Hranové kĺby a bolesti chrbta

Hranové kĺby a bolesti chrbta

Bolesť chrbta môže byť spôsobená problémami s rebrovými kĺbmi, najmä chorobami, ktoré deformujú spondyloartrózu (známa tiež ako artropatia rebier alebo artróza rebier (medzistavcové)). Trochu o anatomických vlastnostiach, príznakoch a diagnostických technikách.

Anatomické vlastnosti a úloha rebrových kĺbov pri stabilizácii chrbtice

Takmer každá úroveň pružnej alebo pohyblivej chrbtice (s výnimkou horného stavca atlasu) pozostáva z rovnakých prvkov vrátane:

  • Telo stavcov, kostné stavebné kamene chrbtice
  • Tvarovaný kĺb, malé stabilizačné škáry medzi stavcami a priľahlými stavcami
  • Medzistavcový disk, ktorý poskytuje valec medzi telom každého stavca a spája ich

Pomer strán a flexibilita

Chrbtové segmenty sú chránené pred nadmerným pohybom, skrútením a posunutím pomocou viacerých štruktúr. Stabilizujú nielen chrbticu, ale zachovávajú si aj svoju flexibilitu potrebnú pre normálny pohyb.

O chrbtici v číslach

Každá úroveň chrbtice má rebrované kĺby (okrem hornej). Poskytujú:

  • Okolo 20% rotačná stabilita v krku a dolnej časti chrbta.
  • Hrudné stavce nie sú také pohyblivé a umožňujú mierne ohnutie dopredu / dozadu, mierne priečne ohyby a veľmi malú rotáciu…
  • Spodné segmenty chrbtice sa budú môcť ohýbať dozadu a dopredu až do 12 stupňov a laterálne do 5 stupňov. Z hľadiska rotácie je to iba asi 2 stupne na segment.

Takéto obmedzenia sú nevyhnutným ochranným mechanizmom – nadmerná rotácia môže poškodiť miechu alebo nervy.

Každý tvárový kĺb je na určitej úrovni, aby poskytoval potrebné limity pohybu, najmä rotáciu, a aby sa zabránilo tomu, aby sa tento stavec kĺzal vpred (spondylolistéza) po spodnej ploche…

Fyzikálne kĺby a osteoartróza

Degenerácia a opotrebenie fasciálnych kĺbov je spôsobené ich neustálym pohybom s chrbticou. Keď sa kĺby na tvári opotrebujú, môže byť chrupavka tenká alebo môže zmiznúť, čo môže spôsobiť reakciu v kĺbovej kosti, ktorá môže spôsobiť rast kostí a zväčšenie kĺbov. V tomto prípade sa uvádza, že kĺb má artritické zmeny alebo osteoartrózu, čo môže spôsobiť silnú bolesť. dozadu v pohybe.

Pri zápalových procesoch sú kŕče susednými svaly paralelne s chrbticou. Preto vidíme zapálené tvárové kĺby, ktoré spôsobujú zakrivenie a zhoršujúce sa držanie tela, ako aj silné svalové kŕče. Ručné korigovanie „zakrivenia miechy“ je v skutočnosti o úleve od spastických svalov, nie o prestavovaní kostných štruktúr…

Príznaky týkajúce sa problémov s tvárovými kĺbmi

Aké príznaky možno pozorovať:

  • Strata flexibility miechy v dôsledku zápalu svalov;
  • Bolesť a nepohodlie sú viditeľnejšie pri nakláňaní sa ako pri nakláňaní sa dopredu;
  • Akútne záchvaty krčnej a bedrovej bolesti sú nepredvídateľné a epizodické – môžu sa vyskytnúť raz ročne alebo 2-3 krát mesačne;

Ak sú problémy s krčkovými kĺbmi, potom je bolesť zriedka pred rukou a nezasahuje do prstov – charakteristika herniovaného disku. Vyzerá na svojom mieste alebo dáva plecia alebo hornú časť chrbta.

Špecifickosťou bolesti v dôsledku problémov s tvárovými kĺbmi je to bolesť dolnej časti chrbta môže spadnúť zadok a spadnúť pod chrbát nohy. Zároveň je na prednom povrchu chodidla zriedka prítomná bolesť. Zriedkavo tiež spadne pod kolenný kĺb – bolesť v nohe, ktorá je častejšia pri herniovanom disku.

Diagnostické problémy rebrových kĺbov

Ak sa opakujúce sa takmer neočakávané bolestivé epizódy opakujú mesačne alebo častejšie, lekár vám môže predpísať jednoduchý predný, bočný (bočný pohľad) a šikmý (za rohom). röntgenový. Zvyčajne sa dajú pozorovať nezvyčajné zmeny tváre.

však počítačová tomografia umožňuje viac informácií nielen o rebrových kĺboch, ale aj o iných štruktúrach segmentu stavcov.

MRI sken menej užitočné na diagnostikovanie tohto konkrétneho problému s chrbticou, ale zvlášť užitočné na štúdium možných problémov s diskom alebo bolesti brucha.

Možno najpresnejšiu diagnózu bolesti kĺbov tváre možno dosiahnuť pomocou injekcie tvárových kĺbov (alebo zablokujte okrajový spoj). Súčasne sa na kĺby podozrivých hrán aplikuje kombinovaná kompozícia röntgenového kontrastného činidla, lokálneho anestetika a kortizónu…

Diagnóza akútnej alebo chronickej bolesti uľahčujúca túto kombináciu liekov.

Leave a Reply