Miera kĺbov a patológia

Zápal bedrovej chrbtice

Mnoho ľudí pripisuje akútnu a chronickú bolesť dolnej časti chrbta osteochondróze, hoci o chorobe vôbec nevie. Tento výraz je v skutočnosti pomerne široký a zahŕňa celú skupinu degeneratívnych ochorení chrbtice. Okrem toho môže dôjsť k lokalizácii patologických zmien v jednom alebo viacerých kĺboch ​​spájajúcich stavce.

Najbežnejším typom poranenia miechy je röntgen, ktorý sa vyskytuje u 52% mladých pacientov a 88% starších pacientov. Tieto kĺby sa nachádzajú v zadnej časti chrbtice spájajúcej horné a dolné stavce. Aj keď degeneratívne zmeny nie sú ich primárnym záujmom..

V závislosti od závažnosti a závažnosti symptómov sa choroba (tvárový syndróm) delí na akútne a chronické formy. Existujú tiež iba dve patologické lokalizácie – krčné alebo bedrové. Napriek oddeleniu foriem sú zásady zaobchádzania v každom prípade zhruba rovnaké. Jediným rozdielom je trvanie liečby a metódy predpisovania.

Rebrované kĺby sú zvláštnym a „neformálnym“ názvom pre oblúkové kĺby spájajúce stavce v zadnom segmente. Aj keď je ich štruktúra pomerne jednoduchá, priťahuje ich pracovný mechanizmus. Mali by sme ich preto viac posudzovať z hľadiska funkčnej anatómie:

 1. Základom kĺbu sú párové kĺbové procesy susedných stavcov s malými oblasťami pokrytými chrupavkami v oblasti vrcholu..
 2. Kĺbová kapsula je malá, presne pripevnená k okraju kĺbových povrchov. Tvar kĺbovej dutiny závisí od oddelenia – má priečnu polohu v krku a hrudníku a bedrové stavce sú šikmé.

Je to charakteristika tvaru a pohyblivosti rebrových kĺbov, ktorá z nich robí najslabší článok v podpornom komplexe chrbtice..

Aby sa pomohlo pochopiť, prečo sú potrebné stavce, mal by sa dotknúť pojem podporného komplexu. Jeho výber je spôsobený heterogénnou štruktúrou stavcov – záťaž nie je rozdelená po celej oblasti, ale iba v určitých bodoch:

  Existujú tri také sekcie – predný, stredný a zadný podporný stĺp.

V každom prípade je hlavným príznakom choroby bolesť, ktorá vedie k miernemu alebo významnému obmedzeniu pohybu a nástupu stuhnutosti v krku alebo dolnej časti chrbta…

Jadrom tohto variantu ochorenia je zápal kĺbov tváre – osteoartróza. Jeho výskyt je spojený s traumou vedúcou k akútnemu poškodeniu kĺbových membrán. V tomto prípade sa v spoji objavia tieto mechanizmy:

Včasná a primeraná podpora v akútnom prostredí je kľúčom k prevencii nepriaznivých účinkov.

chronický

Vývoj tejto formy choroby je plne v súlade s myšlienkami väčšiny ľudí na osteochondrózu. Degeneratívne procesy v kĺboch ​​robia klinický debut – nie syndróm bolesti, ktorý príde na myseľ:

Nie je možné zastaviť priebeh artrózy v kĺboch ​​- všetky liečebné metódy slúžia iba na maximálne spomalenie tohto procesu…

S ohľadom na tieto schopnosti môžeme rozlíšiť dva z najtypickejších debutov o chorobe. Ich oddelenie v priebehu času umožňuje výber optimálneho liečebného prístupu, ktorý umožňuje čiastočné alebo úplné vyriešenie prejavov:

Príznaky choroby majú takmer vždy spoločné vlastnosti s inými poraneniami miechy, čo komplikuje presnú a včasnú diagnostiku..

Krčka maternice

Prejavy tohto lokalizačného rebrovaného syndrómu sú zvyčajne chronické. Od typickej osteochondrózy sa bude líšiť v tom, že neexistuje charakteristický radikálový syndróm – bolesť pozdĺž nervových vlákien. Aj keď môžu byť v počiatočnom štádiu veľmi podobné:

Akútne prejavy sú častejšie u myozitídy, lokálneho zápalu malej bedrovej chrbtice..

pás

Aj keď je lokalizácia tohto ochorenia oveľa bežnejšia, pacienti s akútnou aj chronickou formou zriedka vyhľadávajú lekársku pomoc. Zvykli si na život s prejavmi, niekedy sa ich snažili len ľudovo vylúčiť:

 • Syndróm bolesti je zriedkavo významný a závažný iba pri výskyte akútnych príznakov.
 • Nepriaznivé pocity sú vždy lokalizované v postihnutom kĺbe, niekedy sa šíria mierne nižšie. Ale tvárový syndróm nie je charakterizovaný ožarovaním bolesti – lumbago pozdĺž dolnej časti chrbta alebo dolných končatín.
 • Syndróm bolesti má takmer vždy monotónnu a bolestivú povahu, ktorá sa zhoršuje pokusom o pohyb a tiež v neistej statickej polohe. V dôsledku toho pacienti často uvádzajú dôležité diagnostické informácie, ktoré zvyšujú dlhodobú bolesť v stoji.
 • V oboch prípadoch je tuhosť funkčná – to znamená, že nie je možné vykonať náhly pohyb, ale podarilo sa jej pomaly nakloniť alebo predĺžiť dolnú časť chrbta…

Je dôležité urobiť diferenciálnu diagnózu s medzistavcovou prietržou, ktorá môže tiež maskovať chorobu..

Primárnym cieľom pomoci pri každom variante ochorenia je potlačenie zápalového procesu v kĺbových tkanivách, ktorý eliminuje všetky príznaky. Prvý krok liečby sa preto môže uskutočňovať podľa nasledujúcich možností:

 1. Vo väčšine prípadov sa príznaky môžu zmierniť po priebehu nesteroidných protizápalových liekov (Diclofenac, Ketoprofen). Podávajú sa v kombinácii s krátkym priebehom injekcií, po ktorých pacientka užíva tablety niekoľko dní.
 2. V zriedkavých prípadoch sa kombinácia začína okamžite po perorálnom podaní. Zároveň sa kombinuje s lokálnym použitím protizápalových a teplo podporujúcich látok (gély a masti)…
 3. Otázka nevyhnutnosti blokády sa vyriešila v neustálej bolesti. Lokálne anestetikum sa injikuje do postihnutého kĺbu pomocou hormónu (hydrokortizón alebo Diprospan) pomocou dlhej ihly…

Zároveň sa vykonávajú stabilizačné postupy – pacient musí na chvíľu nosiť nastaviteľný korzet. Odstráni časť nákladu z postihnutého kĺbu, čo umožní úplné zotavenie.

rehabilitácia

Po prerušení patologických zápalových mechanizmov sa začne prevencia ich opätovného vývoja. Na tento účel sa používajú rôzne metódy fyzioterapie, ktoré čiastočne alebo úplne obnovujú pohyblivosť tváre:

 • Spočiatku sa používajú miernejšie postupy, ktoré nemajú výrazný reflexný účinok. Preto sa pacientom podáva elektroforéza alebo fonoforéza s novokainom a vápnikom, laserom alebo magnetom..
 • Paralelne s tým sa začínajú triedy terapeutickej gymnastiky a mal by sa dodržiavať princíp postupného cvičenia..
 • Postupne sa môžete prepnúť na metódy, ktoré majú stimulačný účinok na vaše chrbtové svaly. Parafín a ozokerit, induktotermia, elektromyostimulačné opatrenia v oblasti paravertebrálnej..
 • Posledná masáž sa zavádza do rehabilitačného programu, pretože jej včasné vymenovanie prispieva k rozvoju reflexnej bolesti. Preto sú jeho rôzne schopnosti zobrazené iba vtedy, keď sú správne pripravené na chrbtové svaly.

Po Move & Flex sa odporúča nosiť mäkký obväz alebo golier, ale nevyžaduje sa. Aby ste sa vyhli relapsom, mali by ste ich nosiť ešte najmenej pred nadchádzajúcimi atypickými cvičeniami.

Leave a Reply