Ako zmierniť bolesť prstov – kĺby

Ako zmierniť bolesť v kĺboch ​​prstov

Ruky sú pravdepodobne najmobilnejšou časťou ľudského tela. Každý z nás sa snaží udržať pohyb a ohýbanie rúk, ale často sú mladí ľudia postihnutí rôznymi chorobami, ktoré spôsobujú necitlivosť, opuchy a neschopnosť pohybu. Aby sa predišlo najhoršiemu výsledku, je potrebné včas zistiť príznaky choroby a začať primeranú liečbu.

 • Príznaky ochorenia kĺbov
 • príčiny
 • Poliosteoartróza prstov
 • Reumatoidná artritída
 • Psoriatická artritída
 • Dna alebo dna
 • Tenosynovit de Kervena

Príznaky ochorenia kĺbov

Každé ochorenie kĺbov má špecifické príznaky, takže odborník bude schopný diagnostikovať prítomnosť konkrétneho ochorenia..

Existujú tiež bežné príznaky, že je čas poradiť sa s lekárom:

 • bolesť kĺbov v pokoji, počas alebo po cvičení;
 • prítomnosť prekážok a praskanie počas pohybov;
 • obmedzenie mobility;
 • tuhosť
 • zvýšenie telesnej teploty;

 • zhoršenie citlivosti;
 • sčervenanie kože okolo postihnutej oblasti;
 • opuch
 • deformácia chrupavky a kostí.
 • Existujú tiež niektoré z najbežnejších ochorení postihujúcich kĺby prstov..

  Poliosteoartróza prstov

  Najčastejšie je ochorenie diagnostikované aj s patologickými zmenami v kosti..

  Reumatoidná artritída

  Reumatoidná artritída môže byť príčinou bolesti kĺbov prstov počas kompresie. Ochorenie postihuje spojivové tkanivo a zvyčajne sa vyvíja po chrípke alebo infekciách. Nástup choroby je poznačený opuchom a zápalom stredných a indexových prstov a proces je symetrický oboma rukami. Keď sa choroba vyvinie, kĺby sa zablokujú v určitej polohe, po ktorej nie je možné ich úplne ohnúť alebo ohnúť..

  Psoriatická artritída

  Progresívne chronické ochorenie, ktoré sa vyskytuje v mnohých prípadoch u ľudí s prejavmi kožnej psoriázy. Toto ochorenie postihuje mladých aj starších ľudí a pri vývoji sa všetky zápaly kĺbov prstov zapália a postihnuté prsty zčervenajú, zvyčajne sa podobajú klobáse. Prsty jednej ruky sú zvyčajne postihnuté, ale aj keď zápal nastane na obidvoch rukách, vo väčšine prípadov nie je symetrický. Príčinou vzniku choroby sú infekcie, stres, choroby tráviaceho systému, nevyhnutná predispozícia (dedičnosť) k chorobe..

  Dna alebo dna

  Bolesť stehien môže byť spôsobená dnou, pretože ich postihujú najčastejšie tieto choroby. Vo forme náhlych záchvatov sa obvykle vyskytuje zápal kĺbov, zvyčajne v noci, a bolesť je veľmi akútna. Súčasne sa kĺby začervenajú a pokožka nad nimi sa zmení na jasne červenú. Takéto záchvaty bolesti sa vyskytujú neočakávane a môžu trvať asi týždeň alebo dlhšie, kým bolesť zmizne, ale záchvat sa čoskoro objaví. Tento paroxyzmálny a veľmi bolestivý priebeh choroby sa považuje za známku dny..

  Tenosynovit de Kervena

  Ochorenie sa vyvíja v dôsledku zúženia kanála, ktorým prechádzajú palcové šľachy, tento proces je sprevádzaný zápalom a je častejšie spôsobovaný neustálym (profesionálnym) ručným zaťažením. Ochorenie môže byť charakterizované bolesťou v palci, často s miernym opuchom. Ochorenie má tendenciu sa vyvíjať postupne, choroba je pravdepodobnejšia chronická, ale môže byť tiež výsledkom poranenia ruky alebo palca. Pocity bolesti sa zvyčajne objavujú počas cvičenia, ale často sa objavujú spontánne.

  Ochorenie postihujúce kĺb spájajúci zápästie s metakarpálnou kosťou palca. Vo viac ako polovici prípadov je ochorenie prejavom polosteoartrózy, ale môže sa vyvíjať aj nezávisle. Zvyčajne sa to stáva, keď človek neustále nabíja palce, napríklad kvôli profesionálnym činnostiam. Aj keď sú príznaky choroby veľmi podobné symptómom de Kervinovej tenosynovitídy, rozdiel je v deformite postihnutej kĺbovej kosti, ktorá je viditeľná na röntgenovom snímaní…

  osteoartritída

  Ochorenie poškodzuje tkanivo chrupavky a spôsobuje, že mení štruktúru a deformuje kĺby. Toto ochorenie sa zvyčajne vyvíja u starších ľudí a zvyčajne nespôsobuje vážne nepohodlie mladých ľudí. Najprv sú postihnuté kĺby prstov, bolesť je charakterizovaná nevoľnosťou, ktorá sa zvyčajne počuje pri rôznych pohyboch. V počiatočných štádiách ochorenia zmizne nepohyblivosť kĺbov po niekoľkých hodinách, ale v budúcnosti dôjde k definitívnej fixácii kĺbu v určitej polohe..

  Diagnostické metódy

  Nie je možné prehliadnuť bolesť kĺbov prstov, pretože včasná návšteva u lekára pomôže diagnostikovať ochorenie a zabráni jeho rozvoju…

  Na diagnostikovanie choroby kĺbov sa môžu vyžadovať tieto testy:

  • biochemický krvný test;
  • pohmat;
  • klinická analýza moču a krvi;
  • kefová rádiografia;
  • ultrazvuk
  • MRI
  • intraartikulárne tekutinové vyšetrenie;
  • detekcia purínov, anti-streptokokových protilátok, reumatoidný faktor.

  Masáže a gymnastika

  Aby sa optimalizovala pohyblivosť kĺbov, lekár obvykle predpíše súbor cvičení, pričom úroveň námahy závisí od závažnosti choroby..

  Postupujte podľa pokynov na obnovenie prietoku krvi a normalizáciu metabolických procesov.

  V žiadnom prípade by ste nemali používať sily rukami a prstami, pretože zničenie štruktúry chrupavkového tkaniva zvyšuje bolesť postihnutých kĺbov..

  Gymnastické cvičenia a masáže sú veľmi účinné, najmä v počiatočných štádiách choroby..

  liek

  Nasledujúce lieky sa používajú na liečbu rôznych ochorení ovplyvňujúcich kĺby prstov:

  Injekčný roztok, masť, tablety, infúzny roztok, gél, krém. Hlavnou účinnou látkou je proteín ochudobnený o bielkoviny.

  Aktivuje metabolizmus na bunkovej úrovni a podporuje hromadenie kyslíka v bunkách. Aplikovať na mnoho rôznych chorôb, rovnako ako na zápal kože.

  Apizartronas

  Grease. Účinnými látkami sú včelí jed, alylizotiokyanát, metylsalicylát.

  Má otepľovacie a analgetické účinky, stimuluje nervové zakončenie, podporuje tok kyslíka do postihnutých tkanív.

  Grease. Účinné látky – aktívne uhlie, kyselina salicylová, racemický uhol.

  Používa sa na liečbu akútnej bolesti svalov a kĺbov ako prostriedok na zmiernenie bolesti.

  glukosamín

  Tablety, roztok. Hlavnou látkou je glukozamín sulfát..

  Používa sa ako nástroj na aktívnu obnovu chrupavkovej štruktúry.

  Diklofenakový gél

  Gél. Hlavnou účinnou látkou je diklofenak sodný..

  Používa sa na zmiernenie bolesti a ako protizápalové činidlo proti rôznym artritídam, burzitíde, osteoartritíde, radiikulitíde a iným chorobám zvyčajne sprevádzaným silnou bolesťou…

  Tablety, kapsuly. Materiály – Paracetamol, Move & Flex.

  Pôsobenie tohto nástroja zahŕňa kĺby, znižuje rannú stuhnutosť a opuch.

  Masť, tablety, suspenzia. Hlavný materiál – Move & Flex.

  Používa sa ako anestetikum, výrazne znižuje opuch, stuhnutosť kĺbov ráno a hyperémiu, má antipyretický účinok.

  Masť, injekcie, tablety, čapíky, krém. Liečivo je ketoprofén.

  Liek má dva účinky: protizápalové a analgetikum, používa sa na bolesti svalov a kĺbov.

  Kolagén Ultra

  Krém, gél, prášok. Liečivo je kolagénový hydrolyzát.

  Používa sa na zlepšenie fungovania pohybového ústrojenstva, traumatických lézií a degeneratívnych ochorení.

  Roztok, tablety, čapíky, suspenzia. Liečivo je meloxikam.

  Používa sa na liečbu osteoartritídy a reumatoidnej artritídy.

  Roztok, tablety. Hlavnou látkou je xantinol nikotinát.

  To rozširuje periférne krvné cievy, môže spôsobiť protidoštičkové účinky, výrazne zlepšuje krvný obeh, mikrocirkuláciu a výživu tkanív, používa sa na zníženie viskozity krvi..

  Roztok, tablety. Materiál – pentoxifylín.

  Pôsobenie tohto terapeutického činidla je schopné normalizovať elasticitu erytrocytov, znížiť viskozitu krvi, agregáciu krvných doštičiek, významne zlepšiť reologické vlastnosti krvi..

  chondroitín

  Gél, kapsuly, masť, prášok, tablety. Účinnými látkami sú chondroitín sulfát sodný, glukozamín hydrochlorid.

  Používa sa na liečbu porúch pohybového ústrojenstva a aktívne podporuje regeneráciu tkanív chrupavky.

  Kapsuly, tablety, roztok. Liečivo je chondroitín sulfát.

  Používa sa pri degeneratívnych ochoreniach postihujúcich chrbticu a kĺby, osteoartritíde, primárnej artróze. Reguluje metabolizmus chrupavky..

  Ľudové metódy

  Ochorenia kĺbov sa môžu liečiť aj na základe predpisov tradičnej medicíny:

  Tinktúra pálivej papriky

  Nalejte 500 gramov Capsicum do 500 ml alkoholu a nechajte vylúhovať 10 dní. Tinktúru bolesť votrite a omotajte ju teplým vlneným predmetom.

  Stlačiť kriedou

  Krieda by sa mala nastrúhať na jemnom strúhadle a potom ľubovoľne zmiešať s kefírom, čo je najdôležitejšie, aby táto homogénna hmota nebola rozdelená. Pripravená zmes by sa mala naniesť v malej vrstve celofánu a naniesť na bolavú oblasť, na vrch zabaliť teplým predmetom…

  Cesnaková šťava a olivový olej

  400 g olúpaného cesnaku sa musí nechať prejsť mlynčekom na mäso a umiestniť do 1-litrovej nádoby. Cesnak je pokrytý olivovým olejom, potom by sa táto hmota mala vylúhovať 14 dní v miestnosti bez priameho slnečného žiarenia, pokiaľ možno v tme. Na konci obdobia by sa mala hmota nádoby filtrovať s použitím 3 – 4 vrstiev pravidelnej gázy. Postihnutý kĺb by sa mal touto zmesou mazať až do úplného opuchnutia, potom by sa mala izolovať bolestivá oblasť a vykonať postup, najlepšie pred spaním…

  Zemiakové obklady

  Surové zemiaky by sa mali nastrúhať na najmenšom strúhadle, aby sa z neho uvoľnila šťava. Pred pridaním obkladu by sa zemiaková kaša mala zahriať vo vodnom kúpeli. Na postihnutý kĺb naneste teplú hmotu, potom ju zabalte do obalu a teplým šatkou.

  Cesnak s mliekom

  Cesnak rozdrvte a vytlačte z neho šťavu. 10 kvapiek čerstvej cesnakovej šťavy by ste mali umyť vlažným mliekom. Tento postup by sa mal vykonávať štyrikrát denne.

  Odroda kvetov

  Vložte sušené olivové kvety do nádoby na doplnenie zvyšného objemu alkoholom. V tme by sa mala hmota infúziou 14 dní a potom sa zmes prefiltruje. Užívajte 45 kvapiek trikrát denne pred jedlom, môžete tiež drviť.

  Masť z bobkového listu

  Suché bobkové listy by sa mali biť v mixéri, potom sa pridá mäkké maslo a zahrieva sa vo vodnom kúpeli. Po ochladení je masť s lavrushkou pripravená. Bolestivé kĺby by sa mali trieť dvakrát denne počas 14 dní.

  Brezové kúpele

  Prstové kĺby vyžadujú kúpele s odrezaním brezy. Na jej prípravu potrebujete 2 polievkové lyžice rozdrvených listov brezy, pridajte 500 ml vriacej vody a udržiavajte na miernom ohni až 2 minúty. Potom sa vývar naleje po dobu asi 4 hodín, po uplynutí ktorej by sa všetky listy mali odobrať a nechať pôsobiť ďalších 6 hodín. Vane s brezovou vývarom sa v teple pozerajú.

  Vazelína s hypericum

  Na ošetrenie masti v kĺboch ​​sa používajú 4 diely vazelíny a 1 diel ľubovníka bodkovaného. Prísady sa dôkladne premiešajú a aplikujú sa na postihnuté miesta trikrát denne..

  Púpava banka

  Pridajte 2 polievkové lyžice listov púpavy a koreňov do 200 mililitrov vody a duste 10 minút vo vodnom kúpeli. Potom by sa mal vývar naliať asi 30 minút, preto je vhodné uchovávať prefiltrovaný nápoj v sklenenej nádobe. Užívajte 50 mililitrov trikrát denne pred jedlom.

  Vývar z Kalina

  Pridajte 1 polievkovú lyžicu jemne nasekaného koreňa kaliny na 1 liter vody a vývar varte asi 20 minút v peci. Filtrovaný vývar by sa mal zohriať na 35 stupňov Celzia a vtierať do kĺbov prstov.

  Medová glycerínová masť

  Med sa mieša s glycerínom v pomere 1: 2, až kým sa nedosiahne homogénna hmota, a je možné pridať aj eukalyptový olej. Na zasiahnuté kĺby sa nanáša mazivo bez toho, aby bolo potrebné ovíjať okolo bolesti.

  Horčica komprimovať

  2 polievkové lyžice horčičného prášku by sa mali pridať do 100 mililitrov alkoholu (vodka). Výslednú hmotu navlhčite gázou a naneste ju na boľavý kĺb zabalený do teplého predmetu (vlnená šatka)…

  Terpentínová masť

  Zmiešajte 1 lyžicu terpentínu s jedným vareným žĺtkom a 1 lyžicou jablčného octu. Výsledná hmota sa aplikuje na postihnutý kĺb.

  Prevencia spoločných chorôb

  Ak chcete účinne zabrániť ochoreniam postihujúcim kĺby prstov, mali by ste postupovať podľa niekoľkých jednoduchých tipov:

  • denná výživa by mala byť dobre vyvážená, minerály sú zdrojom ovocia a zeleniny, zrná dopĺňajú komplexné uhľohydráty, orechy obsahujú nenasýtené mastné kyseliny;
  • Pite čistejšiu čistú vodu, pretože nedostatok tekutín v tele spôsobuje pomalší metabolizmus, čo následne vedie k deštrukcii štruktúry chrupaviek;
  • opravné kĺby glukozamínu a chondroitínu a prispievajú k ich posilneniu; živočíšne ryby a šľachy obsahujú vysoké hladiny chondroitínu, tvrdého syra a mäsa – glukozamínu;
  • metabolické procesy v telových systémoch urýchľujú pravidelné cvičenie;
  • kĺby by nemali byť preťažené, nadváha je veľmi škodlivé;
  • plný spánok.

  Reumatológovia rozdeľujú všetky bolesti kĺbov do 2 hlavných kategórií: mechanické a zápalové. Bolestivé mechanické pocity sa vyvíjajú v dôsledku degeneratívnych zmien v kĺboch. Ráno nepreukazujú stuhnutosť. Iba v zriedkavých prípadoch neexistuje. Zvyčajne je však veľmi zanedbateľný a slabo vyjadrený, zmizne 30 minút po prebudení. Keď sa upokojíte, mechanická bolesť zmizne.

  Pocity zápalovej bolesti sú charakterizované predĺženou rannou stuhnutosťou, ktorá môže trvať hodinu alebo viac. Bolesť je eliminovaná vykonávaním pohybov. Pacienti si okrem zápalovej bolesti všimnú aj ďalšie príznaky, ako je začervenanie kĺbov, opuch, zníženie rozsahu pohybu a znížená flexibilita. Mechanická bolesť môže byť sprevádzaná známkami lokálneho zápalu. Posledne menované sú však spravidla bezvýznamné a zle vyjadrené. Pacienti si ich často ani nevšimnú.

  Bolesť kĺbov rúk: Spôsobuje a diagnostikuje

  • Reumatoidná artritída je najčastejšou príčinou bolesti kĺbov rúk. Toto ochorenie je systémovej povahy a postihuje nielen kĺby, ale aj celé ľudské telo. Ochorenie sa môže vyvinúť v akomkoľvek veku. Často sa diagnostikuje u detí a mladých ľudí. Charakteristickým znakom je symetrické poškodenie kĺbov. To znamená, že pri reumatoidnej artritíde sú bolesti kĺbov v oboch rukách. Ak je bolesť prerušená iba jednou stranou, je pravdepodobné, že príčinou bude iná choroba. Okrem toho pri artritíde sú periody exacerbácie nahradené periódami FACE a Flexion a znižujú bolesť a stuhnutosť…
  • osteoartritída deformácia kĺbov – zahusťuje a stráca svoju pôvodnú mobilitu. Staršie ženy sú najčastejšie postihnuté osteoartrózou. Vývoj patológie súvisí s estrogénnymi hormónmi: keď sú zriedkavé, dochádza k deformácii kĺbov. Dedičná depozícia rúk a pracovné zaťaženie tiež ovplyvňujú vývoj choroby. Charakteristické znaky sú uzliny a opuch periartikulárnej oblasti.
  • Rizartrozė je ovplyvnený iba palec, iné kĺby nie sú zahrnuté. Ochorenie nastáva, keď sú palce počas práce preťažené..
  • Ligamentitída stenóza charakterizovaný zápalovým procesom v väzoch kĺbov. Bolesť je cítiť počas predlžovania a flexie. Vaše prsty sú zachytené v ohnutej polohe a na ich vyrovnanie musíte použiť silu. Počas pohybov môžete počuť typické kliknutia.
  • dna – Ide o pomerne časté ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým ľudí starších ako 50 rokov. Dna je spôsobená narušením metabolizmu kyseliny močovej, ktoré sa slabo vylučuje a ukladá v kĺboch ​​a chrupavkách, čo narúša ich normálnu funkciu. Charakteristickou črtou dny je silná pálivá bolesť..
  • Psoriatická artritída vyskytuje sa so psoriázou. Okrem kĺbov zahŕňa ochorenie kožu a vnútorné orgány. V takom prípade prsty silno napučiavajú a zvyšuje sa hlasitosť. Charakteristiky – Bolesť a zhoršený pohyb.
  • Infekčná artritída vyskytuje sa, keď sú kĺby poškodené baktériami alebo vírusmi. Môže spôsobiť bolesť v jednom alebo viacerých kĺboch. Taký zápal je často sprevádzaný ďalšími príznakmi (ako je horúčka)…
  • tehotenstvo. Poškodenie kĺbov počas tehotenstva je spojené s nedostatkom vápnika.

  Faktory ovplyvňujúce bolesť kĺbov:

  1. Ochorenia imunitného systému
  2. Hormonálna nerovnováha
  3. Infekčné choroby s chronickým priebehom
  4. Poruchy výmeny
  5. Genetické umiestnenie
  6. zranenia
  7. Vplyv fyzikálnych a chemických faktorov prostredia.

  Zranené kĺby: čo robiť?

  Prvá vec, ktorú musíte pochopiť: Nie je potrebné samostatné lieky! Po prvé, neprinesie správny výsledok. A po druhé, môže to vážne ublížiť. O počiatočných prejavoch bolesti kĺbov sa poraďte so svojím reumatológom. Iba odborník môže správne identifikovať príčinu a na základe nej určiť vhodnú liečbu.

  Liečebné metódy závisia od príčiny a intenzity bolesti:

  • Ak bolesť nie je závažná, nedochádza k opuchom ani k deformácii, postačí postihnutému kĺbu odpočinúť. Na tento účel si obliekajte elastický obväz alebo bežný obväz..
  • Počas zranenia sa na kĺb aplikujú kompresie, aby sa zabránilo vzniku opuchov: chlad v deň zranenia a zahrievanie v deň 2 a neskôr. Pomáha to zlepšovať krvný obeh a rýchlejšie sa zotavuje kĺby..
  • Ak je príčinou bolesti zápalový proces, pacient sa lieči antibakteriálnymi a nesteroidnými protizápalovými liekmi. Niekedy je indikovaná hormonálna liečba.
  • V prípade dystrofických lézií kĺbov sú predpísané chondroprotektory, fyzioterapia, manuálna terapia a masáže.
  • Ak je bolesť veľmi silná a bolestivá, pacientovi môžu byť predpísané lieky proti bolesti vo forme injekcií, tabliet alebo mastí…

  Existujú štandardné liečby bolesti kĺbov, ktoré používajú lekári. V prípade rôznych chorôb sa opravuje a dopĺňa. Táto schéma obsahuje 3 kroky:

  Vymenovanie chondroprotektorov. Chondroprotektívne činidlá sú liečivá, ktoré pozostávajú z prírodných zložiek, ktoré tvoria tkanivá kĺbov. Vo väčšine prípadov sa odporúča chondroprotekcia vitamínmi a minerálmi. Poskytujú dobrý protizápalový účinok, urýchľujú regeneračné a metabolické procesy v postihnutých tkanivách..

  Predpisujú sa lieky proti bolesti a protizápalové lieky. Tieto skupiny liekov zmierňujú bolesť a zmierňujú stav človeka. Liečivá sa podávajú orálne a navonok. Masti na lokálne použitie, ktoré zahŕňajú mentol a anestetiká.

  Vymenovanie terapeutických masáží rúk a gymnastiky. Tento krok je nevyhnutný aj pre úspešnú liečbu a nemali by ste ju ignorovať. Masáž kombinovaná so špeciálnymi cvičeniami pomôže obnoviť pohyby kĺbov, normalizovať krvný obeh a zabrániť stuhnutosti.

  Ako zaobchádzať s kĺbmi rúk: najlepšie ľudové lieky

  Konvenčné lekárstvo je tiež veľmi úspešné v boji proti bolesti kĺbov. Ak sa však necítite, že to ovplyvňuje seba, nezabudnite sa poradiť so svojím lekárom.

  Odporúčajú sa denné obklady na kĺby vyrobené z jablčného alebo stolového octu.

  Rozpustite malý kúsok včelího propolisu a zmiešajte ho s rovnakým množstvom slnečnicového oleja. Výsledná masť sa má aplikovať na bolestivé kĺby.

  Esenciálne oleje z palivového dreva zmierňujú bolesť. Mal by byť vtieraný do pokožky postihnutej ruky a potom aplikovaný otepľovacím obkladom s morskou soľou. Na prípravu obkladu soľ zohrejte a zabalte ju do kusu látky.

  Liečebná zmes s terpentínom má tiež pozitívny vplyv na postihnuté kĺby. Na jej prípravu zmiešajte žĺtok z kuracieho mäsa s 1 lyžičkou. terpentín a 1 polievková lyžica. l jablčný ocot. Výsledná zmes sa trie niekoľkokrát denne do boľavých kĺbov.

  Ak máte bolesti kĺbov, neváhajte navštíviť lekára! Včasná diagnostika a liečba vás ušetria od bolesti a pomôžu predchádzať komplikáciám. Popri tradičnej medicíne sa môžu používať aj alternatívne terapie. Spoločne poskytujú vynikajúci účinok..

  Príčiny bolesti kĺbov prstov

  Nielenže vám bolesti v prstoch a kĺboch ​​bránia v práci, ale tiež sťažuje vykonávanie jednoduchých domácich úloh – výrobu tlačidiel, obliekanie, varenie a hygienu. Aby ste sa zbavili bolestivých pocitov, stuhnutosti pohybov, je potrebné správne určiť povahu choroby, odstrániť zdroj rozvoja. Bolesť v kĺboch ​​prstov počas flexie môže byť spôsobená nasledujúcimi chorobami:

  • Reumatoidná artritída je zápalové ochorenie, ktoré sa vyvíja v kĺboch ​​malých kĺbov, ako je napríklad chodidlo. Vývoj tejto choroby nie je nákazlivý..
  • Dna sa vyvíja v dôsledku ukladania soľných kryštálov na kĺboch ​​rúk, čo nepriaznivo ovplyvňuje stav chrupavkového tkaniva a spôsobuje bolesť, najmä pri prudkom ohýbaní prstov.
  • Ligamentitída stenóza – ochorenie postihujúce prstové väzy prstov a vyznačujúce sa vývojom zápalu v týchto miestach..
  • Infekčná artritída – Výskyt bolesti rúk po bakteriologickom alebo vírusovom poškodení kĺbov rúk.
  • Osteoartritída – poškodenie kĺbov prstov, ktoré má za následok deformáciu, silnú bolesť pri ohýbaní, zhoršenú pohyblivosť, stuhnutosť pohybov..

  Pri ohýbaní, ohýbaní alebo zmenšovaní

  Niekedy je bolesť v kĺboch ​​prstov obzvlášť akútna po fyzickom náraze – flexia, kompresia, predĺženie. Artritída, artróza, osteoartritída, osteomyelitída, psoriáza alebo burzitída môže vyvolať bolestivé pocity takým jednoduchým krokom. Príčinou bolesti spôsobenej elementárnymi pohybmi, prasklinami počas flexie môže byť poranenie ruky, zlomenina, deformácia prstov alebo dôsledok dlhodobého cvičenia…

  Počas tehotenstva

  Počas tehotenstva majú ženy často bolesti bolesti, ktoré sa vyskytujú v kĺboch ​​hornej končatiny. Hlavné predpoklady nástupu bolesti sú: nedostatok vápnika; zvýšená produkcia hormonálneho relaxancia, ktoré nepriaznivo ovplyvňuje chrupavku; narušená imunita; fibromyalgia; kompresia stredného nervu, ktorá spôsobuje bolesť v palcovom kĺbe.

  Ak bolesť kĺbov rána ráno začala, začali sa vymačkávať, čo môže byť dôkazom vývoja reumatoidnej artritídy ovplyvňujúcej spojovacie tkanivo ruky. Hlavnými príznakmi vývoja choroby sú zápaly indexu a prstové prstence. Častá ranná bolesť môže byť tiež spôsobená dnou, ktorá primárne ovplyvňuje palec, spôsobuje zápal kože, opuch, opuch…

  Necitlivosť kĺbov

  Teraz je znecitlivenie kĺbov prstov problémom, ktorý trpia ľudia rôznych generácií, od mladých po staré. To môže viesť k ťažkostiam pri práci a komplikáciám v každodennom živote. Čím skôr bude identifikovaný zdroj choroby a zvolená liečba, tým lepší bude výsledok a budete sa môcť úplne zbaviť choroby. Bežné príčiny znecitlivenia rúk a prstov:

  • Závažná stresová situácia nepriaznivo ovplyvňujúca všeobecný stav Move & Flex a jeho fungovanie.
  • Osteochondróza hornej časti chrbtice (krčka maternice). S ním je možné pozorovať znecitlivenie prstov v dôsledku tvorby kostí (šišiek), ktoré tlačia na nervové zakončenie a narušujú krvný obeh…
  • Kardiovaskulárne problémy. Rast kostí, plak a vaskulárna trombóza môžu narušiť krvný obeh, čo vedie k znecitliveniu prstov.
  • Syndróm karpálneho tunela – zovretý nerv vo vnútri zápästia, ktorý spôsobuje problémy s obehom prstov, znecitlivenie.

  Opuch alebo zápal prstov

  Bežné príčiny bolesti kĺbov prstov sú výskyt zápalových procesov v rukách, ktoré sa vyvinuli po traume, choroby, ktoré vyvolávajú zápal: polyiosteoartróza (tvorba uzlov na všetkých prstoch pravej alebo ľavej ruky, palec od prsta), risartróza, infekčná artritída, reumatoidná artritída , Ak sú vaše kĺby prstov opuchnuté a boľavé, môže to byť benígny alebo malígny nádor..

  Na ktorého lekára by som mal ísť?

  Po zranení kĺbov prstov by ste mali okamžite navštíviť nemocnicu, kde vám poskytne kvalifikovanú pomoc kvalifikovaného odborníka, vykonať potrebné laboratórne testy a vykonať odporúčané testy. V závislosti od príčiny, povahy a zložitosti ochorenia budete možno potrebovať týchto lekárov:

  • Reumatológ je špecialista na spojovacie tkanivo, ktorý skúma choroby kĺbov, ako sú artritída, reumatizmus, ktoré často spôsobujú bolesť pri ohýbaní prstov..
  • Lekár Mali by ste sa poradiť s týmto lekárom, ak vo vašej nemocnici nie je špecialista na úzke ochorenia kĺbov alebo ak existujú náznaky na rýchle vyriešenie problému…
  • Neurológ môže poskytnúť kvalifikovanú pomoc, ak bolesti kĺbov prstov spôsobujú kompresiu nervových zakončení, často s znecitlivením alebo znecitlivením rúk…
  • Trauma. Ak sa u vás počas flexie vyskytne trauma, fyzické poranenie ramena, nepohodlie a bolesť kĺbov, povedzte to svojmu lekárovi.
  • Hematológ. Jeho rada je potrebná, ak existuje podozrenie, že vaša choroba je spôsobená ochorením krvi.

  Aké testy prejsť

  Bolesť v kĺboch ​​prstov počas flexie narúša normálny život človeka a jeho život. Na určenie príčiny ochorenia sú potrebné početné procedúry fyzioterapie a laboratórne testy. Diagnóza poskytuje príležitosť nájsť zdroj rozvoja choroby a zvoliť najúčinnejšie liečebné metódy. Lekári zvyčajne určujú niektoré z nasledujúcich lekárskych testov, aby určili určité faktory:

  • Všeobecný krvný test. Pri hodnotení výsledkov by sa mala venovať osobitná pozornosť hladinám hemoglobínu, počtu červených krviniek a počtu bielych krviniek. Nástup zápalu v tele je indikovaný zvýšenou ESR. Anémia je často pozorovaná pri artritíde, ktorá je tiež prítomná v tejto štúdii..
  • Biochemický krvný test. Výsledky pomôžu určiť povahu choroby – akútna (zvýšená hladina alfa a gama globulínu v sére) alebo chronická (iba zvýšená hladina gama globulínu). Pri výbere spôsobu liečby zohrávajú pri presnej diagnostike dôležitú úlohu nasledujúce faktory: prítomnosť proteínov (fibrinogén, haptoglobín), zvýšené kyseliny sialové, priemerné molekulárne peptidy.
  • Všeobecne sa vykoná močový test a výsledky sa môžu použiť na detekciu závažnej formy artritídy, ktorá sa potvrdí prítomnosťou bielkovín alebo krvi. Významné abnormality môžu byť dôkazom autoimunitného zápalového procesu, ktorý vyvoláva bolesť kĺbov prstov..
  • V niektorých prípadoch sa na stanovenie správnej diagnózy vyžadujú špecifické krvné testy. Je to stanovenie kyseliny močovej, hladina komplementu; antinukleárny faktorový test (zisťuje prítomnosť protilátok, ale je zriedkavo detekovaný, a preto nie príliš efektívny), ktorý pomáha detekovať prítomnosť lupusových buniek; skríning na reumatoidný faktor, ktorého absencia naznačuje vývoj artritídy.

  Metódy liečby a diagnostiky bolesti kĺbov

  Ak sú vaše kĺby prstov bolestivé a opuchnuté, odporúča sa konzultovať s lekárom, aby sa predišlo komplikáciám a obnovila sa normálna funkcia rúk. Vykonanie testov a vyhodnotenie ich výsledkov vám môže dať iba všeobecnú odpoveď a potvrdiť prítomnosť choroby a na komplexnú diagnostiku musíte urobiť veľa špecializovaného lekárskeho výskumu na klinikách alebo v lekárskych centrách. Známe postupy, ktoré pomáhajú určiť povahu bolesti, jej príčiny a optimálne ošetrenie, zahŕňajú: MRI, ultrazvuk, CT.

  lúč

  Bezbolestný a bezbolestný postup na detekciu zranení, nádorov, fraktúr alebo iných poranení kostného tkaniva, ktoré vyvolávajú bolesť v kĺboch ​​prstov, je rádiografia. Pre najkompletnejšie informácie je obrázok vyhotovený v troch projekciách: rovný, bočný a diagonálny, ktoré pomáhajú určiť zdroj a umiestnenie bolesti. Nevýhodou testu je neschopnosť posúdiť stav mäkkých tkanív, preto je potrebné ďalšie ultrazvukové vyšetrenie.

  Ultrazvukové vyšetrenie

  Z dôvodu bolesti v kĺboch ​​prstov sa ultrazvuk používa ako ďalší postup na diagnostiku. Pomôže to zistiť prítomnosť zápalových procesov v tkanivách a určiť účinky traumy. Tento postup je účinný pri nasledujúcich ochoreniach kĺbov: artritída, artróza, burzitída, zápal šliach, synovitída. Ak sa často monitoruje znecitlivenie rúk, lekár vám môže nariadiť ultrazvuk krvných ciev, aby zistil, či je narušený prietok krvi v hornej končatine…

  Počítačová tomografia

  Počítačová tomografia sa vyžaduje na získanie úplného obrazu o vývoji choroby a na zistenie akýchkoľvek zmien v kostnom tkanive alebo kĺboch. Tento postup je úplne bezbolestný a trvá niekoľko minút. Princíp CT je rovnaký ako pri rádiografii, ale v tomto prípade je to počítačové spracovanie obrazu, ktoré pomáha získať spoľahlivejšie informácie..

  Elektrospondilografija

  Univerzálnou, vysoko účinnou metódou výskumu, ktorá sa v medicíne začala používať pomerne nedávno, je elektroponografia. Výhodou tohto postupu je podrobné fungovanie miech, ktoré sú zodpovedné za normálne fungovanie horných končatín, prstov. Štúdia poskytuje príležitosť na odhalenie choroby v ranom štádiu a na zabránenie jej ďalšiemu vývoju.

  Magnetická rezonancia (MRI) je výskumná metóda, ktorá sa často používa na diagnostikovanie rôznych chorôb, pretože je veľmi informačná a presná. Jadrom postupu je získanie tkanivových snímok pomocou elektromagnetických vĺn, ktoré umožňujú určiť prítomnosť, presnú polohu, stupeň rozvoja patológie…

  Kontrastná diskografia

  Súčasná diskografia našla svojich obdivovateľov v modernej medicíne a veľmi často sa používa na zisťovanie patologických stavov kostného tkaniva. Na začiatku testu sa zavedie špeciálne farbivo. Kontrast sa šíri a zanecháva nenatreté oblasti postihnuté chorobou alebo fyzickým zranením.

  Kĺbová punkcia

  V prípade pretrvávajúcej bolesti kĺbov môže lekár predpísať punkciu, malú operáciu, ktorá zahŕňa vpichnutie synoviálnej membrány. Procedúra môže slúžiť na niekoľko účelov: podávanie antibiotika alebo liekov proti bolesti na zmiernenie bolesti pacienta alebo odobratie tekutín na analýzu prítomnosti krvi, hnis.

  Biopsia kože

  Lekári veľmi zriedka predpisujú biopsiu kože na bolesť kĺbov prstov počas flexie. Cieľom tohto postupu je odobrať malú vzorku kože, ktorá sa potom dôkladne vyšetrí pod mikroskopom. Účelom takejto štúdie je poprieť alebo potvrdiť predchádzajúcu diagnózu, napr. Psoriáza, retikulosa, sklerodermia, lupus erythematosus…

  Liečba drogami

  Po vyšetrení lekár predpíše liečbu, ktorej nezmenenou zložkou je užívanie liekov – tablety, iné lieky a používanie lokálnych liekov proti bolesti (obklady, masti, gély). Pri používaní liekov je potrebné poskytnúť prísnu lekársku pomoc a usmernenie, aby sa predišlo predávkovaniu a možným vedľajším účinkom alebo alergickým reakciám. Všetky lieky sú rozdelené do niekoľkých skupín:

  • Nesteroidné protizápalové lieky. Pomáhajú zmierniť bolesť, zmierniť zápal, opuchy a zlepšiť celkový stav odstránením zjavných príznakov ochorenia kĺbov. Medzi tieto lieky patria: nimesil, teraflex, diklofenak, celekoxib.
  • Chondroprotektanty (Move & Flex, Structum, Chondrotin, Glucosamine). Jedná sa o lieky, ktoré pomáhajú opravovať chrupavku, kostné tkanivo, pomáhajú predchádzať zhoršovaniu ochorenia a bránia relapsom..
  • Kortikosteroidové prípravky. Majú protizápalové účinky, regulujú metabolizmus a prispievajú k rýchlej oprave tkaniva. Lieky v tejto skupine zahŕňajú: „Prednizolón“, „Dexametazón“, „Metipredas“..

  Prevencia spoločných chorôb

  Vždy je ľahšie zabrániť rozvoju choroby, ako pokračovať v jej liečbe. Preventívne metódy sú dostupné pre všetkých a môžete ich použiť sami. Najobľúbenejšie metódy prevencie chorôb kĺbov prstov sú: cvičenie, správna výživa, pravidelné masážne procedúry, oddychové domy, sanatóriá, kde poskytujú rehabilitáciu, liečbu a prevenciu týchto chorôb…

  Terapeutická gymnastika

  Jednoduché gymnastické cvičenia pomôžu predchádzať rozvoju ochorenia, ktoré ovplyvňuje kĺby. Pre maximálny účinok majte na pamäti: správnosť, správne vykonanie, udržiavanie tela v perfektnom stave, Move & Flexya. Cvičenia môžete robiť sami doma a pozerať video z cvičebného komplexu Finger Joint:

  Fyzioterapeutické sedenia

  Populárnym spôsobom liečby a prevencie mnohých ochorení kĺbov je fyzioterapia. Je to kvôli efektívnosti postupov, neprítomnosti nepriaznivých reakcií a nízkym nákladom na služby. Medzi obľúbené metódy fyzioterapie, ktoré pomáhajú v boji s chorobami kĺbov, patrí: magnetoterapia, laserová terapia, UHF, fonoforéza. Pre maximálny účinok musíte absolvovať fyzioterapeutický kurz predpísaný lekárom.

  Masážne kurzy

  Početné kliniky a súkromné ​​masáže v Petrohrade a Moskve poskytujú špecializované špecializované masérske služby na prevenciu rôznych ochorení kĺbov. Náklady na tieto postupy nie sú príliš vysoké, ale veľa ľudí preukázalo svoju účinnosť. Ľahkú masáž rúk a prstov je možné vykonávať samostatne doma a správny postup nájdete na fotografii nižšie.

  Návšteva letovísk a sanatórií

  Mnoho sanatórií vykonáva postupy, ktoré pomáhajú zlepšovať stav chrupavky a kĺbov. Takéto metódy zahŕňajú ošetrenie bahna, kúpele, fyzioterapeutické cvičenia a masáže. Náklady na taký hojivý odpočinok sú vysoké, ale ak si vyberiete správny liečebný postup aspoň raz ročne, budete môcť predchádzať alebo relapsu akejkoľvek choroby kĺbov…

  Základy anatómie

  Kĺby sú kĺbové kĺby pozostávajúce z kĺbového vaku, synoviálnej membrány, hyalínovej chrupavky, synoviálnej tekutiny…

  Ľudská ruka má najrušnejšie kĺby a poskytuje všetky jemné motorické zručnosti. Konektory s jedinou kefou 29. Kefa má tri časti:

  Najviac sa pohybujúce kĺby sú v prstoch a zaisťujú priľnavosť a ďalšie funkcie. Každý prst, s výnimkou palca, má tri konektory – celkovo takmer polovicu všetkých pripojení kefy.

  Malá plocha kĺbového povrchu, relatívne tenká spojivová membrána, sú náchylné na časté lézie týchto patologických stavov kĺbov.

  Prípravky, ktoré môžu spôsobiť bolesť kĺbov prstov

  Lekári rozlišujú medzi predispozíciami, ktoré vedú k ochoreniu kĺbov prstov. Predbežné faktory nemusia nevyhnutne určovať vývoj patológie, zatiaľ čo ju zhoršujú.

  Medzi rizikové faktory patria:

  • zmeny v hormonálnom systéme;
  • patologické procesy v imunitnom systéme;
  • dedičné faktory;
  • chronické akútne infekčné procesy;
  • patologické zmeny v normálnom metabolizme;
  • vplyv environmentálnych faktorov;
  • zranenia a zranenia, ktoré nie sú správne ošetrené.

  Nie je možné úplne eliminovať vplyv rizikových faktorov.

  Možné príčiny

  Ak sa v kĺboch ​​prstov objaví bolesť, odporúča sa určiť príčinu a liečbu presne a v krátkom čase. Problémy s kĺbovými povrchmi ruky pramenia z rôznych príčin, z ktorých sú najčastejšie diagnostikované:

  1. artritída;
  2. artróza;
  3. osteomyelitída;
  4. mechanické zranenia;
  5. bursitis;
  6. dna
  7. náhle zúženie periférnych ciev.

  Artritída je akútna a chronická zápalová lézia kíbu. Pokiaľ ide o ďalšie príznaky, lekári zahŕňajú opuch postihnutej oblasti, sčervenanie kože. Nadmerné formy artritídy prstov sú zriedkavé a častejšie sú postihnuté ďalšie kĺby tela pacienta..

  Lekári rozlišujú medzi typmi artritídy:

  • infekčné – bakteriálne ochorenie vstupuje do kĺbového vaku počas systémového ochorenia;
  • psoriatická – sprevádzaná psoriázou, ktorej príznaky sú šupinatými škvrnami na tele;
  • reumatoid – vyvíja sa pod komplexným vplyvom niekoľkých faktorov: nadmerná únava, stres, oslabené imunitné mechanizmy, prenášané infekčné choroby.

  Artróza je choroba, ktorá mení konfiguráciu povrchov kĺbov. Bolesť prstov spôsobená artrózou sa vyvíja postupne a lekári odporúčajú začať liečbu v skorých štádiách.

  Typickými príznakmi artrózy sú symetria nástupu bolesti a následné lézie všetkých prstov, začínajúce.

  osteomyelitída

  Osteomyelitída je hnisavý zápal kĺbov a okolitých tkanív. Osteomyelitída sa vyvíja, keď sa do artikulárneho vaku dostanú pyogénne mikroorganizmy.

  Tento proces je akútny a začína teplotným skokom na 40 stupňov a viac. Postupné príznaky celkovej intoxikácie tela: slabosť, nevoľnosť a zvracanie, zimnica.

  Bolesť prvých dní sa postupne zvyšuje. Koža nad postihnutým kĺbom sčervená, leskne sa a natiahne sa kvôli silnému opuchu. Mobilita je obmedzená. Zanedbaná forma choroby je charakterizovaná postupnou stratou pohyblivosti celej ruky, nielen ruky.

  Mechanické zranenia

  Z dôvodu mechanického zranenia lekári často trpia dislokáciou. Dislokácia – posun kĺbových povrchov sprevádzaný bolesťou, deformáciou kĺbov, opuchom tkaniva.

  Športovci sú postihnutí dislokáciami. Palec trpí najčastejšie, pretože je ďaleko od ostatných prstov. Vďaka anatomickej polohe zasiahne palec každý nesprávny pohyb. Väzobný stroj nemusí byť vždy schopný správne vykompenzovať záťaž, čo môže mať za následok zranenie.

  Burzitída je zápalová reakcia, ktorá sa vyvíja v kĺbovom vaku a je sprevádzaná hromadením tekutín v dutine. Burzitída sa dá ľahko odlíšiť od iných chorôb vo forme opuchov okolo postihnutého kĺbu: opuch má zaoblený tvar a jemnú hmatovú štruktúru. Opuch je viditeľný vizuálne..

  Burzitída ako príčina bolesti prstov by sa mala liečiť včas, pretože sa rýchlo stáva chronickou. Pri prechode na chronický typ sa minerálne soli hromadia v kĺbovom vaku, čo zvyšuje bolesť.

  Ak sa hnisavá mikroflóra pripojila k burzitíde, lekári hovoria o hnisavom type choroby..

  Dna je diagnostikovaná v členku, ale niekedy sa nachádza v prstoch. Príčinou choroby je zlyhanie mechanizmu využívania purínov, ktorý spôsobuje ich usadenie sa v kĺboch.

  Dna sa vyvíja pomaly, takže pacienti vyhľadávajú lekársku pomoc iba vtedy, keď kĺby úplne stratili svoju pohyblivosť a proces už nie je reverzibilný…

  Náhle zúženie periférnych ciev

  Náhle zúženie krvných ciev zásobujúcich periférne tkanivo sa nazýva angiopatická periférna kríza. Kríza sa vyznačuje ochladzovaním končatín, cyanózou, ktorá sa mení na sčervenanie kože. Príčinou angiopatickej periférnej krízy je podchladenie.

  Okrem bežných príčin bolesti kĺbov sú menej častými príčinami:

  • Raynaudov syndróm, pri ktorom sú bolestivé paroxyzémy prstov a bledá koža;
  • polycytémia, ktorá sa vyznačuje nadbytkom červených krviniek (existujú tri typy);
  • osteochondróza ovplyvňujúca krčnú chrbticu, ktorá vedie ku kompresii nervových koreňov;
  • de Kevrenova choroba charakterizovaná zápalovými procesmi palcových väzov;
  • syndróm tunela, ktorý sa vyvíja medzi mladými ľuďmi v dôsledku dlhých hodín pri počítači;
  • choroba vibrácií, ktorá sa vyvíja pri práci s mechanizmami spôsobujúcimi vibrácie atď…

  Identifikácia príčiny bolesti kĺbov prstov podporuje hojenie.

  Liečba bolesti kĺbov prstov pri zistených príčinách

  Ak bolia vaše kĺby na prstoch a zistia sa príčiny bolesti, liečba sa môže začať.

  Terapia je založená na eliminácii základného ochorenia a až potom na bolesti ako príznaku patológie.

  Okrem odstránenia základného ochorenia a zmiernenia bolesti sa odporúča čo najviac obnoviť funkciu kĺbov.

  Môžete sa zamerať na nasledujúce odporúčania:

  1. s jednoduchými bolesťami prstov, bez sprievodného opuchu alebo sčervenania, je možné aplikovať elastický obväz a vytvoriť zvyškové končatiny;
  2. za studena aplikovaného na postihnutú oblasť v čase zranenia, pričom trvanie takéhoto stlačenia je asi pol hodiny; na druhý deň po zranení je lepšie použiť teplé obklady, ktoré napomáhajú krvnému obehu a aktívnej obnove kĺbov.

  Liečba drogami

  Liečba liekom by mala mať dve hlavné funkcie: zmierniť bolesť a zastaviť zápal. Lekári najčastejšie používajú inhibítory cyklooxygenázy alebo, ako sa hovorí, nesteroidné protizápalové lieky (NSAID).

  Ak je bolesť spôsobená autoimunitným ochorením, pacient dostane cyklus glukokortikosteroidov..

  Akútna infekčná choroba si vyžaduje použitie nielen nesteroidných protizápalových liekov, ale aj antibiotík. Antibiotiká sa majú vyberať individuálne po konzultácii s lekárom. Je dôležité určiť, ktorá mikroflóra prispela k rozvoju príznakov, a vybrať prostriedky s antibakteriálnym účinkom, ktoré sa budú špecificky zameriavať na túto mikroflóru…

  Na zmiernenie príznakov lekári predpisujú gély a masti s obsahom mentolu ako lokálne pôsobiace látky..

  Ak sú diagnostikované dystrofické povrchy kĺbov, odporúča sa používať chondroprotektívne lieky. Chondroprotektory sú látky, ktoré môžu nahradiť tkanivo chrupavky, ktoré prešlo deštruktívnym procesom.

  Účinnosť chondroprotektorov sa vysvetľuje ich zložením, ktoré je najbližšie k prirodzenej štruktúre chrupavkového tkaniva. Účinky tejto skupiny liekov sa zvyšujú prítomnosťou vitamínov a rastlinných extraktov, ktoré pôsobia ako pomocné látky.

  Ak je príznak bolesti veľmi výrazný, môžu sa predpísať rôzne triedy liekov proti bolesti.

  V závislosti od závažnosti príznaku sa analgetikum vyberie individuálne.

  Fyzikálna terapia a gymnastika

  Fyzioterapeutické metódy sa široko používajú v boji proti infekčným patogénom, ktorých šírenie spôsobilo bolesti kĺbov. Z uplatnenia všetkých fyzioterapeutických metód:

  • podávanie novokainu elektroforézou;
  • elektrický spánok;
  • rezonančná terapia.

  Ak je infekčné ochorenie kĺbov v remisii, odporúčajú sa masáže, liečivé bahenné zábaly a manuálna terapia..

  Bolesť prstov nie je dôvodom na to, aby ste zbavili svoje končatiny akejkoľvek námahy a nútili ich úplne odpočívať. Lekári odporúčajú zvoliť súbor cvičení, ktoré ochránia vaše zápästie a svaly. Po ukončení akútnej fázy ochorenia sa odporúča začať s gymnastikou.

  Liečba diétou

  Doplnkovým spôsobom liečby bolesti kĺbov prstov, keď sú známe príčiny, je diétna terapia. Výber racionálnej stravy, napríklad pri dne, pomôže znížiť závažnosť ochorenia a obnoviť kĺby..

  Odporúča sa zahrnúť do stravy:

  1. morské plody a ryby, ktoré prispievajú k normalizácii metabolizmu minerálov;
  2. ľanový olej a rybí olej, ktoré zabezpečujú normalizáciu metabolizmu lipidov v dôsledku omega-3 mastných kyselín;
  3. ovocie a zelenina;
  4. orechy
  5. zázvor a nízkotučné prírodné syry.

  Ak správne identifikujete príčiny bolesti kĺbov prstov a začnete s liečbou včas, môžete sa tohto nepríjemného príznaku zbaviť..

  Samoliečba a ignorovanie symptómov často vedú k chronickej patológii, ktorá zhoršuje stav pacienta.

  Ako zmierniť bolesť v kĺboch ​​prstov

  Ruky sú pravdepodobne najmobilnejšou časťou ľudského tela. Každý z nás sa snaží udržať pohyb a ohýbanie rúk, ale často sú mladí ľudia postihnutí rôznymi chorobami, ktoré spôsobujú necitlivosť, opuchy a neschopnosť pohybu. Aby sa predišlo najhoršiemu výsledku, je potrebné včas zistiť príznaky choroby a začať primeranú liečbu.

  • Príznaky ochorenia kĺbov
  • príčiny
  • Poliosteoartróza prstov
  • Reumatoidná artritída
  • Psoriatická artritída
  • Dna alebo dna
  • Tenosynovit de Kervena

  Príznaky ochorenia kĺbov

  Každé ochorenie kĺbov má špecifické príznaky, takže odborník bude schopný diagnostikovať prítomnosť konkrétneho ochorenia..

  Existujú tiež bežné príznaky, že je čas poradiť sa s lekárom:

  • bolesť kĺbov v pokoji, počas alebo po cvičení;
  • prítomnosť prekážok a praskanie počas pohybov;
  • obmedzenie mobility;
  • tuhosť
  • zvýšenie telesnej teploty;

 • zhoršenie citlivosti;
 • sčervenanie kože okolo postihnutej oblasti;
 • opuch
 • deformácia chrupavky a kostí.
 • Existujú tiež niektoré z najbežnejších ochorení postihujúcich kĺby prstov..

  Poliosteoartróza prstov

  Najčastejšie je ochorenie diagnostikované aj s patologickými zmenami v kosti..

  Reumatoidná artritída

  Reumatoidná artritída môže byť príčinou bolesti kĺbov prstov počas kompresie. Ochorenie postihuje spojivové tkanivo a zvyčajne sa vyvíja po chrípke alebo infekciách. Nástup choroby je poznačený opuchom a zápalom stredných a indexových prstov a proces je symetrický oboma rukami. Keď sa choroba vyvinie, kĺby sa zablokujú v určitej polohe, po ktorej nie je možné ich úplne ohnúť alebo ohnúť..

  Psoriatická artritída

  Progresívne chronické ochorenie, ktoré sa vyskytuje v mnohých prípadoch u ľudí s prejavmi kožnej psoriázy. Toto ochorenie postihuje mladých aj starších ľudí a pri vývoji sa všetky zápaly kĺbov prstov zapália a postihnuté prsty zčervenajú, zvyčajne sa podobajú klobáse. Prsty jednej ruky sú zvyčajne postihnuté, ale aj keď zápal nastane na obidvoch rukách, vo väčšine prípadov nie je symetrický. Príčinou vzniku choroby sú infekcie, stres, choroby tráviaceho systému, nevyhnutná predispozícia (dedičnosť) k chorobe..

  Dna alebo dna

  Bolesť stehien môže byť spôsobená dnou, pretože ich postihujú najčastejšie tieto choroby. Vo forme náhlych záchvatov sa obvykle vyskytuje zápal kĺbov, zvyčajne v noci, a bolesť je veľmi akútna. Súčasne sa kĺby začervenajú a pokožka nad nimi sa zmení na jasne červenú. Takéto záchvaty bolesti sa vyskytujú neočakávane a môžu trvať asi týždeň alebo dlhšie, kým bolesť zmizne, ale záchvat sa čoskoro objaví. Tento paroxyzmálny a veľmi bolestivý priebeh choroby sa považuje za známku dny..

  Tenosynovit de Kervena

  Ochorenie sa vyvíja v dôsledku zúženia kanála, ktorým prechádzajú palcové šľachy, tento proces je sprevádzaný zápalom a je častejšie spôsobovaný neustálym (profesionálnym) ručným zaťažením. Ochorenie môže byť charakterizované bolesťou v palci, často s miernym opuchom. Ochorenie má tendenciu sa vyvíjať postupne, choroba je pravdepodobnejšia chronická, ale môže byť tiež výsledkom poranenia ruky alebo palca. Pocity bolesti sa zvyčajne objavujú počas cvičenia, ale často sa objavujú spontánne.

  Ochorenie postihujúce kĺb spájajúci zápästie s metakarpálnou kosťou palca. Vo viac ako polovici prípadov je ochorenie prejavom polosteoartrózy, ale môže sa vyvíjať aj nezávisle. Zvyčajne sa to stáva, keď človek neustále nabíja palce, napríklad kvôli profesionálnym činnostiam. Aj keď sú príznaky choroby veľmi podobné symptómom de Kervinovej tenosynovitídy, rozdiel je v deformite postihnutej kĺbovej kosti, ktorá je viditeľná na röntgenovom snímaní…

  osteoartritída

  Ochorenie poškodzuje tkanivo chrupavky a spôsobuje, že mení štruktúru a deformuje kĺby. Toto ochorenie sa zvyčajne vyvíja u starších ľudí a zvyčajne nespôsobuje vážne nepohodlie mladých ľudí. Najprv sú postihnuté kĺby prstov, bolesť je charakterizovaná nevoľnosťou, ktorá sa zvyčajne počuje pri rôznych pohyboch. V počiatočných štádiách ochorenia zmizne nepohyblivosť kĺbov po niekoľkých hodinách, ale v budúcnosti dôjde k definitívnej fixácii kĺbu v určitej polohe..

  Diagnostické metódy

  Nie je možné prehliadnuť bolesť kĺbov prstov, pretože včasná návšteva u lekára pomôže diagnostikovať ochorenie a zabráni jeho rozvoju…

  Na diagnostikovanie choroby kĺbov sa môžu vyžadovať tieto testy:

  • biochemický krvný test;
  • pohmat;
  • klinická analýza moču a krvi;
  • kefová rádiografia;
  • ultrazvuk
  • MRI
  • intraartikulárne tekutinové vyšetrenie;
  • detekcia purínov, anti-streptokokových protilátok, reumatoidný faktor.

  Masáže a gymnastika

  Aby sa optimalizovala pohyblivosť kĺbov, lekár obvykle predpíše súbor cvičení, pričom úroveň námahy závisí od závažnosti choroby..

  Postupujte podľa pokynov na obnovenie prietoku krvi a normalizáciu metabolických procesov.

  V žiadnom prípade by ste nemali používať sily rukami a prstami, pretože zničenie štruktúry chrupavkového tkaniva zvyšuje bolesť postihnutých kĺbov..

  Gymnastické cvičenia a masáže sú veľmi účinné, najmä v počiatočných štádiách choroby..

  liek

  Nasledujúce lieky sa používajú na liečbu rôznych ochorení ovplyvňujúcich kĺby prstov:

  Injekčný roztok, masť, tablety, infúzny roztok, gél, krém. Hlavnou účinnou látkou je proteín ochudobnený o bielkoviny.

  Aktivuje metabolizmus na bunkovej úrovni a podporuje hromadenie kyslíka v bunkách. Aplikovať na mnoho rôznych chorôb, rovnako ako na zápal kože.

  Apizartronas

  Grease. Účinnými látkami sú včelí jed, alylizotiokyanát, metylsalicylát.

  Má otepľovacie a analgetické účinky, stimuluje nervové zakončenie, podporuje tok kyslíka do postihnutých tkanív.

  Grease. Účinné látky – aktívne uhlie, kyselina salicylová, racemický uhol.

  Používa sa na liečbu akútnej bolesti svalov a kĺbov ako prostriedok na zmiernenie bolesti.

  glukosamín

  Tablety, roztok. Hlavnou látkou je glukozamín sulfát..

  Používa sa ako nástroj na aktívnu obnovu chrupavkovej štruktúry.

  Diklofenakový gél

  Gél. Hlavnou účinnou látkou je diklofenak sodný..

  Používa sa na zmiernenie bolesti a ako protizápalové činidlo proti rôznym artritídam, burzitíde, osteoartritíde, radiikulitíde a iným chorobám zvyčajne sprevádzaným silnou bolesťou…

  Tablety, kapsuly. Materiály – Paracetamol, Move & Flex.

  Pôsobenie tohto nástroja zahŕňa kĺby, znižuje rannú stuhnutosť a opuch.

  Masť, tablety, suspenzia. Hlavný materiál – Move & Flex.

  Používa sa ako anestetikum, výrazne znižuje opuch, stuhnutosť kĺbov ráno a hyperémiu, má antipyretický účinok.

  Masť, injekcie, tablety, čapíky, krém. Liečivo je ketoprofén.

  Liek má dva účinky: protizápalové a analgetikum, používa sa na bolesti svalov a kĺbov.

  Kolagén Ultra

  Krém, gél, prášok. Liečivo je kolagénový hydrolyzát.

  Používa sa na zlepšenie fungovania pohybového ústrojenstva, traumatických lézií a degeneratívnych ochorení.

  Roztok, tablety, čapíky, suspenzia. Liečivo je meloxikam.

  Používa sa na liečbu osteoartritídy a reumatoidnej artritídy.

  Roztok, tablety. Hlavnou látkou je xantinol nikotinát.

  To rozširuje periférne krvné cievy, môže spôsobiť protidoštičkové účinky, výrazne zlepšuje krvný obeh, mikrocirkuláciu a výživu tkanív, používa sa na zníženie viskozity krvi..

  Roztok, tablety. Materiál – pentoxifylín.

  Pôsobenie tohto terapeutického činidla je schopné normalizovať elasticitu erytrocytov, znížiť viskozitu krvi, agregáciu krvných doštičiek, významne zlepšiť reologické vlastnosti krvi..

  chondroitín

  Gél, kapsuly, masť, prášok, tablety. Účinnými látkami sú chondroitín sulfát sodný, glukozamín hydrochlorid.

  Používa sa na liečbu porúch pohybového ústrojenstva a aktívne podporuje regeneráciu tkanív chrupavky.

  Kapsuly, tablety, roztok. Liečivo je chondroitín sulfát.

  Používa sa pri degeneratívnych ochoreniach postihujúcich chrbticu a kĺby, osteoartritíde, primárnej artróze. Reguluje metabolizmus chrupavky..

  Ľudové metódy

  Ochorenia kĺbov sa môžu liečiť aj na základe predpisov tradičnej medicíny:

  Tinktúra pálivej papriky

  Nalejte 500 gramov Capsicum do 500 ml alkoholu a nechajte vylúhovať 10 dní. Tinktúru bolesť votrite a omotajte ju teplým vlneným predmetom.

  Stlačiť kriedou

  Krieda by sa mala nastrúhať na jemnom strúhadle a potom ľubovoľne zmiešať s kefírom, čo je najdôležitejšie, aby táto homogénna hmota nebola rozdelená. Pripravená zmes by sa mala naniesť v malej vrstve celofánu a naniesť na bolavú oblasť, na vrch zabaliť teplým predmetom…

  Cesnaková šťava a olivový olej

  400 g olúpaného cesnaku sa musí nechať prejsť mlynčekom na mäso a umiestniť do 1-litrovej nádoby. Cesnak je pokrytý olivovým olejom, potom by sa táto hmota mala vylúhovať 14 dní v miestnosti bez priameho slnečného žiarenia, pokiaľ možno v tme. Na konci obdobia by sa mala hmota nádoby filtrovať s použitím 3 – 4 vrstiev pravidelnej gázy. Postihnutý kĺb by sa mal touto zmesou mazať až do úplného opuchnutia, potom by sa mala izolovať bolestivá oblasť a vykonať postup, najlepšie pred spaním…

  Zemiakové obklady

  Surové zemiaky by sa mali nastrúhať na najmenšom strúhadle, aby sa z neho uvoľnila šťava. Pred pridaním obkladu by sa zemiaková kaša mala zahriať vo vodnom kúpeli. Na postihnutý kĺb naneste teplú hmotu, potom ju zabalte do obalu a teplým šatkou.

  Cesnak s mliekom

  Cesnak rozdrvte a vytlačte z neho šťavu. 10 kvapiek čerstvej cesnakovej šťavy by ste mali umyť vlažným mliekom. Tento postup by sa mal vykonávať štyrikrát denne.

  Odroda kvetov

  Vložte sušené olivové kvety do nádoby na doplnenie zvyšného objemu alkoholom. V tme by sa mala hmota infúziou 14 dní a potom sa zmes prefiltruje. Užívajte 45 kvapiek trikrát denne pred jedlom, môžete tiež drviť.

  Masť z bobkového listu

  Suché bobkové listy by sa mali biť v mixéri, potom sa pridá mäkké maslo a zahrieva sa vo vodnom kúpeli. Po ochladení je masť s lavrushkou pripravená. Bolestivé kĺby by sa mali trieť dvakrát denne počas 14 dní.

  Brezové kúpele

  Prstové kĺby vyžadujú kúpele s odrezaním brezy. Na jej prípravu potrebujete 2 polievkové lyžice rozdrvených listov brezy, pridajte 500 ml vriacej vody a udržiavajte na miernom ohni až 2 minúty. Potom sa vývar naleje po dobu asi 4 hodín, po uplynutí ktorej by sa všetky listy mali odobrať a nechať pôsobiť ďalších 6 hodín. Vane s brezovou vývarom sa v teple pozerajú.

  Vazelína s hypericum

  Na ošetrenie masti v kĺboch ​​sa používajú 4 diely vazelíny a 1 diel ľubovníka bodkovaného. Prísady sa dôkladne premiešajú a aplikujú sa na postihnuté miesta trikrát denne..

  Púpava banka

  Pridajte 2 polievkové lyžice listov púpavy a koreňov do 200 mililitrov vody a duste 10 minút vo vodnom kúpeli. Potom by sa mal vývar naliať asi 30 minút, preto je vhodné uchovávať prefiltrovaný nápoj v sklenenej nádobe. Užívajte 50 mililitrov trikrát denne pred jedlom.

  Vývar z Kalina

  Pridajte 1 polievkovú lyžicu jemne nasekaného koreňa kaliny na 1 liter vody a vývar varte asi 20 minút v peci. Filtrovaný vývar by sa mal zohriať na 35 stupňov Celzia a vtierať do kĺbov prstov.

  Medová glycerínová masť

  Med sa mieša s glycerínom v pomere 1: 2, až kým sa nedosiahne homogénna hmota, a je možné pridať aj eukalyptový olej. Na zasiahnuté kĺby sa nanáša mazivo bez toho, aby bolo potrebné ovíjať okolo bolesti.

  Horčica komprimovať

  2 polievkové lyžice horčičného prášku by sa mali pridať do 100 mililitrov alkoholu (vodka). Výslednú hmotu navlhčite gázou a naneste ju na boľavý kĺb zabalený do teplého predmetu (vlnená šatka)…

  Terpentínová masť

  Zmiešajte 1 lyžicu terpentínu s jedným vareným žĺtkom a 1 lyžicou jablčného octu. Výsledná hmota sa aplikuje na postihnutý kĺb.

  Prevencia spoločných chorôb

  Ak chcete účinne zabrániť ochoreniam postihujúcim kĺby prstov, mali by ste postupovať podľa niekoľkých jednoduchých tipov:

  • denná výživa by mala byť dobre vyvážená, minerály sú zdrojom ovocia a zeleniny, zrná dopĺňajú komplexné uhľohydráty, orechy obsahujú nenasýtené mastné kyseliny;
  • Pite čistejšiu čistú vodu, pretože nedostatok tekutín v tele spôsobuje pomalší metabolizmus, čo následne vedie k deštrukcii štruktúry chrupaviek;
  • opravné kĺby glukozamínu a chondroitínu a prispievajú k ich posilneniu; živočíšne ryby a šľachy obsahujú vysoké hladiny chondroitínu, tvrdého syra a mäsa – glukozamínu;
  • metabolické procesy v telových systémoch urýchľujú pravidelné cvičenie;
  • kĺby by nemali byť preťažené, nadváha je veľmi škodlivé;
  • plný spánok.

  Reumatológovia rozdeľujú všetky bolesti kĺbov do 2 hlavných kategórií: mechanické a zápalové. Bolestivé mechanické pocity sa vyvíjajú v dôsledku degeneratívnych zmien v kĺboch. Ráno nepreukazujú stuhnutosť. Iba v zriedkavých prípadoch neexistuje. Zvyčajne je však veľmi zanedbateľný a slabo vyjadrený, zmizne 30 minút po prebudení. Keď sa upokojíte, mechanická bolesť zmizne.

  Pocity zápalovej bolesti sú charakterizované predĺženou rannou stuhnutosťou, ktorá môže trvať hodinu alebo viac. Bolesť je eliminovaná vykonávaním pohybov. Pacienti si okrem zápalovej bolesti všimnú aj ďalšie príznaky, ako je začervenanie kĺbov, opuch, zníženie rozsahu pohybu a znížená flexibilita. Mechanická bolesť môže byť sprevádzaná známkami lokálneho zápalu. Posledne menované sú však spravidla bezvýznamné a zle vyjadrené. Pacienti si ich často ani nevšimnú.

  Bolesť kĺbov rúk: Spôsobuje a diagnostikuje

  • Reumatoidná artritída je najčastejšou príčinou bolesti kĺbov rúk. Toto ochorenie je systémovej povahy a postihuje nielen kĺby, ale aj celé ľudské telo. Ochorenie sa môže vyvinúť v akomkoľvek veku. Často sa diagnostikuje u detí a mladých ľudí. Charakteristickým znakom je symetrické poškodenie kĺbov. To znamená, že pri reumatoidnej artritíde sú bolesti kĺbov v oboch rukách. Ak je bolesť prerušená iba jednou stranou, je pravdepodobné, že príčinou bude iná choroba. Okrem toho pri artritíde sú periody exacerbácie nahradené periódami FACE a Flexion a znižujú bolesť a stuhnutosť…
  • osteoartritída deformácia kĺbov – zahusťuje a stráca svoju pôvodnú mobilitu. Staršie ženy sú najčastejšie postihnuté osteoartrózou. Vývoj patológie súvisí s estrogénnymi hormónmi: keď sú zriedkavé, dochádza k deformácii kĺbov. Dedičná depozícia rúk a pracovné zaťaženie tiež ovplyvňujú vývoj choroby. Charakteristické znaky sú uzliny a opuch periartikulárnej oblasti.
  • Rizartrozė je ovplyvnený iba palec, iné kĺby nie sú zahrnuté. Ochorenie nastáva, keď sú palce počas práce preťažené..
  • Ligamentitída stenóza charakterizovaný zápalovým procesom v väzoch kĺbov. Bolesť je cítiť počas predlžovania a flexie. Vaše prsty sú zachytené v ohnutej polohe a na ich vyrovnanie musíte použiť silu. Počas pohybov môžete počuť typické kliknutia.
  • dna – Ide o pomerne časté ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým ľudí starších ako 50 rokov. Dna je spôsobená narušením metabolizmu kyseliny močovej, ktoré sa slabo vylučuje a ukladá v kĺboch ​​a chrupavkách, čo narúša ich normálnu funkciu. Charakteristickou črtou dny je silná pálivá bolesť..
  • Psoriatická artritída vyskytuje sa so psoriázou. Okrem kĺbov zahŕňa ochorenie kožu a vnútorné orgány. V takom prípade prsty silno napučiavajú a zvyšuje sa hlasitosť. Charakteristiky – Bolesť a zhoršený pohyb.
  • Infekčná artritída vyskytuje sa, keď sú kĺby poškodené baktériami alebo vírusmi. Môže spôsobiť bolesť v jednom alebo viacerých kĺboch. Taký zápal je často sprevádzaný ďalšími príznakmi (ako je horúčka)…
  • tehotenstvo. Poškodenie kĺbov počas tehotenstva je spojené s nedostatkom vápnika.

  Faktory ovplyvňujúce bolesť kĺbov:

  1. Ochorenia imunitného systému
  2. Hormonálna nerovnováha
  3. Infekčné choroby s chronickým priebehom
  4. Poruchy výmeny
  5. Genetické umiestnenie
  6. zranenia
  7. Vplyv fyzikálnych a chemických faktorov prostredia.

  Zranené kĺby: čo robiť?

  Prvá vec, ktorú musíte pochopiť: Nie je potrebné samostatné lieky! Po prvé, neprinesie správny výsledok. A po druhé, môže to vážne ublížiť. O počiatočných prejavoch bolesti kĺbov sa poraďte so svojím reumatológom. Iba odborník môže správne identifikovať príčinu a na základe nej určiť vhodnú liečbu.

  Liečebné metódy závisia od príčiny a intenzity bolesti:

  • Ak bolesť nie je závažná, nedochádza k opuchom ani k deformácii, postačí postihnutému kĺbu odpočinúť. Na tento účel si obliekajte elastický obväz alebo bežný obväz..
  • Počas zranenia sa na kĺb aplikujú kompresie, aby sa zabránilo vzniku opuchov: chlad v deň zranenia a zahrievanie v deň 2 a neskôr. Pomáha to zlepšovať krvný obeh a rýchlejšie sa zotavuje kĺby..
  • Ak je príčinou bolesti zápalový proces, pacient sa lieči antibakteriálnymi a nesteroidnými protizápalovými liekmi. Niekedy je indikovaná hormonálna liečba.
  • V prípade dystrofických lézií kĺbov sú predpísané chondroprotektory, fyzioterapia, manuálna terapia a masáže.
  • Ak je bolesť veľmi silná a bolestivá, pacientovi môžu byť predpísané lieky proti bolesti vo forme injekcií, tabliet alebo mastí…

  Existujú štandardné liečby bolesti kĺbov, ktoré používajú lekári. V prípade rôznych chorôb sa opravuje a dopĺňa. Táto schéma obsahuje 3 kroky:

  Vymenovanie chondroprotektorov. Chondroprotektívne činidlá sú liečivá, ktoré pozostávajú z prírodných zložiek, ktoré tvoria tkanivá kĺbov. Vo väčšine prípadov sa odporúča chondroprotekcia vitamínmi a minerálmi. Poskytujú dobrý protizápalový účinok, urýchľujú regeneračné a metabolické procesy v postihnutých tkanivách..

  Predpisujú sa lieky proti bolesti a protizápalové lieky. Tieto skupiny liekov zmierňujú bolesť a zmierňujú stav človeka. Liečivá sa podávajú orálne a navonok. Masti na lokálne použitie, ktoré zahŕňajú mentol a anestetiká.

  Vymenovanie terapeutických masáží rúk a gymnastiky. Tento krok je nevyhnutný aj pre úspešnú liečbu a nemali by ste ju ignorovať. Masáž kombinovaná so špeciálnymi cvičeniami pomôže obnoviť pohyby kĺbov, normalizovať krvný obeh a zabrániť stuhnutosti.

  Ako zaobchádzať s kĺbmi rúk: najlepšie ľudové lieky

  Konvenčné lekárstvo je tiež veľmi úspešné v boji proti bolesti kĺbov. Ak sa však necítite, že to ovplyvňuje seba, nezabudnite sa poradiť so svojím lekárom.

  Odporúčajú sa denné obklady na kĺby vyrobené z jablčného alebo stolového octu.

  Rozpustite malý kúsok včelího propolisu a zmiešajte ho s rovnakým množstvom slnečnicového oleja. Výsledná masť sa má aplikovať na bolestivé kĺby.

  Esenciálne oleje z palivového dreva zmierňujú bolesť. Mal by byť vtieraný do pokožky postihnutej ruky a potom aplikovaný otepľovacím obkladom s morskou soľou. Na prípravu obkladu soľ zohrejte a zabalte ju do kusu látky.

  Liečebná zmes s terpentínom má tiež pozitívny vplyv na postihnuté kĺby. Na jej prípravu zmiešajte žĺtok z kuracieho mäsa s 1 lyžičkou. terpentín a 1 polievková lyžica. l jablčný ocot. Výsledná zmes sa trie niekoľkokrát denne do boľavých kĺbov.

  Ak máte bolesti kĺbov, neváhajte navštíviť lekára! Včasná diagnostika a liečba vás ušetria od bolesti a pomôžu predchádzať komplikáciám. Popri tradičnej medicíne sa môžu používať aj alternatívne terapie. Spoločne poskytujú vynikajúci účinok..

  Príčiny bolesti kĺbov prstov

  Nielenže vám bolesti v prstoch a kĺboch ​​bránia v práci, ale tiež sťažuje vykonávanie jednoduchých domácich úloh – výrobu tlačidiel, obliekanie, varenie a hygienu. Aby ste sa zbavili bolestivých pocitov, stuhnutosti pohybov, je potrebné správne určiť povahu choroby, odstrániť zdroj rozvoja. Bolesť v kĺboch ​​prstov počas flexie môže byť spôsobená nasledujúcimi chorobami:

  • Reumatoidná artritída je zápalové ochorenie, ktoré sa vyvíja v kĺboch ​​malých kĺbov, ako je napríklad chodidlo. Vývoj tejto choroby nie je nákazlivý..
  • Dna sa vyvíja v dôsledku ukladania soľných kryštálov na kĺboch ​​rúk, čo nepriaznivo ovplyvňuje stav chrupavkového tkaniva a spôsobuje bolesť, najmä pri prudkom ohýbaní prstov.
  • Ligamentitída stenóza – ochorenie postihujúce prstové väzy prstov a vyznačujúce sa vývojom zápalu v týchto miestach..
  • Infekčná artritída – Výskyt bolesti rúk po bakteriologickom alebo vírusovom poškodení kĺbov rúk.
  • Osteoartritída – poškodenie kĺbov prstov, ktoré má za následok deformáciu, silnú bolesť pri ohýbaní, zhoršenú pohyblivosť, stuhnutosť pohybov..

  Pri ohýbaní, ohýbaní alebo zmenšovaní

  Niekedy je bolesť v kĺboch ​​prstov obzvlášť akútna po fyzickom náraze – flexia, kompresia, predĺženie. Artritída, artróza, osteoartritída, osteomyelitída, psoriáza alebo burzitída môže vyvolať bolestivé pocity takým jednoduchým krokom. Príčinou bolesti spôsobenej elementárnymi pohybmi, prasklinami počas flexie môže byť poranenie ruky, zlomenina, deformácia prstov alebo dôsledok dlhodobého cvičenia…

  Počas tehotenstva

  Počas tehotenstva majú ženy často bolesti bolesti, ktoré sa vyskytujú v kĺboch ​​hornej končatiny. Hlavné predpoklady nástupu bolesti sú: nedostatok vápnika; zvýšená produkcia hormonálneho relaxancia, ktoré nepriaznivo ovplyvňuje chrupavku; narušená imunita; fibromyalgia; kompresia stredného nervu, ktorá spôsobuje bolesť v palcovom kĺbe.

  Ak sa vaše kĺby na prstoch začnú vymačkávať ráno, môže to byť dôkaz o vývoji reumatoidnej artritídy ovplyvňujúcej spojovacie tkanivo ruky. Hlavnými príznakmi vývoja choroby sú zápaly indexu a prstové prstence. Častá ranná bolesť môže byť tiež spôsobená dnou, ktorá primárne ovplyvňuje palec, spôsobuje zápal kože, opuch, opuch…

  Necitlivosť kĺbov

  Teraz je znecitlivenie kĺbov prstov problémom, ktorý trpia ľudia rôznych generácií, od mladých po staré. To môže viesť k ťažkostiam pri práci a komplikáciám v každodennom živote. Čím skôr bude identifikovaný zdroj choroby a zvolená liečba, tým lepší bude výsledok a budete sa môcť úplne zbaviť choroby. Bežné príčiny znecitlivenia rúk a prstov:

  • Závažná stresová situácia nepriaznivo ovplyvňujúca všeobecný stav Move & Flex a jeho fungovanie.
  • Osteochondróza hornej časti chrbtice (krčka maternice). S ním je možné pozorovať znecitlivenie prstov v dôsledku tvorby kostí (šišiek), ktoré tlačia na nervové zakončenie a narušujú krvný obeh…
  • Kardiovaskulárne problémy. Rast kostí, plak a vaskulárna trombóza môžu narušiť krvný obeh, čo vedie k znecitliveniu prstov.
  • Syndróm karpálneho tunela – zovretý nerv vo vnútri zápästia, ktorý spôsobuje problémy s obehom prstov, znecitlivenie.

  Opuch alebo zápal prstov

  Bežné príčiny bolesti kĺbov prstov sú výskyt zápalových procesov v rukách, ktoré sa vyvinuli po traume, choroby, ktoré vyvolávajú zápal: polyiosteoartróza (tvorba uzlov na všetkých prstoch pravej alebo ľavej ruky, palec od prsta), risartróza, infekčná artritída, reumatoidná artritída , Ak sú vaše kĺby prstov opuchnuté a boľavé, môže to byť benígny alebo malígny nádor..

  Na ktorého lekára by som mal ísť?

  Po zranení kĺbov prstov by ste mali okamžite navštíviť nemocnicu, kde vám poskytne kvalifikovanú pomoc kvalifikovaného odborníka, vykonať potrebné laboratórne testy a vykonať odporúčané testy. V závislosti od príčiny, povahy a zložitosti ochorenia budete možno potrebovať týchto lekárov:

  • Reumatológ je špecialista na spojovacie tkanivo, ktorý skúma choroby kĺbov, ako sú artritída, reumatizmus, ktoré často spôsobujú bolesť pri ohýbaní prstov..
  • Lekár Mali by ste sa poradiť s týmto lekárom, ak vo vašej nemocnici nie je špecialista na úzke ochorenia kĺbov alebo ak existujú náznaky na rýchle vyriešenie problému…
  • Neurológ môže poskytnúť kvalifikovanú pomoc, ak bolesti kĺbov prstov spôsobujú kompresiu nervových zakončení, často s znecitlivením alebo znecitlivením rúk…
  • Trauma. Ak sa u vás počas flexie vyskytne trauma, fyzické poranenie ramena, nepohodlie a bolesť kĺbov, povedzte to svojmu lekárovi.
  • Hematológ. Jeho rada je potrebná, ak existuje podozrenie, že vaša choroba je spôsobená ochorením krvi.

  Aké testy prejsť

  Bolesť v kĺboch ​​prstov počas flexie narúša normálny život človeka a jeho život. Na určenie príčiny ochorenia sú potrebné početné procedúry fyzioterapie a laboratórne testy. Diagnóza poskytuje príležitosť nájsť zdroj rozvoja choroby a zvoliť najúčinnejšie liečebné metódy. Lekári zvyčajne určujú niektoré z nasledujúcich lekárskych testov, aby určili určité faktory:

  • Všeobecný krvný test. Pri hodnotení výsledkov by sa mala venovať osobitná pozornosť hladinám hemoglobínu, počtu červených krviniek a počtu bielych krviniek. Nástup zápalu v tele je indikovaný zvýšenou ESR. Anémia je často pozorovaná pri artritíde, ktorá je tiež prítomná v tejto štúdii..
  • Biochemický krvný test. Výsledky pomôžu určiť povahu choroby – akútna (zvýšená hladina alfa a gama globulínu v sére) alebo chronická (iba zvýšená hladina gama globulínu). Pri výbere spôsobu liečby zohrávajú pri presnej diagnostike dôležitú úlohu nasledujúce faktory: prítomnosť proteínov (fibrinogén, haptoglobín), zvýšené kyseliny sialové, priemerné molekulárne peptidy.
  • Všeobecne sa vykoná močový test a výsledky sa môžu použiť na detekciu závažnej formy artritídy, ktorá sa potvrdí prítomnosťou bielkovín alebo krvi. Významné abnormality môžu byť dôkazom autoimunitného zápalového procesu, ktorý vyvoláva bolesť kĺbov prstov..
  • V niektorých prípadoch sa na stanovenie správnej diagnózy vyžadujú špecifické krvné testy. Je to stanovenie kyseliny močovej, hladina komplementu; antinukleárny faktorový test (zisťuje prítomnosť protilátok, ale je zriedkavo detekovaný, a preto nie príliš efektívny), ktorý pomáha detekovať prítomnosť lupusových buniek; skríning na reumatoidný faktor, ktorého absencia naznačuje vývoj artritídy.

  Metódy liečby a diagnostiky bolesti kĺbov

  Ak sú vaše kĺby prstov bolestivé a opuchnuté, odporúča sa konzultovať s lekárom, aby sa predišlo komplikáciám a obnovila sa normálna funkcia rúk. Vykonanie testov a vyhodnotenie ich výsledkov vám môže dať iba všeobecnú odpoveď a potvrdiť prítomnosť choroby a na komplexnú diagnostiku musíte urobiť veľa špecializovaného lekárskeho výskumu na klinikách alebo v lekárskych centrách. Známe postupy, ktoré pomáhajú určiť povahu bolesti, jej príčiny a optimálne ošetrenie, zahŕňajú: MRI, ultrazvuk, CT.

  lúč

  Bezbolestný a bezbolestný postup na detekciu zranení, nádorov, fraktúr alebo iných poranení kostného tkaniva, ktoré vyvolávajú bolesť v kĺboch ​​prstov, je rádiografia. Pre najkompletnejšie informácie je obrázok vyhotovený v troch projekciách: rovný, bočný a diagonálny, ktoré pomáhajú určiť zdroj a umiestnenie bolesti. Nevýhodou testu je neschopnosť posúdiť stav mäkkých tkanív, preto je potrebné ďalšie ultrazvukové vyšetrenie.

  Ultrazvukové vyšetrenie

  Z dôvodu bolesti v kĺboch ​​prstov sa ultrazvuk používa ako ďalší postup na diagnostiku. Pomôže to zistiť prítomnosť zápalových procesov v tkanivách a určiť účinky traumy. Tento postup je účinný pri nasledujúcich ochoreniach kĺbov: artritída, artróza, burzitída, zápal šliach, synovitída. Ak sa často monitoruje znecitlivenie rúk, lekár vám môže nariadiť ultrazvuk krvných ciev, aby zistil, či je narušený prietok krvi v hornej končatine…

  Počítačová tomografia

  Počítačová tomografia sa vyžaduje na získanie úplného obrazu o vývoji choroby a na zistenie akýchkoľvek zmien v kostnom tkanive alebo kĺboch. Tento postup je úplne bezbolestný a trvá niekoľko minút. Princíp CT je rovnaký ako pri rádiografii, ale v tomto prípade je to počítačové spracovanie obrazu, ktoré pomáha získať spoľahlivejšie informácie..

  Elektrospondilografija

  Univerzálnou, vysoko účinnou metódou výskumu, ktorá sa v medicíne začala používať pomerne nedávno, je elektroponografia. Výhodou tohto postupu je podrobné fungovanie miech, ktoré sú zodpovedné za normálne fungovanie horných končatín, prstov. Štúdia poskytuje príležitosť na odhalenie choroby v ranom štádiu a na zabránenie jej ďalšiemu vývoju.

  Magnetická rezonancia (MRI) je výskumná metóda, ktorá sa často používa na diagnostikovanie rôznych chorôb, pretože je veľmi informačná a presná. Jadrom postupu je získanie tkanivových snímok pomocou elektromagnetických vĺn, ktoré umožňujú určiť prítomnosť, presnú polohu, stupeň rozvoja patológie…

  Kontrastná diskografia

  Súčasná diskografia našla svojich obdivovateľov v modernej medicíne a veľmi často sa používa na zisťovanie patologických stavov kostného tkaniva. Na začiatku testu sa zavedie špeciálne farbivo. Kontrast sa šíri a zanecháva nenatreté oblasti postihnuté chorobou alebo fyzickým zranením.

  Kĺbová punkcia

  V prípade pretrvávajúcej bolesti kĺbov môže lekár predpísať punkciu, malú operáciu, ktorá zahŕňa vpichnutie synoviálnej membrány. Procedúra môže slúžiť na niekoľko účelov: podávanie antibiotika alebo liekov proti bolesti na zmiernenie bolesti pacienta alebo odobratie tekutín na analýzu prítomnosti krvi, hnis.

  Biopsia kože

  Lekári veľmi zriedka predpisujú biopsiu kože na bolesť kĺbov prstov počas flexie. Cieľom tohto postupu je odobrať malú vzorku kože, ktorá sa potom dôkladne vyšetrí pod mikroskopom. Účelom takejto štúdie je poprieť alebo potvrdiť predchádzajúcu diagnózu, napr. Psoriáza, retikulosa, sklerodermia, lupus erythematosus…

  Liečba drogami

  Po vyšetrení lekár predpíše liečbu, ktorej nezmenenou zložkou je užívanie liekov – tablety, iné lieky a používanie lokálnych liekov proti bolesti (obklady, masti, gély). Pri používaní liekov je potrebné poskytnúť prísnu lekársku pomoc a usmernenie, aby sa predišlo predávkovaniu a možným vedľajším účinkom alebo alergickým reakciám. Všetky lieky sú rozdelené do niekoľkých skupín:

  • Nesteroidné protizápalové lieky. Pomáhajú zmierniť bolesť, zmierniť zápal, opuchy a zlepšiť celkový stav odstránením zjavných príznakov ochorenia kĺbov. Medzi tieto lieky patria: nimesil, teraflex, diklofenak, celekoxib.
  • Chondroprotektanty (Move & Flex, Structum, Chondrotin, Glucosamine). Jedná sa o lieky, ktoré pomáhajú opravovať chrupavku, kostné tkanivo, pomáhajú predchádzať zhoršovaniu ochorenia a bránia relapsom..
  • Kortikosteroidové prípravky. Majú protizápalové účinky, regulujú metabolizmus a prispievajú k rýchlej oprave tkaniva. Lieky v tejto skupine zahŕňajú: „Prednizolón“, „Dexametazón“, „Metipredas“..

  Prevencia spoločných chorôb

  Vždy je ľahšie zabrániť rozvoju choroby, ako pokračovať v jej liečbe. Preventívne metódy sú dostupné pre všetkých a môžete ich použiť sami. Najobľúbenejšie metódy prevencie chorôb kĺbov prstov sú: cvičenie, správna výživa, pravidelné masážne procedúry, oddychové domy, sanatóriá, kde poskytujú rehabilitáciu, liečbu a prevenciu týchto chorôb…

  Terapeutická gymnastika

  Jednoduché gymnastické cvičenia pomôžu predchádzať rozvoju ochorenia, ktoré ovplyvňuje kĺby. Pre maximálny účinok majte na pamäti: správnosť, správne vykonanie, udržiavanie tela v perfektnom stave, Move & Flexya. Cvičenia môžete robiť sami doma a pozerať video z cvičebného komplexu Finger Joint:

  Fyzioterapeutické sedenia

  Populárnym spôsobom liečby a prevencie mnohých ochorení kĺbov je fyzioterapia. Je to kvôli efektívnosti postupov, neprítomnosti nepriaznivých reakcií a nízkym nákladom na služby. Medzi obľúbené metódy fyzioterapie, ktoré pomáhajú v boji s chorobami kĺbov, patrí: magnetoterapia, laserová terapia, UHF, fonoforéza. Pre maximálny účinok musíte absolvovať fyzioterapeutický kurz predpísaný lekárom.

  Masážne kurzy

  Početné kliniky a súkromné ​​masáže v Petrohrade a Moskve poskytujú špecializované špecializované masérske služby na prevenciu rôznych ochorení kĺbov. Náklady na tieto postupy nie sú príliš vysoké, ale veľa ľudí preukázalo svoju účinnosť. Ľahkú masáž rúk a prstov je možné vykonávať samostatne doma a správny postup nájdete na fotografii nižšie.

  Návšteva letovísk a sanatórií

  Mnoho sanatórií vykonáva postupy, ktoré pomáhajú zlepšovať stav chrupavky a kĺbov. Takéto metódy zahŕňajú ošetrenie bahna, kúpele, fyzioterapeutické cvičenia a masáže. Náklady na taký hojivý odpočinok sú vysoké, ale ak si vyberiete správny liečebný postup aspoň raz ročne, budete môcť predchádzať alebo relapsu akejkoľvek choroby kĺbov…

  Základy anatómie

  Kĺby sú kĺbové kĺby pozostávajúce z kĺbového vaku, synoviálnej membrány, hyalínovej chrupavky, synoviálnej tekutiny…

  Ľudská ruka má najrušnejšie kĺby a poskytuje všetky jemné motorické zručnosti. Konektory s jedinou kefou 29. Kefa má tri časti:

  Najviac sa pohybujúce kĺby sú v prstoch a zaisťujú priľnavosť a ďalšie funkcie. Každý prst, s výnimkou palca, má tri konektory – celkovo takmer polovicu všetkých pripojení kefy.

  Malá plocha kĺbového povrchu, relatívne tenká spojivová membrána, sú náchylné na časté lézie týchto patologických stavov kĺbov.

  Prípravky, ktoré môžu spôsobiť bolesť kĺbov prstov

  Lekári rozlišujú medzi predispozíciami, ktoré vedú k ochoreniu kĺbov prstov. Predbežné faktory nemusia nevyhnutne určovať vývoj patológie, zatiaľ čo ju zhoršujú.

  Medzi rizikové faktory patria:

  • zmeny v hormonálnom systéme;
  • patologické procesy v imunitnom systéme;
  • dedičné faktory;
  • chronické akútne infekčné procesy;
  • patologické zmeny v normálnom metabolizme;
  • vplyv environmentálnych faktorov;
  • zranenia a zranenia, ktoré nie sú správne ošetrené.

  Nie je možné úplne eliminovať vplyv rizikových faktorov.

  Možné príčiny

  Ak sa v kĺboch ​​prstov objaví bolesť, odporúča sa určiť príčinu a liečbu presne a v krátkom čase. Problémy s kĺbovými povrchmi ruky pramenia z rôznych príčin, z ktorých sú najčastejšie diagnostikované:

  1. artritída;
  2. artróza;
  3. osteomyelitída;
  4. mechanické zranenia;
  5. bursitis;
  6. dna
  7. náhle zúženie periférnych ciev.

  Artritída je akútna a chronická zápalová lézia kíbu. Pokiaľ ide o ďalšie príznaky, lekári zahŕňajú opuch postihnutej oblasti, sčervenanie kože. Nadmerné formy artritídy prstov sú zriedkavé a častejšie sú postihnuté ďalšie kĺby tela pacienta..

  Lekári rozlišujú medzi typmi artritídy:

  • infekčné – bakteriálne ochorenie vstupuje do kĺbového vaku počas systémového ochorenia;
  • psoriatická – sprevádzaná psoriázou, ktorej príznaky sú šupinatými škvrnami na tele;
  • reumatoid – vyvíja sa pod komplexným vplyvom niekoľkých faktorov: nadmerná únava, stres, oslabené imunitné mechanizmy, prenášané infekčné choroby.

  Artróza je choroba, ktorá mení konfiguráciu povrchov kĺbov. Bolesť prstov spôsobená artrózou sa vyvíja postupne a lekári odporúčajú začať liečbu v skorých štádiách.

  Typickými príznakmi artrózy sú symetria nástupu bolesti a následné lézie všetkých prstov, začínajúce.

  osteomyelitída

  Osteomyelitída je hnisavý zápal kĺbov a okolitých tkanív. Osteomyelitída sa vyvíja, keď sa do artikulárneho vaku dostanú pyogénne mikroorganizmy.

  Tento proces je akútny a začína teplotným skokom na 40 stupňov a viac. Postupné príznaky celkovej intoxikácie tela: slabosť, nevoľnosť a zvracanie, zimnica.

  Bolesť prvých dní sa postupne zvyšuje. Koža nad postihnutým kĺbom sčervená, leskne sa a natiahne sa kvôli silnému opuchu. Mobilita je obmedzená. Zanedbaná forma choroby je charakterizovaná postupnou stratou pohyblivosti celej ruky, nielen ruky.

  Mechanické zranenia

  Z dôvodu mechanického zranenia lekári často trpia dislokáciou. Dislokácia – posun kĺbových povrchov sprevádzaný bolesťou, deformáciou kĺbov, opuchom tkaniva.

  Športovci sú postihnutí dislokáciami. Palec trpí najčastejšie, pretože je ďaleko od ostatných prstov. Vďaka anatomickej polohe zasiahne palec každý nesprávny pohyb. Väzobný stroj nemusí byť vždy schopný správne vykompenzovať záťaž, čo môže mať za následok zranenie.

  Burzitída je zápalová reakcia, ktorá sa vyvíja v kĺbovom vaku a je sprevádzaná hromadením tekutín v dutine. Burzitída sa dá ľahko odlíšiť od iných chorôb vo forme opuchov okolo postihnutého kĺbu: opuch má zaoblený tvar a jemnú hmatovú štruktúru. Opuch je viditeľný vizuálne..

  Burzitída ako príčina bolesti prstov by sa mala liečiť včas, pretože sa rýchlo stáva chronickou. Pri prechode na chronický typ sa minerálne soli hromadia v kĺbovom vaku, čo zvyšuje bolesť.

  Ak sa hnisavá mikroflóra pripojila k burzitíde, lekári hovoria o hnisavom type choroby..

  Dna je diagnostikovaná v členku, ale niekedy sa nachádza v prstoch. Príčinou choroby je zlyhanie mechanizmu využívania purínov, ktorý spôsobuje ich usadenie sa v kĺboch.

  Dna sa vyvíja pomaly, takže pacienti vyhľadávajú lekársku pomoc iba vtedy, keď kĺby úplne stratili svoju pohyblivosť a proces už nie je reverzibilný…

  Náhle zúženie periférnych ciev

  Náhle zúženie krvných ciev zásobujúcich periférne tkanivo sa nazýva angiopatická periférna kríza. Kríza sa vyznačuje ochladzovaním končatín, cyanózou, ktorá sa mení na sčervenanie kože. Príčinou angiopatickej periférnej krízy je podchladenie.

  Okrem bežných príčin bolesti kĺbov sú menej častými príčinami:

  • Raynaudov syndróm, pri ktorom sú bolestivé paroxyzémy prstov a bledá koža;
  • polycytémia, ktorá sa vyznačuje nadbytkom červených krviniek (existujú tri typy);
  • osteochondróza ovplyvňujúca krčnú chrbticu, ktorá vedie ku kompresii nervových koreňov;
  • de Kevrenova choroba charakterizovaná zápalovými procesmi palcových väzov;
  • syndróm tunela, ktorý sa vyvíja medzi mladými ľuďmi v dôsledku dlhých hodín pri počítači;
  • choroba vibrácií, ktorá sa vyvíja pri práci s mechanizmami spôsobujúcimi vibrácie atď…

  Identifikácia príčiny bolesti kĺbov prstov podporuje hojenie.

  Liečba bolesti kĺbov prstov pri zistených príčinách

  Ak bolia vaše kĺby na prstoch a zistia sa príčiny bolesti, liečba sa môže začať.

  Terapia je založená na eliminácii základného ochorenia a až potom na bolesti ako príznaku patológie.

  Okrem odstránenia základného ochorenia a zmiernenia bolesti sa odporúča čo najviac obnoviť funkciu kĺbov.

  Môžete sa zamerať na nasledujúce odporúčania:

  1. s jednoduchými bolesťami prstov, bez sprievodného opuchu alebo sčervenania, je možné aplikovať elastický obväz a vytvoriť zvyškové končatiny;
  2. za studena aplikovaného na postihnutú oblasť v čase zranenia, pričom trvanie takéhoto stlačenia je asi pol hodiny; na druhý deň po zranení je lepšie použiť teplé obklady, ktoré napomáhajú krvnému obehu a aktívnej obnove kĺbov.

  Liečba drogami

  Liečba liekom by mala mať dve hlavné funkcie: zmierniť bolesť a zastaviť zápal. Lekári najčastejšie používajú inhibítory cyklooxygenázy alebo, ako sa hovorí, nesteroidné protizápalové lieky (NSAID).

  Ak je bolesť spôsobená autoimunitným ochorením, pacient dostane cyklus glukokortikosteroidov..

  Akútna infekčná choroba si vyžaduje použitie nielen nesteroidných protizápalových liekov, ale aj antibiotík. Antibiotiká sa majú vyberať individuálne po konzultácii s lekárom. Je dôležité určiť, ktorá mikroflóra prispela k rozvoju príznakov, a vybrať prostriedky s antibakteriálnym účinkom, ktoré sa budú špecificky zameriavať na túto mikroflóru…

  Na zmiernenie príznakov lekári predpisujú gély a masti s obsahom mentolu ako lokálne pôsobiace látky..

  Ak sú diagnostikované dystrofické povrchy kĺbov, odporúča sa používať chondroprotektívne lieky. Chondroprotektory sú látky, ktoré môžu nahradiť tkanivo chrupavky, ktoré prešlo deštruktívnym procesom.

  Účinnosť chondroprotektorov sa vysvetľuje ich zložením, ktoré je najbližšie k prirodzenej štruktúre chrupavkového tkaniva. Účinky tejto skupiny liekov sa zvyšujú prítomnosťou vitamínov a rastlinných extraktov, ktoré pôsobia ako pomocné látky.

  Ak je príznak bolesti veľmi výrazný, môžu sa predpísať rôzne triedy liekov proti bolesti.

  V závislosti od závažnosti príznaku sa analgetikum vyberie individuálne.

  Fyzikálna terapia a gymnastika

  Fyzioterapeutické metódy sa široko používajú v boji proti infekčným patogénom, ktorých šírenie spôsobilo bolesti kĺbov. Z uplatnenia všetkých fyzioterapeutických metód:

  • podávanie novokainu elektroforézou;
  • elektrický spánok;
  • rezonančná terapia.

  Ak je infekčné ochorenie kĺbov v remisii, odporúčajú sa masáže, liečivé bahenné zábaly a manuálna terapia..

  Bolesť prstov nie je dôvodom na to, aby ste zbavili svoje končatiny akejkoľvek námahy a nútili ich úplne odpočívať. Lekári odporúčajú zvoliť súbor cvičení, ktoré ochránia vaše zápästie a svaly. Po ukončení akútnej fázy ochorenia sa odporúča začať s gymnastikou.

  Liečba diétou

  Doplnkovým spôsobom liečby bolesti kĺbov prstov, keď sú známe príčiny, je diétna terapia. Výber racionálnej stravy, napríklad pri dne, pomôže znížiť závažnosť ochorenia a obnoviť kĺby..

  Odporúča sa zahrnúť do stravy:

  1. morské plody a ryby, ktoré prispievajú k normalizácii metabolizmu minerálov;
  2. ľanový olej a rybí olej, ktoré zabezpečujú normalizáciu metabolizmu lipidov v dôsledku omega-3 mastných kyselín;
  3. ovocie a zelenina;
  4. orechy
  5. zázvor a nízkotučné prírodné syry.

  Ak správne identifikujete príčiny bolesti kĺbov prstov a začnete s liečbou včas, môžete sa tohto nepríjemného príznaku zbaviť..

  Samoliečba a ignorovanie symptómov často vedú k chronickej patológii, ktorá zhoršuje stav pacienta.

  Leave a Reply