Anémia – liečba choroby

Čo je anémia: všeobecné informácie o chorobe

Anémia (Gr.αναιμία-anémia) je klinický a hematologický syndróm charakterizovaný znížením hemoglobínu v krvi, znížením počtu červených krviniek..

Anémia: príčiny a vývojové faktory

Hlavné príčiny anémie sú:

 • Povaha výživy. Nedostatočná konzumácia potravín obsahujúcich železo môže viesť k anémii nedostatku železa, ktorá sa častejšie vyskytuje v populáciách s vysokou hladinou nutričnej anémie. Anémia môže byť spôsobená potravinami s nedostatkom železa, vitamínmi B12, kyselinou listovou alebo vitamínom C.
 • Zhoršená tvorba červených krviniek v kostnej dreni. Zvyčajne to vedie k anémii sprevádzanej ochorením obličiek, nedostatku bielkovín, endokrinnému nedostatku, chronickým infekciám a rakovine..
 • hemolýza. Toto je deštrukcia alebo skrátenie červených krviniek v krvi. Červené krvinky zvyčajne žijú 4 mesiace, ale niektoré patologické procesy môžu viesť k významnému zníženiu ich životnosti. Hlavnou príčinou hemolýzy je poškodenie alebo porucha funkcií červených krviniek. V niektorých prípadoch je príčinou hemolýzy patológia sleziny.
 • Gastrointestinálne lézie (s léziami pri saní). Pretože sa v žalúdku a v tenkom čreve prijíma železo, vznikne anémia, keď je gastrointestinálna sliznica poškodená absorpčným procesom..
 • Chronická strata krvi (gastrointestinálne krvácanie, krvácanie z nosa, hemoptýza, hematúria, krvácanie z maternice). Patrí k jednej z hlavných príčin nedostatku železa..

Typy chorôb: klasifikácia anémie

 1. Anémia z nedostatku železa. Príčina anémie s nedostatkom železa je spôsobená nedostatočným príjmom železa v ľudskom tele alebo stratou železa v dôsledku krvácania (dlhodobé krvácanie, ťažké obdobia, žalúdočné vredy atď.). Často sa vyskytujú počas tehotenstva. V laboratórnom diagnostickom teste zahŕňajú príznaky anémie z nedostatku železa nízky hemoglobín, znížené množstvo červených krviniek a sérové ​​železo.
 2. Hemolytická anémia. Vyvíja sa v dôsledku hemolýzy erytrocytov priamo do krvi. To sa môže vyskytnúť z rôznych dôvodov: otrava, nízke teploty, stres, niektoré dedičné choroby, autoimunitné poruchy (autoimunitná hemolytická anémia)..
 3. Škodlivá anémia. Vyvíja sa v dôsledku nedostatku vitamínu B12, ktorý je nevyhnutný pre rast a dozrievanie červených krviniek v kostnej dreni, ako aj pre fungovanie nervového systému. Táto anémia je častejšia u starších pacientov s gastrointestinálnymi chorobami, parazitmi (pásomnice)..
 4. Kosáčikovitá anémia. Je to dosť závažné ochorenie, ktoré sa prenáša dedičstvom. Pri tomto ochorení majú červené krvinky kosákovitý tvar, ktorý prispieva k rozvoju anémie, žltačky a spomalenému toku krvi…
 5. Aplastická anémia. V tomto prípade je anémia spôsobená nedostatkom tkaniva kostnej drene, ktoré obnovuje krvné bunky. Aplastická anémia sa môže vyvinúť napríklad ožarovaním alebo inými nepriaznivými účinkami na kostnú dreň.
 6. Vrodená sférocytová anémia. Je to zdedená forma anémie. S touto patológiou má pacient okrúhle krvné bunky, a nie recesívne červené krvinky, ktoré sa v slezine rýchlo degradujú. To vyvíja žltačku, zväčšuje veľkosť sleziny a môže spôsobiť kamene v žlčníku.
 7. Anémia počas tehotenstva. Väčšina prípadov anémie u tehotných žien je anémia s nedostatkom železa. Hladina hemoglobínu by normálne nemala byť nižšia ako 110 g / l, pri nízkych dávkach by ste sa mali poradiť so svojím lekárom..
 8. Drogová anémia. V tomto prípade je anémia spôsobená určitými liekmi. Napríklad u niektorých ľudí môžu veterinárne lieky, sulfonamidy a dokonca aj aspirín spôsobiť anémiu..

Stupne anémie sa tiež rozlišujú na základe hladín hemoglobínu v krvi:

 • mierne (hladina hemoglobínu vyššia ako 90 g / l);
 • mierny (hladina hemoglobínu 90 – 70 g / l);
 • závažné (hladina hemoglobínu <70 g / l).

Príznaky anémie: ako sa prejavuje choroba

Príznaky anémie sa líšia v závislosti od typu anémie. Bežné príznaky anémie zahŕňajú:

 • slabosť, výrazný pokles výkonnosti;
 • únava, podráždenosť, ospalosť bez zjavného dôvodu;
 • bolesti hlavy, zvonenie v ušiach, blikajúce &bdquo;muchy&ldquo; pred očami, závraty;
 • dysurické poruchy;
 • geofágia (neodolateľné nutkanie jesť kriedu alebo vápno);
 • dýchavičnosť s miernym namáhaním alebo v pokoji;
 • trofické poruchy vlasov, kože, nechtov;
 • bolesť srdca podľa typu angíny pektoris;
 • mdloby, hučanie v ušiach;
 • svalová slabosť, bolesť tela.

U starších pacientov s ischemickou chorobou srdca sa anémia zvyšuje, angína atakuje aj po ľahkom cvičení..

Špecifické príznaky rôznych typov anémie:

 • Anémia z nedostatku železa. Anémia z nedostatku železa je charakterizovaná parorexiou (túžba konzumovať ľad, papier, pôdu). Pacienti majú tiež konkávne nechty (koilonychia), zápal jazyka a praskliny v rohoch úst…
 • Anémia s deficitom B12. Táto forma anémie je často charakterizovaná mravenčením v končatinách (ramenách a nohách), ohromujúcou chôdzou, stuhnutým pohybom, miernym pocitom dotyku, narušeným myslením a periodickými halucináciami. V závažných prípadoch sa môže vyvinúť paranoja a dokonca aj schizofrénia..
 • Anémia spôsobená otravou olovom. V tomto prípade má pacient na ďasnách tmavo modré čiary, silnú bolesť brucha a nevoľnosť.
 • Chronická deštrukcia červených krviniek. Tento stav sa vyznačuje žltačkou, začervenaním moču a bolesťou na nohách. Deti trpiace chronickou deštrukciou červených krviniek sú oneskorené. Patológia je často sprevádzaná tvorbou žlčových kameňov.
 • Kosáčikovitá anémia. Táto forma anémie je zvyčajne sprevádzaná slabosťou, paroxyzmálnou bolesťou kĺbov a bolesťou brucha..

Účinky pacientov na chudokrvnosť

Pacienti s anémiou musia do stravy pridať viac zelenej zeleniny, šalátov, bylín, zŕn, aby získali dostatok železa a kyseliny listovej. Je dôležité nepiť nápoje na báze kofeínu, najmä pri jedle, pretože kofeín interferuje s absorpciou železa..

Ak je podozrenie na anémiu, mali by ste okamžite kontaktovať svojho lekára, pretože anémia môže narušiť imunitnú funkciu tela, vyvolať rozklad alebo významne znížiť výkon…

Diagnóza anémie

Diagnostické metódy na anémiu:

 • lekárske vyšetrenie s anamnézou;
 • laboratórna diagnostika. Vykonáva sa všeobecný klinický krvný obraz s povinnou definíciou: počet červených krviniek, retikulocytov, hemoglobínu, hematokritu, stredný objem erytrocytov (MCV), distribúcia objemu červených krviniek (RDW), stredný hemoglobín (MCH) a stredný hemoglobín ( v erytrocytoch). MCHC), počet leukocytov, počet doštičiek.

Liečba anémie

Liečebná taktika je určená typom anémie a príčinami, ktoré ju spôsobili..

V prípade anémie s nedostatkom železa by sa mali používať lieky obsahujúce železo a mali by sa prijať vhodné opatrenia na odstránenie príčiny anémie. Anémia s nedostatkom vitamínu B12 sa podáva injekciou vitamínu B12. Na liečbu detskej anémie spôsobenej parazitmi alebo červami je potrebná antiparazitická liečba. V prípade vážnej straty krvi sa môže vykonať krvná transfúzia.

Tehotné ženy predpisujú doplnky železa a kyselinu listovú na prevenciu a liečbu anémie.

Komplikácie anémie

V zriedkavých prípadoch môže anémia s nedostatkom železa viesť ku komplikáciám hypoxickej kómy, ktorá môže viesť k smrti počas chronického ochorenia bez liečby alebo akútnej straty krvi…

Prevencia anémie

Aby sa predišlo anémii, do stravy by sa mali zaradiť potraviny s vysokým obsahom železa (celozrnný chlieb, fazuľa, zelená zelenina, šaláty, greeny, tuk bez tuku)…

Vyvarujte sa dlhodobému vystaveniu toxickým látkam, chemikáliám, ropným výrobkom atď…

Leave a Reply