Nasadnite si na kolená, čo to je

Kolenný kĺb

Keď sa na ľudskom tele objavia cudzie útvary, znepokojuje ho to jeho stav Move & Flex. Takzvané hrbole sa často stávajú dôvodom na vážne obavy. Môžu byť detekované na rôznych miestach, vrátane oblasti kolenného kĺbu. Vzhľadom na vysoký výskyt onkologických chorôb sú tieto problémy prvé, na ktoré sa treba zamerať. Existuje však mnoho ďalších dôvodov, prečo sa vyskytujú hrbole.

Kolenný kĺb je dôležitou súčasťou muskuloskeletálneho systému. Toto je hlavná záťaž v našich každodenných činnostiach. Preto samotné artikulácia aj periartikulárne tkanivo prechádzajú rôznymi zmenami: zápalové, degeneratívne-dystrofické, traumatické a nádorové. Práve tieto mechanizmy sú umiestnené vo vývoji kužeľov v oblasti kolena.

Keď na ceste uvidíte nejaké stvorenie, ktoré ste predtým nemali, nemusíte hneď panikáriť. Mali by ste sa poradiť so svojím lekárom, pretože iba on vám môže povedať príčinu šišky. Podobný problém má multifaktoriálny charakter a môžu byť príčinou tieto podmienky:

Šišky môžu ovplyvniť mladých ľudí a starších vedúcich sedavý spôsob života a atlétov. Spektrum patológie je dosť široké, čo sťažuje pochopenie problému sami. Aj keď máme dostatok vedomostí, môžeme predvídať iba určité okamihy vývoja choroby. Často je však dôležité uvedomiť si dôležitosť včasnej lekárskej starostlivosti, pretože účinnosť liečby závisí..

Rany na kolenných kĺboch ​​môžu byť spôsobené rôznymi chorobami miestnej alebo všeobecnej povahy, pričom každá z nich má špecifickú povahu..

Dokonca aj príznak, ako je koleno rana má svoje vlastné vlastnosti. A ich identifikácia vám pomôže urobiť správny predpoklad, ktorý je ďalej podporovaný ďalšími diagnostickými metódami. Takáto patologická formácia má zvyčajne nasledujúce charakteristiky:

 1. Veľkosť: od hrachu po orech a ďalšie.
 2. Lokalizácia: predný, zadný alebo bočný kolenný kĺb.
 3. Konzistencia: mäkká (elastická) alebo hustá (kamenitá).
 4. Pohyblivosť: pomerne voľná (hrudka nie je zložená do okolitých tkanív) alebo veľmi obmedzená.
 5. Okraje: jasné alebo rozmazané.
 6. Okolité tkanivá: zmena farby, zhrubnutie, opuchnuté lymfatické uzliny atď…
 7. Modrenie je bolestivé alebo nepríjemné.

Toto však nie je jediný symptóm špecifický pre pacienta. Klinický obraz sa spravidla skladá z niekoľkých znakov, ktorých rozpoznanie poskytuje holistický obraz choroby.

Kolenný kĺb je obklopený dobre vyvinutými svalmi, ktoré sa pripevňujú k stehnu a holennej kosti pomocou šliach. A tam, kde je zvýšené trenie, existujú špeciálne synoviálne vaky (bursa). Ich zápal môže byť sprevádzaný objavením sa kužeľov..

Najbežnejšia je burzitída v štvorhlavej femorálnej šľache: nad, pred alebo pod humerom. Druhá možnosť je najbežnejšia. V tomto prípade sa po patelle objavia miestne príznaky zápalu:

 • Obmedzený opuch.
 • bolesť.
 • Začervenanie kože.
 • Lokálne zvýšenie teploty.

Spočiatku je kužeľ malý, ale zvyšuje sa, keď sa exsudát hromadí v burze. Je na dotyk mäkký, má jasný obrys a neprilne k okolitému tkanivu. Pohyby kolien môžu byť bolestivé. Ak sa pozoruje hnisavý zápal, u pacienta sa zhorší celkový stav: horúčka, nevoľnosť, slabosť..

Burzitída je bežné zranenie kolena, ktoré často postihuje aktívnych športových nadšencov..

Pekár cysty

Ak sa v opiátnej fosílii zistí opuch, stojí za zváženie stav, ako je napríklad Bakerova cysta. Je to predĺženie zadnej kapsy kĺbovej kapsuly, podobné výčnelku prietrže a naplnené synoviálnou tekutinou. Pacienti s Bakerovými cystami môžu podať tieto sťažnosti:

Takáto hrudka môže pod tlakom zmiznúť, keď sa tekutina vracia do dutiny kĺbu a pri ohýbaní je úplne neviditeľná. Veľký výčnelok môže stlačiť okolité tkanivá, najmä krvné cievy a nervy. To spôsobuje bolesť, necitlivosť a slabosť lýtkových svalov. Navyše u jedincov s Bakerovými cystami existuje zvýšené riziko trombózy a tromboflebitidy..

Je dobre známe, že po podliatine sa môže objaviť modrina na kolene. V tomto prípade dôjde k poškodeniu mäkkých tkanív s príslušnými príznakmi. Takéto zranenie sa považuje za mierne, niekedy však sprevádzané zlomeninami patelly a iných kostí. Krvné cievy sú sprevádzané nasledujúcimi prejavmi:

 • Bolesť ihneď po zranení.
 • Opuch periartikulárneho tkaniva.
 • Modriny, modriny, škrabance.

V prípade nekomplikovaných modrín je narušená funkcia kĺbov. Existujú prípady hemartrózy, hromadenie krvi v kĺbovej dutine. Kolenný kĺb sa potom zväčší a jeho pohyby sa značne obmedzia.

Poškodenie kolena nie je také neškodné, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad.

Zhubné nádory sa väčšina pacientov bojí, že uvidia na kolenách zhluky. Je to úplne opodstatnené, pretože takáto lokalizácia je obľúbená medzi osteogénnymi sarkómami. V takom prípade sa vyskytnú tieto príznaky:

 • Ťažká bolesť kolena.
 • Spoločná zmluva.
 • Opuch na prednej strane chodidla.

Nádor sa rýchlo šíri do susedných tkanív a spôsobuje metastázy do mozgu a pľúc. Lekár sa však musí vyrovnať aj s benígnymi formáciami: lipómy, angiomy, aterómy, hygrómy. Sprevádzajú ich susediace oblasti, sú pohyblivé, majú mäkkú elastickú konzistenciu, sú bezbolestné.

Schlatterova choroba

Niektorí dospievajúci zaoberajúci sa športom si môžu všimnúť bolesť kolena, najmä počas flexie alebo ťažkého predlžovania. Vyskytujú sa pri zaťažení a pretrvávajú niekoľko mesiacov a potom klesajú a miznú. Spolu s opuchom hornej časti nohy dochádza k opuchu bez známok zápalu, ktorý sa nakoniec stáva hustým.

Takéto zmeny súvisia so zaťažením šliach svalu štvorhlavého svalu v mieste nezrelého prichytenia tuberkulózy holennej kosti. Podobný stav sa nazýva Schlatterova choroba, ktorá sa týka osteochondropatie..

Rany v oblasti kolena sú necitlivé na Schlatterovu chorobu a nespôsobujú nepohodlie.

Vaskulárna patológia

Rana na kolená môže byť príznakom vaskulárneho ochorenia. Najčastejšie hovoríme o kŕčových žilách, keď sú rozšírené žily hornej lýtka. Potom si môžete všimnúť mäkký cyanotický uzol, ktorý sa znižuje s tlakom. Ak sa vyskytne bolesť, môže dôjsť k podozreniu na tromboflebitídu. Existujú tiež príznaky narušeného krvného obehu:

 • Opuch nôh a chodidiel.
 • Pocit ťažkosti v nohách.
 • Cyanotický tón pleti.
 • Trofické javy (vypadávanie vlasov, suchosť, kazy).

Existuje niekoľko prípadov arteriálnej aneuryzmy. Potom výstupok pulzuje, je mäkký a bezbolestný. Ako viete, akékoľvek vaskulárne poškodenie predstavuje riziko krvácania, takže títo pacienti musia byť zvlášť opatrní v každodennom živote a pri cvičení.

osteoartritída

Ak sú na bokoch hrbolčekov, bude s najväčšou pravdepodobnosťou diagnostikovaná osteoartritída. Je to degeneratívne-dystrofické ochorenie, ktoré ovplyvňuje kĺbovú chrupavku, podkladovú kosť, väzivo, šľachy a dokonca aj svaly. Toto ochorenie sa vyznačuje pomalým, ale stálym pokrokom..

Šišky na bokoch kolenného kĺbu s artrózou nie sú ničím iným ako osteofytmi alebo rastom kostí v holennej žľaze predkolenia spôsobeným nadmerným tlakom. Okrem toho budú prítomné nasledujúce príznaky:

 • Bolesť v pohybe (začiatok) a pri zaťažení (mechanická).
 • Únava a stuhnutosť kolien.
 • Praskanie a krepitus v kĺbe.
 • Obmedzenie pohybu.
 • Priehyb kolena.

Osteoartritída vedie k zníženiu fyzickej aktivity pacienta a funkčnej schopnosti. Choroba sa stáva prekážkou každodenných a profesionálnych aktivít.

Dna môže v periartikulárnej oblasti tvoriť malé uzliny. Sú to subkutánne urátové kryštály kyseliny močovej. Základom tejto patológie je narušenie metabolizmu purínov.

Dna sa vyskytuje vo forme akútnej artritídy prvého prsta. Metatarsofalangálny kĺb sa sfarbí na červeno, objem sa zvyšuje a pokožka nad ňou je na dotyk horúca. A postupom času choroba poškodzuje ďalšie kĺby a nadobúda charakter chronickej polyartritídy. Okrem toho sa vyvinie močová nefropatia (urolitiáza) v dôsledku hromadenia solí kyseliny močovej v obličkách…

diagnostika

Ďalšie diagnostické nástroje vám pomôžu zistiť príčinu zranenia kolena. Schvália pôvodný návrh lekára a zamerajú sa na lekársku opravu. Používajú sa inštrumentálne a laboratórne metódy analýzy vrátane nasledujúcich postupov:

 1. lúč.
 2. Sonografia (ultrazvuk).
 3. Zobrazovanie magnetickou rezonanciou.
 4. Počítačová tomografia.
 5. Biochemická analýza krvi (miera zápalu, koagulogram, nádorové markery, kyselina močová atď.).

Ak máte ranu v kolennom kĺbe, nemali by ste strácať čas – mali by ste okamžite navštíviť svojho lekára. Iba dôkladné vyšetrenie môže vyvrátiť obavy pacienta a potvrdiť návrhy lekára. Včasná liečba bude kľúčom k úspešnej liečbe.

Dobrý deň, bol som v športe, asi pred piatimi rokmi som bol zranený pri skákaní na lyžiach, lyžovaní, lekári diagnostikovali poškodenie väzov a nasledujúci rok som potichu jazdil. Asi pred tromi mesiacmi, keď si vzal činku na svoje plecia, všimol si pod bielym klobúkom koleno zhluk, ktorý zmizne, keď sa kolenný kĺb nezruší. Žiadna bolesť, len pocit zobáka (bezbolestne) as akýmikoľvek drepmi. Lekári tvrdia, že sa jednoducho nehanbí, ale tak tomu nebolo. Žriebä je mäkké, po stlačení zmizne. Po skoku je na cestách mierne nepohodlie, nie však smotanové, bežecké, volejbalové, lyžovanie, telocvičňa, všetko je v rovnakom režime. Možno vám niekto poradí, röntgenové lúče a ďalšie analýzy ešte neboli vykonané.

Ahoj! Röntgenové žiarenie, ultrazvuk a MRI sa používajú na diagnostikovanie ochorení kolena, väziva a mäkkých tkanív. Potrebnú metódu vyberie traumatológ po vyšetrení.

Ahoj! Prosím, povedzte mi, pred rokom sa po patelle objavila rana. Šiel k traumatológovi, chirurgovi, onkológovi, mal vyšetrenie MRI, CT, ultrazvukové vyšetrenie, röntgen, ale nikde nebol videný. Čo to môže byť? Všetci lekári píšu iné veci! Vopred ďakujem!

Ahoj! Nemám vzdelanie, nemôžem povedať, že je.

Leave a Reply