Fazetový syndróm (chronická bolesť dolnej časti chrbta), terapia rázovými vlnami v Kyjeve, Medical Center

Fazetový syndróm (chronická bolesť chrbta)

Fazetový syndróm (chronická bolesť chrbta)

Bolesť chrbta môže ovplyvniť veľmi mladých ľudí aj starších ľudí. Podľa epidemiologických štúdií majú starší ľudia častejšie ťažkú ​​bolesť chrbta ako ľudia stredného veku. Bolesť prevláda s vekom. syndrómy, – spojené s chrupavkou medzistavcového segmentu (medzistavcové platničky a tvárou kĺby).

Spondylarthrosis (faceted syndróm) je forma osteoartritídy, ktorá je skupinou rôznych prejavov, ktoré sú založené na porážke všetkých prvkov medzistavcových kĺbov – chrupavky, kostného tkaniva, väzov, kapsúl a periartikulárnych svalov..

Tento problém sa stáva obzvlášť akútnym vzhľadom na vysokú prevalenciu bolesti chrbta (alebo dorsalgie). V poslednej dobe sa zvyšuje dôkaz o súvislosti medzi chronickou muskuloskeletálnou bolesťou a klinicky významnou patológiou miechového kĺbu..

V jednej z najväčších prospektívnych štúdií príznakov lézie nervového koreňa u pacientov s chronickou bolesťou dolnej časti chrbta teda 40%. tvárou bolestivý syndróm. Neliečený okrajový syndróm vážne obmedzuje pohyblivosť chrbtice a zdravotné postihnutie pacienta.

Rozvoj fazetového syndrómu je uľahčený degeneratívnym procesom na medzistavcových platničkách.. Zmenšenie výšky a objemu diskov zvyšuje zaťaženie medzistavcových kĺbov. Výsledkom týchto procesov je, že normálne pohyby miechy už nie sú vo fyziologickom rozsahu pohybu kĺbov a môžu spôsobiť napätie kapsuly kĺbov nad fyziologické limity a spôsobiť bolesť…

Po poškodení disku váha zaťaženia postupne prechádza do medzistavcových kĺbov a dosahuje 47 až 70%. títo preťaženie kĺbov vedie k postupným zmenám kĺbov: zápalový proces (synovitída) sprevádzaný hromadením synoviálnej tekutiny medzi okrajmi; deštrukcia kĺbovej chrupavky; potiahnutím spojovacej kapsuly a jej subluxácií.

Osteofyty (rast kostí)

Pretrvávajúca degenerácia spôsobená opakovanou mikrotraumou, hmotnosťou a rotačným preťažením, vedie k proliferácii spojivového tkaniva okolo kĺbov a tvorba rastu kostí (osteofyty), veľkosť horných a dolných hrebeňov, ktoré sa stávajú hruškovitými, sa zväčšuje. Nakoniec sa kĺby vážne degenerujú a takmer úplne stratia chrupavky. Pomerne často sa tento proces degenerácie vyskytuje asymetricky s nerovnomerným zaťažením rebrových kĺbov. Medzistavcové kĺby bohaté na receptor sú dôležitým zdrojom bolesti..

Lokalizácia a charakter bolesti. Pre jednu vec je bolesť pri syndróme tváre často závažnejšia. Môže to byť iba lumbosakrálna oblasť postihnutého kĺbu siahajúca až po zadok, oblasť slabín, dolné brucho a niekedy do mieška. Ale častejšie bolesť vyžaruje do stehna.

Bedrová bolesť vyžarujúca na nohu predstavuje 25-57% všetkých bedrových bolestí, z ktorých väčšina je spôsobená poškodením kĺbov.. Bolesť steny je tupá, monotónna a nikdy nedosiahne popoludní. Pacienti to opisujú ako únik. U niektorých pacientov to však môže byť paroxysmálne. Pri silnom syndróme na okraji počas bolesti na vrchole môžu znaky syndrómu bolesti napodobňovať diskogénnu bolesť (pseudoradikulárny syndróm)… získať horiaci, strelecký, nudný charakter.

Vnútorná dynamika bolesti počas dňa. Zvyčajne prechodná ranná bolesť, ktorá sa znižuje po záťaži (chôdza), ale opäť sa zhoršuje po dennej aktivite na konci dňa…

Vzťah k pohybu. Nástup bolesti je zvyčajne spojený s náhlym zákrutom alebo predĺžením chrbtice. Budúcnosť sa vyznačuje zvýšením bolesti po dlhodobom státí a znížením chôdze a sedenia. Bolesť sa zvyšuje so zväčšením chrbtice, najmä v kombinácii s naklonením alebo otočením na stranu chorého, zmenou polohy tela z ležania na sedenie a naopak. Bolesť môže byť spôsobená alebo zhoršená zostupom pozdĺž svahov alebo pôsobením na objekty nad hlavou.

Naopak, vykladanie chrbtice – jej jemným ohýbaním, udržiavaním v sede a pomocou podpery (držanie tela, zábradlie) – zmierňuje bolesť. Bolesť zmizne, keď pacient leží na rovnom povrchu a mierne ohýba nohy na kolenách a bedrových kĺboch. Bolesť sa teda zvyšuje s dlhodobým a statickým zaťažením a znižuje sa s flexiou, zahrievaním a miechovým výtokom..

Pretože bolesť tváre súvisí s zaťažením, príznaky sa počas dňa zvyšujú. Bolesť kĺbov je vyvolaná určitými pozíciami (dlhé sedenie, státie) a zmizne, keď zmeníte polohu. Naproti tomu sa Lumbago objavuje náhle a nezastaví sa zmenou jeho polohy.

Počas epizódy bolesti a v priebehu ochorenia sa znižuje miechová mobilita. Jednotliví pacienti hlásia, že chrbtica sa pri pohybe cíti prasknutá.

Priebeh bolesti. Bolesť s okrajovým syndrómom nie je konštantná, ale má tendenciu sa opakovať. Bolesť sa zvyčajne vyskytuje niekoľkokrát do roka a jej epizódy sa pri každej exacerbácii zväčšujú. Epizóda bolesti sa vyvíja postupne a pomaly ustupuje. U dvoch tretín (66 – 75%) pacientov došlo k zníženiu epizód akútnej bolesti približne po jednom až troch mesiacoch. menšie bolesti, ktoré tvoria základ opakujúcej sa bolesti, zostávajú. V priebehu času sa môže bolesť ustáliť..

Tradičné liečenie okrajového syndrómu

Často sa používa na liečbu syndrómu tváre lekárske metódy: použitie analgetík a nesteroidných protizápalových liekov. V niektorých prípadoch pomáha terapeutická blokáda lidokaínom a steroidnými hormónmi odstraňovať bolesť. Účinky majú aj lieky, ktoré zlepšujú výživu a funkciu medzistavcových chrupaviek (chondroprotektory) a lieky, ktoré znižujú miechové svaly (svalové relaxanciá)… Nedostatok liekovej terapie sú potrebné dlhodobé lieky (mesiace, dokonca roky) a dlhodobé klinické účinky. Spolu s liekmi Aplikujte fyzioterapiu a reflexnú terapiu, cvičebnú terapiu, masáž, aplikácie ozokeritu, radónové kúpele atď...

Liečba rázovými vlnami pri syndróme selektívneho aspektu

V posledných rokoch priťahuje pozornosť stále viac vedcov a odborníkov terapia rázovými vlnami (UHT), ako účinný a účinný liek na chronickú bolesť chrbta spôsobenú degeneratívnymi procesmi chrbtice.

UVT má mnoho pozitívnych účinkov spojených s aspektovým syndrómom:

  • analgetikum – rýchla úľava od bolesti chrbta;
  • protizápalový;
  • trofický – zlepšuje výživu medzistavcových kĺbových chrupaviek a spomaľuje deštruktívne procesy v kĺbe;
  • Zlepšenie mikrocirkulácie v tkanive chrbtice;
  • Odstránenie svalových kŕčov v paravertebrálnych svaloch;
  • Rekonštrukcia chrbtice, deštrukcia osteofytov a solí;
  • Zlepšenie mobility ako v jednotlivých medzistavcových segmentoch, tak po celej chrbtici;
  • regeneratívne – pomáha opravovať chrupavku poškodených kĺbov.

Na klinike priťahuje bolesť chrbta pozornosť lekára a pacienta, u ktorého sa vyvíja syndróm tváre. Subjektívne a objektívne hodnotenie terapeutického účinku tohto ochorenia je založené na stupni odstránenia bolesti chrbtice. Tento príznak má najnegatívnejší vplyv na kvalitu života pacienta a núti ho opustiť svoj normálny aktívny životný štýl. Liečba rázovými vlnami, keď sa používa na komplexnú liečbu syndrómu okrajov umožňuje rýchle alebo žiadne vedľajšie účinky na zmiernenie alebo odstránenie bolesti chrbta, to pacientovi umožní čo najskôr sa vrátiť k normálnym činnostiam a športu. Charakteristickým rysom liečby rázovou vlnou od liečby medikáciou je absencia vedľajších účinkov, rýchle zmiernenie bolesti a dlhodobé účinky.

Počas liečby rázovou vlnou sa terapeutický účinok objavuje počas liečby a zhoršuje sa niekoľko mesiacov po ukončení cyklu. Účinnosť UVT pri degeneratívnej chorobe miechy sa potvrdzuje metódami objektívneho testovania (pozitívna retngenologická a MRI dynamika 6 mesiacov po ukončení liečby)…

V Avatage Medical Center je UVT liečba syndrómu tváre štandardom (pozri článok „Osteochondrosis“). Počas liečby sa vykonáva korekcia podľa individuálnych potrieb každého pacienta. Komplexný liečebný režim v našom centre aktívne využíva aj fyzioterapeutické cvičenia a nástroj prevencie Evminova..

Leave a Reply