Evdokimenko artróza s bolesťou kĺbov – recenzia knihy

Čítali ste dr. Kniha Evdokimenka Arthrosis. Ako sa zbaviť bolesti kĺbov?

Pri akejkoľvek lokalizácii artrózy liečba nevyhnutne zahŕňa cvičenia zamerané na cvičenie. Bolo vyvinutých veľa cvičení, ktoré sa odporúčajú pre bedrové, kolenné, ramenné, členkové a spondyloartrózy. Problémom pri liečbe artrózy bolo hnutie Sergeja Bubnovského, Jurije a Petra Popova, Vitalije Gita, Pavla Evdokimenka..

Ak je potrebný tréner trénera na vykonanie série cvikov podľa Bubnovovej techniky, potom Evdokimenko môže byť trénovaný bez špeciálnej výstroje, postačuje telocvičňa a rovná stolička. Neexistujú prakticky žiadne kontraindikácie pre gymnastiku, ale pred začatím tréningu by ste sa mali poradiť nielen s reumatológom, ale aj s terapeutom…

Akademik Evdokimenko a jeho knihy

Evdokimenko Pavel Valeryevich – reumatológ s viac ako 20-ročnou praxou, špecialista na manuálnu terapiu a psychofyziológiu. Akademik na Ruskej akadémii lekárskych a technických vied, odborný asistent na RUDN University, napísal mnoho kníh o povahe a metódach liečby rôznych chorôb. Ich celkový obeh doteraz prekročil 1 milión kópií. Medzi nimi sú knihy o chronických ochoreniach kĺbov – artróza a artritída.

Dve knihy podrobne opisujú liečebné cvičenia pre najbežnejšie typy artrózy – gonartróza a koxartróza. 1. časť – „Ak máte bolesti kolena“, 2. časť – „Artróza bedrových kĺbov“. 2009, 2, revidované vydanie knihy Evdokimenka’s Arthrosis. Ako sa zbaviť bolesti kĺbov.

V populárnej podobe autor hovorí o štruktúre kĺbov, príčinách a mechanizme rozvoja artrózy, ilustruje príbeh s príkladmi jeho lekárskej praxe. Podrobne je opísaná artróza nôh, lakťov, zápästí, ramien, kĺbov kĺbov, generalizovaná artróza, ich príznaky, rozdiely od podobných chorôb..

Diskutované sú výhody a nevýhody chirurgickej liečby artrózy a sú opísané biologické a mechanické spôsoby liečby. Uvádzame hlavné chyby, ktoré pacienti počas liečby robia. Evdokimenko radí, ako jesť správne, aké športy môžete robiť, čo ortopedické výrobky môžu pomôcť..

Evdokimenko o terapeutickej gymnastike

Jedna z kapitol knihy je venovaná gymnastike. Podľa P. V. Evdokimenko je terapeutická gymnastika povinnou súčasťou liečby artrózy, najúčinnejšej metódy. Liečba liekmi nie je všemocná. Chondroprotektory by sa mali používať najmenej jeden rok a mali by pomôcť s 1-2 stupňami artrózy. NSAID majú veľa kontraindikácií, nelieči chorobu, ale iba skryjú jej prejavy, nie na dlhodobé použitie..

Fyzioterapeuti liečia fyzioterapeutické postupy artrózy iba ako doplnok a chirurgický zákrok ako posledná možnosť. Ale bez súboru cvikov nebude artróza koksu alebo iné typy artrózy dostatočne účinné bez ohľadu na to, koľko liekov pacient berie.

Podľa Evdokimenka má cvičebná terapia, gymnastiku nasledujúce výhody:

 • množstvo ošetrení, najmä liekov, pomáha posilňovať svaly, aktivuje krvný obeh a výživu kĺbov, napríklad cvičenie;
 • ak je komplex správne vybraný a vykonaný, riziko vedľajších účinkov je minimálne;
 • gymnastické cvičenia sú takmer jedinou metódou, ktorá si nevyžaduje finančné náklady.

Bohužiaľ, veľa pacientov robí chyby:

 • Nepodceňujte dôležitosť cvičenia, nerobte cvičenia systematicky, ale občas nezohľadňujte odporúčania pre gymnastiku.
 • nezávisle vybrať a absorbovať komplexy;
 • namiesto statického pomalého dynamického cvičenia sa dynamické cvičenie vykonáva energickým tempom, s vysokou amplitúdou a robí ostré pohyby;
 • začať trénovať počas exacerbácie, rýchlo zvýšiť zaťaženie;
 • vyrovnať sa s bolesťou.

V súčasnosti existuje veľa brožúr vyhotovených ľuďmi bez lekárskeho vzdelania, situácia na internete je ešte horšia. Buď je cvičenie popísané s chybami, alebo ako fyzioterapeutické cvičenia odporúčajú komplexy určené výlučne pre osoby Move & Flex. Napríklad energický drep sa považuje za ideálnu gymnastiku pre koleno, zatiaľ čo pri gonartróze je to kategoricky zakázané…

Aká efektívna je gymnastika?

Veľa záleží na vytrvalosti pacienta, jeho túžbe prekonať chorobu. Vykonávanie gymnastiky Evdokimenko s artrózou si vyžaduje čas, vôľu. Pre mnohých je omnoho ľahšie ísť po ceste s najmenším odporom, brať lieky a vykonávať procedúry. Účinky cvičenia budú závisieť od štádia osteoartritídy. Pri artróze prvého stupňa sú najúčinnejšie terapeutické telesné cvičenia a gymnastika. Ak ich skombinujete s chondroprotektormi, robíte manuálnu terapiu, postupujte podľa pokynov lekára, choroba sa dá vyliečiť..

Keď ochorenie dosiahne stupeň 2, nie je možné tento proces zvrátiť, ale môže to výrazne zlepšiť stav pacienta, normalizovať prísun krvi do kĺbu a posilniť jeho stabilizujúce svaly. Poskytuje tiež zmiernenie bolesti, zvýšenie mobility..

Treťou fázou vývoja choroby je úplné zničenie chrupavky a deformity kĺbov. Konzervatívna liečba artrózy v neskorom štádiu nie je možná, iba chirurgický zákrok môže pomôcť. S týmto prístupom však Evdokimenko nesúhlasí. Jeho prax zahŕňala prípady pacientov s artrózou 3. stupňa, pravidelné cvičenie bedra, ramena, kolena, podľa ďalších pokynov, stabilizáciu jeho stavu a zbavenie sa silnej bolesti bez chirurgického zákroku…

Evdokimenko nepopiera dôležitosť liekovej terapie. Pre svojich pacientov odporúča v závislosti od štádia ochorenia priebeh chondroprotektorov, posilňovačov kostí, injekcií kyseliny hyalurónovej…

Ako správne cvičiť

Liečba artrózy kolena, coxartrózy a iných typov osteoartrózy gymnastikou nie vždy prináša očakávané zlepšenie a stav pacienta sa môže ďalej zhoršovať. Je to zvyčajne kvôli už uvedeným chybám. Ako môžem cvičiť, aby som zabránil poškodeniu kĺbov a celého Move & Flex? V prvom rade je lepšie konzultovať fyzioterapeuta so žiadosťou o výber komplexu a spočiatku kontrolovať správnosť výkonu..

Ak to nie je možné, postupujte podľa odborných kníh (nájdete elektronické verzie kníh Evdokimenka s ilustráciami na internete), pozrite si vzdelávacie videá. A pár ďalších pravidiel.

 1. Pred začatím vyučovania dôkladne skontrolujte, či nie sú kontraindikácie a obmedzenia.
 2. Cvičenie začnite až po zastavení exacerbácie.
 3. Spolu so zosilnením periartikulárnych svalov posilníte chrbtové a brušné svaly, aby sa zlepšil prietok krvi v končatinách.
 4. Postupne zvyšujte svoju pracovnú záťaž, robte alternatívne cvičenia a nesnažte sa robiť všetko za jeden deň.
 5. Protahovacie cvičenia sa robili pomaly, hladko, opatrne, nie príliš násilne.
 6. Uprednostňujte statické cvičenia (držanie tela, keď sú svaly napäté, naťahovanie až minútu). Nerobte náhle pohyby, trhajte, robte dynamickú verziu pomaly. Uvoľnite svalové napätie.
 7. Ak to spôsobuje silnú bolesť, zastavte cvičenie.

Pavel Valeryevič odporúča robiť to denne alebo najmenej 3-4 krát týždenne počas 30 – 40 minút. Súprava by mala súčasne pozostávať z 2 až 4 strečingových cvičení a 6 až 8 silových cvičení. Relatívne zhoršenie počas prvých 2 týždňov cvičenia je normálne a svaly a šľachy reagujú na abnormálne zaťaženie bolestivou bolesťou. Ale bolesti nemusia byť ostré, ostré. Do konca mesiaca alebo skôr by sa malo zlepšiť.

Kolenný kĺbový komplex

Gymnastika s artrózou kolena sa vykonáva pri ležaní a státí. Mnohé cvičenia sa vykonávajú v statickej a dynamickej podobe. Staticky – 1 čas s fixáciou počas 20 – 40 sekúnd. Dynamicky pomalé pohyby, fixované na hrane po dobu 1 – 2 sekúnd, reset a uvoľnenie na 1 – 2 sekundy. Ak sa cvičenia vykonávajú osobitne pre dve nohy, potom sa najprv v dynamickom režime vykoná požadovaný počet opakovaní jednou nohou, potom sa nohy zmenia.. Je dôležité zaťažiť obe nohy rovnomerne (zdvihnúť do rovnakej výšky, držať súčasne).

 1. Kým ležíte na chrbte, roztiahnite ruky pozdĺž trupu a ohnite jednu nohu na kolená v uhle približne 60 °. Noha je pritlačená k podlahe. Pomaly zdvihnite druhú rovnú nohu o 20 – 30 cm a pritom ňu ťahajte smerom k sebe. Podržte 30-40 sekúnd, pomaly spustite, uvoľnite a zopakujte druhú nohu. Potom urobte 10-12 opakovaní v dynamickej verzii.
 2. V podobnej východiskovej polohe zdvihnite nohu a potiahnite ponožku smerom k sebe čo najviac, potom vykonajte 10 až 15 takýchto pohybov vpred, pričom nohu držte na váhe. Relax a zmeniť nohu.
 3. Rovnako ako I.P., obe nohy sa iba ohli. Natiahnite jednu nohu, ohnite koleno, držte 20-30 sekúnd. Spodok, relax, zmena nohy. 10 – 12 opakovaní v dynamickej verzii.
 4. Postavte sa s nohami šírky ramien od seba, dlane na bokoch, chrbát rovno. Mierne v drepe panvite 20-30 cm, ľahnite si na 30-40 sekúnd, natiahnite sa, mierne oddychujte a v dynamickom režime urobte 12-15 opakovaní. Ak to stav kĺbov umožňuje, môžete použiť statickú verziu, aby ste sa dostali hlbšie a položili panvu na kolená. Nohy by mali byť širšie..
 5. Pomaly sa nakláňajte dopredu zo svojej stojacej polohy, keď sa prstami snažíte dosiahnuť podlahu. Neohýbajte kolená s hlavou mierne dopredu. Držte v tejto polohe 20 – 40 sekúnd, potom sa mierne ohnite, držte ďalšiu minútu. Postupne, v priebehu jedného alebo dvoch rokov, zväčšite hĺbku náklonu (dotknite sa dlaní dlaňou) a zostaňte v zloženej polohe až 2 minúty..

Celá škála cvičení, ktoré môžete použiť na liečbu gonartrózy, je uvedená v knihe Evdokimenka.

Gymnastika pre bedrové kĺby

Všetky cviky z komplexu vytvoreného Evdokimenkom, vrátane vyššie uvedených, sa môžu vykonávať s artrózou bedra. V knihe je opísaných celkom 34 cvičení, pričom sa nepočítajú hip-masážne techniky odporúčané pre každé cvičenie. Nie je možné robiť ich všetky naraz, preto je vhodné naplánovať a upraviť cvičenia podľa vášho tréningu pred tréningom.

 1. I. P. ako v cvičení 1 pre kolenné kĺby. Zdvihnite narovnanú nohu, narovnajte stehno smerom von a nechajte koleno mierne ohnúť. Narovnať chodidlo, opakujte pomaly 10 až 15 krát, sklopte a vložte nohu.
 2. Ležíte na chrbte s natiahnutými nohami a pažami. Zdvihnite svoju rovnú nohu o 20 až 30 cm a svoju váhu pomaly spustite v pravom uhle k stehnu a kolenu. Narovnať, ale nie znížiť. Predĺženie ohybu zopakujte 10 až 15 krát a pomaly spustite. Po odpočinku pešo si vymeňte nohy. Je dôležité, aby ste si neohýbali nohy úplne a neprestali cvičiť, keď zaznamenáte bolesť.
 3. I. P. ako v cvičení 3 z predchádzajúceho komplexu. Pomaly zdvíhajte jednu nohu, až kým nemá byť ohnutá na kolenách 60-90 °, nie viac a menej. Jemne potiahnite žalúdok, vyhnite sa bolesti. Podržte extrémne 1-2 sekundy, vráťte sa do východiskovej polohy, relaxujte 1-2 sekundy, opakujte 10-12 krát.
 4. Posaďte sa na štyri nohy s opierkami kolien a lakťov, pod kolená položte koberček a deku. Zdvihnite nohu v pravom uhle so stehnami rovnobežne s podlahou. Podržte 20-40 sekúnd, sklopte a uvoľnite, vymeňte nohy. V dynamickej verzii opakujte 10-12 krát.
 5. Toto cvičenie je možné vykonať iba pri koartróze 1. stupňa. Posaďte sa na podlahu a opierajte sa priamo o stenu, nohy sa narovnávajú kĺbom, pokiaľ to kĺby umožňujú. Ohnite jednu nohu na koleno, vytiahnite nohu z podlahy, uchopte ju rukami (v opačnom prípade odstráňte slučku z uteráka) a jemne ju potiahnite smerom k sebe. Pri najmenšom náznaku bolesti mierne uvoľnite nohu dozadu a potom, ako bolesť ustúpi, vytiahnite ju späť. Podržte 1-2 sekundy v krajnej polohe, uvoľnite sa čo najviac, vráťte sa do východiskovej polohy a opakujte pre druhú nohu.

Cvičenie na spoločnú liečbu vyvinul Pavel Evdokimenko, vzhľadom na obmedzenia, ktoré kladú na cvičenie rôzne typy artrózy. Pomáhajú posilňovať svaly a zvyšujú pohyblivosť kĺbov bez ďalšieho zranenia. Najlepšie je zvládnuť túto súpravu pomocou kníh chránených autorskými právami, ktoré ilustrujú každý pohyb s fotografiami profesionálnych inštruktorov. Práca Evdokimenka poskytuje množstvo ďalších užitočných informácií, ktoré pomôžu pacientom vedome dodržiavať všetky pokyny ošetrujúceho lekára a vyhnúť sa častým chybám..

Čítali ste dr. Kniha Evdokimenka Arthrosis. Ako sa zbaviť bolesti kĺbov?

Pri akejkoľvek lokalizácii artrózy liečba nevyhnutne zahŕňa cvičenia zamerané na cvičenie. Bolo vyvinutých veľa cvičení, ktoré sa odporúčajú pre bedrové, kolenné, ramenné, členkové a spondyloartrózy. Problémom pri liečbe artrózy bolo hnutie Sergeja Bubnovského, Jurije a Petra Popova, Vitalije Gita, Pavla Evdokimenka..

Ak je potrebný tréner trénera na vykonanie série cvikov podľa Bubnovovej techniky, potom Evdokimenko môže byť trénovaný bez špeciálnej výstroje, postačuje telocvičňa a rovná stolička. Neexistujú prakticky žiadne kontraindikácie pre gymnastiku, ale pred začatím tréningu by ste sa mali poradiť nielen s reumatológom, ale aj s terapeutom…

Akademik Evdokimenko a jeho knihy

Evdokimenko Pavel Valeryevich – reumatológ s viac ako 20-ročnou praxou, špecialista na manuálnu terapiu a psychofyziológiu. Akademik na Ruskej akadémii lekárskych a technických vied, odborný asistent na RUDN University, napísal mnoho kníh o povahe a metódach liečby rôznych chorôb. Ich celkový obeh doteraz prekročil 1 milión kópií. Medzi nimi sú knihy o chronických ochoreniach kĺbov – artróza a artritída.

Dve knihy podrobne opisujú liečebné cvičenia pre najbežnejšie typy artrózy – gonartróza a koxartróza. 1. časť – „Ak máte bolesti kolena“, 2. časť – „Artróza bedrových kĺbov“. 2009, 2, revidované vydanie knihy Evdokimenka’s Arthrosis. Ako sa zbaviť bolesti kĺbov.

V populárnej podobe autor hovorí o štruktúre kĺbov, príčinách a mechanizme rozvoja artrózy, ilustruje príbeh s príkladmi jeho lekárskej praxe. Podrobne je opísaná artróza nôh, lakťov, zápästí, ramien, kĺbov kĺbov, generalizovaná artróza, ich príznaky, rozdiely od podobných chorôb..

Diskutované sú výhody a nevýhody chirurgickej liečby artrózy a sú opísané biologické a mechanické spôsoby liečby. Uvádzame hlavné chyby, ktoré pacienti počas liečby robia. Evdokimenko radí, ako jesť správne, aké športy môžete robiť, čo ortopedické výrobky môžu pomôcť..

Evdokimenko o terapeutickej gymnastike

Jedna z kapitol knihy je venovaná gymnastike. Podľa P. V. Evdokimenko je terapeutická gymnastika povinnou súčasťou liečby artrózy, najúčinnejšej metódy. Liečba liekmi nie je všemocná. Chondroprotektory by sa mali používať najmenej jeden rok a mali by pomôcť s 1-2 stupňami artrózy. NSAID majú veľa kontraindikácií, nelieči chorobu, ale iba skryjú jej prejavy, nie na dlhodobé použitie..

Fyzioterapeuti liečia fyzioterapeutické postupy artrózy iba ako doplnok a chirurgický zákrok ako posledná možnosť. Ale bez súboru cvikov nebude artróza koksu alebo iné typy artrózy dostatočne účinné bez ohľadu na to, koľko liekov pacient berie.

Podľa Evdokimenka má cvičebná terapia, gymnastiku nasledujúce výhody:

 • množstvo ošetrení, najmä liekov, pomáha posilňovať svaly, aktivuje krvný obeh a výživu kĺbov, napríklad cvičenie;
 • ak je komplex správne vybraný a vykonaný, riziko vedľajších účinkov je minimálne;
 • gymnastické cvičenia sú takmer jedinou metódou, ktorá si nevyžaduje finančné náklady.

Bohužiaľ, veľa pacientov robí chyby:

 • Nepodceňujte dôležitosť cvičenia, nerobte cvičenia systematicky, ale občas nezohľadňujte odporúčania pre gymnastiku.
 • nezávisle vybrať a absorbovať komplexy;
 • namiesto statického pomalého dynamického cvičenia sa dynamické cvičenie vykonáva energickým tempom, s vysokou amplitúdou a robí ostré pohyby;
 • začať trénovať počas exacerbácie, rýchlo zvýšiť zaťaženie;
 • vyrovnať sa s bolesťou.

V súčasnosti existuje veľa brožúr vyhotovených ľuďmi bez lekárskeho vzdelania, situácia na internete je ešte horšia. Buď je cvičenie popísané s chybami, alebo ako fyzioterapeutické cvičenia odporúčajú komplexy určené výlučne pre osoby Move & Flex. Napríklad energický drep sa považuje za ideálnu gymnastiku pre koleno, zatiaľ čo pri gonartróze je to kategoricky zakázané…

Aká efektívna je gymnastika?

Veľa záleží na vytrvalosti pacienta, jeho túžbe prekonať chorobu. Vykonávanie gymnastiky Evdokimenko s artrózou si vyžaduje čas, vôľu. Pre mnohých je omnoho ľahšie ísť po ceste s najmenším odporom, brať lieky a vykonávať procedúry. Účinky cvičenia budú závisieť od štádia osteoartritídy. Pri artróze prvého stupňa sú najúčinnejšie terapeutické telesné cvičenia a gymnastika. Ak ich skombinujete s chondroprotektormi, robíte manuálnu terapiu, postupujte podľa pokynov lekára, choroba sa dá vyliečiť..

Keď ochorenie dosiahne stupeň 2, nie je možné tento proces zvrátiť, ale môže to výrazne zlepšiť stav pacienta, normalizovať prísun krvi do kĺbu a posilniť jeho stabilizujúce svaly. Poskytuje tiež zmiernenie bolesti, zvýšenie mobility..

Treťou fázou vývoja choroby je úplné zničenie chrupavky a deformity kĺbov. Konzervatívna liečba artrózy v neskorom štádiu nie je možná, iba chirurgický zákrok môže pomôcť. S týmto prístupom však Evdokimenko nesúhlasí. Jeho prax zahŕňala prípady pacientov s artrózou 3. stupňa, pravidelné cvičenie bedra, ramena, kolena, podľa ďalších pokynov, stabilizáciu jeho stavu a zbavenie sa silnej bolesti bez chirurgického zákroku…

Evdokimenko nepopiera dôležitosť liekovej terapie. Pre svojich pacientov odporúča v závislosti od štádia ochorenia priebeh chondroprotektorov, posilňovačov kostí, injekcií kyseliny hyalurónovej…

Ako správne cvičiť

Liečba artrózy kolena, coxartrózy a iných typov osteoartrózy gymnastikou nie vždy prináša očakávané zlepšenie a stav pacienta sa môže ďalej zhoršovať. Je to zvyčajne kvôli už uvedeným chybám. Ako môžem cvičiť, aby som zabránil poškodeniu kĺbov a celého Move & Flex? V prvom rade je lepšie konzultovať fyzioterapeuta so žiadosťou o výber komplexu a spočiatku kontrolovať správnosť výkonu..

Ak to nie je možné, postupujte podľa odborných kníh (nájdete elektronické verzie kníh Evdokimenka s ilustráciami na internete), pozrite si vzdelávacie videá. A pár ďalších pravidiel.

 1. Pred začatím vyučovania dôkladne skontrolujte, či nie sú kontraindikácie a obmedzenia.
 2. Cvičenie začnite až po zastavení exacerbácie.
 3. Spolu so zosilnením periartikulárnych svalov posilníte chrbtové a brušné svaly, aby sa zlepšil prietok krvi v končatinách.
 4. Postupne zvyšujte svoju pracovnú záťaž, robte alternatívne cvičenia a nesnažte sa robiť všetko za jeden deň.
 5. Protahovacie cvičenia sa robili pomaly, hladko, opatrne, nie príliš násilne.
 6. Uprednostňujte statické cvičenia (držanie tela, keď sú svaly napäté, naťahovanie až minútu). Nerobte náhle pohyby, trhajte, robte dynamickú verziu pomaly. Uvoľnite svalové napätie.
 7. Ak to spôsobuje silnú bolesť, zastavte cvičenie.

Pavel Valeryevič odporúča robiť to denne alebo najmenej 3-4 krát týždenne počas 30 – 40 minút. Súprava by mala súčasne pozostávať z 2 až 4 strečingových cvičení a 6 až 8 silových cvičení. Relatívne zhoršenie počas prvých 2 týždňov cvičenia je normálne a svaly a šľachy reagujú na abnormálne zaťaženie bolestivou bolesťou. Ale bolesti nemusia byť ostré, ostré. Do konca mesiaca alebo skôr by sa malo zlepšiť.

Kolenný kĺbový komplex

Gymnastika s artrózou kolena sa vykonáva pri ležaní a státí. Mnohé cvičenia sa vykonávajú v statickej a dynamickej podobe. Staticky – 1 čas s fixáciou počas 20 – 40 sekúnd. Dynamicky pomalé pohyby, fixované na hrane po dobu 1 – 2 sekúnd, reset a uvoľnenie na 1 – 2 sekundy. Ak sa cvičenia vykonávajú osobitne pre dve nohy, potom sa najprv v dynamickom režime vykoná požadovaný počet opakovaní jednou nohou, potom sa nohy zmenia.. Je dôležité zaťažiť obe nohy rovnomerne (zdvihnúť do rovnakej výšky, držať súčasne).

 1. Kým ležíte na chrbte, roztiahnite ruky pozdĺž trupu a ohnite jednu nohu na kolená v uhle približne 60 °. Noha je pritlačená k podlahe. Pomaly zdvihnite druhú rovnú nohu o 20 – 30 cm a pritom ňu ťahajte smerom k sebe. Podržte 30-40 sekúnd, pomaly spustite, uvoľnite a zopakujte druhú nohu. Potom urobte 10-12 opakovaní v dynamickej verzii.
 2. V podobnej východiskovej polohe zdvihnite nohu a potiahnite ponožku smerom k sebe čo najviac, potom vykonajte 10 až 15 takýchto pohybov vpred, pričom nohu držte na váhe. Relax a zmeniť nohu.
 3. Rovnako ako I.P., obe nohy sa iba ohli. Natiahnite jednu nohu, ohnite koleno, držte 20-30 sekúnd. Spodok, relax, zmena nohy. 10 – 12 opakovaní v dynamickej verzii.
 4. Postavte sa s nohami šírky ramien od seba, dlane na bokoch, chrbát rovno. Mierne v drepe panvite 20-30 cm, ľahnite si na 30-40 sekúnd, natiahnite sa, mierne oddychujte a v dynamickom režime urobte 12-15 opakovaní. Ak to stav kĺbov umožňuje, môžete použiť statickú verziu, aby ste sa dostali hlbšie a položili panvu na kolená. Nohy by mali byť širšie..
 5. Pomaly sa nakláňajte dopredu zo svojej stojacej polohy, keď sa prstami snažíte dosiahnuť podlahu. Neohýbajte kolená s hlavou mierne dopredu. Držte v tejto polohe 20 – 40 sekúnd, potom sa mierne ohnite, držte ďalšiu minútu. Postupne, v priebehu jedného alebo dvoch rokov, zväčšite hĺbku náklonu (dotknite sa dlaní dlaňou) a zostaňte v zloženej polohe až 2 minúty..

Celá škála cvičení, ktoré môžete použiť na liečbu gonartrózy, je uvedená v knihe Evdokimenka.

Gymnastika pre bedrové kĺby

Všetky cviky z komplexu vytvoreného Evdokimenkom, vrátane vyššie uvedených, sa môžu vykonávať s artrózou bedra. V knihe je opísaných celkom 34 cvičení, pričom sa nepočítajú hip-masážne techniky odporúčané pre každé cvičenie. Nie je možné robiť ich všetky naraz, preto je vhodné naplánovať a upraviť cvičenia podľa vášho tréningu pred tréningom.

 1. I. P. ako v cvičení 1 pre kolenné kĺby. Zdvihnite narovnanú nohu, narovnajte stehno smerom von a nechajte koleno mierne ohnúť. Narovnať chodidlo, opakujte pomaly 10 až 15 krát, sklopte a vložte nohu.
 2. Ležíte na chrbte s natiahnutými nohami a pažami. Zdvihnite svoju rovnú nohu o 20 až 30 cm a svoju váhu pomaly spustite v pravom uhle k stehnu a kolenu. Narovnať, ale nie znížiť. Predĺženie ohybu zopakujte 10 až 15 krát a pomaly spustite. Po odpočinku pešo si vymeňte nohy. Je dôležité, aby ste si neohýbali nohy úplne a neprestali cvičiť, keď zaznamenáte bolesť.
 3. I. P. ako v cvičení 3 z predchádzajúceho komplexu. Pomaly zdvíhajte jednu nohu, až kým nemá byť ohnutá na kolenách 60-90 °, nie viac a menej. Jemne potiahnite žalúdok, vyhnite sa bolesti. Podržte extrémne 1-2 sekundy, vráťte sa do východiskovej polohy, relaxujte 1-2 sekundy, opakujte 10-12 krát.
 4. Posaďte sa na štyri nohy s opierkami kolien a lakťov, pod kolená položte koberček a deku. Zdvihnite nohu v pravom uhle so stehnami rovnobežne s podlahou. Podržte 20-40 sekúnd, sklopte a uvoľnite, vymeňte nohy. V dynamickej verzii opakujte 10-12 krát.
 5. Toto cvičenie je možné vykonať iba pri koartróze 1. stupňa. Posaďte sa na podlahu a opierajte sa priamo o stenu, nohy sa narovnávajú kĺbom, pokiaľ to kĺby umožňujú. Ohnite jednu nohu na koleno, vytiahnite nohu z podlahy, uchopte ju rukami (v opačnom prípade odstráňte slučku z uteráka) a jemne ju potiahnite smerom k sebe. Pri najmenšom náznaku bolesti mierne uvoľnite nohu dozadu a potom, ako bolesť ustúpi, vytiahnite ju späť. Podržte 1-2 sekundy v krajnej polohe, uvoľnite sa čo najviac, vráťte sa do východiskovej polohy a opakujte pre druhú nohu.

Cvičenie na spoločnú liečbu vyvinul Pavel Evdokimenko, vzhľadom na obmedzenia, ktoré kladú na cvičenie rôzne typy artrózy. Pomáhajú posilňovať svaly a zvyšujú pohyblivosť kĺbov bez ďalšieho zranenia. Najlepšie je zvládnuť túto súpravu pomocou kníh chránených autorskými právami, ktoré ilustrujú každý pohyb s fotografiami profesionálnych inštruktorov. Práca Evdokimenka poskytuje množstvo ďalších užitočných informácií, ktoré pomôžu pacientom vedome dodržiavať všetky pokyny ošetrujúceho lekára a vyhnúť sa častým chybám..

Čítali ste dr. Kniha Evdokimenka Arthrosis. Ako sa zbaviť bolesti kĺbov?

Pri akejkoľvek lokalizácii artrózy liečba nevyhnutne zahŕňa cvičenia zamerané na cvičenie. Bolo vyvinutých veľa cvičení, ktoré sa odporúčajú pre bedrové, kolenné, ramenné, členkové a spondyloartrózy. Problémom pri liečbe artrózy bolo hnutie Sergeja Bubnovského, Jurije a Petra Popova, Vitalije Gita, Pavla Evdokimenka..

Ak je potrebný tréner trénera na vykonanie série cvikov podľa Bubnovovej techniky, potom Evdokimenko môže byť trénovaný bez špeciálnej výstroje, postačuje telocvičňa a rovná stolička. Neexistujú prakticky žiadne kontraindikácie pre gymnastiku, ale pred začatím tréningu by ste sa mali poradiť nielen s reumatológom, ale aj s terapeutom…

Akademik Evdokimenko a jeho knihy

Evdokimenko Pavel Valeryevich – reumatológ s viac ako 20-ročnou praxou, špecialista na manuálnu terapiu a psychofyziológiu. Akademik na Ruskej akadémii lekárskych a technických vied, odborný asistent na RUDN University, napísal mnoho kníh o povahe a metódach liečby rôznych chorôb. Ich celkový obeh doteraz prekročil 1 milión kópií. Medzi nimi sú knihy o chronických ochoreniach kĺbov – artróza a artritída.

Dve knihy podrobne opisujú liečebné cvičenia pre najbežnejšie typy artrózy – gonartróza a koxartróza. 1. časť – „Ak máte bolesti kolena“, 2. časť – „Artróza bedrových kĺbov“. 2009, 2, revidované vydanie knihy Evdokimenka’s Arthrosis. Ako sa zbaviť bolesti kĺbov.

V populárnej podobe autor hovorí o štruktúre kĺbov, príčinách a mechanizme rozvoja artrózy, ilustruje príbeh s príkladmi jeho lekárskej praxe. Podrobne je opísaná artróza nôh, lakťov, zápästí, ramien, kĺbov kĺbov, generalizovaná artróza, ich príznaky, rozdiely od podobných chorôb..

Diskutované sú výhody a nevýhody chirurgickej liečby artrózy a sú opísané biologické a mechanické spôsoby liečby. Uvádzame hlavné chyby, ktoré pacienti počas liečby robia. Evdokimenko radí, ako jesť správne, aké športy môžete robiť, čo ortopedické výrobky môžu pomôcť..

Evdokimenko o terapeutickej gymnastike

Jedna z kapitol knihy je venovaná gymnastike. Podľa P. V. Evdokimenko je terapeutická gymnastika povinnou súčasťou liečby artrózy, najúčinnejšej metódy. Liečba liekmi nie je všemocná. Chondroprotektory by sa mali používať najmenej jeden rok a mali by pomôcť s 1-2 stupňami artrózy. NSAID majú veľa kontraindikácií, nelieči chorobu, ale iba skryjú jej prejavy, nie na dlhodobé použitie..

Fyzioterapeuti liečia fyzioterapeutické postupy artrózy iba ako doplnok a chirurgický zákrok ako posledná možnosť. Ale bez súboru cvikov nebude artróza koksu alebo iné typy artrózy dostatočne účinné bez ohľadu na to, koľko liekov pacient berie.

Podľa Evdokimenka má cvičebná terapia, gymnastiku nasledujúce výhody:

 • množstvo ošetrení, najmä liekov, pomáha posilňovať svaly, aktivuje krvný obeh a výživu kĺbov, napríklad cvičenie;
 • ak je komplex správne vybraný a vykonaný, riziko vedľajších účinkov je minimálne;
 • gymnastické cvičenia sú takmer jedinou metódou, ktorá si nevyžaduje finančné náklady.

Bohužiaľ, veľa pacientov robí chyby:

 • Nepodceňujte dôležitosť cvičenia, nerobte cvičenia systematicky, ale občas nezohľadňujte odporúčania pre gymnastiku.
 • nezávisle vybrať a absorbovať komplexy;
 • namiesto statického pomalého dynamického cvičenia sa dynamické cvičenie vykonáva energickým tempom, s vysokou amplitúdou a robí ostré pohyby;
 • začať trénovať počas exacerbácie, rýchlo zvýšiť zaťaženie;
 • vyrovnať sa s bolesťou.

V súčasnosti existuje veľa brožúr vyhotovených ľuďmi bez lekárskeho vzdelania, situácia na internete je ešte horšia. Buď je cvičenie popísané s chybami, alebo ako fyzioterapeutické cvičenia odporúčajú komplexy určené výlučne pre osoby Move & Flex. Napríklad energický drep sa považuje za ideálnu gymnastiku pre koleno, zatiaľ čo pri gonartróze je to kategoricky zakázané…

Aká efektívna je gymnastika?

Veľa záleží na vytrvalosti pacienta, jeho túžbe prekonať chorobu. Vykonávanie gymnastiky Evdokimenko s artrózou si vyžaduje čas, vôľu. Pre mnohých je omnoho ľahšie ísť po ceste s najmenším odporom, brať lieky a vykonávať procedúry. Účinky cvičenia budú závisieť od štádia osteoartritídy. Pri artróze prvého stupňa sú najúčinnejšie terapeutické telesné cvičenia a gymnastika. Ak ich skombinujete s chondroprotektormi, robíte manuálnu terapiu, postupujte podľa pokynov lekára, choroba sa dá vyliečiť..

Keď ochorenie dosiahne stupeň 2, nie je možné tento proces zvrátiť, ale môže to výrazne zlepšiť stav pacienta, normalizovať prísun krvi do kĺbu a posilniť jeho stabilizujúce svaly. Poskytuje tiež zmiernenie bolesti, zvýšenie mobility..

Treťou fázou vývoja choroby je úplné zničenie chrupavky a deformity kĺbov. Konzervatívna liečba artrózy v neskorom štádiu nie je možná, iba chirurgický zákrok môže pomôcť. S týmto prístupom však Evdokimenko nesúhlasí. Jeho prax zahŕňala prípady pacientov s artrózou 3. stupňa, pravidelné cvičenie bedra, ramena, kolena, podľa ďalších pokynov, stabilizáciu jeho stavu a zbavenie sa silnej bolesti bez chirurgického zákroku…

Evdokimenko nepopiera dôležitosť liekovej terapie. Pre svojich pacientov odporúča v závislosti od štádia ochorenia priebeh chondroprotektorov, posilňovačov kostí, injekcií kyseliny hyalurónovej…

Ako správne cvičiť

Liečba artrózy kolena, coxartrózy a iných typov osteoartrózy gymnastikou nie vždy prináša očakávané zlepšenie a stav pacienta sa môže ďalej zhoršovať. Je to zvyčajne kvôli už uvedeným chybám. Ako môžem cvičiť, aby som zabránil poškodeniu kĺbov a celého Move & Flex? V prvom rade je lepšie konzultovať fyzioterapeuta so žiadosťou o výber komplexu a spočiatku kontrolovať správnosť výkonu..

Ak to nie je možné, postupujte podľa odborných kníh (nájdete elektronické verzie kníh Evdokimenka s ilustráciami na internete), pozrite si vzdelávacie videá. A pár ďalších pravidiel.

 1. Pred začatím vyučovania dôkladne skontrolujte, či nie sú kontraindikácie a obmedzenia.
 2. Cvičenie začnite až po zastavení exacerbácie.
 3. Spolu so zosilnením periartikulárnych svalov posilníte chrbtové a brušné svaly, aby sa zlepšil prietok krvi v končatinách.
 4. Postupne zvyšujte svoju pracovnú záťaž, robte alternatívne cvičenia a nesnažte sa robiť všetko za jeden deň.
 5. Protahovacie cvičenia sa robili pomaly, hladko, opatrne, nie príliš násilne.
 6. Uprednostňujte statické cvičenia (držanie tela, keď sú svaly napäté, naťahovanie až minútu). Nerobte náhle pohyby, trhajte, robte dynamickú verziu pomaly. Uvoľnite svalové napätie.
 7. Ak to spôsobuje silnú bolesť, zastavte cvičenie.

Pavel Valeryevič odporúča robiť to denne alebo najmenej 3-4 krát týždenne počas 30 – 40 minút. Súprava by mala súčasne pozostávať z 2 až 4 strečingových cvičení a 6 až 8 silových cvičení. Relatívne zhoršenie počas prvých 2 týždňov cvičenia je normálne a svaly a šľachy reagujú na abnormálne zaťaženie bolestivou bolesťou. Ale bolesti nemusia byť ostré, ostré. Do konca mesiaca alebo skôr by sa malo zlepšiť.

Kolenný kĺbový komplex

Gymnastika s artrózou kolena sa vykonáva pri ležaní a státí. Mnohé cvičenia sa vykonávajú v statickej a dynamickej podobe. Staticky – 1 čas s fixáciou počas 20 – 40 sekúnd. Dynamicky pomalé pohyby, fixované na hrane po dobu 1 – 2 sekúnd, reset a uvoľnenie na 1 – 2 sekundy. Ak sa cvičenia vykonávajú osobitne pre dve nohy, potom sa najprv v dynamickom režime vykoná požadovaný počet opakovaní jednou nohou, potom sa nohy zmenia.. Je dôležité zaťažiť obe nohy rovnomerne (zdvihnúť do rovnakej výšky, držať súčasne).

 1. Kým ležíte na chrbte, roztiahnite ruky pozdĺž trupu a ohnite jednu nohu na kolená v uhle približne 60 °. Noha je pritlačená k podlahe. Pomaly zdvihnite druhú rovnú nohu o 20 – 30 cm a pritom ňu ťahajte smerom k sebe. Podržte 30-40 sekúnd, pomaly spustite, uvoľnite a zopakujte druhú nohu. Potom urobte 10-12 opakovaní v dynamickej verzii.
 2. V podobnej východiskovej polohe zdvihnite nohu a potiahnite ponožku smerom k sebe čo najviac, potom vykonajte 10 až 15 takýchto pohybov vpred, pričom nohu držte na váhe. Relax a zmeniť nohu.
 3. Rovnako ako I.P., obe nohy sa iba ohli. Natiahnite jednu nohu, ohnite koleno, držte 20-30 sekúnd. Spodok, relax, zmena nohy. 10 – 12 opakovaní v dynamickej verzii.
 4. Postavte sa s nohami šírky ramien od seba, dlane na bokoch, chrbát rovno. Mierne v drepe panvite 20-30 cm, ľahnite si na 30-40 sekúnd, natiahnite sa, mierne oddychujte a v dynamickom režime urobte 12-15 opakovaní. Ak to stav kĺbov umožňuje, môžete použiť statickú verziu, aby ste sa dostali hlbšie a položili panvu na kolená. Nohy by mali byť širšie..
 5. Pomaly sa nakláňajte dopredu zo svojej stojacej polohy, keď sa prstami snažíte dosiahnuť podlahu. Neohýbajte kolená s hlavou mierne dopredu. Držte v tejto polohe 20 – 40 sekúnd, potom sa mierne ohnite, držte ďalšiu minútu. Postupne, v priebehu jedného alebo dvoch rokov, zväčšite hĺbku náklonu (dotknite sa dlaní dlaňou) a zostaňte v zloženej polohe až 2 minúty..

Celá škála cvičení, ktoré môžete použiť na liečbu gonartrózy, je uvedená v knihe Evdokimenka.

Gymnastika pre bedrové kĺby

Všetky cviky z komplexu vytvoreného Evdokimenkom, vrátane vyššie uvedených, sa môžu vykonávať s artrózou bedra. V knihe je opísaných celkom 34 cvičení, pričom sa nepočítajú hip-masážne techniky odporúčané pre každé cvičenie. Nie je možné robiť ich všetky naraz, preto je vhodné naplánovať a upraviť cvičenia podľa vášho tréningu pred tréningom.

 1. I. P. ako v cvičení 1 pre kolenné kĺby. Zdvihnite narovnanú nohu, narovnajte stehno smerom von a nechajte koleno mierne ohnúť. Narovnať chodidlo, opakujte pomaly 10 až 15 krát, sklopte a vložte nohu.
 2. Ležíte na chrbte s natiahnutými nohami a pažami. Zdvihnite svoju rovnú nohu o 20 až 30 cm a svoju váhu pomaly spustite v pravom uhle k stehnu a kolenu. Narovnať, ale nie znížiť. Predĺženie ohybu zopakujte 10 až 15 krát a pomaly spustite. Po odpočinku pešo si vymeňte nohy. Je dôležité, aby ste si neohýbali nohy úplne a neprestali cvičiť, keď zaznamenáte bolesť.
 3. I. P. ako v cvičení 3 z predchádzajúceho komplexu. Pomaly zdvíhajte jednu nohu, až kým nemá byť ohnutá na kolenách 60-90 °, nie viac a menej. Jemne potiahnite žalúdok, vyhnite sa bolesti. Podržte extrémne 1-2 sekundy, vráťte sa do východiskovej polohy, relaxujte 1-2 sekundy, opakujte 10-12 krát.
 4. Posaďte sa na štyri nohy s opierkami kolien a lakťov, pod kolená položte koberček a deku. Zdvihnite nohu v pravom uhle so stehnami rovnobežne s podlahou. Podržte 20-40 sekúnd, sklopte a uvoľnite, vymeňte nohy. V dynamickej verzii opakujte 10-12 krát.
 5. Toto cvičenie je možné vykonať iba pri koartróze 1. stupňa. Posaďte sa na podlahu a opierajte sa priamo o stenu, nohy sa narovnávajú kĺbom, pokiaľ to kĺby umožňujú. Ohnite jednu nohu na koleno, vytiahnite nohu z podlahy, uchopte ju rukami (v opačnom prípade odstráňte slučku z uteráka) a jemne ju potiahnite smerom k sebe. Pri najmenšom náznaku bolesti mierne uvoľnite nohu dozadu a potom, ako bolesť ustúpi, vytiahnite ju späť. Podržte 1-2 sekundy v krajnej polohe, uvoľnite sa čo najviac, vráťte sa do východiskovej polohy a opakujte pre druhú nohu.

Cvičenie na spoločnú liečbu vyvinul Pavel Evdokimenko, vzhľadom na obmedzenia, ktoré kladú na cvičenie rôzne typy artrózy. Pomáhajú posilňovať svaly a zvyšujú pohyblivosť kĺbov bez ďalšieho zranenia. Najlepšie je zvládnuť túto súpravu pomocou kníh chránených autorskými právami, ktoré ilustrujú každý pohyb s fotografiami profesionálnych inštruktorov. Práca Evdokimenka poskytuje množstvo ďalších užitočných informácií, ktoré pomôžu pacientom vedome dodržiavať všetky pokyny ošetrujúceho lekára a vyhnúť sa častým chybám..

Čítali ste dr. Kniha Evdokimenka Arthrosis. Ako sa zbaviť bolesti kĺbov?

Pri akejkoľvek lokalizácii artrózy liečba nevyhnutne zahŕňa cvičenia zamerané na cvičenie. Bolo vyvinutých veľa cvičení, ktoré sa odporúčajú pre bedrové, kolenné, ramenné, členkové a spondyloartrózy. Problémom pri liečbe artrózy bolo hnutie Sergeja Bubnovského, Jurije a Petra Popova, Vitalije Gita, Pavla Evdokimenka..

Ak je potrebný tréner trénera na vykonanie série cvikov podľa Bubnovovej techniky, potom Evdokimenko môže byť trénovaný bez špeciálnej výstroje, postačuje telocvičňa a rovná stolička. Neexistujú prakticky žiadne kontraindikácie pre gymnastiku, ale pred začatím tréningu by ste sa mali poradiť nielen s reumatológom, ale aj s terapeutom…

Akademik Evdokimenko a jeho knihy

Evdokimenko Pavel Valeryevich – reumatológ s viac ako 20-ročnou praxou, špecialista na manuálnu terapiu a psychofyziológiu. Akademik na Ruskej akadémii lekárskych a technických vied, odborný asistent na RUDN University, napísal mnoho kníh o povahe a metódach liečby rôznych chorôb. Ich celkový obeh doteraz prekročil 1 milión kópií. Medzi nimi sú knihy o chronických ochoreniach kĺbov – artróza a artritída.

Dve knihy podrobne opisujú liečebné cvičenia pre najbežnejšie typy artrózy – gonartróza a koxartróza. 1. časť – „Ak máte bolesti kolena“, 2. časť – „Artróza bedrových kĺbov“. 2009, 2, revidované vydanie knihy Evdokimenka’s Arthrosis. Ako sa zbaviť bolesti kĺbov.

V populárnej podobe autor hovorí o štruktúre kĺbov, príčinách a mechanizme rozvoja artrózy, ilustruje príbeh s príkladmi jeho lekárskej praxe. Podrobne je opísaná artróza nôh, lakťov, zápästí, ramien, kĺbov kĺbov, generalizovaná artróza, ich príznaky, rozdiely od podobných chorôb..

Diskutované sú výhody a nevýhody chirurgickej liečby artrózy a sú opísané biologické a mechanické spôsoby liečby. Uvádzame hlavné chyby, ktoré pacienti počas liečby robia. Evdokimenko radí, ako jesť správne, aké športy môžete robiť, čo ortopedické výrobky môžu pomôcť..

Evdokimenko o terapeutickej gymnastike

Jedna z kapitol knihy je venovaná gymnastike. Podľa P. V. Evdokimenko je terapeutická gymnastika povinnou súčasťou liečby artrózy, najúčinnejšej metódy. Liečba liekmi nie je všemocná. Chondroprotektory by sa mali používať najmenej jeden rok a mali by pomôcť s 1-2 stupňami artrózy. NSAID majú veľa kontraindikácií, nelieči chorobu, ale iba skryjú jej prejavy, nie na dlhodobé použitie..

Fyzioterapeuti liečia fyzioterapeutické postupy artrózy iba ako doplnok a chirurgický zákrok ako posledná možnosť. Ale bez súboru cvikov nebude artróza koksu alebo iné typy artrózy dostatočne účinné bez ohľadu na to, koľko liekov pacient berie.

Podľa Evdokimenka má cvičebná terapia, gymnastiku nasledujúce výhody:

 • množstvo ošetrení, najmä liekov, pomáha posilňovať svaly, aktivuje krvný obeh a výživu kĺbov, napríklad cvičenie;
 • ak je komplex správne vybraný a vykonaný, riziko vedľajších účinkov je minimálne;
 • gymnastické cvičenia sú takmer jedinou metódou, ktorá si nevyžaduje finančné náklady.

Bohužiaľ, veľa pacientov robí chyby:

 • Nepodceňujte dôležitosť cvičenia, nerobte cvičenia systematicky, ale občas nezohľadňujte odporúčania pre gymnastiku.
 • nezávisle vybrať a absorbovať komplexy;
 • namiesto statického pomalého dynamického cvičenia sa dynamické cvičenie vykonáva energickým tempom, s vysokou amplitúdou a robí ostré pohyby;
 • začať trénovať počas exacerbácie, rýchlo zvýšiť zaťaženie;
 • vyrovnať sa s bolesťou.

V súčasnosti existuje veľa brožúr vyhotovených ľuďmi bez lekárskeho vzdelania, situácia na internete je ešte horšia. Buď je cvičenie popísané s chybami, alebo ako fyzioterapeutické cvičenia odporúčajú komplexy určené výlučne pre osoby Move & Flex. Napríklad energický drep sa považuje za ideálnu gymnastiku pre koleno, zatiaľ čo pri gonartróze je to kategoricky zakázané…

Aká efektívna je gymnastika?

Veľa záleží na vytrvalosti pacienta, jeho túžbe prekonať chorobu. Vykonávanie gymnastiky Evdokimenko s artrózou si vyžaduje čas, vôľu. Pre mnohých je omnoho ľahšie ísť po ceste s najmenším odporom, brať lieky a vykonávať procedúry. Účinky cvičenia budú závisieť od štádia osteoartritídy. Pri artróze prvého stupňa sú najúčinnejšie terapeutické telesné cvičenia a gymnastika. Ak ich skombinujete s chondroprotektormi, robíte manuálnu terapiu, postupujte podľa pokynov lekára, choroba sa dá vyliečiť..

Keď ochorenie dosiahne stupeň 2, nie je možné tento proces zvrátiť, ale môže to výrazne zlepšiť stav pacienta, normalizovať prísun krvi do kĺbu a posilniť jeho stabilizujúce svaly. Poskytuje tiež zmiernenie bolesti, zvýšenie mobility..

Treťou fázou vývoja choroby je úplné zničenie chrupavky a deformity kĺbov. Konzervatívna liečba artrózy v neskorom štádiu nie je možná, iba chirurgický zákrok môže pomôcť. S týmto prístupom však Evdokimenko nesúhlasí. Jeho prax zahŕňala prípady pacientov s artrózou 3. stupňa, pravidelné cvičenie bedra, ramena, kolena, podľa ďalších pokynov, stabilizáciu jeho stavu a zbavenie sa silnej bolesti bez chirurgického zákroku…

Evdokimenko nepopiera dôležitosť liekovej terapie. Pre svojich pacientov odporúča v závislosti od štádia ochorenia priebeh chondroprotektorov, posilňovačov kostí, injekcií kyseliny hyalurónovej…

Ako správne cvičiť

Liečba artrózy kolena, coxartrózy a iných typov osteoartrózy gymnastikou nie vždy prináša očakávané zlepšenie a stav pacienta sa môže ďalej zhoršovať. Je to zvyčajne kvôli už uvedeným chybám. Ako môžem cvičiť, aby som zabránil poškodeniu kĺbov a celého Move & Flex? V prvom rade je lepšie konzultovať fyzioterapeuta so žiadosťou o výber komplexu a spočiatku kontrolovať správnosť výkonu..

Ak to nie je možné, postupujte podľa odborných kníh (nájdete elektronické verzie kníh Evdokimenka s ilustráciami na internete), pozrite si vzdelávacie videá. A pár ďalších pravidiel.

 1. Pred začatím vyučovania dôkladne skontrolujte, či nie sú kontraindikácie a obmedzenia.
 2. Cvičenie začnite až po zastavení exacerbácie.
 3. Spolu so zosilnením periartikulárnych svalov posilníte chrbtové a brušné svaly, aby sa zlepšil prietok krvi v končatinách.
 4. Postupne zvyšujte svoju pracovnú záťaž, robte alternatívne cvičenia a nesnažte sa robiť všetko za jeden deň.
 5. Protahovacie cvičenia sa robili pomaly, hladko, opatrne, nie príliš násilne.
 6. Uprednostňujte statické cvičenia (držanie tela, keď sú svaly napäté, naťahovanie až minútu). Nerobte náhle pohyby, trhajte, robte dynamickú verziu pomaly. Uvoľnite svalové napätie.
 7. Ak to spôsobuje silnú bolesť, zastavte cvičenie.

Pavel Valeryevič odporúča robiť to denne alebo najmenej 3-4 krát týždenne počas 30 – 40 minút. Súprava by mala súčasne pozostávať z 2 až 4 strečingových cvičení a 6 až 8 silových cvičení. Relatívne zhoršenie počas prvých 2 týždňov cvičenia je normálne a svaly a šľachy reagujú na abnormálne zaťaženie bolestivou bolesťou. Ale bolesti nemusia byť ostré, ostré. Do konca mesiaca alebo skôr by sa malo zlepšiť.

Kolenný kĺbový komplex

Gymnastika s artrózou kolena sa vykonáva pri ležaní a státí. Mnohé cvičenia sa vykonávajú v statickej a dynamickej podobe. Staticky – 1 čas s fixáciou počas 20 – 40 sekúnd. Dynamicky pomalé pohyby, fixované na hrane po dobu 1 – 2 sekúnd, reset a uvoľnenie na 1 – 2 sekundy. Ak sa cvičenia vykonávajú osobitne pre dve nohy, potom sa najprv v dynamickom režime vykoná požadovaný počet opakovaní jednou nohou, potom sa nohy zmenia.. Je dôležité zaťažiť obe nohy rovnomerne (zdvihnúť do rovnakej výšky, držať súčasne).

 1. Kým ležíte na chrbte, roztiahnite ruky pozdĺž trupu a ohnite jednu nohu na kolená v uhle približne 60 °. Noha je pritlačená k podlahe. Pomaly zdvihnite druhú rovnú nohu o 20 – 30 cm a pritom ňu ťahajte smerom k sebe. Podržte 30-40 sekúnd, pomaly spustite, uvoľnite a zopakujte druhú nohu. Potom urobte 10-12 opakovaní v dynamickej verzii.
 2. V podobnej východiskovej polohe zdvihnite nohu a potiahnite ponožku smerom k sebe čo najviac, potom vykonajte 10 až 15 takýchto pohybov vpred, pričom nohu držte na váhe. Relax a zmeniť nohu.
 3. Rovnako ako I.P., obe nohy sa iba ohli. Natiahnite jednu nohu, ohnite koleno, držte 20-30 sekúnd. Spodok, relax, zmena nohy. 10 – 12 opakovaní v dynamickej verzii.
 4. Postavte sa s nohami šírky ramien od seba, dlane na bokoch, chrbát rovno. Mierne v drepe panvite 20-30 cm, ľahnite si na 30-40 sekúnd, natiahnite sa, mierne oddychujte a v dynamickom režime urobte 12-15 opakovaní. Ak to stav kĺbov umožňuje, môžete použiť statickú verziu, aby ste sa dostali hlbšie a položili panvu na kolená. Nohy by mali byť širšie..
 5. Pomaly sa nakláňajte dopredu zo svojej stojacej polohy, keď sa prstami snažíte dosiahnuť podlahu. Neohýbajte kolená s hlavou mierne dopredu. Držte v tejto polohe 20 – 40 sekúnd, potom sa mierne ohnite, držte ďalšiu minútu. Postupne, v priebehu jedného alebo dvoch rokov, zväčšite hĺbku náklonu (dotknite sa dlaní dlaňou) a zostaňte v zloženej polohe až 2 minúty..

Celá škála cvičení, ktoré môžete použiť na liečbu gonartrózy, je uvedená v knihe Evdokimenka.

Gymnastika pre bedrové kĺby

Všetky cviky z komplexu vytvoreného Evdokimenkom, vrátane vyššie uvedených, sa môžu vykonávať s artrózou bedra. V knihe je opísaných celkom 34 cvičení, pričom sa nepočítajú hip-masážne techniky odporúčané pre každé cvičenie. Nie je možné robiť ich všetky naraz, preto je vhodné naplánovať a upraviť cvičenia podľa vášho tréningu pred tréningom.

 1. I. P. ako v cvičení 1 pre kolenné kĺby. Zdvihnite narovnanú nohu, narovnajte stehno smerom von a nechajte koleno mierne ohnúť. Narovnať chodidlo, opakujte pomaly 10 až 15 krát, sklopte a vložte nohu.
 2. Ležíte na chrbte s natiahnutými nohami a pažami. Zdvihnite svoju rovnú nohu o 20 až 30 cm a svoju váhu pomaly spustite v pravom uhle k stehnu a kolenu. Narovnať, ale nie znížiť. Predĺženie ohybu zopakujte 10 až 15 krát a pomaly spustite. Po odpočinku pešo si vymeňte nohy. Je dôležité, aby ste si neohýbali nohy úplne a neprestali cvičiť, keď zaznamenáte bolesť.
 3. I. P. ako v cvičení 3 z predchádzajúceho komplexu. Pomaly zdvíhajte jednu nohu, až kým nemá byť ohnutá na kolenách 60-90 °, nie viac a menej. Jemne potiahnite žalúdok, vyhnite sa bolesti. Podržte extrémne 1-2 sekundy, vráťte sa do východiskovej polohy, relaxujte 1-2 sekundy, opakujte 10-12 krát.
 4. Posaďte sa na štyri nohy s opierkami kolien a lakťov, pod kolená položte koberček a deku. Zdvihnite nohu v pravom uhle so stehnami rovnobežne s podlahou. Podržte 20-40 sekúnd, sklopte a uvoľnite, vymeňte nohy. V dynamickej verzii opakujte 10-12 krát.
 5. Toto cvičenie je možné vykonať iba pri koartróze 1. stupňa. Posaďte sa na podlahu a opierajte sa priamo o stenu, nohy sa narovnávajú kĺbom, pokiaľ to kĺby umožňujú. Ohnite jednu nohu na koleno, vytiahnite nohu z podlahy, uchopte ju rukami (v opačnom prípade odstráňte slučku z uteráka) a jemne ju potiahnite smerom k sebe. Pri najmenšom náznaku bolesti mierne uvoľnite nohu dozadu a potom, ako bolesť ustúpi, vytiahnite ju späť. Podržte 1-2 sekundy v krajnej polohe, uvoľnite sa čo najviac, vráťte sa do východiskovej polohy a opakujte pre druhú nohu.

Cvičenie na spoločnú liečbu vyvinul Pavel Evdokimenko, vzhľadom na obmedzenia, ktoré kladú na cvičenie rôzne typy artrózy. Pomáhajú posilňovať svaly a zvyšujú pohyblivosť kĺbov bez ďalšieho zranenia. Najlepšie je zvládnuť túto súpravu pomocou kníh chránených autorskými právami, ktoré ilustrujú každý pohyb s fotografiami profesionálnych inštruktorov. Práca Evdokimenka poskytuje množstvo ďalších užitočných informácií, ktoré pomôžu pacientom vedome dodržiavať všetky pokyny ošetrujúceho lekára a vyhnúť sa častým chybám..

Čítali ste dr. Kniha Evdokimenka Arthrosis. Ako sa zbaviť bolesti kĺbov?

Pri akejkoľvek lokalizácii artrózy liečba nevyhnutne zahŕňa cvičenia zamerané na cvičenie. Bolo vyvinutých veľa cvičení, ktoré sa odporúčajú pre bedrové, kolenné, ramenné, členkové a spondyloartrózy. Problémom pri liečbe artrózy bolo hnutie Sergeja Bubnovského, Jurije a Petra Popova, Vitalije Gita, Pavla Evdokimenka..

Ak je potrebný tréner trénera na vykonanie série cvikov podľa Bubnovovej techniky, potom Evdokimenko môže byť trénovaný bez špeciálnej výstroje, postačuje telocvičňa a rovná stolička. Neexistujú prakticky žiadne kontraindikácie pre gymnastiku, ale pred začatím tréningu by ste sa mali poradiť nielen s reumatológom, ale aj s terapeutom…

Akademik Evdokimenko a jeho knihy

Evdokimenko Pavel Valeryevich – reumatológ s viac ako 20-ročnou praxou, špecialista na manuálnu terapiu a psychofyziológiu. Akademik na Ruskej akadémii lekárskych a technických vied, odborný asistent na RUDN University, napísal mnoho kníh o povahe a metódach liečby rôznych chorôb. Ich celkový obeh doteraz prekročil 1 milión kópií. Medzi nimi sú knihy o chronických ochoreniach kĺbov – artróza a artritída.

Dve knihy podrobne opisujú liečebné cvičenia pre najbežnejšie typy artrózy – gonartróza a koxartróza. 1. časť – „Ak máte bolesti kolena“, 2. časť – „Artróza bedrových kĺbov“. 2009, 2, revidované vydanie knihy Evdokimenka’s Arthrosis. Ako sa zbaviť bolesti kĺbov.

V populárnej podobe autor hovorí o štruktúre kĺbov, príčinách a mechanizme rozvoja artrózy, ilustruje príbeh s príkladmi jeho lekárskej praxe. Podrobne je opísaná artróza nôh, lakťov, zápästí, ramien, kĺbov kĺbov, generalizovaná artróza, ich príznaky, rozdiely od podobných chorôb..

Diskutované sú výhody a nevýhody chirurgickej liečby artrózy a sú opísané biologické a mechanické spôsoby liečby. Uvádzame hlavné chyby, ktoré pacienti počas liečby robia. Evdokimenko radí, ako jesť správne, aké športy môžete robiť, čo ortopedické výrobky môžu pomôcť..

Evdokimenko o terapeutickej gymnastike

Jedna z kapitol knihy je venovaná gymnastike. Podľa P. V. Evdokimenko je terapeutická gymnastika povinnou súčasťou liečby artrózy, najúčinnejšej metódy. Liečba liekmi nie je všemocná. Chondroprotektory by sa mali používať najmenej jeden rok a mali by pomôcť s 1-2 stupňami artrózy. NSAID majú veľa kontraindikácií, nelieči chorobu, ale iba skryjú jej prejavy, nie na dlhodobé použitie..

Fyzioterapeuti liečia fyzioterapeutické postupy artrózy iba ako doplnok a chirurgický zákrok ako posledná možnosť. Ale bez súboru cvikov nebude artróza koksu alebo iné typy artrózy dostatočne účinné bez ohľadu na to, koľko liekov pacient berie.

Podľa Evdokimenka má cvičebná terapia, gymnastiku nasledujúce výhody:

 • množstvo ošetrení, najmä liekov, pomáha posilňovať svaly, aktivuje krvný obeh a výživu kĺbov, napríklad cvičenie;
 • ak je komplex správne vybraný a vykonaný, riziko vedľajších účinkov je minimálne;
 • gymnastické cvičenia sú takmer jedinou metódou, ktorá si nevyžaduje finančné náklady.

Bohužiaľ, veľa pacientov robí chyby:

 • Nepodceňujte dôležitosť cvičenia, nerobte cvičenia systematicky, ale občas nezohľadňujte odporúčania pre gymnastiku.
 • nezávisle vybrať a absorbovať komplexy;
 • namiesto statického pomalého dynamického cvičenia sa dynamické cvičenie vykonáva energickým tempom, s vysokou amplitúdou a robí ostré pohyby;
 • začať trénovať počas exacerbácie, rýchlo zvýšiť zaťaženie;
 • vyrovnať sa s bolesťou.

V súčasnosti existuje veľa brožúr vyhotovených ľuďmi bez lekárskeho vzdelania, situácia na internete je ešte horšia. Buď je cvičenie popísané s chybami, alebo ako fyzioterapeutické cvičenia odporúčajú komplexy určené výlučne pre osoby Move & Flex. Napríklad energický drep sa považuje za ideálnu gymnastiku pre koleno, zatiaľ čo pri gonartróze je to kategoricky zakázané…

Aká efektívna je gymnastika?

Veľa záleží na vytrvalosti pacienta, jeho túžbe prekonať chorobu. Vykonávanie gymnastiky Evdokimenko s artrózou si vyžaduje čas, vôľu. Pre mnohých je omnoho ľahšie ísť po ceste s najmenším odporom, brať lieky a vykonávať procedúry. Účinky cvičenia budú závisieť od štádia osteoartritídy. Pri artróze prvého stupňa sú najúčinnejšie terapeutické telesné cvičenia a gymnastika. Ak ich skombinujete s chondroprotektormi, robíte manuálnu terapiu, postupujte podľa pokynov lekára, choroba sa dá vyliečiť..

Keď ochorenie dosiahne stupeň 2, nie je možné tento proces zvrátiť, ale môže to výrazne zlepšiť stav pacienta, normalizovať prísun krvi do kĺbu a posilniť jeho stabilizujúce svaly. Poskytuje tiež zmiernenie bolesti, zvýšenie mobility..

Treťou fázou vývoja choroby je úplné zničenie chrupavky a deformity kĺbov. Konzervatívna liečba artrózy v neskorom štádiu nie je možná, iba chirurgický zákrok môže pomôcť. S týmto prístupom však Evdokimenko nesúhlasí. Jeho prax zahŕňala prípady pacientov s artrózou 3. stupňa, pravidelné cvičenie bedra, ramena, kolena, podľa ďalších pokynov, stabilizáciu jeho stavu a zbavenie sa silnej bolesti bez chirurgického zákroku…

Evdokimenko nepopiera dôležitosť liekovej terapie. Pre svojich pacientov odporúča v závislosti od štádia ochorenia priebeh chondroprotektorov, posilňovačov kostí, injekcií kyseliny hyalurónovej…

Ako správne cvičiť

Liečba artrózy kolena, coxartrózy a iných typov osteoartrózy gymnastikou nie vždy prináša očakávané zlepšenie a stav pacienta sa môže ďalej zhoršovať. Je to zvyčajne kvôli už uvedeným chybám. Ako môžem cvičiť, aby som zabránil poškodeniu kĺbov a celého Move & Flex? V prvom rade je lepšie konzultovať fyzioterapeuta so žiadosťou o výber komplexu a spočiatku kontrolovať správnosť výkonu..

Ak to nie je možné, postupujte podľa odborných kníh (nájdete elektronické verzie kníh Evdokimenka s ilustráciami na internete), pozrite si vzdelávacie videá. A pár ďalších pravidiel.

 1. Pred začatím vyučovania dôkladne skontrolujte, či nie sú kontraindikácie a obmedzenia.
 2. Cvičenie začnite až po zastavení exacerbácie.
 3. Spolu so zosilnením periartikulárnych svalov posilníte chrbtové a brušné svaly, aby sa zlepšil prietok krvi v končatinách.
 4. Postupne zvyšujte svoju pracovnú záťaž, robte alternatívne cvičenia a nesnažte sa robiť všetko za jeden deň.
 5. Protahovacie cvičenia sa robili pomaly, hladko, opatrne, nie príliš násilne.
 6. Uprednostňujte statické cvičenia (držanie tela, keď sú svaly napäté, naťahovanie až minútu). Nerobte náhle pohyby, trhajte, robte dynamickú verziu pomaly. Uvoľnite svalové napätie.
 7. Ak to spôsobuje silnú bolesť, zastavte cvičenie.

Pavel Valeryevič odporúča robiť to denne alebo najmenej 3-4 krát týždenne počas 30 – 40 minút. Súprava by mala súčasne pozostávať z 2 až 4 strečingových cvičení a 6 až 8 silových cvičení. Relatívne zhoršenie počas prvých 2 týždňov cvičenia je normálne a svaly a šľachy reagujú na abnormálne zaťaženie bolestivou bolesťou. Ale bolesti nemusia byť ostré, ostré. Do konca mesiaca alebo skôr by sa malo zlepšiť.

Kolenný kĺbový komplex

Gymnastika s artrózou kolena sa vykonáva pri ležaní a státí. Mnohé cvičenia sa vykonávajú v statickej a dynamickej podobe. Staticky – 1 čas s fixáciou počas 20 – 40 sekúnd. Dynamicky pomalé pohyby, fixované na hrane po dobu 1 – 2 sekúnd, reset a uvoľnenie na 1 – 2 sekundy. Ak sa cvičenia vykonávajú osobitne pre dve nohy, potom sa najprv v dynamickom režime vykoná požadovaný počet opakovaní jednou nohou, potom sa nohy zmenia.. Je dôležité zaťažiť obe nohy rovnomerne (zdvihnúť do rovnakej výšky, držať súčasne).

 1. Kým ležíte na chrbte, roztiahnite ruky pozdĺž trupu a ohnite jednu nohu na kolená v uhle približne 60 °. Noha je pritlačená k podlahe. Pomaly zdvihnite druhú rovnú nohu o 20 – 30 cm a pritom ňu ťahajte smerom k sebe. Podržte 30-40 sekúnd, pomaly spustite, uvoľnite a zopakujte druhú nohu. Potom urobte 10-12 opakovaní v dynamickej verzii.
 2. V podobnej východiskovej polohe zdvihnite nohu a potiahnite ponožku smerom k sebe čo najviac, potom vykonajte 10 až 15 takýchto pohybov vpred, pričom nohu držte na váhe. Relax a zmeniť nohu.
 3. Rovnako ako I.P., obe nohy sa iba ohli. Natiahnite jednu nohu, ohnite koleno, držte 20-30 sekúnd. Spodok, relax, zmena nohy. 10 – 12 opakovaní v dynamickej verzii.
 4. Postavte sa s nohami šírky ramien od seba, dlane na bokoch, chrbát rovno. Mierne v drepe panvite 20-30 cm, ľahnite si na 30-40 sekúnd, natiahnite sa, mierne oddychujte a v dynamickom režime urobte 12-15 opakovaní. Ak to stav kĺbov umožňuje, môžete použiť statickú verziu, aby ste sa dostali hlbšie a položili panvu na kolená. Nohy by mali byť širšie..
 5. Pomaly sa nakláňajte dopredu zo svojej stojacej polohy, keď sa prstami snažíte dosiahnuť podlahu. Neohýbajte kolená s hlavou mierne dopredu. Držte v tejto polohe 20 – 40 sekúnd, potom sa mierne ohnite, držte ďalšiu minútu. Postupne, v priebehu jedného alebo dvoch rokov, zväčšite hĺbku náklonu (dotknite sa dlaní dlaňou) a zostaňte v zloženej polohe až 2 minúty..

Celá škála cvičení, ktoré môžete použiť na liečbu gonartrózy, je uvedená v knihe Evdokimenka.

Gymnastika pre bedrové kĺby

Všetky cviky z komplexu vytvoreného Evdokimenkom, vrátane vyššie uvedených, sa môžu vykonávať s artrózou bedra. V knihe je opísaných celkom 34 cvičení, pričom sa nepočítajú hip-masážne techniky odporúčané pre každé cvičenie. Nie je možné robiť ich všetky naraz, preto je vhodné naplánovať a upraviť cvičenia podľa vášho tréningu pred tréningom.

 1. I. P. ako v cvičení 1 pre kolenné kĺby. Zdvihnite narovnanú nohu, narovnajte stehno smerom von a nechajte koleno mierne ohnúť. Narovnať chodidlo, opakujte pomaly 10 až 15 krát, sklopte a vložte nohu.
 2. Ležíte na chrbte s natiahnutými nohami a pažami. Zdvihnite svoju rovnú nohu o 20 až 30 cm a svoju váhu pomaly spustite v pravom uhle k stehnu a kolenu. Narovnať, ale nie znížiť. Predĺženie ohybu zopakujte 10 až 15 krát a pomaly spustite. Po odpočinku pešo si vymeňte nohy. Je dôležité, aby ste si neohýbali nohy úplne a neprestali cvičiť, keď zaznamenáte bolesť.
 3. I. P. ako v cvičení 3 z predchádzajúceho komplexu. Pomaly zdvíhajte jednu nohu, až kým nemá byť ohnutá na kolenách 60-90 °, nie viac a menej. Jemne potiahnite žalúdok, vyhnite sa bolesti. Podržte extrémne 1-2 sekundy, vráťte sa do východiskovej polohy, relaxujte 1-2 sekundy, opakujte 10-12 krát.
 4. Posaďte sa na štyri nohy s opierkami kolien a lakťov, pod kolená položte koberček a deku. Zdvihnite nohu v pravom uhle so stehnami rovnobežne s podlahou. Podržte 20-40 sekúnd, sklopte a uvoľnite, vymeňte nohy. V dynamickej verzii opakujte 10-12 krát.
 5. Toto cvičenie je možné vykonať iba pri koartróze 1. stupňa. Posaďte sa na podlahu a opierajte sa priamo o stenu, nohy sa narovnávajú kĺbom, pokiaľ to kĺby umožňujú. Ohnite jednu nohu na koleno, vytiahnite nohu z podlahy, uchopte ju rukami (v opačnom prípade odstráňte slučku z uteráka) a jemne ju potiahnite smerom k sebe. Pri najmenšom náznaku bolesti mierne uvoľnite nohu dozadu a potom, ako bolesť ustúpi, vytiahnite ju späť. Podržte 1-2 sekundy v krajnej polohe, uvoľnite sa čo najviac, vráťte sa do východiskovej polohy a opakujte pre druhú nohu.

Cvičenie na spoločnú liečbu vyvinul Pavel Evdokimenko, vzhľadom na obmedzenia, ktoré kladú na cvičenie rôzne typy artrózy. Pomáhajú posilňovať svaly a zvyšujú pohyblivosť kĺbov bez ďalšieho zranenia. Najlepšie je zvládnuť túto súpravu pomocou kníh chránených autorskými právami, ktoré ilustrujú každý pohyb s fotografiami profesionálnych inštruktorov. Práca Evdokimenka poskytuje množstvo ďalších užitočných informácií, ktoré pomôžu pacientom vedome dodržiavať všetky pokyny ošetrujúceho lekára a vyhnúť sa častým chybám..

Čítali ste dr. Kniha Evdokimenka Arthrosis. Ako sa zbaviť bolesti kĺbov?

Pri akejkoľvek lokalizácii artrózy liečba nevyhnutne zahŕňa cvičenia zamerané na cvičenie. Bolo vyvinutých veľa cvičení, ktoré sa odporúčajú pre bedrové, kolenné, ramenné, členkové a spondyloartrózy. Problémom pri liečbe artrózy bolo hnutie Sergeja Bubnovského, Jurije a Petra Popova, Vitalije Gita, Pavla Evdokimenka..

Ak je potrebný tréner trénera na vykonanie série cvikov podľa Bubnovovej techniky, potom Evdokimenko môže byť trénovaný bez špeciálnej výstroje, postačuje telocvičňa a rovná stolička. Neexistujú prakticky žiadne kontraindikácie pre gymnastiku, ale pred začatím tréningu by ste sa mali poradiť nielen s reumatológom, ale aj s terapeutom…

Akademik Evdokimenko a jeho knihy

Evdokimenko Pavel Valeryevich – reumatológ s viac ako 20-ročnou praxou, špecialista na manuálnu terapiu a psychofyziológiu. Akademik na Ruskej akadémii lekárskych a technických vied, odborný asistent na RUDN University, napísal mnoho kníh o povahe a metódach liečby rôznych chorôb. Ich celkový obeh doteraz prekročil 1 milión kópií. Medzi nimi sú knihy o chronických ochoreniach kĺbov – artróza a artritída.

Dve knihy podrobne opisujú liečebné cvičenia pre najbežnejšie typy artrózy – gonartróza a koxartróza. 1. časť – „Ak máte bolesti kolena“, 2. časť – „Artróza bedrových kĺbov“. 2009, 2, revidované vydanie knihy Evdokimenka’s Arthrosis. Ako sa zbaviť bolesti kĺbov.

V populárnej podobe autor hovorí o štruktúre kĺbov, príčinách a mechanizme rozvoja artrózy, ilustruje príbeh s príkladmi jeho lekárskej praxe. Podrobne je opísaná artróza nôh, lakťov, zápästí, ramien, kĺbov kĺbov, generalizovaná artróza, ich príznaky, rozdiely od podobných chorôb..

Diskutované sú výhody a nevýhody chirurgickej liečby artrózy a sú opísané biologické a mechanické spôsoby liečby. Uvádzame hlavné chyby, ktoré pacienti počas liečby robia. Evdokimenko radí, ako jesť správne, aké športy môžete robiť, čo ortopedické výrobky môžu pomôcť..

Evdokimenko o terapeutickej gymnastike

Jedna z kapitol knihy je venovaná gymnastike. Podľa P. V. Evdokimenko je terapeutická gymnastika povinnou súčasťou liečby artrózy, najúčinnejšej metódy. Liečba liekmi nie je všemocná. Chondroprotektory by sa mali používať najmenej jeden rok a mali by pomôcť s 1-2 stupňami artrózy. NSAID majú veľa kontraindikácií, nelieči chorobu, ale iba skryjú jej prejavy, nie na dlhodobé použitie..

Fyzioterapeuti liečia fyzioterapeutické postupy artrózy iba ako doplnok a chirurgický zákrok ako posledná možnosť. Ale bez súboru cvikov nebude artróza koksu alebo iné typy artrózy dostatočne účinné bez ohľadu na to, koľko liekov pacient berie.

Podľa Evdokimenka má cvičebná terapia, gymnastiku nasledujúce výhody:

 • množstvo ošetrení, najmä liekov, pomáha posilňovať svaly, aktivuje krvný obeh a výživu kĺbov, napríklad cvičenie;
 • ak je komplex správne vybraný a vykonaný, riziko vedľajších účinkov je minimálne;
 • gymnastické cvičenia sú takmer jedinou metódou, ktorá si nevyžaduje finančné náklady.

Bohužiaľ, veľa pacientov robí chyby:

 • Nepodceňujte dôležitosť cvičenia, nerobte cvičenia systematicky, ale občas nezohľadňujte odporúčania pre gymnastiku.
 • nezávisle vybrať a absorbovať komplexy;
 • namiesto statického pomalého dynamického cvičenia sa dynamické cvičenie vykonáva energickým tempom, s vysokou amplitúdou a robí ostré pohyby;
 • začať trénovať počas exacerbácie, rýchlo zvýšiť zaťaženie;
 • vyrovnať sa s bolesťou.

V súčasnosti existuje veľa brožúr vyhotovených ľuďmi bez lekárskeho vzdelania, situácia na internete je ešte horšia. Buď je cvičenie popísané s chybami, alebo ako fyzioterapeutické cvičenia odporúčajú komplexy určené výlučne pre osoby Move & Flex. Napríklad energický drep sa považuje za ideálnu gymnastiku pre koleno, zatiaľ čo pri gonartróze je to kategoricky zakázané…

Aká efektívna je gymnastika?

Veľa záleží na vytrvalosti pacienta, jeho túžbe prekonať chorobu. Vykonávanie gymnastiky Evdokimenko s artrózou si vyžaduje čas, vôľu. Pre mnohých je omnoho ľahšie ísť po ceste s najmenším odporom, brať lieky a vykonávať procedúry. Účinky cvičenia budú závisieť od štádia osteoartritídy. Pri artróze prvého stupňa sú najúčinnejšie terapeutické telesné cvičenia a gymnastika. Ak ich skombinujete s chondroprotektormi, robíte manuálnu terapiu, postupujte podľa pokynov lekára, choroba sa dá vyliečiť..

Keď ochorenie dosiahne stupeň 2, nie je možné tento proces zvrátiť, ale môže to výrazne zlepšiť stav pacienta, normalizovať prísun krvi do kĺbu a posilniť jeho stabilizujúce svaly. Poskytuje tiež zmiernenie bolesti, zvýšenie mobility..

Treťou fázou vývoja choroby je úplné zničenie chrupavky a deformity kĺbov. Konzervatívna liečba artrózy v neskorom štádiu nie je možná, iba chirurgický zákrok môže pomôcť. S týmto prístupom však Evdokimenko nesúhlasí. Jeho prax zahŕňala prípady pacientov s artrózou 3. stupňa, pravidelné cvičenie bedra, ramena, kolena, podľa ďalších pokynov, stabilizáciu jeho stavu a zbavenie sa silnej bolesti bez chirurgického zákroku…

Evdokimenko nepopiera dôležitosť liekovej terapie. Pre svojich pacientov odporúča v závislosti od štádia ochorenia priebeh chondroprotektorov, posilňovačov kostí, injekcií kyseliny hyalurónovej…

Ako správne cvičiť

Liečba artrózy kolena, coxartrózy a iných typov osteoartrózy gymnastikou nie vždy prináša očakávané zlepšenie a stav pacienta sa môže ďalej zhoršovať. Je to zvyčajne kvôli už uvedeným chybám. Ako môžem cvičiť, aby som zabránil poškodeniu kĺbov a celého Move & Flex? V prvom rade je lepšie konzultovať fyzioterapeuta so žiadosťou o výber komplexu a spočiatku kontrolovať správnosť výkonu..

Ak to nie je možné, postupujte podľa odborných kníh (nájdete elektronické verzie kníh Evdokimenka s ilustráciami na internete), pozrite si vzdelávacie videá. A pár ďalších pravidiel.

 1. Pred začatím vyučovania dôkladne skontrolujte, či nie sú kontraindikácie a obmedzenia.
 2. Cvičenie začnite až po zastavení exacerbácie.
 3. Spolu so zosilnením periartikulárnych svalov posilníte chrbtové a brušné svaly, aby sa zlepšil prietok krvi v končatinách.
 4. Postupne zvyšujte svoju pracovnú záťaž, robte alternatívne cvičenia a nesnažte sa robiť všetko za jeden deň.
 5. Protahovacie cvičenia sa robili pomaly, hladko, opatrne, nie príliš násilne.
 6. Uprednostňujte statické cvičenia (držanie tela, keď sú svaly napäté, naťahovanie až minútu). Nerobte náhle pohyby, trhajte, robte dynamickú verziu pomaly. Uvoľnite svalové napätie.
 7. Ak to spôsobuje silnú bolesť, zastavte cvičenie.

Pavel Valeryevič odporúča robiť to denne alebo najmenej 3-4 krát týždenne počas 30 – 40 minút. Súprava by mala súčasne pozostávať z 2 až 4 strečingových cvičení a 6 až 8 silových cvičení. Relatívne zhoršenie počas prvých 2 týždňov cvičenia je normálne a svaly a šľachy reagujú na abnormálne zaťaženie bolestivou bolesťou. Ale bolesti nemusia byť ostré, ostré. Do konca mesiaca alebo skôr by sa malo zlepšiť.

Kolenný kĺbový komplex

Gymnastika s artrózou kolena sa vykonáva pri ležaní a státí. Mnohé cvičenia sa vykonávajú v statickej a dynamickej podobe. Staticky – 1 čas s fixáciou počas 20 – 40 sekúnd. Dynamicky pomalé pohyby, fixované na hrane po dobu 1 – 2 sekúnd, reset a uvoľnenie na 1 – 2 sekundy. Ak sa cvičenia vykonávajú osobitne pre dve nohy, potom sa najprv v dynamickom režime vykoná požadovaný počet opakovaní jednou nohou, potom sa nohy zmenia.. Je dôležité zaťažiť obe nohy rovnomerne (zdvihnúť do rovnakej výšky, držať súčasne).

 1. Kým ležíte na chrbte, roztiahnite ruky pozdĺž trupu a ohnite jednu nohu na kolená v uhle približne 60 °. Noha je pritlačená k podlahe. Pomaly zdvihnite druhú rovnú nohu o 20 – 30 cm a pritom ňu ťahajte smerom k sebe. Podržte 30-40 sekúnd, pomaly spustite, uvoľnite a zopakujte druhú nohu. Potom urobte 10-12 opakovaní v dynamickej verzii.
 2. V podobnej východiskovej polohe zdvihnite nohu a potiahnite ponožku smerom k sebe čo najviac, potom vykonajte 10 až 15 takýchto pohybov vpred, pričom nohu držte na váhe. Relax a zmeniť nohu.
 3. Rovnako ako I.P., obe nohy sa iba ohli. Natiahnite jednu nohu, ohnite koleno, držte 20-30 sekúnd. Spodok, relax, zmena nohy. 10 – 12 opakovaní v dynamickej verzii.
 4. Postavte sa s nohami šírky ramien od seba, dlane na bokoch, chrbát rovno. Mierne v drepe panvite 20-30 cm, ľahnite si na 30-40 sekúnd, natiahnite sa, mierne oddychujte a v dynamickom režime urobte 12-15 opakovaní. Ak to stav kĺbov umožňuje, môžete použiť statickú verziu, aby ste sa dostali hlbšie a položili panvu na kolená. Nohy by mali byť širšie..
 5. Pomaly sa nakláňajte dopredu zo svojej stojacej polohy, keď sa prstami snažíte dosiahnuť podlahu. Neohýbajte kolená s hlavou mierne dopredu. Držte v tejto polohe 20 – 40 sekúnd, potom sa mierne ohnite, držte ďalšiu minútu. Postupne, v priebehu jedného alebo dvoch rokov, zväčšite hĺbku náklonu (dotknite sa dlaní dlaňou) a zostaňte v zloženej polohe až 2 minúty..

Celá škála cvičení, ktoré môžete použiť na liečbu gonartrózy, je uvedená v knihe Evdokimenka.

Gymnastika pre bedrové kĺby

Všetky cviky z komplexu vytvoreného Evdokimenkom, vrátane vyššie uvedených, sa môžu vykonávať s artrózou bedra. V knihe je opísaných celkom 34 cvičení, pričom sa nepočítajú hip-masážne techniky odporúčané pre každé cvičenie. Nie je možné robiť ich všetky naraz, preto je vhodné naplánovať a upraviť cvičenia podľa vášho tréningu pred tréningom.

 1. I. P. ako v cvičení 1 pre kolenné kĺby. Zdvihnite narovnanú nohu, narovnajte stehno smerom von a nechajte koleno mierne ohnúť. Narovnať chodidlo, opakujte pomaly 10 až 15 krát, sklopte a vložte nohu.
 2. Ležíte na chrbte s natiahnutými nohami a pažami. Zdvihnite svoju rovnú nohu o 20 až 30 cm a svoju váhu pomaly spustite v pravom uhle k stehnu a kolenu. Narovnať, ale nie znížiť. Predĺženie ohybu zopakujte 10 až 15 krát a pomaly spustite. Po odpočinku pešo si vymeňte nohy. Je dôležité, aby ste si neohýbali nohy úplne a neprestali cvičiť, keď zaznamenáte bolesť.
 3. I. P. ako v cvičení 3 z predchádzajúceho komplexu. Pomaly zdvíhajte jednu nohu, až kým nemá byť ohnutá na kolenách 60-90 °, nie viac a menej. Jemne potiahnite žalúdok, vyhnite sa bolesti. Podržte extrémne 1-2 sekundy, vráťte sa do východiskovej polohy, relaxujte 1-2 sekundy, opakujte 10-12 krát.
 4. Posaďte sa na štyri nohy s opierkami kolien a lakťov, pod kolená položte koberček a deku. Zdvihnite nohu v pravom uhle so stehnami rovnobežne s podlahou. Podržte 20-40 sekúnd, sklopte a uvoľnite, vymeňte nohy. V dynamickej verzii opakujte 10-12 krát.
 5. Toto cvičenie je možné vykonať iba pri koartróze 1. stupňa. Posaďte sa na podlahu a opierajte sa priamo o stenu, nohy sa narovnávajú kĺbom, pokiaľ to kĺby umožňujú. Ohnite jednu nohu na koleno, vytiahnite nohu z podlahy, uchopte ju rukami (v opačnom prípade odstráňte slučku z uteráka) a jemne ju potiahnite smerom k sebe. Pri najmenšom náznaku bolesti mierne uvoľnite nohu dozadu a potom, ako bolesť ustúpi, vytiahnite ju späť. Podržte 1-2 sekundy v krajnej polohe, uvoľnite sa čo najviac, vráťte sa do východiskovej polohy a opakujte pre druhú nohu.

Cvičenie na spoločnú liečbu vyvinul Pavel Evdokimenko, vzhľadom na obmedzenia, ktoré kladú na cvičenie rôzne typy artrózy. Pomáhajú posilňovať svaly a zvyšujú pohyblivosť kĺbov bez ďalšieho zranenia. Najlepšie je zvládnuť túto súpravu pomocou kníh chránených autorskými právami, ktoré ilustrujú každý pohyb s fotografiami profesionálnych inštruktorov. Práca Evdokimenka poskytuje množstvo ďalších užitočných informácií, ktoré pomôžu pacientom vedome dodržiavať všetky pokyny ošetrujúceho lekára a vyhnúť sa častým chybám..

Čítali ste dr. Kniha Evdokimenka Arthrosis. Ako sa zbaviť bolesti kĺbov?

Pri akejkoľvek lokalizácii artrózy liečba nevyhnutne zahŕňa cvičenia zamerané na cvičenie. Bolo vyvinutých veľa cvičení, ktoré sa odporúčajú pre bedrové, kolenné, ramenné, členkové a spondyloartrózy. Problémom pri liečbe artrózy bolo hnutie Sergeja Bubnovského, Jurije a Petra Popova, Vitalije Gita, Pavla Evdokimenka..

Ak je potrebný tréner trénera na vykonanie série cvikov podľa Bubnovovej techniky, potom Evdokimenko môže byť trénovaný bez špeciálnej výstroje, postačuje telocvičňa a rovná stolička. Neexistujú prakticky žiadne kontraindikácie pre gymnastiku, ale pred začatím tréningu by ste sa mali poradiť nielen s reumatológom, ale aj s terapeutom…

Akademik Evdokimenko a jeho knihy

Evdokimenko Pavel Valeryevich – reumatológ s viac ako 20-ročnou praxou, špecialista na manuálnu terapiu a psychofyziológiu. Akademik na Ruskej akadémii lekárskych a technických vied, odborný asistent na RUDN University, napísal mnoho kníh o povahe a metódach liečby rôznych chorôb. Ich celkový obeh doteraz prekročil 1 milión kópií. Medzi nimi sú knihy o chronických ochoreniach kĺbov – artróza a artritída.

Dve knihy podrobne opisujú liečebné cvičenia pre najbežnejšie typy artrózy – gonartróza a koxartróza. 1. časť – „Ak máte bolesti kolena“, 2. časť – „Artróza bedrových kĺbov“. 2009, 2, revidované vydanie knihy Evdokimenka’s Arthrosis. Ako sa zbaviť bolesti kĺbov.

V populárnej podobe autor hovorí o štruktúre kĺbov, príčinách a mechanizme rozvoja artrózy, ilustruje príbeh s príkladmi jeho lekárskej praxe. Podrobne je opísaná artróza nôh, lakťov, zápästí, ramien, kĺbov kĺbov, generalizovaná artróza, ich príznaky, rozdiely od podobných chorôb..

Diskutované sú výhody a nevýhody chirurgickej liečby artrózy a sú opísané biologické a mechanické spôsoby liečby. Uvádzame hlavné chyby, ktoré pacienti počas liečby robia. Evdokimenko radí, ako jesť správne, aké športy môžete robiť, čo ortopedické výrobky môžu pomôcť..

Evdokimenko o terapeutickej gymnastike

Jedna z kapitol knihy je venovaná gymnastike. Podľa P. V. Evdokimenko je terapeutická gymnastika povinnou súčasťou liečby artrózy, najúčinnejšej metódy. Liečba liekmi nie je všemocná. Chondroprotektory by sa mali používať najmenej jeden rok a mali by pomôcť s 1-2 stupňami artrózy. NSAID majú veľa kontraindikácií, nelieči chorobu, ale iba skryjú jej prejavy, nie na dlhodobé použitie..

Fyzioterapeuti liečia fyzioterapeutické postupy artrózy iba ako doplnok a chirurgický zákrok ako posledná možnosť. Ale bez súboru cvikov nebude artróza koksu alebo iné typy artrózy dostatočne účinné bez ohľadu na to, koľko liekov pacient berie.

Podľa Evdokimenka má cvičebná terapia, gymnastiku nasledujúce výhody:

 • množstvo ošetrení, najmä liekov, pomáha posilňovať svaly, aktivuje krvný obeh a výživu kĺbov, napríklad cvičenie;
 • ak je komplex správne vybraný a vykonaný, riziko vedľajších účinkov je minimálne;
 • gymnastické cvičenia sú takmer jedinou metódou, ktorá si nevyžaduje finančné náklady.

Bohužiaľ, veľa pacientov robí chyby:

 • Nepodceňujte dôležitosť cvičenia, nerobte cvičenia systematicky, ale občas nezohľadňujte odporúčania pre gymnastiku.
 • nezávisle vybrať a absorbovať komplexy;
 • namiesto statického pomalého dynamického cvičenia sa dynamické cvičenie vykonáva energickým tempom, s vysokou amplitúdou a robí ostré pohyby;
 • začať trénovať počas exacerbácie, rýchlo zvýšiť zaťaženie;
 • vyrovnať sa s bolesťou.

V súčasnosti existuje veľa brožúr vyhotovených ľuďmi bez lekárskeho vzdelania, situácia na internete je ešte horšia. Buď je cvičenie popísané s chybami, alebo ako fyzioterapeutické cvičenia odporúčajú komplexy určené výlučne pre osoby Move & Flex. Napríklad energický drep sa považuje za ideálnu gymnastiku pre koleno, zatiaľ čo pri gonartróze je to kategoricky zakázané…

Aká efektívna je gymnastika?

Veľa záleží na vytrvalosti pacienta, jeho túžbe prekonať chorobu. Vykonávanie gymnastiky Evdokimenko s artrózou si vyžaduje čas, vôľu. Pre mnohých je omnoho ľahšie ísť po ceste s najmenším odporom, brať lieky a vykonávať procedúry. Účinky cvičenia budú závisieť od štádia osteoartritídy. Pri artróze prvého stupňa sú najúčinnejšie terapeutické telesné cvičenia a gymnastika. Ak ich skombinujete s chondroprotektormi, robíte manuálnu terapiu, postupujte podľa pokynov lekára, choroba sa dá vyliečiť..

Keď ochorenie dosiahne stupeň 2, nie je možné tento proces zvrátiť, ale môže to výrazne zlepšiť stav pacienta, normalizovať prísun krvi do kĺbu a posilniť jeho stabilizujúce svaly. Poskytuje tiež zmiernenie bolesti, zvýšenie mobility..

Treťou fázou vývoja choroby je úplné zničenie chrupavky a deformity kĺbov. Konzervatívna liečba artrózy v neskorom štádiu nie je možná, iba chirurgický zákrok môže pomôcť. S týmto prístupom však Evdokimenko nesúhlasí. Jeho prax zahŕňala prípady pacientov s artrózou 3. stupňa, pravidelné cvičenie bedra, ramena, kolena, podľa ďalších pokynov, stabilizáciu jeho stavu a zbavenie sa silnej bolesti bez chirurgického zákroku…

Evdokimenko nepopiera dôležitosť liekovej terapie. Pre svojich pacientov odporúča v závislosti od štádia ochorenia priebeh chondroprotektorov, posilňovačov kostí, injekcií kyseliny hyalurónovej…

Ako správne cvičiť

Liečba artrózy kolena, coxartrózy a iných typov osteoartrózy gymnastikou nie vždy prináša očakávané zlepšenie a stav pacienta sa môže ďalej zhoršovať. Je to zvyčajne kvôli už uvedeným chybám. Ako môžem cvičiť, aby som zabránil poškodeniu kĺbov a celého Move & Flex? V prvom rade je lepšie konzultovať fyzioterapeuta so žiadosťou o výber komplexu a spočiatku kontrolovať správnosť výkonu..

Ak to nie je možné, postupujte podľa odborných kníh (nájdete elektronické verzie kníh Evdokimenka s ilustráciami na internete), pozrite si vzdelávacie videá. A pár ďalších pravidiel.

 1. Pred začatím vyučovania dôkladne skontrolujte, či nie sú kontraindikácie a obmedzenia.
 2. Cvičenie začnite až po zastavení exacerbácie.
 3. Spolu so zosilnením periartikulárnych svalov posilníte chrbtové a brušné svaly, aby sa zlepšil prietok krvi v končatinách.
 4. Postupne zvyšujte svoju pracovnú záťaž, robte alternatívne cvičenia a nesnažte sa robiť všetko za jeden deň.
 5. Protahovacie cvičenia sa robili pomaly, hladko, opatrne, nie príliš násilne.
 6. Uprednostňujte statické cvičenia (držanie tela, keď sú svaly napäté, naťahovanie až minútu). Nerobte náhle pohyby, trhajte, robte dynamickú verziu pomaly. Uvoľnite svalové napätie.
 7. Ak to spôsobuje silnú bolesť, zastavte cvičenie.

Pavel Valeryevič odporúča robiť to denne alebo najmenej 3-4 krát týždenne počas 30 – 40 minút. Súprava by mala súčasne pozostávať z 2 až 4 strečingových cvičení a 6 až 8 silových cvičení. Relatívne zhoršenie počas prvých 2 týždňov cvičenia je normálne a svaly a šľachy reagujú na abnormálne zaťaženie bolestivou bolesťou. Ale bolesti nemusia byť ostré, ostré. Do konca mesiaca alebo skôr by sa malo zlepšiť.

Kolenný kĺbový komplex

Gymnastika s artrózou kolena sa vykonáva pri ležaní a státí. Mnohé cvičenia sa vykonávajú v statickej a dynamickej podobe. Staticky – 1 čas s fixáciou počas 20 – 40 sekúnd. Dynamicky pomalé pohyby, fixované na hrane po dobu 1 – 2 sekúnd, reset a uvoľnenie na 1 – 2 sekundy. Ak sa cvičenia vykonávajú osobitne pre dve nohy, potom sa najprv v dynamickom režime vykoná požadovaný počet opakovaní jednou nohou, potom sa nohy zmenia.. Je dôležité zaťažiť obe nohy rovnomerne (zdvihnúť do rovnakej výšky, držať súčasne).

 1. Kým ležíte na chrbte, roztiahnite ruky pozdĺž trupu a ohnite jednu nohu na kolená v uhle približne 60 °. Noha je pritlačená k podlahe. Pomaly zdvihnite druhú rovnú nohu o 20 – 30 cm a pritom ňu ťahajte smerom k sebe. Podržte 30-40 sekúnd, pomaly spustite, uvoľnite a zopakujte druhú nohu. Potom urobte 10-12 opakovaní v dynamickej verzii.
 2. V podobnej východiskovej polohe zdvihnite nohu a potiahnite ponožku smerom k sebe čo najviac, potom vykonajte 10 až 15 takýchto pohybov vpred, pričom nohu držte na váhe. Relax a zmeniť nohu.
 3. Rovnako ako I.P., obe nohy sa iba ohli. Natiahnite jednu nohu, ohnite koleno, držte 20-30 sekúnd. Spodok, relax, zmena nohy. 10 – 12 opakovaní v dynamickej verzii.
 4. Postavte sa s nohami šírky ramien od seba, dlane na bokoch, chrbát rovno. Mierne v drepe panvite 20-30 cm, ľahnite si na 30-40 sekúnd, natiahnite sa, mierne oddychujte a v dynamickom režime urobte 12-15 opakovaní. Ak to stav kĺbov umožňuje, môžete použiť statickú verziu, aby ste sa dostali hlbšie a položili panvu na kolená. Nohy by mali byť širšie..
 5. Pomaly sa nakláňajte dopredu zo svojej stojacej polohy, keď sa prstami snažíte dosiahnuť podlahu. Neohýbajte kolená s hlavou mierne dopredu. Držte v tejto polohe 20 – 40 sekúnd, potom sa mierne ohnite, držte ďalšiu minútu. Postupne, v priebehu jedného alebo dvoch rokov, zväčšite hĺbku náklonu (dotknite sa dlaní dlaňou) a zostaňte v zloženej polohe až 2 minúty..

Celá škála cvičení, ktoré môžete použiť na liečbu gonartrózy, je uvedená v knihe Evdokimenka.

Gymnastika pre bedrové kĺby

Všetky cviky z komplexu vytvoreného Evdokimenkom, vrátane vyššie uvedených, sa môžu vykonávať s artrózou bedra. V knihe je opísaných celkom 34 cvičení, pričom sa nepočítajú hip-masážne techniky odporúčané pre každé cvičenie. Nie je možné robiť ich všetky naraz, preto je vhodné naplánovať a upraviť cvičenia podľa vášho tréningu pred tréningom.

 1. I. P. ako v cvičení 1 pre kolenné kĺby. Zdvihnite narovnanú nohu, narovnajte stehno smerom von a nechajte koleno mierne ohnúť. Narovnať chodidlo, opakujte pomaly 10 až 15 krát, sklopte a vložte nohu.
 2. Ležíte na chrbte s natiahnutými nohami a pažami. Zdvihnite svoju rovnú nohu o 20 až 30 cm a svoju váhu pomaly spustite v pravom uhle k stehnu a kolenu. Narovnať, ale nie znížiť. Predĺženie ohybu zopakujte 10 až 15 krát a pomaly spustite. Po odpočinku pešo si vymeňte nohy. Je dôležité, aby ste si neohýbali nohy úplne a neprestali cvičiť, keď zaznamenáte bolesť.
 3. I. P. ako v cvičení 3 z predchádzajúceho komplexu. Pomaly zdvíhajte jednu nohu, až kým nemá byť ohnutá na kolenách 60-90 °, nie viac a menej. Jemne potiahnite žalúdok, vyhnite sa bolesti. Podržte extrémne 1-2 sekundy, vráťte sa do východiskovej polohy, relaxujte 1-2 sekundy, opakujte 10-12 krát.
 4. Posaďte sa na štyri nohy s opierkami kolien a lakťov, pod kolená položte koberček a deku. Zdvihnite nohu v pravom uhle so stehnami rovnobežne s podlahou. Podržte 20-40 sekúnd, sklopte a uvoľnite, vymeňte nohy. V dynamickej verzii opakujte 10-12 krát.
 5. Toto cvičenie je možné vykonať iba pri koartróze 1. stupňa. Posaďte sa na podlahu a opierajte sa priamo o stenu, nohy sa narovnávajú kĺbom, pokiaľ to kĺby umožňujú. Ohnite jednu nohu na koleno, vytiahnite nohu z podlahy, uchopte ju rukami (v opačnom prípade odstráňte slučku z uteráka) a jemne ju potiahnite smerom k sebe. Pri najmenšom náznaku bolesti mierne uvoľnite nohu dozadu a potom, ako bolesť ustúpi, vytiahnite ju späť. Podržte 1-2 sekundy v krajnej polohe, uvoľnite sa čo najviac, vráťte sa do východiskovej polohy a opakujte pre druhú nohu.

Cvičenie na spoločnú liečbu vyvinul Pavel Evdokimenko, vzhľadom na obmedzenia, ktoré kladú na cvičenie rôzne typy artrózy. Pomáhajú posilňovať svaly a zvyšujú pohyblivosť kĺbov bez ďalšieho zranenia. Najlepšie je zvládnuť túto súpravu pomocou kníh chránených autorskými právami, ktoré ilustrujú každý pohyb s fotografiami profesionálnych inštruktorov. Práca Evdokimenka poskytuje množstvo ďalších užitočných informácií, ktoré pomôžu pacientom vedome dodržiavať všetky pokyny ošetrujúceho lekára a vyhnúť sa častým chybám..

Leave a Reply