Cvičenie na kolená Gonarthrosis 2 stupne, kĺby

Cvičte na gonartrózu kolenného kĺbu o 2 stupne

Cvičenie na liečbu gonartrózy kolena

Gonartróza sa vyznačuje degeneratívnymi zmenami chrupavky. Na odstránenie tohto ochorenia je potrebná dlhodobá komplexná terapia. Jedným zo spôsobov, ako zlepšiť stav v tomto prípade, je fyzioterapia. Účinnosť cvičení a pokynov na gonartrózu kolenného kĺbu sa bude prediskutovať podrobnejšie.

Výhody fyzioterapie

Špeciálna telesná výchova je neoddeliteľnou súčasťou komplexnej liečby gonartrózy kolena. Sú určené na dosiahnutie týchto cieľov:

 • zvýšená pohyblivosť poškodených kĺbov;
 • znížený svalový tonus, ktorý im bráni premieňať sa na jazvu tkaniva;
 • zlepšenie lokálneho krvného obehu;
 • výživa a normalizácia metabolických procesov v postihnutej chrupavke;
 • udržiavať dobrý tvar tela;
 • úľava od bolesti.

Tip! Terapeutická gymnastika sa nepoužíva iba v počiatočných štádiách vývoja gonartrózy. Pomáha tiež zmierniť choroby štádia II a III..

Cvičenie Kit Evdokimenko

Doktor Peter Evdokimenko vyvinul špeciálny súbor terapeutických cvičení na zlepšenie pohody pri gonartróze kolena. Pravidelná gymnastika zlepšuje účinky liekov a pomáha tiež znižovať zaťaženie dolných končatín. Postupujte takto:

 1. Zaujmite vodorovnú polohu na chrbte. Ľahko nadvihnite jednu nohu a niekoľko sekúnd podržte. V tomto bode by sa telo nemalo hýbať. Túto manipuláciu vykonajte v druhej končatine.
 2. Ľahnite si vo vodorovnej polohe. Ohnite nohu kolenom, mierne zdvihnite. Zostaňte na tejto pozícii niekoľko sekúnd. Vykonajte toto cvičenie striedavo s oboma nohami..
 3. Zoberte vodorovnú plochu nadol. Zdvihnite obe dolné končatiny nad podlahu. Pomaly ich distribuujte a privádzajte späť. Táto manipulácia je vhodná iba pre fyzicky pokročilých ľudí. V iných prípadoch je cvičenie ťažké.
 4. Ďalšie cvičenie je ležiace na vašej strane. Dolná končatina by sa mala ohýbať v kolennom kĺbe a horná končatina by sa mala narovnať. Pomaly nadvihnite hornú časť nohy a potom ju spustite. Túto manipuláciu robte aj na druhej strane..
 5. Na toto cvičenie potrebujete stoličku. V polohe na sedenie zdvihnite čo možno najviac rovnú nohu. Držte v tejto polohe niekoľko sekúnd. Táto žaloba sa týka druhej časti.
 6. Cvičenie, ktoré zahŕňa zdvíhanie prstov na nohách, je užitočné. Po spustení na päty by sa lýtkové svaly mali úplne uvoľniť..
 7. Šmyk z nohy na pätu tiež pozitívne ovplyvňuje poškodený kolenný kĺb. Musia sa robiť striedavo.

Predovšetkým je lepšie trénovať v telocvični pod vedením špeciálne vyškoleného inštruktora. Potom môžete pokračovať do komplexu doma.

Dôležité! Liečba gonartrózy by mala byť sprevádzaná správnou výživou a stravou!

LFK na Bubnovskom

Bubnovsky je špecialista na ortopédiu. Vyvinul tiež súbor účinných cvičení na liečbu gonartrózy, ako napríklad:

 1. Pri ležaní na chrbte zaujmite vodorovnú polohu. Horné končatiny budú umiestnené pozdĺž tela. Vytiahnite ponožky striedavo a potom palec potiahnite nabok.
 2. Ďalšie cvičenie sa vykonáva v horizontálnej polohe pred stropom. Prípadne zdvihnite päty k zadku a vráťte sa do východiskovej polohy. Toto cvičenie by sa malo robiť pomaly. Inak môže osoba pociťovať ostrú bolesť..
 3. Ľahnite si na chrbát a roztiahnite svoje horné končatiny nabok. Ohnite nohy pri kolenných kĺboch, držte ich spolu. Posúva sa na kolená do strany.
 4. Keď ležíte na chrbte, ohýbajte svoje dolné končatiny na kolenných kĺboch. Ohýbajte kolená, nohy by mali byť po celom povrchu podlahy. Pomaly nadvihnite panvu. Podržte v tejto polohe a potom sa vráťte do východiskovej polohy.
 5. V polohe na chrbte striedavo potiahnite dolné končatiny k hrudníku.

Táto liečebná gymnastika zlepšuje krvný obeh a prispieva k dynamickejšiemu procesu YouMove & Flexion.

Pravidlá terapeutických cvičení

Zaťaženie by sa malo postupne zvyšovať. Cvičenia uvedené vyššie môžete robiť aj s loptou alebo na simulátore. Fyzikálna terapia si však vyžaduje dodržiavanie týchto pravidiel:

 1. Neponáhľajte sa. Vysoký stres na postihnutý kĺb môže nepriaznivo ovplyvniť liečebný proces a zhoršiť jeho stav. Preto nie je z krátkodobého hľadiska potrebné ju naliehavo zvýšiť.
 2. Netrpí bolesťou. Vykonávanie gymnastických procedúr by nemalo spôsobiť nepohodlie. Pretože cvičenie na bolesť môže viesť k postihnutiu. Po fyzioterapeutických cvičeniach by mal pacient pociťovať únavu svalov, nie postihnuté kĺby.
 3. Vyvarujte sa nadmerného napätia. Dlhšie dávky nezlepšia poškodenú chrupavku.
 4. Cvičte denne. Len neustály mierny výkon výrazne zlepší stav..
 5. Počas exacerbácie nepoužívajte cvičenie. Po exacerbácii gonartrózy sa u pacienta vyvinie silný opuch. Fyzioterapeutické cvičenia preto počas tohto obdobia iba zhoršujú stav a nepohodlie bude ešte výraznejšie.
 6. Rovnaké zaťaženie. Aj keď je u pacienta diagnostikovaná iba ľavá alebo pravá gonartróza, cvičenia by sa mali vykonávať na oboch kolenných kĺboch. Preto je potrebné dbať na to, aby bola každá končatina rovnako zaťažená. Poškodený kĺb nie je potrebné ľutovať.

Dodržiavanie týchto pravidiel vám pomôže dosiahnuť požadovaný výsledok počas liečby gonartrózy kolenného kĺbu..

kontraindikácie

Aktívny rozvoj fyzickej aktivity tohto ochorenia nie vždy vedie k pozitívnemu výsledku. Preto je v prípade gonartrózy dôležité poznať kontraindikácie fyzickej aktivity. Cvičenie by sa nemalo používať na liečbu v týchto prípadoch:

 • zvýšený arteriálny alebo intrakraniálny tlak;
 • zhoršenie chorôb spôsobených zápalovými procesmi;
 • patológia kardiovaskulárneho systému;
 • prietrž brucha.

V iných prípadoch fyzioterapeutické cvičenia na liečbu gonartrózy nielen pomôžu obnoviť normálnu pohyblivosť postihnutých kĺbov, ale tiež znížia hmotnosť. V skutočnosti znižuje zaťaženie dolných končatín, čo vedie k efektívnejšiemu a dynamickejšiemu procesu pohybu a ohýbania..

Cvičenie na gonartrózu kolena by nemalo byť jediným spôsobom, ako túto chorobu ovplyvniť. Hrajú však dôležitú úlohu v procese opravy poškodeného tkaniva chrupavky. Po gymnastike cíti pacient výraznú úľavu a možnosť pohodlného pohybu..

Cvičenie na gonartrózu kolenného kĺbu pri 2 stupňoch od Bubnovského

Cvičenia s artrózou koleno Bubnovského kolena sú dôležitou súčasťou komplexnej liečby. Základom tejto metódy sú fyzioterapia a fyzioterapeutické metódy. Hlavnou výhodou liečby je, že na odstránenie choroby a najmä chirurgického zákroku sa nepoužívajú žiadne lieky. Je potrebné poznamenať, že artróza kolenného kĺbu je závažné ochorenie a neposkytnutie kvalitnej terapie včas môže mať vážne následky na vývoj patológie..

Funkcie choroby

Predtým, ako pochopíte vlastnosti tejto techniky, musíte porozumieť tomu, čo je choroba, ako je artróza kolena. Predovšetkým je potrebné povedať, že chrupavkové tkanivo sa počas vývoja ochorenia deformuje a riedi. Pri absencii kvalitnej terapie môže progresia viesť k úplnému zastaveniu pohybu osoby. V priebehu času, kvôli úplnej strate funkčnosti, človek začne pociťovať chôdzu.

S bolesťou kĺbov bojujem už mnoho rokov.?

Vedúci inštitútu: „Budete prekvapení, aké ľahké je vyliečiť vaše kĺby každodenným trením za 147 rubľov…

Artrade bol našimi čitateľmi úspešne používaný na spoločné liečenie. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu …

Starší ľudia v podstate zažívajú tento druh patológie. Ochorenie môže byť jednostranné alebo obojstranné. Všetko záleží na tom, či sa lézia nachádza na jednej alebo oboch nohách. V mladom veku je hlavnou príčinou choroby zranenie utrpené počas cvičenia.

Hlavné provokatívne faktory sú tiež:

 • vzhľad menisku;
 • prítomnosť nadváhy;
 • ochorenie kĺbov;
 • poškodenie metabolických procesov v tele.

Príčinou artrózy kolena je často stres. Žiaľ, tento problém čelia mladým aj starým..

Príznaky choroby

Osobitná pozornosť by sa mala venovať prejavom príznakov. Hlavným charakteristickým príznakom choroby je bolesť. Bolesť neprichádza náhle, v podstate je už v ranom štádiu vývoja choroby. Môže to trvať niekoľko mesiacov alebo niekoľko rokov, kým sa choroba začne rozširovať..

Počas cvičenia sa vyskytuje bolesť. Ak je bolesť príliš silná, nejde o príznak artrózy.

Ako choroba postupuje a stupeň 2 sa vyvíja, nepríjemný pocit je príliš výrazný. Ak v minulosti takéto pocity človeka obťažovali iba fyzickým cvičením, potom sa v tejto fáze prejavuje dokonca aj v pokoji.

Hlavné štádiá choroby

Lekárski odborníci identifikovali niekoľko kľúčových etáp vývoja patológie. V prvej fáze ľudského rozvoja je narušená mierna bolesť. K tomu dochádza pri vykonávaní nadmerne aktívnych pohybov. Synoviálna tekutina sa hromadí v kolene, čo vyvoláva tvorbu Bakerovej cysty. V tomto štádiu je tkanivo chrupavky poškodené, ale navonok deformita kĺbu zostáva neviditeľná.

Rádiografia sa bežne používa na stanovenie diagnózy, ale je celkom ťažké stanoviť definitívnu diagnózu. Pacient sa podrobí ďalšiemu vyšetreniu na objasnenie diagnózy..

Dochádza k vážnemu poškodeniu chrupavky. V tejto fáze sa tiež používa röntgenová snímka a výsledný obrázok ukazuje zmeny kostí. Ľudské pohyby sú znepokojené akútnymi bolesťami, po ktorých zmiznú. Sprievodným znakom je praskanie, ku ktorému dochádza pri ohnutí kolena.

Etapa 3 je posledná. Vyskytuje sa konečná deformácia tkaniva chrupavky a otvorených kostí. Zmeny v postihnutej oblasti sú viditeľné aj zvonka a pacient trpí silnou bolesťou, ktorá pretrváva aj v pokoji..

Základné metódy liečby

Liečba artrózy kolena zahŕňa integrovaný prístup. K liečebnému postupu sa pridávajú rôzne postupy na obnovenie toku krvi do postihnutej oblasti a odstránenie bolesti.

 1. Jednou z účinných metód je ozónová terapia. Ozón ovplyvňuje postihnutú oblasť a chemikália sa môže používať na injekčné aj externé aplikácie. Použitím tejto techniky môžete dosiahnuť maximálne pozitívne účinky pri liečbe. Hlavným prínosom liečby je absencia kontraindikácií a vedľajších účinkov..
 2. Ďalšou obľúbenou liečebnou možnosťou je fyzioterapia. Telesné cvičenie používané na elimináciu ochorenia, stupeň námahy závisí od stupňa progresie ochorenia a pripravenosti pacienta. Niektoré cvičenia vyžadujú použitie špeciálnych zariadení.
 3. Jednou z moderných metód liečby je použitie doplnkov výživy alebo jednoduchšie biologicky aktívnych doplnkov. Takéto možnosti sa považujú za dobrú alternatívu k liekom na liečbu artritídy kolena..

Terapia, ktorú ponúka Bubnovsky

Podľa Bubnovského je jednou z jedinečných moderných metód gymnastika. Doktor medicíny vyvinul efektívny liečebný postup so zvláštnosťou vykonávania fyzického cvičenia. Liečba gonartrózy podľa Bubnovského zahŕňa odstránenie liečiva a chirurgický zákrok.

MD Bubnovsky verí, že hlavnou príčinou choroby je malé množstvo tekutiny, ktorá poškodzuje kolenné kĺby. Je to materiál, ktorý pomáha kolenám správne fungovať..

Ak má osoba artritídu kolenného kĺbu, cvičenie podľa metódy Bubnovski pomáha pri odstraňovaní zápalu a bolesti. Normálna bunková výživa v oblasti kĺbovej chrupavky je normalizovaná kineziou a fyzioterapiou.

Cvičenie pomáha odstraňovať bolesť a zlepšuje výkon chrupavky. Táto technika sa používa ako rehabilitácia po ťažkom zápale. Podľa Bubnovského sám táto metóda obnovuje motorické funkcie kĺbu.

Cvičenie sa môže robiť doma, ale počas počiatočnej fázy sa odporúča vykonávať cvičenia pod prísnym dohľadom svojho inštruktora. Proces musí začať nabíjaním alebo masážou. Tým sa pripravia kĺby na ďalšie pohyby..

Trvanie odbornej prípravy by sa malo postupne predlžovať. Bubnovsky hovorí, že počas počiatočných fáz tréningu by cvičenie malo trvať medzi 30 a 40 sekundami, najmä pre netrénovaných ľudí. Časom sa môže doba trvania predĺžiť na niekoľko minút.

Záverečné cvičenia s artrózou kolena sa najlepšie uskutočňujú napínaním. Môžete tak znížiť únavu a znížiť bolesť. Táto technika sa v zásade používa na artikulárnu artrózu I. stupňa. Počas tejto fázy môžete cvičením dosiahnuť maximálne výsledky počas cvičenia.

Väčšina cvičení sa vykonáva ležať na chrbte. Nohy sú ohnuté a neobývané, čo umožňuje funkčné obnovenie a zlepšený obeh. Na vykonávanie cvičení v domácom prostredí sa odporúča používať špeciálnu rohož. Cvičenie dokáže liečiť artrózu bedra.

Anton Igorevič Ostapenko

 • Mapa stránky
 • diagnostika
 • Kosti a kĺby
 • neuralgia
 • Chrbtica
 • prípravy
 • Ligamenty a svaly
 • zranenia

Cvičenie na kolennú artrózu 2 stupne

Hlavnými úlohami fyzioterapeutického cvičenia (LFK) sú zmiernenie bolesti a odstránenie príznakov artrózy kolena stupňa II. Gymnastika Complex zlepšuje celkový stav človeka, posilňuje kosti a kardiovaskulárny systém. Hlavným kritériom pre výkon gymnastiky s artrózou kolena je kombinácia súboru cvičení so skúseným inštruktorom alebo hosťujúcim reumatológom…

Najužitočnejšie fyzioterapeutické cvičenia

Intenzita MOVE & Flexion pri artróze kolena stupňa II závisí od správneho cvičenia a angažovanosti pacienta. Ak sa cvičebná terapia kombinuje s priebehom fyzioterapie, elektroforézy, bahna alebo hirudoterapie, kolenné kĺby sa rýchlo vrátia do normálu. Telesná výchova je nepostrádateľným pomocníkom s nasledujúcimi účinkami v postihnutej oblasti:

 • zmierňuje bolesť;
 • zväčšuje spoločný priestor;
 • zlepšuje krvný obeh;
 • pomáha posilňovať svaly;
 • opravuje poruchy chrbtice;
 • zlepšuje dýchacie funkcie.

Terapeutická gymnastika s artrózou je užitočná, ak pravidelne cvičíte. V tomto prípade sa funkcie kolenného kĺbu rýchlo zotavujú, dokonca aj v štádiu ochorenia II. Choroba nezmizne bez stopy, ale určite to nebude pokročiť. Pacient sa nielen vyhne chirurgickému zákroku alebo zdravotnému postihnutiu, ale vráti sa úplne do svojho normálneho rytmu života.

Vykonávacie pravidlá pre cvičebnú terapiu

Pri fyzickej liečbe artrózy II. Stupňa (gonartróza) musíte dodržiavať pravidlá, vďaka ktorým bude cvičebná terapia pre vás príjemným, efektívnym a bezpečným postupom:

 1. Udržujte rovnováhu medzi intenzívnym stresom kĺbov a dobou odpočinku. Aby bola obnova chrupavky úspešná, musíte si oddýchnuť koleno každých 5-6 hodín.
 2. Gymnastika bude účinná, ak cvičíte 30 – 40 minút denne, ale nie postupne, rozdelením času na 10 minút…
 3. Pohybujte sa pomaly na začiatku cvičenia a postupne zvyšujte amplitúdu.
 4. Cvičte terapiu od 3-krát do 4-6 opakovaní každého cvičenia.
 5. Počas cvičenia nenúťte koleno, neignorujte bolesť, vykonávajte jemné pohyby.
 6. Po 10 minútach gymnastiky si oddýchnite, roztiahnite nohy a pár minút odpočívajte na chrbte.

Cvičebný komplex

Cvičebná terapia zabraňuje rozvoju komplikácií artrózy a pomáha obnoviť činnosť kĺbov tým, že bráni ďalšej deformácii kosti. Liečebný telocvikový program zahŕňa množstvo aktivít. Jedná sa o gymnastické cvičenia, ktoré sa riešia v rôznych oblastiach tela, cvičenia na špeciálnych tréneroch a vo vode, rehabilitačné kurzy..

Pri gonartróze sú užitočné cvičenia, hatha yoga, pilates a mikromócie. Iba záťaže by mali byť minimálne pod dohľadom skúseného inštruktora. Krok za krokom sa dajú ľahko vytvoriť kolenné svaly pomocou krokov, ktoré sú inštalované v ortopedických centrách. Ich pracovným princípom je simulácia chôdze, ak je potrebné ďalšie zaťaženie.

Ležiaci na chrbte

 1. Narovnajte nohy, ohnite pravé koleno, zdvihnite pravú nohu, podržte nohu po dobu 5 až 7 sekúnd a sklopte ju do východiskovej polohy. Opakujte s ľavou nohou..
 2. Ohnite jednu nohu na koleno, potiahnite čo najviac proti žalúdku, držte 5 až 7 sekúnd, potom nohu najprv spustite na podlahu a potom koleno spustite (posuvným pohybom). Rovnaké pohyby opakujte s druhou nohou..
 3. Pohyby nôh, ktoré simulujú cyklistiku so striedaním aktívnej fázy a periódy odpočinku niekoľko sekúnd, sú vysoko účinné..
 4. Na uvoľnenie kolenného kĺbu ohnite obe nohy a zároveň sa snažte dotýkať pätiek pätami. V tejto polohe krátko zaistite, potom zaujmite východiskovú polohu a uvoľnite sa.
 5. Narovnať obe nohy, zdvihnúť 15 stupňov, vykonávať nožnicové pohyby s nohami striedajúcimi sa hore a dole.
 1. Zdvihnite jednu nohu narovnanú z podlahy na 30 stupňov, držte ju niekoľko sekúnd a uistite sa, že sú sliznice pevné. Svaly nôh sú čo najviac napnuté, telo pritlačené k podlahe. Pokúste sa dýchať rovnomerne. Pomaly sklopte nohu, potom to isté urobte s druhou nohou.
 2. Cvičte číslo 1, urobte to rýchlo a nohu držte 1-2 sekundy. Pomôže to zlepšiť prietok krvi do postihnutého kolenného kĺbu s artrózou II. Stupňa..
 3. Zdvihnite ruky a nohy tesne nad podlahu. Držte ich 30 sekúnd a potom sa veľmi pomaly vráťte do východiskovej polohy. Na posilnenie svalov kolena komplikujte úlohu. Pomaly sa pohybujte a roztiahnite ruky a nohy.
 4. Ohnite jednu nohu v pravom uhle, nadvihnite ju nad podlahu a zaistite ju na 30 sekúnd. Chrbát by sa nemal ohýbať a silno pritláčať žalúdok k podlahe. Pomaly sklopte nohu, odpočiňte si a urobte to isté pre druhú nohu.
 5. Vykonajte cvičenie č. 4 rýchlym tempom, ale pohyby by mali byť plynulé a intervaly medzi opakovaniami by mali byť najmenej 2 sekundy..
 1. Uchopte operadlo stoličky, vstúpte na prsty na nohách a počkajte 1 minútu. Po niekoľkých opakovaniach a odpočinku urobte z cvičenia dynamickejšiu verziu znova. Kolenné kĺby by mali byť napnuté a hladké..
 2. Postavte sa na operadlo stoličky, oprite sa o svoje podpätky, zamknite na 1 minútu. Zopakujte cvičenie pre dynamickejšiu verziu..
 3. Keď stojíte vzadu na stoličke, urobte plynulý prechod z chodidla na pätu. Pri artróze II. Stupňa toto cvičenie aktivuje krvné riečisko.
 4. Uchopte operadlo kresla oboma rukami. Dostaňte sa priamo na svoje chodidlá do strán. Pohyby by mali byť čo najpomalšie, aby sa posilnili svaly kolena.
 5. Otočte sa do strany k zadnej časti stoličky a jednou rukou ju uchopte. Stáčajte sa sem a tam.

Sedí na stoličke

 1. Vykonajte cvičebnú terapiu sedením na stoličke s narovnaným chrbtom. Položte ruky na kolená a zaistite ich. Utiahnite a uvoľnite svaly stehien a stále držte kolenné kĺby.
 2. Počiatočná poloha je rovnaká. Ručné kreslo. Zdvihnite narovnané nohy, rozmiestnite ich jeden po druhom, potom ich uchopte a znova spustite.
 3. Narovnajte obe nohy v polohe na sedenie, nedotýkajte sa rukou rukami podlahy bez ohýbania kolena.
 4. Na druhej strane ohnite a ohnite kolenné kĺby každej nohy a zaistite vyrovnanú nohu hore na niekoľko sekúnd.
 5. V rovnakej polohe najprv otočte jednu nohu do žalúdka a potom druhú, aby ste koleno ohli.
 6. Položte obe nohy na zem a potom ich roztiahnite nabok do šírky chodidla, postavte sa zo stoličky a roztiahnite ruky. Po 2-3 sekundách sa vráťte do východiskovej polohy.

Cvičenie vo vode

Cvičenie vo vode je úplnou náhradou za terapeutické cvičenie. Tento jedinečný vývoj zohľadňuje špecifické účinky vodného prostredia na ľudské telo, pretože hydrostatický tlak urýchľuje prietok krvi do kĺbov a zlepšuje metabolizmus. Aktivity v bazéne sa prejavujú ľuďom, ktorí trpia bolesťou a cvičia za normálnych podmienok. Tu je niekoľko cvičení:

 1. Kráčajte pomaly pozdĺž dna bazéna, ohýbajte a neohýbajte kolená 3-5 minút.
 2. Striedavo ohýbajte nohy a skúste sa dotknúť pätiek pätami.
 3. Pomaly choďte do bazéna, robte čiastočné drepy (až 30 krát), aby ste udržali tvár nad vodou.
 4. Plávať v akomkoľvek štýle a maximalizovať svoje nohy..

kontraindikácie

Cvičebná terapia kolennej artrózy by sa mala vykonávať počas prísnej remisie. Akákoľvek exacerbácia kolena by sa mala prerušiť, ak má pacient vzplanutie. Terapeutická gymnastika má tiež kontraindikácie:

 • akútne chronické choroby;
 • ťažké zranenia;
 • zhoršený prietok krvi mozgom a koronármi;
 • zvýšenie telesnej teploty;
 • krvácajúce
 • opuch kolenného kĺbu;
 • závažné kardiovaskulárne ochorenie;
 • pooperačné obdobie;
 • kýla.

Okrem kontraindikácií je zakázaný akýkoľvek pohyb, ktorý spôsobuje ostrú bolesť. Ak má pacient pri záťažovej terapii akékoľvek chronické ochorenie, potom by sa mala gymnastike vzdať najmenej jeden týždeň.

Terapeutické cvičenia s videom

Cvičebná terapia pomáha zvyšovať účinnosť liečby tohto ochorenia. Ale čo tí, ktorí nenavštívia bazény, rehabilitačné centrá a nepracujú s osobným trénerom? Využite niektoré z nižšie uvedených videonávodov, ktoré si môžete stiahnuť do svojho počítača a profesionálne ich spravovať doma. Keď cítite najmenšiu bolesť počas cvičenia, nezabudnite sledovať fyzický stav kolena a okamžite ju zlikvidujte.

Ako zmierniť bolesť kolien – moslim Jamaldinov

Osteoartritída kolena je výsledkom dlhodobej ťažkej fyzickej aktivity, nadváhou alebo vážnymi zraneniami kolena. Ak chcete odstrániť bolesť, ktorú potrebujete, aby ste úplne zmenili svoj životný štýl: dodržiavajte diétu bez solí, vzdajte sa ďalších libier, vzdajte sa tvrdej fyzickej práce a pravidelne vykonávajte terapeutické cvičenia. Pozrite sa na video, kde M. Jamaldinov, vedúci oddelenia rehabilitácie športu, zobrazuje kurz proti bolesti:

Cvičenie od Sergeja Bubnovského

Jedným z popredných ruských špecialistov, ktorí úspešne liečia artrózu kolien II. Stupňa, je lekár Michail Bubnovský. Vrcholom jeho liečebnej gymnastiky je chôdza po ceste, ktorá môže byť pre pacientov bolestivá. Ale s takouto terapiou existuje ochrana – domáce čalúnenie, ktoré vyžaduje, aby sa rozdrvený ľad zabalil do hustého tkaniva. Lekár má aj ďalšie jedinečné metódy. Pozrite sa na video s Bubnovského gymnastikou:

Liečebná gymnastika Evdokimenko

Renomovaný reumatológ Pavel Valeryevič Evdokimenko vie všetko o liečbe artritídy kolena. Napísal viac ako 10 kníh o tejto bežnej chorobe a ich obeh už prekročil pol milióna. Lekár ponúka každému osobný gymnastický komplex, ktorý vyvinul v dôsledku dlhoročnej úspešnej praxe. Pozrite sa na video ukazujúce gymnastiku s artrózou kolena od Evdokimenka:

Leave a Reply