Elastická bandáž na kolene, kedy a ako ju aplikovať

Použitie elastického obväzu na zranenie kolena

Najťažšie pracujúcim ľudským telom je kolenný kĺb, ktorý je vystavený vysokému statickému a dynamickému zaťaženiu a často je vystavený úrazu a chorobe. V týchto prípadoch sú elastickými bandážami kolena dobrá pomoc. Používa sa na modriny, dislokácie, výrony, ktoré sú potrebné pri liečbe zápalového procesu v kĺbe, sterilný obväz aplikovaný na ranu…

Tesný kolenný väz mu umožňuje vytvárať pokoj, obmedzovať pohyb, znižovať bolesť a opuchy tkanív a skrátiť čas potrebný na Move & Flex. Používa sa tiež v silových športoch, aby sa predišlo poškodeniu väzov kolena a menisku. Bandáž je účinná, ak je správne vybraná a správne umiestnená, ktorú môže ktokoľvek získať bez lekárskeho vzdelania.

Druhy elastických obväzov

V závislosti od stupňa predĺženia existujú 3 typy elastických obväzov:

  • nízka elasticita, kde je možné natiahnutie iba 1,5-krát (až do 50-60% na dĺžku);
  • priemerná elasticita, kde sa dá roztiahnuť na maximum 70 – 130% svojej dĺžky;
  • vysoká elasticita strečing 2-3 krát na dĺžku (200-300%).

Stupeň pružnosti je uvedený na obale a jeho výber musí byť dohodnutý s lekárom.

Ľahko napínajúci obväz neposkytuje spoľahlivú imobilizáciu kíbu, a je preto vhodný na obväz rany sterilným tkanivom. Na ten istý účel môžete v prípade zápalu použiť mierne elastické obväzy, vrátane ligácie kolena po operácii. Vysoká pružnosť je však najvhodnejšia pre zranenia alebo športy, keď sú potrebné tesné kĺby.

Lekárne ponúkajú široký výber elastických obväzov, ceny miestnych výrobkov v rozmedzí od 50 do 170 rubľov, zahraničné výrobky od 250 do 400 rubľov. Hlavnými kritériami pri výbere sú však veľkosť (dĺžka, šírka) a stupeň pružnosti bez ohľadu na cenu.

Druhy podláh

Pred zviazaním kolena by mal byť pacient položený alebo umiestnený tak, aby chodidlo bolo vodorovné, uvoľnené a mierne ohnuté v kolennom kĺbe. Okrem toho sa v závislosti od účelu používa niekoľko metód obväzu:

Okrúhly obväz

Najjednoduchším typom obväzu je použiť jednu ruku na pripevnenie konca obväzu cez koleno a druhú na jeho natiahnutie okolo seba, pričom okolo kĺbu sa urobí niekoľko zaoblení. Nie je možné zviazať koniec, je zaistený lepiacou páskou, špendlíkom alebo sponou, ktorá sa dodáva so súpravou. Tento obväz nie je príliš silný a môže sa počas pohybu otáčať, najmä pre dieťa kvôli vysokej pohyblivosti.

Špirálová bandáž

Zvláštnosťou špirály alebo plazivej bandáže je to, že každá ďalšia zákruta otočí 1/3 predchádzajúcej šírky nahor alebo nadol. V prvom prípade je obväz postavený: koniec obväzu je fixovaný rukou pod spojom, cievky sú vyrobené druhou rukou pohybom nahor. Pri aplikácii nadol je obväz aplikovaný rukou nad kĺbom, druhá ruka je umiestnená okolo a pohybujúca sa nadol. Takáto bandáž je spoľahlivejšia ako kruhová, ale zájazdy sa môžu pohybovať nahor alebo nadol.

Korytnačka

Tento typ obväzu je najspoľahlivejší na ceste, zachytáva veľkú plochu a dobre drží bez šmyku. Podstata bandáže, ktorá sa strieda medzi kruhmi popliteálnej fosílie s prechodom zdola nahor alebo zhora nadol. V závislosti od toho existujú dva typy prekrytí:

Z periférie do stredu sa aplikuje zodpovedajúci obväz. Prvé kolo obväzu je namontované 20 cm pod kolenom, za ním behá diagonálne nahor a tvorí prehľad 20 cm nad kolenom. Potom znovu prechádzajú cestou a obväz vedú dole, skúmajú šírku obväzu 1/3-½, prechádzajú krížom a idú hore. Každé koleso sa tiež posunie nadol. Obväzy končia uprostred kĺbu. Taký obväz s valivými tyčami zabraňuje pohybu obväzu hore a dole.

Od stredu kĺbu sa aplikuje odlišná bandáž, pričom každá nasledujúca bandáž sa pohybuje hore a dole krížom vzadu. Posledný kruhový obal pripevnite na holennú časť 20 cm pod kĺb.

Protahovací obväz

Musí byť pripevnený k akémukoľvek zdvihu kolena. Za týmto účelom môžete obväz použiť ktorúkoľvek z týchto metód, v závislosti od závažnosti zranenia. Na ľahkej úrovni postačuje prstencový obväz, pri vážnom poškodení a výraznom opuchnutí bude správne priviazaný spoľahlivejším spôsobom „korytnačky“. V každom prípade je typ obväzu vybraný traumatológom, ktorý vyšetril pacienta.

Otázka, ako dlho nosiť obväz na kolene, je na jednotlivcovi.

V prípade ľahkého zranenia postačuje 1 týždeň av prípade silného napätia a roztrhaných väzov sa obväz nosí až 1 mesiac alebo viac..

Veľmi dôležité je mať na pamäti:

  • bandáž by nemala silne ťahať končatinu, čoho dôkazom je bolesť nôh, opuchy a necitlivosť pod kolenom;
  • bandáž musí byť odstránená v noci, aby sa obnovil prietok krvi;
  • Nezvazujte bandážový uzol, ale použite špeciálnu sponu alebo špendlík;
  • pod obväzom sa môže objaviť sfarbenie a podráždenie pokožky, po odstránení je potrebné pokožku umyť mydlom a vodou alebo očistiť antiseptickým (alkohol, roztok furatsiliny, chlórhexidín);
  • nepoužívajte starú napnutú bandáž; nevykonáva svoju funkciu;
  • umyte alebo vymeňte obväz, keď je špinavý, ale najmenej dvakrát týždenne.

záver

Schopnosť správne aplikovať elastický obväz na kolenný kĺb hrá dôležitú úlohu pri liečbe a prevencii zranení a chorôb. Optimálny výber obväzu pre konkrétny prípad je na lekárovi.

Bandáž s elastickým obväzom na kolene. Kondenzovaná korytnačka je jednou z najspoľahlivejších

Leave a Reply