Diagnostika, liečba, prevencia a foto choroba prstovej artritídy

Spôsob liečby artritídy na prstoch závisí od jej klasifikácie

Strata artritídy prstov sa častejšie pozoruje v starobe. Diagnostikuje sa však u veľmi mladých pacientov po metakarpofalangálnych a interfalangeálnych zraneniach kĺbov. Klinicky sa artritída vyznačuje silnou bolesťou, opuchom a obmedzenou pohyblivosťou. Na odstránenie týchto príznakov sa bežne používajú metódy konzervatívnej liečby. Ale s ťažkou deformitou kĺbov prstov vyžaduje chirurgický zákrok.

Stručný opis artritídy prstov

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „K dispozícii je účinný a cenovo dostupný liek na ARTHRITA.“ Prečítajte si viac.

Prstová artritída je zápalové ochorenie, ktoré postihuje takmer všetky kĺbové štruktúry. V patologickom procese sú zahrnuté synoviálne membrány, kĺbové kapsuly, chrupavka, väzivo-šľacha. Artritída sa líši v pôvode, závažnosti, prognóze pre vás a Flex. Bez liečby sú kĺby úplne zničené a osoba je zdravotne postihnutá.

Formy a štádiá choroby

Prstová artritída môže byť akútna, subakútna, chronická. Ten sa vyvíja ignorovaním pacientov, ktorých príznaky sa objavujú v raných štádiách vývoja patológie. V ortopédii, reumatológii, traumatológii sa artritída klasifikuje podľa miesta zápalu:

 • monoartritída – izolácia jedinej lézie kíbu;
 • oligoartritída – súčasné alebo postupné poškodenie 2 až 3 kĺbov;
 • polyartritída – zapojenie viac ako 3 kĺbov prstov do zápalového procesu na rukách.

Existuje tiež primárna artritída, ktorá sa vyvíja v dôsledku traumy, infekcií, metabolických porúch a sekundárnych porúch, ktoré sa vyskytujú v pozadí deštruktívnych kostí, zmeny periartikulárneho tkaniva..

Fáza artritídy prsta najdôležitejšie znaky
Prvý (počiatočné zmeny) Nástup mierneho nepohodlia v pokoji zmizne a tuhosť pohybov sa rýchlo prechádza
Druhý (zvýšený zápal) Zvýšená bolesť, zlomenina prstov počas ohýbania alebo predlžovania prstov, znížený rozsah pohybu, opuch kĺbov
Tretí (deformácia kĺbu) Sčervenanie a opuch prstov, silná bolesť vo dne iv noci, stuhnutosť kĺbov
Štvrtý (ankylóza) Kĺbová fúzia, ktorá vedie k úplnej alebo čiastočnej imobilizácii kĺbov, deformácii kĺbov

Príčiny problémov s pohybom a flexibilitou

Artritída často postihuje prsty starších ľudí v dôsledku prirodzene oneskorených reakcií na zotavenie, zníženej produkcie kolagénu. U mladých pacientov sú príčinou zápalu kĺbov patológie, ktoré sa vyskytujú v tele alebo predchádzajúce traumy – zlomeniny, praskliny väzov, poškodenie svalov a šliach. Impulz na rozvoj artritídy môže byť spôsobený rôznymi vonkajšími a vnútornými provokatívnymi faktormi:

 • nešpecifické infekcie spôsobené stafylokokmi, streptokoky, ako je akútna tonzilitída;
 • špecifické infekcie – tuberkulóza, syfilis, kvapavka, chlamydia, brucelóza;
 • autoimunitné patológie vrátane psoriázy a dny;
 • vírusové ochorenia – opar, hepatitída B, príušnice;
 • dedičná predispozícia na narušený imunitný systém.

Medzi predbežné faktory patrí zvýšený stres prstov, časté monotónne pohyby, poruchy obehového systému, hormonálne zmeny.

Znaky a príznaky patológie

Najvýznamnejšie príznaky akútneho a subakútneho zápalu. Prstová koža napučiava, červená, je horúca. Postihnutý kĺb vyzerá oveľa väčší ako Move & Flex. Ťažký zápal spôsobuje znecitlivenie a brnenie. Každá flexia alebo predĺženie kĺbu je sprevádzané silnou bolesťou, klikaním, praskaním. Infekčná patológia je obzvlášť závažná:

 • telesná teplota môže prekročiť hodnoty subfebríl (37,1 – 38,0 ° C);
 • zimnica, potenie, horúčka;
 • gastrointestinálne poruchy sa vyskytujú u detí a oslabených dospelých.

Chronická artritída sa prejavuje ako mierna bolesť počas remisie, ktorá sa zhoršuje cvičením, podchladením. Metacarpophalangálne a interfalangeálne kĺby majú obmedzenú pohyblivosť, s občasným opuchom a začervenaním kože. Počas relapsov sa závažnosť symptómov významne zvyšuje.

Diagnostické metódy

Váš lekár môže mať podozrenie na artritídu v dôsledku špecifických príznakov, anamnézy, výsledkov funkčných testov. Na potvrdenie diagnózy sa používajú röntgenové lúče so štandardnými a laterálnymi projekciami alebo zväčšená rádiografia. Používajú sa tieto označenia:

 • zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI);
 • artrografia;
 • X-ray;
 • termografia.

Synoviálna tekutina sa odoberie na ďalšie vyšetrenie počas punkcie. Biochemické, sérologické testy môžu potvrdiť alebo vylúčiť reumatický pôvod artritídy, určiť typy patogénnych mikroorganizmov a ich citlivosť na antibiotiká v dôsledku infekčných patológií..

Ako liečiť artritídu

Pre artritídu 1 alebo 2 sa používajú konzervatívne metódy – lieky, masáže a fyzioterapia, masáže, cvičenie. Pacienti so závažnými ireverzibilnými deformitami metakarpofalangálnych a medzistavcových kĺbov sú nútení hľadať okamžitý chirurgický zákrok: artrotómia, endoprotéza, rekonštrukcia a artroplastika…

Všeobecné pravidlá zaobchádzania

Liečba patológií akéhokoľvek pôvodu je navrhnutá tak, aby eliminovala všetky príznaky, ich príčiny a zabránila zapojeniu tkanív a kĺbov Move & Flex do zápalového procesu. U pacientov s akútnou formou artritídy je uvedený ekonomický motorický režim. Odporúča sa vylúčiť zvýšené zaťaženie prstov, elastické obväzy alebo polotuhé ortopedické pomôcky na stabilizáciu štruktúr kĺbov a zníženie bolesti…

Drogová terapia

Na liečbu artritídy sa používajú lieky rôznych klinických a farmakologických skupín. Pri výbere liekov a ich formy berie lekár do úvahy typ patológie, závažnosť jej priebehu, závažnosť symptómov. Imunosupresíva sa napríklad aktívne používajú pri liečení reumatoidnej alebo reaktívnej artritídy. U pacientov s dnou je dokázané, že užívajú lieky na rozpustenie a odstránenie kryštálov kyseliny močovej.

Lieky na artritídu prstov Názov liekov Terapeutický účinok
Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) Diclofenac, Move & Flex, Ketoprofen, Meloxicam, Indometacin, Nimesulide Znížte stupeň bolesti, zastavte zápal štruktúr mäkkého tkaniva
glukokortikosteroidmi Metylprednizolón, triamcinolón, diprospán, dexametazón, kenalog Znížte zápalový proces, eliminujte najťažšiu bolesť
Svalové relaxanciá Midocalm, Baclosan, Sirdalud Spazmodické svaly kostry sa uvoľňujú
Prípravky obsahujúce vitamíny skupiny B Milgama, neurobión, pentovitis, neuromultivitída Zlepšenie inervácie a výživy tkanív, urýchlenie metabolizmu
Chondroprotektoriai Move & Flex, Move & Flex, Chondroxide, Structum, Teraflex, Alflutop Čiastočne opravte poškodené tkanivo chrupavky
Antikoagulanty, venoprotektory Niacín, eufilín, xantinol nikotinát, Trenthal Zlepšite prísun živín do kĺbov

Strava a životný štýl pri artritíde

Zhoršenie psychoemocionálneho stavu môže viesť k ďalšiemu poklesu artritídy. Preto lekári odporúčajú dodržiavať denný režim, chodiť na čerstvý vzduch, dobre spať. Je žiaduce vylúčiť z potravín úplne klobásy a cukrovinky, údené mäso, mastné mäso a pšeničnú múku. Potrebujete jesť viac čerstvého ovocia a zeleniny, mliečnych výrobkov, obilnín.

Dokonca aj „bežiaci“ ARTHRITIS je možné vyliečiť doma! Len nezabudnite aplikovať raz denne..

Každý deň by ste mali vypiť najmenej 2,5 litra tekutiny – čistej vody, mierne osolenej minerálnej vody, želé, duseného ovocia, šťavy. Pri dne sa musíte úplne vzdať mastného mäsa, bohatých polievok, šťaveľ, špenátu, alkoholu.

Fyzioterapeutické postupy

Liečba artritídy akejkoľvek etiológie nie je úplná bez fyzioterapie. Ihneď po úľave od akútneho zápalu sú pacienti podrobení elektroforéze glukokortikoidmi, NSAID, anestetikami a chondroprotektormi. Potom nasleduje 10 až 15 relácií magnetoterapie, ultrafialového ožarovania, vodoliečby, liečby UHF, bahna alebo diadynamických prúdov. Aplikácie s ozokeritom, parafínom sa používajú v remisnej fáze. Po fyzioterapii sa telo pacienta stáva citlivejším na lieky, predlžuje remisiu, zmierňuje bolesť a zápal.

Pri liečbe artritídy je potrebná najmä klasická masáž. Vykonávanie masážnych pohybov (trenie, miesenie, vibrácie) podporuje zlepšenie krvného obehu v prstoch, odstránenie zápalových produktov z chrupavky, mäkkých tkanív. Akupresúrna a vákuová masáž pre pacientov na posilnenie miestnej imunity, čistenie solí, toxínov, odstránenie miernej až strednej bolesti..

Endoprotéza kĺbov prstov

Indikácie pre chirurgickú liečbu sú závažné deformácie medzistavcových kĺbov, neúčinnosť konzervatívnej liečby počas niekoľkých mesiacov. U pacientov s reumatoidnou artritídou a artrózou sa vykonáva endoprotetická implantácia, aby sa obnovila pohyblivosť kĺbov. Ihneď po operácii sa začína rehabilitácia, ktorá trvá asi 3 mesiace. Počas regenerácie sa používa fyzioterapia a cvičebná terapia.

Gymnastika artritídy

Cvičebná súprava pozostáva z lekára cvičebnej terapie v závislosti od typu patológie a stupňa vývoja. Pacientom je ukázaná flexia a predĺženie prstov, otáčanie rúk, vyčnievanie a skreslenie dlaní. Je užitočné zbierať malé rozptýlené predmety, napríklad hrášok, poklepávať prstami po stole a simulovať hranie na klavíri. Denné terapeutické cvičenie Cvičenie pomáha posilňovať svaly, zvyšuje rozsah pohybu a stáva sa veľkou prevenciou rozvoja kontraktúr..

Ľudové lieky

Domáce mazivá, tinktúry, obklady sú počas akútneho a po akútneho obdobia zakázané, najmä ak obsahujú otepľovacie prísady (terpentín, zlatý fúzy, čierna reďkovka). Ľudové lieky sa používajú až po základnej terapii, v remisnej fáze, na odstránenie občasných bolestí prstov na nohách.

V ľudovom liečiteľstve sa bylinné čaje používajú na liečbu artritídy. Pripravujú sa z liečivých bylín s analgetickými, protizápalovými, miernymi diuretickými účinkami. Pri použití v kombinácii je terapeutická účinnosť byliny značne zvýšená. Zbierka artritídy obsahuje rovnaké časti suchých harmančekových a koriandrových kvetov, kukuričných stigiem, trávy bodkovanej, ľubovníka bodkovaného, ​​koreňa elektroampánu.

Ak chcete pripraviť bylinkový čaj, pridajte do 2 šálok vriacej vody lyžicu suchého bylinného materiálu. Po hodine prefiltrujte a vypite 3 polievkové lyžice 3-4 krát denne po jedle.

Veľká surová hľuza, ošúpaná, rozdrvená v jemnom strúhadle. Jemne vytlačte šťavu a roztiahnite zmes silnú vrstvu na prsty. Zaistite plastovým obalom, vlnenou látkou a gázovým obväzom. Nechajte komprimáciu jednu hodinu.

Listy čerstvej kapusty sa na niekoľko minút namočia do vriacej vody, sušia sa a dobre sa votierajú medzi dlane, kým sa neobjaví šťava. Na jednu stranu naneste tenkú vrstvu nemastného krému. Naneste vrstvu na boľavé prsty, zaistite filmom, gázovým obväzom. Trvanie procedúry – 1 hodina..

Do malty pridajte lyžicu hustého kvetového medu, mandľového oleja a ľanového oleja. Pridajte niekoľko kvapiek éterického oleja z tymiánu a 50 gramov liečivej vazelíny. Výsledná tekutá hmota sa prenesie do sklenenej nádoby s vekom, uloží sa v chladničke a trepe sa do prstov bolesťou.

Včelí bodnutie

Podobné liečenie sa zvyčajne uskutočňuje v ľudovom liečiteľstve na liečenie artritídy veľkých kĺbov. Koža prstov je tenká, prakticky neexistuje tuková vrstva, takže aj uštipnutie jednej včely môže spôsobiť závažný zápal a vyvolať alergickú reakciu. Táto terapia by sa mala používať iba po konzultácii s ortopédom alebo reumatológom.

Počas relácie hirudoterapie sú v bioaktívnych bodoch prstov nainštalované až 3 lekárske pijavice. Po uhryznutí pokožkou vstreknú sliny, nasýtené protizápalovými, antisemitačnými, analgetickými účinkami. Celkovo sa pacientom môže odporučiť 5 až 10 ošetrení s 2 až 3 dňovými prestávkami.

homeopatie

Apis mellifica, brionia, rustoxodendron, lidum, fytolacca, colchicum sú homeopatickými liekmi používanými pri liečení reumatoidnej, reaktívnej artritídy s dnou. Zložky sú zahrnuté v minimálnej koncentrácii. Tento spôsob liečby umožňuje „zvyknúť si“ na príznaky patológie bez toho, aby ostro reagoval na ich vzhľad.

Peroxid vodíka

Profesor Neumyvakin pred niekoľkými desaťročiami navrhol liečbu artritídy pomocou 3% peroxidu vodíka. 2 kvapky liečiva sa rozpustia v 1/2 šálky teplej vody a užijú sa po jedle. Každé 3 dni sa počet kvapiek zvyšuje o jeden, až kým počet neklesne na 8. Táto metóda liečby má svojich zástancov a oponentov, preto je potrebná predchádzajúca lekárska konzultácia. Vonkajšie použitie peroxidu vodíka na artritídu nemá zmysel.

Možné komplikácie

Neliečená artritída sa prejavuje chronickým priebehom. Všetky príznaky v tomto štádiu sú menej výrazné ako v akútnom a subakútnom období. Zápalový proces sa však pomaly šíri do tkanív a kĺbov Move & Flex, čo spôsobuje nezvratnú deformáciu. Po niekoľkých rokoch sa spoločný priestor roztopí a kĺb je úplne znehybnený. Osoba stráca sebaobranné zručnosti a stáva sa zdravotne postihnutým.

Prognózy a preventívne odporúčania

Infekčná artritída sa môže liečiť antibiotickou liečbou. Veľmi priaznivá predpoveď a jej reaktívna forma. Dna, psoriatická reumatoidná artritída ešte nie je úplne vyliečená. Hlavnou výzvou pre lekárov je dosiahnutie udržateľnej remisie.

Prevencia artritídy spočíva v odstránení nadmerného stresu na prstoch, včasnom vyliečení patológií, ktoré ich môžu vyvolať, najmä infekčných pôvodcov..

Súvisiace články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov a artritídu?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život …
 • Máte obavy z nepohodlia, drvenia a systémovej bolesti …
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí …
 • Ale podľa toho, že si tieto verše prečítate, vám veľmi nepomohli …

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že na ARTHRITIS existuje skutočne účinný prostriedok nápravy! Prečítajte si viac >>>

Spôsob liečby artritídy na prstoch závisí od jej klasifikácie

Strata artritídy prstov sa častejšie pozoruje v starobe. Diagnostikuje sa však u veľmi mladých pacientov po metakarpofalangálnych a interfalangeálnych zraneniach kĺbov. Klinicky sa artritída vyznačuje silnou bolesťou, opuchom a obmedzenou pohyblivosťou. Na odstránenie týchto príznakov sa bežne používajú metódy konzervatívnej liečby. Ale s ťažkou deformitou kĺbov prstov vyžaduje chirurgický zákrok.

Stručný opis artritídy prstov

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „K dispozícii je účinný a cenovo dostupný liek na ARTHRITA.“ Prečítajte si viac.

Prstová artritída je zápalové ochorenie, ktoré postihuje takmer všetky kĺbové štruktúry. V patologickom procese sú zahrnuté synoviálne membrány, kĺbové kapsuly, chrupavka, väzivo-šľacha. Artritída sa líši v pôvode, závažnosti, prognóze pre vás a Flex. Bez liečby sú kĺby úplne zničené a osoba je zdravotne postihnutá.

Formy a štádiá choroby

Prstová artritída môže byť akútna, subakútna, chronická. Ten sa vyvíja ignorovaním pacientov, ktorých príznaky sa objavujú v raných štádiách vývoja patológie. V ortopédii, reumatológii, traumatológii sa artritída klasifikuje podľa miesta zápalu:

 • monoartritída – izolácia jedinej lézie kíbu;
 • oligoartritída – súčasné alebo postupné poškodenie 2 až 3 kĺbov;
 • polyartritída – zapojenie viac ako 3 kĺbov prstov do zápalového procesu na rukách.

Existuje tiež primárna artritída, ktorá sa vyvíja v dôsledku traumy, infekcií, metabolických porúch a sekundárnych porúch, ktoré sa vyskytujú v pozadí deštruktívnych kostí, zmeny periartikulárneho tkaniva..

Fáza artritídy prsta najdôležitejšie znaky
Prvý (počiatočné zmeny) Nástup mierneho nepohodlia v pokoji zmizne a tuhosť pohybov sa rýchlo prechádza
Druhý (zvýšený zápal) Zvýšená bolesť, zlomenina prstov počas ohýbania alebo predlžovania prstov, znížený rozsah pohybu, opuch kĺbov
Tretí (deformácia kĺbu) Sčervenanie a opuch prstov, silná bolesť vo dne iv noci, stuhnutosť kĺbov
Štvrtý (ankylóza) Kĺbová fúzia, ktorá vedie k úplnej alebo čiastočnej imobilizácii kĺbov, deformácii kĺbov

Príčiny problémov s pohybom a flexibilitou

Artritída často postihuje prsty starších ľudí v dôsledku prirodzene oneskorených reakcií na zotavenie, zníženej produkcie kolagénu. U mladých pacientov sú príčinou zápalu kĺbov patológie, ktoré sa vyskytujú v tele alebo predchádzajúce traumy – zlomeniny, praskliny väzov, poškodenie svalov a šliach. Impulz na rozvoj artritídy môže byť spôsobený rôznymi vonkajšími a vnútornými provokatívnymi faktormi:

 • nešpecifické infekcie spôsobené stafylokokmi, streptokoky, ako je akútna tonzilitída;
 • špecifické infekcie – tuberkulóza, syfilis, kvapavka, chlamydia, brucelóza;
 • autoimunitné patológie vrátane psoriázy a dny;
 • vírusové ochorenia – opar, hepatitída B, príušnice;
 • dedičná predispozícia na narušený imunitný systém.

Medzi predbežné faktory patrí zvýšený stres prstov, časté monotónne pohyby, poruchy obehového systému, hormonálne zmeny.

Znaky a príznaky patológie

Najvýznamnejšie príznaky akútneho a subakútneho zápalu. Prstová koža napučiava, červená, je horúca. Postihnutý kĺb vyzerá oveľa väčší ako Move & Flex. Ťažký zápal spôsobuje znecitlivenie a brnenie. Každá flexia alebo predĺženie kĺbu je sprevádzané silnou bolesťou, klikaním, praskaním. Infekčná patológia je obzvlášť závažná:

 • telesná teplota môže prekročiť hodnoty subfebríl (37,1 – 38,0 ° C);
 • zimnica, potenie, horúčka;
 • gastrointestinálne poruchy sa vyskytujú u detí a oslabených dospelých.

Chronická artritída sa prejavuje ako mierna bolesť počas remisie, ktorá sa zhoršuje cvičením, podchladením. Metacarpophalangálne a interfalangeálne kĺby majú obmedzenú pohyblivosť, s občasným opuchom a začervenaním kože. Počas relapsov sa závažnosť symptómov významne zvyšuje.

Diagnostické metódy

Váš lekár môže mať podozrenie na artritídu v dôsledku špecifických príznakov, anamnézy, výsledkov funkčných testov. Na potvrdenie diagnózy sa používajú röntgenové lúče so štandardnými a laterálnymi projekciami alebo zväčšená rádiografia. Používajú sa tieto označenia:

 • zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI);
 • artrografia;
 • X-ray;
 • termografia.

Synoviálna tekutina sa odoberie na ďalšie vyšetrenie počas punkcie. Biochemické, sérologické testy môžu potvrdiť alebo vylúčiť reumatický pôvod artritídy, určiť typy patogénnych mikroorganizmov a ich citlivosť na antibiotiká v dôsledku infekčných patológií..

Ako liečiť artritídu

Pre artritídu 1 alebo 2 sa používajú konzervatívne metódy – lieky, masáže a fyzioterapia, masáže, cvičenie. Pacienti so závažnými ireverzibilnými deformitami metakarpofalangálnych a medzistavcových kĺbov sú nútení hľadať okamžitý chirurgický zákrok: artrotómia, endoprotéza, rekonštrukcia a artroplastika…

Všeobecné pravidlá zaobchádzania

Liečba patológií akéhokoľvek pôvodu je navrhnutá tak, aby eliminovala všetky príznaky, ich príčiny a zabránila zapojeniu tkanív a kĺbov Move & Flex do zápalového procesu. U pacientov s akútnou formou artritídy je uvedený ekonomický motorický režim. Odporúča sa vylúčiť zvýšené zaťaženie prstov, elastické obväzy alebo polotuhé ortopedické pomôcky na stabilizáciu štruktúr kĺbov a zníženie bolesti…

Drogová terapia

Na liečbu artritídy sa používajú lieky rôznych klinických a farmakologických skupín. Pri výbere liekov a ich formy berie lekár do úvahy typ patológie, závažnosť jej priebehu, závažnosť symptómov. Imunosupresíva sa napríklad aktívne používajú pri liečení reumatoidnej alebo reaktívnej artritídy. U pacientov s dnou je dokázané, že užívajú lieky na rozpustenie a odstránenie kryštálov kyseliny močovej.

Lieky na artritídu prstov Názov liekov Terapeutický účinok
Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) Diclofenac, Move & Flex, Ketoprofen, Meloxicam, Indometacin, Nimesulide Znížte stupeň bolesti, zastavte zápal štruktúr mäkkého tkaniva
glukokortikosteroidmi Metylprednizolón, triamcinolón, diprospán, dexametazón, kenalog Znížte zápalový proces, eliminujte najťažšiu bolesť
Svalové relaxanciá Midocalm, Baclosan, Sirdalud Spazmodické svaly kostry sa uvoľňujú
Prípravky obsahujúce vitamíny skupiny B Milgama, neurobión, pentovitis, neuromultivitída Zlepšenie inervácie a výživy tkanív, urýchlenie metabolizmu
Chondroprotektoriai Move & Flex, Move & Flex, Chondroxide, Structum, Teraflex, Alflutop Čiastočne opravte poškodené tkanivo chrupavky
Antikoagulanty, venoprotektory Niacín, eufilín, xantinol nikotinát, Trenthal Zlepšite prísun živín do kĺbov

Strava a životný štýl pri artritíde

Zhoršenie psychoemocionálneho stavu môže viesť k ďalšiemu poklesu artritídy. Preto lekári odporúčajú dodržiavať denný režim, chodiť na čerstvý vzduch, dobre spať. Je žiaduce vylúčiť z potravín úplne klobásy a cukrovinky, údené mäso, mastné mäso a pšeničnú múku. Potrebujete jesť viac čerstvého ovocia a zeleniny, mliečnych výrobkov, obilnín.

Dokonca aj „bežiaci“ ARTHRITIS je možné vyliečiť doma! Len nezabudnite aplikovať raz denne..

Každý deň by ste mali vypiť najmenej 2,5 litra tekutiny – čistej vody, mierne osolenej minerálnej vody, želé, duseného ovocia, šťavy. Pri dne sa musíte úplne vzdať mastného mäsa, bohatých polievok, šťaveľ, špenátu, alkoholu.

Fyzioterapeutické postupy

Liečba artritídy akejkoľvek etiológie nie je úplná bez fyzioterapie. Ihneď po úľave od akútneho zápalu sú pacienti podrobení elektroforéze glukokortikoidmi, NSAID, anestetikami a chondroprotektormi. Potom nasleduje 10 až 15 relácií magnetoterapie, ultrafialového ožarovania, vodoliečby, liečby UHF, bahna alebo diadynamických prúdov. Aplikácie s ozokeritom, parafínom sa používajú v remisnej fáze. Po fyzioterapii sa telo pacienta stáva citlivejším na lieky, predlžuje remisiu, zmierňuje bolesť a zápal.

Pri liečbe artritídy je potrebná najmä klasická masáž. Vykonávanie masážnych pohybov (trenie, miesenie, vibrácie) podporuje zlepšenie krvného obehu v prstoch, odstránenie zápalových produktov z chrupavky, mäkkých tkanív. Akupresúrna a vákuová masáž pre pacientov na posilnenie miestnej imunity, čistenie solí, toxínov, odstránenie miernej až strednej bolesti..

Endoprotéza kĺbov prstov

Indikácie pre chirurgickú liečbu sú závažné deformácie medzistavcových kĺbov, neúčinnosť konzervatívnej liečby počas niekoľkých mesiacov. U pacientov s reumatoidnou artritídou a artrózou sa vykonáva endoprotetická implantácia, aby sa obnovila pohyblivosť kĺbov. Ihneď po operácii sa začína rehabilitácia, ktorá trvá asi 3 mesiace. Počas regenerácie sa používa fyzioterapia a cvičebná terapia.

Gymnastika artritídy

Cvičebná súprava pozostáva z lekára cvičebnej terapie v závislosti od typu patológie a stupňa vývoja. Pacientom je ukázaná flexia a predĺženie prstov, otáčanie rúk, vyčnievanie a skreslenie dlaní. Je užitočné zbierať malé rozptýlené predmety, napríklad hrášok, poklepávať prstami po stole a simulovať hranie na klavíri. Denné terapeutické cvičenie Cvičenie pomáha posilňovať svaly, zvyšuje rozsah pohybu a stáva sa veľkou prevenciou rozvoja kontraktúr..

Ľudové lieky

Domáce mazivá, tinktúry, obklady sú počas akútneho a po akútneho obdobia zakázané, najmä ak obsahujú otepľovacie prísady (terpentín, zlatý fúzy, čierna reďkovka). Ľudové lieky sa používajú až po základnej terapii, v remisnej fáze, na odstránenie občasných bolestí prstov na nohách.

V ľudovom liečiteľstve sa bylinné čaje používajú na liečbu artritídy. Pripravujú sa z liečivých bylín s analgetickými, protizápalovými, miernymi diuretickými účinkami. Pri použití v kombinácii je terapeutická účinnosť byliny značne zvýšená. Zbierka artritídy obsahuje rovnaké časti suchých harmančekových a koriandrových kvetov, kukuričných stigiem, trávy bodkovanej, ľubovníka bodkovaného, ​​koreňa elektroampánu.

Ak chcete pripraviť bylinkový čaj, pridajte do 2 šálok vriacej vody lyžicu suchého bylinného materiálu. Po hodine prefiltrujte a vypite 3 polievkové lyžice 3-4 krát denne po jedle.

Veľká surová hľuza, ošúpaná, rozdrvená v jemnom strúhadle. Jemne vytlačte šťavu a roztiahnite zmes silnú vrstvu na prsty. Zaistite plastovým obalom, vlnenou látkou a gázovým obväzom. Nechajte komprimáciu jednu hodinu.

Listy čerstvej kapusty sa na niekoľko minút namočia do vriacej vody, sušia sa a dobre sa votierajú medzi dlane, kým sa neobjaví šťava. Na jednu stranu naneste tenkú vrstvu nemastného krému. Naneste vrstvu na boľavé prsty, zaistite filmom, gázovým obväzom. Trvanie procedúry – 1 hodina..

Do malty pridajte lyžicu hustého kvetového medu, mandľového oleja a ľanového oleja. Pridajte niekoľko kvapiek éterického oleja z tymiánu a 50 gramov liečivej vazelíny. Výsledná tekutá hmota sa prenesie do sklenenej nádoby s vekom, uloží sa v chladničke a trepe sa do prstov bolesťou.

Včelí bodnutie

Podobné liečenie sa zvyčajne uskutočňuje v ľudovom liečiteľstve na liečenie artritídy veľkých kĺbov. Koža prstov je tenká, prakticky neexistuje tuková vrstva, takže aj uštipnutie jednej včely môže spôsobiť závažný zápal a vyvolať alergickú reakciu. Táto terapia by sa mala používať iba po konzultácii s ortopédom alebo reumatológom.

Počas relácie hirudoterapie sú v bioaktívnych bodoch prstov nainštalované až 3 lekárske pijavice. Po uhryznutí pokožkou vstreknú sliny, nasýtené protizápalovými, antisemitačnými, analgetickými účinkami. Celkovo sa pacientom môže odporučiť 5 až 10 ošetrení s 2 až 3 dňovými prestávkami.

homeopatie

Apis mellifica, brionia, rustoxodendron, lidum, fytolacca, colchicum sú homeopatickými liekmi používanými pri liečení reumatoidnej, reaktívnej artritídy s dnou. Zložky sú zahrnuté v minimálnej koncentrácii. Tento spôsob liečby umožňuje „zvyknúť si“ na príznaky patológie bez toho, aby ostro reagoval na ich vzhľad.

Peroxid vodíka

Profesor Neumyvakin pred niekoľkými desaťročiami navrhol liečbu artritídy pomocou 3% peroxidu vodíka. 2 kvapky liečiva sa rozpustia v 1/2 šálky teplej vody a užijú sa po jedle. Každé 3 dni sa počet kvapiek zvyšuje o jeden, až kým počet neklesne na 8. Táto metóda liečby má svojich zástancov a oponentov, preto je potrebná predchádzajúca lekárska konzultácia. Vonkajšie použitie peroxidu vodíka na artritídu nemá zmysel.

Možné komplikácie

Neliečená artritída sa prejavuje chronickým priebehom. Všetky príznaky v tomto štádiu sú menej výrazné ako v akútnom a subakútnom období. Zápalový proces sa však pomaly šíri do tkanív a kĺbov Move & Flex, čo spôsobuje nezvratnú deformáciu. Po niekoľkých rokoch sa spoločný priestor roztopí a kĺb je úplne znehybnený. Osoba stráca sebaobranné zručnosti a stáva sa zdravotne postihnutým.

Prognózy a preventívne odporúčania

Infekčná artritída sa môže liečiť antibiotickou liečbou. Veľmi priaznivá predpoveď a jej reaktívna forma. Dna, psoriatická reumatoidná artritída ešte nie je úplne vyliečená. Hlavnou výzvou pre lekárov je dosiahnutie udržateľnej remisie.

Prevencia artritídy spočíva v odstránení nadmerného stresu na prstoch, včasnom vyliečení patológií, ktoré ich môžu vyvolať, najmä infekčných pôvodcov..

Súvisiace články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov a artritídu?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život …
 • Máte obavy z nepohodlia, drvenia a systémovej bolesti …
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí …
 • Ale podľa toho, že si tieto verše prečítate, vám veľmi nepomohli …

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že na ARTHRITIS existuje skutočne účinný prostriedok nápravy! Prečítajte si viac >>>

Leave a Reply