Diéta na kĺbovú artritídu, čo sa dá a nemôže jesť

Strava s artritídou: správna výživa

artritída vedúce medzi chorobami kĺbov. Choroba sa často stáva chronickou, aktívne progreduje a často vedie k zdravotnému postihnutiu.

Choroby spojené so syndrómom kĺbov sa zvyčajne neobjavujú ako samostatné choroby, ale patria do systému rôznych metabolických a reumatických porúch. Strava s artritídou by sa preto mala plánovať podľa príčiny choroby, stavu pacienta a predpísaných liekov. Zvažuje sa aj forma priebehu choroby – akútna, chronická alebo remisia.

Výživa pri reumatoidnej artritíde

Liečba diétou je dôležitou súčasťou liečby reumatoidnej artritídy. Jeho monitorovanie môže znížiť zápaly kĺbov a alergie na tkanivá, posilniť spojivové tkanivá a určiť metabolizmus. Pri príprave stravy by sa mal brať do úvahy súčasný stav pacienta. Chcú vedieť, či je choroba v aktívnej fáze, do akej miery sú poškodené kĺby alebo či sú nejaké problémy s prietokom krvi a metabolizmom bielkovín (amyloidóza)..

Strava s reumatoidnou artritídou pomôže:

 • Poskytovanie energie a základných živín pre telo;
 • Vyvážte stravu pacienta týkajúcu sa živín (bielkovín, tukov a uhľohydrátov) a stopových prvkov (vitamíny, organické kyseliny, stopové prvky).

Základné pravidlá výživy pre pacientov s reumatoidnou artritídou:

 1. jesť menej tukov a jednoduchých uhľohydrátov;
 2. znížte príjem soli na 3-5 gramov denne;
 3. jesť 5-6 krát denne v malých porciách;
 4. po zhoršení choroby konzumujte výrobky, ktoré chránia gastrointestinálny trakt.

Schéma reumatoidnej artritídy je založená na strave č. 10-P, založené na Pevznerovi. Patria sem nasledujúce obmedzenia:

Denná dávka Všeobecné odporúčania Exacerbačná fáza Remisná fáza
Kalórie, kcal 2400 (normálna hmotnosť) / 1800-1920 (s nadváhou) 1700-1800
Proteín, g 100 70 90-100
Tuk, g 70 70-75 75-80
Sacharidy, g 250 300
Soľ, g 3-5 2-3 5-6
Celkový objem tekutiny, g 0,8-1 1

V prípade ťažkej polyartritídy s opuchom a metabolizmom uhľohydrátov a vody a solí by sa namiesto toho mali použiť komplexné uhľohydráty – zelenina a ovocie, obilniny. Spotreba cukru sa zníži na 20 gramov denne. Znížený príjem kalórií zmierni bolesť a zápal, zníži autoimunitné reakcie, nadváhu a následne zaťaženie kĺbov..

Príjem proteínov by sa mal obmedziť, pretože prispievajú k rozvoju autoimunitných zápalových reakcií v tele. Zároveň by živočíšna bielkovina v potrave mala tvoriť najmenej 60% denného príjmu bielkovín. Ak zápal ustúpi, príjem bielkovín by sa mal zvýšiť na 90 gramov denne. To je nevyhnutné na začatie regeneračných procesov tela..

Počas exacerbácie by sa jedlo malo variť, dusiť alebo krájať. Je potrebné opustiť ťažké vývary – mäso, ryby, huby, korenené jedlá a údené mäso. Toto je obzvlášť dôležité pri užívaní liekov, ktoré zhoršujú funkciu tráviaceho traktu. Tieto zahŕňajú NSAID, kyselinu salicylovú a steroidné hormóny. Z dôvodu ich dlhodobého používania potrebuje telo bielkoviny, preto by ste v tomto okamihu nemali obmedzovať svoju stravu.

Do stravy by mali byť zahrnuté potraviny bohaté na kyselinu askorbovú, vitamín B3 a bioflavonoidy. Patria sem bobule, citrusové plody a jablká, paprika, otruby, zelený čaj.

Počas remisie choroby môžete jesť úplne. Zároveň obmedzte príjem jednoduchých uhľohydrátov – cukor a med, pečenie, džemy. Nemôžete piť silný čaj a kávu, nápoje sýtené oxidom uhličitým a alkohol – môžu ochorenie zhoršiť. Je potrebné jesť čiastkové dávky 5-6 krát denne.

Iné diéty sa používajú aj na reumatoidnú artritídu – stredomorské, bezlepkové, diéta Dong, Sister Hills a ďalšie. Všetky tieto obmedzenia zahŕňajú obmedzenia na výrobky obsahujúce chemické prísady, mäso (hovädzie, bravčové), citrusové plody a mliečne výrobky.

Diéta na dnu Artritída

V prípade dny sa artritída často prejavuje poškodením prstov v dôsledku narušenia metabolizmu purínov v tele. V tomto prípade sa usadeniny soli kyseliny močovej akumulujú v synoviálnej membráne kĺbov.

Pri diéte na liečbu dny sa musia dodržiavať tieto pravidlá:

 • obmedzovať potraviny s vysokým obsahom kyseliny šťaveľovej a purínov: všetky druhy mäsa, drobov, sardiniek a červených rýb, morských plodov, droždia a strukovín;
 • znižujú príjem bielkovín a živočíšnych tukov av prípade nadváhy sacharidy;
 • mierna spotreba chloridu sodného;
 • jesť viac zásaditých potravín – zelenina, mlieko;
 • piť veľa tekutín, ak nie sú kontraindikácie.

Diéta s dnou artritídy je založená na fyziologicky kompletnej strave č. 6 podľa Pevznerovej normy zamerané na:

 1. regulovať metabolizmus purínových báz;
 2. redukujú soli kyseliny močovej;
 3. zvýšiť koncentráciu zásady v moči.

Všeobecné obmedzenia týchto diét sú:

Denná dávka Strava číslo 6 Diéta číslo 6-E
Kalórie, kcal 2750-2800 1900-2000
Proteín, g 70-80 70
Tuk, g 80-90 80
Sacharidy, g 400 250
Soľ, g 10 10
Celkový objem tekutiny, l 2

Mali by ste radšej znížiť príjem jednoduchých uhľohydrátov – med, pšeničný chlieb, sladké jedlá a sladkosti. Mäso a ryby by mali byť na strave maximálne 1-2 krát týždenne. Zelenina a ovocie by sa mali jesť surové, vyprážané alebo varené. Vypite zásaditú minerálnu vodu. Je potrebné jesť trochu 5-6 krát denne.

Lekári odporúčajú nalačno 1-2 dni v týždni:

 • ovocie a zelenina: do 1,5 kg zeleniny alebo ovocia, 500 ml odvarov bez šípiek;
 • mliečne výrobky: 1 liter mlieka, 200 g tvarohu;
 • kefír: 2 l kefíru;
 • tvaroh: 500 g netučného tvarohu, 500 ml mlieka.

V akútnej fáze ochorenia je nevyhnutné dodržiavať prísnu diétu. Zároveň by sa malo úplne opustiť jedlo z mäsa a rýb. Do menu zadajte vegetariánske výrobky, mliečne výrobky, zeleninové, bylinné a ovocné dekorácie, džúsy. Môžete variť nízkotučnú kašu, zeleninové polievky. Musí sa zvýšiť spotreba nesýtených alkalických minerálnych vôd.

Počas exacerbácie choroby môžu byť dni nalačno usporiadané okolo jedného dňa. Ale nie trpieť na dnu artritídy – to spôsobuje náhle skoky v hladine kyseliny močovej.

Diéta na psoriatickú artritídu

Pre pacientov so psoriatickou artritídou je dôležité dodržiavať diétu. Pomáha:

 • určiť metabolizmus a gastrointestinálne funkcie;
 • na vyváženie zloženia kyselín a zásad v tele;
 • zníženie prejavov choroby a miery exacerbácie;
 • zvýšiť všeobecnú imunitu.

Strava by mala byť individualizovaná podľa klinických prejavov, rýchlosti vývoja ochorenia, imunity tela a metabolického profilu…

Nezahŕňajte do stravy:

 • mastné mäso;
 • konzervované a údené mäso;
 • korenie a nakladaná zelenina;
 • korenené jedlo;
 • pečenie masla.

Výhodná je zelenina a ovocie bohaté na vlákninu – kapusta, mrkva, repa a jablká. Aktivujú gastrointestinálnu motilitu, bránia zápche, nasýtia telo makroživinami a mikroživinami a očistia ich od toxínov. Do stravy sa tiež pridávajú rastlinné oleje a zásaditá minerálna voda. Pacientovi sa v priebehu dňa zobrazujú časté jedlá v malých porciách. Prísna strava by sa mala dodržiavať po dlhú dobu..

S rozvojom polyartritídy a akútnym priebehom choroby so zmenami kĺbov sa príjem uhľohydrátov znižuje na 200 až 250 gramov za deň a uhľohydráty na 70 až 80 gramov za deň. Nejedzte mäsové a rybie bujóny. Ryby a mäso používajte iba v tepelne upravenom, bez solí a obmedzenom množstve. Okrem toho je v strave zahrnutá zelenina, ovocie a bobule. Odporúča sa piť šťavu z nápojov, ako aj pripraviť čaj z odvarov z ruží, bobúľ rakytníka rakytného a popola horského. Príjem tekutín by sa mal zvýšiť na 1,5 litra za deň.

V prípade tichej a pomalej psoriatickej artritídy lekári odporúčajú organizovať pôstné dni iba pomocou zeleniny a ovocia.

Ak reumatológ predpisuje hormonálne a protizápalové lieky a lieky obsahujúce salicylát, diétny režim sa upraví takto:

 • výrobky s vysokou kvalitou bielkovín a aminokyselín – morské plody, chudé mäso a ryby, tvaroh, zelenina, ovocie a bobule;
 • príjem živočíšneho tuku, soli a uhľohydrátov je obmedzený;
 • znížiť príjem cukru;
 • – znížiť príjem potravín v prítomnosti kyseliny šťaveľovej – droby, koncentrovaný vývar z mäsa a rýb, aspika, soleného syra, paradajok, čokolády, zeleru, špenátu a šťaveľa;
 • nasýtená strava s vysokým obsahom draslíka – čerstvé ovocie a zelenina, sušené ovocie.

Krmivo na artritídu prstov

Mnoho pacientov sa zaujíma o lekársku diétu artritídy prstov. Ak chcete naplánovať svoju stravu, musíte najprv určiť príčinu tejto choroby. Patológia ruky kĺbov s reumatoidnou artritídou, dnou, psoriázou a traumatickými dôsledkami.

Preto odborníci na výživu radia najskôr vylúčiť reumatoidnú artritídu darovaním krvných protilátok:

 • na cyklický citrulínový peptid, anti-CCP;
 • na modifikovaný citrulín Vimentin – Anti-MCV.

Tieto analýzy poskytujú najpresnejší výsledok. Krvný test na reumatické testy nestačí na presnú diagnostiku.

Okrem toho sa vykonáva röntgen rúk. A až po presnej diagnóze je predpísaná a vyvinutá špeciálna strava.

Autorizované produkty

Jedlo z artritídy by malo pozostávať hlavne z vegetariánskych polievok alebo jedál na ľahkom mäsovom a rybom vývare. Kuracie, morčacie a králiky sú lepšie na prípravu druhých jedál. Musia byť varené alebo vyprážané. Môžete variť morské a riečne ryby s nízkym obsahom tuku.

Povolené sú všetky druhy olejov: ľanový, olivový, nesolený krém. Omeletu môžete variť bez žĺtkov a jesť obilniny v akejkoľvek verzii ich prípravy. Nízkotučný tvaroh a mlieko, ako aj výrobky z kyslého mlieka a nízkotučný syr sú dôležitou súčasťou stravy.

Telo by malo byť bohaté na zeleninu a ovocie v akejkoľvek forme: varené alebo dusené, vinaigrette a rastlinný olej. Z cukroviniek si môžete pripraviť marshmallows a marshmallows, marmeládu, cukrovinky a džemy bez čokolády. Zo všetkých povolených nápojov: ľahko uvarený zelený čaj, kompóty, džúsy, čakanka a civet. Môžete robiť odvar z ruží a pšeničných otrúb. Odporúča sa piť slabo mineralizovanú alkalickú minerálnu vodu.

Zoznam povolených produktov

Proteín, g Tuk, g Sacharidy, g Kalórie, kcal Zelenina a zelenina tekvica 0.6 0.3 4.6 24 karfiol 2.5 0.3 5.4 30 zemiaky 2.0 0.4 18.1 80 mrkva 1.3 0,1 6.9 32 uhorky 0.8 0,1 2.8 15 tekvica 0.6 0,1 4.3 19 zeler 0.9 0,1 2.1 12 tekvica 1.3 0.3 7.7 28 kôpor 2.5 0,5 6.3 38 Ovocie marhuľa 0.9 0,1 8.10 41 oranžový 0.9 0.2 8.1 36 vodný melón 0.6 0,1 5.8 25 hruška 0.4 0.3 10.9 42 slivka 0.8 0.3 9.6 42 jablko 0.4 0.4 9.8 47 Orechy a sušené ovocie sušené marhule 5.2 0.3 51.0 215 tekvicové semená 24.5 45.8 4.7 556 slivky 2.3 0.7 57.5 231 Pekárske výrobky pšeničný chlieb 8.1 1.0 48.8 242 otruby 7.5 1.3 45.2 227 celozrnný chlieb 1.10 2.3 57.1 295 cukrovinky džem 0.3 0.2 63.0 263 marshmallows 0.8 0.0 78.5 304 františek 0,5 0.0 80,8 310 Suroviny a korenie med 0.8 0.0 81.5 329 Mliečne výrobky mlieko 3.2 3.6 4.8 64 kefír 2,5 percenta. 2.8 2.5 3.9 50 fermentované pečené mlieko 2,5 percenta. 2.9 2.5 4.2 54 jogurt 2.9 2.5 4.1 53 acidophilus 2.8 3.2 3.8 57 jogurt 4.3 2.0 6.2 60 Syr a tvaroh syr suluguni 20.0 24.0 0.0 290 tvaroh 0,6%. 18.0 0.6 1.8 88 Mäsové výrobky králik 21.0 8.0 0.0 156 Vták moriak 19.2 0.7 0.0 84 vajíčka kuracie vajcia 12.7 10.9 0.7 157 Ryby a morské plody jeseter 16.4 10.9 0.0 163 sleď 3.16 10.7 – 161 tona 23.0 1.0 – 101 pstruh 19.2 2.1 – 97 oleja smotanový 0,5 82.5 0.8 748 kukurica 0.0 99.9 0.0 899 ľanové semienko 0.0 99.8 0.0 898 olivový 0.0 99.8 0.0 898 Nealkoholické nápoje zelený čaj 0.0 0.0 0.0 – šťava uhorka 0.8 0,1 2.5 14 paradajky 1.1 0.2 3.8 21 ružový klub 0,1 0.0 17.6 70 jablko 0.4 0.4 9.8 42

* údaje sú o 100 g produktu

Zakázané výrobky

V prípade artritídy by sa mala strava úplne vylúčiť:

 • nasýtené mäsové a rybie vývary, bravčové, hovädzie a vnútornosti;
 • mäsové výrobky – šunka, polotovary, párky;
 • nálevy, konzervy, údené a solené výrobky;
 • výrobky obsahujúce hydrogenovaný tuk – margarín, majonézu;
 • živočíšne tuky, jedlé oleje;
 • morské plody, červený kaviár, sardely;
 • paradajky, paradajková pasta, paprika;
 • zemiaky a baklažány;
 • korenené korenie;
 • ocot
 • strukoviny;
 • odstredené mlieko;
 • med, džem a džem;
 • ľahké občerstvenie;
 • alkohol a sýtené nápoje.

Nasledujúce sa neodporúčajú:

 • koláče z múky najvyššej kvality;
 • škrobové výrobky;
 • tvrdý čierny čaj a káva;
 • čokoláda a kakao;
 • droždie.

Zoznam zakázaných výrobkov

Proteín, g Tuk, g Sacharidy, g Kalórie, kcal Zelenina a zelenina baklažán 1.2 0,1 4.5 24 fazuľa 6.0 0,1 5.8 57 hrášok 6.0 0.0 9.0 60 cícer 19.0 6.0 61.0 364 hlávkový šalát 1.3 0.0 5.3 27 sója 34.9 17.3 17.3 381 paradajky 0.6 0.2 4.2 20 fazuľa 7.8 0,5 21.5 123 chren 3.2 0.4 10.5 56 šošovky 24.0 1.5 42.7 284 šťaveľa 1.5 0.3 2.9 19 Ovocie figy 0.7 0.2 13.7 49 jarabiny zrnko vína 0.6 0.2 16.8 65 brusnice 0,5 0.0 6.8 26 maliny 0.8 0,5 8.3 46 huby huby 3.5 2.0 2.5 30 občerstvenie zemiakové lupienky 5.5 30.0 53.0 520 Múka a cestoviny rezance 10.4 1.1 69.7 337 Pekárske výrobky sladké buchty 7.9 9.4 55.5 339 cukrovinky džem 0.3 0,1 56.0 238 cesto 0.2 26.0 16.5 300 Zmrzlina zmrzlina 3.7 6.9 22.1 189 čokoláda čokoláda 5.4 35.3 56.5 544 Suroviny a korenie horčica 5.7 6.4 22.0 162 majonéza 2.4 67.0 3.9 627 cukor 0.0 0.0 99.7 398 Mliečne výrobky pečené mlieko 3.0 6.0 4.7 84 krém 2.8 20.0 3.7 205 kyslá smotana 25 percent. 2.6 25.0 2.5 248 kyslá smotana 30 percent. 2.4 30.0 3.1 294 fermentované vyprážané mlieko 6 percent. 5.0 6.0 4.1 84 Mäsové výrobky bravčové 16.0 21.6 0.0 259 bravčové pečene 18.8 3.6 0.0 108 bravčová oblička 13.0 3.1 0.0 80 tuk 2.4 89.0 0.0 797 hovädzie mäso 18.9 19.4 0.0 187 hovädzia pečeň 17.4 3.1 0.0 98 hovädzí mozog 9.5 9.5 0.0 124 jahňacie 15.6 3.16 0.0 209 tuk 23.0 45.0 0.0 500 salámy údená klobása 28.2 27.5 0.0 360 Vták kačica 16.5 61.2 0.0 346 husia 16.1 33.3 0.0 364 Ryby a morské plody vyprážané ryby 19.5 11.7 6.2 206 údená ryba 26.8 9.9 0.0 196 červený kaviár 32.0 15.0 0.0 263 kalmar 21.2 2.8 2.0 122 krevety 22.0 1.0 0.0 97 mušle 9.1 1.5 0.0 50 rybacie konzervy 17.5 2.0 0.0 88 v sardínovom oleji 24.1 13.9 – 221 losos 21.6 6.0 – 140 makrela 18.0 13.2 0.0 191 olej z tresčej pečene 4.2 65.7 1.2 613 Oleje a tuky živočíšny tuk 0.0 99.7 0.0 897 tuk na varenie 0.0 99.7 0.0 897 Alkoholické nápoje dezert biele víno 16 percent. 0,5 0.0 16.0 153 dezertné červené víno 0,5 0.0 20.0 172 vodka 0.0 0.0 0,1 235 koňak 0.0 0.0 0,1 239 tekutina 0.3 1.1 17.2 242 pivo 0.3 0.0 4.6 42 Nealkoholické nápoje káva 0.2 0.0 0.3 2 čierny čaj 20.0 5.1 6.9 152

* údaje sú o 100 g produktu

Čiastočne schválené výrobky

Výrobky, ktoré sa dajú použiť na liečbu artritídy, ale na jej obmedzenie:

Vytvorenie pestrej ponuky a dodržiavanie terapeutickej stravy pre artritídu je celkom jednoduché. To zahŕňa veľký výber schválených výrobkov, z ktorých si môžete pripraviť veľa rôznych pokrmov..

Spätná väzba pacienta na výživovú výživu

Recenzie pacientov potvrdzujú dôležitosť stravovania pre komplexnú liečbu artritídy:

Náklady na stravu

Pretože terapeutická strava pre artritídu pozostáva zo známych a cenovo dostupných výrobkov, je lacná. Kúpna cena výrobkov bude stáť asi 1800 – 1900 rubľov za týždeň.

Liečebná strava na artritídu je neoddeliteľnou súčasťou celkovej schémy liečby chorôb kĺbov. To nie je ťažké sledovať, pretože:

 • nie je drahý;
 • nevyžaduje špeciálne znalosti a kulinárske zručnosti;
 • fyziologicky kompletný a môže byť monitorovaný po dlhú dobu.

Leave a Reply