Chronická a akútna tonzilitída – liečba a príznaky

Bolesť v krku

Výber liekov na tonzilitídu

Ruža Ismailovna Yagudina, d.f n., prof., vedúci oddelenia zásobovania drogami a organizácie farmaceutickej ekonómie. Prvé laboratórium farmakoekonomického výskumu MGMU I. M. Sechenová.

Eugene Evgenievna Arinina, Prvý M. I. Sechenova, Ph.D., vedúce laboratórium farmakoekonomického výskumu Moskovskej štátnej lekárskej univerzity.

Jednou z najčastejších sťažností na jeseň-zima a, samozrejme, v lete, je bolesť hrdla. Bolestivé pocity môžu byť spôsobené rôznymi patogénnymi procesmi v ľudskom tele a v lete poškodením životného prostredia (vlhký, prašný vzduch, klimatizácia). Najčastejšie sa vyskytujúce bolesti v krku sú hrtanitída, hrtanitída a angína. Posledným z týchto ochorení je zápal mandlí. Angína je najčastejšou príčinou bolesti v krku a zápal má často chronickú formu.

Príčiny a mechanizmus angíny

Bolesť v krku, podľa samotných pacientov, je vždy spojená s podchladením. Etiológia vývoja orálnych a hrtanových lézií sa však veľmi líši, od baktérií po vírusy. Nástup bolesti v týchto prípadoch je takmer vždy spojený s léziami mandlí na bočných stenách úst a hltanu, priesečníkom dýchacích ciest a gastrointestinálneho traktu. V mandlích je veľa priestorov, ktoré otvárajú krypty alebo vrecká s dichotómnym štiepením a ponoria sa do hlbín mandlí. Táto štruktúra mandlí prispieva k akumulácii rôznych exsudátov v nich. Palatínové mandle neobsahujú aditívne lymfatické cievy, pretože samy aktívne produkujú lymfocyty. Palatínové mandle sa tiež aktívne podieľajú na formovaní miestnej a všeobecnej imunity..

NB:! Nezamieňajte si tonzilitídu s chronickou tonzilitídou (presnejšie jej exacerbácia, ktorá si vyžaduje podobné liečenie pri podobných príznakoch).

Bolesť v krku – bežné infekčné ochorenie charakterizované akútnym zápalom lymfadenoidných zložiek hrtanového prstenca (zvyčajne mandlí). Bolesť v krku sa delí na: primárne, sekundárne a špecifické.

 • primárny – obyčajná, jednoduchá alebo banálna angína. Akútne zápalové ochorenie s iba známkami poškodenia hrtanového lymfadenoidného krúžku.
 • sekundárne – symptomatické bolesti v krku. Porážka mandlí pri šarlach, záškrtu, infekčnej mononukleóze atď., Ako aj pri ochoreniach krvi – leukémia, agranulocytóza, akútne infekčné choroby.
 • špecifický – angína spôsobená špecifickými infekciami (fungálna tonzilitída, Simanovsky-Plaut-Vincentná tonzilitída).

Chronická tonzilitída – chronické zápalové, periodicky sa zhoršujúce ložiská infekcie v mandlích s bežnou infekčnou alergickou reakciou.

Mechanizmus infekcie je vo vzduchu, najčastejšie kašľom, kýchaním, bozkávaním, použitím rovnakých nádob, uterákov atď. Najčastejšou príčinou chronickej angíny je p-hemolytická skupina streptokokov skupiny A, ďalšími patogénmi sú sv. Aureus, H. influenzae, M. Catarrhalis, N. Gonorrhoeae, C. haemolyticum, M. Pneumoniae, C. pneumoniae, Toxoplasma, anaeróby, adenovírusy, cytomegalovírusy, herpes vírusy a ďalšie. Chronická tonzilitída nie je vždy výsledkom angíny pectoris. Vo väčšine prípadov sa vyvíja nezistený a maskuje sa ako iné choroby (ARVI, stomatitída atď.). S postupujúcou tonzilitídou sa parenchým mandlí postupne nahrádza spojivovým tkanivom, vytvárajú sa enkapsulované ložiská nekrózy a zápaly sa zúčastňujú regionálne lymfatické uzliny. Existuje niekoľko foriem a typov chronickej tonzitídy s rôznymi symptómami..

Jednoduché lokálne príznaky sa vyznačujú jednoduchými formami angíny (primárne štádium).

 • tekutý hnis alebo sezónne hnisavé sviečky v medzierach mandlí (niekedy so zápachom);
 • mandle malé, niekedy hladké alebo s voľným povrchom;
 • pretrvávajúca hyperémia okrajov podnebia (znamenie Guise);
 • opuch horných okrajov podnebí (znak Zach);
 • zosilnené, valcovité okraje predného palatínskeho oblúka (značka Preobrazhensky);
 • fúzia mandlí a priľnavosť k oblúku a trojuholníkovému záhybu;
 • zväčšenie jednotlivých regionálnych lymfatických uzlín, niekedy bolestivé pri pohmate (pokiaľ nie sú v tejto oblasti prítomné ďalšie ložiská infekcie).

V tomto štádiu sa môžu zhoršiť aj iné choroby, ktoré nie sú spojené s anginou mandlí, čo môže mať vážne následky..

Toxicko-alergická forma ja (TAF ja) – v dôsledku opakovaného prenosu predchádzajúcej angíny. Okrem miestnych príznakov (ako v počiatočných fázach) sa vyvíjajú aj všeobecné toxicko-alergické udalosti:

 • nízka teplota tela (pravidelne);
 • slabosť, nevoľnosť;
 • únava, znížená schopnosť pracovať;
 • periodická bolesť kĺbov;
 • zväčšenie regionálnych lymfatických uzlín a bolesť pri palpácii (v neprítomnosti iných ložiskových oblastí infekcie);
 • srdcová dysfunkcia (môže sa vyskytnúť počas cvičenia a v pokoji, ale iba počas exacerbácie);
 • údaje z laboratórnych skúšok sú nekonzistentné.

Komorbidity v tomto prípade sú rovnaké ako ochorenia bežnej formy, ale pri chronickej tonzitíde nemajú infekčný základ…

Toxicko-alergická forma II (TAF II) – bežné lokalizované príznaky a všeobecné toxicko-alergické reakcie zahŕňajú:

 • intermitentná srdcová dysfunkcia (srdcové arytmie zaznamenané na EKG, bolesť v latentnom aj akútnom štádiu srdca);
 • bolesť kĺbov (latentná aj akútna);
 • nízka telesná teplota (môže sa zvýšiť);
 • poškodenie obličiek;
 • odchýlky od laboratórnych údajov.

Komorbidity môžu byť rovnaké ako v bežnej forme (nesúvisia s infekciou). Toto štádium chronickej angíny môže sprevádzať závažná komplikácia: absces paratonsilára, angína mandlí atď…

Liečba angíny

Ako sa zbaviť angíny? Palatínové mandle hrajú dôležitú úlohu v normálnom fungovaní imunitného systému a liečba choroby by mala zahŕňať predovšetkým obnovenie ochranných funkcií tela. Farmakoterapia chronickej angíny je súčasťou súboru opatrení na odstránenie bakteriálneho prostredia, zastavenie zápalu a odstránenie hnisavých kolíkov z hltanovej sliznice. Chronická tonzilitída sa lieči podľa formy a fázy ochorenia (akútna angína, latentná).

NB:! Konzervatívna liečba by sa mala podávať v počiatočnom štádiu choroby a počas obdobia exacerbácie TAF I, ale nie skôr ako 1 mesiac po ňom. Mandle boli indikované u pacientov s TAF II!

Princípy farmakoterapie chronickej angíny:

 • antibakteriálne lieky. Na liečbu angíny sa používajú rôzne typy antibiotík: séria penicilínov (hlavne „chránené“) alebo cefalosporíny (2. alebo 3. generácia), makrolidy, menej často fluórchinolóny;
 • desenzibilizujúce lieky, ktoré majú anti-hematologický účinok na tkanivá a pomáhajú uľahčovať prenos a zlepšovať stráviteľnosť predpísanej liečby;
 • orálne antiseptiká: myramistín, okténizeptín zriedený 1: 5, rôzne krky atď. (ako sa lieči angína, opísaná nižšie);
 • homeopatické lieky, ktoré normalizujú a zlepšujú trofické podnebie;
 • lieky, ktoré podporujú lokálnu imunitu patra mandlí.

Antibakteriálna liečba – Aké antibiotiká sa používajú na liečbu angíny

 • penicilín amoxicilín v kombinácii s kyselinou klavulanovou je v tejto skupine výhodný, pretože práve táto kombinácia vedie k účinnosti liečby, keď sa do patogénnej flóry pridajú stafylokoky produkujúce pennylín. Sú však neúčinné proti kmeňom Staphylococcus aureus rezistentným na meticilín..
 • cefalosporíny: cefepím (generácia IV), ceftriaxón, cefoperazón, cefixím (III), cefuroxím (II). Prvé tri lieky majú iba formy na parenterálne uvoľňovanie, zatiaľ čo cefixím sa vyrába iba orálne. Cefuroxim produkuje obidve formy.
 • makrolidy: azitromycín, klaritromycín, josamycín. Lieky sa zameriavajú na všetky patogény vrátane kmeňov rezistentných na penicilín.
 • Aerosólové formy antibakteriálne látky: fusafungín, účinné proti hemolytickému streptokoku, Staphylococcus aureus a candidaalbicans.

imunomodulačnej lieky

Imunomodulátory sa predpisujú ako súčasť komplexnej liečby. Z imunomodulátorov podobných vakcíne, ktoré aktivujú špecifickú aj nešpecifickú lokálnu imunitu, sa používajú lieky obsahujúce trinásť lyzátov mikroorganizmov (vrátane hemolytických streptokokov, lyzátov Staphylococcus aureus).., candida albicans) Podobný mechanizmus účinku (zvýšená fagocytóza, zvýšená lyzozýmová stimulácia produkcie imunoglobulínu A) je charakteristický pre nosné spreje obsahujúce bakteriálne lyzáty: Streptococcus pneumoniae typu I, II, III, V, VIII, XII, Staphylococcus aureus, Neisseria perflava , Klebsiella pneumoniae, Moraxella catarrhalis, druh Haemophilus influenzae B, Acinetobacter calcoaceticus, Enterococcus faecium, Enterococcus faecalis, Streptococcus pyogenes Group A, Lesser arr. propolis, pantocrine. Ako imunomodulátory sa tiež používajú peptidy, ktoré majú imunoregulačný, detoxikačný, hepatoprotektívny, antioxidačný účinok – arginín-alfa-aspartyl-lyzyl-valyl-tyrozyl-arginín, azoxymerný bromid, glukozaminyl muramyl dipeptid. Fytopreparáty, ako sú mandle, mandle, sa v poslednej dobe stali veľmi častými..

antiseptikami

Opláchnite roztoky

Dôležitým krokom pri liečbe bolesti v krku je rehabilitácia úst a krku pomocou rôznych antiseptík. Systematické (až 8-10-krát denne) curling antiseptickými a protizápalovými roztokmi furacilínu v tonzilite, tinktúra listov eukalyptu (má antimikrobiálny účinok), koriander, propolis (antiseptické a protizápalové) a NSAID sú najlepšie lieky. atď..

Spreje a cukríky

Vyššie uvedený benzidamín nie je iba vo forme roztoku, ale tiež vo forme spreja, ktorý poskytuje takzvanú „bodovú“ rehabilitáciu úst a krku. Ostatné krčné spreje obsahujú zmes hexetidínu, povidón jódu, gáforu, levomentolu, chlórbutanolu a eukalyptového oleja..

Ďalšou vhodnou lokálnou formou hygieny hrdla sú pastilky a pastilky na báze rovnakých antiseptík (kombinácia suchého šalvového extraktu s éterickým olejom, ambazón, chlórhexidín kombinovaný s tetracaínom a vitamínom C). Tablety a pastilky majú všeobecne, okrem analgetickej aktivity, baktericídne, lokálne anestetické a imunomodulačné vlastnosti. Prípravky PNVP môžu byť tiež založené na topických resorpčných prípravkoch: flurbiprofén, acetylaminonitropropoxybenzén, benzidamín..

antioxidanty

Antioxidanty pri liečbe bolesti v krku sa používajú na zlepšenie metabolizmu, obnovu funkcie enzýmových systémov a zníženie deštruktívneho účinku voľných radikálov a peroxidových zlúčenín, ako aj na zvýšenie imunity (konvenčné komplexy, vitamíny A, E, C, stopové prvky Zn, Mg, Si, Fe). , Ca, biologické prísady atď.).

Kritériá účinnosti liečby

Medzi indikátory, že liečba je dostatočne účinná, patria:

 • zmiznutie hnisu a patologického obsahu v mandlích;
 • zníženie hyperémie a infiltrácie patrových oblúkov a patónov mandlí;
 • zníženie alebo vymiznutie regionálnych lymfatických uzlín.

Ale aj tak je lepšie liečiť najmenej trikrát ročne, najmä v mimosezónnom období.

Ak sa však u pacienta relaps vyskytne, dokonca aj pri jednoduchej forme chronickej tonzitídy alebo TAF I, hnis zostane po prvom liečebnom cykle v tonzilách a vytvára císařské masy, a je preto potrebné s pacientom diskutovať o možnosti vzniku mandlí…

Konzervatívna liečba chronickej tonzitídy by sa preto mala do určitej miery považovať za štádium prípravy pacienta na liečbu tonzitídy u chronickej tonzitídy TAF I a jednoduchá forma (s pozitívnym výsledkom) by sa mala trénovať na udržanie mandlí v uspokojivom stave. Mnohí sa pýtajú, ako liečiť chronickú tonzilitídu raz a navždy. Bohužiaľ neexistujú žiadne univerzálne recepty na liečenie chronickej angíny, čo je fokálna infekcia, ktorá neustále znižuje imunitu a môže viesť k zhoršeniu stavu pacienta kedykoľvek…

Tabuľka 1. Zoznam liekov na liečbu chronickej angíny u dospelých a detí (skupina Rx)

Prípravky na liečenie chronickej angíny (akútna fáza). Skupina na predpis (Rx lieky) *

INN

TN

Penicilínová línia

Amoxicilín + kyselina klavulanová

Panklav 2X, Panklav, Augmentin®, Augmentin EU, Augmentin® SR, Amovikomb®, Arlet®, Amoksiklav® Kviktab, Amoksiklav®, Ekoklav® , Flemoklav Solutab, Fibell, Rapiklav, Ranklav®, Medoklav, Liklav, Klamosakt, Verk. , Fľaša s amoxicilínom + kyselinou klavulanovou, Amoxicilín + kyselina klavulanová, Amoxicilín + kyselina klavulanová Pfizer

cefalosporíny

II generácie

Cefurus®, Cefuroxime Kabi, Cefuroxime, Cefurabol®, Cefuroxime J, Cetil Lupin, Super, Proxim, Xorim, Kefstar, Ketocef, Zinoksimor, Zinacef®, Zinnat®, Acenoveriz®, Antibioxim, Axosef®, Axetin.

III generácie

Cefoperazón a Sulbactam Spencer, Cefoperazón a Sulbactam jód, Cebanex, Sulcefazón, Sulcef, Sulperacef®, Sulperazon, Sulmover®, Sulzonef®, Paktocef

Cefpar, Cefoperus®, Cefoperazón-liekovka, Cefoperazón-Agio, Cefoperazón, Cefoperabol®, Cefobid®, Ceperon J, Opera, Movoperise, Medocef, Dardum

Ceftriaxón Promed, ceftriaxon LEKSVM ®, ceftriaxon ILC, ceftriaxon Dzhodas ceftriaxon Darnitsya ceftriaxón fľaštička ceftriaxón elf ceftriaxón Protekh ceftriaxón Kabi, ceftriaxon DS ceftriaxon Danson, ceftriaxon, Tseftriabol ®, Tsefson, Tsefogram, Tsefatrin, Cefaksonas, Chisti, Triaxone, Torocef ®, Tercef®, Stericef, Rocefin®, Oframax®, Movigip, Medaxon, Loraxon, Lifaxon, Lendacin®, Ifzer®, Biotraxon, Betasporina, Axone, Azaran®

Ceforal Solutab, Cemidexor®, Suprax®, Pancef, Pancef®, Iksim Lubin

IV generácie

Efipim, Cefomax, Cepepim-Jod, Cepepim-liekovka, Cepepim-Agio, Cepepim, Movizar, Maxicef®, Maxipim®, Ladef, Kefsepim,

makrolidy

Ecomed®, Chemomycín, Tremak-Sanovel, Sumatrolid Solab, Sumamox, Sumametsin, Sumamed® forte, Sumamed®, Sumaclide, Safocide, Zi-factor®, Zitrocin, Zitrolide® forte, Zitrolide®, Zitnob®, Zetamax retard Az, Zetamax. Forte, AzitRus, Azitromycín-Macleods, Azithromycin-BI, Azitromycin-OBL, Azithromycin Forte, Azithromycin, Azitrox®, Azitral, Azimycin, Azivoc

Ecositrin, Helitrix®, Fromilide Uno, Fromilide, SR-Claren, Seidon-Sanovel, Lekoklar, Coater, Clerimed, Klatsid® SR, Klatsid®, Klassin, Clarinom, Clarinets, Clarinicin, Clarinitrosin, Clithromitsin-Teva, Clarinitritsin. retard-OBL, Clarithromycin Pfizer, Clarithromycin Protekh, Clarithromycin Zentiva, Clarithromycin, Klarbakt, Klabaks®, Klabaks OD, Kispar® Zimbaktar

Wilprafen, Wilprafen Solutab

V takom prípade lekár určí najvhodnejšiu formu uvoľnenia

Tabuľka 2. Zoznam akútneho štádia chronickej angíny (tablety, roztoky, spreje)

INN

TN

Uvoľňovacie formuláre

aerosól s odmeranou dávkou

Lyzáty mikroorganizmov [Candida albicans + Corynebacterium pseudodiphtheriticum + Enterococcus faecalis + Enterococcus faecium + Fusobacterium nucleatum subsp

pastilky

tablety, lyofilizát pre dávkové formy a vakcíny

Leave a Reply