Kontúzia mäkkých tkanív ako liečivo

Čo robiť s traumou mäkkých tkanív?

1 komentár 2 656 zobrazení

Kontúzia mäkkých tkanív je nezávažné ochorenie spôsobené mechanickým stresom.. Pokožka je neporušená. V tkanivách sa však vyskytujú určité zmeny. Závisí to od toho, kde došlo k mozgovej príhode, s akou silou, takže liečba drogami je stále potrebná.

Čo sa stane s modrinami?

Podliatiny mäkkých tkanív sú najbežnejším druhom čučoriedok. Po vzniku modrín reagujú krvné cievy. Prvé známky poškodenia sa preto objavujú pomerne rýchlo..

Hemorágia má za následok malý hematóm v mieste podliatiny. Môže mať akúkoľvek veľkosť v závislosti od priemeru poškodenej oblasti. Okrem pomliaždenia môžu iné známky naznačovať, že máte modrinu. Ak je modrina závažná, mali by ste vyhľadať pomoc špecialistu, ktorý vám predpíše liečbu.

symptomatológie

Symptómy zranenia vám umožňujú rýchlo identifikovať nevoľnosť vo vašom vnútri. Samozrejme, ak to nebude také závažné, príznaky budú mierne. Tieto zahŕňajú:

  • Ťažká bolesť. Objaví sa okamžite po štrajku, ale postupne mizne. Ale po chvíli sa znova objaví bolesť.
  • Opuch. Spočiatku to tak nie je, potom sa postupne objaví. Pleť začína žiariť a všetky vrásky sú vyhladené. K tomu zvyčajne dochádza pod miestom, kde došlo k úrazu..
  • Hematóm. Môže sa vyskytnúť do niekoľkých hodín alebo dní..

klasifikácia

Modriny môžu byť rôznych typov. Okrem toho to nezávisí iba od sily, s ktorou bol náraz zasiahnutý, ale aj od miesta, kde bol zasiahnutý. Takže sú zranenia chodidla, špičky, kolena, holene, paže, chrbta a tak ďalej..

modriny

Aby človek žil celý život, jeho ruky a nohy musia fungovať normálne. Často sa však stáva, že tieto končatiny sú zranené. Medzi najčastejšie poranenia rúk a nôh patria tiež modriny.

Symptómy pomliaždenej ruky sú podobné obvyklým príznakom pomliaždeniny. Niekedy sa vyskytuje v lakte, ale v oblasti palca je bolesť. Na povrchu ruky sa vyskytuje mierny opuch. Bolesť môže byť po celej končatine. Ak by zranenie rúk bolo príliš závažné, je možná čiastočná strata funkcie motora..

Modrenie je zvlášť bolestivé (ICD-10). Opuch môže obmedziť pohyblivosť celého ramena. Nedbanlivosť môže mať za následok podliatiny prstov kdekoľvek. Môže to vyprovokovať aj pravidelný zásah do postele. Mnohí však nevedia, čo robiť s poškriabaným prstom, čo môže v budúcnosti viesť k rôznym komplikáciám..

Zlomené späť

Najčastejším poškodením chrbta je poškodenie miechy. Najčastejšie sa vyskytuje u mužov vo veku 35 – 50 rokov. Pomliaždené chrbát môže byť mierne, stredne ťažké alebo ťažké. Najčastejšou príčinou tohto problému je dopravná nehoda, aj keď vaše chrbát môže poškodiť boj, skákanie z výšky alebo šport..

Poškodenie panvových orgánov

Podliatiny bedrového kĺbu mäkkých tkanív zvyčajne spôsobujú sčervenanie v kýte zadku. Výsledkom je, že pacient môže vyzerať trochu mizerne. Tento jav je spôsobený skutočnosťou, že chôdza na svorkách je zodpovedná za prichytenie k zadku.

Poškodenie bedra

Stehenný kĺb je zvyčajne poškodený. Ak k dopadu došlo v prednej alebo vonkajšej bočnej oblasti, obeť môže mať syndróm prípadu. Typicky sú modriny v oblasti bedra (ICD-10) dosť vážne. V pokročilých prípadoch môže byť potrebný chirurgický zákrok a liečba by sa mala začať čo najskôr.

Traumy na kolenách

Modrenie a predčasné ošetrenie kolenného kĺbu môže viesť k rozvoju hemartrózy. Ide o ochorenie krvácania do kolenného kĺbu. Tento jav zasa poškodzuje kĺbovú kapsulu.

Ak došlo k silnému podliatiu kolena, následkom krvácania je zranenie závažnejšie. Neskôr sa môže vyvinúť deformujúca osteoartritída. Obvykle sa tento druh choroby kolenného kĺbu neobjaví až po 40 rokoch. Po vážnom neošetrenom zranení sa však môže vyvinúť oveľa skôr. Ak spozorujete prvé príznaky modriny, poraďte sa so svojím lekárom. Predpíše vhodnú liečbu, ktorá pomôže predchádzať rozvoju osteoartritídy.

Okrem toho, silné podliatiny kolena často vedú k roztrhnutiu väzov a dokonca aj patelly. Takáto choroba sa musí tiež liečiť čo najskôr, inak môžu byť následky veľmi vážne.

Modry pešo

Poškodenie chodidla má svoje vlastné vlastnosti. Predovšetkým je to blízkosť periostu k pokožke. To má za následok veľmi silnú bolesť v chodidle a päte. Členkový kĺb hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní tela. Nohy a členky sú obvykle pomliaždené. Toto ochorenie je často zamieňané so zlomeninami..

V oblasti chodidla sa tiež často tvoria modriny. Bolesť chodidiel je v prvých minútach veľmi silná, ale postupne mizne. Ak je doska na nechty poškodená, bolesť môže sprevádzať pacienta na niekoľko hodín alebo dní. Hematóm sa vyvíja tesne pod nechtom, takže je možné pozorovať bolestivé pulzovanie prstov na nohách. Ak nezabezpečujete správnu lekársku starostlivosť a nezačínate liečbu včas, necht po chvíli necht zmizne.

Okrem toho poškodenie päty platí aj pre modriny chodidla. To má za následok miernu bolesť, ktorá sa môže časom zvýrazniť. Opuch sa môže objaviť do niekoľkých hodín od zranenia päty. Opuch päty môžete eliminovať použitím studeného predmetu.

Hematóm sa tiež môže vyskytnúť po náraze na oblasť päty. Poškodenie sťažuje chôdzu. Najskôr je poškodená časť päty červená a potom získava modrý a žltý odtieň. Takéto zmeny nastanú do jedného týždňa. Je potrebné mať na pamäti, že pri podliatinách päty sa symptómy vyvíjajú postupne.

Prvá pomoc

V prípade silného podliatiny mäkkých tkanív nôh, rúk, chrbta, prstov na nohách sa musí poskytnúť prvá pomoc, pretože to zmierni bolesť pacienta:

  • Je potrebné dať pacientovi úplný odpočinok. Poškodená noha alebo rameno by mali byť úplne nehybné. S voľným chrbtom je lepšie pacienta položiť na brucho.
  • Chladné predmety vám pomôžu rýchlo odstrániť bolesť. Položte ich na boľavé chrbát, nohy alebo ruky by mali byť okolo 10-15 minút. Potom si urobte krátku prestávku a postup zopakujte..
  • Pre veľmi silnú bolesť v nohách sa odporúčajú analgetiká..
  • Na obväzovú oblasť môžete tiež pôsobiť tlakom alebo použiť obklady.

Aké komplikácie môžu vzniknúť?

Pri poranení nohy je možné niekoľko komplikácií. Ak máte niektorý z nich, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc, ktorá vám povie, ako máte s touto chorobou správne zaobchádzať:

  1. Poškodený hematóm. Ak je v oblasti sčervenania pulzácia, je to nebezpečný znak, pretože môžeme hovoriť o neustálom krvácaní.
  2. Case syndróm. Je to svalová kontrakcia, ktorá môže spôsobiť nekrózu svalového tkaniva..
  3. Myozitída. Objaví sa nejaký čas po podliatine (ICD-10). Namiesto toho sa vyzrážajú vápenaté soli, čo vedie k osifikácii. Takéto oblasti sa nemôžu natiahnuť alebo zmenšiť, čo znižuje pohyblivosť kĺbov v okolí.

Lekár predpisuje liečbu pacientovi na klinike. To môže obmedziť množstvo fyzickej aktivity pacienta. Ak dôjde k vážnemu zraneniu chrbta, niekedy je potrebný odpočinok. Ak je koleno, päta, chodidlo poškodené, prútik sa odporúča na chôdzu.

Ak je bolesť veľmi silná, modrina by sa mala odstrániť nesteroidnými liekmi, aby sa zmiernil zápal. Môže sa tiež použiť vykurovací olej. Od 3 dní sa odporúčajú tepelné úpravy trvajúce 10 – 30 minút. Na to môžete použiť vykurovaciu rohož, parafín, lampu.

Odborníci tiež odporúčajú vykonávať cvičebnú terapiu a masáže, ktoré nebudú ľahko liečiť modriny. Komplex by sa mal vybrať podľa umiestnenia lézie, pretože existujú päty, nohy, koleno, rameno, chrbát, samostatné cvičenia. Masáž by ste nemali začať skôr ako 7-10 dní po zranení. V procese jeho implementácie môžete použiť skôr masť ako masážny krém.

Lekárske a domáce mazivá

Masť pomáha liečiť akýkoľvek stupeň modrín. Môžete si ju tiež kúpiť v lekárni alebo si ju vyrobiť sami. Vynikajúcim účinkom fúkanej masti na nohy je masť Levomekol. Prispieva k rýchlemu hojeniu rán..

Masť Bepanten je rovnako účinná. Nielenže odstraňuje bolesť, ale tiež lieči pokožku. Mazivo sa veľmi ľahko vstrebáva a rýchlo sa odstraňuje, takže zvyčajne sa bez neho pomliaždenie nepodarí.

Masť si môžete pripraviť doma. Okrem toho sú často účinné aj ľudové lieky. Na prípravu masti musíte vziať zemiakovú cibuľu, nasekať ju na homogénnu hmotu a potom pridať prášok z listov múky. Aplikujte túto masť najmenej trikrát denne.

Podliatiny sa teda môžu líšiť. Mierne formy môžu zmiznúť aj bez konzultácie so svojím lekárom. Závažné stupne ochorenia však vyžadujú okamžitú liečbu.

Leave a Reply