Kĺbové kĺby sa lisujú počas predlžovania a ohýbania

Prečo tlačiť na kolenné kĺby chodiť?

Pri spoločných problémoch môžu byť záťažou aj každodenné činnosti, nehovoriac o nadmernom strese. Pocity bolesti narúšajú fyzickú aktivitu a vedú k zhoršeniu kvality života pacientov. Ale aj zdanlivo nepodstatné prejavy, ako je praskanie a stlačenie kĺbov, by mali priťahovať pozornosť a mali by sme premýšľať o stave pohybového aparátu. Takéto príznaky kolenného kĺbu je možné vidieť aj u detí, nehovoriac o strednom a staršom veku. Preto potrebujú starostlivú analýzu, aby zistili, či je to príznak patológie a čo robiť, aby sa eliminovali nepríjemné pocity..

U niektorých ľudí dochádza k náhlej drveniu a drveniu kolena, zatiaľ čo iní si možno ani nepamätajú, keď sa tieto príznaky vyskytli, pretože s nimi trávia väčšinu svojho vedomého života..

Ak kolená kolujú, musíte premýšľať o tom, či sú preťažené (napríklad zdvíhacie závažia), či sú vaše kĺby fyzicky aktívne, obézne alebo či sú vaše topánky správne vybrané. Sú to najjednoduchšie a zároveň dôležité body, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri rozvoji porúch pohybového ústrojenstva. Ďalším krokom by malo byť zváženie nasledujúcich krajín:

Mnohí si neocenia kliknutia pri ohýbaní kolena, pretože nespôsobujú žiadne problémy. Zdalo by sa, že ak kĺb neubližuje, nie je potrebné nič robiť. To však neznamená, že sa to neskôr nezhorší. Preto by ste sa mali stále poradiť so svojím lekárom, aby ste odstránili akékoľvek pochybnosti a odstránili patológiu.

Dozviete sa, prečo sa kĺby tlačia pomocou fyzického vyšetrenia a dodatočného vyšetrenia.

Ak sú kĺby prasknuté, je potrebné zistiť, či sú sprevádzané inými príznakmi. Najprv však musíte zistiť, kedy dôjde ku kliknutiu. Zvyčajne sa pozorujú, keď je kolenný kĺb ohnutý, šľachy sú napäté a podnebie je hore – počas drepu alebo prechádzky. Okrem toho je počuť pískanie v dôsledku tvorby vzduchových bublín v synoviálnej tekutine. Môže sa vyskytnúť aj pri predlžovaní kĺbu, najmä pri aktívnych pohyboch dolných končatín. Ak sú kĺby stlačené kvôli silnému namáhaniu, potom odpočívajú, praskanie môže zmiznúť.

Zápalové zmeny v kĺboch ​​ovplyvňujú stav povrchov chrupavky, synoviálnej kapsuly, zloženia a množstva intraartikulárnej tekutiny, čo vedie k tvorbe trhlín. Bez ohľadu na pôvod artritídy sa zaznamenajú miestne príznaky oblasti kolena:

 • bolesť.
 • opuch.
 • prúd.
 • Zvýšená teplota pokožky.
 • Chybná funkcia motora.

Mnoho chorôb, ako je reumatoidná artritída, dna, lupus erythematosus alebo reumatoidná artritída, spôsobuje zápaly kĺbov v dôsledku metabolických a imunitných procesov v tele, čo vedie k množstvu lézií – polyartritíde. Každá z týchto chorôb je spojená s vlastnými príznakmi, čo vám umožňuje uhádnuť správnu diagnózu..

Bolesť kĺbov spolu s miestnymi príznakmi zápalu naznačujú vývoj artritídy.

osteoartritída

Ak máte v priebehu času kliknutia na koleno a bolesť, mali by ste zvážiť možnosť artrózy. Toto ochorenie má dystrofický charakter a často postihuje ľudí stredného veku a starých ľudí. Počiatočné príznaky patológie sa však dajú zistiť po 30 rokoch. V zásade by ste mali venovať pozornosť týmto príznakom:

 • Praskanie a trenie kĺbov.
 • Bolesť na začiatku pohybu – „začiatok“.
 • Deformácia kĺbu, zväčšenie objemu.
 • Obmedzenie mobility: flexia a predĺženie.
 • Problémy s chôdzou, otočením, spustením alebo výstupom po schodoch.

Pri osteoartritíde nebudú existovať žiadne miestne zápalové príznaky a syndróm bolesti môže dosiahnuť stupeň, kedy je nemožné sa pohybovať bez pomôcok (kopyt). Progresívna povaha choroby často vedie k zdravotnému postihnutiu..

Dôsledky zranení

Pomerne často sú problémy s kolenami spôsobené traumatickými väzmi, šliach, poraneniami menisku a členku. V takom prípade si môžete jasne všimnúť, keď sa vyskytnú určité príznaky. Ich vlastnosti a závažnosť závisia od mechanizmu zranenia. Zvyčajne by ste mali venovať pozornosť týmto príznakom:

 • Bolesť pri chôdzi a odpočinku.
 • Modriny, brnenie v kolenách.
 • Miestny opuch.
 • Jemnosť hmatu.

Ak robíte špeciálne testy na bočné zaťaženie, môžete si všimnúť nestabilitu kolena pri zlomení väzov. Menisková lézia je sprevádzaná bolesťou lokalizovanou pozdĺž kĺbového priestoru, často zvnútra.

Pri prasknutí kĺbov je potrebné zistiť, či bol poškodený šport alebo domov.

Hypermobilita kĺbu

Ak neexistuje zápalová dystrofická patológia alebo trauma, mala by sa vylúčiť možnosť dysplázie spojivového tkaniva. Tento stav sa vyznačuje nadmerným zväčšením väzov, šliach a kapsúl, čo spôsobuje, že kĺby sú príliš mobilné (hypermobilné). Takéto vlastnosti zvyšujú tvorbu vzduchových bublín v synoviálnej tekutine sprevádzaných praskaním..

Tento stav je možné určiť predĺžením kolenného kĺbu. Ak je uhol medzi stehennou kosťou a holennou kosťou 10% alebo viac, potom môžeme hovoriť o slabosti štruktúr spojivového tkaniva a syndróme hypermobility. Neprítomnosť sťažností naznačuje možnosť vyhodnotenia tejto situácie z hľadiska ústavných charakteristík pacienta.

diagnostika

Mali by ste sa pozrieť na ďalšie diagnostické metódy, aby ste urobili definitívne závery o tom, čo spôsobilo kliknutia v oblasti kolena. To zahŕňa nielen inštrumentálne, ale aj laboratórne techniky, ktoré pomáhajú určiť pôvod príznakov. Zvyčajne sa odporúčajú tieto kontroly:

 1. Klinické testy krvi a moču.
 2. Biochemický krvný test (kyselina močová, vápnik, reumatické testy, indikátory akútnej fázy).
 3. Analýza synoviálnej tekutiny.
 4. X-ray kĺbu.
 5. Ultrazvuk kolena.
 6. Zobrazovanie magnetickou rezonanciou.

Mali by ste sa tiež poradiť s reumatológom a ortopedickým traumatológom.

Po dôkladnom vyšetrení zistite príčinu praskania kolena.

Ak pacient tlačí na kĺby, liečba bude závisieť od klinickej situácie. Ak neexistujú žiadne znepokojujúce príznaky, môžete sa obmedziť na všeobecné pokyny týkajúce sa prevencie. Zistenie zápalových alebo iných zranení má však za následok úplne odlišnú situáciu, ktorá si vyžaduje aktívnu terapiu.

Všeobecné odporúčania

Nemala by sa ignorovať kompresia kolenného kĺbu. Existujú jednoduché pravidlá, ktoré by mali ľudia s podobným problémom dodržiavať, aby sa predišlo závažnejšej patológii. Po prvé, motorická aktivita by sa mala normalizovať. Nadmerné namáhanie a nedostatok pohybu rovnako poškodzujú kĺby. Preto sa odporúča vykonávať denné ranné cvičenia, venovať pozornosť turistike, plávaniu. Pri cvičení je dôležité dodržiavať bezpečnostné opatrenia a zvoliť si pohodlnú obuv.

Správna výživa a boj proti nadváhe sú veľmi dôležité. Strava by mala byť obohatená o výrobky bohaté na vápnik (mlieko, tvaroh, tvrdé syry, ryby), čerstvá zelenina, ovocie a byliny, jedlá bohaté na kolagén a želatínu (želé, želé, želé). Pite veľa tekutín.

Drogová terapia

Pri diagnostikovaných chorobách je dôležité okamžite začať liečbu. Vo väčšine prípadov je založená na liekoch. V závislosti od klinickej situácie môžu byť potrebné tieto lieky:

 • Nesteroidné protizápalové lieky.
 • Chondroprotektoriai.
 • decongestants.
 • Krvné cievy.
 • Vápnikové prípravky.
 • vitamíny.

Niektoré choroby si vyžadujú špecifickú liečbu, ako je reumatoidná artritída, dna alebo lupus erythematosus…

Aké lieky sú pre pacienta najlepšie, povie vám to lekár. Snaha o vyliečenie choroby je dôrazne odrádzaná.

fyzikálnej terapie

Fyzické účinky na tkanivá môžete použiť na zlepšenie stavu kĺbov. Uľahčia zápal, zlepšia cirkuláciu a normalizujú biochemické procesy v postihnutom mieste. Bežne sa používajú tieto postupy:

 1. magnet.
 2. Terapia UHF.
 3. elektroforéza.
 4. Parafínová terapia.
 5. terapia balneo.

Optimálny súbor terapeutických metód určuje ošetrujúci lekár po konzultácii s fyzioterapeutom. Mali by ste absolvovať celý rad postupov, aby ste dosiahli dobrý výsledok..

Terapeutická gymnastika

Je ťažké predstaviť si správnu terapiu muskuloskeletálnej patológie bez terapeutického cvičenia. Lisy na kolená si tiež vyžadujú špeciálne cvičenia. Pravidelné cvičenie a telesná výchova nielen pomáhajú zmierňovať príznaky, ale tiež ich úplne eliminujú. Odporúčame nasledujúce cvičenia:

Fyzikálna terapia pomáha posilňovať väzivo, trénuje svaly, stabilizuje kolenný kĺb a pomáha odstraňovať praskliny.

Primeraná pozornosť by sa mala venovať klikaniu kolena, pretože môžu naznačovať rôzne patologické stavy kĺbov. Poraďte sa so svojím lekárom, aby ste správne diagnostikovali a určili optimálnu taktiku liečby.

Leave a Reply