Diéta pri reumatoidnej artritíde 7 Dôležité zásady výživy

7 Princípy terapeutickej výživy pri reumatoidnej artritíde

Čo môže špecifická strava urobiť s reumatoidnou artritídou? Veľa sa ukáže. Stovky ľudí, ktorí trpia touto chorobou, si všimli významné zlepšenie ich stavu po niekoľkých jednoduchých stravovacích zásadách, o ktorých sa bude diskutovať ďalej…

Správna výživa je dôležitou súčasťou životného štýlu Move & Flex a liečby a prevencie akýchkoľvek chorôb

Zásada 1: Nájdenie a odstránenie problematických výrobkov

Reumatoidná artritída je autoimunitné ochorenie. To znamená, že imunitný systém bojuje so svojím telom a predovšetkým so svojimi kĺbmi, spôsobuje zápal a progresívne „zlyhanie“…

Poznamenáva sa, že používanie výrobkov, ktoré prispievajú k rozvoju alergických reakcií, zhoršuje priebeh reumatoidnej artritídy. Rovnako ako pri bežných alergiách je to, čo je nebezpečné pre jedného, ​​celkom tolerantné voči druhému. Preto je najlepším spôsobom vyšetrenie tela po určitej dobe po ukončení diéty. Ako na to?

Na tento účel je špeciálny produkt v čistej forme, ako aj všetky jedlá, ktoré ho môžu obsahovať, úplne vylúčené zo stravy na 1 – 2 týždne. Napríklad je potrebné vzdať sa nielen mlieka, ale aj všetkej mliečnej kaše, polievok, zmrzliny s mliekom. Potom, v deň 1, sa produkt znovu zavedie do diéty a nasledujúce dni pozorujeme: reumatoidná polyartritída sa zhoršila alebo nezhoršila. Po 3 dňoch sme testovací produkt znova zaviedli do diéty na 1 deň a znova sme ho sledovali. Môže sa to opakovať niekoľkokrát kvôli presnosti výsledku.

Takto označené „kované“ výrobky nie sú súčasťou našej stravy, ak nie natrvalo, potom v období exacerbácie…

Podľa pozorovaní tieto výrobky zvyčajne spôsobujú exacerbáciu reumatoidnej polyartritídy (mali by sa preto testovať najskôr pri odstúpení od zmluvy):

 • citrusové ovocie,
 • plnotučné mlieko,
 • pšeničné krupice,
 • raž,
 • kukuričné ​​krupice,
 • ovsená múka,
 • bravčové,
 • kakao,
 • podstielka: paradajky, baklažány, zemiaky.

Napriek rozšíreniu zemiakov v ruskej kuchyni to mnohí odborníci na výživu nepovažujú za zvlášť užitočný produkt.

Zásada 2: smerom k vegetariánstvu

Takmer 40% ľudí trpiacich reumatoidnou artritídou zmenilo svoju stravu v mlieku a zelenine po významnom zlepšení ich zdravia. V niektorých prípadoch sa mastné ryby pridávajú do stravy ako dobrý zdroj omega-3 mastných kyselín a vitamínu D.

Podľa amerických vedcov je tento proces prospešný pre stredomorskú stravu bohatú na ovocie, zeleninu, olivový olej, orechy a ryby..

Princíp 3: Neukladajte na ovocie a zeleninu

Osoba s reumatoidnou artritídou by okrem zemiakov mala jesť najmenej 200 g ovocia a 300 g zeleniny denne. Faktom je, že ovocie a zelenina obsahujú obrovské množstvo určitých fytochemikálií, ktoré majú analgetické a protizápalové účinky. Sú tiež dobrým zdrojom draslíka a mnohých vitamínov..

Zásada 4: Počas liečby žalúdok, obličky a pečeň

Pretože reumatoidná artritída je chronické ochorenie, existuje často potreba rôznych liekov, z ktorých mnohé ovplyvňujú pečeň alebo obličky a spôsobujú gastritídu…

Z tohto dôvodu by kompletná strava pre reumatoidnú artritídu nemala spôsobiť podráždenie tráviacich orgánov a nemala by klásť silný tlak na pečeň alebo obličky…

Na tento účel sa neuplatňuje toto:

 • korenené korenie, bohaté vývary,
 • pečené a údené výrobky,
 • konzervované potraviny,
 • alkoholu,
 • silné kávové čaje,
 • čokoláda,
 • tuhý tuk,
 • potraviny s vysokým obsahom cholesterolu.

Z rôznych spôsobov varenia sú výhodné pary, varenie, dusenie, pečenie.

Naparovacie produkty zachovávajú maximálne množstvo vitamínov a živín.

Zásada 5: Postarajte sa o vápnik

Pravidelné užívanie hormonálnych liekov vedie k uvoľňovaniu vápnika z kostí a k rozvoju osteoporózy, čo je zvlášť nežiaduce pri reumatoidnej artritíde. Na tento účel obsahuje polyartritída strava:

 • odstredené mliečne výrobky,
 • listová zelenina,
 • sójové výrobky.

Zásada 6: Ovládajte svoju hmotnosť

Je to veľmi jednoduché: nadmerná váha zaťažuje zapálené kĺby dolných končatín. Počas exacerbácie sa pacient pohybuje menej, čo znižuje celkový počet kalórií strávených počas dňa. V takom prípade, ak sa kalorický príjem potravy nezmení, zvýši sa telesná hmotnosť.

Ak chcete normalizovať svoju hmotnosť, musíte sa odhlásiť z nasledujúcich produktov:

 • rafinované uhľohydráty, predovšetkým cukor (vrátane cukroviniek, zmrzliny),
 • jedlá s vysokým obsahom tuku – rýchle získavanie ďalších libier (koláče, koláče, maslové sendviče),
 • vzdať sa alkoholu a bieleho chleba (majú živiny a majú vysoký obsah kalórií).

Zásada 7: Jedzte vďaka

Reumatoidná artritída, rovnako ako bronchiálna astma a žalúdočné vredy, sú choroby, ktorých exacerbácia môže spôsobiť stres, vážne negatívne emócie…

Zvyk jedenia s vďačnosťou umožňuje pacientovi pôsobiť proti negatívnym faktorom, pretože v reakcii na pozitívne emócie telo vytvára látky s analgetickými a protizápalovými vlastnosťami. Pokojná atmosféra podporuje stravovanie vo voľnom čase, čo je obzvlášť dôležité a potrebné pre žalúdok.

záver

Reumatoidná artritída bez riadneho liečenia vedie k invalidite, pretože spôsobuje nezvratné zmeny kĺbov. Strava môže prispieť k exacerbácii a záchvatom.. Na zlepšenie pohody by ste mali sledovať svoju váhu, snažiť sa o vegetariánstvo, vyhnúť sa ovocím a zelenine, zdržať sa alkoholu, koreneného korenia a vyhnúť sa potravinám, ktoré zhoršujú chorobu…

 • VKontakte
 • facebook
 • cvrlikání
 • spolužiaci
 • Môj svet
 • Google+

V hornej časti komentára je posledných 25 blokov otázok a odpovedí. Galina Pivneva, vysokoškolské vzdelávanie Predmet: „Mobilita a flexibilita, učiteľka základov mobility a flexibility“, odpovedá na otázky prezývka Alex admin..

Odpovede na pripomienky sa uverejňujú raz týždenne, zvyčajne v pondelok. Nekopírujte otázky – všetky sa k nám dostanú.

Dobrý deň, nemám pochýb, ale túžbu.Akže RA môže žiť a užívať si život, najdôležitejšie je dodržiavať všetky odporúčania lekára, nestratiť srdce. Diagnostikovali ma RA v roku 2004, keď mala moja dcéra jeden rok. Kolená a ruky boli veľmi bolestivé, bola mi predpísaná liečba, užívala som všetky lieky správne, ale keď som sa uľavila, odmietla som liečbu, bolo zbytočné, keď sa ukázalo. 2006. Mal som tehotenstvo, ktoré som chcel a mal dieťa. Žiadny problém, narodil sa takmer včas, len s nízkou hmotnosťou chlapca 2 850. Po narodení som sa cítil veľmi dobre, keď som predčasne pracoval, úplne som zabudol na svoju diagnózu. V roku 2009 však Artritída sa začala pripomínať, začala som užívať protizápalové lieky, ale nebolo to oveľa jednoduchšie. 2010. Vkĺzol som a zlomil som si stehenný krk, bolo to veľmi bolestivé a desivé, spočiatku mi pomohli s plakom, ale počas endoprotézy nepriniesol žiadne výsledky. hip, zotavoval som sa veľmi dlho a tvrdo, ale všetko preto, že som neposlúchol odporúčania lekárov naraz. Muž sa nevstane a odíde. V roku 2012 som sa náhodne stretol s mladým mužom online a vďaka svadbe deti úplne vítajú svojho nového otca. Všetko sa zdá byť v poriadku, dostávam správne zaobchádzanie, ale v roku 2013 mám druhú spoločnú náhradu, rýchlo sa zotavujem. Do roku 2016 sa cítim skvele, pretože neprerušujem liečbu. 2016. Rozhodli sme sa otehotnieť a otehotnieť prakticky bez komplikácií a narodilo sa tretie dieťa. Napísal som, prečo si si neopakoval moju chybu a pozorne som sledoval všetko, čo lekári vymenúvajú a lekári sa klaňajú svojej práci)))

Eugene, ďakujem za váš komentár, odhalenia a priania. Buďte Move & Flex pre vás a vaše deti!

Dobrý deň, ďakujem správcovi za užitočné informácie, že nezostali nezodpovedané žiadne otázky!
RA mám viac ako 10 rokov, pretože mám len 33 rokov. 2015. Urobil som správne koleno. Rehabilitácia trvala 4 mesiace. Nanešťastie, náhrada kĺbov úplne nezbavuje RA, iba čiastočnú úľavu. Mal som viac ako dvadsať rokov, keď som bol prvýkrát diagnostikovaný kvôli mojej mladosti a nezodpovednosti. Bohužiaľ som nerozumel závažnosti choroby a niekde som svojou vlastnou chybou veľa vynechal a priniesol kĺb na náhradu. Preto vyzývam všetkých, ktorých sa táto zákerná choroba týka, aby boli viac pozorní a zodpovední. Pretože RA nikoho šetril. Základná liečba je nevyhnutnosťou, vezmite lieky svojho lekára presne podľa predpisu a pohybujte sa v pohodlí. Prajem vám všetkým silu Move & Flex, trpezlivosť! Za žiadnych okolností nestrácajte srdce! Ďakujem!

Ahoj Kuralay. Ďakujeme za vaše milé priania a rady našim čitateľom. Buďte opatrní pri používaní Move & Flex!

Leave a Reply