Liečba poranení bedra a kliknutí pri chôdzi

Nepríjemné dúšok v bedre: Ako vyriešiť problém?

Všetok materiál na mieste sa kontroluje reumatológmi, ale nejde o predpis na ošetrenie. V prípade potreby sa poraďte so svojím lekárom.!

Bedrový kĺb je jedným z najväčších v ľudskom tele. Počas pohybu zažije obrovský stres, ktorý často spôsobuje škody. Jedným z prvých signálov môže byť praskanie, ktoré je často sprevádzané bolesťou. Aký nebezpečný je tento jav?

Bolesť v bedre môže byť spočiatku bezbolestná, ale je možné jej včasné uchytenie a niekedy zažívate pocit jarnej rezistencie s následným zlyhaním. Tento problém sa nazýva coxa saltans alebo syndróm click stehna..

Trochu anatómie

Stehenný kĺb je svojou štruktúrou priesečníkom dvoch najväčších kostí tela: panvy, ktorá je monolitickým komplexom kostí iliaka, sedacieho a ochlpenia a stehennej kosti…

Vnútri sa rozlišujú hlavné zložky:

 • acetabulum;
 • acetabulum siahajúce pozdĺž okraja acetabula;
 • head;
 • spoločný priestor.

Hnačka bedrového kĺbu

Dutina je vyplnená synoviálnou tekutinou, ktorá pôsobí ako lubrikant, a povrch kosti je pokrytý hyalínovou chrupavkou; Tieto komponenty vám umožňujú dosiahnuť najlepší vzájomný kĺzavý pohyb. A acetabulum, ktoré vstupuje do hlavice stehennej kosti, ho opravuje a bráni mu vyskočiť z acetabula..

Tip. Na podrobnejšiu štúdiu štruktúry bedrovej diatrózy musíte použiť anatomického sprievodcu.

Dôvody kliknutia

Prečo bedrové boky? Odpoveď na túto otázku nie je ľahká. Pre každý vek existuje niekoľko príčin jeho drveného bedrového kĺbu. U novonarodeného dieťaťa počas prvých 3 mesiacov života príznak click alebo Marx potvrdzuje vrodenú femorálnu dislokáciu. V mladom veku môže byť príčinou nadmerné cvičenie a trauma. Starší ľudia trpia deštrukciou bedier v dôsledku rôznych deštrukčných a atrofických procesov v dutine (artritída, artróza, osteochondróza, chondropatia)…

Klasifikácia syndrómu kliknutia na základe polohy

Anatomické umiestnenie bočných a holenných kostí

 • Prvý typ je vonku. Kliknutie sa objaví na vonkajšej strane femorálnej diatrózy. Mechanizmus vzniku je nasledovný: Fascia spojivového tkaniva alebo inak ileo-tibiálny trakt sa nachádza v nesvietenej polohe väčšieho trochanteru stehennej kosti, keď je ohnutý, pohybuje sa dopredu a vyskočí z vyčnievajúcej časti a vytvára charakteristický zvuk. V tejto oblasti je kĺbový vak, ktorý zaisťuje pošmyknutie hladkého svalstva, je zranený a zapálený neustálymi údermi, burzitída.

Zmena kostného povrchu s deformovateľnou artrózou

 • Druhý typ je intraartikulárny. Príčinou tohto stavu sú akékoľvek zmeny v samotnej hnačkovej dutine (tieto už boli uvedené vyššie). Za týchto podmienok je narušené vzájomné umiestnenie dvoch povrchov kostí, čo má za následok narušenie hladkého kĺzania a v dôsledku toho môže charakteristické kliknutie navzájom vyskočiť. Vrodená dysplázia je hlavnou príčinou bedrového kĺbu dieťaťa..

Anatomické umiestnenie svalu iliopsoa

 • Tretí typ je interný. Toto je najbežnejšia príčina tohto stavu. Mechanizmus tohto typu cvaknutia súvisí s valcovaním svalu iliopsoasu cez femorálnu hlavu. Bedrový kĺb je svieži a zdvíha nohu na maximum. Rovnako ako u vonkajšieho typu existuje vysoké riziko burzitídy.

Dôležité: Praskanie bedrového kĺbu sprevádzané bolesťou sa môže vyskytnúť aj pri ochoreniach, ktoré nie sú príbuzné. Patria sem medziobratlová kýla, zlomenina panvy, rovnako ako femorálny krk, ochrnutie bedrovej kosti, ruptúra ​​chrupavky a iné…

diagnostika

Každý môže mať podozrenie na tento problém sám. Spočiatku sa bedrové kĺby pri chôdzi zriedka šklbajú, iba so silným ohnutím alebo predĺžením. Neskôr sa frekvencia kliknutí zvyšuje, bolesť sa spája. Na stanovenie diagnózy bude váš lekár potrebovať podrobnú anamnézu (kedy sa vyskytli prvé ťažkosti, ako často, s akým pohybom, bez zranení atď.). Príčinu kliknutia môžete zistiť funkčnými testami, dynamickým ultrazvukom, rádiografiou a MRI.

Na liečenie poranenia bedrového kĺbu existujú dva typy liečby:

Súbor cvičení na zmiernenie bolesti a posilnenie bedra

Výber taktiky liečby závisí predovšetkým od príčiny. Najbežnejšou je konzervatívna terapia. Liečba je komplexná a zahŕňa lieky aj fyzioterapiu. Najprv musíte začať zmenou „prevádzkového režimu“ končatiny. Na tento účel je potrebné znížiť zaťaženie motora a zabrániť nadmernému ohybu alebo roztiahnutiu a náhlemu pohybu. Na zlepšenie hnačky je potrebný individuálne vybraný súbor cvičení. Od fyzioterapeutickej liečby sa používa kryoterapia, elektrická stimulácia, akupunktúra. Povinnou súčasťou liečby je masáž rúk. Táto liečba je zvlášť účinná pri bezbolestných tlakoch bedra..

Liečba liekmi zahŕňa použitie protizápalových liekov (Move & Flex, Aspirin a ďalšie). Okrem toho pri silnej bolesti (častejšie s burzitídou) môžu glukokortikosteroidy preniknúť do miesta zapáleného kĺbu…

Chirurgická liečba sa používa menej často. Dôvodom je nedostatočná účinnosť konzervatívnej liečby. U intraartikulárneho femorálneho typu sa vykonáva úplná náhrada protézy. Čiastočný priesečník svalových šliach v mieste pripojenia je možný s vnútorným a vonkajším. Alternatívnou metódou je artroskopická alebo otvorená transplantácia tohto svalu.

Tip: Včasná návšteva u lekára (pred začiatkom bolesti) vám umožní začať včasnú konzervatívnu liečbu a udržiavať plnú funkčnú hnačku..

Pohodlie a bolesť pri chôdzi narušujú normálny životný štýl a odsudzujú osobu na neaktívny sedavý životný štýl. Kompetentným riešením problému a dôsledným dodržiavaním lekárskych odporúčaní však môžete dosiahnuť dobré výsledky a znovu získať chôdzu..

Odporúčame študovať podobné materiály:

 1. 1. Femorálna bolesť – príznak vážnej choroby?
 2. 2. Gymnastika a cvičenie na bolesť bedra
 3. 3. Včasná liečba nekrózy bedrového kĺbu
 4. 4. Liečba zlomeného bedra, možné následky zranenia
 5. 5. Zápal femorálnych šliach alebo trocharteritída bedra
 6. 6. Symptómy a terapia bedrového kĺbu
 7. 7. Správna liečba dislokácie bedrového kĺbu u novorodencov a dospelých
 8. 8. Bolesť bedra: Čo robiť s tým, ako liečiť bolesť pomocou ľudových liekov
 9. 9. Aseptická nekróza bedra: Liečba alebo protéza?
 10. 10. Symptómy a liečba osteoporózy bedra

Spoluautor materiálu: Dmitrij Ulyanov – reumatologický ortopéd s 23-ročnou praxou, prvotriedny lekár. Venuje sa diagnostike, liečbe a prevencii všetkých ochorení kĺbov a spojivových tkanív. Vyštudoval reumatológiu a študoval priateľstvo na Univerzite Ruských národov.

Odporúčame vám prečítať si nasledujúci materiál:

Ak považujete tento materiál za užitočný, zdieľajte ho na sociálnych sieťach s ostatnými čitateľmi.!

Sanatóriá a letoviská

Pokyny k liekom

Informácie poskytované na stránke slúžia iba na informačné účely a nepredstavujú lekársky predpis. Pred začatím liečby vám odporúčame poradiť sa s odborníkom. Kontaktujte miestne a regionálne zastúpenie..

Leave a Reply