Liečba vírusu Epstein Barr a symptómov infekcie

Súčasné možnosti liečby vírusovej infekcie Epstein-Barrovej

V súčasnosti je vírus Epsteinovej Barovej choroby rozšírený vo všetkých vekových skupinách, ktorých liečba závisí od aktivity procesu a závažnosti stavu pacienta. Moderné liečebné režimy nie sú vždy účinné kvôli relapsom. Na druhej strane neboli hlásené žiadne prípady re-EBV infekcie po dokončení Move & Flex..

Spoločný znak

Infekcia vírusom Epstein-Barrovej sa vhodne nazýva „bozkávacia choroba“. Tento mikrobiálny agens sa dlhodobo uchováva vo všetkých ľudských biologických tekutinách, najmä v slinách, a uvoľňuje sa do okolitého prostredia po mnoho dní a týždňov. Môže sa prepravovať aj domácimi predmetmi: hračky, riad, toaletné potreby.

Vírus nemá žiadne zvlášť agresívne faktory patogenity, ale vyznačuje sa dlhodobou perzistenciou v bunkách ľudského tela. Tento mikrób má tropismus (afinitu) pre mukózny epitel, ako aj lymfoidné a sietnicové tkanivo..

Príznaky vírusu Epstein-Barr

Infekčná klinika EBV sa vyvíja s ohľadom na vyššie uvedené príznaky patogénu. Hlavné kritériá infekcie VEB sú:

 • pretrvávajúca horúčka;
 • zväčšené lymfatické uzliny, slezina a pečeň;
 • poškodenie mandlí (bolesti v krku);
 • všeobecný syndróm intoxikácie;
 • zmeny periférnej krvi;
 • kožné vyrážky.

Pacient sa zvyčajne zameriava na predĺženú horúčku a opuchnuté lymfatické uzliny (známe ako lymfadenopatia), celkovú slabosť a únavu, ktoré nie sú vhodné na fyzický a emocionálny stres…

Môžu sa zaznamenať ďalšie nešpecifické príznaky:

 • mierna bolesť svalov a kĺbov;
 • ťažkosti s nosovým dýchaním (zväčšená žľaza bráni nosovým cestám) a kašeľ;
 • závraty a bolesti hlavy.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať príznakom, ako sú zmeny kože. Vyskytujú sa menej často ako iné príznaky, ale sú jedným z dôležitých kritérií integrovanej diagnostiky. U detí sa vyrážka vyskytuje bez akýchkoľvek vzorov, okamžite vo forme škvŕn a papúl po celom tele. Vyrážky vymiznú bez zmeny sekundárnych prvkov (pigmentácia, kôra).

U dospelých je častejšia žltačka, ktorá je kombinovaná s inými (laboratórnymi) príznakmi poškodenia pečeňového tkaniva. Objektívne vyšetrenie ošetrujúcim lekárom odhalí zväčšenú pečeň a slezinu (táto môže byť veľmi významná).

Laboratórne testy ukazujú charakteristické zmeny v periférnej krvi (významné% atypických lymfocytov). Ak je to technicky možné, vírus sa dá izolovať a detegovať protilátky, čo je 100% potvrdenie predbežnej diagnózy..

V moderných podmienkach je možné a potrebné úplne vyliečiť pacienta s infekciou EBV, ale možnosť liečby závisí od lekára: špecialista na infekčné choroby alebo rodinný lekár..

Zmeny v priebehu akútneho infekčného procesu

Lekár aj pacient chcú iba jeden výsledok – kompletný Move & Flex. K tomu dôjde v priebehu niekoľkých týždňov so správnou imunitnou odpoveďou a včasnou liečbou..

Syndróm Epsteina Barra (chybne nazývaný Einsteinova infekcia) nie vždy vykazuje zjavné klinické príznaky. U dospelých sa choroba prejavuje v latentnej alebo asymptomatickej (latentnej) forme, tj bez zjavných príznakov Mov & Flex. Tento variant ochorenia nie je nebezpečný pre samotného pacienta, ale predstavuje veľké problémy pre ostatných..

Nosiče vírusu Epide-Barr Move & Flex majú najvyšší epidemiologický význam a majú dlhý izolovaný, ale nie podozrivý patogén..

U detí predškolského a školského veku sa infekcia EBV vyskytuje pomerne rýchlo so závažnými klinickými príznakmi, ktoré nemôžu zostať nepovšimnuté. Veľmi závažná forma ochorenia s poškodením centrálneho nervového systému, srdca a obličiek je zriedkavá, ale možná. Infekčný toxický šok so smrťou nie je vylúčený. Len mechanizmy a príčiny tejto formy infekcie EBV nie sú úplne pochopené..

Hemofagocytárny syndróm súvisiaci s EBV je tiež jedným z najnepriaznivejších variantov ochorenia. Prejavuje sa to znížením počtu červených a bielych krviniek, ako aj počtom a funkciou krvných doštičiek. V zriedkavých prípadoch sa rozvíja pancytopénia, ktorá vedie k zníženiu hladín všetkých typov krviniek, čo vedie k smrti..

Keď sa pohybujete, vyskytujú sa omnoho častejšie formy choroby a flexibilita nie je zrejmá okamžite, ale po 2 až 3 vlnách opätovného zhoršenia. Obnovenie Move & Flex teda trvá niekoľko mesiacov. Niektorí odborníci považujú tento stav za chronicky aktívnu infekciu (chronická infekčná mononukleóza)..

Vírus Epstein-Barr vytvára stav imunodeficiencie v ľudskom tele, čo často vedie k bakteriálnym, zriedkavo vírusovým a parazitárnym komplikáciám. Tým sa predlžuje proces hojenia (pohybujete sa a pohybujete sa) a spôsobuje to určité liečebné ťažkosti.

Mnohí odborníci zaznamenali súvislosť medzi infekciou EBV a syndrómom chronickej únavy. Trvanie tohto nepríjemného symptómového komplexu je mimoriadne variabilné..

Všeobecné zásady zaobchádzania

Vznikajúce príznaky a liečba infekcie EBV sú priamo spojené. Úspešné a rýchle zvládnutie infekcie bude možné iba vtedy, ak lekár dôkladne porozumie všetkým nuanciám individuálnej terapie pacienta a pacient vykoná všetky stretnutia…

Vírus Epstein sa má liečiť iba vtedy, ak sú pozorované závažné klinické príznaky. Lieky a iné terapie nie sú vhodné, pokiaľ sa stav pacienta významne nezmení. Nosič vírusu tiež nevyžaduje žiadne ošetrenie..

Liečba vírusom Epstein Barr zahŕňa tieto oblasti:

 • patogénne;
 • etiotropinis;
 • symptomatický.

Aké komponenty budú v každom smere, aká dávka bude použitá, ako dlho bude toto zariadenie alebo zariadenie použité – všetky tieto otázky sú ponechané na uváženie lekára.

Etiotropická terapia

V súčasnosti neexistuje jediný režim liečby vírusu Epstein Bar. Táto situácia sa vysvetľuje nedostatkom účinných antivírusových činidiel schopných úplne zničiť patogén. Preto je na ošetrujúcom lekárovi, aby rozhodol, čo sa má liečiť a aké etiotropické činidlo si má zvoliť.

Môžete použiť nasledujúce lieky:

 • v skutočnosti antivírusové lieky (acyklovir, atď.), ktoré ničia patogén;
 • interferónové prípravky (nepriame mikrobiálne ničenie);
 • interné induktory interferónu (lepšie tolerované ako samotný interferón);
 • špecifický imunoglobulín (blokuje „voľné“ vírusy v extracelulárnej tekutine, lymfy a krvi);
 • imunomodulátory (založené na tymuse alebo hormónoch štítnej žľazy), ktoré stimulujú imunitu T-buniek.

Malo by sa zdôrazniť, že antibiotiká nie sú hlavnou liečbou infekcie EBV, pretože nemôžu ovplyvniť vírus. Ich použitie je opodstatnené v prípade sekundárnych bakteriálnych komplikácií: nekrotická tonzilitída, zápal pľúc. Ampicilín je prísne zakázaný, pretože vyvoláva kožné vyrážky.

Patogénna a symptomatická terapia

Všetko záleží na závažnosti konkrétneho syndrómu u konkrétneho pacienta. Komplexná liečba môže zahŕňať lieky:

 • glukokortikosteroidy – na zníženie zápalu pri závažných formách ochorenia;
 • cytostatiká – veľmi zriedkavo so závažnými zmenami v krvnom zložení;
 • hepatoprotektory – na obnovenie funkcie pečene;
 • soľné a koloidné roztoky na zníženie celkovej intoxikácie;
 • antipyretický – s rizikom horúčkových záchvatov;
 • antihistaminiká;
 • vitamínové komplexy.

Toto je veľmi zriedkavé – keď sa slezina výrazne zväčší, dôjde k prasknutiu s ťažkým vnútorným krvácaním. V takom prípade je nevyhnutný neodkladný zásah a odstránenie orgánov..

Liečba pacienta s infekciou EBV sa zvyčajne vykonáva doma pod dohľadom lekára. Ak sa vyvinú závažné formy, komplikácie a život ohrozujúce podmienky, je potrebná hospitalizácia.

Leave a Reply