Bolesť dolnej časti chrbta a ramien, liečba bolesti dolnej časti chrbta

Bolesť v dolnej časti chrbta a na ramene

Bolesť v krku, ramenný popruh a ramená

CHOROBY SYSTÉMU CHOROBY

Cervikálna osteochondróza, následky poranenia krčnej miechy, nádory krčnej miechy a miechy, najmä metastázy rakoviny v chrbtici, kraniospinálne abnormality môžu byť spôsobené poruchami nervového systému. Príčinou bolesti rúk môže byť embólia axilárnej a brachiálnej artérie.

Bolesť krčka (bolesť krčka) môže byť perzistentná alebo paroxyzmálna (krčka bedrovej), ešte závažnejšia pri otáčaní hlavy, kašľaní, kýchaní. Bolesť je často sprevádzaná napätím krčka svalu, nútenou polohou hlavy, zatiaľ čo palpácia krčka svalu je bolestivá..

Cervikálna ischias. Zvyčajne je prvým príznakom radiálneho syndrómu bolesť krku. Keď sa zlomia horné krčné nervové korene, strelecká bolesť sa rozšíri do parietálnej oblasti v cervikálne-týlnej oblasti. Bolesť je jednostranná. Je to tento komplex symptómov, ktorý je najčastejšie týlnou neuralgiou. Po stlačení stredných a dolných koreňov krčka maternice (zvyčajne šiesteho a siedmeho) sa bolesť šíri do ramena a lopatky. Bolesť sa zvyčajne vyskytuje v proximálnych častiach ramena, zatiaľ čo v distálnych častiach prevláda parestézia. Závažné straty citlivosti a parézy sú zriedkavé. K dispozícii je zníženie jedného z hlbokých reflexov, tricepsov, bicepsových šľachových reflexov alebo karpálnych reflexov. Bolesť sa v noci často zosilňuje. U niektorých pacientov bolesť zmierňuje, keď ruky ležia za hlavou. Radikálna bolesť je niekedy komplikovaná syndrómom muskuloskeletálnej bolesti, ktorý je svojou povahou reflexný. Často dochádza k kontrakcii predného skalárneho svalu, čo vedie k stlačeniu brachiálneho plexu..

Pri rozpoznávaní choroby je potrebné vylúčiť deštruktívne lézie krčnej chrbtice s metastázovaním rakoviny. Rádiografické vyšetrenie chrbtice by sa malo vždy vykonávať..

Porážka brachiálneho plexu. Najčastejšími príčinami brachiálnej plexitídy sú mechanické príčiny: trauma, dislokácia maxilárnej hlavy, zúženie priestoru kostí a kĺbov pri zlomenine goliera. Vzácnym variantom brachiálneho plexu je Pancostov syndróm, ktorý je založený na nádore pľúcneho vrcholu, ktorý sa vyvinie do brachiálneho plexu. V takýchto prípadoch je bolesť ramena sprevádzaná vývojom Hornerovho syndrómu (ptóza, myiáza, entalmos) v dôsledku poškodenia sympatických vlákien. Rádiografický dôkaz deštrukcie nádoru pľúcneho vrcholu a horných rebier potvrdí diagnózu.

Neuralgická amyotropia je charakterizovaná abnormálne závažnou bolesťou ramena a ramena sprevádzanou výraznými predsieňovými svalmi proximálnej ruky. Často to spôsobuje ochrnutie predného zubného svalu, čo spôsobuje, že stredný okraj lebky ustupuje, takže je takmer kolmý na hrudník. Následný vývoj týchto atrofií odlišuje tento variant plepsopatie od radikulopatie a iných foriem lézií brachiálneho plexu…

Periartróza ramien a ramien sa zvyčajne prejavuje ako jeden z neurodistrofických syndrómov cervikálnej osteochondrózy alebo ako nezávislé ochorenie alebo trauma. Bolesť rôznej intenzity, ktorá pripomína radikulopatiu alebo plexus; jeho zvláštnosťou je, že ruka sa voľne pohybuje v sagitálnej rovine, ale pokus o pohyb ruky do strany je kvôli svalovej kontraktúre obmedzený a je sprevádzaný silnou bolesťou – tzv..

Syndróm ramena a ramena je charakterizovaný kombináciou príznakov charakteristických pre paratyroidizmus ramennej čeľuste, s edémom a inými autonómnymi zmenami v oblasti zápästia a zápästia. Toto ochorenie je dlhé.

Syndróm karpálneho tunela je výsledkom kompresie stredného nervu v osteofibrotickom kanáli s artritídou zápästia, ohnutím šliach prstov, často v reakcii na endokrinné zmeny – menopauza, tehotenstvo, cukrovka atď., S parestéziou a bolesťou v 1 až 3 alebo vo všetkých piatich rukách. , Bolesť sa zhoršuje prehmataním priečneho väzu, pasívnym ohnutím a roztiahnutím zápästného kĺbu, keď sú manometre tonometra umiestnené na ramene, zdvihnutými rukami…

Predný syndróm predného svalu. Typická bolesť rúk, zhoršená v noci, s hlbokým vdýchnutím, naklonená hlava na pohyb a pohyb, únos. Je zaznamenaná slabosť svalu ruky. Kefa je bledá alebo cyanotická, opuchnutá.

Naliehavá pomoc. Pre cervikálny bedrový syndróm a akútny cervikálny radikálový syndróm, neuralgickú amyotropiu sa predpisujú analgetiká: 1,5 – 3 g kyseliny acetylsalicylovej denne, 0,25 – 0,5 g amidopyrínu, 0,5 g perorálneho analgínu alebo 1 ml 50% roztoku , intramuskulárne 0,025 g indometacínu, 0,2-0,4 g Move & Flex, 0,025 g, 0,25 g voltarenu, intramuskulárne reopirín alebo 5 ml intramuskulárne 0,5 g, a 5 ml na svaly. Predpísané sú tiež vitamíny na predpis skupiny B pri cervikálnom radikálovom syndróme, diuretiká, 0,04 g lasixu (furosemid), 0,025 až 0,05 g hypotiazidu, injekcia 2 až 2% roztoku novokainu do spastických svalov. Pri periartróze z pleca a femoru sa prejavuje odpočinok a časová imobilizácia končatín (ručne pripevnené v miernom postoji k uneseniu ramien). Injekcia 20% roztoku novokainu do miest na pripojenie svalov, svalových uzlín, periartikulárneho tkaniva. V prípade syndrómu ramena a ramena sa poskytuje odpočinok s rukou zdvihnutou na podložke, aby sa znížil opuch. Voltarenu sa injekčne podávajú 3 ml, 2 ml dipirónu alebo ganglerónu v 2 ml 1,5% intramuskulárnej injekcie dvakrát denne. V rezistentných prípadoch je indikovaná blokáda hviezdneho novokainu.

Účinnou liečbou syndrómu karpálneho tunela je vstreknutie 10-12 mg acetátu hydrokortizónu do karpálneho tunela (injikuje sa týždenne). Chlórpromazín sa môže použiť v prítomnosti 0,025% papaverínu v množstve 0,04 g, nospa 0,04 g a diuretík. Pri absencii účinku – chirurgická liečba.

Bolesť v chrbte a ramennom páse. Príčiny bolesti chrbta a ramien.

Diferenciálna diagnostika bolesť chrbta a trupu zahŕňa mnoho reumatologických, chirurgických, ortopedických a somatických chorôb. Tieto články sa zameriavajú na komplexy symptómov, ktoré si zvyčajne vyžadujú konzultáciu s neurológom. To zahŕňa najmä:

• syndróm lokalizovanej bolesti;
• bolesť spôsobená ožarovaním typu herpes zoster;
• bolesť neuralgickej povahy;
• bolesť sprevádzaná parestéziou a precitlivenosťou
• alebo iné neurologické príznaky.

Analýza bolesti chrbát a trup sa vykonávajú hlavne na základe lokalizácie a charakteru bolesti.
Bolesť krku. vyvolané pohybmi hlavy, niekedy sprevádzanými tortikolídou, svedčí o cervikálnej spondylóze alebo hernii medzistavcových platničiek. Diagnóza je potvrdená epizódami radikálnej bolesti a brachialgie.

Jednostranná bolesť Oblasť ramien, ktorá sa zväčšuje so zvyšujúcim sa zaťažením rúk z postihnutej strany, slúži ako príznak syndrómu lebky a rebier a je šľachovou bolesťou. Počas prechodnej epizódy bolesti môžete často počuť a ​​cítiť trenie pri určitých pohyboch (spôsobené zmenami v kompulzívnom priestore)…

Pri tupej bolesti medzi lopatkami, ktoré sa zväčšujú pri dlhšom státí alebo sedení, a pri zdvíhaní závaží, dochádza takmer vždy k zvýšeniu kyfózy, často sprevádzanej skoliózou alebo inými hrudnými deformitami, niekedy kvôli Scheuermannovej chorobe. Starší ľudia, ktorí pociťujú takúto bolesť prvýkrát, by sa mali vždy vylúčiť objemovým procesom alebo osteoporózou s prasknutými plakmi…

bolesť fuzzy lokalizácia v ramennom páse, tupá rastúca pri zaťažení homolaterálneho ramena, sa pozoruje počas parézy jednotlivých pásov, najmä zubných svalov, počas tvorby pterygoidov (napr. pod neuralgickou amyotropiou ramena) alebo v jednotlivých častiach lichobežníkového svalu (napr. pomocné nervové lézie na krku).

Miestna porážka kostné tkanivo, opuch alebo zápal.
choroby vnútorné orgány, ako je vrchol pľúc (potreba odhaliť lézie hypofýzy a sympatického kmeňa), mediastinálne orgány a ďalšie vnútorné orgány, ktoré tvoria oblasti Guesde (napríklad žlčník s projekciou bolesti v pravej lebke)..

Bolesť stehu medzi chrbticou a týlmi je symptómom citlivého syndrómu kompresie zadného nervu miechového nervu pri prechode cez miechovú fasciu (paraestetická notalgia). V tomto prípade je oblasť lézie citlivosti definovaná v oblasti prsta.

Pri tupej bolesti ramená pozorované na lopatkách a lopatkách so syndrómom kompresie supraskapulárneho nervu (supraspinatálna a infraspinatálna atrofia svalov súčasne, zodpovedajúce motorické poruchy;.

Herpes zoster jednoduchý alebo bilaterálna bolesť môžu byť pozorované v hrudnej aj bedrovej oblasti a vyžarované z prednej časti chrbtice. Toto takmer vždy naznačuje bilaterálne podráždenie koreňov, napríklad v prítomnosti intraspinálneho nádoru (musia sa zistiť príznaky poškodenia koreňov a miechy). Bolesť nôh alebo bolesť v oblasti určitého dermatómu na končatine spôsobuje podozrenie na herpes zoster. Táto kožná bolesť môže trvať dni alebo dokonca týždne pred kožnou vyrážkou..

Liečba bolesti ramien

Nástup bolesti alebo iných nepríjemných príznakov ramenného kĺbu je známym mnohým ľuďom. V tejto oblasti je veľa stavov a chorôb, ktoré môžu spôsobovať nepohodlie. Preto je také dôležité, aby ste sa včas poradili s odborníkom, ktorý určí príčinu problému a predpíše účinnú liečbu bolesti ramena…

Príčiny a liečba bolesti ramien

Jednou z najzložitejších štruktúr a funkcií celého tela je ramenný kĺb. Nadmerné cvičenie, zranenia alebo niektoré choroby však často spôsobujú bolesť v ramenných kĺboch. Zvyčajne je ťažké ignorovať bolesť v tejto oblasti, pretože obmedzuje normálnu pohyblivosť. Dokonca aj tie najjednoduchšie manipulácie sa stanú ťažkými: obliekanie, upevňovanie obuvi, presunutie alebo vyzdvihnutie veci.

Ak je bolesť zhoršená pohybom, je možný zápal ramenného kĺbu, akútna „bolesť chrbta“ zvyčajne znamená pretrhnutie alebo dislokáciu šľachy. Často sa pozoruje bolesť v dôsledku nevyliečiteľného zranenia, zlého držania tela a choroby chrbtice. Bolesť ramenného kĺbu zvyčajne podáva odborník v závislosti od príčiny. Najbežnejšie problémy sú:

 • Zápal šliach – zápal šliach okolo ramenného kĺbu. Toto je zvyčajne spôsobené preťažením, keď šľachy trú o kosť, spôsobujú podráždenie a bolesť, so zvýšeným pohybom a prehmataním;
 • Burzitída alebo zápal kĺbov. Ochorenie úzko súvisí s prepätím, športovými zraneniami. Okrem bolesti burzitídou sa pozoruje aj opuch kĺbového vaku;
 • Zhoršený metabolizmus vápnika v kosti môže viesť k ochoreniu, ako je osteoporóza, často sprevádzané bolesťou ramien;
 • „Kolízny“ syndróm, ktorý je zrážaním vápenatých solí, ktorý spôsobuje kalcifikáciu väzov kĺbu. Vklady sa najčastejšie vyskytujú v šliach pod lebkou a týlnou kosťou. Ochorenie je charakterizované náhlym nástupom silnej bolesti ramena, liečba je symptomatická s liekmi;
 • Traumatické zranenia, dedičné abnormality alebo nádor v ramennom kĺbe často prispievajú k bolesti;
 • Artróza a artritída sú zápalové ochorenia postihujúce kĺby vrátane ramena. Akýkoľvek pohyb ramena by spôsobil, že pacient bude cítiť ostrú bolesť;
 • Ochorenia vnútorných orgánov, vrátane pneumónie, infarktu myokardu, angíny pektoris, často spôsobujú odrážanú bolesť ramien;
 • Opakujúca sa dislokácia ramena je najčastejšia u športovcov. Predstavuje periodickú „stratu“ kĺbu, a to aj pri malom zaťažení, ktorá sa vyznačuje akútnou bolesťou ramena;
 • Periartróza medzi plecami a plecami začína postupne a nemá vždy provokatívny účinok. Povaha choroby sa progresuje a obvykle pacienta v noci znepokojuje.

Liečba bolesti ramena môže byť predpísaná až po zistení príčiny bolesti. V tomto ohľade je predpísaná protizápalová terapia ramenného kĺbu alebo liečba základného ochorenia.

V niektorých prípadoch môže bolesť pretrvávať dlhý čas, frustrovať pacienta a znižovať jeho schopnosť pracovať. V takom prípade sa vykonáva komplexná liečba: lieky, fyzioterapia, masáž. K ruke je pripevnená špeciálna pneumatika, ktorá zmierňuje ramenný kĺb a bráni zvýšenej bolesti.

V obzvlášť závažných prípadoch liečba bolesti ramena protizápalovými liekovými kĺbmi, terapia rázovou vlnou alebo chirurgický zákrok..

Liečba bolesti ramenných svalov

Jedným z najbežnejších príznakov, ktoré sa vyskytujú v hornej časti muskuloskeletálneho systému, je bolesť ramenného svalu. Nepríjemné pocity môžu byť spojené so zápalom kostného tkaniva, kĺbov, ale najčastejšie sú spôsobené rôznymi väzmi, svalmi a šliach..

V niektorých prípadoch je bolesť ramien vyvolaná nestabilitou kĺbov v dôsledku preťaženia, opaskov alebo napätia svalov počas intenzívneho tréningu. Pohodlie sa prejavuje aj v dôsledku zápalu alebo poškodenia vakového kĺbu (šliach), šliach. Táto bolesť sa vyznačuje stálosťou a intenzitou, horšie pohybom ruky.

Syndróm myofasciálnej bolesti je typická porucha svalového tkaniva rôznych častí tela, najčastejšie sa však vyskytuje v ramennom popruhu alebo v dolnej časti chrbta. Na miestach spustenia sa vyvíja myalgia, ktorá sprevádza napäté svaly.

Osteochondróza krčnej chrbtice sa zvyčajne stáva príčinou takýchto príznakov bez zranenia a modrín. Liečba bolesti ramenných svalov je v tomto prípade podobná liečbe chorôb kĺbov:

 • Neutralizácia činidiel vyvolávajúcich bolesť – znehybnenie ramena, oblasti ramena alebo úplný zvyšok postihnutého oddelenia;
 • Protizápalové lieky – nesteroidné lieky vo forme tabliet, mastí alebo gélov;
 • Kompresívna anestézia s použitím 30% roztoku dimexidu;
 • V niektorých prípadoch lekári predpisujú injekcie kortikosteroidov do postihnutej oblasti;
 • Aplikácia fyzioterapeutických procedúr, aktivácia trofizmu periartikulárneho tkaniva;
 • Masáž svalov vrátane rozvoja kĺbov;
 • Použitie komplexov obsahujúcich vitamíny skupiny B, stopové prvky.

Liečba bolesti ramien spôsobená únavou svalov obvykle netrvá dlhšie ako 3 až 5 dní. Na zmiernenie nepohodlia postačuje krátka relaxačná otepľovacia masáž. Pokročilé prípady si vyžadujú podrobnú diagnostiku s liekmi na zmiernenie bolesti, neutralizáciu zápalu, zlepšenie priebehu trofických svalových vlákien..

Preventívne opatrenia na zabránenie bolesti ramena závisia predovšetkým od faktora, ktorý ich vyvoláva. Vo väčšine prípadov je bolesť ramena výsledkom predĺženého statického držania tela, podchladenia, atónie a svalovej slabosti. Preto je také dôležité žiť aktívnym životným štýlom, snažiť sa predchádzať prechladnutiu, stresu, jesť správne.

Našli ste v texte chybu? Vyberte ju a stlačte Ctrl + Enter.

Leave a Reply