Bolesť krku

Čo robiť s akútnou bolesťou krku a ako ju liečiť?

Ak po závažnom poranení chrbtice alebo po operácii uplynulo značné obdobie, ale akútna bolesť krku nezmizla, pomôžu sa jej zbaviť v špecializovanom rehabilitačnom centre.

Rehabilitačné centrá nielen zmierňujú bolesti krku, ale tiež stabilizujú kĺby a zvyšujú kontrolu motoriky.

Moderná medicína umožňuje zmierniť bolesť krku po dlhú dobu, čo emocionálne a fyziologicky uľahčuje rehabilitačný proces..

Akupunktúra, masáže a fyzioterapia môžu pomôcť zmierniť bolesť, zlepšiť pohyblivosť a normalizovať celkový stav..

Dnes existuje osobitná línia liečby bolesti krku – minimálne invazívna chirurgia:

 • nízka invazívnosť a presnosť;
 • minimálne riziko komplikácií;
 • krátka doba zotavenia po operácii.

Viac informácií.

Rehabilitačná liečba sa odporúča v špecializovaných nemocniciach a rehabilitačných strediskách so špecializáciou na komplexnú rehabilitáciu a konzervatívnu liečbu bolesti krku…

Skoro všetci trpeli silnou bolesťou krku. Nie je potrebné sa dostať do nehody alebo mať neobvyklé stavce. Zlá organizácia pracoviska, neaktívna práca, ťažká fyzická aktivita – to sú zvyčajné veci, ktoré treba začať, a potom bolesť v krku. S vekom môže byť osteochondróza komplikovaná a ochorenia vnútorných orgánov môžu spôsobiť problémy v krku. Nie je lepšie začať sa zbavovať bolesti skôr, ako bude príliš bolestivá?

Akútna bolesť krku sa môže objaviť náhle, napríklad náhlymi zákrutami a naklonením hlavy. Bolesti hlavy (hlavne chrbta hlavy), hrudníka alebo rúk. Takéto udalosti sú často dôsledkom krčka maternice (cervicago) alebo akútneho svalového kŕče. Prepracované, prepracované – silná bolesť môže trvať 10 dní, ale potom zmizne. Ak bolesť na krku pretrváva dlho, ostré, bolestivé alebo ťahavé bolesti na krku sa upokojujú a významne zhoršujú váš celkový stav, mali by ste vyhľadať odbornú pomoc..

Lekári preskúmajú stav vašej chrbtice a mozgu: röntgen, CT alebo MRI – skontrolujte napätie krku, ramien, svalov hornej časti chrbta (dostupná elektromyografia – meranie aktivity svalov pomocou elektródy)..

Identifikácia príčiny bolesti krku môže znamenať, že krk nemusíte vôbec liečiť. Buďte tiež pripravení na skutočnosť, že cvičenie by malo byť súčasťou vašej každodennej rutiny..

Časté príčiny bolesti krku

 • Svalové napätie, v dôsledku dlhých období v jednej polohe (napr. pri počítači alebo za volantom), ťažkej fyzickej aktivity (cvičenie, zdvíhanie bremien).
 • Ochorenia krku a chrbta. Dlhodobé napätie svalov môže viesť k myofasciálnemu syndrómu, pri ktorom sa spastické úseky svalov premenia na plomby, ktoré sa nazývajú spúšťacie body. Fibromyalgia môže tiež spôsobiť bolesť krku – chronické ochorenie charakterizované svalom, kĺbom, bolesťou šliach a precitlivenosťou.
 • Choroby chrbtice. Najčastejšími bolesťovými faktormi sú osteochondróza a osteoartróza, čo je opotrebovanie kĺbov alebo častí chrupavky. Osteochondróza môže byť komplikovaná akútnym posunom kĺbov, ktorý zvyšuje bolesť. Vrodené abnormality štruktúry chrbtice, stavcová nestabilita, medziobratlová hernia disku tiež spôsobujú silnú bolesť krku..
 • Imunitné poruchy, vyvoláva zmeny v kostnom tkanive: reumatoidná artritída, psoriatická artritída, ankylozujúca spondylitída, reumatizmus polymyalgie, artritída spojená s ochorením čriev.
 • Spinálna stenóza, v ktorých môžu kosti a chrupavka vyvíjať tlak na miechu a korene.
 • Infekcie stavcov (tuberkulóza, osteomyelitída) alebo krku (akútna tyroiditída (ochorenie štítnej žľazy), lymfadenitída (zápal lymfatických uzlín), detská obrna (detská mozgová paralýza), herpes zoster, meningitída (zápalové ochorenie sliznice mozgu) atď…
 • Choroby vnútorných orgánov. Bolesť krku v týchto situáciách odráža bolesť, môže pochádzať z mozgu, srdca, pažeráka, pľúc, krvných ciev, lokalizovať hnisavý zápal…
 • Poranenia miechy a krku.
 • nádor (malígne alebo benígne) a jeho metastázy.
 • Operácia chrbta.

Ako liečiť bolesť krku

Bolesť v krku by mala byť liečená pomocou rôznych liekov proti smeru, rovnako ako fyzioterapia, reflexológia, fyzioterapeutické cvičenia, masážny kurz. Chirurgia sa používa iba v obzvlášť závažných prípadoch..

Nechirurgická liečba

1. Liečba liečivami.
Lokálne anestetiká, analgetiká (NSAID a lieky, ako je paracetamol a analginín), hormóny (glukokortikoidy), svalové relaxanciá (lieky na zníženie svalového napätia), antioxidanty, ak je to potrebné, antidepresíva a antikonvulzíva pomáhajú zmierniť bolesť krku. Analgetiká sú chrbtovou kosťou liečby liekov, spolu s ďalšími triedami liekov, ktoré zvyšujú účinky zmiernenia bolesti, zmiernenia zápalu a opuchu..

Lieky proti bolesti krku sa používajú nielen ústami, ale aj injekciou (vrátane blokády v bolestivých oblastiach), náplasťami, masťami.

2. Ortopedické metódy.
Najprv musíme hovoriť o príležitostnom golieri, ktorý sa zvyčajne vyskytuje po úrazoch alebo operácii krku. Existujú dve možnosti: tvrdý golier s úplnou fixáciou a imobilizáciou krčnej chrbtice a mäkký golier, ktorý čiastočne podporuje krk a umožňuje správne držanie tela…

3. Reflexná terapia.
Rôzne spôsoby aplikácie elektrického prúdu do krčnej chrbtice majú dôležité terapeutické účinky, najmä ak sa používajú v kombinácii s liekmi proti bolesti. Patrí medzi ne elektroakupunktúra a perkutánna elektrónová neurostimulácia. Akupunktúra so špeciálnymi ihlami je tiež vhodná na obnovenie pohyblivosti svalov a tonusu – starovekej čínskej metódy, ktorá nevyžaduje žiadne elektrické impulzy..

4. Laserová operácia nízkej úrovne (inak LLL terapia).
Ultrafialové, infračervené a červené lúče svetla ľahko ovplyvňujú bolestivé oblasti, zmierňujú bolesť, zmierňujú zápal. Je to jedna z najúčinnejších fyzioterapeutických metód na zníženie bolesti krku..

5. Ultrazvuková terapia.
Ultrazvuk sám o sebe je dobrý analgetikum, zmierňuje kŕče, zlepšuje krvný obeh, pozitívne ovplyvňuje nervové bunky. Podávanie liekov proti bolesti pomocou ultrazvuku (fonoforéza) pomáha dodávať liečivo priamo do miesta bolesti a zvyšuje účinok lieku..

6. Terapeutická masáž, osteopatia, chiropraktika.
Techniky manuálnej terapie sú najlepším spôsobom, ako zmierniť napätie v krku. Osteopati pracujú na biologicky aktívnych miestach, chiropraxe odstraňuje subluxácie, posuny, klasická terapeutická masáž zahŕňa manipulácie na uvoľnenie svalov krku, naťahovanie chrbtice..

7. Fyzikálna terapia.
Svaly krku sa ťažko cvičia, takže fyzioterapeuti pri výbere liečebných cvičení kladú dôraz na pohyb hrudníka, ramena, ako aj výber záťaže miechy…

Dostatočný výber a starostlivé zavádzanie metód liečby bolesti krku zvyčajne pomáha zbaviť sa obsedantného syndrómu. Pokúšajú sa nájsť západnú pôdu so všetkými možnými spôsobmi liečby na Západe, vytvorili systém riadenia bolesti nazývaný manažment bolesti. Podstatou metódy je spoločná koordinovaná práca odborníkov z rôznych odborov: terapeutov, rehabilitátorov, neurológov, traumatológov, ortopédov, psychológov vykonávajúcich spoločnú úlohu – na zmiernenie bolesti pacienta. Dôležitý individuálny prístup ku klientovi, kombinácia liečebných a fyzioterapeutických procedúr a dokonca práca s hlbokými duševnými príčinami silnej bolesti krku..

Je dôležité mať na pamäti stav krku aj po liečbe a úľave od bolesti. Ak budete aj naďalej sedieť v zákrute, s hlavou naklonenou alebo mierne naklonenou, nerobte si prestávky pri počítači, neberte si triedy cvičebnej terapie najmenej niekoľko minút denne, bolesť krku sa vráti s rovnakou silou..

Chirurgické ošetrenie

Operácia bolesti krku je zvyčajne indikovaná nasledujúcimi diagnózami:

 • medziobratlová hernia disku – s parézou, zvýšenou citlivosťou a motorickou dysfunkciou,
 • myelopatia (kompresia miechy),
 • radikulopatia (kompresia koreňov miechy).

Počas operácie sa často odstránia tie časti stavcov, ktoré poškodzujú miechu. Metódy minimálne invazívnej chirurgickej liečby sa aktívne vyvíjajú napríklad pomocou lasera.

Chirurgia môže určite vylúčiť príčinu bolesti krku, ale aj pri ťažkých ochoreniach sa riziko komplikácií a nehôd zriedka prijíma. Preto je lepšie nepoškodiť krk do tej miery, že ste si museli ľahnúť pod nôž.

Ako sa rýchlo zbaviť bolesti krku?

Ak ste vy alebo váš milovaný utrpeli vážne zranenie alebo ste podstúpili operáciu chrbtice, ale akútna bolesť krku pretrváva, môžu sa liečiť v špecializovanom rehabilitačnom stredisku..

Jedna z kliník pri Moskve pozostáva z lekárov a zdravotných sestier so špeciálnym vzdelaním, rozsiahlymi skúsenosťami a novými poznatkami v oblasti rehabilitácie. Programy obnovy centra pre rôzne diagnózy spĺňajú západné štandardy, ako aj prostredie a vybavenie centra.

Liečba bolesti krku v rehabilitačnom centre sa vykonáva komplexným spôsobom: kombinácia rôznych metód – od liekov po fyzioterapiu, od klasických po najnovšie. Inými slovami, liečba je založená na pokrokovej technológii znižovania bolesti – profesionálnej technológii riadenia bolesti a učenia pacientov, ako zvládať svoje pocity. Tento prístup kombinuje úsilie odborníkov v rôznych oblastiach znalostí o dosiahnutie maximálnych výsledkov. Bolesť bolesti sa vykonáva iba v niekoľkých centrách neďaleko Moskvy, vrátane cieleného blokovania nervových impulzov pre bolesť, liečby pomocou najbezpečnejších liekov, použitia metódy biologickej spätnej väzby na zmiernenie bolesti pacienta, psychologickej pomoci pri zmiernení emočného stresu a ďalších diagnostických techník. a stav pacienta.

Terapeutická blokáda pomocou analgetík, anestetík a steroidných hormónov sa vytvára priamo do bolestivej oblasti krku a potláča nervové impulzy vstupujúce do mozgu, to znamená samotný signál bolesti. Takéto blokády zmierňujú bolesť krku po dlhú dobu a môžu viesť k úplnému uzdraveniu. Špecializované centrá pre profesionálne a bezpečné vykonávanie všetkých druhov oklúzie, vrátane komplexných injekcií do miechy.

Jednotlivé hodiny pokročilých techník motorickej terapie zohrávajú pri regenerácii špeciálnu úlohu, čo vedie k viditeľnému a rýchlemu progresu regenerácie svalov a kostí. Vo vysoko špecializovaných rehabilitačných strediskách zmierňujú nielen bolesť krku, ale aj stabilizujú kĺby, obnovujú normálny rozsah pohybu a zvyšujú kontrolu motora. Vždy sa starajú o vašu Move & Flex a vašu dobrú náladu..

2017. 12. októbra Povolenie Ministerstva zdravotníctva Moskovskej oblasti č. LO-50-01-009095.

Leave a Reply