Efektívne cvičenie na bolesti chrbta

Cvičenie na bolesť dolnej časti chrbta: Video, najlepšia technika

Lekári odporúčajú denné fyzioterapeutické cvičenia na zmiernenie trakcie, bolesti a bolesti chrbta. Pravidelný tréning nielen eliminuje nepohodlie, ale tiež posilňuje chrbtové svaly a zlepšuje držanie tela. Relácie budú terapeuticky účinnejšie, ak súbor cvičení pozostáva z fyzioterapeutického lekára. Mali by sa zvážiť diagnostické výsledky, príčiny bedrovej bolesti a celkový stav Move & Flex pacienta..

V ktorých prípadoch sú indikované cvičenia na zmiernenie bolesti chrbta

Je dôležité to vedieť! Šokovaní lekári: „Účinný a cenovo dostupný prostriedok proti bolesti kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Doma sa odporúča odstrániť bolesť dolnej časti chrbta po zistení príčiny jeho vzhľadu. Tento symptóm je bežný pri mnohých ochoreniach vnútorných orgánov – cystitída, cholecystitída, pyelonefritída, prostatitída, maternicové myómy. Vyžaduje sa komplexná liečba a telesná výchova je indikovaná iba počas rehabilitácie.

Bolesťami v dolnej časti chrbta sa môžete zbaviť cvičením s osteochondrózou, spondyloartrózou, protrúziou, medziobratlovou kýlou. Počas remisie a exacerbácie týchto patológií boli pre jednotlivé triedy vyvinuté určité cvičenia. V druhom prípade sa zvyčajne vykonávajú v prítomnosti lekára, ktorý sleduje záťaž..

Triedna prehliadka

Denná telesná výchova je najúčinnejšou metódou liečby degeneratívne-dystrofického ochorenia bedrovej chrbtice. Analgetiká a svalové relaxanciá môžu zmierniť príznaky iba dočasne. Cvičenie vám umožní úplne vyriešiť vaše problémy so zadami:

 • posilňujú svaly, stabilizujú disky a stavce vo fyziologickej polohe;
 • zlepšiť výživu kostí, chrupavky, mäkkých tkanív;
 • na zníženie závažnosti bolesti alebo na jej úplné odstránenie.

Svalová korzet pomáha predchádzať dislokácii diskov, ich poškodeniu a rastu krvných ciev v mieche. V dôsledku toho s bolesťou postupne miznú ďalšie príznaky osteochondrózy alebo spondyloartrózy, ako je neha, stuhnutosť pohybu, parestézia…

Všeobecné pravidlá vymáhania

Pred školením by mala byť miestnosť dobre vetraná. Nemalo by to však byť ťažké, inak existuje riziko prechladnutia dolnej časti chrbta. Pre aktivity musíte zvoliť oblečenie z priedušných materiálov, ktoré dobre absorbujú vlhkosť. Musia sa tiež dodržiavať odporúčania lekárov fyzickej terapie:

 • pohybujte plynulo, mierne pomalšie;
 • rozvíjať tempo postupne, neskúšať robiť všetky cvičenia počas prvých hodín;
 • ak sa vyskytne bolesť, prestaňte cvičiť, pokračujte až po dlhom odpočinku.

Je dôležité počúvať rastúce zmysly. Ak sa intenzita bolesti po určitom cvičení výrazne zníži, mali by ste ju opakovať častejšie.

Zmierňuje akútnu bedrovú bolesť

Akútna bedrová bolesť je charakterizovaná bedrovým záchvatom. Je to také piercing, pálenie, že človek nemôže ani spať bez pomoci. V dôsledku toho nie je možné v tomto okamihu hovoriť o žiadnej aktivite. Liečbu začínajú po niekoľkých hodinách a dokonca aj dňoch potom, čo bolesť ustúpi..

Pose Cat Cow

Choďte dole na štyri štyri strany, zatiaľ čo sklopíte hlavu a otočíte chrbát. Vráťte sa do východiskovej polohy, ohnite spodnú časť chrbta a zodvihnite bradu. Počet opatrení je 5-7. Niektoré bolesti po bedrovom záchvate sú úplne prirodzené. Ale keď to bude silnejšie, budete potrebovať dlhý odpočinok.

“Dieťa” predstavuje

Kolená znižujte dole tak, aby sa vaše chodidlá navzájom dotýkali. Natiahnite ruky pred seba a posúvajte pohybom tela dopredu, dotýkajte sa čela telocvične. Podržte v tejto polohe 10 až 15 sekúnd a potom sa vráťte do východiskovej polohy. Cvičenie opakujte 4-5 krát.

Cvičenia stoličiek

Nakloňte sa pred stoličku alebo stoličku a držte chrbát rovno. Ruky položte na sedadlo, aby ste si odpočinuli. Jemne ohnite a ohnite spodnú časť chrbta 8-10 krát. V tej istej polohe tela sa najprv otáčajte jedným smerom, potom druhým smerom. Pri správnom výkone je hlavnou záťažou bočné svaly chrbta, nie spodná časť chrbta.

Rozťahovanie pri otáčaní tela doľava a doprava

Ľahnite si, narovajte si nohy a roztiahnite ruky nabok. Nadýchnite sa, ohnite kolená a otočte sa doprava, pričom držte túto pozíciu 5 sekúnd. Výdych, návrat do východiskovej polohy. Zopakujte pohyb 5-krát a potom vykonajte cvičenie opačným spôsobom.

Rotácia trupu z miesta na sedenie

Posaďte sa na podložku, ohnite pravé koleno a položte ho za narovnanú ľavú nohu. Pravou rukou sa oprite o podlahu, aby ste udržali rovnováhu. Voľnou dlaňou mierne zatlačte na koleno a odbočte doľava. Vykonajte cvičenie 3-5 krát v každom smere.

Sekcia „škrupina“

Choďte dole do štyroch sekcií, zhlboka sa nadýchnite a položte si zadok na päty bez toho, aby ste dlane zdvihli z podlahy. Je potrebné napnúť sa napnutím dolných chrbtových svalov, aby sa telo dostalo do pôvodnej polohy. Počet opatrení je 5-10.

Mierne zmiernenie bolesti chrbta

Mierna bolesť dolnej časti chrbta často predchádza exacerbácii spondyloartrózy alebo osteochondrózy. Na ich odstránenie sa používajú cvičenia na prevenciu relapsu na napnutie celého svalstva chrbta.

Nástenné drepy

Oprite sa chrbtom o stenu, roztiahnite nohy do šírky ramien, pritiahnite prsty do zámku a umiestnite ho pred seba v úrovni hrudníka. Pomaly dřepte, držte ho v polohe 10 sekúnd a vráťte sa do východiskovej polohy. Opakujte všetky pohyby 5-7 krát.

Protahovanie dolnej časti chrbta

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Len nezabudnite aplikovať raz denne..

Ľahnite si s ohnutými kolenami a nohami na podlahe. Pritiahnite jednu nohu k hrudi a uchopte ju za stehná. Držte v tejto polohe 10-20 sekúnd, zaujmite východiskovú polohu. Opakujte 5 krát, cvičte s druhým kolenom a potom zdvihnite dve nohy naraz.

Hiperextension

Ľahnite si na brucho, ohnite ruky a dlane položte na svoje plecia. Zhlboka dýchajte a nadvihnite hornú časť tela na 10 sekúnd. Dýchajte na zem. Počet behov je až 10. Ak je cvičenie správne, dolné chrbtové svaly by sa mali napnúť, nie ramenný popruh…

Cvičenie sklonu panvy

Kým ležíte na chrbte s natiahnutými nohami, pevne pritlačte spodnú časť chrbta k rohoži. Pomaly sklopte nohy. Kolená sa ohýbajú, len keď sa spodná časť chrbta začína zdvíhať z podlahy. Vykonajte toto cvičenie 10-15 krát.

Iné cvičenia

Je ľahšie predchádzať bolestiam dolnej časti chrbta, ako ich dlhodobo eliminovať, vrátane liekov. Na tento účel bol vyvinutý súbor cvičení, vďaka ktorým je vynikajúcou prevenciou exacerbácie patologických stavov pohybového ústrojenstva. Počas cvičenia sa svaly stávajú pružnejšími, čo prispieva k správnemu rozdeleniu záťaže na všetky časti chrbtice.

Korčule na spodnú časť chrbta

Ak chcete sedieť s mierne ohnutými kolenami, položte telo na chrbát, vyrovnajte ho a položte ho za chrbát. Položte dlane na zem, zdvihnite zadok a sadnite si na rolku. Zatlačte tam a späť po dobu 5-10 minút. Pokúste sa udržať záťaž na chrbte a na brušných svaloch, a nie na rukách a nohách.

Pes predstavuje lícom nadol

Udržujte ju vodorovne s prstami na nohách a dlaňami položenými na podlahe tak, ako to robíte pred jemným stlačením.

Ľahko nadvihnite panvu a súčasne sklopte hlavu. Pokúste sa dotknúť čela na podlahe. Podržte v tejto polohe 10 sekúnd a potom sa vráťte do východiskovej polohy. Opakujte všetky pohyby 10-krát.

Pose Bird Dog

Prejdite na štyri štyri strany a zdvihnite ľavú a pravú nohu dokopy. Napätie po dobu 15 sekúnd, pocit napätia vo všetkých vašich zadných svaloch. Nakloňte sa na štvorhlavý sval, zopakujte cviky pravou rukou a ľavou nohou. Počet opatrení – do 20.

Zdvíhanie panvy na lavici

Posaďte sa tak, aby lavička bola 35 – 40 cm od zadku. Položte si rovné ruky na lavicové sedadlo a ohnite nohy. Pri nadýchaní zdvihnite spodnú časť chrbta rovnobežne s podlahou a nohy položte na podložku. Po 10 minútach sa vráťte do východiskovej polohy. Vykonajte cvičenie 10-krát.

Preťahovanie svalov chrbta a nôh

Ľahnite si, ohnite kolená a chodidlá umiestnite na šírku ramien. Začnite ľavou nohou za pravou, kým sa členok nedotkne kolena. Oboma rukami potiahnite ľavé koleno čo najbližšie k hrudníku. Cvičenie zopakujte 5-krát a potom to urobte inak..

Bolesť dolnej časti chrbta počas tehotenstva

Počas nosenia dieťaťa je bolesť chrbta zvyčajne spôsobená prírodnými príčinami – zväčšením maternice, kompresiou panvových orgánov. Lekári odporúčajú tieto cvičenia odstrániť:

 • Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy, ruky natiahnite pozdĺž tela. Pomaly vytiahnite zadok z podlahy a bez toho, aby ste stratili zo zreteľa túto polohu, hádzajte ich na podlahu;
 • postavte sa, vložte prsty do zámku pred seba a ohnite lakte. Otočte zo strany na stranu. Vykonajte cvičenie znova, až teraz sa pripojte k dlanom za chrbtom;
 • kľačať dole, ruky ležiace na podlahe. Spodok najprv položte na jeden, potom na pätu.

Opakujte všetky pohyby 5-10 krát. Ľahnite si po triede na 3 až 40 minút, relaxujte. To platí najmä v neskorom tehotenstve..

Bubnovského technika

Činnosti dr. Bubnovského metóda prebieha v zdravotníckych centrách so špeciálnymi školiteľmi. Rehabilitační lekári ovládajú pohybové techniky a pomáhajú pri cvičení odporu. S. Bubnovsky je známy manuálny terapeut, autor metódy odstraňovania bolesti bez použitia farmakologických liekov. Odporúča nasledujúce cvičenia na terapeutické aj profylaktické účely:

 • postavte sa na svoje štvornohé nohy a pomaly sa pohybujte po telocvični podložky, najprv zdvihnite pravú ruku a ľavú nohu, potom ľavú ruku a pravú nohu;
 • Ľahnite si na chrbát, mierne ohnite nohy, vložte prsty do zámku, položte na ne hlavu. Umiestnite tenký hrubý vankúš pod spodnú časť chrbta. Vydýchnite, nahlas vyslovte „Ha“, zdvihnite lopatky a kolená k sebe a snažte sa ich dostať čo najbližšie k sebe;
 • zatiaľ čo ležíte na chrbte, ohýbajte kolená, ruky natiahnuté pozdĺž tela. Vydýchnite, povedzte „Ha“, zdvihnite panvu a stlačte zadok. Výdych sa vráti do východiskovej polohy..

Počet iterácií je 10-12. Namiesto vankúšov kliniky S. Bubnovského zvyčajne kladú drvené ľadové balíčky pod spodnú časť chrbta, ktoré sa ukladajú do hustej látkovej skrinky…

Kontraindikácie pre gymnastiku

Zlé zdravie je zakázané. Kontraindikácie pre gymnastiku sú horúčka, zimnica, studený pot – hlavné príznaky všeobecnej intoxikácie. Fyzioterapeuti zakazujú vysoký alebo vysoký krvný tlak, Tachykardiu, Bradykardiu.

Leave a Reply