Antibiotická stomatitída, čo robiť, príčiny a liečba dospelých

Ako liečiť stomatitídu po užití antibiotík

Antibiotická stomatitída je zápal výstelky v ústach. Je to kvôli špecifickej reakcii tela na niektoré triedy liekov. Ochorenie môže spôsobiť rôzne komplikácie, zastaviť tvorbu vredov na slizniciach, granulóme. Vyžaduje si konzervatívnu terapiu pomocou lokálnych a generických liekov. V tomto článku sa budeme venovať tomu, prečo antibiotiká spôsobujú stomatitídu, aké lieky to vyvolávajú, aké príznaky naznačujú vývoj patológie, akú diagnostiku a liečbu potrebujeme, ak má pacient ochorenie..

Opis stomatitídy po užití antibiotík u dospelých

Dospelá stomatitída je zápal ústnej sliznice spôsobený použitím antibiotík. Takáto patológia sa u pacienta môže vyvinúť z dvoch dôvodov:

  1. Kvôli alergickej reakcii na aktívne alebo pomocné zložky lieku.
  2. Na plesňové infekcie ústnej dutiny. Vyvíja sa, pretože používanie antibiotík narúša prirodzenú flóru ústnej dutiny, čo prispieva k rozvoju kandidálnej stomatitídy…

Prvá forma ochorenia sa zvyčajne vyvíja v priebehu niekoľkých hodín po užití antibiotík. Druhá je častejšia po dlhej liečbe.

Prvá aj druhá forma stomatitídy dobre reagujú na liečbu.

Príčiny výskytu

Liečivá stomatitída sa môže objaviť pri rôznych liekoch. Najčastejšie je ochorenie vyvolané tetracyklínom a streptomycínom.. Pacienti majú menšiu pravdepodobnosť alergickej reakcie na penicilínové prípravky a ešte menej na makrolidy (považované za najbezpečnejšie).. Príčinami alergickej reakcie na tieto lieky môžu byť nepravidelnosti dávkovania, individuálna citlivosť na liek, nesprávna kombinácia antibiotika s inými liekmi. V takom prípade sa môže objaviť podráždenie a začervenanie úst..

U niektorých pacientov sa môžu vyskytnúť alergické reakcie ešte predtým, ako začnú užívať lieky, ktoré nemajú vedľajšie účinky. Všetko záleží na celkovom stave tela..

Príznaky: Sucho v ústach, slizničná hyperémia

Lekárska stomatitída má niekoľko charakteristických znakov. Patria sem:

  • objavenie sa vyrážky na sliznici, v niektorých prípadoch môžu byť viditeľné biele škvrny na jazyku;
  • svrbenie a bolesť v ústnej dutine;
  • zvýšené slinenie;
  • mukózna hyperémia, krvácanie z ďasien a nepríjemný zápach. Viac informácií o krvácaní a pachoch ďasien nájdete nižšie;
  • zvýšená suchosť v ústach u niektorých pacientov.

V najťažších prípadoch sa u pacienta môžu vyskytnúť všeobecné príznaky, ako sú únava, bolesť kĺbov, žihľavka, bolesť svalov. Možno mierne zvýšenie telesnej teploty. V najťažších prípadoch sa u pacientov užívajúcich antibiotiká môže vyskytnúť anafylaktický šok..

diagnostika

Ak existuje podozrenie na narkotickú stomatitídu, pacient by sa mal poradiť so zubným lekárom. Lekár vykoná vizuálne vyšetrenie, zaznamená sťažnosti pacienta, preskúma lekársku anamnézu a určí, ktoré antibiotikum môže spôsobiť takéto vedľajšie účinky.. Je tiež možné, aby pacient urobil alergické testy na určenie príčiny choroby. Ak je podozrenie na plesňovú stomatitídu, pacient môže odobrať biologický materiál na analýzu.

Ak je pacient sám liečený, mal by lekárovi presne povedať, aké antibiotiká užíval a akú dávku. Mali by ste uviesť obal lieku, ak je to možné. To uľahčí diagnostiku a umožní vám zvoliť najúčinnejšiu liečbu..

Konzervatívna terapia sa používa na zastavenie lekárskej stomatitídy. Je to na odstránenie príčin stomatitídy a zastavenie príznakov choroby. Zubný lekár neúspešne predpisuje liečbu na základe diagnostických údajov, pričom berie do úvahy citlivosť jednotlivého pacienta na určité lieky, ako aj celkový stav pacienta.

Samoliečba pacienta vrátane použitia ľudových alebo lokálnych prípravkov na lekársku stomatitídu je neprijateľná. To môže viesť k komplikáciám ochorenia a zhoršiť celkový stav pacienta..

liek

Konzervatívna terapia tohto typu stomatitídy zahrnuje odstránenie antihistaminík z alergénov v tele, ako aj použitie generických zosilňovačov a topických gélov a mastí (ako je napríklad Holisal na stomatitídu) na zmiernenie stavu pacienta. Trvanie liečby je zvyčajne 2 až 3 týždne, zatiaľ čo vo väčšine prípadov príznaky vymiznú počas prvých 3 až 5 dní liečby.

Všetky lieky používané počas takejto liečby musí pacient predpísať lekár. Neoprávnené použitie akéhokoľvek lieku môže mať nepriaznivé účinky, vrátane zhoršenia celkového stavu pacienta a zhoršenia symptómov…

imunostimulanty

Táto skupina liekov sa používa na zvýšenie účinnosti liečby choroby a na prevenciu recidívy.. Na tento účel sa pacientom zvyčajne predpisuje Amiksin alebo Imudon. Trvanie používania týchto liekov je 2 – 3 týždne a môže sa predĺžiť, ak sa zníži imunita.

Vitamínové komplexy sa môžu tiež použiť na účinnejšiu liečbu stomatitídy.. Najbežnejším použitím na tento účel sú multivitamínové prípravky alebo pravidelný vitamín C. Mali by sa užívať aj na radu lekára a uistiť sa, že na tieto lieky nie ste alergický…

protivírusový

Imunitný systém tela zvyčajne po antibiotickej liečbe oslabuje.. Na ochranu postihnutej sliznice pred vírusmi by ste mali užívať špeciálne lieky: Zovirax, Viferon, Acyclovir. Okrem použitia protizápalových tabliet môžete použiť aj masti. Priebeh týchto liekov na liečenie stomatitídy je jeden týždeň.

Pred použitím antivírusovej masti by sa mal pacient ubezpečiť, že dokáže liečiť ústnu sliznicu. Lieky, ktoré sú na tento účel vhodné, by sa mali užívať až štyrikrát denne. Pred aplikáciou sliznice je lepšie navlhčiť vatový tampón – táto technika zvýši účinnosť lieku.

Lokálne prípravky

Početné masti sa používajú na zastavenie príznakov stomatitídy, vrátane Lidokaínu, Kamistadu, Istillagelu, všetky s antiseptickými a analgetickými účinkami. V prípade plesňovej stomatitídy sa môže pacientom predpísať Hexoral, Mycoson alebo Levorin. Na liecbu patológie u detí sa odporúca nasledujúce masti: klotrimazol, pimafucín, stomatitída zubov Metrogil..

Lieky by sa mali užívať najmenej dvakrát denne a až päťkrát denne pre akútne príznaky. Na zlepšenie účinnosti lieku sa odporúča používať masti po ústnej hygiene..

antiseptikami

Na pravidelnú liečbu ústnej dutiny sa používa stomatidín, furatsilín alebo miramistín. Dekorácie dubovej a harmančekovej kôry, odvar koriandra sa používajú na ošetrenie slizníc.. Liečba ústnej dutiny týmito liekmi môže zastaviť mukóznu infekciu a tiež urýchliť proces hojenia..

Aby sa z týchto činidiel dosiahol požadovaný účinok, musia sa liečiť v ústnej dutine najmenej trikrát denne. Zvyčajne sa to robí ihneď po vyčistení zubov, ako aj po jedle. Ak sa príznaky pacienta zvýšia iba týmto opatrením, mal by prestať užívať liek a okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

horúčka

Táto skupina liekov sa používa, ak má osoba príznaky horúčky. Najčastejšie sa aspirín, Move & Flex, Nurofen používajú ako antipyretické lieky na stomatitídu. Ak má osoba tiež bolesti v tele, môže Nimesila vziať. Finančné prostriedky sa poskytujú pacientovi symptomaticky. Ak sa telesná teplota pacienta nezvýšila nasledujúci deň, nemala by sa používať.

Pri lekárskej stomatitíde sa má antipyretikum podávať iba vtedy, keď teplota pacienta stúpne nad 38 stupňov.. Inak ju nezastrelia.

Ako zaobchádzať s ľudovými liekmi

Ľudové lieky sa môžu používať na dočasné zmiernenie príznakov stomatitídy (pred vyhľadaním lekárskej starostlivosti). Najúčinnejšie z nich sú:

  1. aloe. Používa sa ako lokálny liek na symptómy choroby. Používa sa týmto spôsobom: nakrájajte čerstvý aloe list na polovicu a potom ho položte na ďasno na boľavé miesto na 15 minút. Postup sa opakuje až 5 krát denne.
  2. Produkt na báze zemiakov. Na jej prípravu by ste si mali vziať polievkovú lyžicu surových ľahko nastrúhaných zemiakov a lyžicu olivového oleja. To všetko sa musí zmiešať, aby sa získala homogénna hmota. Výsledná suspenzia by sa mala aplikovať na postihnuté ďasná 10 až 15 minút.
  3. Medová masť. Na prípravu tohto produktu by ste mali vypiť čajovú lyžičku tekutého medu, zahriať vo vodnom kúpeli a potom pridať čajovú lyžičku olivového oleja. Potom vezmite surové vaječné biele, pridajte medovú hmotu a ampulku 0,5% novokainu, všetko premiešajte dokiaľ nie je hladké. Ráno a večer naneste tuk na postihnuté miesto. Produkt uchovávajte v chladničke. Viac užitočných informácií o liekoch na liečbu stomatitídy nájdete tu..

Ak chcete pokračovať v liečbe ľudovými liekmi v budúcnosti, informujte o tom svojho lekára. Mal by sa ubezpečiť, že sú kompatibilné s inými liekmi, ktoré sa užívajú, a zaradiť ich do režimu.

Komplikácie a ich prevencia

Ak sa stomatitída spôsobená antibiotikami neodstráni včas, erózia ústnej sliznice, ako aj pier a pier môže viesť k početným eróziám… V budúcnosti sa v mieste vredov môžu objaviť jazvy a granulomy.. Okrem toho môže stomatitída spôsobiť alergickú rinitídu, akné jodid a tiež zvýšiť tvorbu tukov..

Ak sa u človeka pri užívaní antibiotík rozvinie dysbakterióza, môže dôjsť aj k stmavnutiu jazyka a zmene textúry. Takéto prípady vyžadujú okamžitú lekársku starostlivosť a dokonca aj hospitalizáciu, aby sa pacient mohol účinne liečiť.

Aby sa znížilo riziko rozvoja lekárskej stomatitídy u ľudí, odporúča sa opatrnosť pri používaní antibiotík, vyhýbaniu sa používaniu týchto liekov bez rady lekára, vyhľadaniu lekárskej pomoci, ak sa vyskytne akákoľvek nežiaduca reakcia na liek, a prísnemu dodržiavaniu dávkovania. Je tiež dôležité užívať probiotiká, ak ich predpíše lekár..

Ďalšie informácie o antibiotickej liečbe stomatitídy nájdete v videu

Leave a Reply