Injekcie artritídy kĺbov, protizápalové intramuskulárne injekcie na zmiernenie bolesti,

Najlepšie injekcie na bolesť a zápal pri artritíde a artritíde kĺbov: Kedy sa neobísť bez injekcií?

Nie je ľahké liečiť kĺby bez ohľadu na to, o čom hovoríme – artritída alebo artróza. Liečebný režim by mal byť komplexný a je dôležité prísne dodržiavať pokyny lekára. Injekcie sú účinnou možnosťou užívania drog, najmä počas relapsov.

Prečo potrebujete injekcie na artritídu do kĺbov

Injekčné lieky na artrózu alebo artritídu môžu mať iný účel.. Injekcie sa používajú najmä na rýchle zmiernenie akútnych príznakov – zmiernenie silnej bolesti a zápalu, zmiernenie opuchu kĺbov.

Je tiež dostupný vo forme roztokov na intramuskulárne alebo intravenózne použitie, hlavných liekov na reumatoidnú artritídu (skrátená RA) a psoriatickej artritídy. Ich pôsobenie je zamerané priamo na autoimunitnú príčinu zápalu kĺbov. V každom prípade by výber lieku mal byť ponechaný na špecialistu.

Indikácie a prínosy injekcií

Injekcie na liečbu artritídy sa zvyčajne podávajú počas exacerbácií, so syndrómom závažnej bolesti alebo v neskorých štádiách choroby, tj keď tablety a masti nevyvolávajú požadovaný účinok…

Výhody injekčnej formy:

 • rýchly efekt;
 • vysoká biologická dostupnosť účinnej látky;
 • možnosť lokálnej anestézie, ako je napríklad koleno alebo veľká špička (s intraartikulárnymi injekciami);
 • zníženie rizika gastrointestinálnych vedľajších účinkov;
 • Pacienti v bezvedomí môžu dostať injekciu (ak je to urgentné).

Mnoho liekov sa podáva intramuskulárnou injekciou. Pri reumatoidnej artritíde sa používajú základné prípravky, svalové relaxanciá a nesteroidné lieky. Intrartikulárna terapia sa používa nielen pri RA, ale aj pri rôznych lokalizáciách artrózy, tunelového syndrómu, dny, osteoartritídy, tendinitídy, synovitídy, posttraumatického poškodenia kĺbov…

opatrne! Akákoľvek injekcia by mala byť absolútne sterilná a mala by byť podaná odborníkom.

Roztoky liečiv sú mastné a vodné. Dostupné tiež ako prášky a suspenzie, ktoré sa podľa pokynov rekonštituujú vodou alebo soľným roztokom.

kontraindikácie

Injekcie na liečbu artritídy alebo artrózy sú zakázané:

 • ťažká encefalopatia;
 • akútny žalúdočný vred a 12 dvanástnikových vredov;
 • zlá koagulácia krvi;
 • Diabetes typu 1;
 • stabilný vysoký krvný tlak;
 • zlomeniny kostí postihujúce kĺby;
 • často zhoršuje angínu pectoris;
 • ak je kĺb nestabilný.

Po injekcii do kĺbu sa môže občas vyskytnúť začervenanie a opuch kože. V tomto prípade vám pomôže chladiaci obklad alebo ľadová sada..

Aké injekcie sa používajú na liečbu artritídy a artrózy: názvy a skupiny liekov

Škála liekov, ktoré sa môžu použiť na injekcie pri liečbe chorôb kĺbov, je pomerne široká. Patria sem vitamíny, hormóny, lieky proti bolesti, protizápalové lieky a ďalšie skupiny.

NSAID na bolesť a zápal

V prvom štádiu artritídy sa môžu tablety aj injekcie použiť na pomazanie a zmiernenie zápalu. Tie však pôsobia rýchlejšie, dlhšie a na rozdiel od orálnych liekov nemajú taký negatívny účinok na žalúdočnú sliznicu. V počiatočných štádiách reumatoidného zápalu NSAID dobre reagujú na príznaky choroby..

guys! Vytvorili sme komunitu autorov zameranú na tému „Pohyb a flexibilita“, Fitness a trvanlivosť..

Poďme spolu pracovať na vytvorení ekosystému, vďaka ktorému budeme rásť, na tom nezáleží!

No tak, ak vám záleží na vašom Move & Flex!

opatrne! Injekcie majú menej vedľajších účinkov, ale predávkovanie a nesprávne použitie môžu viesť k infarktu, krvácaniu do žalúdka, krvným zrazeninám a peptickému vredu…

Príklady nesteroidných injekčných názvov zahŕňajú:

 • Ketoprofén (Flamax, Ketonal);
 • Meloxikam (Amelotex, Moval);
 • Diklofenak (Olfen-75, Naklofen);
 • Lornoxicam (Tenoxicam, Xefocam).

Glukokortikoidy (GCS)

Hormonálne injekcie sa podávajú pri silnej bolesti a zápale, ktoré nie je možné liečiť tabletami alebo kapsulami na RA, degeneratívnymi zmenami kĺbov a niekedy artrózou. V zásade sa injikujú lokálne do kĺbovej dutiny a príklady drog sú Diprospan, Celeston, Phlosterone, Hydrocortisone..

GCS sa nemá podávať často a nemá sa používať v kombinácii s:

 • dekompenzovaný diabetes mellitus;
 • peptický vred;
 • cirhóza pečene;
 • aktívne rozvíja angínu;
 • zlyhanie srdca, obličiek alebo pečene.

Injekcie glukokortikosteroidov sú účinné, ale ošetrujú sa striktne na lekársky predpis.. V opačnom prípade existuje vysoké riziko vedľajších účinkov, ako je vnútorné krvácanie, zhoršenie chronických infekcií, znížená imunita atď..

Dávkovaciu schému a druh liečiva by mal zvoliť lekár. Priebeh zvyčajne pozostáva z dvoch až piatich injekcií s intervalom 1 až 3 týždňov medzi injekciami.

Vitamínové injekcie do kĺbov

Pri reumatoidnej a inej artritíde sa vitamíny B podávajú pomocou IM injekcie (menej často v tabletách). Najdôležitejšie z nich sú B1, B6, B12. Zlepšujú výživu kĺbov a mierne zmierňujú bolesť. Vitamíny sú súčasťou kombinovanej liečby artritídy a injekcie sa podávajú najmenej týždeň..

Najobľúbenejšie injekcie vitamínu pre artritídu sú:

Mnoho z týchto liekov obsahuje lidokaín, ktorý poskytuje ďalšie analgetické účinky. Neurorubín je zvlášť účinný pri rôznych typoch neuralgie.

Svalové relaxanciá

V neskorých štádiách artritídy sa bolesť zosilňuje, čo vedie k nedobrovoľnému napätiu vo svaloch, hromadeniu metabolických produktov, nedostatku kyslíka a zníženému rozsahu pohybu postihnutého kĺbu. Svalové relaxanty uvoľňujú svaly. Používajú sa na liečbu reumatoidnej artritídy, ankylozujúcej spondylitídy a iných ochorení kĺbov. Príklady opatrení sú Midokalm, Tizanidín, Sirdalud, Baklofen.

opatrne! Väčšina svalových relaxancií je kontraindikovaná u peptických vredov a detí mladších ako jeden rok. Tehotné ženy by sa mali užívať iba pod lekárskym dohľadom.

Ak liečba svalovými relaxanciami spôsobila nevoľnosť a nevoľnosť, problémy so suchosťou v ústach a spánku, okamžite prestaňte liek užívať a kontaktujte svojho lekára.

Dobré injekcie na intramuskulárnu bolesť kĺbov

Aké sú najúčinnejšie injekčné lieky? Odpoveď na túto otázku sa bude líšiť v závislosti od typu artritídy alebo artrózy, štádia choroby a individuálnych charakteristík pacienta. Napríklad pri reumatoidných zápaloch je v niektorých prípadoch ideálna kombinácia nevyhnutných liekov, NSAID a vitamínov av iných prípadoch sa nemôžete obísť bez pravidelných hormonálnych injekcií…

Napriek tomu existujú lieky, ktoré sa predpisujú častejšie ako iné. Z NSAID majú ketoprofén a indometacín dobré analgetické účinky, zatiaľ čo piroxikam a diklofenak majú výraznejšie protizápalové účinky… Movalis sa často predpisuje nielen na artritídu, ale aj na osteochondrózu rôznych lokalít..

Metotrexát je hlavným cytostatickým základným činidlom. Sulfónamidy (sulfasalazín) však pôsobia pomalšie, ale majú oveľa menej vedľajších účinkov v porovnaní so soľami zlata a cytostatikami…

Injekcie pre psoriatickú a reumatoidnú artritídu, zápal členkov a iných kĺbov

Okrem vyššie popísaných NSAID a GCS sa na liečbu reumatoidnej artritídy používajú aj lieky novej generácie, cytostatiká, soli zlata, sulfonamidy a ďalšie lieky…

Metotrexát a iné cytostatiká

Na rozdiel od injekcií NSAID a kortikosteroidov imunosupresíva (cytostatiká) neovplyvňujú príznaky reumatoidnej artritídy, ale hlavným mechanizmom ich vývoja je aktivita imunitných buniek. Uvedomujú si to, zastavujú zápal a spomaľujú ničenie kĺbov.

Cytostatiká sú v centre hlavných RA terapií, pričom hlavnými terapiami sú:

Injekcie metotrexátu sa podávajú intramuskulárnou injekciou, menej často intravenózne. Štandardná dávka je 7,5 mg jedenkrát týždenne alebo 2,5 mg trikrát týždenne..

Je dôležité to vedieť! Methotrexát sa nemá používať u gravidných alebo dojčiacich žien, pretože môže spôsobiť smrť plodu alebo nezvratné účinky na dieťa…

Je tiež kontraindikovaný pri alkohole a ochoreniach pečene. Metoject, ďalšia injekcia, ktorá má imunosupresívny účinok, bola vyvinutá na základe disodnej soli metotrexátu. Dodáva sa v bezprostredne sterilných naplnených jednorazových injekčných striekačkách. Spôsoby podania sú intramuskulárne, subkutánne alebo intravenózne. Hlavné indikácie v reumatológii sú psoriáza a reumatoidná artritída. Priebeh liečby cytostatikami je dlhý, zvyčajne niekoľko rokov.

Biologické výrobky

Tieto lieky sú monoklonálne protilátky vytvorené genetickým inžinierstvom. Ich hlavnou vlastnosťou je schopnosť blokovať faktor nekrózy nádoru, ktorý spôsobuje zápal. Príkladom je rituximab, ktorý sa podáva v 8-týždňových kurzoch v intervaloch 1,5 mesiaca.

Iné nové lieky blokujú interleukíny a imunitné bunky T-buniek, ako je napríklad Adalimumab. Injekcia sa podáva dvakrát mesačne a terapeutický priebeh trvá jeden rok.

Toto činidlo potláča agresiu imunitného systému lymfocytmi podávanými intravenózne alebo subkutánne. Abatacept sa používa v ktorejkoľvek fáze reumatoidnej artritídy. Môže sa kombinovať s hlavnými a symptomatickými liekmi, ale nikdy sa nesmie používať v kombinácii s blokátormi TNF. Abatacept je kontraindikovaný u detí mladších ako 7 rokov s akútnymi infekciami, závažnými chorobami a individuálnou intoleranciou…

Injekcie na liečenie artrózy kolena

Artróza je deštrukcia chrupavky, ktorá, ak je aktívne vyvinutá a neliečená, vedie k expozícii a deformácii povrchov kostí. NSAID a kortikosteroidy sú účinné pri potlačovaní bolesti pri tomto ochorení, napríklad pri artritíde, a chondroprotektívne injekcie pomáhajú spomaľovať deštrukciu chrupavky.

Injekcie bolesti: Kortikosteroidy

Z tejto skupiny vám lekár môže predpísať akýkoľvek liek – Prednizolón, Hydrokortizón, Diprospán. Floosterón, syntetický glukokortikosteroid založený na betametazóne a vyrobený ako injekčná suspenzia, je obľúbený. Spôsoby podania – periartikulárne, intraartikulárne, intradermálne a zriedka intramuskulárne.

Je to dôležité! Pre veľké kĺby (panva, koleno) nie viac ako 4 injekcie ročne a nie viac ako 2 ml roztoku naraz. Maximálne množstvo je 0,5 ml pre malé kĺby a pre dnu sa môže zvýšiť na 1 ml.

Floosterón, podobne ako iné kortikosteroidy, má mnoho kontraindikácií a nebezpečných vedľajších účinkov, preto je samoliečba zakázaná..

Oprava chrupavky: chondroprotektory a kyselina hyalurónová

Glukozamín a chondroitín sulfát sú účinné látky v chondroprotektívnych látkach. Zlepšujú výživu chrupavkového tkaniva a spomaľujú jeho deštrukciu, čím zvyšujú viskozitu kĺbovej tekutiny. Účinné v 1. až 2. stupni artrózy. Príklady chondroprotektívnych injekcií zahŕňajú:

 • Choďte ďalej&Flex;
 • Chondrolonas;
 • Sustagard Artro;
 • Elbon;
 • Artogistanas;
 • Move & Flex;
 • Drastopas;
 • Aflutopas;
 • MUCOS.

Počet jednorazových injekcií určí lekár, zvyčajne 4 až 6 ošetrení, potom prerušovane 1 až 2 týždne. Po injekcii sa chondroprotektívne tablety podávajú najmenej tri až šesť mesiacov.

Injekcie kyseliny hyalurónovej do kĺbu pomáhajú zlepšovať pohyblivosť, znižovať praskanie a bolesť. Toto je druh protézy synoviálnej tekutiny. Príklady produktov – Gialgan, Crespin Gel, Synvisc (Obsahuje gilans), Ostenil.

Prípravky na liečenie juvenilnej artritídy

Juvenilná (juvenilná) artritída je forma reumatoidnej artritídy, ktorá postihuje deti do 16 rokov. Liečebný režim zahŕňa cytostatiká, NSAID a ďalšie lieky používané pri RA. Predpísané lieky musia byť schválené na pediatrické použitie.

Zvyčajne sa uprednostňujú nesteroidné látky zo skupiny COX-2 – Meloxikam (povolené po 15 rokoch) a nimesulid (bez vekových obmedzení). Metotrexát zostáva z vybraného základného liečiva.

Užitočné video

Porozprávajte sa so svojím lekárom o liečbe artritídy, artrózy a intraartikulárnych injekcií.

záver

Injekcie pri liečbe ochorení kĺbov vám umožňujú rýchlo sa vysporiadať s bolesťou, zápalom alebo príčinou ochorenia. V prípade artritídy a artrózy sa veľa liekov podáva ako injekčný roztok. Patria sem hormonálne a nesteroidné protizápalové lieky, chondroprotektory, imunosupresíva a ďalšie lieky. Bez ohľadu na vašu diagnózu by ste mali terapiu zveriť iba špecialistovi..

Najlepšie injekcie na bolesť a zápal pri artritíde a artritíde kĺbov: Kedy sa neobísť bez injekcií?

Nie je ľahké liečiť kĺby bez ohľadu na to, o čom hovoríme – artritída alebo artróza. Liečebný režim by mal byť komplexný a je dôležité prísne dodržiavať pokyny lekára. Injekcie sú účinnou možnosťou užívania drog, najmä počas relapsov.

Prečo potrebujete injekcie na artritídu do kĺbov

Injekčné lieky na artrózu alebo artritídu môžu mať iný účel.. Injekcie sa používajú najmä na rýchle zmiernenie akútnych príznakov – zmiernenie silnej bolesti a zápalu, zmiernenie opuchu kĺbov.

Je tiež dostupný vo forme roztokov na intramuskulárne alebo intravenózne použitie, hlavných liekov na reumatoidnú artritídu (skrátená RA) a psoriatickej artritídy. Ich pôsobenie je zamerané priamo na autoimunitnú príčinu zápalu kĺbov. V každom prípade by výber lieku mal byť ponechaný na špecialistu.

Indikácie a prínosy injekcií

Injekcie na liečbu artritídy sa zvyčajne podávajú počas exacerbácií, so syndrómom závažnej bolesti alebo v neskorých štádiách choroby, tj keď tablety a masti nevyvolávajú požadovaný účinok…

Výhody injekčnej formy:

 • rýchly efekt;
 • vysoká biologická dostupnosť účinnej látky;
 • možnosť lokálnej anestézie, ako je napríklad koleno alebo veľká špička (s intraartikulárnymi injekciami);
 • zníženie rizika gastrointestinálnych vedľajších účinkov;
 • Pacienti v bezvedomí môžu dostať injekciu (ak je to urgentné).

Mnoho liekov sa podáva intramuskulárnou injekciou. Pri reumatoidnej artritíde sa používajú základné prípravky, svalové relaxanciá a nesteroidné lieky. Intrartikulárna terapia sa používa nielen pri RA, ale aj pri rôznych lokalizáciách artrózy, tunelového syndrómu, dny, osteoartritídy, tendinitídy, synovitídy, posttraumatického poškodenia kĺbov…

opatrne! Akákoľvek injekcia by mala byť absolútne sterilná a mala by byť podaná odborníkom.

Roztoky liečiv sú mastné a vodné. Dostupné tiež ako prášky a suspenzie, ktoré sa podľa pokynov rekonštituujú vodou alebo soľným roztokom.

kontraindikácie

Injekcie na liečbu artritídy alebo artrózy sú zakázané:

 • ťažká encefalopatia;
 • akútny žalúdočný vred a 12 dvanástnikových vredov;
 • zlá koagulácia krvi;
 • Diabetes typu 1;
 • stabilný vysoký krvný tlak;
 • zlomeniny kostí postihujúce kĺby;
 • často zhoršuje angínu pectoris;
 • ak je kĺb nestabilný.

Po injekcii do kĺbu sa môže občas vyskytnúť začervenanie a opuch kože. V tomto prípade vám pomôže chladiaci obklad alebo ľadová sada..

Aké injekcie sa používajú na liečbu artritídy a artrózy: názvy a skupiny liekov

Škála liekov, ktoré sa môžu použiť na injekcie pri liečbe chorôb kĺbov, je pomerne široká. Patria sem vitamíny, hormóny, lieky proti bolesti, protizápalové lieky a ďalšie skupiny.

NSAID na bolesť a zápal

V prvom štádiu artritídy sa môžu tablety aj injekcie použiť na pomazanie a zmiernenie zápalu. Tie však pôsobia rýchlejšie, dlhšie a na rozdiel od orálnych liekov nemajú taký negatívny účinok na žalúdočnú sliznicu. V počiatočných štádiách reumatoidného zápalu NSAID dobre reagujú na príznaky choroby..

guys! Vytvorili sme komunitu autorov zameranú na tému „Pohyb a flexibilita“, Fitness a trvanlivosť..

Poďme spolu pracovať na vytvorení ekosystému, vďaka ktorému budeme rásť, na tom nezáleží!

No tak, ak vám záleží na vašom Move & Flex!

opatrne! Injekcie majú menej vedľajších účinkov, ale predávkovanie a nesprávne použitie môžu viesť k infarktu, krvácaniu do žalúdka, krvným zrazeninám a peptickému vredu…

Príklady nesteroidných injekčných názvov zahŕňajú:

 • Ketoprofén (Flamax, Ketonal);
 • Meloxikam (Amelotex, Moval);
 • Diklofenak (Olfen-75, Naklofen);
 • Lornoxicam (Tenoxicam, Xefocam).

Glukokortikoidy (GCS)

Hormonálne injekcie sa podávajú pri silnej bolesti a zápale, ktoré nie je možné liečiť tabletami alebo kapsulami na RA, degeneratívnymi zmenami kĺbov a niekedy artrózou. V zásade sa injikujú lokálne do kĺbovej dutiny a príklady drog sú Diprospan, Celeston, Phlosterone, Hydrocortisone..

GCS sa nemá podávať často a nemá sa používať v kombinácii s:

 • dekompenzovaný diabetes mellitus;
 • peptický vred;
 • cirhóza pečene;
 • aktívne rozvíja angínu;
 • zlyhanie srdca, obličiek alebo pečene.

Injekcie glukokortikosteroidov sú účinné, ale ošetrujú sa striktne na lekársky predpis.. V opačnom prípade existuje vysoké riziko vedľajších účinkov, ako je vnútorné krvácanie, zhoršenie chronických infekcií, znížená imunita atď..

Dávkovaciu schému a druh liečiva by mal zvoliť lekár. Priebeh zvyčajne pozostáva z dvoch až piatich injekcií s intervalom 1 až 3 týždňov medzi injekciami.

Vitamínové injekcie do kĺbov

Pri reumatoidnej a inej artritíde sa vitamíny B podávajú pomocou IM injekcie (menej často v tabletách). Najdôležitejšie z nich sú B1, B6, B12. Zlepšujú výživu kĺbov a mierne zmierňujú bolesť. Vitamíny sú súčasťou kombinovanej liečby artritídy a injekcie sa podávajú najmenej týždeň..

Najobľúbenejšie injekcie vitamínu pre artritídu sú:

Mnoho z týchto liekov obsahuje lidokaín, ktorý poskytuje ďalšie analgetické účinky. Neurorubín je zvlášť účinný pri rôznych typoch neuralgie.

Svalové relaxanciá

V neskorých štádiách artritídy sa bolesť zosilňuje, čo vedie k nedobrovoľnému napätiu vo svaloch, hromadeniu metabolických produktov, nedostatku kyslíka a zníženému rozsahu pohybu postihnutého kĺbu. Svalové relaxanty uvoľňujú svaly. Používajú sa na liečbu reumatoidnej artritídy, ankylozujúcej spondylitídy a iných ochorení kĺbov. Príklady opatrení sú Midokalm, Tizanidín, Sirdalud, Baklofen.

opatrne! Väčšina svalových relaxancií je kontraindikovaná u peptických vredov a detí mladších ako jeden rok. Tehotné ženy by sa mali užívať iba pod lekárskym dohľadom.

Ak liečba svalovými relaxanciami spôsobila nevoľnosť a nevoľnosť, problémy so suchosťou v ústach a spánku, okamžite prestaňte liek užívať a kontaktujte svojho lekára.

Dobré injekcie na intramuskulárnu bolesť kĺbov

Aké sú najúčinnejšie injekčné lieky? Odpoveď na túto otázku sa bude líšiť v závislosti od typu artritídy alebo artrózy, štádia choroby a individuálnych charakteristík pacienta. Napríklad pri reumatoidných zápaloch je v niektorých prípadoch ideálna kombinácia nevyhnutných liekov, NSAID a vitamínov av iných prípadoch sa nemôžete obísť bez pravidelných hormonálnych injekcií…

Napriek tomu existujú lieky, ktoré sa predpisujú častejšie ako iné. Z NSAID majú ketoprofén a indometacín dobré analgetické účinky, zatiaľ čo piroxikam a diklofenak majú výraznejšie protizápalové účinky… Movalis sa často predpisuje nielen na artritídu, ale aj na osteochondrózu rôznych lokalít..

Metotrexát je hlavným cytostatickým základným činidlom. Sulfónamidy (sulfasalazín) však pôsobia pomalšie, ale majú oveľa menej vedľajších účinkov v porovnaní so soľami zlata a cytostatikami…

Injekcie pre psoriatickú a reumatoidnú artritídu, zápal členkov a iných kĺbov

Okrem vyššie popísaných NSAID a GCS sa na liečbu reumatoidnej artritídy používajú aj lieky novej generácie, cytostatiká, soli zlata, sulfonamidy a ďalšie lieky…

Metotrexát a iné cytostatiká

Na rozdiel od injekcií NSAID a kortikosteroidov imunosupresíva (cytostatiká) neovplyvňujú príznaky reumatoidnej artritídy, ale hlavným mechanizmom ich vývoja je aktivita imunitných buniek. Uvedomujú si to, zastavujú zápal a spomaľujú ničenie kĺbov.

Cytostatiká sú v centre hlavných RA terapií, pričom hlavnými terapiami sú:

Injekcie metotrexátu sa podávajú intramuskulárnou injekciou, menej často intravenózne. Štandardná dávka je 7,5 mg jedenkrát týždenne alebo 2,5 mg trikrát týždenne..

Je dôležité to vedieť! Methotrexát sa nemá používať u gravidných alebo dojčiacich žien, pretože môže spôsobiť smrť plodu alebo nezvratné účinky na dieťa…

Je tiež kontraindikovaný pri alkohole a ochoreniach pečene. Metoject, ďalšia injekcia, ktorá má imunosupresívny účinok, bola vyvinutá na základe disodnej soli metotrexátu. Dodáva sa v bezprostredne sterilných naplnených jednorazových injekčných striekačkách. Spôsoby podania sú intramuskulárne, subkutánne alebo intravenózne. Hlavné indikácie v reumatológii sú psoriáza a reumatoidná artritída. Priebeh liečby cytostatikami je dlhý, zvyčajne niekoľko rokov.

Biologické výrobky

Tieto lieky sú monoklonálne protilátky vytvorené genetickým inžinierstvom. Ich hlavnou vlastnosťou je schopnosť blokovať faktor nekrózy nádoru, ktorý spôsobuje zápal. Príkladom je rituximab, ktorý sa podáva v 8-týždňových kurzoch v intervaloch 1,5 mesiaca.

Iné nové lieky blokujú interleukíny a imunitné bunky T-buniek, ako je napríklad Adalimumab. Injekcia sa podáva dvakrát mesačne a terapeutický priebeh trvá jeden rok.

Toto činidlo potláča agresiu imunitného systému lymfocytmi podávanými intravenózne alebo subkutánne. Abatacept sa používa v ktorejkoľvek fáze reumatoidnej artritídy. Môže sa kombinovať s hlavnými a symptomatickými liekmi, ale nikdy sa nesmie používať v kombinácii s blokátormi TNF. Abatacept je kontraindikovaný u detí mladších ako 7 rokov s akútnymi infekciami, závažnými chorobami a individuálnou intoleranciou…

Injekcie na liečenie artrózy kolena

Artróza je deštrukcia chrupavky, ktorá, ak je aktívne vyvinutá a neliečená, vedie k expozícii a deformácii povrchov kostí. NSAID a kortikosteroidy sú účinné pri potlačovaní bolesti pri tomto ochorení, napríklad pri artritíde, a chondroprotektívne injekcie pomáhajú spomaľovať deštrukciu chrupavky.

Injekcie bolesti: Kortikosteroidy

Z tejto skupiny vám lekár môže predpísať akýkoľvek liek – Prednizolón, Hydrokortizón, Diprospán. Floosterón, syntetický glukokortikosteroid založený na betametazóne a vyrobený ako injekčná suspenzia, je obľúbený. Spôsoby podania – periartikulárne, intraartikulárne, intradermálne a zriedka intramuskulárne.

Je to dôležité! Pre veľké kĺby (panva, koleno) nie viac ako 4 injekcie ročne a nie viac ako 2 ml roztoku naraz. Maximálne množstvo je 0,5 ml pre malé kĺby a pre dnu sa môže zvýšiť na 1 ml.

Floosterón, podobne ako iné kortikosteroidy, má mnoho kontraindikácií a nebezpečných vedľajších účinkov, preto je samoliečba zakázaná..

Oprava chrupavky: chondroprotektory a kyselina hyalurónová

Glukozamín a chondroitín sulfát sú účinné látky v chondroprotektívnych látkach. Zlepšujú výživu chrupavkového tkaniva a spomaľujú jeho deštrukciu, čím zvyšujú viskozitu kĺbovej tekutiny. Účinné v 1. až 2. stupni artrózy. Príklady chondroprotektívnych injekcií zahŕňajú:

 • Choďte ďalej&Flex;
 • Chondrolonas;
 • Sustagard Artro;
 • Elbon;
 • Artogistanas;
 • Move & Flex;
 • Drastopas;
 • Aflutopas;
 • MUCOS.

Počet jednorazových injekcií určí lekár, zvyčajne 4 až 6 ošetrení, potom prerušovane 1 až 2 týždne. Po injekcii sa chondroprotektívne tablety podávajú najmenej tri až šesť mesiacov.

Injekcie kyseliny hyalurónovej do kĺbu pomáhajú zlepšovať pohyblivosť, znižovať praskanie a bolesť. Toto je druh protézy synoviálnej tekutiny. Príklady produktov – Gialgan, Crespin Gel, Synvisc (Obsahuje gilans), Ostenil.

Prípravky na liečenie juvenilnej artritídy

Juvenilná (juvenilná) artritída je forma reumatoidnej artritídy, ktorá postihuje deti do 16 rokov. Liečebný režim zahŕňa cytostatiká, NSAID a ďalšie lieky používané pri RA. Predpísané lieky musia byť schválené na pediatrické použitie.

Zvyčajne sa uprednostňujú nesteroidné látky zo skupiny COX-2 – Meloxikam (povolené po 15 rokoch) a nimesulid (bez vekových obmedzení). Metotrexát zostáva z vybraného základného liečiva.

Užitočné video

Porozprávajte sa so svojím lekárom o liečbe artritídy, artrózy a intraartikulárnych injekcií.

záver

Injekcie pri liečbe ochorení kĺbov vám umožňujú rýchlo sa vysporiadať s bolesťou, zápalom alebo príčinou ochorenia. V prípade artritídy a artrózy sa veľa liekov podáva ako injekčný roztok. Patria sem hormonálne a nesteroidné protizápalové lieky, chondroprotektory, imunosupresíva a ďalšie lieky. Bez ohľadu na vašu diagnózu by ste mali terapiu zveriť iba špecialistovi..

Leave a Reply