Faryngitída – príčiny, príznaky a liečba – Belozerova klinika

Faryngitída – príčiny, príznaky a liečba

Faryngitída je bežným problémom moderných detí a je dôvodom na predpísanie fyzioterapie. Kombinácia postupov, ako je terapia UHF, ultrazvuk, laserová terapia, elektroforéza alebo SMT terapia, atď., Je veľmi účinná a používa sa aj v najmenších. Bezbolestnosť, kvalitné, dlhodobé a dlhodobé účinky liečby nám umožňujú považovať rehabilitačné metódy za neoddeliteľnú súčasť moderného prístupu k liečbe detských chorôb. Priebeh zákroku je od 10 do 12, v závislosti od stupňa a závažnosti ochorenia.

Čo je faryngitída

Faryngitída je zápal sliznice hltanu medzi ústnou dutinou a hrtanom. Tiež pri faryngitíde sa lymfatické tkanivo zapáli. Krk a hltana sú spôsobené hlavne vírusmi a baktériami. Aj keď existujú ďalšie príčiny príznakov hltanu. Rozlišujte medzi faryngitídou a akútnou a chronickou. V každom prípade je akútna faryngitída zriedkavá a častejšia pri iných ochoreniach dýchacích ciest. Podľa klinického obrazu je faryngitída s laryngitídou podobná. Faryngitída a angína sú tiež často zamieňané..

Hoci sú faryngitída a laryngitída rôzne, faryngitída a tonzilitída sú miestom lokalizácie, príčinami výskytu a metódou liečby. Najbežnejšia faryngitída u detí a faryngitída u dospelých v strednom veku.

Vyžaduje sa iná schéma liečby faryngitídy. Antibiotiká nie vždy pomáhajú pri faryngitíde. Správnu liečbu faryngitídy môže predpísať kompetentný otolaryngológ. Iba potom je možné rýchlo odstrániť zápal hrdla pri faryngitíde zabránením chronickej faryngitídy…

Príznaky faryngitídy

Akútna faryngitída začína všeobecnou nevoľnosťou, slabosťou, nízkou teplotou. Avšak hlavnými príznakmi faryngitídy sú pocit v hrdle: sucho, bolesť pri prehĺtaní, vyžarovanie do uší. Pri faryngitíde sliznica v hrdle zčervená a krvné cievy sú zreteľne viditeľné. Plak sa môže tvoriť aj v prípade akútnej faryngitídy na krku a mandlích. Príznaky faryngitídy u dospelých a detí sú podobné. Je pravda, že bábätká majú ťažšie tolerantný faryngitída. Bežné príznaky faryngitídy u detí zahŕňajú zápal celého nosohltanu, výtok z nosa a hnisavé formácie na stene hltanu…

Podobné príznaky sa vyskytujú aj pri angíne. Na rozdiel od faryngitídy sa však angína vyskytuje pri bolestiach v krku a je sprevádzaná vyššími teplotami (až do 39 stupňov). A laryngitída sa od faryngitídy odlišuje takými zjavnými príznakmi, ako je chrapot a dokonca strata hlasu. Príznaky chronickej faryngitídy sú mierne, ale zároveň sprevádzajú človeka neustále: bolesť hrdla, suchý kašeľ (najmä pri hlbokom dýchaní). Tieto príznaky chronickej faryngitídy môžu zmiznúť alebo sa znovu objaviť s rovnakou intenzitou..

Typy zápalu hltana

Okrem základného rozdelenia na akútnu a chronickú faryngitídu existuje aj iná klasifikácia. Akútna faryngitída sa delí na vírusové, bakteriálne, alergické a traumatické. Chronická faryngitída u dospelých je rozdelená na katarálny (normálny), hypertrofický (tvorba lymfatických kapsúl v hltane), atrofický (charakterizovaný suchosťou a rednutím sliznice) a zmiešaný. Najčastejšie diagnostikovaná u dospelých s chronickou katarálnou faryngitídou pri akútnych respiračných infekciách.

Príčiny faryngitídy

Hlavnými príčinami faryngitídy u dospelých a detí sú vírusy (chrípkový vírus, rinovírus atď.). Vírusové lézie boli hlásené u viac ako 70% pacientov s faryngitídou. Iné príčiny: baktérie (streptokoky a stafylokoky), huby (hlavne Candida), alergie, mechanické účinky na sliznicu (nečistý vzduch, chemikálie, zranenia). Dôležitým faktorom je podchladenie a vdýchnutie chladného počasia (choroba sa zhoršuje práve v zime). Je potrebné poznamenať, že faryngitída, a to nielen u dospelých, ale najmä u detí, sa môže vyskytnúť v dôsledku prehriatia a vdýchnutia suchého horúceho vzduchu. Preto je dôležité zvlhčovať vzduch v spálni.

Príčinu faryngitídy nie je možné určiť samostatne! Je potrebné zložiť testy a urobiť diagnózu, po ktorej lekár identifikuje patogén a rozhodne, ako liečiť faryngitídu. Napríklad antibiotiká pomáhajú pri bakteriálnej faryngitíde a sú úplne bezmocné pri vírusovej alebo alergickej faryngitíde. Okrem toho pri liečení chronickej faryngitídy je potrebné konzultovať otolaryngológa!

Ako liečiť faryngitídu

Na odstránenie príčiny (patogénu) a na liečenie príznakov faryngitídy je potrebný komplexný prístup k liečbe faryngitídy. Na zvlhčenie slizničného tkaniva sa výplachy podávajú v rôznych kompozíciách (vrátane bylinných liekov) na liečenie faryngitídy u dospelých. Pomôže to zbaviť sa príznakov hltanu, ako je potenie a bolesti v krku. Pravidelné kloktanie je obzvlášť užitočné pri liečbe chronickej faryngitídy..

Na liečbu akútnej faryngitídy sa zvyčajne antibiotiká nevyžadujú. Aj pri liečení nekomplikovanej bakteriálnej faryngitídy sa môžu používať iba lokálne antimikrobiálne a antiseptické lieky. V Európe a na západe sa antibiotiká na akútnu faryngitídu používajú iba v 10% prípadov. Ak však existuje hojný hnisavý plak so závažnou formou akútnej faryngitídy, na zabránenie ďalšej infekcii je potrebné použitie antibiotík. Ošetrujúci lekár okrem toho určí, či sa majú počas akútnej faryngitídy používať lokálne antibiotiká alebo či sa vyžaduje systémová medikácia…

Protizápalové inhalácie, aerosóly, pastilky na vstrebávanie tiež úspešne liečia príznaky faryngitídy..

Fyzioterapeutické metódy sa používajú na dosiahnutie produktívnejšieho výsledku pri liečbe faryngitídy u dospelých a detí. Mikrovlnná terapia, ultrafialové žiarenie, laserová terapia pomáha liečiť akútnu aj chronickú faryngitídu: zmierňuje zápal, odstraňuje sliznicu, bolesť, dezinfikuje sliznicu. To znamená, že zastavujú rozvoj hrtanu.

Po ukončení liečby faryngitídy si treba pamätať na preventívne opatrenia: ukončenie fajčenia u dospelých a zabránenie deťom v kontakte s tabakovým dymom, pitie veľkého množstva tekutín, nezmrazovanie hrdla, vetranie a zvlhčovanie vzduchu, odmietanie horúcich a korenených potravín, dýchanie. organizmus.

Leave a Reply