Hip Arthrosis Movalis – všetko o kĺboch

Movalis je určený na artrózu bedra

Liečba artrózy bedier 3. stupňa: sú dostupné nejaké metódy?

Po mnoho rokov sa snažil uzdraviť PRIPOJENIA?

Vedúci ústavu pre spoločné zaobchádzanie: „Budete prekvapení, aké ľahké je liečiť vaše kĺby každý deň.

Artritída kĺbov alebo koxartróza je klinická patológia charakterizovaná postupným ničením kĺbovej chrupavky a deformáciou povrchu kosti kĺbov. Stupne 1 – 2 zahŕňajú záchvaty akútnej bolesti po intenzívnom a bolestivom cvičení.

Existuje však aj artritída bedra stupňa 3 s príznakmi silnej bolesti, ktoré čiastočne alebo úplne obmedzujú ľudskú fyzickú aktivitu.

Artrade bol našimi čitateľmi úspešne používaný na spoločné liečenie. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu …

Príčiny a príznaky klinickej patológie

Deformovaná artritída bedra je chronická forma choroby, ktorá má mnoho rôznych degeneratívnych, atrofických, hypertrofických a proliferatívnych klinických stavov, ktoré môžu spôsobiť deformácie segmentov kĺbu…

Faktor príčiny a následku, ktorý vyvoláva rozvoj koxartrózy, sa považuje za zmeny súvisiace s vekom u ľudí. Väčšina návštev u lekára s problémami s kĺbmi je u starších ľudí vo veku 65 rokov a viac so stratou ochranných telesných funkcií a stratou fyziologickej integrity kostného tkaniva tkaniva…

Kĺbová chrupavka sa stáva voľnejšou, tenšou, a preto hrozí jej deformácia.

Artróza bedier 3. stupňa je výsledkom rokov fyzickej práce, neustáleho stresu a niekedy aj mechanického šoku. To všetko robí chrupavkový kĺb dosť zraniteľným; je nahý a prejavuje sa vo voľnej nohe.

V kostnom tkanive sa vyvíja aseptická nekróza, ktorá vedie k vláknam a cystám. Poruchy metabolizmu vedú k narušeniu toku krvi, čo vedie k čiastočnej alebo úplnej atrofii svalov.

Najbolestivejšie kĺbové problémy, ktoré ženy tolerujú pri aktivácii menopauzy.

Niektorí lekárski odborníci odporúčajú, aby počiatočné štádium deštrukcie kĺbov deformujúcou artrózou bolo uznané už v detstve, keď má dieťa dyspláziu hlavy femorálnej hlavy..

Osteoartritída bedrového kĺbu stupňa 3 sa rozpoznáva podľa klinických príznakov takto:

 • bolesti kĺbov panvových kĺbov sú bolestivé a frustrujúce z hľadiska ich trvania, pretože tento pocit neopúšťa osobu ani deň, ani noc;
 • ťažkosti s pohybom kompenzujú barle alebo ortopedické konzervy;
 • svalová atrofia obmedzuje stupeň voľnosti bokov, zadku a dolných končatín;
 • smútok vyplývajúci zo skrátenia nohy núti osobu, aby pri chôdzi naklonila dopredu, keď sa telo nakloní dopredu;
 • posun v ťažisku zvyšuje statické zaťaženie poškodeného nosného orgánu.

Röntgenové vyšetrenie má za následok významné zúženie kĺbového priestoru, rozšírenie hlavice stehennej kosti a mnohopočetné zlomeniny a výrastky kostí..

Okrem radikálnej liečby artrózy bedier 3. stupňa (chirurgický zákrok) sa budeme zaoberať najúčinnejšími metódami komplexnej liečby a terapeutickými a preventívnymi opatreniami…

Ako liečiť artrózu bedier III?

Na zníženie opakovania priebehu chronických ochorení je potrebné nepretržité monitorovanie procesu deformácie kĺbov. Kombinácia terapií je založená na súčasnom stave artrózy.

 • nesteroidná protizápalová farmakoterapia;
 • vazodilátor;
 • intraartikulárna injekcia;
 • fyzioterapeutická liečba.

Nesteroidné lieky zahŕňajú Diclofenac® a Move & Flex®..

Diclofenac® – liek na predpis s analgetickým a protizápalovým účinkom, antipyretický účinok.

Použitím Diclofenac® (Diclofenac) na liečbu artrózy môžu lekári významne znížiť bolesť kĺbov, odstrániť stuhnutosť kĺbov a kvalitatívne zvýšiť rozsah pohybu bedra…

Move & Flex® (Ibuprofen) je širokospektrálne liečivo. Okrem jeho protizápalového a analgetického účinku toto farmakologické činidlo inhibuje agregáciu krvných doštičiek a bráni adhézii buniek, čo je dôležité, keď je kĺb ovplyvnený artrózou..

Okrem týchto nesteroidných liekov znižujú zápalový proces bolesti a opuchu kĺbov:

 • Ketanov® (Ketanov).
 • Movalis® (Movalis).
 • Nurofen® ultracap forte (Nurofen ultracap forte);
 • Ketonal® (Ketonal).

Existujú vykurovacie oleje, ktoré nemajú výrazný liečebný účinok, ale pomáhajú znižovať záchvat bolesti ako rušivé lokálne ošetrenie, ako napríklad:

 • Chondroxid® (Chondroxide) je liečivá masť, ktorá účinne ovplyvňuje metabolizmus vápnika a fosforu v kĺbovej chrupavke s artrózou, osteoporózou a inými degeneratívnymi patológiami;
 • Voltaren Emulgel® (Voltaren Emulgel) – lieková forma s výraznými analgetickými a analgetickými účinkami;
 • Amelotex® (Amelotex) je externý gél s protizápalovými a analgetickými účinkami. Zmiernením bolesti kĺbov vám farmakologická liečba umožňuje na chvíľu zabudnúť na syndróm bolesti a zlepšiť rozsah pohybu.

Cinnarizine® (Cinnarizine) je lieková forma, ktorá zlepšuje nielen tok krvi v periférii, ale zahŕňa aj mozgové centrum. Vďaka svojmu farmakokinetickému účinku je liečivo dobre absorbované v tele bez významného vplyvu na ľudský krvný tlak.

Trental® 400 je vazodilatátor, ktorý zlepšuje nielen mikrocirkuláciu krvi, ale aj reologické vlastnosti krvi, to znamená, že znižuje viskozitu a zlepšuje hladkosť suspendovaných buniek (červené krvinky, biele krvinky, krvné doštičky)…

Nicospan® (Nicospan), pozostávajúci z kyseliny nikotínovej a hydrochloridu drotaverínu, je nevyhnutným metabolickým prípravkom, t. Y. Pre prietok krvi v laterálnych kĺboch..

Zoznam liekových foriem je uvedený ako príklad a nemal by sa používať samostatne. Akákoľvek lieková forma musí byť predpísaná lekárom.

Iné metódy komplexnej terapie

Mechanické metódy liečby sú veľmi účinné v kombinácii s liečbou liekmi: manuálna terapia, postisometrická relaxácia a adhézia hardvéru.

V prvom prípade chiropraktik pôsobí na kĺby predĺžením svojich svalov.

Postisometrická relaxácia (PIR) je relatívne nový typ manuálneho pôsobenia na kĺbové segmenty. Kvalitný odpočinok poskytol mierne zníženie liečby TBS artrózy 3. stupňa. Podstatou techniky je kombinácia pasívneho napínania svalov a minimálnej izometrickej práce. Vďaka inovatívnej metóde sú svalové tkanivá pružnejšie a pružnejšie, čím sa znižuje riziko kŕčov..

Hardvérová adhézia umožňuje odstránenie koncov osteoartikulárnych segmentov bedrového kĺbu, čím sa znižuje statické zaťaženie povrchov chrupavky.

Negatívnym bodom hardvérovej trakcie je zhoršenie bolesti počas relácie, čo je dôvod, prečo niektorí pacienti prerušujú liečbu v polovici.

Liečbou artrózy bedier 3. stupňa pomocou injekcií, fyzioterapiou a manuálnou liečbou osoba odstráni iba príznak bolesti, ale choroba sa úplne nevylieči..

Čo robiť Na kvalitatívne obnovenie funkčných funkcií dolných končatín sú potrebné radikálnejšie metódy liečby.

Ako postupuje patológia kostí, lekári odporúčajú chirurgickú korekciu v ranom štádiu (2 stupne)..

Chirurgický zákrok

Medzi chirurgickými postupmi je najúčinnejším typom chirurgickej korekcie endoprotéza (náhrada) TBS..

Podstatou modernej technológie je nahradenie bedrového kĺbu špeciálnou protézou, ktorá následne zmení kvalitu ľudského života.

Musí sa zohľadniť anatomická štruktúra artikulačných prvkov kostry podpornej štruktúry kostry. Zapojenie bedrového kĺbu:

 • sférická formácia – hlavica stehennej kosti, ktorá plní úlohu pántu;
 • acetabulum je priestor pre pánt vo forme lievikovitého zahĺbenia;
 • kĺbová chrupavka s gélovým mazacím povrchom pomáha uľahčiť pohyb kĺbových pórov;
 • celý mechanizmus je poháňaný intraartikulárnou synoviálnou tekutinou, ktorá vyživuje chrupavku a zaisťuje mäkké trenie počas mechanického pôsobenia;
 • celý osteoartikulárny systém je podporovaný ligamentovým aparátom pozostávajúcim z hustých spojivových tkanív;
 • pohybový aparát a šľachy zabezpečujú stabilitu TBS so schopnosťou pohybovať sa v určitých smeroch slobody.

Z dôvodu endoprotézy sú potrebné lekárske dôvody.

Artrade bol našimi čitateľmi úspešne používaný na spoločné liečenie. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu …

Hneď ako kĺbové segmenty pohybového ústrojenstva zlyhajú a narušia schopnosť vykonávať základné mechanické činnosti, bolestivo reagujú na degeneračné procesy kĺbov,.

Kĺbový segment prestáva fungovať, pretože je fyziologicky zameraný a stáva sa zbytočným „detailom“ v celkovom kostrovom aparáte..

Táto zmena v štruktúre kĺbu nie je možná iba pri artróze bedrového kĺbu.

Medzi ďalšie choroby, ktoré si vyžadujú korekciu deštruktívnych transformácií, patria:

 • ankylóza – choroba charakterizovaná kĺbovou cementáciou kĺbov, ktorá je výsledkom fúzie kĺbových prvkov bedrového kĺbu, chrupavky alebo kosti;
 • resekcia zhubných nádorov, ako je členkový kĺb, niekedy vyžaduje endoprotézu;
 • niekedy je jediným liekom endoprotéza po poranení hlavy femuru alebo poranení krku, najmä u starších ľudí.

Indikácie pre endoprotézu posudzujú odborníci individuálne..

V tretej fáze artrózy sa môže obnoviť pohyblivosť kĺbov pomocou iných chirurgických techník.

Druh prevádzkovej korekcie cieľ
arthroplasty Modelovanie a usporiadanie nového kĺbu topografickou anatómiou. Vankúšiky vyrobené z chirurgického tkaniva pacienta sa používajú na prirodzené prežitie povrchových tkanív.
arthrodeses Pomocou špeciálnych spojovacích prvkov sú kĺby úplne imobilizované, čím sa umelo simuluje ankylóza
Osteotómia Disekcia kostného tkaniva sa vykonáva na zlepšenie fyziologických a biochemických vlastností kíbu. Podobný typ radikálnej intervencie sa používa v skoršom štádiu TBS artrózy.

Rehabilitácia Rehabilitácia

Femorálna artróza je vážny stav, ktorý je potrebné náležite liečiť, aby sa dosiahla kvalitná rehabilitácia..

Mimoriadny význam má pooperačné obdobie, ktoré by malo zahŕňať program liečby a prevencie šitý na mieru. Zrekonštruovaný kĺb potrebuje viac pozornosti.

Informácie o liečbe artrózy >>

Pokračujte v liečbe špeciálnymi fyzickými cvičeniami, masážami, dýchacími cvičeniami. Je dôležité rozdeliť denné zaťaženie kĺbov, ktoré by sa malo postupne zvyšovať.

Aby ste urobili všetko správne, je vhodné zostať v kontakte s ošetrujúcim lekárom, ktorý upraví rehabilitačné zotavenie podľa potreby…

Stratené funkcie môžete začať replikovať do 3 až 5 dní po oprave a po 6 až 8 mesiacoch sa daná osoba vráti do plného života.

Zmeny životného štýlu však môžu pomôcť zabrániť recidíve. Je potrebné neustále sledovať vašu telesnú hmotnosť, sledovať svoju stravu, vylúčiť kvasené doplnky, slané, údené, mastné jedlá, ktoré narušujú metabolické procesy.

Je dôležité nasmerovať úsilie na zvýšenie ochranných funkcií tela; Potraviny musia obsahovať minerálne vitamínové zložky, najmä tie, ktoré majú dostatok vápnika, a vitamín D.

Buďte opatrní a vždy buďte v pohybe a ohýbajte!

Lekári odporúčajú pacientom, aby na liečbu artrózy používali NSAID novej generácie. Moderné lieky môžu urobiť liečbu bezpečnejšou a pohodlnejšou. Ochorenie kĺbov je sprevádzané bolesťou. V počiatočných štádiách artrózy sa pravidelne vyskytuje bolesť. V chronickej forme sú pre pacienta problematické, zväčšujú sa alebo klesajú. Bolesť kĺbov sú veľmi silné a bolestivé. Nesteroidné protizápalové lieky sú pre pacientov trpiacich artrózou záchranou.

Ako fungujú lieky NSAID?

Hoci artróza je degeneratívne-dystrofické ochorenie, často spôsobuje zápal kĺbov a periartikulárnych štruktúr. Nesteroidné protizápalové lieky by mali:

 • malšintuvas bolesť;
 • protizápalové;
 • antipyretický účinok.

„Symptomatické“ fondy sa často používajú kvôli ich vysokej účinnosti. NSAID rýchlo znižujú alebo úplne zmierňujú dokonca aj silnú bolesť. Po aplikácii zápalové procesy vymiznú.

Princíp NSAID je založený na porušení syntézy mediátorov bolesti, prostaglandínov. Sprostredkovatelia bolesti sú chemikálie, ktoré sa tvoria v tkanive, keď je poškodené. Produkcia prostaglandínov v ľudskom tele je kontrolovaná enzýmom cyklooxygenáza (COX). Enzým COX sa podieľa na premene kyseliny arachidónovej na prostaglandíny. NSAID inhibujú cyklooxygenázu a bránia jej v syntéze prostaglandínov. Znížené hladiny prostaglandínov znižujú bolesť, znižujú telesnú teplotu a eliminujú zápalové procesy.

Nedostatok liekov má negatívny vplyv na žalúdočnú a duodenálnu sliznicu. Pacienti, ktorí sú často nútení užívať NSAID, trpia eróznymi ulceróznymi gastrointestinálnymi léziami (gastropatia). Počas úľavy od príznakov artrózy sa vyskytuje krvácanie, pálenie záhy, nevoľnosť, vracanie a bolesť žalúdka. Podľa NSAID sa vyskytujú žalúdočné alebo dvanástnikové vredy..

Progresia gastrointestinálneho ochorenia môže spôsobiť:

 • krvácajúce
 • penetrácia (prienik do blízkych orgánov);
 • perforácia vredu (zlomenie v brušnej dutine);
 • duodenálna a žalúdočná stenóza (zúženie).

Konvenčné NSAID inhibujú aktivitu chondroblastov a chondrocytov (chrupavkových buniek), znižujú syntézu kolagénu a kyseliny hyalurónovej, prispievajú k predčasnej smrti chondrocytov a zhoršujú degeneráciu chrupavky. Pri pravidelnom používaní dochádza k artróze.

Z dôvodu vedľajších účinkov môžu pacienti s artrózou liečbu odmietnuť. Gastropatia predstavujú hrozbu nielen pre Move & Flex, ale aj pre životy pacientov.

Opis novej generácie NSAID

Pri vývoji novej generácie NSAID sa osobitná pozornosť venovala znižovaniu škodlivých účinkov na gastrointestinálnu sliznicu. V priebehu výskumu boli objavené izoformy enzýmu COX. Pôsobenie tradičných NSAID bolo založené na blokovaní izoforiem COX-1 a COX-2. A ak inhibícia COX-2 mala analgetické a protizápalové účinky, potom inhibícia COX-1 spôsobila nežiaduce účinky…

Po pochopení úlohy izoforiem COX bola objavená nová generácia NSAID. Na potlačenie negatívnych vlastností NSAID boli vyvinuté lieky, ktoré selektívne inhibujú COX – 2. Nazývajú sa selektívne inhibítory COX – 2…

Klinické štúdie potvrdili nízku gastrointestinálnu toxicitu nových liekov. Aj keď riziko rozvoja gastropatie nezmizlo, jeho frekvencia sa výrazne znížila..

NSAID novej generácie na liečenie cervikálnej osteochondrózy a iných typov sa delia na selektívne inhibítory COX-2 a špecifické (vysoko selektívne). Väčšina selektívnych liekov má vysokú selektivitu voči COX-2 a nízku selektivitu voči COX-1. Iba COX-2 je vysoko selektívny..

Aj keď na prvý pohľad sú vysoko selektívne lieky na osteochondrózu bezpečnejšie, údaje z klinických štúdií naznačujú opak. Obe izoformy sa podieľajú na vývoji bolesti a zápalových reakcií. Preto prevládajúca inhibícia COX-2 umožňuje vynikajúci terapeutický výsledok s malými vedľajšími účinkami..

Významná inhibícia samotného COX-2 spôsobuje ďalšie nežiaduce účinky. Vysoko selektívne nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) používané pri liečbe artrózy nepriaznivo ovplyvňujú ovuláciu a syntézu prostacyklínu (zabraňujú tvorbe trombu)..

Selektívne inhibítory COX-2 sú rozdelené do 3 tried liekov:

 1. Deriváty sulfonanilidov.
 2. Zástupcovia coxibov.
 3. Deriváty oxikamu.

Výhody a nevýhody novej generácie NSAID

Nová generácia NSAID nie je lepšia ako klasické lieky. Sú však bezpečnejšie, najmä pre ľudí trpiacich gastrointestinálnymi chorobami..

Moderné lieky, ako napríklad neselektívne NSAID, nemajú protidoštičkový účinok, pretože krvné doštičky obsahujú iba enzým COX-1. Selektívne inhibítory COX-2 sú indikované u pacientov, ktorí súbežne užívajú antikoagulanciá..

Nová generácia NSAID má pozitívny vplyv na chrupavku, pomáha zastaviť rozvoj artrózy a obnoviť funkciu kĺbov. Nútia chondrocyty, aby produkovali:

 • extracelulárny materiál chrupavky;
 • glykozaminoglykány (látky, ktoré tvoria chrupavkovú matricu);
 • kolagén.

Tieto materiály sú nevyhnutné pre úplné fungovanie chrupavky..

Selektívne NSAID môžu súčasne zvyšovať riziko infarktu myokardu, zlyhania srdca a mozgovej príhody..

Selektívna inhibícia COX-2 môže viesť k zadržiavaniu tekutín, hypertenzii a zhoršeniu srdcového zlyhania..

Deriváty sulfonanilidov

Jedným z prvých, ktorý zaviedol selektívny inhibítor COX, bol Nimesulid C2 (Move & Flex, Nimica, Nimulide, Nimesil). Početné štúdie a klinické skúsenosti preukázali vysokú účinnosť a dobrú znášanlivosť. Už takmer 3 desaťročia neboli u tohto lieku hlásené žiadne závažné anafylaktické reakcie ani gastrointestinálne komplikácie (vredy, krvácanie)…

Charakteristickým rysom nimesulidu je jeho schopnosť nielen inhibovať aktivitu COX-2, ale aj blokovať jeho produkciu.

Nimesulid je hlavne selektívne liečivo. Inhibuje aktivitu COX-2 o 88% a COX-1 o 45%, zatiaľ čo aktivita COX-2 trvá dlhšie..

Používa sa často u pacientov s artrózou, pretože môže znížiť množstvo kolagenázy v synoviálnej tekutine. Kolagenáza ničí kolagén a proteoglykány (látky extracelulárnej matrice spojivového tkaniva), čím podporuje progresiu artrózy..

Po aplikácii nimesulidu na liečbu cervikálnej osteochondrózy a artrózy:

 • intenzita bolesti sa znižuje;
 • poklesy opuchov;
 • zápalový proces zmizne.

Kíby čiastočne alebo úplne obnovujú svoju pohyblivosť.

Nimesulid je dostupný vo forme tabliet, granúl na suspendovanie a mastí na vonkajšie použitie. Pelety sa rozpustia v chladenej prevarenej vode (1 vrecúško so 100 ml vody). Rekonštituovaná suspenzia sa nesmie uchovávať. Tablety alebo suspenzie sa užívajú perorálne dvakrát denne. Mastnota sa nanáša na postihnuté miesto a jemne sa trie. Postup sa opakuje 3 až 3-krát denne. Potom bolesť klesá a nádor sa zmenšuje. Droga pomáha zlepšovať pohybovú aktivitu postihnutého kĺbu..

Liečba trvá 2 až 8 týždňov. To určuje lekár na základe štádia a závažnosti choroby.

Po vývoji závažných pečeňových komplikácií s týmto liekom sa vykonali ďalšie štúdie hepatotoxicity nimesulidu. Avšak spojenie lieku s nástupom hepatopatií nebolo stanovené..

Nimesulid je kontraindikovaný u tehotných žien a dojčiacich matiek.

Zástupcovia coxibov

Celecoxib (Celebrex) je vysoko selektívny NSAID. Tým sa rýchlo znižuje bolesť a znižuje sa zápal. Terapeutické dávky sú pre človeka bezpečné a nespôsobujú komplikácie. Celekoxib významne znižuje riziko gastrointestinálnych vredov a iných gastrointestinálnych porúch. To mierne zvyšuje pravdepodobnosť trombózy..

Liečivo sa rýchlo absorbuje a dosahuje maximálne koncentrácie v priebehu 2 až 3 hodín. Ak užijete jedlo s vysokým obsahom tukov pred užitím dávky celekoxibu, absorpcia sa zníži. Maximálne koncentrácie sa objavia až po 6-7 hodinách. Tento indikátor je ovplyvnený telesnou hmotnosťou a pohlavím pacienta. Ľudia s nízkou telesnou hmotnosťou a ženy majú vyššiu hladinu účinnej látky ako ostatní pacienti. Títo ľudia by mali začať s liečbou minimálnymi dávkami..

Dĺžka liečby závisí od stavu pacienta. Pacienti s kardiovaskulárnym ochorením dostávajú minimálne dávky a krátkodobú liečbu..

Je dostupný vo forme kapsúl. Užívajú sa dvakrát denne. Masť celekoxibu nie je k dispozícii.

Celekoxib nie je indikovaný u pacientov s ťažkým poškodením funkcie obličiek a pečene a exacerbáciou peptického vredu. Kontraindikácie sú gastrointestinálne krvácanie a zápal čreva. Nepoužívajte celekoxib:

 • ľudia trpiaci bronchiálnou astmou;
 • deti do 18 rokov;
 • tehotná
 • dojčiace ženy.

Valdecoxib (Bextra) sa po perorálnom podaní rýchlo absorbuje. Na rozdiel od celecoxibu nie je rýchlosť absorpcie ovplyvňovaná mastnými potravinami. Maximálna koncentrácia účinnej látky sa dosiahne po 3 hodinách. Nežiaduce účinky valdekoxibu na ovuláciu sa potvrdili. Táto akcia je však vratná.

Používa sa opatrne u pacientov s arteriálnou hypertenziou a srdcovým zlyhaním. Valdecoxib sa neodporúča používať u starších pacientov, tehotných alebo dojčiacich žien, pacientov s poškodením funkcie pečene alebo obličiek alebo u detí mladších ako 18 rokov. Valdecoxib je kontraindikovaný u pacientov s akútnym peptickým vredom, závažným zlyhaním srdca alebo obličiek…

Tablety sa užívajú jedenkrát denne. Liek môžete užívať dvakrát v prvý deň liečby. Lieková forma liečiva neexistuje vo forme masti.

Deriváty oxikamu

Účinnosť a bezpečnosť meloxikamu (Movalis, Amelotex) sa testovala v opakovaných klinických štúdiách. To rýchlo zmierňuje bolesť a zmierňuje zápal. Medzi všetkými generáciami NSAID novej generácie sa meloxikam bežne odporúča na artrózu a cervikálnu osteochondrózu. Výhodou tejto drogy je, že sa môže používať po dlhú dobu bez poškodenia Move & Flex.

Účinnosť liečby Meloxicamom je podobná ako účinnosť diklofenaku, „zlatého štandardu“ pre protizápalovú liečbu. Zároveň je výskyt gastroenterologických komplikácií trikrát nižší. Existujúce gastritída a peptické vredy sa môžu zhoršiť až po dlhom cykle liečby meloxikamom (viac ako šesť mesiacov)..

Je dostupný vo forme tabliet, čapíkov a roztokov na intramuskulárnu injekciu. Tablety sa užívajú raz denne s jedlom. Sviečky sa nanášajú 1-2 krát denne. Intramuskulárna injekcia sa má podať iba počas prvých 2-3 dní liečby. Masť Meloxicam neexistuje.

Meloxikam nie je indikovaný na poškodenie obličiek a pečene. Je kontraindikovaný u tehotných a dojčiacich žien, ako aj u detí mladších ako 15 rokov..

Lornoxicam (Xefocam) je silný liek proti bolesti. Z hľadiska účinnosti je porovnateľný s morfínom. Terapeutický účinok trvá 12 hodín. Liek nespôsobuje poruchy nervového systému a nie je návykový.

Pri podávaní s jedlom sa čas do maximálnej koncentrácie zvyšuje z 1,5 na 2 až 3 hodiny. Je dostupný vo forme tabliet a práškov na intramuskulárnu a intravenóznu injekciu. Injekcie sa podávajú jedenkrát denne. Prvý deň liečby sa môžu podať 2 dávky. Tablety sa užívajú 2 až 3-krát denne. Lieková forma neexistuje vo forme masti.

Kontraindikácie zahŕňajú závažné formy zlyhania srdca, obličiek a pečene, gastrointestinálne alebo mozgové cievne krvácanie, akútny peptický vred, trombocytopénia, ako aj tehotenstvo a laktáciu…

Prehľad liekov na liečenie artrózy

Jedným liekom nemožno vylúčiť žiadne ochorenie. Deformujúca osteoartritída nie je výnimkou. Osoba, ktorá prvýkrát zažije artrózu, sa vždy pýta: „Ako liečim bolesť kĺbov?“.

Ponuka liekov dostupných v moderných lekárňach je vynikajúca. Pri výbere lieku by ste si však mali uvedomiť, že veľa značiek často skrýva jednu aktívnu zložku.

Rozdiel je cena a prinajmenšom liek. Posledné dva faktory závisia od farmaceutickej spoločnosti. Lieky na artrózu nie sú bohaté a často sa obmedzujú na dve alebo tri hlavné skupiny liekov.

Nesteroidné protizápalové lieky

Doteraz bol liek prvej generácie Move & Flex považovaný za predpisový predpis. O niečo neskôr bol nahradený diklofenakom, ktorý ani teraz nestráca svoj potenciál výberom dostatočného množstva liekov na liečbu kĺbov. Zásadou tejto triedy liekov je blokovanie špecifického enzýmu, ktorý spúšťa zápalovú reakciu v kaskáde.

Existuje však jedna výhrada: tento enzým sa podieľa nielen na zápale, ale plní aj mnoho ďalších funkcií.

Podieľa sa najmä na dodávaní krvi do sliznice a na produkcii ochranného hlienu..

Preto pri výbere lacných liekov proti kĺbom (vrátane NSAID 1. generácie) majte na pamäti bežné vedľajšie účinky, ktoré môžu byť spôsobené gastrointestinálnym traktom…
Pokiaľ však ide o protizápalové účinky, nie sú v žiadnom prípade horšie ako ďalšia generácia NSAID, ktoré nemajú také nežiaduce účinky. Takéto lieky proti bolesti kĺbov zahŕňajú:

Malo by sa poznamenať, že napriek tomu, že patria do ďalšej generácie, ich doba používania je tiež obmedzená na 10-14 dní na zmiernenie akútnej artrózy..

Forma uvoľňovania NSAID je možná od tabliet, kapsúl až po roztoky v ampulkách.

Diklofenak (voltarén, ortofén, diklorán a iné), obsahujúci jednu účinnú látku, vo forme gélov, mastí, náplastí a používa sa ako lokálny liek na kĺby..

Deformujúca sa osteartróza veľmi často dokončí vývoj inej patológie autoimunitného pôvodu.

Výsledkom je, že choroby postihujú nielen kĺby, ale aj iné orgány a tkanivá, napríklad kostrové svaly. V tomto prípade sa NSAID úspešne používajú ako liečba bolesti kĺbov a svalov. Malo by sa však pamätať na to, že použitie NSAID je dočasné opatrenie určené iba na zmiernenie akútnej bolesti a na spomalenie zápalového procesu…

Donedávna sa široko používa nová liečba artrózy, artrodarín (diaflex). Je vo forme kapsúl, má protizápalový účinok, pôsobí iným mechanizmom ako NSAID a hormóny…

Vyznačuje sa možnosťou dlhodobého použitia a absenciou gastrointestinálnych vedľajších účinkov typických pre použitie NSAID…

glukokortikosteroidmi

Ak sa stane, že NSAID sú vyčerpané, užívajú intraartikulárne dlhodobé injekcie hormonálnych liekov na zastavenie zápalového syndrómu. Sú to syntetické analógy hormónov kôry nadobličiek, ktoré sa bežne produkujú v ľudskom tele..

Ich účinok sa prejavuje mnohostranným účinkom na zápalový proces, najmä v dôsledku imunitného potlačenia autoagresie, ktorej úloha nie je vylúčená deformáciou osteartrózy v posledných štádiách vývoja choroby..

Lieky na kĺbovú artrózu v tejto skupine zahŕňajú:

 • hydrokortizónová suspenzia;
 • kanalogija;
 • diprospanas.

Mali by ste vedieť, že ich použitie je tiež obmedzené. Nedbanlivosť v tejto veci zhoršuje patologický proces. Často sa bolesti kĺbov neobmedzujú iba na dolné končatiny, takže je potrebné nájsť prostriedky na bolesť kĺbov rúk..

Je dôležité pochopiť, že osteartróza postihuje hlavne veľké kĺby dolnej končatiny, a ak existujú rôzne príznaky lokalizovaného poškodenia kĺbov, na začiatku by sa mala vylúčiť reumatoidná artritída…

Liečebný režim pre tieto lieky využíva okrem uvedených NSAID cytostatický liečebný komplex (napr. Metotrexát)…

Chondroprotektoriai

Ďalšou skupinou liekov, ktoré spôsobili terapeutické vzrušenie, boli chondroprotektory – lieky pre kĺby. Chondroprotektanty obsahujú kombináciu chondroitín sulfátu a glukozamínu alebo niektorú z nasledujúcich látok.

Tieto látky sú prírodnými zložkami chrupavkového zloženia a zohrávajú úlohu substitučnej terapie.

Registrované lieky zahŕňajú Move & Flex Joint Medicine. Obsahuje účinnú látku glukozamín sulfát. Atraktívnou črtou lieku, ktorá ho odlišuje od skupiny analógov, bola dostupnosť lieku v dvoch formách: prášok a ampulka v roztoku. Teraflex obsahuje dve účinné látky a je dostupný iba ako tablety.

Teraflex Advance, ktorý okrem chondroprotektorov obsahuje aj Move & Flex, poskytuje protizápalový účinok počas akútneho obdobia, keď sa začína terapeutický proces. Nasledujúci zoznam generických liekov obsahuje:

Lyofilizované extrakty chondrolonu a alflutopu pre spoločenské zvieratá zostávajú v zdroji chondroprotektívnej skupiny. Používa sa v injekčných kurzoch.
Z videa sa môžete dozvedieť viac o mechanizme pôsobenia chondroprotektorov.

Odolné formy kyseliny hyalurónovej

Pretože zranenie kolena s deformujúcou sa osteoartrózou je na prvom mieste pri výskyte, ľudia sa často snažia liečiť artrózu kolena. V tomto prípade sa môžu použiť všetky vyššie uvedené lieky..

Okrem toho kĺbové injekcie do kĺbov umožňujú použitie rozšírených foriem kyseliny hyalurónovej, ktoré obnovujú viskozitu synoviálnej tekutiny a spomaľujú proces rozpadu chrupavky…

Patria sem fermatron alebo ostenyl..

Malo by sa pamätať na to, že liečba bolesti kolena by mala byť zameraná na zastavenie patologického procesu.

Až potom bude analgetický účinok pretrvávať. Pomerne často vo vekovej skupine 60 rokov a viac, okrem obezity, sa okrem gonartrózy rozvíja aj koxartróza. Napriek tomu, že choroba postihuje rôzne kĺby, podstata procesu zostáva rovnaká, takže liek na artrózu bedra zostáva rovnaký.

Malo by byť liečenie založené na názore ostatných pacientov?

Empirický liečebný režim zahŕňa kombináciu NSAID a chondroprotektorov. Okrem toho sú NSAID uvádzané ako krátke cykly a chondroprotektory sa podávajú v dlhodobom, ak nie celoživotnom intervale medzi cyklami…

Napriek existencii dostatočného počtu alternatívnych liečebných režimov neexistuje jednotná a neodolateľná „zázračná“ terapeutická tableta – liek pre kĺby…

Pacienti často musia prejsť kompletným arzenálom liekov, niekedy prechádzajúcim na potravinové doplnky, aby našli lieky, ktoré zmierňujú bolesť a stuhnutosť kĺbov…

A ak bol v minulosti jediný spôsob, ako získať informácie o konkrétnom lieku, návštevu lekára, dnes „viditeľné“ povedomie o pacientoch rastie.

Prevažná väčšina populácie nakupujúcej drogu závisí od spoločných hodnotení liekov. Tento spôsob prístupu k liekom je často pre pacienta frustrujúci a chýba mu príležitosť na zmiernenie vášho stavu.

Ak je syndróm bolesti nižší ako nepohodlie kĺbov, malo by sa ako prostriedok na kompresiu kĺbov uprednostniť použitie intraartikulárnych injekcií fermatrónu alebo použitie všetkých rovnakých chondroprotektorov…

Biologicky aktívne látky a homeopatické lieky

Pacienti sú často pripravení zažiť účinky doplnkov stravy a homeopatických liekov s oficiálnymi liekmi na riešenie príznakov artrózy. Okrem iného treba uviesť:

 • Piaskledinas. Obsahuje nasýtené fazule a avokádo nenasýtené mastné kyseliny. Podľa experimentálnych údajov sú tieto zložky schopné zastaviť proces deštrukcie tkaniva chrupavky. Forma na uvoľnenie – v kapsulách;
 • Artrofonas. Podvodné tablety týkajúce sa homeopatických liekov;
 • Kombinácie sofistikovaných homeopatických liečivých prostriedkov Helo, ako sú: Traumeel, Target T, a kol .;
 • Ako liek na bolesť nôh sa používajú lokálne masti s rastlinnými zložkami a včelí a hadí jed (Apizartron, Viprosal). V súčasnosti je najpôsobivejšou pleťou na lokálne použitie balzam Živokost. Pozostáva z klinčekových výťažkov, badiage a chondroprotektív (glukosaminoglykánov). Lokálne liečivá sú určené na zlepšenie krvného obehu a zvýšenie metabolizmu v tkanivách..

Pri zhrnutí stručného prehľadu liekov používaných na boj proti artróze má zmysel zamerať čitateľa na nejednoznačnosť použitých terapeutických režimov. Pri rozhodovaní o tom, ako liečiť artritídu kĺbov, by ste sa však mali najskôr poradiť s odborníkom.

Existuje vysoká pravdepodobnosť, že nadviazanie vzťahu dôvery medzi lekárom a zastavíte patologický proces osteartrózy…

Tak či onak, budete musieť hľadať „svoj“ liek a lekár sa môže stať vaším sprievodcom, ktorého erudíciu je ťažké preceňovať…

Movalis je určený na artrózu bedra

Liečba artrózy bedier 3. stupňa: sú dostupné nejaké metódy?

Po mnoho rokov sa snažil uzdraviť PRIPOJENIA?

Vedúci ústavu pre spoločné zaobchádzanie: „Budete prekvapení, aké ľahké je liečiť vaše kĺby každý deň.

Artritída kĺbov alebo koxartróza je klinická patológia charakterizovaná postupným ničením kĺbovej chrupavky a deformáciou povrchu kosti kĺbov. Stupne 1 – 2 zahŕňajú záchvaty akútnej bolesti po intenzívnom a bolestivom cvičení.

Existuje však aj artritída bedra stupňa 3 s príznakmi silnej bolesti, ktoré čiastočne alebo úplne obmedzujú ľudskú fyzickú aktivitu.

Artrade bol našimi čitateľmi úspešne používaný na spoločné liečenie. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu …

Príčiny a príznaky klinickej patológie

Deformovaná artritída bedra je chronická forma choroby, ktorá má mnoho rôznych degeneratívnych, atrofických, hypertrofických a proliferatívnych klinických stavov, ktoré môžu spôsobiť deformácie segmentov kĺbu…

Faktor príčiny a následku, ktorý vyvoláva rozvoj koxartrózy, sa považuje za zmeny súvisiace s vekom u ľudí. Väčšina návštev u lekára s problémami s kĺbmi je u starších ľudí vo veku 65 rokov a viac so stratou ochranných telesných funkcií a stratou fyziologickej integrity kostného tkaniva tkaniva…

Kĺbová chrupavka sa stáva voľnejšou, tenšou, a preto hrozí jej deformácia.

Artróza bedier 3. stupňa je výsledkom rokov fyzickej práce, neustáleho stresu a niekedy aj mechanického šoku. To všetko robí chrupavkový kĺb dosť zraniteľným; je nahý a prejavuje sa vo voľnej nohe.

V kostnom tkanive sa vyvíja aseptická nekróza, ktorá vedie k vláknam a cystám. Poruchy metabolizmu vedú k narušeniu toku krvi, čo vedie k čiastočnej alebo úplnej atrofii svalov.

Najbolestivejšie kĺbové problémy, ktoré ženy tolerujú pri aktivácii menopauzy.

Niektorí lekárski odborníci odporúčajú, aby počiatočné štádium deštrukcie kĺbov deformujúcou artrózou bolo uznané už v detstve, keď má dieťa dyspláziu hlavy femorálnej hlavy..

Osteoartritída bedrového kĺbu stupňa 3 sa rozpoznáva podľa klinických príznakov takto:

 • bolesti kĺbov panvových kĺbov sú bolestivé a frustrujúce z hľadiska ich trvania, pretože tento pocit neopúšťa osobu ani deň, ani noc;
 • ťažkosti s pohybom kompenzujú barle alebo ortopedické konzervy;
 • svalová atrofia obmedzuje stupeň voľnosti bokov, zadku a dolných končatín;
 • smútok vyplývajúci zo skrátenia nohy núti osobu, aby pri chôdzi naklonila dopredu, keď sa telo nakloní dopredu;
 • posun v ťažisku zvyšuje statické zaťaženie poškodeného nosného orgánu.

Röntgenové vyšetrenie má za následok významné zúženie kĺbového priestoru, rozšírenie hlavice stehennej kosti a mnohopočetné zlomeniny a výrastky kostí..

Okrem radikálnej liečby artrózy bedier 3. stupňa (chirurgický zákrok) sa budeme zaoberať najúčinnejšími metódami komplexnej liečby a terapeutickými a preventívnymi opatreniami…

Ako liečiť artrózu bedier III?

Na zníženie opakovania priebehu chronických ochorení je potrebné nepretržité monitorovanie procesu deformácie kĺbov. Kombinácia terapií je založená na súčasnom stave artrózy.

 • nesteroidná protizápalová farmakoterapia;
 • vazodilátor;
 • intraartikulárna injekcia;
 • fyzioterapeutická liečba.

Nesteroidné lieky zahŕňajú Diclofenac® a Move & Flex®..

Diclofenac® – liek na predpis s analgetickým a protizápalovým účinkom, antipyretický účinok.

Použitím Diclofenac® (Diclofenac) na liečbu artrózy môžu lekári významne znížiť bolesť kĺbov, odstrániť stuhnutosť kĺbov a kvalitatívne zvýšiť rozsah pohybu bedra…

Move & Flex® (Ibuprofen) je širokospektrálne liečivo. Okrem jeho protizápalového a analgetického účinku toto farmakologické činidlo inhibuje agregáciu krvných doštičiek a bráni adhézii buniek, čo je dôležité, keď je kĺb ovplyvnený artrózou..

Okrem týchto nesteroidných liekov znižujú zápalový proces bolesti a opuchu kĺbov:

 • Ketanov® (Ketanov).
 • Movalis® (Movalis).
 • Nurofen® ultracap forte (Nurofen ultracap forte);
 • Ketonal® (Ketonal).

Existujú vykurovacie oleje, ktoré nemajú výrazný liečebný účinok, ale pomáhajú znižovať záchvat bolesti ako rušivé lokálne ošetrenie, ako napríklad:

 • Chondroxid® (Chondroxide) je liečivá masť, ktorá účinne ovplyvňuje metabolizmus vápnika a fosforu v kĺbovej chrupavke s artrózou, osteoporózou a inými degeneratívnymi patológiami;
 • Voltaren Emulgel® (Voltaren Emulgel) – lieková forma s výraznými analgetickými a analgetickými účinkami;
 • Amelotex® (Amelotex) je externý gél s protizápalovými a analgetickými účinkami. Zmiernením bolesti kĺbov vám farmakologická liečba umožňuje na chvíľu zabudnúť na syndróm bolesti a zlepšiť rozsah pohybu.

Cinnarizine® (Cinnarizine) je lieková forma, ktorá zlepšuje nielen tok krvi v periférii, ale zahŕňa aj mozgové centrum. Vďaka svojmu farmakokinetickému účinku je liečivo dobre absorbované v tele bez významného vplyvu na ľudský krvný tlak.

Trental® 400 je vazodilatátor, ktorý zlepšuje nielen mikrocirkuláciu krvi, ale aj reologické vlastnosti krvi, to znamená, že znižuje viskozitu a zlepšuje hladkosť suspendovaných buniek (červené krvinky, biele krvinky, krvné doštičky)…

Nicospan® (Nicospan), pozostávajúci z kyseliny nikotínovej a hydrochloridu drotaverínu, je nevyhnutným metabolickým prípravkom, t. Y. Pre prietok krvi v laterálnych kĺboch..

Zoznam liekových foriem je uvedený ako príklad a nemal by sa používať samostatne. Akákoľvek lieková forma musí byť predpísaná lekárom.

Iné metódy komplexnej terapie

Mechanické metódy liečby sú veľmi účinné v kombinácii s liečbou liekmi: manuálna terapia, postisometrická relaxácia a adhézia hardvéru.

V prvom prípade chiropraktik pôsobí na kĺby predĺžením svojich svalov.

Postisometrická relaxácia (PIR) je relatívne nový typ manuálneho pôsobenia na kĺbové segmenty. Kvalitný odpočinok poskytol mierne zníženie liečby TBS artrózy 3. stupňa. Podstatou techniky je kombinácia pasívneho napínania svalov a minimálnej izometrickej práce. Vďaka inovatívnej metóde sú svalové tkanivá pružnejšie a pružnejšie, čím sa znižuje riziko kŕčov..

Hardvérová adhézia umožňuje odstránenie koncov osteoartikulárnych segmentov bedrového kĺbu, čím sa znižuje statické zaťaženie povrchov chrupavky.

Negatívnym bodom hardvérovej trakcie je zhoršenie bolesti počas relácie, čo je dôvod, prečo niektorí pacienti prerušujú liečbu v polovici.

Liečbou artrózy bedier 3. stupňa pomocou injekcií, fyzioterapiou a manuálnou liečbou osoba odstráni iba príznak bolesti, ale choroba sa úplne nevylieči..

Čo robiť Na kvalitatívne obnovenie funkčných funkcií dolných končatín sú potrebné radikálnejšie metódy liečby.

Ako postupuje patológia kostí, lekári odporúčajú chirurgickú korekciu v ranom štádiu (2 stupne)..

Chirurgický zákrok

Medzi chirurgickými postupmi je najúčinnejším typom chirurgickej korekcie endoprotéza (náhrada) TBS..

Podstatou modernej technológie je nahradenie bedrového kĺbu špeciálnou protézou, ktorá následne zmení kvalitu ľudského života.

Musí sa zohľadniť anatomická štruktúra artikulačných prvkov kostry podpornej štruktúry kostry. Zapojenie bedrového kĺbu:

 • sférická formácia – hlavica stehennej kosti, ktorá plní úlohu pántu;
 • acetabulum je priestor pre pánt vo forme lievikovitého zahĺbenia;
 • kĺbová chrupavka s gélovým mazacím povrchom pomáha uľahčiť pohyb kĺbových pórov;
 • celý mechanizmus je poháňaný intraartikulárnou synoviálnou tekutinou, ktorá vyživuje chrupavku a zaisťuje mäkké trenie počas mechanického pôsobenia;
 • celý osteoartikulárny systém je podporovaný ligamentovým aparátom pozostávajúcim z hustých spojivových tkanív;
 • pohybový aparát a šľachy zabezpečujú stabilitu TBS so schopnosťou pohybovať sa v určitých smeroch slobody.

Z dôvodu endoprotézy sú potrebné lekárske dôvody.

Artrade bol našimi čitateľmi úspešne používaný na spoločné liečenie. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu …

Hneď ako kĺbové segmenty pohybového ústrojenstva zlyhajú a narušia schopnosť vykonávať základné mechanické činnosti, bolestivo reagujú na degeneračné procesy kĺbov,.

Kĺbový segment prestáva fungovať, pretože je fyziologicky zameraný a stáva sa zbytočným „detailom“ v celkovom kostrovom aparáte..

Táto zmena v štruktúre kĺbu nie je možná iba pri artróze bedrového kĺbu.

Medzi ďalšie choroby, ktoré si vyžadujú korekciu deštruktívnych transformácií, patria:

 • ankylóza – choroba charakterizovaná kĺbovou cementáciou kĺbov, ktorá je výsledkom fúzie kĺbových prvkov bedrového kĺbu, chrupavky alebo kosti;
 • resekcia zhubných nádorov, ako je členkový kĺb, niekedy vyžaduje endoprotézu;
 • niekedy je jediným liekom endoprotéza po poranení hlavy femuru alebo poranení krku, najmä u starších ľudí.

Indikácie pre endoprotézu posudzujú odborníci individuálne..

V tretej fáze artrózy sa môže obnoviť pohyblivosť kĺbov pomocou iných chirurgických techník.

Druh prevádzkovej korekcie cieľ
arthroplasty Modelovanie a usporiadanie nového kĺbu topografickou anatómiou. Vankúšiky vyrobené z chirurgického tkaniva pacienta sa používajú na prirodzené prežitie povrchových tkanív.
arthrodeses Pomocou špeciálnych spojovacích prvkov sú kĺby úplne imobilizované, čím sa umelo simuluje ankylóza
Osteotómia Disekcia kostného tkaniva sa vykonáva na zlepšenie fyziologických a biochemických vlastností kíbu. Podobný typ radikálnej intervencie sa používa v skoršom štádiu TBS artrózy.

Rehabilitácia Rehabilitácia

Femorálna artróza je vážny stav, ktorý je potrebné náležite liečiť, aby sa dosiahla kvalitná rehabilitácia..

Mimoriadny význam má pooperačné obdobie, ktoré by malo zahŕňať program liečby a prevencie šitý na mieru. Zrekonštruovaný kĺb potrebuje viac pozornosti.

Informácie o liečbe artrózy >>

Pokračujte v liečbe špeciálnymi fyzickými cvičeniami, masážami, dýchacími cvičeniami. Je dôležité rozdeliť denné zaťaženie kĺbov, ktoré by sa malo postupne zvyšovať.

Aby ste urobili všetko správne, je vhodné zostať v kontakte s ošetrujúcim lekárom, ktorý upraví rehabilitačné zotavenie podľa potreby…

Stratené funkcie môžete začať replikovať do 3 až 5 dní po oprave a po 6 až 8 mesiacoch sa daná osoba vráti do plného života.

Zmeny životného štýlu však môžu pomôcť zabrániť recidíve. Je potrebné neustále sledovať vašu telesnú hmotnosť, sledovať svoju stravu, vylúčiť kvasené doplnky, slané, údené, mastné jedlá, ktoré narušujú metabolické procesy.

Je dôležité nasmerovať úsilie na zvýšenie ochranných funkcií tela; Potraviny musia obsahovať minerálne vitamínové zložky, najmä tie, ktoré majú dostatok vápnika, a vitamín D.

Buďte opatrní a vždy buďte v pohybe a ohýbajte!

Lekári odporúčajú pacientom, aby na liečbu artrózy používali NSAID novej generácie. Moderné lieky môžu urobiť liečbu bezpečnejšou a pohodlnejšou. Ochorenie kĺbov je sprevádzané bolesťou. V počiatočných štádiách artrózy sa pravidelne vyskytuje bolesť. V chronickej forme sú pre pacienta problematické, zväčšujú sa alebo klesajú. Bolesť kĺbov sú veľmi silné a bolestivé. Nesteroidné protizápalové lieky sú pre pacientov trpiacich artrózou záchranou.

Ako fungujú lieky NSAID?

Hoci artróza je degeneratívne-dystrofické ochorenie, často spôsobuje zápal kĺbov a periartikulárnych štruktúr. Nesteroidné protizápalové lieky by mali:

 • malšintuvas bolesť;
 • protizápalové;
 • antipyretický účinok.

„Symptomatické“ fondy sa často používajú kvôli ich vysokej účinnosti. NSAID rýchlo znižujú alebo úplne zmierňujú dokonca aj silnú bolesť. Po aplikácii zápalové procesy vymiznú.

Princíp NSAID je založený na porušení syntézy mediátorov bolesti, prostaglandínov. Sprostredkovatelia bolesti sú chemikálie, ktoré sa tvoria v tkanive, keď je poškodené. Produkcia prostaglandínov v ľudskom tele je kontrolovaná enzýmom cyklooxygenáza (COX). Enzým COX sa podieľa na premene kyseliny arachidónovej na prostaglandíny. NSAID inhibujú cyklooxygenázu a bránia jej v syntéze prostaglandínov. Znížené hladiny prostaglandínov znižujú bolesť, znižujú telesnú teplotu a eliminujú zápalové procesy.

Nedostatok liekov má negatívny vplyv na žalúdočnú a duodenálnu sliznicu. Pacienti, ktorí sú často nútení užívať NSAID, trpia eróznymi ulceróznymi gastrointestinálnymi léziami (gastropatia). Počas úľavy od príznakov artrózy sa vyskytuje krvácanie, pálenie záhy, nevoľnosť, vracanie a bolesť žalúdka. Podľa NSAID sa vyskytujú žalúdočné alebo dvanástnikové vredy..

Progresia gastrointestinálneho ochorenia môže spôsobiť:

 • krvácajúce
 • penetrácia (prienik do blízkych orgánov);
 • perforácia vredu (zlomenie v brušnej dutine);
 • duodenálna a žalúdočná stenóza (zúženie).

Konvenčné NSAID inhibujú aktivitu chondroblastov a chondrocytov (chrupavkových buniek), znižujú syntézu kolagénu a kyseliny hyalurónovej, prispievajú k predčasnej smrti chondrocytov a zhoršujú degeneráciu chrupavky. Pri pravidelnom používaní dochádza k artróze.

Z dôvodu vedľajších účinkov môžu pacienti s artrózou liečbu odmietnuť. Gastropatia predstavujú hrozbu nielen pre Move & Flex, ale aj pre životy pacientov.

Opis novej generácie NSAID

Pri vývoji novej generácie NSAID sa osobitná pozornosť venovala znižovaniu škodlivých účinkov na gastrointestinálnu sliznicu. V priebehu výskumu boli objavené izoformy enzýmu COX. Pôsobenie tradičných NSAID bolo založené na blokovaní izoforiem COX-1 a COX-2. A ak inhibícia COX-2 mala analgetické a protizápalové účinky, potom inhibícia COX-1 spôsobila nežiaduce účinky…

Po pochopení úlohy izoforiem COX bola objavená nová generácia NSAID. Na potlačenie negatívnych vlastností NSAID boli vyvinuté lieky, ktoré selektívne inhibujú COX – 2. Nazývajú sa selektívne inhibítory COX – 2…

Klinické štúdie potvrdili nízku gastrointestinálnu toxicitu nových liekov. Aj keď riziko rozvoja gastropatie nezmizlo, jeho frekvencia sa výrazne znížila..

NSAID novej generácie na liečenie cervikálnej osteochondrózy a iných typov sa delia na selektívne inhibítory COX-2 a špecifické (vysoko selektívne). Väčšina selektívnych liekov má vysokú selektivitu voči COX-2 a nízku selektivitu voči COX-1. Iba COX-2 je vysoko selektívny..

Aj keď na prvý pohľad sú vysoko selektívne lieky na osteochondrózu bezpečnejšie, údaje z klinických štúdií naznačujú opak. Obe izoformy sa podieľajú na vývoji bolesti a zápalových reakcií. Preto prevládajúca inhibícia COX-2 umožňuje vynikajúci terapeutický výsledok s malými vedľajšími účinkami..

Významná inhibícia samotného COX-2 spôsobuje ďalšie nežiaduce účinky. Vysoko selektívne nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) používané pri liečbe artrózy nepriaznivo ovplyvňujú ovuláciu a syntézu prostacyklínu (zabraňujú tvorbe trombu)..

Selektívne inhibítory COX-2 sú rozdelené do 3 tried liekov:

 1. Deriváty sulfonanilidov.
 2. Zástupcovia coxibov.
 3. Deriváty oxikamu.

Výhody a nevýhody novej generácie NSAID

Nová generácia NSAID nie je lepšia ako klasické lieky. Sú však bezpečnejšie, najmä pre ľudí trpiacich gastrointestinálnymi chorobami..

Moderné lieky, ako napríklad neselektívne NSAID, nemajú protidoštičkový účinok, pretože krvné doštičky obsahujú iba enzým COX-1. Selektívne inhibítory COX-2 sú indikované u pacientov, ktorí súbežne užívajú antikoagulanciá..

Nová generácia NSAID má pozitívny vplyv na chrupavku, pomáha zastaviť rozvoj artrózy a obnoviť funkciu kĺbov. Nútia chondrocyty, aby produkovali:

 • extracelulárny materiál chrupavky;
 • glykozaminoglykány (látky, ktoré tvoria chrupavkovú matricu);
 • kolagén.

Tieto materiály sú nevyhnutné pre úplné fungovanie chrupavky..

Selektívne NSAID môžu súčasne zvyšovať riziko infarktu myokardu, zlyhania srdca a mozgovej príhody..

Selektívna inhibícia COX-2 môže viesť k zadržiavaniu tekutín, hypertenzii a zhoršeniu srdcového zlyhania..

Deriváty sulfonanilidov

Jedným z prvých, ktorý zaviedol selektívny inhibítor COX, bol Nimesulid C2 (Move & Flex, Nimica, Nimulide, Nimesil). Početné štúdie a klinické skúsenosti preukázali vysokú účinnosť a dobrú znášanlivosť. Už takmer 3 desaťročia neboli u tohto lieku hlásené žiadne závažné anafylaktické reakcie ani gastrointestinálne komplikácie (vredy, krvácanie)…

Charakteristickým rysom nimesulidu je jeho schopnosť nielen inhibovať aktivitu COX-2, ale aj blokovať jeho produkciu.

Nimesulid je hlavne selektívne liečivo. Inhibuje aktivitu COX-2 o 88% a COX-1 o 45%, zatiaľ čo aktivita COX-2 trvá dlhšie..

Používa sa často u pacientov s artrózou, pretože môže znížiť množstvo kolagenázy v synoviálnej tekutine. Kolagenáza ničí kolagén a proteoglykány (látky extracelulárnej matrice spojivového tkaniva), čím podporuje progresiu artrózy..

Po aplikácii nimesulidu na liečbu cervikálnej osteochondrózy a artrózy:

 • intenzita bolesti sa znižuje;
 • poklesy opuchov;
 • zápalový proces zmizne.

Kíby čiastočne alebo úplne obnovujú svoju pohyblivosť.

Nimesulid je dostupný vo forme tabliet, granúl na suspendovanie a mastí na vonkajšie použitie. Pelety sa rozpustia v chladenej prevarenej vode (1 vrecúško so 100 ml vody). Rekonštituovaná suspenzia sa nesmie uchovávať. Tablety alebo suspenzie sa užívajú perorálne dvakrát denne. Mastnota sa nanáša na postihnuté miesto a jemne sa trie. Postup sa opakuje 3 až 3-krát denne. Potom bolesť klesá a nádor sa zmenšuje. Droga pomáha zlepšovať pohybovú aktivitu postihnutého kĺbu..

Liečba trvá 2 až 8 týždňov. To určuje lekár na základe štádia a závažnosti choroby.

Po vývoji závažných pečeňových komplikácií s týmto liekom sa vykonali ďalšie štúdie hepatotoxicity nimesulidu. Avšak spojenie lieku s nástupom hepatopatií nebolo stanovené..

Nimesulid je kontraindikovaný u tehotných žien a dojčiacich matiek.

Zástupcovia coxibov

Celecoxib (Celebrex) je vysoko selektívny NSAID. Tým sa rýchlo znižuje bolesť a znižuje sa zápal. Terapeutické dávky sú pre človeka bezpečné a nespôsobujú komplikácie. Celekoxib významne znižuje riziko gastrointestinálnych vredov a iných gastrointestinálnych porúch. To mierne zvyšuje pravdepodobnosť trombózy..

Liečivo sa rýchlo absorbuje a dosahuje maximálne koncentrácie v priebehu 2 až 3 hodín. Ak užijete jedlo s vysokým obsahom tukov pred užitím dávky celekoxibu, absorpcia sa zníži. Maximálne koncentrácie sa objavia až po 6-7 hodinách. Tento indikátor je ovplyvnený telesnou hmotnosťou a pohlavím pacienta. Ľudia s nízkou telesnou hmotnosťou a ženy majú vyššiu hladinu účinnej látky ako ostatní pacienti. Títo ľudia by mali začať s liečbou minimálnymi dávkami..

Dĺžka liečby závisí od stavu pacienta. Pacienti s kardiovaskulárnym ochorením dostávajú minimálne dávky a krátkodobú liečbu..

Je dostupný vo forme kapsúl. Užívajú sa dvakrát denne. Masť celekoxibu nie je k dispozícii.

Celekoxib nie je indikovaný u pacientov s ťažkým poškodením funkcie obličiek a pečene a exacerbáciou peptického vredu. Kontraindikácie sú gastrointestinálne krvácanie a zápal čreva. Nepoužívajte celekoxib:

 • ľudia trpiaci bronchiálnou astmou;
 • deti do 18 rokov;
 • tehotná
 • dojčiace ženy.

Valdecoxib (Bextra) sa po perorálnom podaní rýchlo absorbuje. Na rozdiel od celecoxibu nie je rýchlosť absorpcie ovplyvňovaná mastnými potravinami. Maximálna koncentrácia účinnej látky sa dosiahne po 3 hodinách. Nežiaduce účinky valdekoxibu na ovuláciu sa potvrdili. Táto akcia je však vratná.

Používa sa opatrne u pacientov s arteriálnou hypertenziou a srdcovým zlyhaním. Valdecoxib sa neodporúča používať u starších pacientov, tehotných alebo dojčiacich žien, pacientov s poškodením funkcie pečene alebo obličiek alebo u detí mladších ako 18 rokov. Valdecoxib je kontraindikovaný u pacientov s akútnym peptickým vredom, závažným zlyhaním srdca alebo obličiek…

Tablety sa užívajú jedenkrát denne. Liek môžete užívať dvakrát v prvý deň liečby. Lieková forma liečiva neexistuje vo forme masti.

Deriváty oxikamu

Účinnosť a bezpečnosť meloxikamu (Movalis, Amelotex) sa testovala v opakovaných klinických štúdiách. To rýchlo zmierňuje bolesť a zmierňuje zápal. Medzi všetkými generáciami NSAID novej generácie sa meloxikam bežne odporúča na artrózu a cervikálnu osteochondrózu. Výhodou tejto drogy je, že sa môže používať po dlhú dobu bez poškodenia Move & Flex.

Účinnosť liečby Meloxicamom je podobná ako účinnosť diklofenaku, „zlatého štandardu“ pre protizápalovú liečbu. Zároveň je výskyt gastroenterologických komplikácií trikrát nižší. Existujúce gastritída a peptické vredy sa môžu zhoršiť až po dlhom cykle liečby meloxikamom (viac ako šesť mesiacov)..

Je dostupný vo forme tabliet, čapíkov a roztokov na intramuskulárnu injekciu. Tablety sa užívajú raz denne s jedlom. Sviečky sa nanášajú 1-2 krát denne. Intramuskulárna injekcia sa má podať iba počas prvých 2-3 dní liečby. Masť Meloxicam neexistuje.

Meloxikam nie je indikovaný na poškodenie obličiek a pečene. Je kontraindikovaný u tehotných a dojčiacich žien, ako aj u detí mladších ako 15 rokov..

Lornoxicam (Xefocam) je silný liek proti bolesti. Z hľadiska účinnosti je porovnateľný s morfínom. Terapeutický účinok trvá 12 hodín. Liek nespôsobuje poruchy nervového systému a nie je návykový.

Pri podávaní s jedlom sa čas do maximálnej koncentrácie zvyšuje z 1,5 na 2 až 3 hodiny. Je dostupný vo forme tabliet a práškov na intramuskulárnu a intravenóznu injekciu. Injekcie sa podávajú jedenkrát denne. Prvý deň liečby sa môžu podať 2 dávky. Tablety sa užívajú 2 až 3-krát denne. Lieková forma neexistuje vo forme masti.

Kontraindikácie zahŕňajú závažné formy zlyhania srdca, obličiek a pečene, gastrointestinálne alebo mozgové cievne krvácanie, akútny peptický vred, trombocytopénia, ako aj tehotenstvo a laktáciu…

Prehľad liekov na liečenie artrózy

Jedným liekom nemožno vylúčiť žiadne ochorenie. Deformujúca osteoartritída nie je výnimkou. Osoba, ktorá prvýkrát zažije artrózu, sa vždy pýta: „Ako liečim bolesť kĺbov?“.

Ponuka liekov dostupných v moderných lekárňach je vynikajúca. Pri výbere lieku by ste si však mali uvedomiť, že veľa značiek často skrýva jednu aktívnu zložku.

Rozdiel je cena a prinajmenšom liek. Posledné dva faktory závisia od farmaceutickej spoločnosti. Lieky na artrózu nie sú bohaté a často sa obmedzujú na dve alebo tri hlavné skupiny liekov.

Nesteroidné protizápalové lieky

Doteraz bol liek prvej generácie Move & Flex považovaný za predpisový predpis. O niečo neskôr bol nahradený diklofenakom, ktorý ani teraz nestráca svoj potenciál výberom dostatočného množstva liekov na liečbu kĺbov. Zásadou tejto triedy liekov je blokovanie špecifického enzýmu, ktorý spúšťa zápalovú reakciu v kaskáde.

Existuje však jedna výhrada: tento enzým sa podieľa nielen na zápale, ale plní aj mnoho ďalších funkcií.

Podieľa sa najmä na dodávaní krvi do sliznice a na produkcii ochranného hlienu..

Preto pri výbere lacných liekov proti kĺbom (vrátane NSAID 1. generácie) majte na pamäti bežné vedľajšie účinky, ktoré môžu byť spôsobené gastrointestinálnym traktom…
Pokiaľ však ide o protizápalové účinky, nie sú v žiadnom prípade horšie ako ďalšia generácia NSAID, ktoré nemajú také nežiaduce účinky. Takéto lieky proti bolesti kĺbov zahŕňajú:

Malo by sa poznamenať, že napriek tomu, že patria do ďalšej generácie, ich doba používania je tiež obmedzená na 10-14 dní na zmiernenie akútnej artrózy..

Forma uvoľňovania NSAID je možná od tabliet, kapsúl až po roztoky v ampulkách.

Diklofenak (voltarén, ortofén, diklorán a iné), obsahujúci jednu účinnú látku, vo forme gélov, mastí, náplastí a používa sa ako lokálny liek na kĺby..

Deformujúca sa osteartróza veľmi často dokončí vývoj inej patológie autoimunitného pôvodu.

Výsledkom je, že choroby postihujú nielen kĺby, ale aj iné orgány a tkanivá, napríklad kostrové svaly. V tomto prípade sa NSAID úspešne používajú ako liečba bolesti kĺbov a svalov. Malo by sa však pamätať na to, že použitie NSAID je dočasné opatrenie určené iba na zmiernenie akútnej bolesti a na spomalenie zápalového procesu…

Donedávna sa široko používa nová liečba artrózy, artrodarín (diaflex). Je vo forme kapsúl, má protizápalový účinok, pôsobí iným mechanizmom ako NSAID a hormóny…

Vyznačuje sa možnosťou dlhodobého použitia a absenciou gastrointestinálnych vedľajších účinkov typických pre použitie NSAID…

glukokortikosteroidmi

Ak sa stane, že NSAID sú vyčerpané, užívajú intraartikulárne dlhodobé injekcie hormonálnych liekov na zastavenie zápalového syndrómu. Sú to syntetické analógy hormónov kôry nadobličiek, ktoré sa bežne produkujú v ľudskom tele..

Ich účinok sa prejavuje mnohostranným účinkom na zápalový proces, najmä v dôsledku imunitného potlačenia autoagresie, ktorej úloha nie je vylúčená deformáciou osteartrózy v posledných štádiách vývoja choroby..

Lieky na kĺbovú artrózu v tejto skupine zahŕňajú:

 • hydrokortizónová suspenzia;
 • kanalogija;
 • diprospanas.

Mali by ste vedieť, že ich použitie je tiež obmedzené. Nedbanlivosť v tejto veci zhoršuje patologický proces. Často sa bolesti kĺbov neobmedzujú iba na dolné končatiny, takže je potrebné nájsť prostriedky na bolesť kĺbov rúk..

Je dôležité pochopiť, že osteartróza postihuje hlavne veľké kĺby dolnej končatiny, a ak existujú rôzne príznaky lokalizovaného poškodenia kĺbov, na začiatku by sa mala vylúčiť reumatoidná artritída…

Liečebný režim pre tieto lieky využíva okrem uvedených NSAID cytostatický liečebný komplex (napr. Metotrexát)…

Chondroprotektoriai

Ďalšou skupinou liekov, ktoré spôsobili terapeutické vzrušenie, boli chondroprotektory – lieky pre kĺby. Chondroprotektanty obsahujú kombináciu chondroitín sulfátu a glukozamínu alebo niektorú z nasledujúcich látok.

Tieto látky sú prírodnými zložkami chrupavkového zloženia a zohrávajú úlohu substitučnej terapie.

Registrované lieky zahŕňajú Move & Flex Joint Medicine. Obsahuje účinnú látku glukozamín sulfát. Atraktívnou črtou lieku, ktorá ho odlišuje od skupiny analógov, bola dostupnosť lieku v dvoch formách: prášok a ampulka v roztoku. Teraflex obsahuje dve účinné látky a je dostupný iba ako tablety.

Teraflex Advance, ktorý okrem chondroprotektorov obsahuje aj Move & Flex, poskytuje protizápalový účinok počas akútneho obdobia, keď sa začína terapeutický proces. Nasledujúci zoznam generických liekov obsahuje:

Lyofilizované extrakty chondrolonu a alflutopu pre spoločenské zvieratá zostávajú v zdroji chondroprotektívnej skupiny. Používa sa v injekčných kurzoch.
Z videa sa môžete dozvedieť viac o mechanizme pôsobenia chondroprotektorov.

Odolné formy kyseliny hyalurónovej

Pretože zranenie kolena s deformujúcou sa osteoartrózou je na prvom mieste pri výskyte, ľudia sa často snažia liečiť artrózu kolena. V tomto prípade sa môžu použiť všetky vyššie uvedené lieky..

Okrem toho kĺbové injekcie do kĺbov umožňujú použitie rozšírených foriem kyseliny hyalurónovej, ktoré obnovujú viskozitu synoviálnej tekutiny a spomaľujú proces rozpadu chrupavky…

Patria sem fermatron alebo ostenyl..

Malo by sa pamätať na to, že liečba bolesti kolena by mala byť zameraná na zastavenie patologického procesu.

Až potom bude analgetický účinok pretrvávať. Pomerne často vo vekovej skupine 60 rokov a viac, okrem obezity, sa okrem gonartrózy rozvíja aj koxartróza. Napriek tomu, že choroba postihuje rôzne kĺby, podstata procesu zostáva rovnaká, takže liek na artrózu bedra zostáva rovnaký.

Malo by byť liečenie založené na názore ostatných pacientov?

Empirický liečebný režim zahŕňa kombináciu NSAID a chondroprotektorov. Okrem toho sú NSAID uvádzané ako krátke cykly a chondroprotektory sa podávajú v dlhodobom, ak nie celoživotnom intervale medzi cyklami…

Napriek existencii dostatočného počtu alternatívnych liečebných režimov neexistuje jednotná a neodolateľná „zázračná“ terapeutická tableta – liek pre kĺby…

Pacienti často musia prejsť kompletným arzenálom liekov, niekedy prechádzajúcim na potravinové doplnky, aby našli lieky, ktoré zmierňujú bolesť a stuhnutosť kĺbov…

A ak bol v minulosti jediný spôsob, ako získať informácie o konkrétnom lieku, návštevu lekára, dnes „viditeľné“ povedomie o pacientoch rastie.

Prevažná väčšina populácie nakupujúcej drogu závisí od spoločných hodnotení liekov. Tento spôsob prístupu k liekom je často pre pacienta frustrujúci a chýba mu príležitosť na zmiernenie vášho stavu.

Ak je syndróm bolesti nižší ako nepohodlie kĺbov, malo by sa ako prostriedok na kompresiu kĺbov uprednostniť použitie intraartikulárnych injekcií fermatrónu alebo použitie všetkých rovnakých chondroprotektorov…

Biologicky aktívne látky a homeopatické lieky

Pacienti sú často pripravení zažiť účinky doplnkov stravy a homeopatických liekov s oficiálnymi liekmi na riešenie príznakov artrózy. Okrem iného treba uviesť:

 • Piaskledinas. Obsahuje nasýtené fazule a avokádo nenasýtené mastné kyseliny. Podľa experimentálnych údajov sú tieto zložky schopné zastaviť proces deštrukcie tkaniva chrupavky. Forma na uvoľnenie – v kapsulách;
 • Artrofonas. Podvodné tablety týkajúce sa homeopatických liekov;
 • Kombinácie sofistikovaných homeopatických liečivých prostriedkov Helo, ako sú: Traumeel, Target T, a kol .;
 • Ako liek na bolesť nôh sa používajú lokálne masti s rastlinnými zložkami a včelí a hadí jed (Apizartron, Viprosal). V súčasnosti je najpôsobivejšou pleťou na lokálne použitie balzam Živokost. Pozostáva z klinčekových výťažkov, badiage a chondroprotektív (glukosaminoglykánov). Lokálne liečivá sú určené na zlepšenie krvného obehu a zvýšenie metabolizmu v tkanivách..

Pri zhrnutí stručného prehľadu liekov používaných na boj proti artróze má zmysel zamerať čitateľa na nejednoznačnosť použitých terapeutických režimov. Pri rozhodovaní o tom, ako liečiť artritídu kĺbov, by ste sa však mali najskôr poradiť s odborníkom.

Existuje vysoká pravdepodobnosť, že nadviazanie vzťahu dôvery medzi lekárom a zastavíte patologický proces osteartrózy…

Tak či onak, budete musieť hľadať „svoj“ liek a lekár sa môže stať vaším sprievodcom, ktorého erudíciu je ťažké preceňovať…

Leave a Reply