Cvičenie po výmene kolena

Správne cvičenie po výmene kolena

V niektorých prípadoch sa úplná náhrada kolenného kĺbu protézou stáva jediným spôsobom, ako sa zbaviť nesnesiteľnej bolesti a udržať pohyblivosť končatín. Je veľmi zložitá a zodpovedná. Po endoprotéze by sa u pacienta mala neustále vyvíjať lézia a udržiavať svalový tonus. Rehabilitácia je rovnako dôležitá ako samotná operácia; Dôležitou súčasťou regenerácie je terapeutické cvičenie.

Závažné operácie sa vykonávajú iba v špecializovaných federálnych centrách, ktoré majú špecialistu na fyzioterapiu. Vyvíja osobný program školení pre každého pacienta na základe veku a stavu Move & Flexya. Komplexy sú vždy založené na spoločných akciách – v tomto článku sa budeme zaoberať základnými cvičeniami a ich implementačnými pravidlami.

Aké cvičenia sa odporúčajú po výmene kolena?

Je dôležité to vedieť! Šokovaní lekári: „Účinný a cenovo dostupný prostriedok proti bolesti kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Fyzikálna terapia je kľúčovou súčasťou pooperačnej rehabilitácie a endoprotetického umiestnenia. Jeho obsah sa líši v závislosti od fázy obnovy – celý termín je rozdelený do piatich fáz:

Hlavným účelom LFK

Názov termín
Včasná prevencia Prvý pooperačný týždeň Úprava endoprotézy, zahrievanie svalových vlákien a väzov, normalizácia krvného obehu
Skoré tonikum Druhý týždeň Nezávislý vývoj svalov a návyk na protézu
Je neskoro Od 15 dní do troch mesiacov Vývoj endoprotetických funkcií
adaptívne 3-6 mesiacov Plná aplikácia a regenerácia pohybu končatín
preventívna Po 6 mesiacoch Udržiavajte svalový tonus a funkciu kĺbov

Každá etapa má svoje nuansy a obsahuje sériu cvičení na správnu rehabilitáciu. Pooperačné zotavenie zahŕňa aj ďalšie opatrenia potrebné na zlepšenie kvality života liečenej osoby:

Program LFK sa rozvíja postupne – každý krok smerom k vámMove & Flex podrobne analyzujeme.

Včasné preventívne obdobie

Prvý týždeň po operácii zostáva pacient pod dohľadom lekára a fyzioterapeuta. Úlohou lekárskej gymnastiky je v súčasnosti prispôsobiť sa novým pocitom, „oživiť“ oslabené svaly a normalizovať krvný obeh. Všetky cvičenia sa vykonávajú pod dohľadom odborníka:

 1. Otočenie chodidla v smere hodinových ručičiek a proti smeru hodinových ručičiek.
 2. Ohýbanie a predlžovanie prstov.
 3. Pohyby nôh doľava a doprava, tam a späť.

Tieto rutiny vyzerajú ťažké a ťažké deň po výmene protézy, najmä u pacientov s obmedzenou pohyblivosťou nôh. Primárny vývoj kĺbov tiež pomáha predchádzať stagnácii krvi a tvorbe zrazenín a normalizuje tlak. Pacient sa bude musieť naučiť vstávať a chodiť znova a túto úlohu uľahčia krátke, ale pravidelné členkové pohyby..

Nasledujúce cvičenia by sa mali vykonať v prvom týždni po výmene kolena:

  Po tomto úsilí pritlačte zadnú časť kolena k posteli a vaše svaly zostaňte napnuté päť sekúnd. Robíme to striedavo pre každú nohu, 10-krát.

V počiatočných fázach rehabilitácie sa gymnastika vykonáva v polohe na chrbte s veľkou starostlivosťou a prísnym vedením lekára. Komplex by sa mal opakovať niekoľkokrát denne – pravidelnosť sa považuje za základ pre účinné zotavenie.

Pohyby môžu spočiatku spôsobiť nepohodlie, ale nemali by spôsobovať veľa bolesti. Ak pocítite akútnu bolesť pri ohýbaní, zdvíhaní alebo zdvíhaní nôh na bok, okamžite to oznámte lekárovi.

Pozitívne vyhodnotenie operácie v druhý alebo tretí deň môže viesť k tomu, že pacient vstane z postele, ale s maximálnou starostlivosťou a pozornosťou lekára. Musíte vstať takto:

 • najprv položte nohu na kĺb Move & Flex;
 • pred zdvíhaním sa končatina s protézou najskôr vytiahne dopredu bez ohybu;
 • potrebujú podporu – barle, opierky hlavy atď..

Keď sa snažíte urobiť prvé kroky, nekľačte na ovládacej nohe – jednoducho sa môžete ľahko dotknúť podlahy, bez toho, aby ste vstali. Endoprotéza sa musí „zvyknúť“, musí sa dostať na svoje miesto, takže prvý týždeň liečebnej gymnastiky je jemný a opatrný, ako je to možné..

Počiatočné tonické obdobie

Druhý týždeň sa zameriava na prispôsobenie operovaných pacientov umelému kolennému kĺbu; v tomto bode sa učí znova chodiť. Rovnako ako predtým, pohyby sa vykonávajú pod dohľadom odborníka. S pozitívnou liečivou dynamikou vám lekár predpíše nasledujúce cvičenia, ktoré sa vykonávajú v stoji a spoliehajú sa na niečo stabilné:

 • pritiahnutie nohy k sebe, ohnutie na kolene;
 • zdvihnutie končatiny a jej unesenie do strany;
 • zdvíhanie a ťahanie dozadu.

Začnú svoje prvé opatrné kroky a spoliehajú sa na barle, aby postupne presunuli bremeno na operačnú nohu. Komplex endoprotetického vývoja kolena zahŕňa pomalé a krátke prechádzky, ktoré pacientovi umožňujú rýchlo si zvyknúť na umelé koleno. Na zefektívnenie liečby sa odporúčajú aj ďalšie postupy odporúčané v tomto štádiu:

Dôležitou požiadavkou správnej rehabilitácie je opatrnosť pri implementácii každého z týchto opatrení. Druhý týždeň sa pripravuje na vykládku, takže cestné zaťaženie sa každým dňom zvyšuje. Špecialista dokončí komplex individuálne po absolvovaní dvoch alebo troch lekcií a overení správnosti a presnosti ich vykonávania.

Neskorá rehabilitácia

Táto fáza sa tiež nazýva domov, pretože po pozitívnej dynamike zotavenia je pacient prepustený z nemocnice po dvoch týždňoch. Teraz je jeho prácou robiť fyzické aktivity sám, čo vám pomôže dostať sa do normálneho rytmu života a naučiť sa znova slúžiť vo svojom každodennom živote. Je dôležité kontrolovať zmysly – nabíjanie by nemalo spôsobiť silnú a neznesiteľnú bolesť. Pohyby sa vykonávajú hladko a presne. Neskoré rehabilitácie zahŕňajú nasledujúce cvičenia:

  Sedieť na stoličke alebo posteli a zdvíhať nohu, ohýbať členok, robiť to kruhovým pohybom.

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Len nezabudnite aplikovať raz denne..

Tieto cvičenia sú kľúčom k programu obnovy po výmene kolena. Ich realizácia určuje svalový tonus, zlepšuje krvný obeh a rozvíja protézu.

Pacient môže znovu získať plnú mobilitu operovanej končatiny v kratšom časovom období pravidelným vykonávaním jednoduchého komplexu doma..

Operácie sa spočiatku vykonávajú s povinnou podporou pre pevný a stabilný objekt. Po obnovení programu sa program rozšíri a pridá:

 • drepy
 • ísť po schodoch hore;
 • triedy na stacionárnom bicykli;
 • kroku;
 • vodná gymnastika.

Trvanie prechádzok sa postupne zvyšuje, ale barle by sa nemali odstraňovať. Do konca neskorej fázy budú nahradené cukrovou trstinou, mali by sa však s podporou presunúť už teraz. Krok za krokom Naučte sa, ako postupovať – ​​Tento proces sa môže na prvý pohľad javiť ako nemožný, ale robí skvelú prácu pri tréningu operačnej nohy, čo urýchľuje regeneráciu…

Ladder Walking Tactics

 • Prvý krok sa urobí nohou Move & Flex, potom sa umiestni operačná končatina, barle sa posunú ako posledné.
 • Ústup s chorou končatinou, potom barle pohybovať a až potom Move & Flexy nohu.

Vstávanie po schodoch je vecou vstávania – vstávanie po operácii je oveľa ťažšie. Prvé triedy sa konajú s asistentom, ktorý bude poskytovať podporu. Nepoužívajte ihneď schody hore po schodoch..

Obdobie adaptácie

Tri mesiace po operácii sa život pacienta takmer vrátil k normálu. Gymnastika a fyzioterapia by sa však nemali prerušiť – naopak, zvyšuje sa záťaž. Pravidelné aktivity vám pomôžu zvládnuť vaše každodenné činnosti..

K týmto by sa mali pridať:

Tieto udalosti udržiavajú svalový tonus a saturujú krv kyslíkom. Malo by sa však zabrániť nadmernému zaťaženiu, pretože prevádzková končatina zostáva zraniteľná. Fyzikálna terapia so zavedením umelého kolenného kĺbu zahŕňa nasledujúce obmedzenia a zákazy:

 • vzpieranie;
 • beh
 • futbal
 • skákanie
 • aerobik
 • lyže, kolieskové korčule.

Výhodne sa základňa (predĺženie ohybu, zdvih nohy) uskutočňuje pomocou váh. Je prísne zakázané ohýbať končatinu bedra o viac ako 90 stupňov, čo s ňou vytvára ostré trhnutie.

Preventívne obdobie

Rehabilitácia sa považuje za úplnú po úplnom zahojení tkaniva, ale liečebná gymnastika sa vyžaduje aj šesť mesiacov po endoprotéze. V súčasnosti fyzické aktivity pomáhajú udržiavať svalový tonus, pohyblivosť končatín, preto nezabudnite aspoň na minimálne cvičenia. Ošetrenie domácnosti – chôdza, šoférovanie, horolezectvo a horolezectvo – už žiadne bolesti, ale buďte opatrní. Absencia náhlych pohybov pomôže zabrániť možným komplikáciám..

Cvičte doma a pravidelne napínajte nohu. Ak to chcete urobiť, nadvihnite ho o 90 stupňov do polohy naklonenia, pritiahnite ho k hrudníku, ohnite sa na koleno, vykonajte polovicu drepu s podperou, zdvihnutú nohu zdvihnite do strany a späť, s podperou a bez nej. Pozrite si informačné video so základnými preventívnymi opatreniami po artroplastike počas rehabilitácie a počas preventívneho obdobia.

Masáž po výmene kolena: základné pravidlá

Program regenerácie endoprotéz sa neobmedzuje iba na gymnastiku. Toto je sada nástrojov, ktorá vás zrýchli a odomkne a vráti sa do normálnej prevádzky. Masáž je ďalšou významnou súčasťou pooperačného zotavenia, ale musí sa robiť s veľkou starostlivosťou..

Terapeutické cvičenia v prvých mesiacoch môžu spôsobiť nepríjemné pocity a opuchy kĺbov – nemusíte sa báť. Masáž v tomto štádiu zlepší krvný obeh, zabráni trombom a uvoľní svaly.

Za žiadnych okolností by ste sa sami nemali pokúšať masírovať slabé miesta. Pooperačnú masáž vykonáva správne a bez rizika komplikácií!

Správne vykonaná masáž pomôže zmierniť bolesť z pohybu – dokonca aj pravidelná chôdza po výmene kolena spôsobí nepohodlie. Masáž končatín uľahčí celkový stav a urýchli hojenie tkanív.

Iné opatrenia

Pre endoprotézu nie je čas na zotavenie menej dôležitý ako samotný chirurgický proces. Nuansou výmeny kolena je to, že končatina sa bude musieť vrátiť do tónu a neustále si zachovávať svoju funkčnosť, inak budú pochybnosti o účinnosti protetickej úpravy. Preto rehabilitácia nekončí dva týždne, mesiac alebo dokonca šesť mesiacov – Move & Flex..

Včasná rehabilitácia začína deň po operácii, trvá dva týždne a po prepustení z kliniky vstupuje do adaptačného obdobia. Na vykonávanie najjednoduchších postupov nie sú potrebné žiadne jednoduché zariadenia ani simulátory..

Nezabudnite uviesť:

 1. Cvičte na bicykli – Konvenčná metóda restoratívnej medicíny s pozitívnym účinkom na kĺby a svaly. Pozoruhodným plusom cvičebného bicykla je schopnosť individuálne upravovať úroveň zaťaženia, čo znižuje riziko komplikácií v dôsledku cvičebnej terapie..
 2. Tréner pre vývoj kolien. Skvelý príklad – prístroj Artromort K1 na zlepšenie endoprotetického výkonu po výmene kĺbov. S pomocou špeciálnych zariadení sa fyzioterapeutické cvičenia stanú ľahšími a lepšími.

O pooperačných obmedzeniach hovoríme osobitne. Endoprotéza je komplexný postup, ktorý môže viesť ku komplikáciám a je potrebné sa mu vyhnúť:

 • Postupy MRI – niekedy je magnetická rezonancia odmietnutá na prítomnosť kovových prvkov v protéze;
 • niektoré športy, ktoré majú náhle pohyby nôh (napr.., futbal) Nemôžete trénovať ani tímové športy;
 • vane a sauny – vysoké teploty môžu spôsobiť krvné zrazeniny v prvom mesiaci po operácii, takže počkajte a čakajte na kúpeľ.

Rehabilitačný program, ktorý nahrádza kolenný kĺb umelou protézou, zahŕňa tiež úpravu životného štýlu a výživy, pokiaľ možno odmietanie zlých návykov. Skutočný výsledok prinesie iba súbor nástrojov. Fyzioterapeutické cvičenia sú však dôležitou a neoddeliteľnou súčasťou obdobia zotavenia..

Súvisiace články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život …
 • Máte obavy z nepohodlia, drvenia a systémovej bolesti …
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí …
 • Ale podľa toho, že si tieto verše prečítate, vám veľmi nepomohli …

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že bolesť kĺbov je skutočne účinná! Prečítajte si viac >>>

Leave a Reply