Ako vyliečiť kolennú artrózu

Známky osteoartritídy kolena

Prečo dochádza k artróze

Artróza kolenného kĺbu má rôzne príznaky a ukazuje výskyt trofických zmien v tkanive kĺbov. Môžu byť spojené s vekovým faktorom aj s predchádzajúcimi zraneniami. Medzi mnohé faktory, ktoré túto chorobu vyvolávajú, možno identifikovať hlavné príčiny artrózy kolena:

Sekundárne príčiny artrózy

Primárna artróza kolena je zvyčajne diagnostikovaná prakticky u pacientov s Move & Flex. To v tomto prípade nie je spôsobené žiadnym ochorením, ale je to spôsobené zmenami súvisiacimi s vekom a metabolickými poruchami.

Sekundárna artróza kolena sa nevyvíja sama osebe, už existujú dôvody na jej vývoj. Medzi sekundárne dôvody patria:.

 1. Poškodenie sliznice chrupavky, ktoré pôsobí ako tlmič nárazov a stabilizuje kolenný kĺb.
 2. Preťaženie cesty. Konkrétne: vzpieranie, drepy, beh. Časté športové tkanivo sa rýchlo opotrebuje a spôsobuje artrózu.
 3. Trauma kĺbov. Predchádzajúca dislokácia, odstránenie menisku alebo lézia, zlomenina.
 4. Ak je osoba obézna, je ťažké opraviť kolenný kĺb. Obezita spôsobuje poškodenie menisku, ktoré vedie k artróze. Nadmerná hmotnosť spôsobuje, že nohy nesú hlavnú záťaž.
 5. Kĺbová patológia. Reumatoidná artritída priamo ovplyvňuje vývoj artrózy. Procesy akumulácie tekutín v kĺbe, ktoré spôsobujú nádory, ničia tkanivo chrupavky.
 6. Zhoršený metabolizmus. Pre správne fungovanie tkanív sa tkanivá musia získavať denne. Ich nedostatok nepriaznivo ovplyvňuje chrupavku.

Ženy s nadváhou trpia komplikáciami so soľou v dôsledku nadváhy, ktorá je predpokladom rozvoja tejto choroby.

Kĺb je náchylný na artrózu kvôli svojim anatomickým vlastnostiam a neustálemu preťaženiu. Progresia artrózy kolena, jej príznaky a liečba budú závisieť od príčiny choroby.

Rozlišujte medzi primárnou a sekundárnou artrózou. Podľa pôvodného chápania deštruktívnej choroby bez predchádzajúcej lézie.

Stupeň artrózy kolena

Osteoartritída stupňa 1 je do značnej miery nezistiteľná. Táto fáza vývoja sa vyznačuje:

 • únava nôh;
 • mierny pokles pohyblivosti, ktorý sa zvyčajne pozoruje bezprostredne po spánku.

Príznaky bolesti, ak existujú, sa vyskytujú v malom rozsahu. V súčasnosti röntgenový snímok ukazuje artrózu kolena ako malé nepravidelnosti na povrchu chrupavky a kosti.

Môže sa tiež pozorovať mierne zúženie lúmenu medzi kosťami. Diagnóza patológie je v tomto štádiu mimoriadne náročná a vyžaduje sa röntgen.

Charakteristické príznaky artrózy 3. stupňa sú silná bolesť, ktorá je nezávislá od množstva a intenzity fyzickej aktivity. Kíby spôsobujú únavu aj v noci, čo spôsobuje veľké nepohodlie.

Pohyblivosť kolenného kĺbu je narušená a osoba už nemôže koleno samostatne ohýbať. Pozoruje sa citlivosť na zmeny počasia, pri ktorej je postihnutá oblasť veľmi citlivá.

Roentgenogram môže ukázať globálne zmeny v tkanive chrupavky, povrchu kĺbov, abnormálnom raste. A zakrivenie X alebo X vedie človeka k postihnutiu.

Klinicky a morfologicky sa rozlišujú štyri štádiá choroby pri artritíde kolena, z ktorých každé zodpovedá určitému súboru symptómov a liečby. Konzervatívne metódy sú znázornené na obrázkoch 1 a 2 a ortopedické a chirurgické na obrázkoch 3 a 4.

Klinické príznaky deformity chrupavky

Mnoho príznakov gonartrózy sa môže mýliť, čo naznačuje ďalšie ochorenie..

Počiatočné príznaky artrózy kolena:

 1. bolesť.
 2. Praskanie chrupavky.
 3. Znížená mobilita.

Zvyčajne sú všetky kĺby kĺbové kosť pokryté hyalínovou chrupavkou. Je to hladký a lesklý vankúšik, ktorý poskytuje mäkký kúsok kosti vo vzťahu k sebe, rovnako ako tlmí a rozdeľuje záťaž za chodu…

Okrem subjektívnych symptómov (bolesť, zimnica, deformita, zhoršená pohyblivosť), ktoré naznačujú gonartrózu, existujú aj objektívne príznaky, ktoré spôsobujú, že diagnóza je nezameniteľná. V zásade sú tieto príznaky detegované röntgenovým vyšetrením kĺbu (rádiografia). V prvom štádiu choroby nedochádza k zmenám kostí (stehennej kosti, holennej kosti a holennej kosti), ktoré tvoria kolenný kĺb. Štúdia odhaľuje mierne zmeny v hyalínovej chrupavke, ktorá pokrýva kĺb, mierne zúženie kĺbového priestoru a niekedy zápalovú tekutinu v kĺbovej dutine..

V druhej fáze je pozorované silné riedenie kĺbovej chrupavky a jej vymiznutie na významných miestach kĺbových povrchov kostí. Ďalej sa pozoruje rast kostí (osteofyty) a výrazné zúženie priestoru kĺbov. Tretím stupňom gonartrózy je neprítomnosť chrupavky na väčšom povrchu kĺbu, výrazné zúženie kĺbového priestoru, skleróza kostí a výskyt „fragmentov“ chrupavky (chondróm) v kĺbovom priestore. A nakoniec, v konečnom (štvrtom) štádiu choroby sa zväčšia kĺbové povrchy, zmizne kĺbový priestor zodpovedajúci úplnému zastaveniu pohybu kolena (ankylóza)…

Hlavné príznaky choroby:

Určité príznaky sa pozorujú pri artróze kolena. Povaha bolesti:

 • nepohodlie po prebudení sa snaží vstať po dlhom sedení;
 • bolesť kolena s predĺženým postavením;
 • pálenie a podráždenie pri lezení po schodoch;
 • nočná bolesť, aj po cvičení;
 • slabosť nôh, „seno“ končatín.
 • akútna silná bolesť, často v oblasti kolenného ohybu, ktorej intenzita a povaha sa môžu časom meniť. Bolesť sa zvyčajne stáva nepohyblivou pri pohybe a v pokoji sa môžu zmierniť alebo zosilniť;
 • prejav deformity a opuchu postihnutého kĺbu;
 • charakteristické praskanie na cestách;
 • prítomnosť zápalovej reakcie vyskytujúcej sa v kĺbovej synoviálnej membráne, ktorá vedie k opuchu chrupavky a zväčšeniu jej objemu;
 • zníženie pohyblivosti kĺbov – v prípade patológie ochorenia, nástup stuhnutosti kĺbov, obmedzenie ich pohyblivosti.

Artritída kĺbov postihuje mnoho rôznych oblastí ľudského tela, ale najbežnejšie sú:

 1. Kolenná artróza;
 2. Artróza členkového kĺbu (chodidla) a ruky;
 3. Artróza ramenného kĺbu;
 4. Krčná a bedrová artróza;
 5. Artróza bedrového kĺbu.

Artróza je vždy spojená s deformitou kosti, preto sa nazýva aj deformita kolenného kĺbu alebo osteoartróza. Upozorňujeme, že pojmy: artróza, osteoartróza, deformujúca artróza, osteoartróza sú synonymá v terminológii používanej v medzinárodnej klasifikácii chorôb X..

Deformujúca sa artróza bedra spôsobuje najzávažnejšie poškodenie funkcií pohybového aparátu. Je to včasné zistenie príznakov, ktoré pomáhajú udržiavať fyzickú zdatnosť.

Tento typ kolennej artrózy má za následok výraznú deformáciu nohy, jej os sa odchyľuje od priamky, zakrivenie vedie k tvrdej, takmer nemožnej kĺbovej práci…

diagnostika

Po vypočutí sťažností pacienta lekár najskôr hľadá viditeľné zmeny v štruktúre končatín (skrátenie kostí, deformácia) a znížená pohyblivosť kĺbov. Palpácia je sprevádzaná bolesťou a vŕzganím vrzajúcich zákrut.

Hlavnou metódou diagnostiky gonartrózy je kĺbová rádiografia (zatiaľ čo v prvom štádiu sa patológia nemusí zistiť). Môžu existovať také obrázky, ktoré monitorujú dynamiku vývoja choroby. Okrem röntgenových lúčov možno predpísať aj vyšetrenie MRI alebo CT..

Všetky tieto testy sú potrebné na správne určenie príčiny choroby a na odlíšenie gonartrózy od iných chorôb kĺbov…

Ako liečiť kolennú artrózu?

Ak je diagnostikovaná artróza kolena, liečba môže zahŕňať nasledujúce metódy:

 • lieková terapia;
 • masáže a manuálna terapia;
 • chirurgický zákrok;
 • rehabilitačná terapia (cvičebná terapia, fyzioterapia a ďalšie metódy).

Ciele liečby gonartrózy sú:

 • na odstránenie bolesti;
 • ak je to možné, opravte zničený prístroj na chrupavku a väz;
 • zvýšiť rozsah pohybu v kĺbe.

Hlavnými skupinami liekov používaných na liečbu artrózy sú:

 1. NSAID sú nesteroidné protizápalové liečivé skupiny;
 2. Chondroprotektoriai;
 3. Liečebné krémy, masti a mazadlá;
 4. Nástroje pre kompresory.

Lieky používané ako NSAID – diklofenak, ketoprofén, piroxikam, butadión, indometacín, Move & Flex, nimulid, celebrex a deriváty.

S artrózou, nesteroidné, obj. neharmonické protizápalové lieky sa tradične používajú na odstránenie zápalu a bolesti, pretože silná bolesť znemožňuje začatie liečby.

Až po odstránení bolesti protizápalovými liekmi môžete pokračovať v masážach, liečebných cvičeniach a fyzioterapeutických procedúrach..

Ako liečiť kolennú artritídu doma? Liečba liekom môže dopĺňať niektoré tradičné lekárske predpisy.

Liečba tohto ochorenia je navrhnutá tak, aby eliminovala príznaky. Existuje niekoľko metód na liečbu artrózy:

 1. Konzervatívne zaobchádzanie.
 2. Chirurgické ošetrenie.
 3. Terapeutická a preventívna telesná výchova.
 4. Liečba ortopedickými pomôckami.
 5. Liečba drogami.

Konzervatívne liečenie je určené na zmenu návykov človeka. Pacient má upraviť stravu a denný režim.

Chirurgický zákrok je indikovaný, keď zlyhali všetky ostatné liečby. Chirurgické ošetrenie umožní rýchlejšiu obnovu kĺbu.

Terapeutická gymnastika sa podáva spolu so základnou liečebnou metódou. To zahŕňa vykonanie určitých cvičení na zmiernenie celkového stavu..

Pomáha zlepšovať krvný obeh, ktorý je pre tkanivá veľmi dôležitý. Je dôležité urobiť všetko preto, aby ste zabránili atrofii svalových vlákien.

Liečba ortopedickými pomôckami spôsobuje menšie zaťaženie postihnutého kĺbu. Patria sem: špeciálne chrániče kolien, ortopedické chlopne na topánkach, barle, trstiny a iné vyvažovacie zariadenia..

Liečbu liekom by mal predpisovať iba ošetrujúci lekár na základe všeobecného testovania a diagnostiky. V mnohých prípadoch sú určené na zmiernenie bolesti a zmiernenie zápalu. Chondroprotektívne ošetrenie umožňuje obnovenie a posilnenie chrupavky.

Znaky a príznaky choroby zmiznú rýchlejšie, ak sa poraďte so svojím lekárom.

Ak nájdete chybu, vyberte text textu a stlačte Ctrl + Enter.

 • NSAID (nesteroidné protizápalové lieky): tablety a masti, ktoré zmierňujú bolesť a pôsobia proti zápalom;
 • fyzioterapeutické postupy, ktoré spomaľujú proces deštrukcie kĺbov;
 • kĺbová protéza (použitie tejto techniky vo vážnejších prípadoch, ktoré si vyžadujú rehabilitačnú liečbu pri rehabilitácii);
 • diéta na kolennú artrózu – to platí najmä u pacientov trpiacich nadváhou a metabolickými poruchami. Výživa v strave – Strava s vysokým obsahom živín a mikroživín, ktorá prináša nové bunky a tkanivá do vášho tela. Stravu striktne vyberá dietológ, ktorý berie do úvahy veľa aspektov vášho Move & Flex. Je dôležité pamätať na to, že pôst je škodlivý pre kĺby, ako aj pre prejedanie;
 • zníženie vplyvu na postihnutý kĺb pomocou špeciálnych ortéz, tyčiniek a bariel, ktoré zbavia pacienta ďalšej fyzickej aktivity;
 • Cvičebná terapia: Gymnastika s artrózou kolena nie je v liečebnom komplexe na poslednom mieste. Vykonávajú ho pacienti, aby zabránili kontraktúram, zlepšili krvný obeh a zvýšili svalový tonus. Je veľmi dôležité urobiť úvodnú fázu gymnastiky ráno pred tým, ako sa postavíte na nohy a začnete si robiť domácu úlohu.
 • Kúpeľná liečba – Zintenzívnenie liečebných krokov.

Artróza kolien bola hlásená ako jedna z najbežnejších chorôb medzi bývalými športovcami. V dôsledku ťažkej fyzickej námahy trpia zraneniami kĺbov a mikrotraumami, trvalými modrinami a prasklinami väzov..

A pretože svalová hmota je schopná posilňovať kĺby, prvé príznaky sa zdajú byť dosť nepostrehnuteľné. Šport však vyvoláva oslabenie kostrových svalov, mikroúrazy sú bolestivé a kĺby sa uvoľňujú.

Veľmi užitočné sú aj komplexné cvičenia artrózy kolena, ktoré je potrebné absolvovať vo fyzioterapeutickej miestnosti a ktoré sa musia vykonávať prísne 3 až 3-krát denne…

Stojí za to brať ich vážne, najmä keď sa zdvíhajú z vodorovnej polohy. Po náročnom dni sa odporúča odpočívať a relaxovať najmenej 30 – 40 minút.

Liečba artritídy kolena je možná aj pomocou niekoľkých jednoduchých všeobecných pokynov: Noste pohodlné topánky na podpätku, keď sú v pohybe, v sede, neohýbajte nohy proti sebe…

Po náročnom pracovnom dni sa pokúste vyložiť vaše nohy kĺbov, napríklad cvičením na bicykli – otáčaním nôh vo vzduchu toto cvičenie dokonale odstraňuje statické napätie kĺbov…

Aqua aerobik je tiež skvelý spôsob, ako zmierniť únavu nôh počas celého dňa, ako aj dobrú náladu a efektívny spôsob, ako schudnúť…

Ak máte artritídu kolena, liečbu možno doplniť aj teplými obkladmi obsahujúcimi alkohol, teplými kúpeľmi (približne 36 – 37 stupňov). Ak nie ste alergický, možno pridáte ihličnaté éterické oleje.

Tieto postupy by sa mali robiť večer, pred spaním. Účinné sú aj iné metódy liečby artrózy – ľudové liečivá, ktoré sú úplne a úplne závislé od pacienta, pričom musí prísne dodržiavať všetky individuálne odporúčania a rady ošetrujúceho lekára…

Artritída kolenného kĺbu v pokročilom štádiu umožňuje, aby bola liečba obmedzená na chirurgický zákrok, pretože konzervatívna liečba už nie je možná. V tomto prípade je indikáciou chirurgického zákroku závažné obmedzenie pohybu a pretrvávajúca kŕčová bolesť. Tieto príznaky sa zvyčajne diagnostikujú v štádiách 2 a 3 choroby. Medzi typy chirurgickej liečby patria:

 • korekčná osteotómia, tj korekcia deformity kĺbov a zlepšenie jej funkčnosti. Vykonávajú sa, keď je možné zachrániť kĺb a očakávaný účinok je pozitívny a bude trvať dlhšie ako tucet rokov;
 • endoprotéza postihnutého kĺbu, t.j. výmena kĺbu. Vykonáva sa v pokročilom štádiu ochorenia a používa sa, pretože je vhodné nahradiť postihnutý kĺb špeciálnym implantátom. Táto metóda sa tiež nazýva „zlatý štandard“ na liečenie artritídy v bedre..

Liečebná prax ukazuje, že je možné zbaviť sa choroby len v počiatočnom štádiu, ak sa zistia príčiny jej provokácie. Pri zložitejších formách artrózy bude lieky a prevencia účinne brániť ničeniu kĺbov.

Liečba tohto ochorenia by mala byť komplexná a zameraná na:

 1. úľava od bolesti;
 2. zlepšenie toku základných živín do postihnutej oblasti;
 3. normalizácia prietoku krvi kolenného kĺbu;
 4. postupný návrat normálneho rozsahu pohybu dolných končatín;
 5. prevencia.

Pacientovi môžu byť predpísané tieto lieky:

 1. chondoprotektoriai. U týchto liekov liečba pokračuje dlho, ale výsledkom je úplné obnovenie poškodeného tkaniva;
 2. NSA. Nesteroidné protizápalové lieky môžu znižovať bolesť a zápal;
 3. kortikosteroidné hormóny.

Artróza sa tiež účinne lieči dimexidom, lekárskou žlčou a bischofitom. Majú otepľovací účinok, zlepšujú prietok krvi a zvyšujú mikrocirkuláciu krvi v postihnutej oblasti..

Pacient dostáva rôzne fyzioterapie, bahenné kúpele, masážne sedenia, cvičebnú terapiu a fyzioterapiu, aby opravil tkanivo chrupavky a posilnil prístroj väziva..

Liečba neskorších štádií zahŕňa závažnejšie metódy: artroskopia, osteotómia alebo endoprotéza.

Liečba artrózy kolena môže byť terapeutická (konzervatívna) alebo chirurgická. Konzervatívna terapia má spoločný cieľ, ktorý zahŕňa zlepšenie krvného obehu v tkanivách obklopujúcich kĺb a výživu kĺbovej chrupavky odstránením zápalového procesu v štruktúrach chrupavky, zníženie intenzity bolesti a zvýšenie pohyblivosti kĺbov..

Konzervatívna liečba gonartrózy sa používa vo všetkých štádiách choroby, buď samostatne alebo v kombinácii s chirurgickým zákrokom..
.

Konzervatívna liečba artritídy kolena zahŕňa užívanie drog, ako aj množstvo neliečebných zásahov vrátane terapeutických cvičení, masáží, manuálnej terapie, fyzioterapie, akupunktúry a hirudoterapie, ktoré majú výrazný pozitívny vplyv na ochorenie…

Lieky na kolennú artrózu sa môžu užívať perorálne, injekčne do kĺbu alebo aplikovať na kožu v mieste krémov, mastí, obkladov atď. Vo forme..
.

Na gonartrózu sa široko používajú nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Účelom použitia NSAID je odstránenie zápalu a zmiernenie bolesti, ktorá narúša normálne fungovanie kĺbu a komplikuje liečbu ochorenia. NSAID sa používajú ako krátke kurzy, pretože majú veľa vedľajších účinkov. Najobľúbenejšie NSAID na liečbu gonartrózy sú diktofenak, indometacín, ketoprofén, butadión, piroxikam, meloxikam a nimulid…

Chondroprotektívne látky sú látky, ktoré zlepšujú výživu a obnovujú štruktúru kĺbovej chrupavky. Hlavnými činidlami v tejto skupine sú glukozamín a chondroitín sulfát. Chondroprotektanty sú hlavnou a najúčinnejšou liečbou gonartrózy, ale pacient by mal byť pripravený na dlhodobé užívanie týchto liekov, pretože účinky sú veľmi pomalé. Základné lieky na báze nasledujúcich chondroprotektívnych látok:

 • Move & Flex – Pomáha obnoviť chrupavku a zlepšuje pohyblivosť kĺbov, zmierňuje bolesť a je vo forme tabliet.
 • Move & Flex – stimuluje regeneráciu chrupavky, má antikatabolický, anabolický, chondroprotektívny, analgetický a protizápalový účinok. Je dostupný ako prášok, kapsula a roztok na intramuskulárne použitie.
 • Structum – Pomáha obnovovať a udržiavať normálnu štruktúru chrupavkovej matrice. Je dostupný vo forme kapsuly, ktorá sa odporúča na použitie v celom rozsahu..
 • Chondroitínový komplex tiež zabraňuje degeneratívnym zmenám v kĺbových tkanivách, jeho aktívne zložky sa podieľajú na syntéze spojivového tkaniva, stimulujú syntézu kolagénu, proteoglykánov a hyalurónu. Je dostupný vo forme kapsúl, ktoré sa musia prehltnúť celé.
 • Chondrolon – vyplňuje nedostatok glykozaminoglykánov, zlepšuje prísun krvi do kĺbu, má chondroprotektívne, protizápalové, chondrostimulujúce, mierne analgetické účinky, stimuluje regeneračné procesy. Chondrolon sa podáva intramuskulárne.
 • Chondroflex má protizápalové a chondroprotektívne účinky, zlepšuje pohyblivosť kĺbov, podieľa sa na tvorbe chrupavky a kostného tkaniva, chráni tkanivo chrupavky v prípade poškodenia, zlepšuje regeneračné procesy. Chondroflex je určený na vonkajšie použitie. Na miesto zápalu sa odporúča nanášať tenkú vrstvu masti Chondroflex.

Univerzálny liečebný režim pre artritídu kolena neexistuje. Terapie sa vyberajú individuálne pre každého pacienta na základe veku, štádia, trvania ochorenia, závažnosti zápalových a degeneratívnych procesov, stupňa zníženej pohyblivosti, komorbidity, používania iných liekov, finančnej schopnosti a individuálnych preferencií pacienta…

Lekári zvyčajne vykonávajú konzervatívnu liečbu v etapách 1 – 2, pričom kombinujú dlhodobé podávanie chondroprotektorov, krátke cykly protizápalovej liečby a topickú liečbu (masti a obklady) s manuálnou terapiou a intraartikulárnou injekciou prípravkov kyseliny hyalurónovej…

V neskorších štádiách artrózy sa vykonáva chirurgický zákrok s cieľom čiastočne alebo úplne obnoviť funkciu kĺbov.
.

Moderná liečba artrózy kolena

Popri liečení drog v modernej medicíne sa používajú tieto metódy:

Liečba ozónom Tento účinok ozónu na chorý kolenný kĺb. Pri tomto spôsobe fyzioterapeutickej liečby sa látka môže podávať injekciou alebo topicky. Liečba ozónom umožňuje maximálny účinok, zatiaľ čo vo väčšine prípadov je možné ho použiť. Intramuskulárna a subkutánna injekcia fyziologického roztoku obsahujúceho ozón, mastí a krémov na báze ozónu nemá prakticky žiadne kontraindikácie alebo vedľajšie účinky. Liečba ozónom má protizápalové a analgetické účinky, obnovuje krvný obeh v kolennom kĺbe. Zvýšenie účinku tejto metódy umožňuje súčasné použitie chondoprotektorov a glukokortikosteroidov..

Fyzikálna terapia. V tomto prípade sa lieči artritída kolena pomocou špeciálnych cvičení. Zaťaženie sa vyberá podľa stupňa vývoja choroby a individuálnej fyzickej zdatnosti pacienta. Niektoré cvičenia používajú špeciálne zariadenia alebo simulátory. Patria sem nielen svaly, šľachy a kĺby, ale aj iné orgány v tele: endokrinný, kardiovaskulárny, tráviaci. Správne dýchanie je pri vykonávaní cvičenia veľmi dôležité. Preto sa odporúča, aby ste to robili pod lekárskym dohľadom..

Cvičenie môže zlepšiť krvný obeh v kolene, obnoviť elasticitu väzov, zlepšiť výživu buniek chrupavky a prispieť k jej oprave. Takáto záťaž má pozitívny vplyv nielen na fyzický, ale aj na psychický stav pacienta, pretože tento proces produkuje hormóny radosti – endorfíny…

Potravinový doplnok. Tieto prostriedky sa v poslednom čase využili, ale stali sa rozšírenými. Biologicky aktívne doplnky sú užitočnou alternatívou k iným liekom (Moderné výživové doplnky na regeneráciu kĺbov).

Homeopatie. To zahŕňa užívanie liekov v nízkych dávkach. Priebeh liečby trvá iba niekoľko týždňov, ale medzitým, ak sú lieky správne vybrané, sa úplne obnoví prietok krvi a výživa buniek chrupavky. Okrem toho môže homeopatia posilniť imunitný systém, zlepšiť celkový stav tela.

Tradičná medicína

V prípadoch, keď je liečba NSAID neprimeraná a choroba pokračuje, váš lekár vám môže podať injekcie hormonálnych liekov. Sú súčasťou „ťažkého delostrelectva“ a pomáhajú rýchlo zmierniť bolesť, zmierniť zápal a opuch okolitého tkaniva.

Bežne používané hormonálne lieky:

Kvôli mnohým vedľajším účinkom sa hormonálne lieky podávajú v krátkych cykloch, iba počas akútneho obdobia ochorenia, keď sa zápalová tekutina hromadí v kĺbovej dutine. Liek sa injektuje do kĺbu nie viac ako raz za 10 dní.

Alternatívne terapie môžu zmierniť nástup ochorenia a, ak sú pokročilé, kontraindikácie na chirurgický zákrok. V žiadnom prípade nevylučujú potrebu navštíviť lekára a môžu iba doplniť predpísanú liečbu.

 • Chrenové korene jemne nastrúhajte na strúhadle, výslednú hmotu nahrievajte 15 minút v horúcej vode na teplo bez varu. Ochladený obsah zabalte do handričky navlhčenej vývarom a položte na koleno na pol hodiny – hodinu v noci. Potom kolenný kĺb pevne zabalte.
 • Zmiešajte 3 lyžice octu jablčného muštu a 1 lyžicu medu. Namažte cestu výslednou zmesou cez noc a zabalte ju do lopúch alebo kapustového listu. Na vrch položte polyetylén alebo látku.

Neviem, ako správne umiestniť kompresiu na cestu?

 • Lyžicu lyžice lístkov ružového ovocia varte 15 až 20 minút po dobu 15 až 20 minút, nechajte vychladnúť, vychladnúť a piť po celý deň..
 • Rozdrvte 20 fazúľ a varte v jednom litri vody na miernom ohni 30-40 minút. Po ochladení vypite 100 ml x 3-krát denne.

Masti na artritídu kolenného kĺbu

Existuje veľké množstvo mastí a gélov určených na zmiernenie bolesti a zníženie zápalového procesu..

Nasledujúci zoznam sa vzťahuje na masti na kolennú artrózu:

 1. Fastum gél;
 2. Heparínová masť;
 3. Ferbedonas;
 4. Artroaktyvus;
 5. Dolobenas;
 6. Traksivazinas;
 7. diklofenak;
 8. Na dlhú dobu.

Zoznam viaczložkových lubrikantov je pomerne veľký a nie je obmedzený na uvedené a zloženie lubrikantov je podobné.

Bežne sa používajú dva typy mazív – protizápalové a zohrievacie. Prvá skupina lubrikantov zahrnuje vyššie uvedené nesteroidné protizápalové lieky.

Patria sem lieky ako Fastum, Voltaren, Dolgit a iné. Druhá skupina lubrikantov zlepšuje krvný obeh v periartikulárnych tkanivách, spôsobuje príjemný pocit tepla a útulnosti.

Medzi ne patrí Menovazin, Espol, Gevkamen.
.

Okrem mastí na lokálnu liečbu gonartrózy existujú aj liečivá vo forme krémov alebo obkladov. Medzi ne patrí Dimexidum, Bischofite a prírodná lekárska žlč. Tieto látky majú výrazný analgetický, otepľovací a protizápalový účinok..

Preventívne opatrenia

Základom prevencie artrózy kolena je:

 1. Udržiavajte zdravú váhu.
 2. Denná fyzická aktivita.
 3. Predchádzanie zraneniam kolena.
 4. Strava s vysokým obsahom bielkovín, vitamínov, vápnika a ďalších minerálov.

Diéta na artritídu kolena

Správna výživa je dôležitou súčasťou úspešnej liečby artritídy kolena.

Príklad ponuky:

Správna výživa je dôležitou súčasťou úspešnej liečby artritídy kolena. Dôvodom je skutočnosť, že metabolické poruchy sú často príčinou tohto ochorenia. Nevyvážená strava a prejedanie vedú k nadváhe. Tento jav nie je neobvyklý u pacientov s artritídou kolenného kĺbu. Nadváha je však ďalšou záťažou dolných končatín a kĺbov nôh pri pohybe. Mali by ste ju preto vrátiť do normálu. To vám pomôže dodržiavať diétu, ktorá sa odporúča nielen počas liečby artritídy kolena, ale aj v budúcnosti, aby ste predišli problémom s Move & Flex, vrátane kĺbov. Pacienti s týmto ochorením by mali uprednostňovať potraviny bohaté na vitamíny a mikroživiny. Mali by ste však sledovať príjem kalórií, aby ste zabránili priberaniu na váhe. Ak máte nadváhu, musíte spáliť viac kalórií, ako konzumujete. Tým sa zníži telesná hmotnosť. Pôst alebo prísna strava nie sú v tomto prípade možnosťou. Radikálne metódy nepriaznivo ovplyvňujú gastrointestinálny trakt. Okrem toho, keď budete mať hlad, ďalšie libry zmiznú, ale keď sa vrátite k normálnej strave, vaše telo začne hromadiť viac tuku. Výsledkom je, že hmotnosť môže opäť dosiahnuť kritický bod. Prísna strava spôsobuje, že vápnik a ďalšie prospešné mikroživiny sa z tela vyluhujú a nemali by sa užívať pri artritíde kolena..

Leave a Reply