Druhy stomatitídy, príčiny, príznaky, príznaky, liečba

Stomatitída je zápalové ochorenie, ktoré spôsobuje malé vredy v sliznici úst. Sú dosť bolestivé a ich vzhľad môže byť určený rôznymi príčinami. Liečba stomatitídy, ktorej príznaky sú spôsobené plesňovými, bakteriálnymi alebo vírusovými infekciami, si vyžaduje odstránenie faktora, ktorý ju predstavuje..

Všeobecný opis

Stomatitída je diagnostikovaná pomerne často u pacientov všetkých vekových skupín. Ak sa choroba vyskytne u dieťaťa mladšieho ako 1 rok, môže byť podozrenie, že počas kŕmenia má všeobecnú úzkosť, ako aj odmietnutie kŕmenia ako také..

Mechanizmus, ktorým sa toto ochorenie vyvíja, nie je úplne objasnený, zdá sa však, že je to verzia konkrétnej reakcie imunitného systému na aktívne podnety. Najmä sa predpokladá, že sa stomatitída vyvíja, keď imunitný systém z osobitných dôvodov začne znova reagovať na molekuly, ktoré nedokáže rozpoznať. Výskyt takýchto molekúl má za následok útok lymfocytov podobný situácii, ktorá sa vyvíja počas transplantácie orgánov. Útok týchto molekúl spôsobuje ulcerózne lézie na sliznicovom povrchu, a to je presne to, čo sa ulcerózne lézie nazývajú „stomatitída“..

Toto ochorenie má niekoľko znakov. Najprv je potrebné poznamenať, že trvanie choroby, ktorá je vo väčšine prípadov od 4 dní do 2 týždňov. Ulcerózne útvary sa hoja ticho bez stopy po ich pôvodnom umiestnení. Toto ochorenie sa tiež môže vyskytovať znova a znova. Inými slovami, ak ste museli ochorieť, možnosť opakovaného prenosu stomatitídy je pomerne pravdepodobná, a to napriek skutočnosti, že jej frekvencia opakovaného prenosu je dosť variabilná. Keď sa stomatitída opakuje niekoľkokrát do roka, obraz choroby možno opísať ako typický. U niektorých pacientov je toto ochorenie takmer chronické, tj vredy sa zdajú byť nové ako nové.

V zásade sa u pacientov najskôr vyvinie ochorenie vo veku od 10 do 20 rokov a potom, keď starnú, je menej časté a menej bolestivé. Existujú aj niektoré štatistické informácie o kvantitatívnom podiele populácie so stomatitídou – trpí ju asi 20%. Neexistujú dôkazy o infekcii u ľudí..

Príčiny stomatitídy

Stomatitída sa môže vyvíjať z rôznych dôvodov, konkrétnejšie expozičných faktorov. Vzhľadom na to, že zohrávajú kľúčovú úlohu pri vývoji choroby, teraz sa pozrieme na hlavné varianty týchto faktorov.

 • Mechanický náraz. Po prvé, hovoríme o poraneniach tkanív ústnej dutiny. Napríklad pacienti sa často odvolávajú na predchádzajúce poškodenie, keď sa snažia spomenúť si, prečo cítia nepohodlie spojené so stomatitídou. To môže viesť k normálnemu uhryznutiu tkaniva, úrazu v dôsledku neustáleho nerovnomerného chrupu alebo výbuchu koruny pri jedle tuhých potravín (sušienky, hranolky, semená atď.). Takéto zranenia v zásade úplne zmiznú do 1 – 2 dní, hoci ak sa komplikácia takéhoto zranenia stane akútnou, stane sa dlhodobým problémom..
 • Účinok prostriedkov na čistenie úst, zubnej pasty. Tento bod je zvlášť dôležitý, ak takéto výrobky obsahujú laurylsulfát sodný (LSN). Podľa výskumu je teda táto látka, ktorá je bežným penovým čistiacim prostriedkom, vrátane zubných pást, známa ako veľmi agresívna, a preto sa častejšie vyskytujú ohniská, ktoré liečime ako pacienti. Môže to byť spôsobené dehydratačnými účinkami špecifickými pre LHF. Vďaka týmto účinkom je sliznica ešte zraniteľnejšia, takže je ťažké prísť do kontaktu s určitými stimulmi, ako sú napríklad potravinové kyseliny. Iné štúdie skúmajúce účinky pást VLF s touto zložkou a bez nej zistili, že v druhom prípade sa u jedincov vyskytla oveľa menšia pravdepodobnosť vzniku problému, ako je napríklad stomatitída. Subjekty používajúce pasty bez LSN poznamenali, že ak mali ochorenie, ich boláky neboli také bolestivé ako pasty bez LSN..
 • Nevyvážená strava. Vedci zistili, že u niektorých pacientov so stomatitídou nie je možné stravu nazývať dostatočne vyváženou. Zdôraznilo sa najmä, že choroba sa vyvíja v dôsledku nedostatku vitamínov B (B1 a B2, B6 a B12), ako aj ďalších druhov látok, najmä kyseliny listovej, selénu, zinku, železa..
 • stres. Ako viete, táto príčina je náchylná na rozvoj mnohých chorôb a ako sa ukazuje, stomatitída nie je výnimkou. Takže v prípade stomatitídy existuje často spojenie medzi vredmi a stresom (mentálne alebo emocionálne)…
 • alergie. Alergie na určité potraviny, ako aj iné druhy látok, môžu vyvolať rozvoj stomatitídy. Vypuknutie tohto ochorenia sa môže vyskytnúť najmä v dôsledku kontaktu s precitlivenosťou / alergiou. Ak máte podozrenie na alergie, môže vám byť ponúknutá voľba, ako je vedenie denníka príjmu potravy, čo vám pomôže pochopiť, ktoré konkrétne látky s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobujú stomatitídu. V ideálnom prípade je lepšie mať riadne lekárske vyšetrenie, ktoré vám umožní presne vedieť, kto má alergiu. Ak výskum z nejakého dôvodu nie je zahrnutý, môžete navrhnúť zváženie najbežnejších alergénov, ktoré by ste mali brať do úvahy pri diéte. Patria sem najmä: obilniny (raž, pšenica, pohánka, ovsená múka, jačmeň atď.); Mliečne výrobky (syr, mlieko); zelenina, ovocie (figy, citrusové plody, jahody, paradajky); ostatné (čokoláda, horčica, morské plody, ocot, orechy, sója). Okrem výrobkov môžu obsahovať určité materiály, ako napríklad mäta (vrátane zubnej pasty), dentálne materiály, lieky, kov, žuvačka.
 • baktérie. Vzhľadom na prítomnosť určitých bakteriálnych mikroorganizmov v vredoch stomatitídy sa tiež predpokladá, že sa priamo podieľajú na vývoji vredov. Baktérie, ktoré neprispievajú k príčine danej choroby, často zohrávajú dôležitú úlohu pri rozvoji komplikácií..
 • Hormonálne poruchy. U žien sa predpokladá, že majú jasný vzťah medzi začiatkom ochorenia, ako je stomatitída, a špecifickými fázami cyklu. Zdôrazňuje sa, že tehotné ženy majú často exacerbáciu stomatitídy.
 • Zdedená predispozícia. Dostupné údaje z príslušných štúdií ukázali, že vývoj príslušného ochorenia je faktorom, ako je dedičná (genetická) predispozícia. Podobne v prípade rodičov s častou stomatitídou budú deti čeliť aj tomuto problému..
 • choroby. Vývoj stomatitídy, ako aj niektorých typov aftóznych vredov, môže byť spôsobený určitými chorobami. Na základe týchto skutočností je vhodné v prípade častej stomatitídy dôkladné vyšetrenie, ktorého výsledky pravdepodobne určia prítomnosť systémového ochorenia (najmä to môže byť zhubný krk, nos alebo krk)…
 • Celková dehydratácia tela v dôsledku nízkeho príjmu vody, sprevádzaná zvracaním, hnačkou, predĺženým zvýšením teploty, výraznou stratou krvi, zvýšeným výdajom moču..
 • Konzumácia alkoholu.
 • Účinky chemoterapie.
 • Zlá ústna hygiena.
 • Zlé protetické materiály, nesprávna inštalácia.

Hlavné príznaky

Vredy s daným ochorením sa vyskytujú na vnútornej strane líc a pier, pod jazykom, v oblasti ústnej dutiny, v mandlích a na mäkkom podnebí. V skorých štádiách stomatitídy je na sliznici mierne začervenanie, v niektorých prípadoch mierne opuchnutie, ktoré môže byť sprevádzané miernym pocitom pálenia…

Okrem toho sa v tej istej oblasti začína tvoriť klasická forma vredov. Takéto vredy majú oválny alebo okrúhly tvar a sú osamelé a plytké. Stred tohto vredu je sivý alebo biely film a je tenký a voľne pripevnený. Tento vred má tiež hladké okraje a je obklopený načervenalým rámom (halo). Tkanina potiahnutá bolesťami, navonok Move & Flex, vyzerá normálne. Vredy so stomatitídou sú bolestivé a často sa stávajú závažnou bariérou príjmu potravy a môžu spôsobiť problémy s pohybom pier a jazyka…

Stomatitída môže byť sprevádzaná objavením sa viacerých vredov, v tomto prípade sa vred objaví nie v jednom, ale v asi 6 jednotkách. Také vredy sú v určitej vzdialenosti od seba navzájom, to znamená, že sa nekonvergujú, ale naopak, sú to difúzne formy ovplyvňujúce ústnu dutinu na rôznych miestach. V prípade dvoch vredov blízko seba sa často spájajú do jedného veľkého nepravidelného tvaru vredu..

Ochorenie, ako už bolo uvedené, sa môže objaviť znova, to znamená, že je náchylné na recidívu. Vyskytujú sa odlišne v každom prípade, s väčšinou pacientov, ktorí sa s ňou stretávajú niekoľkokrát ročne, hoci nie je vylúčená chronická forma stomatitídy…

Vredy spôsobené stomatitídou sú plytké a malé. Napriek tomu existuje ďalšia forma tohto ochorenia, hovoríme o aftóznom vrede. V tomto prípade sú ulcerózne lézie veľké a hĺbka lézií s nimi je dosť veľká, na rozdiel od klasickej verzie vredov stomatitídy. Takéto vredy sa ťažko liečia a po hojení majú na postihnutej oblasti stopy.

Ďalšími príznakmi stomatitídy sú: zlý dych, precitlivenosť a precitlivenosť.

Pediatrická stomatitída je sprevádzaná všeobecnou úzkosťou, sĺzaním, zlyhaním prsníka a stratou chuti do jedla. Vredy na slizniciach a na rohoch úst sú tiež ulcerované, sliznica tiež zčervená a jazyk je pokrytý plakom (príznak kandidovej stomatitídy u detí)…

Ak sú príznaky stomatitídy sprevádzané zápalom nosnej sliznice, očí a pohlavných orgánov, existuje dôvod myslieť na chorobu, ako je Behcetov syndróm. Je to pomerne závažné ochorenie s autoimunitnými léziami malých a stredných tepien, ktoré spôsobuje zápal slizníc a vredy…

Ak boli príznaky gastrointestinálnych porúch, ako je bolesť brucha, hnačka, krv v stolici, identifikované pred vznikom vredov, možno stomatitídu pripísať Crohnovej chorobe, ktorá nie je ničím iným ako chronickým ochorením sprevádzaným črevným zápalom…

Ak sa teplota, konjunktivitída, silná slabosť, pľuzgiere na koži a slizniciach, pred začiatkom stomatitídy zvýšia, je dôvod myslieť na chorobu, ako je Stevensov-Johnsonov syndróm. Hovoríme o závažnej forme alergickej reakcie v dôsledku užívania určitých liekov alebo určitých infekčných chorôb..

V závislosti od povahy procesu sa môžu uviesť tieto štádiá stomatitídy:

 • počiatočné štádium – sliznica ďasien a jazyka je červená a suchá, zatiaľ čo je lesklá;
 • štádium nástupu plaku (čo je obvyklé označenie), vyskytuje sa 1 až 2 dni po predchádzajúcom štádiu, postupne pokrýva podnebie, jazyk, líce a pery (v niektorých prípadoch doplnené „džemom“), štítok vyzerá ako tvaroh / mlieko, je odstránená;
 • vzhľad bývalých rán a vredov.

Stomatitída: Druhy

 • Katarálna stomatitída. V tomto prípade hovoríme o najmiernejšej forme alergie. Najmä sa vyskytujú najmä sťažnosti na pálenie a svrbenie ústnej dutiny, bolesť, ktorá sa vyskytuje pri jedle, sucho v ústach a slabé vnímanie chuti. Jedna tretina pacientov trpí jednou formou lézie, hoci vo väčšine prípadov je ústna sliznica doplnená poškodením vnútorných orgánov. Vyšetrenie ústnej dutiny umožňuje odhaliť začervenanie sliznice a jej opuch (spôsobené prítomnosťou zubných odtlačkov na vnútorných lícach a jazyku). V prípade sčervenania sliznice je tiež možné zistiť malé miesta krvácania s miernym mechanickým podráždením sliznice. Celkovo pacienti nie sú poškodení..
 • Erozívna ulceratívna stomatitída. V tejto forme je ochorenie sprevádzané bolesťou v ústnej dutine, zvyšujúcou sa bolesťou počas rozhovoru a jedlom. Je zjavné začervenanie a opuch sliznice a vo vnútri jazyka, pier, ďasien a podnebia sa objavujú bubliny, vo vnútri je číra tekutina. Otvorenie týchto bublín je sprevádzané eróznymi formáciami s fibrinálnymi plakmi na ich povrchu. Ak dôjde k jednotlivým eróziám, je možné ich kombinovať, čo vedie k objemovým eróznym povrchom. Tam je sčervenanie ďasien papily, opuch, tendencia ku krvácaniu pri najmenšej mŕtvici. Medzi príznaky patrí znížená slinenie, brnenie v krku a nepohodlie. Všeobecný stav, zvyčajne sprevádzaný nedostatočnou chuťou do jedla, slabosťou a teplotou (do 38 stupňov), sa môže zhoršiť. Palpácia dolnej čeľuste zvyčajne spôsobuje bolesť a zväčšenie lymfatických uzlín. Celková závažnosť tejto formy stomatitídy je určená prevalenciou súčasných patologických zmien v ústnej sliznici, ako aj prítomnosťou / neprítomnosťou ložiska chronických infekcií..
 • Traumatická (alebo bakteriálna) stomatitída. V tejto forme sa stomatitída vyvíja v dôsledku infekcie na postihnutej sliznici..
 • Aftózna (herpetická) stomatitída. V tejto forme sa stomatitída, ako už názov napovedá, vyvíja v dôsledku vystavenia vírusu herpes simplex. Môžu byť kontaminované vzduchovými kvapkami, už chorým človekom alebo infikovanými predmetmi (kontaktná cesta, tj prostredníctvom riadu, hračiek atď.). Nástup choroby je charakterizovaný zvláštnou ostrosťou: silná slabosť, bledosť, podráždenosť, zvýšenie teploty, lymfatické uzliny pod dolnou čeľusťou, strata chuti do jedla. Pri stúpajúcich teplotách je obzvlášť výrazný opuch sliznice v ústach a jej sčervenanie. Bubliny sa tiež tvoria na sliznici a otvárajú sa dostatočne rýchlo potom, čo erózne útvary zostanú na povrchu pri svojom pôvode. Pery sa zmenšujú a sušia, čo vedie k krustám a zvýšenému slineniu.
 • Alergická stomatitída. V tejto forme nie je stomatitída izolovaným ochorením, je iba časťou naj alergickejšej reakcie na konkrétny typ alergénu. Nápravné opatrenia by sa preto v tomto prípade mali zameriavať na základnú chorobu. Hlavné prejavy alergickej stomatitídy sú: sčervenanie sliznice, výskyt bielych škvŕn a pľuzgierov (alebo krvácanie z malých škvŕn)..
 • Plesňová stomatitída. Túto formu choroby možno nazvať aj drozd, ktorý je spôsobený provokujúcim faktorom – väčšinou plesňami Candida. Z toho istého dôvodu sa plesňová stomatitída môže nazývať kandidóza. Toto ochorenie postihuje najmä deti – v ich slinách stále chýba kyslý obsah, ktorý potrebujú, aby vydržali účinky baktérií.

Diagnostika a liečba

Diagnóza stomatitídy je založená na vyšetrení lekárskych záznamov pacienta o predchádzajúcich chorobách a na vizuálnom vyšetrení ústnej dutiny. V súčasnosti nie sú k dispozícii žiadne lekárske testy na detekciu stomatitídy. Hlavnou črtou choroby je prítomnosť vredov, najmä ich výskyt a umiestnenie, ako aj miera ich recidívy. Tkanivá obklopené vredmi Move & Flex nevykazujú žiadne systémové príznaky – to je základ diagnózy.

Liečba stomatitídy môže byť založená na zavedení niekoľkých metód, najmä topickej liečby (prepláchnutie určitými roztokmi), ako aj na všeobecnej liečbe (v závislosti od konkrétnej formy choroby a jej charakteristík, ako sú hormonálne lieky, antibiotiká atď.)…

Diéta si vyberie samostatné miesto. Vzhľadom na to, že sliznica je zapálená, mali by ste minimalizovať množstvo jedla, ktoré môže byť agresívne. Nezahŕňa čokoládu, kávu, sladké, korenené, hrubé mäso, teplé jedlo. Odporúčajú sa polievky, zeleninové a ovocné pyré. Vaša strava by mala byť naplnená dostatočným množstvom vitamínov, aby ste sa čo najrýchlejšie dostali k Move & Flexion, a to najmä na liečenie vredov…

Vzhľadom na to, že ochorenie patrí zubnému lekárovi, napriek jeho rôznym provokatívnym príčinám by ste sa mali poradiť so svojím zubným lekárom, ak máte príznaky svedčiace o stomatitíde…

Leave a Reply