Mediopatelárna flexia kolena

Mediopatelárny syndróm kolenného kĺbu

Syndróm mediopatelulárneho záhybu kolenného kĺbu je ťažké diagnostikovať z dôvodu mnohých príznakov spojených s kolenným kĺbom. Ochorenie je sprevádzané nestabilitou patra, tendinitídou a léziami menisku. Bolesť spojená so zápalom záhybu, ktorý tvorí synoviálna membrána.

Mediopatellarný záhyb v kolennom kĺbe je zhrubnutie synoviálnej membrány v prednej časti kolena.. Vzdelanie sa nachádza približne u 50% populácie a považuje sa za zvyšok embryonálneho spojivového tkaniva, ktorý sa počas vývoja plodu úplne neabsorbuje… Vo väčšine prípadov sa bolestivé príznaky nevyvíjajú..

Pri pokládke je povrch cesty rozdelený na tri časti. Vrásky sa zvyčajne znižujú počas druhého trimestra tehotenstva, keď sa vytvára synoviálna kapsula. Tkanivo obvykle nebolí, ale je poškodené podráždením kapsuly. To spôsobuje zapálenie vrások, sprísnenie a narušenie pohybu stehennej kosti.

V oblasti kolena sú štyri vrásky, ale toto sú najčastejšie sťažnosti spojené so stredným vráskam. Zápal je zvyčajne spôsobený priľnavosťou tkanív k stehennej kosti alebo kompresiou medzi stehennou kosťou a patelou.. Mediopatelulárny záhyb je umiestnený pozdĺž strednej strany kolena. Môže spájať krunýř a stehennú kosť medzi nimi alebo pozdĺž kondylu. V prvom prípade sa príznaky podobajú patelárno-femorálnemu syndrómu.

Jednou z príčin zápalu hrádze je nadmerný stres.. Patológia sa môže vyvinúť:

Tendencia k quadricepsovej hypotenzii je dôsledkom zhoršeného prísunu krvi alebo inervácie. Preto sú futbalisti náchylní k patológii, pri ktorej nerv z hrebeňa bedrového hrebeňa na úrovni slabinového záhybu uzatvára femorálny nerv… Ochorenie sa prejavuje chronickou bolesťou kolena a športovci potrebujú traumu a Osgood-Schlatterovu chorobu..

Znaky patológie sú podobné a prelínajú sa s klinickým obrazom iných syndrómov:

 • bolesť v prednom a vnútornom kolene;
 • paroxyzmálna a epizodická bolesť;
 • bolesť pri tlaku;
 • „Slabosť“ kolena pri pohybe;
 • pocit upchatia kĺbov.

Exacerbácia príznakov sa vyskytuje pri pohybe: horolezecké schody, dlhá státie, drepy, drepy.

Vývoj syndrómu mediopatelárneho záhybu môže byť podozrivý z nasledujúcich diagnostických príznakov:

 • bolesť v strednom stehennom kondyli;
 • viditeľné a viditeľne bolestivé vrásky;
 • počuteľné cvaknutie pri kľaknutí – bolestivý oblúk – 30 – 60 stupňov;
 • Pozitívny povlak na prikrývku: zmierňuje bolesť pri spánku, zatiaľ čo držíte medzi kolenami pokrývku.

Pri diagnostike je dôležité si uvedomiť, že príznaky sa zhoršujú stúpaním zo stolice po dlhšom sedení. Pri chronickom zápale je pozorovaný chronický zápal stehennej kosti..

Počas fyzického vyšetrenia cíti pacient bolestivé škvrny pozdĺž stredovej a spodnej časti patelly. V niektorých prípadoch sa lekár cíti bolestivá, hypertrofická membrána.

Najbolestivejšie je dolný stredný (dolný stredný) štvorec námestia pod patellou. Posun patelly smerom dovnútra zvyšuje bolesť spojenú s prehmataním tkanív, ale nie vždy ju sprevádza nestabilita patelly..

Diagnostickým kritériom je bolesť pri palpácii stredného trezoru v neprítomnosti intraartikulárneho výtoku, čo naznačuje zranenia väzov.. Patológia sa musí odlíšiť od zápalu a tesnosti väzov, bolesti v miestach pripojenia svalov. Najčastejšie sa zápal mediastínu líši od zranení meniskem u športovcov.

Pacient sedí na okraji postele s kolenami ohnutými na 90 stupňov. Lekár stojí pred ňou, umiestňuje ukazovateľ a prostredné prsty do stredu patelly a žiada pacienta, aby pomaly ohýbal koleno. Doktor udržuje pohyb na svojom mieste a sleduje pohyb. Test na pozitívny mediopatogénny záhybový syndróm: Pohyb, Pohyb, Skok alebo Odskakovanie. Zámok je zvyčajne v smere dĺžky 45 až 70 stupňov. Pocit krepy patelly.

X-ray pomôže eliminovať súvisiace patológie, ale nevykazuje žiadne vrásky. Iba MRI dokáže izolovať zápalový proces, ale používa sa na diagnostiku iných chorôb spojených s podráždením vrások..

Približne 60% pacientov so syndrómom mediopatelulárnych väzov je úspešne liečených konzervatívnou fyzioterapiou počas 6 – 8 týždňov…

Cieľom liečby je spočiatku zmiernenie bolesti a zápalu. Pretože trauma je spojená s opakovanými činnosťami, je potrebné obnoviť normálnu funkciu kĺbov:

 • stabilizovať vrásky pomocou vrkočov, ortéz, cvičení;
 • normalizovať dĺžku svalov natiahnutím alebo potešením z peny (svaly);
 • posilňujú stehenné svaly štvorhlavého svalu, začínajúc izoláciou a končiac drepmi;
 • práca s inými svalmi panvy a dolných končatín;
 • zaoberať sa biomechanikou chodidiel, odstraňovať ploché chodidlá;
 • trénujte protopocepciu, obratnosť a rovnováhu.

Fyzioterapeut pomáha zlepšovať biomechaniku chôdze a behu, pripraviť športovcov na drepy a skákanie. Ak máte v minulosti zranenie kolena, mali by ste to nahlásiť svojmu chirurgovi alebo fyzioterapeutovi..

Pacienti musia zmeniť aktivity: Zdržať sa činnosti, ktorá zhoršuje podmienky kolena – beh, skákanie, drepy, pery. Užívanie nesteroidných protizápalových liekov alebo paracetamolu zmierňuje bolesť a zápal..

Aplikácia ľadu zníži opuch. Ak to symptómy umožňujú, môžete robiť cvičenia na posilnenie širokého stredného a konečníka femorálnych svalov a tiež na zníženie antagonistických účinkov bicepsu..

Je lepšie konzultovať fyzioterapeuta alebo inštruktora fyzioterapie s dobrými znalosťami biomechanickej štruktúry kolena a faktorov ovplyvňujúcich jeho funkciu…

Posilnenie svalov: Pacient sedí na stoličke s guľou s priemerom 40 cm medzi kolenami. Stláčajte loptu narovnaním a ohnutím kolena po dobu 5 sekúnd. Zamerajte sa na prácu mediálnej hlavy štvorhlavého.

Intraartikulárne injekcie kortikosteroidov sú užitočné v skorých štádiách pred vývojom patologických zmien. Zmierňujú bolesť a umožňujú fyzickú terapiu. Lieky však nevylučujú hlavnú príčinu podráždenia stredných vrások..

Intraartikulárne injekcie anestézie s 1% lidokaínom pomáhajú diagnostikovať intraartikulárnu patológiu. Injekcia do vrások sa neodporúča.

Uťahovanie kolien na stabilizáciu patelly sa považuje za metódu krátkodobej úľavy od bolesti. Naopak, použitie ortéz alebo tesných elastických obväzov môže zhoršiť zápal..

Pretože stredný kolenný kĺb trpí inými zraneniami alebo biomechanickými poruchami, je dôležité ovplyvňovať aj zápal. Vyvinúť dostatočnú svalovú silu a flexibilitu stabilizátorov, zabezpečiť primeranú silu, silu a flexibilitu kolenných svalov.

Ak príznaky pretrvávajú 3 až 6 mesiacov, použije sa artroskopická operácia. Najčastejšie uľavené bočné podpery patelly, ktoré umožňujú viac lekárskeho pohybu a znižujú zaťaženie vrások prekĺzavajúcich prostredným stehenným kondylom.. Operácia je úspešná v 85% prípadov.

Syndróm mediopatelulárneho záhybu je spôsobený poškodením biomechaniky kolena. Tento problém pramení z priamych zranení, roztrhaného menisku, svalov panvového dna a hypotenzie prednej strany stehna. Úľava od bolesti by mala byť komplexná: práca ortopéda s cieľom diagnostikovať a zmierniť zápal, pomôcť osteopatovi eliminovať narušenú funkciu kolena, posilniť svaly podľa plánu fyzioterapeuta..

Syndróm mediopatelulárneho kolenného kĺbu nie je častý. Klinický obraz patológie nemá základné vlastnosti, takže správna diagnóza sa môže oneskoriť, čo môže viesť k chronickým ochoreniam a komplikáciám. Preto je dôležité, aby pacienti dôkladne liečili akékoľvek nepríjemné pocity v kolene a včas sa poradili s lekárom.

Každá osoba má počas vývoja mediopatické vrásky. Zvyčajne atrofuje počas detstva.. V niektorých prípadoch tento proces nekončí a počas môjho života je malý zvyšok vzdelávania..

Mediopatelárny kolenný záhyb nevykonáva žiadnu funkciu, je to lobby. V dospelosti má okolo 30% ľudí štruktúru so značnou tendenciou k mongoloidnej rase.

Niekedy sa môže vyskytnúť zápal tohto prvku, ktorý sa klinicky prejavuje bolesťou. Toto je mediopatelárny syndróm záhybu. Okrem zápalového procesu spôsobeného infekčnými alebo bakteriálnymi faktormi môže byť patológia spôsobená aj vážnym fyzickým namáhaním kolena (ako sú športovci) alebo pracovnými podmienkami, ktoré si vyžadujú dlhodobé státie..

Počas zápalového procesu sa mediopatrálny záhyb kolenného kĺbu zosilňuje kvôli jeho opuchom, čo vyvoláva nástup bolesti..

Ako účinok patogénneho faktora pokračuje, príznaky sa zvyšujú. Môže sa to stať, keď je syndróm bolesti nerovnomerný a pacient naďalej cvičí (napríklad jazda na bicykli, jogging, rutinné cvičenie)…

To spôsobí, že stredná ryha sa bude naďalej napučiavať, čo jej dodáva tvar struny, ktorý dráždi ďalšie kĺby. V pokročilých prípadoch môže tento proces spôsobiť zápal kolenného kĺbu. Bolesť sa tiež zosilňuje a stáva sa konštantnou.

Mediopatelárne záhyby v kolennom kĺbe môžu tiež dráždiť synoviálnu membránu. Ak tento proces trvá dlho, môže to viesť k zničeniu tejto štruktúry..

V niektorých prípadoch môžu poškodenia väzov a menisku spôsobiť jazvy na zápästí, čo môže viesť k syndrómu pretrvávajúcej bolestivej bolesti..

Ako aplikovať náplasť Nanoplast?

Naučte sa, ako zvoliť ortopedické vložky pre ploché chodidlá.

Klinika nevykazuje žiadne zvláštne príznaky. Väčšinou to vyzerá takto:

 1. Ako je uvedené vyššie, hlavným symptómom syndrómu je bolesť kolena, jeho vnútorného povrchu.
 2. Pacienti sa tiež pohybujú charakteristickými kliknutiami..
 3. Po dlhom sedení je pocit úzkosti vzrušený.
 4. Zápalový proces sa môže s dlhou dobou presunúť do femorálnej oblasti, čo môže vyvolať nielen koleno, ale aj membránu bedrového kĺbu..
 5. Nesprávna liečba môže viesť k rozvoju artrózy. Je to obzvlášť nepriaznivá choroba, ktorá môže spôsobiť neschopnosť vykonávať pohyby v tejto oblasti..

Klinický obraz môže rozprávať o mnohých patológiách, a preto je diagnostika často oneskorená, čo často spôsobuje komplikácie.

Pri akomkoľvek zranení kolena je lepšie vyhľadať lekársku pomoc. Traumatológ vykoná vyšetrenie, zhromaždí anamnézu a podrobnejšie vyšetrí sťažnosti. Pacienti dostávajú röntgenové lúče a zobrazujú sa pomocou magnetickej rezonancie..

Artroskopia sa vykonáva na objasnenie povahy lézie.. Táto technika poskytuje nielen komplexné vyhodnotenie vrások kolena, ale v niektorých prípadoch tiež umožňuje terapeutickú manipuláciu..

Čo je to kolenná artropatia?

Liečba tohto ochorenia môže byť konzervatívna a chirurgická. Taktika závisí od štádia procesu, prítomnosti komplikácií a určuje sa individuálne. Terapia v počiatočných štádiách vývoja patológie sa považuje za pomerne konzervatívnu.

Táto taktika je založená na použití NSAID vo forme tabliet a mastí na vonkajšie použitie. Najúčinnejšie lieky obsahujú účinnú látku nimesulid alebo ketoprofén.. Trvanie a frekvencia podávania určuje a upravuje iba ošetrujúci lekár.

Kľúčovým aspektom konzervatívnej liečby je maximálne zníženie zaťaženia kolenného kĺbu. Je dôležité vylúčiť fyzické preťaženie, kĺby nemôžu byť ohnuté v pravom uhle a vykonávať pohyby s vysokou amplitúdou.

Pacienti sú menovaní vykonávať fyzioterapeutické cvičenia, ktoré pomáhajú stabilizovať koleno, posilňujú okolité svaly.

Ak nie je pozorovaná pozitívna dynamika, patológia prechádza, mala by sa vykonať chirurgické ošetrenie. Indikuje sa to aj v prípadoch, keď sa pacient oneskorene vracia a diagnostikujú sa komplikácie..

Čo je to ozónová terapia a na čo sa používa??

Naučte sa, ako užívať Sirdalud na osteochondrózu.

Operácia spočíva v odstránení stredných vrások. Operácia sa vykonáva lokálnou anestéziou pomocou artroskopu.. Jednotka je vložená do konektora cez plátky a všetko sa zobrazuje na monitore. Chirurg siahne po vráskach a odstráni ho. V niektorých prípadoch môže lekár počas zákroku obnoviť meniskus a chrupavku.

Syndróm mediopatatelných záhybov je ochorenie s nepríjemnými následkami. Z tohto dôvodu by si mal každý dať pozor na kolenný kĺb a vyhľadať lekársku pomoc, keď sa vyskytne syndróm bolesti. Pomôže to pri včasnej diagnostike a účinnej liečbe patológie..

Syndróm mediopatelulárneho záhybu je jav sprevádzaný bolesťou kolena. Toto sa nevzťahuje na príznaky akejkoľvek choroby. Bolesť je dôsledkom nadmerného cvičenia alebo poškodenia kĺbov.

Mediopatelulárny záhyb je septum, ktoré oddeľuje kĺbovú časť. Avšak existuje iba počas embryonálneho vývoja a mala by sa v budúcnosti stratiť. Ale z akéhokoľvek dôvodu vráska zostáva v dospelosti aj mimo nej. Tento jav nie je neobvyklý a vyskytuje sa u 50% pacientov..

Takáto štruktúra vyzerá ako akord alebo zhutnenie synoviálnej membrány, ktorá lemuje vnútro kĺbovej dutiny, vytvára špeciálne mazanie a spája slabiny a stehno. Táto membrána obsahuje veľa nervových vlákien a krvných ciev..

Hlavnými prispievateľmi k rozvoju mediopatrálneho syndrómu kolenného kĺbu sú nadmerné cvičenie alebo trauma. Tento jav sa zvyčajne vyskytuje u športovcov. Toto je obzvlášť zrejmé počas prvého tréningu, keď človek zabudne zahriať sa pred tréningom.

Pred hlavnou lekciou je dôležité vždy zohriať svaly a miesiť kosti a väzivo. Umožňuje telu tolerovať stres. Ak sa na to nepripravujete, ale okamžite idete na tvrdé cvičenia, následky môžu byť negatívne.

Okrem toho môže byť syndróm vrodený. Ale to sa zriedka stáva..

Hlavným príznakom synoviálneho záhybu kĺbu (kolena) je bolesť v tejto oblasti. Pacienti si tiež často všimnú kliknutia vo vnútri kolena. Pri vyšetrení môže lekár dokonca cítiť vrásky pod kožou, ak je vaše telo tenké.

Bolesť a kliknutia sa zosilňujú pri fyzickej aktivite a pri lezeckých schodoch.

Ak ste v oblasti utrpeli zranenie kolena alebo ste v oblasti pravidelne trpeli bolesťou, mali by ste okamžite navštíviť lekára. Čím skôr je problém diagnostikovaný a liečba sa začala, tým lepšia je prognóza.

Počas diagnózy lekár vyšetrí postihnuté miesto a vyšetrí príznaky. Je dôležité informovať odborníka, ak ste v minulosti mali zranenia nôh. Ak už došlo k poraneniu a pacient bol liečený, diagnostika patológie bude oveľa jednoduchšia.

Po vyšetrení lekár vykoná predbežnú diagnostiku. Röntgenový obraz bol priradený kvôli prehľadnosti. Používa sa na hodnotenie stavu kolenného kĺbu a na identifikáciu lézií. Na fotografiách však nevidíte stredný záhyb.

Preto lekári odporúčajú zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie. MRI pomôže identifikovať perineum a určiť liečebnú taktiku.

Lekári často predpisujú aj artroskopiu. Platí to pre diagnostické aj terapeutické metódy. Počas vyšetrenia tento postup umožňuje odborníkovi vyšetriť postihnutý kĺb zvnútra. Ak sa zistia nedostatky, musia sa okamžite odstrániť..

Počas prvých štádií vývoja syndrómu sa nevykonáva žiadny chirurgický zákrok. Zhrnutie fyzickej aktivity môže zbaviť patológie. Zníži sa tým hypertrofia kolena..

Podávajú sa aj lieky. Ak nepomáhajú, vykonajú operáciu.

Pre mierne vrásky sa odporúča použitie protizápalových liekov. Pomáhajú eliminovať zápal a odstraňujú bolesť. Okrem toho môžu byť predpísané lieky proti bolesti..

Lieky nie sú vhodné pre všetkých pacientov. Ľudia majú často alergickú reakciu na zložky lieku, čo nepriaznivo ovplyvňuje stav tela.

Preto by sa mala u osoby pred vymenovaním skontrolovať kontraindikácia použitia konkrétneho lieku. Osobitná pozornosť by sa mala venovať pacientom trpiacim gastrointestinálnymi chorobami..

Ak liek nefunguje alebo sa v neskorom štádiu rozvíja syndróm vrások, vykoná sa operácia nazývaná artroskopia..

Chirurgická liečba odstraňuje celý stredný záhyb. Artroskopický zásah sa vykonáva pod prísnym dohľadom. Obdobie rehabilitácie po takomto ošetrení je rýchle, telo sa ľahko zotavuje.

Počas obdobia zotavenia po operácii by ste sa mali prísne riadiť pokynmi svojho lekára. Kolenný kĺb nie je imobilizovaný. Bandáž sa aplikuje najskôr druhý deň po liečbe a potom, ak je to potrebné.

Pacient môže chodiť 3 hodiny po operácii. Pri pohybe je potrebné namiesto zaťaženia postihnutého kĺbu použiť barle. Zaťaženie začína 4 dňami rehabilitácie a postupne sa zvyšuje.

Odporúča sa vykonávať cvičenia z fyzioterapie 2 dni po operácii. Pomáhajú posilňovať svaly stehien a dolných končatín. Po týždni sa švy odstránia. Po dobu 2 týždňov sa osoba podrobuje fyzioterapeutickým procedúram, aby sa čo najskôr obnovili kĺbové funkcie.

Syndróm stredného záhybu označuje výskyt negatívnych príznakov, ktoré spôsobujú veľké nepohodlie v živote pacienta. Toto však nie je hlavné riziko ochorenia kĺbov. Negatívne následky sa vyskytujú, keď človek zanedbáva bolesť, zabudne cestu k lekárovi a liečbu.

Pri neprítomnosti terapie sa chrupavka a femorálne tkanivo zničia. To vedie k patellofemorálnej artróze. Stredný záhyb vymaže chrupavku počas pohybov nôh. Nie je možné ho obnoviť do pôvodného stavu.

Teda, aby sa zabránilo deštrukcii členkového kĺbu, je potrebný včasný mediopatický syndróm záhybu. Aby ste si udržali pohyb a flexibilitu dolných končatín, mali by ste pravidelne cvičiť, ale nezabudnite cvičiť správne..

V kolennom kĺbe je rozlíšených niekoľko synoviálnych záhybov. Všetky sa tvoria u detí, dokonca aj v lone a pred pôrodom, s najväčšími: horné alebo suprapatelárne vrásky, dolné alebo infračervené lúče (ligamentummucosum), skupina stredných vrások vrátane stredne vrások (chordaeobliguaesynovialis / plicaalaris strom)…

Podľa ruských vedcov zo štyroch najdôležitejších synoviálnych vrások kolena, ktoré môžu byť príčinou problémov s kolenami v detskom veku, najčastejšie spôsobujú klinické príznaky:

– patologické mediopatické vrásky – 92 detí (72,4%),
– patologické infratelonálne vrásky – 11 detí (8,6%),
– patologický suprapatelárny násobok – 4 deti (3,3%),
– patologický bočný záhyb – 1 dieťa (0,7%).

Klinicky relevantný sa zvyčajne stáva iba predný stredný (anteromediálny = stredný)..

Vráska sa zvyčajne rozprestiera pozdĺž stredného povrchu kĺbu medzi infratelonálnym tukovým telom a strednou kapsulou, bez ohýbania / ohýbania v kontaktnom mieste femorálno-mediálneho condyle…

Anatómiu synoviálnych záhybov kolenného kĺbu prvýkrát opísal Fullerton počas pitvy v roku 1916. Artroskopicky tieto štruktúry opísal Iino v roku 1939. Čiastočne boli synoviálne záhyby nájdené u 20 – 50% ľudí, s najvyšším percentom medzi Mongoloidnou rasou..

Pre deti výskyt patologicky zahustených záhybov média je primárne spojený so štrukturálnymi vlastnosťami kolenného kĺbu. Na druhom mieste medzi príčinami – trauma a preťaženie kolena.

Pre dospelých áno príznaky:

– predná bolesť kolenného kĺbu;
– Lokálna bolesť pri premietaní záhybu, na úrovni stredného kondyla blízko humeru;
– bolesť spojená s ohýbaním, nakladaním, bolestivými kliknutiami;
– Zahustený stredný záhyb môže byť občas hmatateľný v stredovej časti tesne nad kĺbovou čiarou.

Najbežnejšie klinické príznaky sú:

– prítomnosť chronickej intraartikulárnej patológie (meniskus, poškodenie väzov, artróza);
– Chronické preťaženie kolena so zvýšeným využitím určitých športov (napríklad: volejbal, krasokorčuľovanie, hokej, niektoré bojové umenia alebo zápas) s hlavnými záťažami v flexii kolena medzi 10 a 30 stupňami;
– priame trauma na predný a predný povrch kolenného kĺbu;
– Čiastočné poškodenie mediálneho peritoneálneho podporného zariadenia (MPFL), často zamieňané so skutočným patologicky zhrubnutým synoviálnym záhybom patelárne..

Týmto spôsobom, mediopatelárny synoviálny záhyb kolena – normálna anatomická formácia. Chronická trauma, preťaženie kolenného kĺbu však môže viesť k zápalu, hypertrofii a fibróze tejto štruktúry a vývoja. patologický mediopelárny syndróm. Tieto zmeny v priebehu času vedú k rozvoju takzvaného policového syndrómu („police“, pliksyndróm, Linoband). “Syndróm vlasov” sa týka umiestnenia chondromýzy (zmäkčenie a povrchové zničenie kĺbovej chrupavky) na kĺbovom povrchu stredného povrchu patelly a na strednom femorálnom kondyle stehennej kosti spôsobenej fibroticky modifikovaným stredným záhybom. Počas pohybu kĺbov (flexia / predlžovanie) sa “trie” pozdĺž kĺbových povrchov a je to druh “kože”, ktorá postupne ničí povrch kĺbov. Zápal, ktorý nastane v tomto prípade, spôsobuje bolesť. Výskyt MPS syndrómu je medzi 3,25% a 11% prípadov bolesti predného kolena.

Prítomnosť patologicky zosilneného stredného synoviálneho záhybu je často zamieňaná so symptómami stredného meniskového poškodenia, ktoré vedie k neodôvodnenej chirurgickej liečbe (artroskopii), ktorá odhaľuje bezpečnosť menisku a patológiu vrások…

Liečba mediopatrálneho syndrómu kolenného kĺbu:

Vyberá ju individuálne ošetrujúci lekár. Prvým krokom v liečbe patologicky zosilneného synoviálneho záhybu kĺbov (PHCS) je konzervatívna liečba. Metódy používané pri konzervatívnej liečbe zahŕňajú:

 1. Cvičebná terapia s dôrazom na posilnenie štvorhlavej femorálnej hlavy a „naťahovanie“ (naťahovanie) kolenného kĺbu. Cvičenia s otvorenými obvodmi so zvýšeným predĺžením kolena by sa však mali prísne vylúčiť. Tiež ukazuje cvičenia na zníženie napätia v oblasti stehenných svalov, spôsobujúce zvýšené napätie pri predlžovaní kolenného kĺbu..
 2. Intrartikulárne ošetrenie zmesou ozónu a kyslíka – vstrekovanie malej (20-30 ml) zmesi plynov do kolenného kĺbu s 3 – 5 priebehmi procedúr každý druhý deň..
 3. Používanie NSAID (nesteroidné protizápalové lieky).
 4. Fyzioterapia (FTL) na odstránenie opuchu kĺbovej kapsuly v mieste vrások.

Ak je konzervatívna liečba neúčinná, artroskopická liečba – artroskopická excízia (resekcia) patologicky zhrubnutej patelly vnútornej patelly..

Leave a Reply