Chyby, kliešte, blchy, ako vyzerajú, aké sú dôsledky, príznaky, abeceda Move & Flex

Chyby a kliešte, blchy: ako vyzerajú, príznaky, liečba, ako sa zbaviť chýb v posteli

Kliešte a chrobáky sú malý hmyz, ktorý niekedy nevidí oko, čo môže osobe spôsobiť veľa problémov. Očakáva sa ich stretnutie v prírode aj u vás doma. Vo väčšine prípadov má jednotlivec záujem o jedlo pre tento hmyz. V tomto článku sa zameriame na to, ako rozlíšiť a liečiť určité typy uhryznutí, a dozvedieť sa viac o bojoch a kliešťoch, o technikách boja proti blchám a prevencii…

Posteľné chyby

Bedbug alebo Cimex lectularius je ektoparazit, ktorý čerpá krv. Teleso je dlhé 3 až 9 mm a farba je hnedá. Preniká kožou pomocou špeciálneho probusu, zatiaľ čo čeľusť má 2 kanály, z ktorých jeden je určený na odber krvi a druhý na vylučovanie slín do rany. Včelí v noci od 3 do 8 ráno.

 • Telo má veľmi hladký tvar, čo sťažuje drvenie chrobáka
 • Veďte nočný život
 • V ľudskej koži sa dá cez noc zistiť až 500 uhryznutí
 • Žuvajte iba na exponovaných častiach tela bez hryzenia cez tkanivá
 • Žijú v čalúnenom a skrinkovom nábytku, prasklinách, bielizni, šatách, pod tapetami a knihami
 • Žijú rovnako dobre v blate a bezchybne čistých podmienkach
 • Ľudské odevy sa sťahujú do iných domov a bytov
 • Stredná dĺžka života – 1 rok
 • Odoláva teplotám do 50 ° C

Škodlivé pre človeka

Samotné chrobáky nie sú nebezpečné pre prenos akejkoľvek choroby, hoci možnosť prenosu patogénov tularémiou, antraxom, brucelózou a kiahňami nie je vylúčená. Taktiež chyby nie sú príčinou bolesti.

Ale výrazná kožná vyrážka, silné svrbenie, alergie, nepríjemný zápach z tela a estetický vzhľad pokožky často spôsobujú psychické traumy u človeka, ktorý, bez vedomia príčin svojho stavu, začne hľadať hrozné choroby a uzatvára svoje problémy. Dôsledkom uhryznutia posteľou je teda fyzické a morálne utrpenie človeka.

Ako zistiť hmyz v interiéri?

 • Hnedohnedé škvrny na posteľnej bielizni a spodnom prádle, ktoré zanechal hmyz náhodne rozdrvený ľuďmi.
 • Akumulácia vajíčok, exkrementov a šupín zostávajúcich pri skladaní v drážkach medzi nábytkom, nábytkom, pohovkami a posteľnou bielizňou.
 • Výrazný zápach v miestnostiach (s ťažkou infekciou).

Príznaky chyby v posteli

Príznaky poruchy parazitizmu môžu byť prehliadané na dlhú dobu alebo môžu byť pripisované iným chorobám (svrab, alergická dermatitída atď.)..

 • Niekoľko červených drobných škvŕn na tele, pripomínajúcich malé akné alebo komáre. Stopy chýb postele
 • Mierny opuch zasiahnutej pokožky.
 • Ťažké svrbenie.

Tieto príznaky však nie sú vždy prítomné. Žuvačka, dospelý bug, uvoľňuje do ľudskej pokožky špeciálny enzým, vďaka čomu je zahryznutý ako zmysly, tak zvonka. Významné príznaky sa vyskytujú u ľudí so sklonom k ​​alergiám, v silne kontaminovaných priestoroch a po požití mladými škodcami..

Ako vyzerajú škrupiny ploštice poľnej?

Nie je ťažké rozlíšiť uhryznutie záhryzom od iných uhryznutí hmyzom. Sú to zvyčajne:

 • viac uhryznutí (50 – 100 a viac). Zatiaľ čo miesta zahryznutia zvonka sú podobné uhryznutiu komárom, v skutočnosti nie je taký masívny útok proti komárom v obytnej budove nemožný;
 • zvláštna skusová cesta, t.j. červené bodky od seba vzdialené niekoľko mm až niekoľko cm. Na rozdiel od pohybov svrab roztočov, chrobáky postele nechajú tak cez noc a svrab roztočov behom niekoľkých dní.

Liečba cez noc

Neexistuje žiadne špecifické ošetrenie pre uhryznutie ploštice domácej. Drobné kožné vyrážky spontánne vymiznú do 3 až 4 dní. Liečebné prostriedky sú navrhnuté tak, aby eliminovali nepríjemné príznaky, a mali by ísť ruka v ruke s liekmi proti plošticam:

 • Starostlivá hygiena pokožky s večernými a rannými čistiacimi prostriedkami.
 • Hydratácia postihnutej pokožky peroxidom vodíka alebo protizápalovou masťou (Fenistil) 3-4 krát denne (pozri Alergické masti).
 • V prípade závažnej alergickej reakcie – užívajte antihistaminiká 3-5 dní (Loratadin, Zirtek, Telfast, pozri zoznam alergických tabliet) .

Ako sa zbaviť chýb postele

Najúčinnejšou je sanácia infikovaných priestorov špecializovanou organizáciou. Až príliš často sa pokusy o odstránenie nepríjemného hmyzu automaticky končia tým, že sa ľudia zbavia infikovaného nábytku, ale nie je to záruka, že všetci opustili miestnosť…

Fyzikálne metódy

 • Patria sem účinky vysokých teplôt na parazity. Zahrievanie miestnosti po dobu 6-8 hodín pri +48 ° C zaručuje ničenie bugov a ich vajíčok.
 • Doma môžete použiť parný čistič, ktorý preniká do ťažko prístupných oblastí, čalúnených švov a ďalších. Táto metóda tiež pomáha dekontaminovať odev, spodnú bielizeň, hračky atď. Zahrievaním v sušičkách asi 20 minút..
 • Účinné aj na pranie pri teplotách najmenej 50 ° C.

Mechanické metódy

Je to vysávač, ktorý ošetruje nábytok a povrchy a potom ničí vrece s parazitmi vo vnútri. Metóda je neúčinná z dôvodu skutočnosti, že chyby a ich vajcia môžu zostať na miestach neprístupných na spracovanie.

Chemické metódy

Zahŕňa to použitie insekticídov, ktoré by podľa pokynov mali ošetrovať nábytok, praskliny, sokly, podlahy a iné oblasti. Ošetrenie by sa malo vykonať dvakrát, druhé ošetrenie dva týždne po prvom ošetrení, keď sa mladé vajcia z prežívajúcich vajec môžu vyliahnuť.

Insekticídy na vlastné použitie si vyžadujú presnosť a starostlivosť. Bez ohľadu na to, aké bezpečné sú insekticídy, nie je možné pre deti a tehotné ženy vykonávať vnútorné ošetrenie. Prísne dodržiavanie pokynov, najmä dávkovania lieku a osobných opatrení na zabránenie otravy.

Najúčinnejšie insekticídy:

 • GET tekutina na báze chlórpyrifosu. Môže byť použitý v miestnostiach, kde sú deti. Účinnosť spracovania poskytuje ochranu pred chybami po dobu 6 mesiacov. Rovnaké vlastnosti Dobrohim Micro insekticídu.
 • Taranový viaczložkový insekticíd na báze zetacypermetrínu. Liek zostáva aktívny 2 mesiace po liečbe.
 • Aerosolový nájazd na báze cypermetrínu, pralletrínu a imiprotrínu. Účinné po dobu 15 dní.
 • Kyselina boritá, ocot a terpentín sa tiež používajú na boj proti chybám, ale sú menej účinné.

Prírodné metódy

Patrí sem použitie rastlín: bežné škaredé, čerstvé alebo suché dážďovky sa členia na najbežnejších biotopoch bugov – pod nábytkom, trhlinami, na podlahe atď. Pomáha tiež miestnostiam a nábytku liečiť odvar rozmarínových listov v močiari. Tieto metódy sú pre ľudí bezpečné a používajú sa bez vysťahovania..

Ďalším prirodzeným spôsobom je premiestniť infikovaný nábytok na ulicu na niekoľko dní, čo je účinné pri teplotách pod nulou a teplom. Hmyz nemôže vydržať chlad a priame slnečné žiarenie, takže počas dňa zomiera. Okrem toho strácajú svoj zdroj energie, ktorý urýchľuje ich smrť.

Hovorí sa, že postele, kde žijú šváby, sa nenájdu, pretože šváby sú ich prirodzenými nepriateľmi. Toto však nie je najlepší spôsob, ako bojovať proti parazitom – švábi, hoci človeka nekousajú, ale prenášajú rôzne infekcie..

Prachové roztoče

Mikroskopická veľkosť roztočov Dermatophagoides je 0,1 – 0,5 mm. Izolovalo sa asi 150 druhov roztočov. Ako synthropický článkonožec žije v ľudskom stave. Životný cyklus je 60 – 80 dní. Mestské apartmány sú ideálne pre roztoče, pretože poskytujú optimálne prostredie na rozmnožovanie a pobyt: teploty 20 – 25 ° C, vysoká vlhkosť a konštantný zdroj energie, ktorý slúži ako mŕtvy epitel, ktorý sa stráca človeku. Veľké množstvo sa nachádza v domovom prachu, lôžkach, pohovkách, kobercoch.

Škodlivé pre človeka

Títo malí obyvatelia mestských bytov neobťažujú človeka, ale veľmi škodia jeho životom. Stolica proti roztočom obsahuje tráviace enzýmy, ktoré pri vdýchnutí prispievajú k deštrukcii ľudskej kože a spôsobujú závažné alergické reakcie na bronchiálnu astmu. Liečivá bronchiálna astma je charakterizovaná jarnou a jesennou exacerbáciou a nočnými záchvatmi.

Príznaky alergie na roztoče:

 • pretrvávajúca rinitída nesúvisiaca s ARI chorobou, ktorá sa ťažko lieči vazokonstriktormi a inými liekmi. Zrazu začína a končí náhle, v zložitejších prípadoch takmer celý rok;
 • nazálna kongescia;
 • mazanie
 • bolesti hlavy
 • svrbenie a začervenanie kože, suchosť a peeling;
 • suchý kašeľ;
 • astmatické záchvaty v noci.

Liečba alergií spôsobených roztočmi

Alergia na mláďatá je globálny problém, pretože úplná eradikácia roztočov domáceho prachu je nemožná a každý rok je evidovaných čoraz viac ľudí so zvýšenou náchylnosťou k antigénom roztočov, najmä detí (miera rastu alergických detí je 6% ročne)…

Je to najaktívnejší domáci alergén. Roztoče 10 mikrogramov 1 g prachu 3-krát väčšia pravdepodobnosť vzniku bronchiálnej astmy..

Najefektívnejšia je implementácia terapie ASID: špecifická alergénová imunoterapia. Metóda sa do tela zavádza postupne sa zvyšujúcou koncentráciou extraktu alergénu z roztočov z domáceho prachu. Imunitný systém si tak postupne zvykne na alergén, závažnosť alergickej reakcie sa znižuje a celková citlivosť na alergén sa znižuje. Správne vykonané ošetrenie spôsobí, že alergická osoba prestane reagovať na alergénnu zložku roztočov domáceho prachu a zbaví sa príznakov…

Táto metóda je lepšia ako tradičná antihistamínová liečba a používa sa u detí od 5 rokov a dospelých. Alergie, najmä s roztočmi domáceho prachu, je ťažké liečiť pomocou antialergických liekov a telo si na ne zvykne a vyžaduje vyššie a silnejšie lieky pri vyšších koncentráciách. Zároveň je oslabená ľudská imunita, telo sa stáva citlivým na nové alergény a alergická rinitída a konjunktivitída sa postupne vyvinú na astmu…

Rovnako dôležité je udržiavať čisté priestory:

 • denné mokré čistenie
 • Minimalizácia „prachu“: koberce, plyšové hračky, koberce
 • nepretržité vetranie
 • Zavedenie špeciálnych čističiek vzduchu, ktoré údajne čistia vzduch pre nové vysávače, je pravdepodobnejším krokom pre výrobcov týchto položiek. Žiadne zariadenie sa nemôže zbaviť prachových roztočov o sto percent. A nemôžeme ovplyvniť populáciu kliešťov na verejných miestach, škôlkach, úradoch.

Rôzne procedúry kalenia, dobrá výživa, správny pitný režim a Move & Flex životný štýl majú pozitívny vplyv na imunitu a zvyšujú odolnosť organizmu proti alergénom..

Blchy sú malé druhy hmyzu veľkosti 1-4 mm. Telo má hladký tvar, čo sťažuje chytenie hmyzu. Vyznačujú sa vysokou skokovou schopnosťou vďaka dlhým zadným nohám a vysokej „manévrovateľnosti“ – blchy ľahko bežia z miesta na miesto s hustou kožušinou zvierat..

Prírodné blchy hostitelia sú teplokrvné zvieratá s vlnou kožušinou. Človek ako organizmus neustálej živej činnosti nemá záujem o blchy. Blchy, ktoré môžu na chvíľu žiť a uhryznúť, sa nazývajú dráždivé látky Pulex, blchy mačiek, Ctenocephalus telis, ktoré sa môžu živiť aj ľudskou krvou. Ľudia môžu vstúpiť do ľudského ustajnenia pre zvieratá, ako aj pre ľudí samotných tým, že sa pripnú k oblečeniu.

Škodlivé pre človeka

Okrem bolesti pri uhryznutí a pretrvávajúcom svrbení po uhryznutí sa môžu blchy uhryznúť do závažných chorôb prenášaných nasledujúcimi hmyzmi: mor, dermatofília, pulikóza, tyfus, rickettsia, tularémia, listerióza, dipillidióza…

Sekundárne infekcie, ktoré sú výsledkom česania rán, sa menia na furunkuulózu, abscesy, vredy a vredy. Alergická reakcia na uhryznutie blchou spôsobuje vážne podráždenie kože, ktoré môže viesť k neuróze a nespavosti.

Blchy uhryznú osobu

Blchy sa najčastejšie uhryznú do dolných končatín. Blechy, ktoré bývajú v kobercoch, čalúnenom nábytku, môžu hrýzť ďalšie časti tela. Blšie uhryznutie pevne pripevnené k ľudskej pokožke môže vyzerať ako čierna bodka.

Príznaky blchového uhryznutia sú výrazné a ťažko zameniteľné s inými druhmi uhryznutí. Pokousaný hmyz vstrekne do rany špeciálny enzým, ktorý riedi krv. Samotný skus je sprevádzaný ostrými bolesťami, ktoré sa menia na svrbenie a pálenie. V mieste žuvania zostal bod hyperémie s priemerom asi 5 mm, s krvavým bodom v strede. Miesto je opuchnuté, hemoragický bod zostáva viditeľný 3 až 5 dní a spôsobuje silné svrbenie. Ak sa vyvinie alergická reakcia, vyvinie sa žihľavka.

U detí sa môžu vyskytnúť všeobecné príznaky, najmä pri opakovanom uhryznutí: horúčka nízkej úrovne, úzkosť, hnačka.

Čo robiť s blším uhryznutím

 • Miesto žuvania ošetrite antiseptickým – peroxidom vodíka, alkoholovým roztokom, manganistanom draselným.
 • Umiestnite studený obklad na miesto uhryznutia.
 • Na miesto uhryznutia naneste antiparazitickú alebo antialergickú masť.
 • Je dôležité neporaniť ranu po uhryznutí kože, pretože to predĺži dobu zotavenia kože a ohrozí sekundárnu infekciu. Sodné vody pomáhajú zmierniť svrbenie (1 čajová lyžička. Soda v pohári vody).
 • Ak sa rana stále olupuje, na absces sa má aplikovať sterilný vatový tampón s antibiotickou masťou (levomecol, gentamicín atď.)…

Ako sa zbaviť bĺch

 • Eliminujte blchy pre domáce zvieratá špeciálnymi insekticídmi.
 • Dezinfikujte biotopy zvierat – podstielky, čalúnené domy. Na tento účel by sa mali namočiť v domácom dezinfekčnom roztoku, potom opláchnuť vodou pri teplote približne 50 ° C a dobre opláchnuť..
 • Ošetrite byt, interiér automobilu špeciálnym insekticídom, starostlivo dodržiavajte pokyny a bezpečnostné pravidlá – Tetrix, Effectively Ulra, Sulphak, Chlorpyrimark. Ak je to potrebné, liečba by sa mala opakovať po 2 až 3 týždňoch.
 • Ak neznášate chemikálie, môžete použiť červiu trávu, ktorá by mala byť umiestnená okolo bytu, najmä na podlahe a pri vchode..
 • Zlikvidujte vrecko na prach z vysávača, kde blchy žijú šťastne a množia sa.

Kliešte predstavujú skutočnú hrozbu pre obyvateľov vidieka a miest od teplých jarných dní do jesene. Každý rok sa zaznamenáva stále viac nakazených kliešťov, ktorých sústo môže spôsobiť nebezpečné choroby, ako je encefalitída prenášaná kliešťami, lymská choroba atď…

Kliešte napadajú ľudí i zvieratá, aby získali potravu – krv. Reagujú na teplotu a teplokrvné pachy zo vzdialenosti 5-10 metrov. V očakávaní obete sedí na rastlinách a v čase, keď sa dotýkajú rastliny, sa svojimi prednými nohami pritúlia v ľudských šatách alebo zvieracích chlpoch. Nehryzú sa okamžite, takže obeť má možnosť to všimnúť a potriasť sa.

Na svete existuje asi 48 tisíc druhov kliešťov.

 • Najpravdepodobnejšou hrozbou sú kliešte zo skupiny Ixodidae, ktoré spôsobujú boreliózu a encefalitídu prenášanú kliešťami (príznaky)..,
 • Artropody spôsobujúce rôzne morové kliešte.

Roztoče nežijú iba v lesoch a parkoch, nachádzajú sa v zelených oblastiach domu, v nízkej kríži a dokonca aj v tráve. Zvyčajne nevzrastajú nad 1 m vegetácie. Sú malé, iba 2 až 4 mm, veľmi ťažko rozpoznateľné a v čase útoku takmer nemožné ich odhaliť..

Ako dôjde k uhryznutiu kliešťom??

Okamžitá identifikácia kliešťového zhryzu je takmer nemožná. Kliešťové uhryznutia sú namazané špeciálnym anestetikom a sú prakticky neviditeľné. Vysoko citliví ľudia môžu pociťovať nepríjemné pocity v bolesti, pocit ako matka, ihla.

Roztoč sa pokúša vybrať oblasti s jemnou, tenkou pokožkou, ktorá sa ľahšie uhryzne:

 • krk
 • za oblasťou ucha;
 • podpazušie;
 • kód pod prsníkom;
 • slabiny a genitálie;
 • zadok.

Počas žuvania kliešť uhryzne cez kožu a rany s hypostamiiou, zvláštnym prerastením hltana so zubami držiacimi kliešť. Veľkosť kliešťa sa významne zvyšuje počas odsávania krvi.

Ak je kliešť infikovaný kliešťovou encefalitídou, zachováva si patogénny vírus po celý život. Vírus vstupuje do ľudskej krvi uhryznutím článkonožcov, čo znamená, že osoba sa nakazí v priebehu prvých minút po uhryznutí roztočom; To isté platí pre horúčku prenášanú kliešťami.

Ak je roztoč infikovaný boreliózou, potom patogénne baktérie vstúpia do ľudskej krvi iba vtedy, keď roztoč začne sávať krv, pretože žije v gastrointestinálnom trakte článkonožca, čo je niekoľko hodín po uhryznutí. V takom prípade môže ochorenie zabrániť skorému odstráneniu kliešťov..

Ako odstrániť kliešť – Prvá pomoc pri kliešťovom uhryznutí

Ak existuje spôsob, ako sa dostať do zdravotníckeho zariadenia čo najskôr – čo by sa malo urobiť – lekári kliešte rýchlo a bez následkov odstránia. Ak to nie je možné, začiarknite políčko čo najskôr:

Noste gumené rukavice a plastové vrecká.
Vytiahnite kliešť:

 • pomocou špeciálnych zariadení (Twister, Ticked-Off, Tickkey, Trix Tick Lasso, Anti-tick). Vždy je k nim priložený podrobný návod na použitie..
 • pomocou vlákna. Na spodok kliešťovej hlavy, t.j. v blízkosti kože vo forme slučky. Konce nite sú pevne utiahnuté, potom by ste mali kliešť otočiť v smere hodinových ručičiek alebo proti smeru hodinových ručičiek pomocou niekoľkých pohybov, zatiaľ čo držíte konce nití, a kliešť možno ľahko odstrániť z rany…
 • pinzeta. Špička pinzety jemne zoberie kliešťovú hlavu a krúti ju bez toho, aby sa tlačila na žalúdok alebo sa smiala..

Po odstránení roztočov by mal byť vysadený v sklenenej nádobe..

 • Zostávajúci roztoč odstráňte sterilnou ihlou, ak zostane v rane. Najlepšie je použiť sterilnú ihlu v opakovanej injekčnej striekačke, v extrémnych prípadoch môžete vziať bežnú ihlu, držať ju v ohni, minútu ošetriť alkoholom a potom ju vybrať..
 • Ranu ošetrite antiseptikom.
 • Pošlite roztoč do laboratória na testovanie.

Dôsledky kliešťovej encefalitídy – príznaky kliešťovej encefalitídy

Latencia je 5 až 25 dní, ale príznaky sa zvyčajne objavujú 7 až 14 dní po uhryznutí kliešťom. Zvyčajné príznaky tejto infekcie sú akútne a výrazné, tj. pacient môže jasne vyznačiť hodinu začiatku kliniky:

 • horúčka;
 • triaška;
 • bolesť očí;
 • svetloplachosť;
 • bolesť svalov, kostí a kĺbov;
 • bolesť hlavy
 • zvracať
 • letargia a ospalosť;
 • kŕče u detí;
 • sčervenanie očí, tváre, krku, hornej časti trupu.

Formy encefalitídy

Cieľovým orgánom choroby je mozog (pozri štatistiku encefalitídy prenášanej kliešťami). Existuje niekoľko foriem encefalitídy, ktoré majú svoje klinické príznaky.

Bolo diagnostikovaných 40 – 50% prípadov. Horúčka, hlavný príznak choroby, trvá 5 až 6 dní pri teplote 38 – 40 ° C. Keď teplota stúpa, hlavné príznaky vymiznú, ale slabosť a letargia pretrvávajú niekoľko týždňov. Komplikácie sú veľmi zriedkavé..

Ide o 50 až 60% prípadov. Medzi ne patrí závažná celková intoxikácia (hypertermia pri 38 ° C, horúčka, zimnica, potenie, bolesti hlavy s vysokou intenzitou) a príznaky zápalu menisku: nevoľnosť a zvracanie, znížená elasticita krku a svalov krku (ťažkosti s ťahaním brady za krk), asymetria tváre, zväčšené deti. YouMove & Flexion je dlhá remisia, ktorá prejavuje slabosť a slabosť. Synchronizácia procesov je možná..

Najťažšie s prúdom. Charakteristika: Vysoká horúčka, zhoršené vedomie s klammi a halucináciami, ťažké intoxikácie, záchvaty, dezorientácia v priestore, ťažkosti s dýchaním a srdcové funkcie. Zvyčajne sa stáva chronickou.

Vyvíja sa do niekoľkých mesiacov až rokov po chorobe. Frekvencia sa pohybuje od 1% do 3% celkovej hmotnosti pacienta. Pacient má neustále svracanie krku, ramien a svalov tváre, reflexy šliach a svalový tonus končatín, psychiatrickú poruchu, rozvoj demencie..

Toto ochorenie je spôsobené poškodením nervového systému, kĺbov, srdca, kože a veľmi často sa stáva chronickým. 10 – 14 dní po uhryznutí sa začína počiatočné štádium choroby:

Leave a Reply