia kolenného kĺbu. Časť 2.

Artroskopia kolenného kĺbu je mierny chirurgický zákrok s minimálnym rizikom zranenia a vykonáva sa pri roztrhnutí menisku, vypálení patra, cyste, poranení tkaniva chrupavky, artróze. Lekár vykonáva zákrok pomocou artroskopu, ktorý sa vkladá pod kožu a umožňuje vám vidieť celú situáciu vo vnútri kolena. Tento nástroj umožňuje umývanie menisku, opravu poškodených väzov, opravu dislokácií.

Operácia sa vykonáva iba v anestézii, ale ako bude záležať na zložitosti, dôvode jej implementácie a ďalších faktoroch. Lekári môžu používať:

Pred začatím artroskopie lekár aplikuje kliešte, aby sa ubezpečil, že do kolenného kĺbu nevstúpila žiadna krv. Nástroje sa vkladajú cez 3 otvory s priemerom 5 až 7 mm a lekár môže použiť špeciálnu tekutinu, ktorá sa vstrekuje nástrojom, aby pomohol zviditeľniť miesto operácie. Po dokončení sa pacientovi podajú protizápalové lieky na rýchlejšiu rehabilitáciu.

Aj keď sa artroskopia považuje za najmenej benígnu chirurgickú techniku, stále existujú komplikácie, ktoré môžu zahŕňať artritídu, vaskulárne problémy, hemartrózu a výrony. Riziko komplikácií závisí priamo od lekára, preto vám odporúčame zvoliť si intelektuálneho špecialistu.

Rehabilitačné podmienky po artroskopii kolena sa môžu značne líšiť v závislosti od želania pacienta rýchlejšie sa zotaviť, zložitosti operácie a ďalších faktorov. Do normálneho životného štýlu sa môžete vrátiť za 6 až 12 mesiacov a čím väčšie úsilie vynaložíte, tým skôr môžete zabudnúť na zranenia kolena. Po operácii vám lekár môže v závislosti od situácie dovoliť chodiť prvý deň, ale nezabudnite použiť barlu, trstinu..

 • v prípade potreby sa pacientovi podáva širokospektrálne antibiotikum;
 • na vylúčenie trombózy sa odporúča obliekanie končatín pomocou elastického obväzu alebo kompresný sveter;
 • kryoterapia;
 • celkový odpočinok pripevnením dolnej končatiny pomocou ortotického obväzu;
 • úľava od bolesti
 • Cvičebná terapia;
 • lymfatická drenáž;
 • chôdza s barlami.

Ambulantná liečba (rehabilitačné obdobie po artroskopii kolena – 1-3 týždne):

 1. obväzy;
 2. prepichnutie kĺbu na odstránenie tekutiny z jej dutiny;
 3. odstraňovanie švov;
 4. masáž
 5. elektrická stimulácia svalov;
 6. Cvičebná terapia;
 7. fixácia kolenného kĺbu lakťovou opierkou;
 8. užívanie liekov na zmiernenie zápalu;
 9. Elastikujte si kolená počas týždňa;
 10. rehabilitácia;
 11. lymfatická drenáž;
 12. kryoterapia;
 13. konečné predĺženie končatín kolenného kĺbu;
 14. pasívne pohyby kolena.

Pooperačný týždeň 4-6:

 • pešia chôdza – iba so súhlasom ošetrujúceho lekára;
 • cvičebná terapia na posilnenie svalov stehien;
 • triedy na stacionárnom bicykli;
 • tvorba chôdze bez prehĺbenia bolesti v nohách;
 • ohýbanie škáry do 90 stupňov;
 • kúpanie a prechádzky v bazéne.
 • v tejto fáze vám lekár môže dovoliť chodiť po jednotke úplne;
 • chôdza a beh v bazéne;
 • cvičenia na blokovom simulátore;
 • plávanie prsníkov;
 • krok na krok alebo platformu.

Ostré pohyby postihnutých nôh, skoky, výkyvné cvičenia nie sú v tejto fáze stále povolené.

 • plné chôdze;
 • posilnenie ovládaných svalov nôh;
 • rozvoj koordinácie.

4-6 mesiacov po operácii. V tejto fáze by sa mali cvičenia stále vykonávať, aby sa posilnili kĺby a svaly, v niektorých prípadoch je povolený beh a keď sú končatiny zaťažené, odporúča sa použiť kolenný kĺb nutkavo…

Kontaktovanie skúseného odborníka môže výrazne skrátiť rehabilitačné obdobie po artroskopii kolena, najmä ak sa budete riadiť jeho radami a robiť denné cvičenia…

Ak chcete rovnaké zaobchádzanie, opýtajte sa nás ako?

Jednou z metód diagnostiky a liečby patologických stavov kolenného kĺbu je artroskopia. Pochopenie predmetu pohovoru si vyžaduje oboznámenie sa s anatómiou kolenného kĺbu..

Kolenný kĺb je teda anatomickou a fyziologickou klasifikáciou kĺbový kĺb dvoch mostíkov. Tvorí ju distálny koniec (kondyly) stehennej kosti a bočný okraj, ako aj patella. Kondyly sú pokryté chrupavkovým tkanivom a zahŕňajú meniskus (laterálny a stredný) a tiež sa skladajú z chrupavkového tkaniva. Ich funkciou je aproximovať kĺbové povrchy kostí a tlmiť kĺb počas cvičenia (chôdza, beh, atď.). Vláknitá kapsula, ktorá je bočnou stenou kĺbu, je pripevnená na koncoch stehennej kosti a holennej kosti. Kĺbové prvky vystužené popruhmi.

Všetky choroby kolenného kĺbu sú dôsledkom metabolických porúch, traumatických poranení alebo zápalových procesov. Nasledujúce príznaky vyvolávajú vývoj chorôb:

 • nadváha;
 • športová;
 • príbuzné choroby;
 • neaktívny životný štýl;
 • dedičná predispozícia;
 • vek.

1912. Na kongrese lekárov v Berlíne dánsky lekár Severin Norrentoft vydal správu o endoskopii, v ktorej okrem iného hovoril o postupe, ako je kolenná artroskopia. Rozprával o svojej osobnej skúsenosti s manipuláciou a jej význame pri diagnostike a liečbe patologických stavov kolenného kĺbu. Bola to prvá zmienka o populárnej metóde diagnostiky a liečby dnes..

V súčasnosti môže chirurgická liečba s artroskopiou viesť k mnohým indikáciám kĺbov ramena, lakťa, zápästia, bedra, kolena a členka…

Artroskopia na diagnostické účely, ak iné testovacie metódy nedokázali určiť príčinu patologických prejavov v kĺbovej oblasti pacienta.

Kontraindikácie pre artroskopiu

 • Vysoké riziko komplikácií po anestézii. V takom prípade je potrebné zvoliť iný typ anestézie alebo vyšetrenie / metódu liečby..
 • Nestabilný stav pacienta. To vyžaduje predchádzajúcu stabilizáciu pacienta.
 • Výskyt akútnej alebo chronickej exacerbácie choroby. V takom prípade je potrebné predchádzajúce ošetrenie..
 • Kĺbová ankylóza (kostná alebo vláknitá).
 • Voliteľné procesy v navrhovanej oblasti manipulácie.
 • Rozsiahle krvácanie kĺbov.
 • Poškodenie integrity kĺbovej kapsuly.
 • osteomyelitída.
 • Kostná tuberkulóza.
 • Menštruačné obdobie.

Zoznam operácií vykonaných počas artroskopie

 • diagnostická rehabilitácia kĺbu;
 • resekcia menisku;
 • meniskus alebo šľacha;
 • reštauračné a plastové väzivá;
 • resekcia cysty;
 • autochondroplastika.

Úľava od bolesti

Počas artroskopie sa používajú tieto typy anestézie:

 • Miestne: Kvôli prechodnému pôsobeniu a nepohodlnosti, ktoré sa pri manipulácii zriedka používajú.
 • Vedenie: Anestézia niektorých nervov, jej trvanie do jednej a pol hodiny.
 • Epidurálna: Pri tejto anestézii sa pacient necíti manipulovaný nohami a chirurgmi. Pacient počas operácie nespí, takže kontakt nie je náročný. Ak je to potrebné, anestézia sa môže po operácii predĺžiť. Vyžaduje sa anestéziológ.
 • Celková anestézia: Pacient trávi celú operáciu v stave spánku. Vyžaduje sa anestéziológ.

Pacient leží na chrbte so sklopenými dolnými nohami a kolená ohnutými na 90 stupňov.

Po anestézii nasleduje kliešte na zastavenie toku krvi do končatiny. Koleno a stehná sa potom v určitej polohe zablokujú v špeciálnych zarážkach.

Malými defektmi v kolennom kĺbe sa vkladá malý vodič kovovej punkcie. To umožňuje chirurgom dôkladné vyšetrenie kĺbového tkaniva cez malú dieru a ak je to potrebné, manipuláciu s ďalšími rezmi.

Artroskop je vybavený špeciálnym vybavením pre endoskopické chirurgické zákroky: šitie, resekcia, odstránenie, odparovanie, materiál na biopsiu atď…

Po nevyhnutných krokoch sa rany (s veľkosťou asi 5 mm) uzavrú sterilným obväzom.

Komplikácie sú zriedkavé, keď s nimi manipulujú odborníci (chirurgovia so skúsenosťami s endoskopiou), ktorí používajú dobré vybavenie a správne podmienky. Je však potrebné poznať potenciálne riziká. Tieto zahŕňajú:

 • infekcia (oprava rany, disky, empyém, sepsa);
 • poškodenie kĺbov počas manipulácie;
 • poškodenie artroskopických nástrojov stratou prvkov v kĺbovej dutine;
 • výskyt syndrómu prípadu;
 • trombóza, tromboembolizmus;
 • cerebrovaskulárna príhoda;
 • komplikácie spojené s anestéziou: náhle zastavenie srdca, anafylaktický šok.

Aby sa predišlo komplikáciám, je potrebné zdôrazniť potenciálne riziká pre každého pacienta. Preto sa praktizuje komplexná telesná diagnostika a príprava liekov..
Artroskopiu by mal vykonávať iba odborník..

Etapy rehabilitácie po artroskopii kolena

Táto fáza trvá od konca manipulácie po vybratie kanalizácie. V tomto štádiu je potrebné použiť lokálnu kryoterapiu umiestnením vyhrievacej podložky s ľadom alebo špeciálnym zábalom na koleno na 30-40 minút. Na zabránenie komplikáciám cievneho lôžka sú potrebné elastické obväzy končatín alebo kompresné pančuchy. V niektorých prípadoch lekári odporúčajú nosiť rigidnú ortózu alebo dlahu.

V prvých dňoch po operácii je potrebné opatrne opustiť končatinu a dať jej zvýšenú polohu.

Gymnastika vo východiskovej polohe ležiaca na chrbte:

 • ideomotorické cvičenia vykonávané mentálne;
 • napätie a sťahy svalov stehien a zadku;
 • zdvihnite rovnú nohu;
 • vykonávanie pohybov v členkovom kĺbe.

So súhlasom lekárov, t. J. Bez kontraindikácií, môžete začať vstávať.

Pri chirurgických zákrokoch s plastovými kapsulami by mal byť kĺb imobilizovaný po dobu 2 týždňov. Toto obdobie zodpovedá prvej fáze rehabilitácie.

V tejto fáze sa k cvičeniam uvedeným vyššie pridajú pasívne pohyby s nízkou amplitúdou (kým päta nespadne z povrchu) (potom rovnaká poloha) a potom sa zvýši amplitúda. Počas tohto obdobia sa pridávajú cvičenia na udržanie svalov v depresívnom stave a mechanická terapia (cvičenie) sa začína bez ďalšieho zaťaženia…

Ak neexistujú kontraindikácie, môžete ísť plávať, pešo bez únavy.

V prípade abscesu vám lekár predpíše drenážnu masáž.

Zahŕňa cvičenie na stacionárnom bicykli so záťažou, ako aj jazdu na bicykli, odporové cvičenia.

Môžete robiť rôzne cvičenia, ale aktívne športy sú stále zakázané.

Jeden mesiac po artroskopii, ak nie sú kontraindikácie, je pacientovi umožnené chodiť s ortézou pri plnej záťaži na operovanej nohe. V tejto fáze je potrebné posilniť stehná a zadok.

Počas druhého mesiaca môže pacient vykonávať funkčné cvičenia zamerané na aktiváciu niekoľkých svalových skupín na zvýšenie sily, vytrvalosti a rozsahu pohybu, ako aj na doplnenie závaží (silový tréning) a blokovanie cvičebných pomôcok…

Na konci druhého mesiaca, ak nie sú kontraindikácie, sú povolené triedy voľného motora, rovnováhy a koordinácie.

Až do úplného obnovenia spoja je absolútne zakázané otáčanie, ostré pohyby a pohyby s vysokou amplitúdou.

Otázka času začiatku chôdze sa určuje úplne individuálne v závislosti od základnej choroby. Prvý deň je teda po menštruácii možné chodiť po barle alebo trstine..

Zvyčajne 2 týždne po artroskopii môžu pacienti chodiť bez toho, aby si odpočinuli na barle. Nemal by sa očakávať nástup syndrómu bolesti.

Všetky termíny pre pacientov, ktorí sa vracajú do svojho normálneho rytmu života, sú od prípadu k prípadu úplne individuálne a podliehajú mnohým faktorom. Na základe štatistík je možné uviesť:

 • Pacienti, ktorí mali pred manipuláciou aktívny životný štýl, ktorí sa zaoberali ťažkou fyzickou prácou a vykonávali, sa mohli do mesiaca vrátiť na pracovisko. Súťažiaci môžu vstúpiť do súťaže najmenej 2 mesiace po artroskopii.
 • Pacienti, ktorých profesionálne činnosti nevyžadujú tvrdú fyzickú prácu, budú schopní viesť normálny životný štýl po 2 týždňoch.

Fyzioterapia je indikovaná počas rehabilitačného obdobia po artroskopii.

Pacientovi sa zvyčajne podávajú liečebné metódy, ako sú magnetický laser, terapia UHF, elektroforéza lidázou, magnetoterapia, ultrazvuk, masáž.

Záverom, dôsledná implementácia všetkých menovaní a odporúčaní lekára povedie k artroskopii samotnej a k ďalšej rehabilitácii kolenného kĺbu bez komplikácií. Pacient sa potom rýchlo vráti do normálneho pracovného a každodenného života.

Rehabilitácia po artroskopickej operácii kolena – príklad zo skutočného života:

Aby k rehabilitácii po artroskopii kolena došlo bez komplikácií a nepriaznivých následkov, je potrebné prísne dodržiavať všetky odporúčania lekára, užívať predpísané lieky, robiť cvičenia, chodiť na masáž a fyzioterapiu. Po dobu rehabilitácie a dávky kolena sa chorému vydá osvedčenie o práceneschopnosti..

Artroskopia kolena je nevyhnutná pri poraneniach končatín, pri zlomeninách menisku a chrupavkách, dislokáciách, patologickej tvorbe cysty, ako aj pri progresii artrózy a iných degeneratívnych-dystrofických patológiách. Pooperačná artroskopia vedie k zotaveniu pooperačného obdobia, ktoré bude závisieť od individuálnych charakteristík pacienta, stupňa poškodenia alebo závažnosti progresie ochorenia…

Návrat na obsah

To trvá v priemere 3 až 4 dni, počas ktorých sú švy utiahnuté a je odstránený odtok. Aby sa predišlo komplikáciám, pacient by mal byť hospitalizovaný počas prvých 5 až 7 dní po operácii kolena. Šev by mal byť počas montáže zakrytý antiseptickým obväzom a na nohu by sa mala umiestniť elastická bandáž alebo kompresné ponožky, aby sa zabránilo edémom. Aby sa predišlo komplikáciám, odporúča sa, aby pacient klamal väčšinou počas prvých 2-3 dní. Chôdza je povolená postupne a spočíva na barlách alebo chodcoch..

Ortopedická ortéza imobilizuje kolenný kĺb po artroskopii. Bandáž pomôže rovnomerne rozložiť zaťaženie na kontrolovanej končatine, čo rýchlo obnoví funkčnosť kĺbu. Keď riziko pooperačných komplikácií ustane, lekár predpíše súbor terapeutických cvičení, ktoré sa vyberú individuálne..

Návrat na obsah

Cvičenia fyzickej terapie sa používajú na prevenciu kontraktúr a zjazvenia počas rehabilitácie. Po prvé, fyzioterapia po artroskopii kolena sa vykonáva pod dohľadom fyzioterapeuta. Ak je možné intenzitu zvýšiť, cvičenia sú povolené doma. 1-2 dni po operácii sa podáva zahrievacia gymnastika, ktorá zahŕňa starostlivé striedanie členku. Ak nie sú kontraindikácie, komplex cvičebnej terapie sa rozširuje, ale intenzitu cvičenia by mal lekár sledovať, pokiaľ rehabilitačné obdobie trvá. Je zakázané meniť cvičenia na zložitejšie. Je nebezpečné vzdať sa bariel vopred bez súhlasu lekára.

Na včasnú obnovu kĺbových štruktúr, funkcií bočných a krížových väzov sa odporúčajú tieto pravidlá:

 • Opatrne vstaňte z postele a rukou sa dotýkajte podlahy, ale neprenášajte svoju váhu.
 • Končatiny dajte vodorovnú polohu, ktorá uľahčí stratu krvi.
 • Nepoužívajte drep.
 • Kontrolný uhol ohybu kolena.

Návrat na obsah

liek

Pacientovi môže byť predpísaný liek Chondrogard na opravu kĺbového tkaniva.

Aby sa predišlo pooperačným komplikáciám, je nevyhnutná hospitalizácia počas prvých 5-7 dní po operácii. Injekcie sa podávajú s antibiotikami, aby sa zabránilo infekcii. Nesteroidné protizápalové lieky pomôžu zmierniť opuchy a zmierniť bolesť. Odporúčajú sa úvodné injekcie, potom môžete prejsť na tablety. Počas obdobia zotavovania by sa mali používať chondroprotektívne látky, ktoré prispievajú k oprave a regenerácii kĺbovej chrupavky. Vstrekovanie sa podáva v priebehu kurzu dlhý čas. Tieto nástroje sa osvedčili:

Návrat na obsah

Výkonové funkcie

Je dôležité upraviť stravu, ktorá vám pomôže rýchlejšie sa zotaviť z artroskopie kolenného kĺbu, najmä ak ide o artrózu. Odporúča sa obohatiť menu jedlom s vysokým obsahom bielkovín, síry, selénu, omega-3 mastných kyselín. Pretože v pooperačnom období bude pohybová aktivita obmedzená, je dôležité kontrolovať svoju hmotnosť. Preto by v strave malo dominovať:

Pacient musí jesť viac morských živočíchov, aby sa mohol úspešne pohybovať a ohýbať.

 • chudé mäso a ryby;
 • zelenina a ovocie;
 • tvarohové a kyslé mliečne nápoje;
 • vajíčka
 • trochu medu;
 • orechy a sušené ovocie;
 • morské plody;
 • trhané mäso a vývary;
 • marmeláda, ovocné želé.

Výrobky, ktoré obsahujú jednoduché uhľohydráty, cukry, tuky, sú vylúčené z ponuky. Odporúča sa grilovať, pečiť v peci alebo jednoducho variť. Je tiež dôležité normalizovať pitný režim. Aby sa obnovila elasticita a elasticita chrupavkových štruktúr, odporúča sa vypiť počas dňa aspoň 1,5 litra čistej minerálnej vody bez plynu…

Návrat na obsah

V prvých týždňoch, keď sa pacient pohybuje na barle, cvičenia väčšinou ležia. Môžete vykonať nasledujúce cvičenia:

 • Striedavo zdvíhajte aj končatiny a pomaly sa otáčajte do strany ako kyvadlo.
 • Nasaďte si ponožky a sústreďte sa na koleno.
 • Ohnite kolenné kĺby, stlačte boky a snažte sa čo najviac napnúť.
 • Oprite sa o svoje chodidlá v rovnakej polohe a zdvihnite spodnú časť chrbta tak vysoko, ako je to možné.

Ak to ošetrujúci lekár dovolí, môžete cvičiť na stacionárnom bicykli.

Pri výkone gymnastiky sa odporúča nosiť ortopedické chrániče kolien a špeciálne topánky, ktoré znehybňujú kĺb. Ak vám to lekár dovolí, môžete na cvičenie použiť cvičebnú a stupňovú platformu. Počas prvých šiestich mesiacov rehabilitácie sú aktívne športy zakázané. Keď sa stav vráti do normálu, intenzita cvičenia sa môže zvýšiť o:

 • Keď stojíte, oprite obslužnú končatinu do strany a opierajte sa o operadlo stoličky.
 • Položte nohy na šírku ramien a mierne kolená ohýbajte. Podržte v tejto polohe 15-20 sekúnd.
 • Pri sedení na stoličke zdvihnite končatiny ohnuté v kĺboch ​​čo najvyššie.
 • Držte fitness loptu medzi boky v rovnakej polohe a skúste ju stlačiť čo najviac.

Návrat na obsah

Fyzikálna terapia je neoddeliteľnou súčasťou obdobia zotavenia po artroskopii kolenného kĺbu. Ale ak má osoba horúčku a celkový stav sa ešte nevrátil k normálu, akákoľvek fyzioterapeutická liečba je prísne zakázaná. Na základe rizika komplikácií sú uvedené nasledujúce postupy:

 • magnet;
 • laserová terapia;
 • elektroforéza;
 • elektrická stimulácia;
 • akupunktúra.

Ak máte bolesti kĺbov, návšteva kúpeľne je prijateľná.

Fyzioterapia pomôže určiť krvný obeh v postihnutej oblasti, urýchliť obnovu a regeneráciu kĺbových štruktúr. Keď cesta prestane bolieť, môžete sa vykúpať. Zahrievacie procedúry majú priaznivý vplyv na stav celého tela. Ruský kúpeľ a ľahká masáž brezovou metlou sú známe svojím regeneračným účinkom..

Návrat na obsah

Ak chcete byť účinný po artroskopii, odporúča sa kombinovať fyzioterapiu s masážnymi manipuláciami, ktoré pomôžu:

 • posilňujú kolenné svaly a väzivo;
 • normalizovať prietok krvi do poškodených tkanív;
 • zabrániť recidíve;
 • zlepšiť celkové zdravie.

Terapiu by mal vykonávať špeciálne vyškolený ručný terapeut, neodborná masáž po artroskopii kolena vyvoláva nebezpečné následky.

Návrat na obsah

Preto, aby ste sa vyhli komplikáciám po artroskopickej operácii počas obdobia zotavenia, mali by ste prísne dodržiavať lekársku pomoc a nesnažte sa zvyšovať zaťaženie operovanej končatiny. Aj po pracovnej neschopnosti a úplnom uzdravení je dôležité sledovať stav kĺbov, cvičenia a nosiť pohodlné topánky. Je dôležité, aby si ženy vybrali modely s nízkym podpatkom, inak môžu spôsobiť nové komplikácie a zhoršenú funkciu kĺbov. Ak kĺb prestal normálne fungovať, je zakázané samoliečiť alebo čakať, kým sa problém nevyrieši spontánne. Ak máte podozrivé príznaky, mali by ste okamžite vyhľadať svojho lekára kvôli diagnostike.

Leave a Reply