Bamba na ceste

Nôž na ceste – čo to môže byť, čo je nebezpečné a čo robiť

Komplexná štruktúra kolenného kĺbu, ako aj predĺžené dynamické a statické zaťaženie sú prirodzenými príčinami vývoja rôznych patológií. K posledným uvedeným môže dôjsť napriek neprítomnosti zápalového procesu v dôsledku bežných príčin alebo pravidelného používania nehormonálnych protizápalových liekov..

Rana do kolena sa môže vyskytnúť s akoukoľvek chorobou: nádory, trauma, deformita kolena, sarkóm alebo burzitída. Zložitejšie ochorenie, ktoré v konečnom štádiu tvorí iba vonkajší opuch, možno považovať za vaskulárnu patológiu. Okrem dlhodobej liečby je tiež ťažké diagnostikovať, kým sa nevyvinú ďalšie príznaky.

Každá z týchto chorôb postihuje ktorúkoľvek časť populácie, od mladých športovcov po starších ľudí. Platí to aj pre kategóriu sedavého životného štýlu. Z tohto dôvodu by sa všetky patológie mali posudzovať podrobnejšie..

Burzitída kolien

Toto ochorenie je na prvom mieste, synoviálne tašky. Ten by za normálnych podmienok mal znižovať trenie medzi šliach a zároveň spájať tkanivo femorálneho a holenného svalu s kolenným kĺbom. Na základe toho môžeme dospieť k záveru, že existuje výrazné narušenie telesných funkcií a potreba okamžitej liečby.

Burzitída sa zameriava na veľké množstvo svalového tkaniva. Každý druhý diagnostikovaný prípad je porážka femorálneho svalu štvorhlavého svalu alebo presnejšie jeho dolných príveskov pod kolenom. Symptomatický obraz je v tomto prípade charakterizovaný silnou bolesťou pri dynamickom zaťažení a miernym opuchom.

Vo veľmi skorých štádiách je hrbolček v kolennom kĺbe malý. Neznalosť liečby alebo exacerbácie patologického procesu zvyšuje produkciu exsudátu, ktorá vyplňuje vnútornú dutinu burzy a tým vyvoláva rast hrčiek…

Pekár cysty

Hlavnou príčinou tejto cysty je zväčšenie zadnej kapsy kĺbového vaku. Jednostranné plnenie synoviálnou tekutinou vytvára hrbol, ktorý sa vizuálne a takticky podobá prietrži. Zadná poloha kužeľa tiež spôsobuje obmedzený pohyb kolenného kĺbu, v dolnej časti ktorého pacient pociťuje silnú bolesť.

Na rozdiel od predchádzajúcej hrbole má táto mierne odlišnú štruktúru. Mierne poklepanie prstom alebo zatvorenie kolena môže spôsobiť, že sa skryje. Charakteristickým znakom je aj plnenie tekutiny. Pri každom mechanickom pôsobení prúdi do dutiny kĺbu, čím sa výrazne obmedzuje pohyblivosť končatiny. Naplnený kužeľ pokrýva veľkú plochu, čo spôsobuje, že tlačí na susedné orgány, čo spôsobuje bolesť a nepohodlie.

Má dva stupne obtiažnosti. Prvým je poškodenie mäkkých tkanív. Toto je mierny stupeň, ktorý rieši pokles aktivity v priebehu 3 až 4 dní. Ťažšie zranenia sa spájajú so zlomeninami a tvorbou hematómu, pomliaždeninami. Posledne menované sú malé šišky pod kožou, ktoré majú fialový odtieň.

Osteogénny sarkóm

V tomto prípade je hrbolec prvým príznakom malígnej tvorby kolenného kĺbu. Samotný edém má bilaterálny rast a pri vonkajšej expozícii spôsobuje silnú akútnu bolesť. Osobitným nebezpečenstvom sú metastázy, ktoré môžu počas prvých mesiacov rásť nielen v kolene, ale môžu tiež ovplyvniť mozog alebo pľúca..

Okrem týchto komplikácií je osteogénny sarkóm nebezpečný pre tvorbu:

Schlatterova choroba

Táto patológia sa vyznačuje bezbolestným uhryznutím v kolennom kĺbe. Dôvodom jeho vzniku je systémové preťaženie štvorhlavého svalu, najmä tam, kde je pripevnené k kosti. Schlatterova choroba sa diagnostikuje u malých detí do 20 rokov. Môže trvať asi tri mesiace, kým sa vyvinie kužeľ, po ktorom sa stane viditeľným.

Osteoartritída a dna

Okrem škodlivých účinkov na svaly a väzivo existuje vysoká pravdepodobnosť rozvoja patológií kĺbovej chrupavky a kostného tkaniva, ktorých regeneračné vlastnosti aktivujú nové nádory, ktoré poškodzujú periartikulárne mäkké tkanivá..

Takéto šišky sa nazývajú osteofyty, zvyčajne na holennej kosti. Vyskytujú sa po systematickom zaťažení kolenného kĺbu. Tuhá forma a ťažkosti s liečením spôsobujú u mnohých pacientov paniku. Pozdĺž cesty je možné pozorovať významné zníženie aktivity pacienta, ako aj rôzne chrumkavé pohyby..

Najkomplexnejšia forma osteoartritídy a dny sa vyvíja v rozsahu závažnej deformity kĺbov, ktorá bez riadneho chirurgického zákroku dopraví pacienta do úplne sedavého životného štýlu…

Nie je to nebezpečné?

Po prvé, toto nekontrolované zápalové procesy. Ich progresia ovplyvňuje kosti a chrupavku. Na ich obnovu budú potrebné chondroprotektory..

Po druhé, existuje riziko trombózy alebo tromboflebitidy. Tieto komplikácie sa vyskytujú bez častého príznaku..

Po tretie, niektoré choroby môžu spôsobiť kritické komplikácie, ako je malignita. Na ich odstránenie budú vyžadovať chirurgický zákrok a chemoterapiu..

Diagnostické nástroje

  1. Röntgen kolena.
  2. Ultrazvukové vyšetrenie mäkkých tkanív a orgánov kolenného kĺbu.
  3. Zobrazovanie magnetickou rezonanciou.
  4. Vzorky krvi (biochémia, nádorové markery, kyselina močová).
  5. Analýza protrombínového času.

Mal by ho predpisovať iba ošetrujúci špecialista. Dĺžka trvania, zoznam liekov, ako aj ich dávkovanie sú individualizovanými charakteristikami každého typu choroby. Zo všeobecnej kategórie je možné odvodiť iba toto:

  • Nesteroidné protizápalové lieky.
  • Chondroprotektoriai.
  • Ohrievacie krémy.
  • horúčka.

Ich použitie je obmedzené na dve chody, niekoľko tabliet denne. Dávka tiež zostáva jedinečným markerom pre každého pacienta..

Leave a Reply