Cvičenia na bolesť bedier, kĺby

Cvičenie bedrového kĺbu

Cvičenie bedrovej artrózy

Artróza je ochorenie kĺbov, ktoré je sprevádzané zmenou a deformáciou kĺbov, ako aj určité obmedzenie pohyblivosti, neschopnosť bezbolestne sa pohybovať. Aby ste tomuto ochoreniu zabránili, musíte žiť aktívnym životným štýlom a cvičiť svoje telo. Pozrime sa, aké sú cvičenia pre bedrové kĺby, artrózové ochorenie, ako robiť fyzioterapeutické cvičenia doma a aká technika je najúčinnejšia.

Aké cvičenia má robiť s coxartrózou

Koxartróza alebo osteoartritída bedra je najbežnejším ochorením v tejto oblasti. Je to kvôli nedostatočnému mazaniu kostného pohárika a dysplázii tejto oblasti. Najjednoduchším spôsobom liečenia tohto ochorenia je fyzioterapia. Každé zotavenie začína takýmito cvičeniami, preto je dôležité vedieť, ako správne cvičiť a ktoré sú najúčinnejšie.

 • Odpočívame na rovnom tvrdom povrchu, naťahujte končatiny. Pri výdychu postupne zdvíhajte ruky a nohy a pri výdychu ich spúšťajte. Cvičenie opakujte 6 až 10 krát (najskôr zoberte malé množstvo a zvyšte ho počas denných aktivít)..
 • Zdvíhajte päty bez toho, aby sa päty zdvihli z povrchu. Vystupujeme až 10krát.
 • Narovnávame nohy, posúvame nohy dovnútra a potom sa vrátime do pôvodnej polohy. Lekcia je povolená aj pred spaním, a to až 10-krát denne.
 • Dajte ruky na opasok, ležiaci na chrbte, cvičte na bicykli asi 20 sekúnd. Dýchanie by malo zostať plynulé a nepretržité, takže cvičte pomalým tempom.
 • Po položení rúk na boky pomaly zdvihnite nohy do výšky 20 – 25 cm a približne 10 krát ich sklopte..
 • Podobne zdvíhame hlavu, plecia.
 • Zdvíhame ruky vpred, namáhame bedrové svaly a snažíme sa zdvíhať. Po relaxácii opakujte až 7 krát.

Pravidlá pre cvičenie doma

 1. Ak je diagnostikovaná choroba kĺbov, nie je potrebné začať náhle cvičiť, všetky cvičenia by sa mali vykonávať postupne, počnúc 2-3 krát..
 2. Definujte umiestnenie špeciálnej učebne, kde nie sú žiadne prievanu, ale čerstvý prúd čerstvého vzduchu, napríklad v blízkosti lesov.
 3. Hlavnou úlohou všetkých cvičení je uvoľniť chrbticu a mierne napnúť všetky kĺby, takže je najlepšie ľahnúť si.
 4. Ak si vyberiete silové cvičenia, použite špeciálne pásy, ktoré pripevňujú spodnú časť chrbta a krk. Nikdy nedýchajte dlho.
 5. Pooperačný rehabilitačný komplex by sa mal zvoliť tak, aby napínal všetky svalové skupiny. Nenechajte si cvičenia podľa vášho želania, môže to viesť k nerovnováhe v procese regenerácie tela.
 6. Pred ohýbaním cvičte na všetkých kĺboch ​​správne cvičenie, aby ste predišli zlomeniu väzov.
 7. Všetky tréningy by mali byť pravidelné. Všetkým gymnastikám môžete venovať iba jeden deň v týždni.

Súbor cvičení v počiatočnom štádiu choroby pri 1-2 stupňoch

V skorých štádiách artrózy môže u človeka dôjsť k prerušovanej bolesti kĺbov. Často sa vyskytujú s ťažkou fyzickou aktivitou, často pri chôdzi alebo joggingu. Pacient môže takúto bolesť znášať, a preto zriedka vyhľadá lekársku pomoc. Počas týchto období je veľmi dôležité zahájiť fyzickú terapiu, aby sa dalo ľahko vyhnúť závažným následkom.

Ležiaci na chrbte

 1. Narovnávame ruky na švy, zdvíhame nohy jeden po druhom a ohýbame ich na kolenných kĺboch. Po predĺžení opakujte až 8 krát.
 2. Ruky ponecháme v rovnakej polohe, zdvihneme obe nohy, ohneme / ohneme pravé koleno, potom to isté urobíme ľavou. Opakovania – až 8-krát.
 3. Robíme klasické bicyklové cvičenie. Boky a kolenné kĺby sa vyvíjajú ohnutými nohami.
 4. Ležíme na ľavej strane, ohýbame spodnú časť nohy a zdvíhame a spúšťame dolnú časť nohy. Podobné pohyby robíme, keď ležíme na pravej strane.
 5. Vytiahnite päty dopredu a ohýbajte ponožky čo najbližšie k kolenám. Vytiahnite 15 sekúnd 3 – 5 krát.
 1. Ohnite nohu a ohnite sa v kolennom kĺbe. Striedavo vľavo a vpravo, 5-8 krát.
 2. Zdvihnite rovnú natiahnutú nohu 20-30 cm nahor a nadol. Robíme podobné veci od druhej. Opakujte až 7 krát.
 3. Bez zdvíhania ramien z podlahy zdvíhajte boky do výšky 10 cm. Tento pohyb zopakujte v závislosti od vašej aktuálnej úrovne bolesti až 6-krát.
 4. Ruky sa snažia dostať na svoje nohy za chrbtom a čo najviac naťahovať. Cvičenie zopakujte až 5-krát.
 1. Zdvihnite nohy a ohnite ich na kolená. Pracujte striedavo doľava a doprava, každá 7-krát.
 2. Squat. Nohy ohnuté. Ak počas tohto cvičenia pociťujete silnú bolesť alebo nemáte silu stáť samy od seba, ako oporu môžete použiť stoličku, stenu, rebrík..
 3. Ohyby dopredu a dozadu a pásové reťaze až 5-krát v každom smere. Tieto cvičenia robíme iba pri absencii bolesti bedier.
 4. Rozložením dolných končatín o niečo širším ako ramená sa snažíme dosiahnuť rukami ruky po stranách nôh a nakláňať sa doľava a doprava. Opakujte až 7 krát.

Sedí na stoličke

 1. Vykonávame ohýbanie / predlžovanie kolenných kĺbov, bokov. Opakujte až 7 krát.
 2. Berieme gumový turnaj, postavíme ho na nohy. Snaha o ohnutie / roztiahnutie kolena a bedra potiahnutím gumového zariadenia medzi končatinami.
 3. Berieme operadlo stoličky, snažíme sa drepnúť na ohnuté nohy. V tomto cvičení držte pevné držanie tela a použite výstužné korzety.

Vylepšené cvičenie

 • Položte nohu Move & Flex na stoličku, lavicu, posteľ alebo schod a uchopte akúkoľvek podporu v okolí. Swing tam a späť so svojimi končatinami, vľavo-vpravo, sa snaží dostať žalúdok hladký.
 • Squat, narovnajte chrbát a udržujte ho stabilný. Vezmite si svoje končatiny striedavo a udržujte svoje chodidlá v úrovni niekoľkých sekúnd. Opakujte až 5 krát denne.
 • Ľahnite si na bok s viacerými končatinami Move & Flex. Zdvihnite bolesť nohy o niekoľko centimetrov hore a držte ju v tejto polohe až 5 sekúnd. Na začiatku takýchto cvičení zdvihnite končatinu na 5 až 10 cm, potom môžete zvážiť gumový turnaj alebo manžetu neskôr..
 • Ľahnite si na brucho, sklopte ruky v smere tela a simulujte posúvacie pohyby natiahnutím brušných svalov a pohybom bedrových kĺbov…
 • Vykonajte klasické cvičenie drepu bez použitia príslušenstva (stoličky, steny) bez zdvíhania päty z podlahy. Počas hodiny nezabudnite na správne držanie tela.

Ľahké cvičenie na ťažké formy artrózy

Ak má pacient ťažkú ​​formu artrózy, niektoré cvičenia sa nemôžu vykonať, ale musia sa vykonať nevyhnutne a podľa osobitných postupov. Čas na dokončenie programu s plným zaťažením by sa mal začať o 10 minút a zvýšiť na 20 – 25 minút za mesiac. Ak pocítite bolesť, cvičenie by sa malo prerušiť, až kým nepohodlie úplne nezmizne a až potom znova začať. Tu je zoznam najľahších a najľahších mikromócií na zlepšenie vášho stavu a posilnenie svalov:

 • Umiestnite malú výšku do blízkosti stabilnej podpery (malá stolička, tehla) a položte na ňu nohu Move & Flex. Rozložte chorú končatinu a skúste ju posunúť tam a späť. Zvyšujte amplitúdu vibrácií, keď ustupuje bolesť kĺbov.
 • Položte stoličku na rovný povrch, sadnite si na ňu chrbtom rovno. Otvorte kolená so širokými ramenami a skúste ich zavrieť na 2-5 sekúnd. Relaxujte a skúste opakovať cvičenie až 5-krát.
 • Pripravte si pevný, teplý, rovný povrch (podlaha, posteľ) a ľahnite si na chrbát. Pod postihnutú končatinu položte valec alebo malý kúsok mäkkého tkaniva. Natiahnite nohy pozdĺžne a umiestnite ich mierne nabok a potom dovnútra. Toto cvičenie môžete zjednodušiť otočením ciest.

Liečebná gymnastika od doktora Evdokimenka

Mnoho ľudí s artrózou zaznamenáva účinnosť gymnastiky od doktora Evdokimenka. Toto fyzioterapeutické cvičenie je založené na jednoduchých pohyboch, ale musí sa robiť presne tak, ako je to uvedené v publikáciách autora. Počet vykonaných cvikov je absolútne irelevantný, záleží iba na kvalite. Tento typ cvičebnej terapie je vhodný iba pre fyzicky silných pacientov, ktorí sú schopní kontrolovať pohyby končatín a vykonávať úlohy bez trhania. Zvážte nasledujúce triedy jedinečnej efektívnej gymnastiky, ktoré sa rozšírili:

 • Ľahnite si na podlahu a položte ruky na svoje telo. Zdvihnite pravú nohu 15 cm od podlahy a podržte ju 30-40 sekúnd. Potom sa pomaly vráťte do východiskovej polohy a uvoľnite sa. Opakujte s ľavou stranou. Cvičenie by sa malo robiť bez krútenia tela, trhania žalúdka, rúk z podlahy. Je veľmi dôležité, aby koleno, bedrové kĺby a nie brušné a zadné svaly boli napäté. Takéto cvičenia by sa mali vykonávať s každou nohou iba raz denne a mali by sa odpočívať najmenej 5 minút..
 • Vykonajte rovnaké cvičenie dynamicky: zdvihnite jednu nohu, podržte 1-2 sekundy, potom pomaly spustite a opakujte pohyb 10-12 krát. Potom to isté urobte s druhou končatinou. Pri výkone nezabudnite podporovať svoje telo. Zvyšok – 5 minút.
 • Cvičte rovnako ako predchádzajúce cvičenie, ale s kolenom ohnutým na 90 stupňov.
 • Zdvihnite obe nohy 15 cm z podlahy a jemne ich posuňte na druhú stranu, potom ich pripojte. Zopakujte pohyb až 8-krát.

Všetky typy gymnastiky vyvinuté dr. Evdokimenko by sa mal vykonávať iba so všetkými odporúčaniami a pravidlami. Ak tak neurobíte, môže to mať za následok výrazné zníženie fyzického výkonu a nebude mať za následok žiadne výsledky. Zvážte preto podrobné video, ktoré ukazuje, ako vykonávať cvičenia odporúčané lekárom Evdokimenkom:

Gymnastika a cvičenie na bolesť bedra

Počas rehabilitácie po ochoreniach bedrového kĺbu alebo po poranení, ako aj po nahradení kĺbov (endoprotéza) sa v rámci komplexnej terapie často používajú rôzne metódy fyzickej terapie. Cvičebné súpravy vytvorené renomovanými odborníkmi pomáhajú obnoviť motorickú funkciu klubu.

obsah

Fyzikálna terapia zmierňuje bolesť a pomáha opraviť chrupavku pri deformáciách. Preto sa široko používa v rehabilitačnom balíku po akútnych ochoreniach a zraneniach bedrového kĺbu, ako aj pri koxartróze.

Podmienky, za ktorých pre vás začne vážny posun a flexibilita, sú pravidelnosť a malé a stále zvyšovanie záťaže. Je to táto metóda, ktorá pomáha stabilizovať výsledné ukazovatele..

Triedna prehliadka

Hip cvičenie urýchľuje cestu pacienta k zariadeniu Move & Flex. Účinok sa dosiahne natiahnutím väzov a stlačením svalovej hmoty v jednotlivej oblasti, čo im umožní ich správne posilnenie…

Dôležité! Takéto cvičenia využívajú dynamické a statické cvičenia bedrového kĺbu. Je to statika, ktorá vám umožňuje pomaly napínať svaly s minimálnym zaťažením samotného kĺbu.

Po tom, čo lekár diagnostikuje „artrózu bedra“, sa pacient začína zotavovať z kĺbov a vyhýba sa stresu nôh, čo prispieva len k úplnej atrofii svalov v oblasti. Cvičenie naopak posilňuje svaly, podporuje regeneráciu chrupavky, zvyšuje pohyblivosť kĺbov.

Klubová gymnastika

Na dosiahnutie maximálneho gymnastického účinku musíte dodržiavať všetky odporúčania špecialistu:

 • Robte cvičenia denne.
 • Pri výbere počiatočnej polohy (ďalej len „IP“) sa musí zohľadniť zaťaženie spojenia. Nemalo by byť príliš veľké.
 • Zaťaženie sa zvyšuje s celkovým počtom cvičení as postupným zvyšovaním počtu opakovaní.
 • Váš lekár vám niekedy odporúča zvážiť. Na tento účel použite kliešte alebo manžetu pripevnenú k členku. Takéto cvičenia sa robia pomaly.
 • Počas gymnastiky dýchajú ľubovoľne.

Súbor cvičení na fyzioterapeutické cvičenia

Pred vykonaním fyzioterapeutických cvičení je vhodné vykonať teplú fyzioterapiu. Keď lekár predpíše špeciálne kúpele, triedy by sa mali začať po 30-40 minútach. Celú škálu cvičení je len na lekárovi.

Tip: Ak ste zranení počas gymnastiky, cvičenie sa môže robiť pri ležaní.

Cvičte pomaly, jemne a bez zhone. Medzi cvičeniami sa odporúča dlhé prestávky. V niektorých prípadoch sa odporúča váženie..

Poslednou fázou bedrového cvičenia je vdýchnutie, natiahnutie paží nahor a ich vydýchnutie..

Fyzikálna terapia sa vykonáva denne. Gymnastika spočiatku trvá 2-3 minúty; neskoršie hodiny trvajú až 30-40 minút ráno a večer.

Cvičenie po artroplastike

Nahradenie bedra protézou začína dlhé obdobie rehabilitácie. Toto obdobie je pre lekárov a pacienta ťažké z dôvodu nasledujúcich príznakov po operácii:

 • Bolesť v operovanom kĺbe.
 • Svalová atrofia.
 • Zhoršenie koagulácie.
 • Rozdiely v krvnom tlaku a srdcových funkciách.

Preto je popri liekoch a fyzioterapii predpísaná aj gymnastika po zákroku bedrového kĺbu.

Cvičenie pre lýtkové svaly

Cvičenie stehenného svalu

Cvičte na stehenné svaly s podporou pod kolenným kĺbom

Nulová fáza sa nazýva prvých 24 hodín po operácii. Pohyby musia byť opatrné. Počas nasledujúcich 4 dní môžete sedieť na svojej posteli, ale neprekrížiť nohy. Medzi 5 a 21 dňami sa zaťaženie zvyšuje, chôdza je povolená.

Prvé hodiny chôdze po endoprotéze sa konajú iba s rehabilitačným špecialistom

Dôležité! Správne predpísané cvičenia po artroplastike, ako aj pravidelné cvičenia, vás urýchlia..

Prvé tri mesiace po operácii sú najdôležitejšie, pretože iba správna rehabilitácia ukáže, ako sa implantát umiestni sám.

Pred začatím lekárom predpísanej gymnastiky po zákroku bedrového kĺbu musíte poznať niekoľko pravidiel:

 • cvičte trikrát denne;
 • Neohýbajte svoju bolesť nôh o viac ako 90 stupňov;
 • nekrižuje končatiny, pretože môže dôjsť k dislokácii endoprotézy;
 • nevykláňajte sa dopredu.

Cvičenie by sa malo vykonávať pomaly, najmä v prvých dňoch..

Dôležité! Súbor cvičení po artroplastike bedra je možné vykonať iba so zosilnenými svalmi. Toto sa zvyčajne vyskytuje mesiac alebo dva po operácii.

Gymnastika so zložitými alebo pokročilými formami artrózy

Pri pokročilých formách artrózy by ste mali cvičiť 10 minút denne.

Tip: Závažné deformácie spôsobujú silnú bolesť, preto lekári odporúčajú vykonávať cviky pri najnižšej možnej rýchlosti s niekoľkými jemnými prístupmi.

Keď bolesť ustúpi, môžete pridať stres, ale iba s primeraným výpočtom založeným na stave kĺbu.

Cvičenia na progresívne formy bedrovej artrózy:

 1. Postavte sa na stoličku a bez podpory oboma nohami pevne držte podperu. Postihnuté končatiny by sa mali pomaly otáčať zo strany na stranu. Ak sa vyskytne bolesť, urobte vibračné pohyby plynulejšie a čo najmenšie. Ak bolesť zmizne, zvýšte hlasitosť.
 2. V sede natiahnite obe nohy rôznymi smermi. Teraz pomaly položte koleno dole.
 3. Ľahnite si na chrbát a nohy mierne od seba. Pod boľavé koleno položte pevný valec. Teraz striedavo otáčajte nohami.

Cvičenie bedrového kĺbu

Vylepšená gymnastika

S jednoduchou sadou bedrových cvičení budete môcť prejsť na zložitejšie. Tu sa pridávajú statické pohyby s váhami..

Okrem vyššie uvedených cvičení pridávame:

 1. Na stoličku sa položí nezranená noha; ruky, ktoré je potrebné držať za oporou, a so chorou nohou sa hojdáme s nohami rastlín až do žalúdka.
 2. Musíte stáť na štyroch nohách a striedať sa s uvoľnením nôh.
 3. Je potrebné si ľahnúť na stranu Move & Flexy, ale buďte opatrní pri váhe chodidla. Ak necítite bolesť, môžete svoju končatinu zdvihnúť vážením.
 4. Ľahnite si (ruky po stranách tela) a začnite sa plaziť v plastubskom.

Cvičenia na napínanie a spevňovanie svalov

Gymnastika v prvom období koxartrózy

V prvej fáze ochorenia terapia nezahŕňa len užívanie liekov, ale aj vykonávanie konkrétnych cvikov s použitím extra váhy a špeciálneho cvičebného vybavenia..

Dôležité! Ak je gymnastika naplánovaná a vykonávaná pravidelne, šance pacienta na pohyb a ohýbanie sa výrazne zvyšujú..

Pridajte vyššie uvedené všeobecné cvičenia k ďalším cvičeniam:

 1. Posaďte sa na podlahu a nohy tak oddelene, ako je to možné. Potom si kolená pomaly ohnite. Teraz noha, ktorá vám bráni v naklopení dovnútra, pokiaľ je to možné.
 2. Posaďte sa na mäkký povrch, postavte nohy do ohnutej polohy, zovrite končatinu oboma rukami a potiahnite čo najviac smerom k sebe…

Po vykonaní gymnastiky bedra musíte urobiť nejaké hojdačky na ramenách a nohách, relaxovať a potom niekoľko minút masírovať chodidlá. Potom vykonajte masáž bedrového masla.

Hrubá sada cvičení na zmiernenie zápalového procesu v kĺbe

Cvičebné obmedzenia

Sú chvíle, keď musíte okamžite zastaviť gymnastiku alebo niektoré cvičenia obmedziť:

 • s nestabilným krvným tlakom;
 • srdcové choroby;
 • pri akútnych zápalových procesoch;
 • keď sa pozoruje zvýšenie telesnej teploty;
 • v prípade tříslovnej, pupočnej alebo medzistavcovej prietrže.
 • s prudkým zvýšením intrakraniálneho tlaku.

Bubnovského technika

Liečba patologických stavov kĺbov sa zmenila, keď dr. S. Bubnovsky navrhol revolučný prístup: aktivujte telesné rezervy tak, aby dokázali prekonať túto chorobu.

Bubnovsky nazval hnutie najúčinnejšou metódou liečby. Táto technika je jednoduchá a môže to urobiť každý. Toto sú skvelé hip cvičenia, ktoré môžete robiť doma..

Odporúča sa, aby ste sa najskôr zapojili pod vedením lekára. Nie je potrebné sa pripravovať. Vo svojich „modeloch“ si Bubnovsky vybral bežných ľudí, ktorí boli slabo vyškolení. Ale musíte si natiahnuť svaly, zvýšiť krvný obeh v teplej sprche. Pred cvičením je vhodné si zaplávať alebo cvičiť. Účinná masáž.

Existujúce kontraindikácie na cvičenie:

 • všeobecný syndróm intoxikácie;
 • mozgová príhoda, infarkt;
 • menštruácie;
 • zhoršenie patológie kĺbov.

Dôležité! Cvičenia Bubnovski sa vykonávajú denne. Je nemožné byť lenivý, nepremeškajte hodiny fyzickej terapie. V triede by nikto nemal byť zranený. Ak pri cvičení cítite bolesť, choďte ľahko.

Cvičenia Bubnovski by sa mali robiť každý deň

Pacienti spočiatku absolvujú adaptačný program na prípravu na cvičenie. Ďalej môžete spustiť hlavný komplex.

Svaly a tuk uzatvárajú bedrové kĺby, takže masáž nie je ľahká. Žiadne spoločné kapsuly na masáž; pohyby maséra ovplyvňujú iba svaly obklopujúce kĺb. Je však tiež užitočná pri koxartróze..

Pri masáži bedrového kĺbu sú zahrnuté nasledujúce techniky:

 • hladenie svalov;
 • stlačiť a zarovnať;
 • miesiť a bičovať;
 • tlak
 • otriasť.

Pri terapeutických cvičeniach je dôležité nepoškodiť seba. Lekári odporúčajú, aby ste nepreťažili svoju bedru. Po mesiaci pravidelného cvičenia si všimnete, aké bolestivé a hladké pohyby sa stali, ako sa nepohodlie a bolesť zmiernili alebo dokonca odstránili. Buďte pohybliví a flexibilní!

obsah

Spoluautor materiálu: Dmitrij Ulyanov – ortopedický reumatológ s 22-ročnou praxou, prvotriedny lekár. Venuje sa diagnostike, liečbe a prevencii všetkých ochorení kĺbov a spojivových tkanív. Vyštudoval reumatológiu a študoval priateľstvo na Univerzite Ruských národov.

Cvičenie bedrového kĺbu

Aby sa zbavili bolesti bedrového kĺbu, moderní lekári ponúkajú množstvo špeciálnych cvikov, na ktoré vás teraz upozornia. Prvé cvičenie sa nazýva koleno. Nielenže budete môcť relaxovať, ale aj natiahnuť svaly, aby boli pružnejšie. Stojíme na ľavom kolene a necháme pravé koleno ohnuté, ale pravú nohu položte priamo pred seba na zem. Ruky si položíme na boky, potom natiahneme brušné svaly, aby sme sa napli a mierne sa naklonili dopredu. Pri tomto cvičení je veľmi dôležité neohýbať sa chrbtom, malo by byť vždy priame. Pri nakláňaní by ste mali cítiť prednú časť ľavého stehna. Pacient by mal byť v tejto polohe najmenej dvadsať sekúnd, potom musí zmeniť nohu atď. Trikrát s každou nohou..

Ak chcete ublížiť na boku, môžete použiť cvičenia ako „imaginárny futbal“. Toto cvičenie môže posilniť svaly flexora v prednej časti stehna, ako aj sliznice. Pripravte si na toto cvičenie stôl, postavte sa vedľa neho a uchopte ho za ľavú ruku. Oprite sa o ľavú nohu bez toho, aby ste ju ohli alebo zdvihli z podlahy. Potom by ste mali pred seba čo najviac zdvihnúť pravú nohu. Musíte zostať v tejto polohe dlhšie ako sekundu, potom si môžete nohu trochu uvoľniť, ale ešte nie znížiť, ale na sekundu podržte. Len za dve sekundy sa budete môcť vrátiť do východiskovej polohy. Akonáhle sa pokúsite vykonať také cvičenie, okamžite si všimnete, že to veľmi pripomína kopanie futbalového lopty a tým aj titul. Každá noha by mala byť urobená s desiatimi hojdačkami..

Existuje ďalšie cvičenie, ktoré sa dá použiť na zvládnutie tohto druhu bolesti. Toto cvičenie pomôže posilniť svaly stehien a zadku. Ak to chcete urobiť, musíte sa najprv postaviť, položiť ruky pozdĺž šírky bokov, potom ich preťať k hrudníku a pomaly začať čupať. Pomaly drepte, kým boky nie sú rovnobežné s podlahou. Počas drepov by mal chrbát zostať rovný a pohľad by sa mal tešiť. V tejto polohe musíte zostať asi tri až štyri sekundy, po ktorých sa môžete vrátiť do východiskovej polohy. Najlepšie je robiť desať takýchto cvičení denne ráno a večer..

Chôdza vo vode tiež pomôže pomerne rýchlo posilniť bedrové kĺby. Ak to chcete urobiť, choďte na hruď na vodu a začnite na ňu chodiť. Najprv je najlepšie zvoliť chôdzu po zemi s dostatočne vysokými cestami, potom môžete prejsť vzdialenosť a neustále zvyšovať svoju rýchlosť. Nemusíte neustále chodiť. Každú minútu si urobte krátku prestávku a potom cvičenie zopakujte. Časom sa môže nepretržitý čas chôdze predĺžiť na tri minúty.

Cvičenie bedrového kĺbu

Cvičenie bedrovej artrózy

Artróza je ochorenie kĺbov, ktoré je sprevádzané zmenou a deformáciou kĺbov, ako aj určité obmedzenie pohyblivosti, neschopnosť bezbolestne sa pohybovať. Aby ste tomuto ochoreniu zabránili, musíte žiť aktívnym životným štýlom a cvičiť svoje telo. Pozrime sa, aké sú cvičenia pre bedrové kĺby, artrózové ochorenie, ako robiť fyzioterapeutické cvičenia doma a aká technika je najúčinnejšia.

Aké cvičenia má robiť s coxartrózou

Koxartróza alebo osteoartritída bedra je najbežnejším ochorením v tejto oblasti. Je to kvôli nedostatočnému mazaniu kostného pohárika a dysplázii tejto oblasti. Najjednoduchším spôsobom liečenia tohto ochorenia je fyzioterapia. Každé zotavenie začína takýmito cvičeniami, preto je dôležité vedieť, ako správne cvičiť a ktoré sú najúčinnejšie.

 • Odpočívame na rovnom tvrdom povrchu, naťahujte končatiny. Pri výdychu postupne zdvíhajte ruky a nohy a pri výdychu ich spúšťajte. Cvičenie opakujte 6 až 10 krát (najskôr zoberte malé množstvo a zvyšte ho počas denných aktivít)..
 • Zdvíhajte päty bez toho, aby sa päty zdvihli z povrchu. Vystupujeme až 10krát.
 • Narovnávame nohy, posúvame nohy dovnútra a potom sa vrátime do pôvodnej polohy. Lekcia je povolená aj pred spaním, a to až 10-krát denne.
 • Dajte ruky na opasok, ležiaci na chrbte, cvičte na bicykli asi 20 sekúnd. Dýchanie by malo zostať plynulé a nepretržité, takže cvičte pomalým tempom.
 • Po položení rúk na boky pomaly zdvihnite nohy do výšky 20 – 25 cm a približne 10 krát ich sklopte..
 • Podobne zdvíhame hlavu, plecia.
 • Zdvíhame ruky vpred, namáhame bedrové svaly a snažíme sa zdvíhať. Po relaxácii opakujte až 7 krát.

Pravidlá pre cvičenie doma

 1. Ak je diagnostikovaná choroba kĺbov, nie je potrebné začať náhle cvičiť, všetky cvičenia by sa mali vykonávať postupne, počnúc 2-3 krát..
 2. Definujte umiestnenie špeciálnej učebne, kde nie sú žiadne prievanu, ale čerstvý prúd čerstvého vzduchu, napríklad v blízkosti lesov.
 3. Hlavnou úlohou všetkých cvičení je uvoľniť chrbticu a mierne napnúť všetky kĺby, takže je najlepšie ľahnúť si.
 4. Ak si vyberiete silové cvičenia, použite špeciálne pásy, ktoré pripevňujú spodnú časť chrbta a krk. Nikdy nedýchajte dlho.
 5. Pooperačný rehabilitačný komplex by sa mal zvoliť tak, aby napínal všetky svalové skupiny. Nenechajte si cvičenia podľa vášho želania, môže to viesť k nerovnováhe v procese regenerácie tela.
 6. Pred ohýbaním cvičte na všetkých kĺboch ​​správne cvičenie, aby ste predišli zlomeniu väzov.
 7. Všetky tréningy by mali byť pravidelné. Všetkým gymnastikám môžete venovať iba jeden deň v týždni.

Súbor cvičení v počiatočnom štádiu choroby pri 1-2 stupňoch

V skorých štádiách artrózy môže u človeka dôjsť k prerušovanej bolesti kĺbov. Často sa vyskytujú s ťažkou fyzickou aktivitou, často pri chôdzi alebo joggingu. Pacient môže takúto bolesť znášať, a preto zriedka vyhľadá lekársku pomoc. Počas týchto období je veľmi dôležité zahájiť fyzickú terapiu, aby sa dalo ľahko vyhnúť závažným následkom.

Ležiaci na chrbte

 1. Narovnávame ruky na švy, zdvíhame nohy jeden po druhom a ohýbame ich na kolenných kĺboch. Po predĺžení opakujte až 8 krát.
 2. Ruky ponecháme v rovnakej polohe, zdvihneme obe nohy, ohneme / ohneme pravé koleno, potom to isté urobíme ľavou. Opakovania – až 8-krát.
 3. Robíme klasické bicyklové cvičenie. Boky a kolenné kĺby sa vyvíjajú ohnutými nohami.
 4. Ležíme na ľavej strane, ohýbame spodnú časť nohy a zdvíhame a spúšťame dolnú časť nohy. Podobné pohyby robíme, keď ležíme na pravej strane.
 5. Vytiahnite päty dopredu a ohýbajte ponožky čo najbližšie k kolenám. Vytiahnite 15 sekúnd 3 – 5 krát.
 1. Ohnite nohu a ohnite sa v kolennom kĺbe. Striedavo vľavo a vpravo, 5-8 krát.
 2. Zdvihnite rovnú natiahnutú nohu 20-30 cm nahor a nadol. Robíme podobné veci od druhej. Opakujte až 7 krát.
 3. Bez zdvíhania ramien z podlahy zdvíhajte boky do výšky 10 cm. Tento pohyb zopakujte v závislosti od vašej aktuálnej úrovne bolesti až 6-krát.
 4. Ruky sa snažia dostať na svoje nohy za chrbtom a čo najviac naťahovať. Cvičenie zopakujte až 5-krát.
 1. Zdvihnite nohy a ohnite ich na kolená. Pracujte striedavo doľava a doprava, každá 7-krát.
 2. Squat. Nohy ohnuté. Ak počas tohto cvičenia pociťujete silnú bolesť alebo nemáte silu stáť samy od seba, ako oporu môžete použiť stoličku, stenu, rebrík..
 3. Ohyby dopredu a dozadu a pásové reťaze až 5-krát v každom smere. Tieto cvičenia robíme iba pri absencii bolesti bedier.
 4. Rozložením dolných končatín o niečo širším ako ramená sa snažíme dosiahnuť rukami ruky po stranách nôh a nakláňať sa doľava a doprava. Opakujte až 7 krát.

Sedí na stoličke

 1. Vykonávame ohýbanie / predlžovanie kolenných kĺbov, bokov. Opakujte až 7 krát.
 2. Berieme gumový turnaj, postavíme ho na nohy. Snaha o ohnutie / roztiahnutie kolena a bedra potiahnutím gumového zariadenia medzi končatinami.
 3. Berieme operadlo stoličky, snažíme sa drepnúť na ohnuté nohy. V tomto cvičení držte pevné držanie tela a použite výstužné korzety.

Vylepšené cvičenie

 • Položte nohu Move & Flex na stoličku, lavicu, posteľ alebo schod a uchopte akúkoľvek podporu v okolí. Swing tam a späť so svojimi končatinami, vľavo-vpravo, sa snaží dostať žalúdok hladký.
 • Squat, narovnajte chrbát a udržujte ho stabilný. Vezmite si svoje končatiny striedavo a udržujte svoje chodidlá v úrovni niekoľkých sekúnd. Opakujte až 5 krát denne.
 • Ľahnite si na bok s viacerými končatinami Move & Flex. Zdvihnite bolesť nohy o niekoľko centimetrov hore a držte ju v tejto polohe až 5 sekúnd. Na začiatku takýchto cvičení zdvihnite končatinu na 5 až 10 cm, potom môžete zvážiť gumový turnaj alebo manžetu neskôr..
 • Ľahnite si na brucho, sklopte ruky v smere tela a simulujte posúvacie pohyby natiahnutím brušných svalov a pohybom bedrových kĺbov…
 • Vykonajte klasické cvičenie drepu bez použitia príslušenstva (stoličky, steny) bez zdvíhania päty z podlahy. Počas hodiny nezabudnite na správne držanie tela.

Ľahké cvičenie na ťažké formy artrózy

Ak má pacient ťažkú ​​formu artrózy, niektoré cvičenia sa nemôžu vykonať, ale musia sa vykonať nevyhnutne a podľa osobitných postupov. Čas na dokončenie programu s plným zaťažením by sa mal začať o 10 minút a zvýšiť na 20 – 25 minút za mesiac. Ak pocítite bolesť, cvičenie by sa malo prerušiť, až kým nepohodlie úplne nezmizne a až potom znova začať. Tu je zoznam najľahších a najľahších mikromócií na zlepšenie vášho stavu a posilnenie svalov:

 • Umiestnite malú výšku do blízkosti stabilnej podpery (malá stolička, tehla) a položte na ňu nohu Move & Flex. Rozložte chorú končatinu a skúste ju posunúť tam a späť. Zvyšujte amplitúdu vibrácií, keď ustupuje bolesť kĺbov.
 • Položte stoličku na rovný povrch, sadnite si na ňu chrbtom rovno. Otvorte kolená so širokými ramenami a skúste ich zavrieť na 2-5 sekúnd. Relaxujte a skúste opakovať cvičenie až 5-krát.
 • Pripravte si pevný, teplý, rovný povrch (podlaha, posteľ) a ľahnite si na chrbát. Pod postihnutú končatinu položte valec alebo malý kúsok mäkkého tkaniva. Natiahnite nohy pozdĺžne a umiestnite ich mierne nabok a potom dovnútra. Toto cvičenie môžete zjednodušiť otočením ciest.

Liečebná gymnastika od doktora Evdokimenka

Mnoho ľudí s artrózou zaznamenáva účinnosť gymnastiky od doktora Evdokimenka. Toto fyzioterapeutické cvičenie je založené na jednoduchých pohyboch, ale musí sa robiť presne tak, ako je to uvedené v publikáciách autora. Počet vykonaných cvikov je absolútne irelevantný, záleží iba na kvalite. Tento typ cvičebnej terapie je vhodný iba pre fyzicky silných pacientov, ktorí sú schopní kontrolovať pohyby končatín a vykonávať úlohy bez trhania. Zvážte nasledujúce triedy jedinečnej efektívnej gymnastiky, ktoré sa rozšírili:

 • Ľahnite si na podlahu a položte ruky na svoje telo. Zdvihnite pravú nohu 15 cm od podlahy a podržte ju 30-40 sekúnd. Potom sa pomaly vráťte do východiskovej polohy a uvoľnite sa. Opakujte s ľavou stranou. Cvičenie by sa malo robiť bez krútenia tela, trhania žalúdka, rúk z podlahy. Je veľmi dôležité, aby koleno, bedrové kĺby a nie brušné a zadné svaly boli napäté. Takéto cvičenia by sa mali vykonávať s každou nohou iba raz denne a mali by sa odpočívať najmenej 5 minút..
 • Vykonajte rovnaké cvičenie dynamicky: zdvihnite jednu nohu, podržte 1-2 sekundy, potom pomaly spustite a opakujte pohyb 10-12 krát. Potom to isté urobte s druhou končatinou. Pri výkone nezabudnite podporovať svoje telo. Zvyšok – 5 minút.
 • Cvičte rovnako ako predchádzajúce cvičenie, ale s kolenom ohnutým na 90 stupňov.
 • Zdvihnite obe nohy 15 cm z podlahy a jemne ich posuňte na druhú stranu, potom ich pripojte. Zopakujte pohyb až 8-krát.

Všetky typy gymnastiky vyvinuté dr. Evdokimenko by sa mal vykonávať iba so všetkými odporúčaniami a pravidlami. Ak tak neurobíte, môže to mať za následok výrazné zníženie fyzického výkonu a nebude mať za následok žiadne výsledky. Zvážte preto podrobné video, ktoré ukazuje, ako vykonávať cvičenia odporúčané lekárom Evdokimenkom:

Gymnastika a cvičenie na bolesť bedra

Počas rehabilitácie po ochoreniach bedrového kĺbu alebo po poranení, ako aj po nahradení kĺbov (endoprotéza) sa v rámci komplexnej terapie často používajú rôzne metódy fyzickej terapie. Cvičebné súpravy vytvorené renomovanými odborníkmi pomáhajú obnoviť motorickú funkciu klubu.

obsah

Fyzikálna terapia zmierňuje bolesť a pomáha opraviť chrupavku pri deformáciách. Preto sa široko používa v rehabilitačnom balíku po akútnych ochoreniach a zraneniach bedrového kĺbu, ako aj pri koxartróze.

Podmienky, za ktorých pre vás začne vážny posun a flexibilita, sú pravidelnosť a malé a stále zvyšovanie záťaže. Je to táto metóda, ktorá pomáha stabilizovať výsledné ukazovatele..

Triedna prehliadka

Hip cvičenie urýchľuje cestu pacienta k zariadeniu Move & Flex. Účinok sa dosiahne natiahnutím väzov a stlačením svalovej hmoty v jednotlivej oblasti, čo im umožní ich správne posilnenie…

Dôležité! Takéto cvičenia využívajú dynamické a statické cvičenia bedrového kĺbu. Je to statika, ktorá vám umožňuje pomaly napínať svaly s minimálnym zaťažením samotného kĺbu.

Po tom, čo lekár diagnostikuje „artrózu bedra“, sa pacient začína zotavovať z kĺbov a vyhýba sa stresu nôh, čo prispieva len k úplnej atrofii svalov v oblasti. Cvičenie naopak posilňuje svaly, podporuje regeneráciu chrupavky, zvyšuje pohyblivosť kĺbov.

Klubová gymnastika

Na dosiahnutie maximálneho gymnastického účinku musíte dodržiavať všetky odporúčania špecialistu:

 • Robte cvičenia denne.
 • Pri výbere počiatočnej polohy (ďalej len „IP“) sa musí zohľadniť zaťaženie spojenia. Nemalo by byť príliš veľké.
 • Zaťaženie sa zvyšuje s celkovým počtom cvičení as postupným zvyšovaním počtu opakovaní.
 • Váš lekár vám niekedy odporúča zvážiť. Na tento účel použite kliešte alebo manžetu pripevnenú k členku. Takéto cvičenia sa robia pomaly.
 • Počas gymnastiky dýchajú ľubovoľne.

Súbor cvičení na fyzioterapeutické cvičenia

Pred vykonaním fyzioterapeutických cvičení je vhodné vykonať teplú fyzioterapiu. Keď lekár predpíše špeciálne kúpele, triedy by sa mali začať po 30-40 minútach. Celú škálu cvičení je len na lekárovi.

Tip: Ak ste zranení počas gymnastiky, cvičenie sa môže robiť pri ležaní.

Cvičte pomaly, jemne a bez zhone. Medzi cvičeniami sa odporúča dlhé prestávky. V niektorých prípadoch sa odporúča váženie..

Poslednou fázou bedrového cvičenia je vdýchnutie, natiahnutie paží nahor a ich vydýchnutie..

Fyzikálna terapia sa vykonáva denne. Gymnastika spočiatku trvá 2-3 minúty; neskoršie hodiny trvajú až 30-40 minút ráno a večer.

Cvičenie po artroplastike

Nahradenie bedra protézou začína dlhé obdobie rehabilitácie. Toto obdobie je pre lekárov a pacienta ťažké z dôvodu nasledujúcich príznakov po operácii:

 • Bolesť v operovanom kĺbe.
 • Svalová atrofia.
 • Zhoršenie koagulácie.
 • Rozdiely v krvnom tlaku a srdcových funkciách.

Preto je popri liekoch a fyzioterapii predpísaná aj gymnastika po zákroku bedrového kĺbu.

Cvičenie pre lýtkové svaly

Cvičenie stehenného svalu

Cvičte na stehenné svaly s podporou pod kolenným kĺbom

Nulová fáza sa nazýva prvých 24 hodín po operácii. Pohyby musia byť opatrné. Počas nasledujúcich 4 dní môžete sedieť na svojej posteli, ale neprekrížiť nohy. Medzi 5 a 21 dňami sa zaťaženie zvyšuje, chôdza je povolená.

Prvé hodiny chôdze po endoprotéze sa konajú iba s rehabilitačným špecialistom

Dôležité! Správne predpísané cvičenia po artroplastike, ako aj pravidelné cvičenia, vás urýchlia..

Prvé tri mesiace po operácii sú najdôležitejšie, pretože iba správna rehabilitácia ukáže, ako sa implantát umiestni sám.

Pred začatím lekárom predpísanej gymnastiky po zákroku bedrového kĺbu musíte poznať niekoľko pravidiel:

 • cvičte trikrát denne;
 • Neohýbajte svoju bolesť nôh o viac ako 90 stupňov;
 • nekrižuje končatiny, pretože môže dôjsť k dislokácii endoprotézy;
 • nevykláňajte sa dopredu.

Cvičenie by sa malo vykonávať pomaly, najmä v prvých dňoch..

Dôležité! Súbor cvičení po artroplastike bedra je možné vykonať iba so zosilnenými svalmi. Toto sa zvyčajne vyskytuje mesiac alebo dva po operácii.

Gymnastika so zložitými alebo pokročilými formami artrózy

Pri pokročilých formách artrózy by ste mali cvičiť 10 minút denne.

Tip: Závažné deformácie spôsobujú silnú bolesť, preto lekári odporúčajú vykonávať cviky pri najnižšej možnej rýchlosti s niekoľkými jemnými prístupmi.

Keď bolesť ustúpi, môžete pridať stres, ale iba s primeraným výpočtom založeným na stave kĺbu.

Cvičenia na progresívne formy bedrovej artrózy:

 1. Postavte sa na stoličku a bez podpory oboma nohami pevne držte podperu. Postihnuté končatiny by sa mali pomaly otáčať zo strany na stranu. Ak sa vyskytne bolesť, urobte vibračné pohyby plynulejšie a čo najmenšie. Ak bolesť zmizne, zvýšte hlasitosť.
 2. V sede natiahnite obe nohy rôznymi smermi. Teraz pomaly položte koleno dole.
 3. Ľahnite si na chrbát a nohy mierne od seba. Pod boľavé koleno položte pevný valec. Teraz striedavo otáčajte nohami.

Cvičenie bedrového kĺbu

Vylepšená gymnastika

S jednoduchou sadou bedrových cvičení budete môcť prejsť na zložitejšie. Tu sa pridávajú statické pohyby s váhami..

Okrem vyššie uvedených cvičení pridávame:

 1. Na stoličku sa položí nezranená noha; ruky, ktoré je potrebné držať za oporou, a so chorou nohou sa hojdáme s nohami rastlín až do žalúdka.
 2. Musíte stáť na štyroch nohách a striedať sa s uvoľnením nôh.
 3. Je potrebné si ľahnúť na stranu Move & Flexy, ale buďte opatrní pri váhe chodidla. Ak necítite bolesť, môžete svoju končatinu zdvihnúť vážením.
 4. Ľahnite si (ruky po stranách tela) a začnite sa plaziť v plastubskom.

Cvičenia na napínanie a spevňovanie svalov

Gymnastika v prvom období koxartrózy

V prvej fáze ochorenia terapia nezahŕňa len užívanie liekov, ale aj vykonávanie konkrétnych cvikov s použitím extra váhy a špeciálneho cvičebného vybavenia..

Dôležité! Ak je gymnastika naplánovaná a vykonávaná pravidelne, šance pacienta na pohyb a ohýbanie sa výrazne zvyšujú..

Pridajte vyššie uvedené všeobecné cvičenia k ďalším cvičeniam:

 1. Posaďte sa na podlahu a nohy tak oddelene, ako je to možné. Potom si kolená pomaly ohnite. Teraz noha, ktorá vám bráni v naklopení dovnútra, pokiaľ je to možné.
 2. Posaďte sa na mäkký povrch, postavte nohy do ohnutej polohy, zovrite končatinu oboma rukami a potiahnite čo najviac smerom k sebe…

Po vykonaní gymnastiky bedra musíte urobiť nejaké hojdačky na ramenách a nohách, relaxovať a potom niekoľko minút masírovať chodidlá. Potom vykonajte masáž bedrového masla.

Hrubá sada cvičení na zmiernenie zápalového procesu v kĺbe

Cvičebné obmedzenia

Sú chvíle, keď musíte okamžite zastaviť gymnastiku alebo niektoré cvičenia obmedziť:

 • s nestabilným krvným tlakom;
 • srdcové choroby;
 • pri akútnych zápalových procesoch;
 • keď sa pozoruje zvýšenie telesnej teploty;
 • v prípade tříslovnej, pupočnej alebo medzistavcovej prietrže.
 • s prudkým zvýšením intrakraniálneho tlaku.

Bubnovského technika

Liečba patologických stavov kĺbov sa zmenila, keď dr. S. Bubnovsky navrhol revolučný prístup: aktivujte telesné rezervy tak, aby dokázali prekonať túto chorobu.

Bubnovsky nazval hnutie najúčinnejšou metódou liečby. Táto technika je jednoduchá a môže to urobiť každý. Toto sú skvelé hip cvičenia, ktoré môžete robiť doma..

Odporúča sa, aby ste sa najskôr zapojili pod vedením lekára. Nie je potrebné sa pripravovať. Vo svojich „modeloch“ si Bubnovsky vybral bežných ľudí, ktorí boli slabo vyškolení. Ale musíte si natiahnuť svaly, zvýšiť krvný obeh v teplej sprche. Pred cvičením je vhodné si zaplávať alebo cvičiť. Účinná masáž.

Existujúce kontraindikácie na cvičenie:

 • všeobecný syndróm intoxikácie;
 • mozgová príhoda, infarkt;
 • menštruácie;
 • zhoršenie patológie kĺbov.

Dôležité! Cvičenia Bubnovski sa vykonávajú denne. Je nemožné byť lenivý, nepremeškajte hodiny fyzickej terapie. V triede by nikto nemal byť zranený. Ak pri cvičení cítite bolesť, choďte ľahko.

Cvičenia Bubnovski by sa mali robiť každý deň

Pacienti spočiatku absolvujú adaptačný program na prípravu na cvičenie. Ďalej môžete spustiť hlavný komplex.

Svaly a tuk uzatvárajú bedrové kĺby, takže masáž nie je ľahká. Žiadne spoločné kapsuly na masáž; pohyby maséra ovplyvňujú iba svaly obklopujúce kĺb. Je však tiež užitočná pri koxartróze..

Pri masáži bedrového kĺbu sú zahrnuté nasledujúce techniky:

 • hladenie svalov;
 • stlačiť a zarovnať;
 • miesiť a bičovať;
 • tlak
 • otriasť.

Pri terapeutických cvičeniach je dôležité nepoškodiť seba. Lekári odporúčajú, aby ste nepreťažili svoju bedru. Po mesiaci pravidelného cvičenia si všimnete, aké bolestivé a hladké pohyby sa stali, ako sa nepohodlie a bolesť zmiernili alebo dokonca odstránili. Buďte pohybliví a flexibilní!

obsah

Spoluautor materiálu: Dmitrij Ulyanov – ortopedický reumatológ s 22-ročnou praxou, prvotriedny lekár. Venuje sa diagnostike, liečbe a prevencii všetkých ochorení kĺbov a spojivových tkanív. Vyštudoval reumatológiu a študoval priateľstvo na Univerzite Ruských národov.

Cvičenie bedrového kĺbu

Aby sa zbavili bolesti bedrového kĺbu, moderní lekári ponúkajú množstvo špeciálnych cvikov, na ktoré vás teraz upozornia. Prvé cvičenie sa nazýva koleno. Nielenže budete môcť relaxovať, ale aj natiahnuť svaly, aby boli pružnejšie. Stojíme na ľavom kolene a necháme pravé koleno ohnuté, ale pravú nohu položte priamo pred seba na zem. Ruky si položíme na boky, potom natiahneme brušné svaly, aby sme sa napli a mierne sa naklonili dopredu. Pri tomto cvičení je veľmi dôležité neohýbať sa chrbtom, malo by byť vždy priame. Pri nakláňaní by ste mali cítiť prednú časť ľavého stehna. Pacient by mal byť v tejto polohe najmenej dvadsať sekúnd, potom musí zmeniť nohu atď. Trikrát s každou nohou..

Ak chcete ublížiť na boku, môžete použiť cvičenia ako „imaginárny futbal“. Toto cvičenie môže posilniť svaly flexora v prednej časti stehna, ako aj sliznice. Pripravte si na toto cvičenie stôl, postavte sa vedľa neho a uchopte ho za ľavú ruku. Oprite sa o ľavú nohu bez toho, aby ste ju ohli alebo zdvihli z podlahy. Potom by ste mali pred seba čo najviac zdvihnúť pravú nohu. Musíte zostať v tejto polohe dlhšie ako sekundu, potom si môžete nohu trochu uvoľniť, ale ešte nie znížiť, ale na sekundu podržte. Len za dve sekundy sa budete môcť vrátiť do východiskovej polohy. Akonáhle sa pokúsite vykonať také cvičenie, okamžite si všimnete, že to veľmi pripomína kopanie futbalového lopty a tým aj titul. Každá noha by mala byť urobená s desiatimi hojdačkami..

Existuje ďalšie cvičenie, ktoré sa dá použiť na zvládnutie tohto druhu bolesti. Toto cvičenie pomôže posilniť svaly stehien a zadku. Ak to chcete urobiť, musíte sa najprv postaviť, položiť ruky pozdĺž šírky bokov, potom ich preťať k hrudníku a pomaly začať čupať. Pomaly drepte, kým boky nie sú rovnobežné s podlahou. Počas drepov by mal chrbát zostať rovný a pohľad by sa mal tešiť. V tejto polohe musíte zostať asi tri až štyri sekundy, po ktorých sa môžete vrátiť do východiskovej polohy. Najlepšie je robiť desať takýchto cvičení denne ráno a večer..

Chôdza vo vode tiež pomôže pomerne rýchlo posilniť bedrové kĺby. Ak to chcete urobiť, choďte na hruď na vodu a začnite na ňu chodiť. Najprv je najlepšie zvoliť chôdzu po zemi s dostatočne vysokými cestami, potom môžete prejsť vzdialenosť a neustále zvyšovať svoju rýchlosť. Nemusíte neustále chodiť. Každú minútu si urobte krátku prestávku a potom cvičenie zopakujte. Časom sa môže nepretržitý čas chôdze predĺžiť na tri minúty.

Cvičenie bedrového kĺbu

Cvičenie bedrovej artrózy

Artróza je ochorenie kĺbov, ktoré je sprevádzané zmenou a deformáciou kĺbov, ako aj určité obmedzenie pohyblivosti, neschopnosť bezbolestne sa pohybovať. Aby ste tomuto ochoreniu zabránili, musíte žiť aktívnym životným štýlom a cvičiť svoje telo. Pozrime sa, aké sú cvičenia pre bedrové kĺby, artrózové ochorenie, ako robiť fyzioterapeutické cvičenia doma a aká technika je najúčinnejšia.

Aké cvičenia má robiť s coxartrózou

Koxartróza alebo osteoartritída bedra je najbežnejším ochorením v tejto oblasti. Je to kvôli nedostatočnému mazaniu kostného pohárika a dysplázii tejto oblasti. Najjednoduchším spôsobom liečenia tohto ochorenia je fyzioterapia. Každé zotavenie začína takýmito cvičeniami, preto je dôležité vedieť, ako správne cvičiť a ktoré sú najúčinnejšie.

 • Odpočívame na rovnom tvrdom povrchu, naťahujte končatiny. Pri výdychu postupne zdvíhajte ruky a nohy a pri výdychu ich spúšťajte. Cvičenie opakujte 6 až 10 krát (najskôr zoberte malé množstvo a zvyšte ho počas denných aktivít)..
 • Zdvíhajte päty bez toho, aby sa päty zdvihli z povrchu. Vystupujeme až 10krát.
 • Narovnávame nohy, posúvame nohy dovnútra a potom sa vrátime do pôvodnej polohy. Lekcia je povolená aj pred spaním, a to až 10-krát denne.
 • Dajte ruky na opasok, ležiaci na chrbte, cvičte na bicykli asi 20 sekúnd. Dýchanie by malo zostať plynulé a nepretržité, takže cvičte pomalým tempom.
 • Po položení rúk na boky pomaly zdvihnite nohy do výšky 20 – 25 cm a približne 10 krát ich sklopte..
 • Podobne zdvíhame hlavu, plecia.
 • Zdvíhame ruky vpred, namáhame bedrové svaly a snažíme sa zdvíhať. Po relaxácii opakujte až 7 krát.

Pravidlá pre cvičenie doma

 1. Ak je diagnostikovaná choroba kĺbov, nie je potrebné začať náhle cvičiť, všetky cvičenia by sa mali vykonávať postupne, počnúc 2-3 krát..
 2. Definujte umiestnenie špeciálnej učebne, kde nie sú žiadne prievanu, ale čerstvý prúd čerstvého vzduchu, napríklad v blízkosti lesov.
 3. Hlavnou úlohou všetkých cvičení je uvoľniť chrbticu a mierne napnúť všetky kĺby, takže je najlepšie ľahnúť si.
 4. Ak si vyberiete silové cvičenia, použite špeciálne pásy, ktoré pripevňujú spodnú časť chrbta a krk. Nikdy nedýchajte dlho.
 5. Pooperačný rehabilitačný komplex by sa mal zvoliť tak, aby napínal všetky svalové skupiny. Nenechajte si cvičenia podľa vášho želania, môže to viesť k nerovnováhe v procese regenerácie tela.
 6. Pred ohýbaním cvičte na všetkých kĺboch ​​správne cvičenie, aby ste predišli zlomeniu väzov.
 7. Všetky tréningy by mali byť pravidelné. Všetkým gymnastikám môžete venovať iba jeden deň v týždni.

Súbor cvičení v počiatočnom štádiu choroby pri 1-2 stupňoch

V skorých štádiách artrózy môže u človeka dôjsť k prerušovanej bolesti kĺbov. Často sa vyskytujú s ťažkou fyzickou aktivitou, často pri chôdzi alebo joggingu. Pacient môže takúto bolesť znášať, a preto zriedka vyhľadá lekársku pomoc. Počas týchto období je veľmi dôležité zahájiť fyzickú terapiu, aby sa dalo ľahko vyhnúť závažným následkom.

Ležiaci na chrbte

 1. Narovnávame ruky na švy, zdvíhame nohy jeden po druhom a ohýbame ich na kolenných kĺboch. Po predĺžení opakujte až 8 krát.
 2. Ruky ponecháme v rovnakej polohe, zdvihneme obe nohy, ohneme / ohneme pravé koleno, potom to isté urobíme ľavou. Opakovania – až 8-krát.
 3. Robíme klasické bicyklové cvičenie. Boky a kolenné kĺby sa vyvíjajú ohnutými nohami.
 4. Ležíme na ľavej strane, ohýbame spodnú časť nohy a zdvíhame a spúšťame dolnú časť nohy. Podobné pohyby robíme, keď ležíme na pravej strane.
 5. Vytiahnite päty dopredu a ohýbajte ponožky čo najbližšie k kolenám. Vytiahnite 15 sekúnd 3 – 5 krát.
 1. Ohnite nohu a ohnite sa v kolennom kĺbe. Striedavo vľavo a vpravo, 5-8 krát.
 2. Zdvihnite rovnú natiahnutú nohu 20-30 cm nahor a nadol. Robíme podobné veci od druhej. Opakujte až 7 krát.
 3. Bez zdvíhania ramien z podlahy zdvíhajte boky do výšky 10 cm. Tento pohyb zopakujte v závislosti od vašej aktuálnej úrovne bolesti až 6-krát.
 4. Ruky sa snažia dostať na svoje nohy za chrbtom a čo najviac naťahovať. Cvičenie zopakujte až 5-krát.
 1. Zdvihnite nohy a ohnite ich na kolená. Pracujte striedavo doľava a doprava, každá 7-krát.
 2. Squat. Nohy ohnuté. Ak počas tohto cvičenia pociťujete silnú bolesť alebo nemáte silu stáť samy od seba, ako oporu môžete použiť stoličku, stenu, rebrík..
 3. Ohyby dopredu a dozadu a pásové reťaze až 5-krát v každom smere. Tieto cvičenia robíme iba pri absencii bolesti bedier.
 4. Rozložením dolných končatín o niečo širším ako ramená sa snažíme dosiahnuť rukami ruky po stranách nôh a nakláňať sa doľava a doprava. Opakujte až 7 krát.

Sedí na stoličke

 1. Vykonávame ohýbanie / predlžovanie kolenných kĺbov, bokov. Opakujte až 7 krát.
 2. Berieme gumový turnaj, postavíme ho na nohy. Snaha o ohnutie / roztiahnutie kolena a bedra potiahnutím gumového zariadenia medzi končatinami.
 3. Berieme operadlo stoličky, snažíme sa drepnúť na ohnuté nohy. V tomto cvičení držte pevné držanie tela a použite výstužné korzety.

Vylepšené cvičenie

 • Položte nohu Move & Flex na stoličku, lavicu, posteľ alebo schod a uchopte akúkoľvek podporu v okolí. Swing tam a späť so svojimi končatinami, vľavo-vpravo, sa snaží dostať žalúdok hladký.
 • Squat, narovnajte chrbát a udržujte ho stabilný. Vezmite si svoje končatiny striedavo a udržujte svoje chodidlá v úrovni niekoľkých sekúnd. Opakujte až 5 krát denne.
 • Ľahnite si na bok s viacerými končatinami Move & Flex. Zdvihnite bolesť nohy o niekoľko centimetrov hore a držte ju v tejto polohe až 5 sekúnd. Na začiatku takýchto cvičení zdvihnite končatinu na 5 až 10 cm, potom môžete zvážiť gumový turnaj alebo manžetu neskôr..
 • Ľahnite si na brucho, sklopte ruky v smere tela a simulujte posúvacie pohyby natiahnutím brušných svalov a pohybom bedrových kĺbov…
 • Vykonajte klasické cvičenie drepu bez použitia príslušenstva (stoličky, steny) bez zdvíhania päty z podlahy. Počas hodiny nezabudnite na správne držanie tela.

Ľahké cvičenie na ťažké formy artrózy

Ak má pacient ťažkú ​​formu artrózy, niektoré cvičenia sa nemôžu vykonať, ale musia sa vykonať nevyhnutne a podľa osobitných postupov. Čas na dokončenie programu s plným zaťažením by sa mal začať o 10 minút a zvýšiť na 20 – 25 minút za mesiac. Ak pocítite bolesť, cvičenie by sa malo prerušiť, až kým nepohodlie úplne nezmizne a až potom znova začať. Tu je zoznam najľahších a najľahších mikromócií na zlepšenie vášho stavu a posilnenie svalov:

 • Umiestnite malú výšku do blízkosti stabilnej podpery (malá stolička, tehla) a položte na ňu nohu Move & Flex. Rozložte chorú končatinu a skúste ju posunúť tam a späť. Zvyšujte amplitúdu vibrácií, keď ustupuje bolesť kĺbov.
 • Položte stoličku na rovný povrch, sadnite si na ňu chrbtom rovno. Otvorte kolená so širokými ramenami a skúste ich zavrieť na 2-5 sekúnd. Relaxujte a skúste opakovať cvičenie až 5-krát.
 • Pripravte si pevný, teplý, rovný povrch (podlaha, posteľ) a ľahnite si na chrbát. Pod postihnutú končatinu položte valec alebo malý kúsok mäkkého tkaniva. Natiahnite nohy pozdĺžne a umiestnite ich mierne nabok a potom dovnútra. Toto cvičenie môžete zjednodušiť otočením ciest.

Liečebná gymnastika od doktora Evdokimenka

Mnoho ľudí s artrózou zaznamenáva účinnosť gymnastiky od doktora Evdokimenka. Toto fyzioterapeutické cvičenie je založené na jednoduchých pohyboch, ale musí sa robiť presne tak, ako je to uvedené v publikáciách autora. Počet vykonaných cvikov je absolútne irelevantný, záleží iba na kvalite. Tento typ cvičebnej terapie je vhodný iba pre fyzicky silných pacientov, ktorí sú schopní kontrolovať pohyby končatín a vykonávať úlohy bez trhania. Zvážte nasledujúce triedy jedinečnej efektívnej gymnastiky, ktoré sa rozšírili:

 • Ľahnite si na podlahu a položte ruky na svoje telo. Zdvihnite pravú nohu 15 cm od podlahy a podržte ju 30-40 sekúnd. Potom sa pomaly vráťte do východiskovej polohy a uvoľnite sa. Opakujte s ľavou stranou. Cvičenie by sa malo robiť bez krútenia tela, trhania žalúdka, rúk z podlahy. Je veľmi dôležité, aby koleno, bedrové kĺby a nie brušné a zadné svaly boli napäté. Takéto cvičenia by sa mali vykonávať s každou nohou iba raz denne a mali by sa odpočívať najmenej 5 minút..
 • Vykonajte rovnaké cvičenie dynamicky: zdvihnite jednu nohu, podržte 1-2 sekundy, potom pomaly spustite a opakujte pohyb 10-12 krát. Potom to isté urobte s druhou končatinou. Pri výkone nezabudnite podporovať svoje telo. Zvyšok – 5 minút.
 • Cvičte rovnako ako predchádzajúce cvičenie, ale s kolenom ohnutým na 90 stupňov.
 • Zdvihnite obe nohy 15 cm z podlahy a jemne ich posuňte na druhú stranu, potom ich pripojte. Zopakujte pohyb až 8-krát.

Všetky typy gymnastiky vyvinuté dr. Evdokimenko by sa mal vykonávať iba so všetkými odporúčaniami a pravidlami. Ak tak neurobíte, môže to mať za následok výrazné zníženie fyzického výkonu a nebude mať za následok žiadne výsledky. Zvážte preto podrobné video, ktoré ukazuje, ako vykonávať cvičenia odporúčané lekárom Evdokimenkom:

Gymnastika a cvičenie na bolesť bedra

Počas rehabilitácie po ochoreniach bedrového kĺbu alebo po poranení, ako aj po nahradení kĺbov (endoprotéza) sa v rámci komplexnej terapie často používajú rôzne metódy fyzickej terapie. Cvičebné súpravy vytvorené renomovanými odborníkmi pomáhajú obnoviť motorickú funkciu klubu.

obsah

Fyzikálna terapia zmierňuje bolesť a pomáha opraviť chrupavku pri deformáciách. Preto sa široko používa v rehabilitačnom balíku po akútnych ochoreniach a zraneniach bedrového kĺbu, ako aj pri koxartróze.

Podmienky, za ktorých pre vás začne vážny posun a flexibilita, sú pravidelnosť a malé a stále zvyšovanie záťaže. Je to táto metóda, ktorá pomáha stabilizovať výsledné ukazovatele..

Triedna prehliadka

Hip cvičenie urýchľuje cestu pacienta k zariadeniu Move & Flex. Účinok sa dosiahne natiahnutím väzov a stlačením svalovej hmoty v jednotlivej oblasti, čo im umožní ich správne posilnenie…

Dôležité! Takéto cvičenia využívajú dynamické a statické cvičenia bedrového kĺbu. Je to statika, ktorá vám umožňuje pomaly napínať svaly s minimálnym zaťažením samotného kĺbu.

Po tom, čo lekár diagnostikuje „artrózu bedra“, sa pacient začína zotavovať z kĺbov a vyhýba sa stresu nôh, čo prispieva len k úplnej atrofii svalov v oblasti. Cvičenie naopak posilňuje svaly, podporuje regeneráciu chrupavky, zvyšuje pohyblivosť kĺbov.

Klubová gymnastika

Na dosiahnutie maximálneho gymnastického účinku musíte dodržiavať všetky odporúčania špecialistu:

 • Robte cvičenia denne.
 • Pri výbere počiatočnej polohy (ďalej len „IP“) sa musí zohľadniť zaťaženie spojenia. Nemalo by byť príliš veľké.
 • Zaťaženie sa zvyšuje s celkovým počtom cvičení as postupným zvyšovaním počtu opakovaní.
 • Váš lekár vám niekedy odporúča zvážiť. Na tento účel použite kliešte alebo manžetu pripevnenú k členku. Takéto cvičenia sa robia pomaly.
 • Počas gymnastiky dýchajú ľubovoľne.

Súbor cvičení na fyzioterapeutické cvičenia

Pred vykonaním fyzioterapeutických cvičení je vhodné vykonať teplú fyzioterapiu. Keď lekár predpíše špeciálne kúpele, triedy by sa mali začať po 30-40 minútach. Celú škálu cvičení je len na lekárovi.

Tip: Ak ste zranení počas gymnastiky, cvičenie sa môže robiť pri ležaní.

Cvičte pomaly, jemne a bez zhone. Medzi cvičeniami sa odporúča dlhé prestávky. V niektorých prípadoch sa odporúča váženie..

Poslednou fázou bedrového cvičenia je vdýchnutie, natiahnutie paží nahor a ich vydýchnutie..

Fyzikálna terapia sa vykonáva denne. Gymnastika spočiatku trvá 2-3 minúty; neskoršie hodiny trvajú až 30-40 minút ráno a večer.

Cvičenie po artroplastike

Nahradenie bedra protézou začína dlhé obdobie rehabilitácie. Toto obdobie je pre lekárov a pacienta ťažké z dôvodu nasledujúcich príznakov po operácii:

 • Bolesť v operovanom kĺbe.
 • Svalová atrofia.
 • Zhoršenie koagulácie.
 • Rozdiely v krvnom tlaku a srdcových funkciách.

Preto je popri liekoch a fyzioterapii predpísaná aj gymnastika po zákroku bedrového kĺbu.

Cvičenie pre lýtkové svaly

Cvičenie stehenného svalu

Cvičte na stehenné svaly s podporou pod kolenným kĺbom

Nulová fáza sa nazýva prvých 24 hodín po operácii. Pohyby musia byť opatrné. Počas nasledujúcich 4 dní môžete sedieť na svojej posteli, ale neprekrížiť nohy. Medzi 5 a 21 dňami sa zaťaženie zvyšuje, chôdza je povolená.

Prvé hodiny chôdze po endoprotéze sa konajú iba s rehabilitačným špecialistom

Dôležité! Správne predpísané cvičenia po artroplastike, ako aj pravidelné cvičenia, vás urýchlia..

Prvé tri mesiace po operácii sú najdôležitejšie, pretože iba správna rehabilitácia ukáže, ako sa implantát umiestni sám.

Pred začatím lekárom predpísanej gymnastiky po zákroku bedrového kĺbu musíte poznať niekoľko pravidiel:

 • cvičte trikrát denne;
 • Neohýbajte svoju bolesť nôh o viac ako 90 stupňov;
 • nekrižuje končatiny, pretože môže dôjsť k dislokácii endoprotézy;
 • nevykláňajte sa dopredu.

Cvičenie by sa malo vykonávať pomaly, najmä v prvých dňoch..

Dôležité! Súbor cvičení po artroplastike bedra je možné vykonať iba so zosilnenými svalmi. Toto sa zvyčajne vyskytuje mesiac alebo dva po operácii.

Gymnastika so zložitými alebo pokročilými formami artrózy

Pri pokročilých formách artrózy by ste mali cvičiť 10 minút denne.

Tip: Závažné deformácie spôsobujú silnú bolesť, preto lekári odporúčajú vykonávať cviky pri najnižšej možnej rýchlosti s niekoľkými jemnými prístupmi.

Keď bolesť ustúpi, môžete pridať stres, ale iba s primeraným výpočtom založeným na stave kĺbu.

Cvičenia na progresívne formy bedrovej artrózy:

 1. Postavte sa na stoličku a bez podpory oboma nohami pevne držte podperu. Postihnuté končatiny by sa mali pomaly otáčať zo strany na stranu. Ak sa vyskytne bolesť, urobte vibračné pohyby plynulejšie a čo najmenšie. Ak bolesť zmizne, zvýšte hlasitosť.
 2. V sede natiahnite obe nohy rôznymi smermi. Teraz pomaly položte koleno dole.
 3. Ľahnite si na chrbát a nohy mierne od seba. Pod boľavé koleno položte pevný valec. Teraz striedavo otáčajte nohami.

Cvičenie bedrového kĺbu

Vylepšená gymnastika

S jednoduchou sadou bedrových cvičení budete môcť prejsť na zložitejšie. Tu sa pridávajú statické pohyby s váhami..

Okrem vyššie uvedených cvičení pridávame:

 1. Na stoličku sa položí nezranená noha; ruky, ktoré je potrebné držať za oporou, a so chorou nohou sa hojdáme s nohami rastlín až do žalúdka.
 2. Musíte stáť na štyroch nohách a striedať sa s uvoľnením nôh.
 3. Je potrebné si ľahnúť na stranu Move & Flexy, ale buďte opatrní pri váhe chodidla. Ak necítite bolesť, môžete svoju končatinu zdvihnúť vážením.
 4. Ľahnite si (ruky po stranách tela) a začnite sa plaziť v plastubskom.

Cvičenia na napínanie a spevňovanie svalov

Gymnastika v prvom období koxartrózy

V prvej fáze ochorenia terapia nezahŕňa len užívanie liekov, ale aj vykonávanie konkrétnych cvikov s použitím extra váhy a špeciálneho cvičebného vybavenia..

Dôležité! Ak je gymnastika naplánovaná a vykonávaná pravidelne, šance pacienta na pohyb a ohýbanie sa výrazne zvyšujú..

Pridajte vyššie uvedené všeobecné cvičenia k ďalším cvičeniam:

 1. Posaďte sa na podlahu a nohy tak oddelene, ako je to možné. Potom si kolená pomaly ohnite. Teraz noha, ktorá vám bráni v naklopení dovnútra, pokiaľ je to možné.
 2. Posaďte sa na mäkký povrch, postavte nohy do ohnutej polohy, zovrite končatinu oboma rukami a potiahnite čo najviac smerom k sebe…

Po vykonaní gymnastiky bedra musíte urobiť nejaké hojdačky na ramenách a nohách, relaxovať a potom niekoľko minút masírovať chodidlá. Potom vykonajte masáž bedrového masla.

Hrubá sada cvičení na zmiernenie zápalového procesu v kĺbe

Cvičebné obmedzenia

Sú chvíle, keď musíte okamžite zastaviť gymnastiku alebo niektoré cvičenia obmedziť:

 • s nestabilným krvným tlakom;
 • srdcové choroby;
 • pri akútnych zápalových procesoch;
 • keď sa pozoruje zvýšenie telesnej teploty;
 • v prípade tříslovnej, pupočnej alebo medzistavcovej prietrže.
 • s prudkým zvýšením intrakraniálneho tlaku.

Bubnovského technika

Liečba patologických stavov kĺbov sa zmenila, keď dr. S. Bubnovsky navrhol revolučný prístup: aktivujte telesné rezervy tak, aby dokázali prekonať túto chorobu.

Bubnovsky nazval hnutie najúčinnejšou metódou liečby. Táto technika je jednoduchá a môže to urobiť každý. Toto sú skvelé hip cvičenia, ktoré môžete robiť doma..

Odporúča sa, aby ste sa najskôr zapojili pod vedením lekára. Nie je potrebné sa pripravovať. Vo svojich „modeloch“ si Bubnovsky vybral bežných ľudí, ktorí boli slabo vyškolení. Ale musíte si natiahnuť svaly, zvýšiť krvný obeh v teplej sprche. Pred cvičením je vhodné si zaplávať alebo cvičiť. Účinná masáž.

Existujúce kontraindikácie na cvičenie:

 • všeobecný syndróm intoxikácie;
 • mozgová príhoda, infarkt;
 • menštruácie;
 • zhoršenie patológie kĺbov.

Dôležité! Cvičenia Bubnovski sa vykonávajú denne. Je nemožné byť lenivý, nepremeškajte hodiny fyzickej terapie. V triede by nikto nemal byť zranený. Ak pri cvičení cítite bolesť, choďte ľahko.

Cvičenia Bubnovski by sa mali robiť každý deň

Pacienti spočiatku absolvujú adaptačný program na prípravu na cvičenie. Ďalej môžete spustiť hlavný komplex.

Svaly a tuk uzatvárajú bedrové kĺby, takže masáž nie je ľahká. Žiadne spoločné kapsuly na masáž; pohyby maséra ovplyvňujú iba svaly obklopujúce kĺb. Je však tiež užitočná pri koxartróze..

Pri masáži bedrového kĺbu sú zahrnuté nasledujúce techniky:

 • hladenie svalov;
 • stlačiť a zarovnať;
 • miesiť a bičovať;
 • tlak
 • otriasť.

Pri terapeutických cvičeniach je dôležité nepoškodiť seba. Lekári odporúčajú, aby ste nepreťažili svoju bedru. Po mesiaci pravidelného cvičenia si všimnete, aké bolestivé a hladké pohyby sa stali, ako sa nepohodlie a bolesť zmiernili alebo dokonca odstránili. Buďte pohybliví a flexibilní!

obsah

Spoluautor materiálu: Dmitrij Ulyanov – ortopedický reumatológ s 22-ročnou praxou, prvotriedny lekár. Venuje sa diagnostike, liečbe a prevencii všetkých ochorení kĺbov a spojivových tkanív. Vyštudoval reumatológiu a študoval priateľstvo na Univerzite Ruských národov.

Cvičenie bedrového kĺbu

Aby sa zbavili bolesti bedrového kĺbu, moderní lekári ponúkajú množstvo špeciálnych cvikov, na ktoré vás teraz upozornia. Prvé cvičenie sa nazýva koleno. Nielenže budete môcť relaxovať, ale aj natiahnuť svaly, aby boli pružnejšie. Stojíme na ľavom kolene a necháme pravé koleno ohnuté, ale pravú nohu položte priamo pred seba na zem. Ruky si položíme na boky, potom natiahneme brušné svaly, aby sme sa napli a mierne sa naklonili dopredu. Pri tomto cvičení je veľmi dôležité neohýbať sa chrbtom, malo by byť vždy priame. Pri nakláňaní by ste mali cítiť prednú časť ľavého stehna. Pacient by mal byť v tejto polohe najmenej dvadsať sekúnd, potom musí zmeniť nohu atď. Trikrát s každou nohou..

Ak chcete ublížiť na boku, môžete použiť cvičenia ako „imaginárny futbal“. Toto cvičenie môže posilniť svaly flexora v prednej časti stehna, ako aj sliznice. Pripravte si na toto cvičenie stôl, postavte sa vedľa neho a uchopte ho za ľavú ruku. Oprite sa o ľavú nohu bez toho, aby ste ju ohli alebo zdvihli z podlahy. Potom by ste mali pred seba čo najviac zdvihnúť pravú nohu. Musíte zostať v tejto polohe dlhšie ako sekundu, potom si môžete nohu trochu uvoľniť, ale ešte nie znížiť, ale na sekundu podržte. Len za dve sekundy sa budete môcť vrátiť do východiskovej polohy. Akonáhle sa pokúsite vykonať také cvičenie, okamžite si všimnete, že to veľmi pripomína kopanie futbalového lopty a tým aj titul. Každá noha by mala byť urobená s desiatimi hojdačkami..

Existuje ďalšie cvičenie, ktoré sa dá použiť na zvládnutie tohto druhu bolesti. Toto cvičenie pomôže posilniť svaly stehien a zadku. Ak to chcete urobiť, musíte sa najprv postaviť, položiť ruky pozdĺž šírky bokov, potom ich preťať k hrudníku a pomaly začať čupať. Pomaly drepte, kým boky nie sú rovnobežné s podlahou. Počas drepov by mal chrbát zostať rovný a pohľad by sa mal tešiť. V tejto polohe musíte zostať asi tri až štyri sekundy, po ktorých sa môžete vrátiť do východiskovej polohy. Najlepšie je robiť desať takýchto cvičení denne ráno a večer..

Chôdza vo vode tiež pomôže pomerne rýchlo posilniť bedrové kĺby. Ak to chcete urobiť, choďte na hruď na vodu a začnite na ňu chodiť. Najprv je najlepšie zvoliť chôdzu po zemi s dostatočne vysokými cestami, potom môžete prejsť vzdialenosť a neustále zvyšovať svoju rýchlosť. Nemusíte neustále chodiť. Každú minútu si urobte krátku prestávku a potom cvičenie zopakujte. Časom sa môže nepretržitý čas chôdze predĺžiť na tri minúty.

Leave a Reply