Bolesť kĺbov pravého ramena – 8 príčin, liečba, prevencia

Bolesť v pravom lakťovom kĺbe

Bolesť kĺbov pravého ramena je častým príznakom mnohých ľudí. Môže sa prejaviť ako patológia a môže sa vyskytnúť bez vplyvu akýchkoľvek zjavných príčin. Rizikovú skupinu tvoria ľudia, ktorí pracujú v zložitých podmienkach, a tí, ktorí sú zvyknutí na aktívny životný štýl: profesionálni športovci, cestujúci. Loketné kĺby sú zložité štruktúry pozostávajúce z radiálnych ulnarských kostí dolnej čeľuste, ktoré spájajú vak vaku. Vďaka kombinácii rôznych kĺbov je pozorovaná rozsiahla pohyblivosť tejto časti tela. Synoviálna membrána pokrýva kĺb zhora..

Kolená sú vystavené veľkému zaťaženiu. Vývoj bolesti môže ovplyvniť veľa faktorov. V závislosti od príčiny bude mať pacient sťažnosti na rôzne typy bolesti a súvisiace príznaky. Váš lekár by mal zvážiť, v ktorej oblasti je najintenzívnejší bolesťový pulz, akú bolesť (bolesť, nuda, paroxysmal) a akú dennú dobu sa zvyčajne zhoršuje..

Na vnútornej strane ruky

Ak si pacient sťažuje na bolesť z vnútornej strany ramena, môže to naznačovať epicondylitídu. Takáto patológia má degeneratívny zápalový pôvod, ovplyvňuje oblasti, kde sa šlachy predlaktia spájajú s pažerákom. U pacientov je menej pravdepodobné, že sa u nich vyvinie vnútorná epikondylitída. Bolesť na pravej ruke sa najčastejšie prejavuje u pravákov. Rizikom sú ľudia stredného veku, ktorí sú vystavení pravidelnej mikrotraume. Symptómy sa zhoršujú predlžovacím a uchopovacím pohybom..

Pri ohýbaní a ohýbaní

Bolesť spôsobená flexiou a predĺžením ramena môže naznačovať burzitídu. Je to chronická zápalová patológia postihujúca synoviálne vaky s interticulárnou tekutinou. Ako sa mení množstvo a zloženie masti, vyvíja sa degeneratívny zápalový proces..

Cvičenie a vzpieranie

Pri pravidelnom cvičení a zdvíhaní závaží sa pacienti často sťažujú na bolesť v pravom lokte. Mohlo by to byť spôsobené artrózou alebo úrazom lakťa. Okrem bolesti dochádza k charakteristickým praskaniam a vývoju zápalových procesov. Keď sa patologický proces transformuje na chronickú formu, chrupavka sa postupne ničí a kapsula a synoviálna membrána trpia. Pozoruje sa tiež východná tuhosť a obmedzenie pohyblivosti. Nedostatok kvalitnej lekárskej starostlivosti vedie k progresii patologického procesu. Artróza v neskorom štádiu je sprevádzaná závažným poškodením funkcie končatín..

Zaťatá päsť

Ak sa bolesť zhoršuje kompresiou pästi, môže to naznačovať progresívnu osteochondrózu. Takýto príznak je pozorovaný u pacientov s metabolickými poruchami, starými poškodeniami kĺbov a chirurgickým zákrokom. Zanedbané štádiá osteochondrózy vedú k deformite lakťového kĺbu. Pacient nie je schopný zovrieť päsť, stratiť všetky alebo časť svojich pohybových schopností a citlivosť prstov..

Bolí to bolesť

Bolesť v oku sa bežne pozoruje u pacientov s artritídou. Takéto lézie sa často vyskytujú na pozadí infekčných a alergických ochorení, traumatických lézií a metabolických porúch. S postupujúcou artritídou sa zväčšuje veľkosť lakťového kĺbu a zvyšuje sa miestna teplota kože. Súvisiace príznaky, ako je zhoršenie celkového zdravia, horúčka, chuť do jedla, bolesti hlavy.

Na zvládnutie bolesti a iných bolestí pacienti často berú lieky zo skupiny NSAID. Táto skupina liekov má iba symptomatický účinok. Ak zanedbáte liečbu primárnych príčin bolesti, môžu sa vyskytnúť ďalšie príznaky: vedľajšie účinky liekov proti bolesti. Dlhodobé používanie NSAID nepriaznivo ovplyvňuje krvný, gastrointestinálny a močový systém..

Akútna bolesť pod tlakom

Ak sa pacient sťažuje na zvýšenú bolesť počas hmatu lakťa, môže to naznačovať traumatické poškodenie tkaniva (prasknutie väziva, zlomenina atď.). ak sa bolesť objaví bez zjavnej príčiny a traumy v poslednej anamnéze pacienta, tento príznak môže naznačovať problémy s chrbticou. Bolesť v chrbtici sa veľmi často začína vyžarovať do ďalších častí tela vrátane lakťa.

Impulzy bolesti môžu byť spôsobené modrinami, vážnejšími zraneniami (zlomeninami), ako aj fungovaním:

 • infekčné a zápalové procesy
 • vykĺbenie
 • prestávka
 • zdvíhanie ťažkých predmetov, nadmerné prepätie

Najčastejšou príčinou patologického procesu je epicondylitída lakťových kĺbov, odrazená bolesť, artróza, artritída. V závislosti od príčiny bolesti si lekár vyberie správny liečebný režim. Pri liečbe sa zohľadňuje aj typ bolesti a výskyt komorbidít.

Bočná epicondylitída

Epicondylitis sa vyskytuje v pozadí chronického preťaženia. Liečba zahŕňa konzervatívnu terapiu: lieky, fyzioterapia, masáže. Najpriaznivejšia prognóza pre pacientov trpiacich vnútornými končatinami. Bočná forma choroby často poškodzuje vonkajší povrch lakťového kĺbu, ktorý sa zhoršuje ohybmi a rotačnými pohybmi.

Artritída je komplex zápalových porúch ovplyvňujúcich kĺby, vrátane horných končatín. Laboratórna diagnostika synoviálnej tekutiny, biochemický krvný obraz, rádiografia, ultrazvuk a termografia sa používajú na určenie povahy patologického procesu. Artritída je zápalová a degeneratívna, charakterizovaná akútnou, subakútnou, chronickou.

Zápalový proces je serózny, serózne-vláknitý, hnisavý. Prognóza pacientov s artritídou závisí od príčiny a charakteru zápalovej reakcie. Najnepriaznivejšími formami sú reumatoidné a psoriatické ochorenie, ktoré môže viesť k závažným poruchám pohybového ústrojenstva…

Artróza je chronická zápalová patológia kĺbov vyplývajúca z metabolických porúch. Hlavným a najtrvalejším príznakom choroby je bolesť:

 • zvyšuje sa s cvičením a klesá s odpočinkom
 • u pacientov s artrózou začínajú lakťové kĺby reagovať na meniace sa počasie, predĺžený stres. Pocity bolesti sa v noci zosilňujú
 • keď sú myši zablokované, je zablokovanie náhlym, ostrým pulzom bolesti skôr, ako pacient stratí schopnosť vykonávať pohyby

Obdobia exacerbácií a remisií sa menia. Pacienti s akútnou formou artrózy majú zvýšenú telesnú teplotu, prasknutie kĺbov a obmedzenú pohyblivosť. V závislosti od stupňa zúženia kĺbového priestoru sa rozlišujú 4 štádiá choroby.

Burzitída môže byť akútna a chronická. Akútna forma patologického procesu sa prejavuje v:

 • pocity bolesti
 • sčervenanie kože
 • opuch
 • celkové zhoršenie
 • horúčka
 • ťažká burzitída môže viesť k hnisavým léziám tkaniva s následným rozvojom hlienu

Chronická burzitída sa prejavuje ako začervenanie kože. Bolesť prihmatu sa nevyskytuje, pohyblivosť kĺbov nie je obmedzená.

Mierna epicondylitída

Mediálna epicondylitída poškodzuje vnútorný povrch lakťových kĺbov. Takáto patológia sa často vyskytuje pod názvom „golfista loket“. Vyvíja sa na pozadí pravidelných pohybov s nízkou intenzitou. Zástupkyne žien sú ohrozené: krajčírky, strojičky. Keď lekár skúma svalovú silu, zistí, že postihnutý bočný sval je oslabený. Bolesť sa zhoršuje otáčaním ramena, ako aj počas flexie predlaktia. Spodná časť mediálneho epicondylu je hustá a bolestivá..

Zlomeniny, praskliny, dislokácie

Traumatické lézie, ako sú zlomeniny, praskliny, dislokácie, vyvolávajú akútnu bolesť v lakťovom kĺbe, ako aj opuchy a zmenu farby kože v mieste poranenia. Zraneniami môžu byť šport, priemysel, domácnosť, automobilový priemysel.

Zadné dislokácie
 • deformácia lakťa
 • skrátenie dĺžky predlaktia
 • vyčnievajúce procesy lakťa sú viditeľné
 • elastický odpor sa pozoruje, keď sa pacient pokúša ohnúť lakť
 • sťažnosti na silné impulzy bolesti, obmedzenie pohyblivosti
Predné dislokácie
 • postihnuté predlaktie je v porovnaní s Move & Flex podstatne dlhšie
 • ulnar proces klesá
 • predlaktie sa posúva smerom dovnútra alebo von
 • ak sú poškodené nervy, sú pozorované senzorické poruchy postihnutej končatiny
prestávky
 • viditeľné lézie ramenných bicepsu
 • keď sú šľachy roztrhané, motorická aktivita rúk je narušená
 • pacient nemôže normálne ohnúť končatinu
 • postihnuté rameno je asymetrickejšie v porovnaní s Move & Flexa
 • pacient sa sťažuje na bolesť, opuch

Syndróm tunela

Syndróm lakťového kĺbu sa vyvíja v dôsledku vysokého dlhodobého tlaku na lakte. Je to kompresno-ischemická neuropatia, ktorej príznaky sú najvýraznejšie, keď je lakeť silno pritlačená k ostrému uhlu. Príčinou rozvoja poruchy sú časté ohyby a pohyby extenzorov. Keď sú ramená ohnuté, nervy sú pritiahnuté a pritlačené proti vnútornému epicondyle, keď sú roztiahnuté, nervy sa uvoľnia..

Okrem bolesti v lakte pravej ruky patria medzi ďalšie príznaky:

 • vnútorné povrchy predlaktia strácajú svoju citlivosť
 • s predĺženým trvaním nervov dochádza k retrográdnej bolesti
 • pacient nemôže ohnúť ruku za lakťom
 • ak vyvíjate tlak na drážku nervového nervu, môžete si všimnúť brnenie alebo bolesť chrbta

Konzervatívna a radikálna terapia tunelového syndrómu je možná..

Dna je sprevádzaná pálivou bolesťou v lakťových kĺboch, ktorá sa v noci zhoršuje. Zvýšená telesná teplota, sčervenaná pokožka. Poškodené kĺby sa zväčšujú, pacient stráca chuť do jedla, sťažuje sa na nevoľnosť. Primárna forma dny sa často vyvíja u ľudí, ktorí už dlho konzumujú víno, červené mäso, mastné, pikantné vyprážané jedlá a iné vysokoproteínové jedlá z purínových proteínov. Terapia začína prísnou diétou, kolchicínom, liekmi proti bolesti, kortikosteroidmi.

Možné komplikácie

Ak neposkytne včasnú pomoc, môže to viesť k komplikáciám. Závisia od hlavného faktora spôsobujúceho bolesť lakťa, veku pacienta a anamnézy:

 • dna môže spôsobiť nefropatiu, dnavou nefritídu, urolitiázu, pyelonefritídu, koliku pečene
 • epicondylitída – postihnutie svalového aparátu lakťového kĺbu: väzivá, kapsuly, synoviálna membrána, nasledovaná chrupavkami a kostným tkanivom
 • artritída – poruchy tvorby krvi, endokarditída, myokarditída, perikarditída
 • artróza – deformácia kĺbov, tvorba prietrže, strata pohybovej aktivity a kvalita života pacienta

Nemali by sme čakať, až sa patologické procesy dostanú do neskorších štádií a vyvinú komplikácie. Pri prvých príznakoch poruchy sa odporúča vyhľadať pomoc skúsených a kvalifikovaných odborníkov.

Zistite, na ktorého lekára sa obráťte

Pacientom, ktorí majú bolesti v lakťa pravej ruky, sa odporúča, aby sa poradili s traumatológom, reumatológom alebo chirurgom. Je dôležité pamätať na nebezpečenstvo samoliečby a neskúšať si nájsť ten pravý liek sám. Nekontrolované použitie liekov proti bolesti môže rozmazať klinický obraz a sťažiť presnú diagnostiku. Alternatívne terapie nie vždy vedú k primeraným terapeutickým výsledkom, čo komplikujú priebeh ochorenia a vývoj komplikácií.

diagnostika

Bolesť v lakťoch je znepokojujúci príznak, ktorý musí vyšetriť lekár a musí urobiť komplexnú diagnózu. Lekár vykonáva interné vyšetrenie pacienta, vyšetruje pacienta na komorbidity a hmatové vyšetrenie postihnutej končatiny…

Diagnostika hardvéru
 • rádiografiu
 • Ultrazvukové skenovanie
 • MRI
 • CT
 • artroskopia
Laboratórna diagnostika
 • analýza moču
 • krvný test: všeobecný, biochemický

Na základe výsledkov komplexnej diagnostiky môže lekár presne určiť, ktorá lézia spôsobuje bolesť: dna, artritída alebo traumatická lézia. Ak si lekár nie je istý presnosťou diagnózy, môže byť potrebné poradiť sa s lekármi príslušných špecialít: neurológ, nefrolog atď. V niektorých prípadoch je pacient prepichnutý: Zoberte obsah kombinovanej kapsuly na vyšetrenie.

Liečba zahŕňa integrovaný prístup, ktorý zahŕňa lieky, prvky fyzioterapie, fyzioterapeutické cvičenia. Terapia začína základnou príčinou, ktorá spôsobuje bolesť kĺbov. Neúčinnosť konzervatívnych metód naznačuje chirurgický zákrok.

Lieky a fyzioterapia musia byť doplnené miernou fyzickou aktivitou po predchádzajúcej konzultácii s lekárom. Jóga, terapeutické cvičenia a dychová prax dávajú dobrý účinok. Správne cvičenie pod dohľadom skúseného inštruktora umožňuje:

 • znižujú únavu a bolesť
 • zlepšiť psycho-emocionálny a fyzický stav pacienta
 • udržujte svaly tónované

V prípade silnej bolesti a zhoršenia celkového zdravia je indikovaný odpočinok na lôžku.

Konvenčné liečivo sa môže použiť ako pomocný prvok liečby po konzultácii s lekárom. Vyskytujú sa včelie produkty, éterické oleje, pálivá paprika, morská soľ, ihličnaté kúpele a tinktúry, šťave konské, lastúrnik, Kalanchoe. Masti, kúpele, odreniny, pleťové vody, tinktúry môžu zmierniť bolesť a zápal, zlepšiť pohyblivosť postihnutého kĺbu…

Drogová terapia

Liečba liekom sa začína perorálnymi kapsulami a tabletami s analgetickými vlastnosťami. Ak neznášate lieky na vnútorné použitie, odporúča sa používať prípravky na vonkajšie použitie, vrátane intramuskulárnej injekcie. Intravenikálne injekcie by mal podávať iba skúsený lekár a táto terapia nie je určená na domácu liečbu..

Všeobecné režimy liečby zahŕňajú:

 • nesteroidné protizápalové lieky: diklofenak, indometacín, nimesulid. Pre najlepší účinok sa kombinuje niekoľko dávkovacích foriem naraz: masť alebo gél na vonkajšie použitie s tabletami alebo kapsulami na orálne použitie;
 • kortikosteroidy – lieky pomáhajú vyrovnať sa so silnou bolesťou, zastavujú zápalový proces;
 • sedatíva na normalizáciu psychoemocionálneho stavu pacienta: Novopassit, Fitosed, Nervoheel;
 • ľahké tablety na spanie pre poruchy spánku: melatonín, Donormil;
 • chondroprotektíva na báze chondroitínu, glukozamínu. Drogy sa používajú na dlhé kurzy niekoľkokrát do roka;
 • intraartikulárna injekcia kyseliny hyalurónovej;
 • kolchicín – používa sa pri chronickej dny. Kolchicín je toxická látka, ktorá sa má používať presne podľa dávkovacieho režimu opísaného v pokynoch;
 • Vitamíny skupiny B na intramuskulárne a intramuskulárne použitie;
 • Antispazmické liečivá;
 • svalové relaxanciá.

Dávku, frekvenciu a trvanie podávania má lekár prispôsobiť. Ak nejaké lieky spôsobujú nežiaduce vedľajšie účinky, môžete si vybrať lieky, ktoré chcete nahradiť. Ak si pacient nevšimne žiadne zlepšenie v liekoch, mal by sa znova poradiť so svojím lekárom a skontrolovať liečebný režim.

fyzikálnej terapie

Fyzioterapia je pomocným prvkom terapie, ktorá znižuje závažnosť bolestivých impulzov a zápalových reakcií, urýchľuje regeneráciu postihnutých tkanív, uvoľňuje svaly a normalizuje krvný obeh. Váš lekár vám môže odporučiť kurz:

 • magnetoterapia
 • bahenná terapia
 • ozokerit
 • elektroforéza
 • parafínové kúpele

Pre kurz sa odporúča minimálne 10 – 12 procedúr. Fyzioterapia je povolená na obdobie bez exacerbácií. Postupy by sa nemali vykonávať v prípade akútneho ochorenia, horúčky alebo zhoršenia celkového stavu pacienta. Masážne ošetrenie pomocou tepla a chladu vykazuje dobré účinky. Terapeutické obklady a aplikácie pomáhajú obnoviť mobilitu a zmierniť bolesť.

Čím skôr pacient hľadal kvalitnú kvalifikovanú starostlivosť, tým lepšia bola prognóza. Lekári dospeli k záveru na základe stupňa vývoja patologického procesu, prítomnosti komorbidných symptómov a individuálnych charakteristík tela pacienta. Vo väčšine prípadov je prognóza priaznivá a patológia kĺbov v počiatočnom štádiu dobre reaguje na konzervatívnu liečbu.

prevencia

Aby sa zabránilo rozvoju patologických procesov, ktoré spôsobujú bolesť kĺbov, odporúča sa upraviť bežný životný štýl. Je dôležité vzdať sa zlých návykov, skontrolovať stravu a tiež:

 • pred cvičením sa zohrejte
 • na lakte používajte špeciálne klipy
 • pravidelná masáž, vlastná masáž
 • udržujte ruky v neutrálnej polohe po dlhú dobu v blízkosti počítača bez toho, aby ste si natiahli ruky alebo zápästia
 • silový tréning vykonávajte iba pod dohľadom inštruktora
 • včasná liečba ložisiek chronických infekcií

Správnym rozložením zaťaženia zabránite nadmernej únave svalov a končatín.

Bolesť v lakťoch je častým príznakom, ktorý by sa nemal ignorovať. Keď sa objavia prvé príznaky choroby, lekári dostanú radu, aby vybrali vhodnú komplexnú terapiu. Včasné začatie liečby zabraňuje komplikáciám a významne zlepšuje kvalitu života pacientov. Pri chronickom priebehu patologického procesu sa môžu bolesti objaviť počas jesenných a jesenných období. Kurzy liečenia, fyzioterapie a cvičenia sa môžu vykonávať niekoľkokrát do roka.

Leave a Reply