Čo a prečo nie jesť na prevenciu kĺbov, vylúčených výrobkov, zoznamu zakázaných potravín,

Top 12 zakázaných potravín: Čo robiť, aby ste zabránili bolesti kĺbov

Bolesť kĺbov je častým príznakom u pokročilých aj mladých pacientov. Existuje tendencia k opakovaniu porúch pohybového aparátu. Lekári sa domnievajú, že tento jav je spôsobený najmä stravovacím návykom moderných obyvateľov.

Je dôležité mať na pamäti, že článok poskytuje informácie o bolesti kĺbov, ktorá nesúvisí s infekčnými chorobami a zraneniami..

Aké potraviny odmietnuť z dôvodu nepohodlia kĺbov

Nezabudnite na zoznam, ktorý by nemal poškodiť vaše kĺby. Nezákonné požívanie potravín prispieva k zhoršovaniu bolesti. To môže viesť k depresii, ku všeobecnému zhoršeniu psychického stavu pacienta..

Je dôležité určiť mechanizmus, ktorým výrobky ovplyvňujú bolesť jablčného muštu. Ako príklad uveďme prípad bolesti kĺbov, artritídy. V prípade zápalových udalostí v kostných kĺboch ​​je predpísaná špeciálna strava.

Mnoho známych potravín by sa malo zo stravy úplne vylúčiť:

 • mastné mäso;
 • Potraviny v konzervách;
 • alkoholu
 • zásaditý nápoj;
 • veľké množstvo cukru;
 • biely chlieb;
 • mlieko z kôz, kráv, oviec;
 • tvrdý syr (s vysokým obsahom vápnika, ktorý vedie k vyššiemu pH);
 • kyslá smotana;
 • maslo;
 • šťaveľa;
 • káva a silný čaj.

Cukry a sladidlá

Cukor a sladidlá nie sú považované za látky spôsobujúce artritídu, ale ich použitie zhoršuje stav pacientov.

Fyziológovia tvrdia, že zneužívanie týchto produktov vylučuje vápnik a spôsobuje krehkosť kĺbov. V dôsledku nedostatku mikronutrientov spôsobuje osteomalacia (zmäkčenie kostného tkaniva) početné poruchy pohybového aparátu. Neodporúča sa jesť potraviny s vysokým obsahom cukru a jeho náhrad pri artritíde.

Na druhej strane odborníci na výživu tvrdia, že v nízkych dávkach môže cukor kontrolovať vývoj porúch pohybového ústrojenstva. Jeho použitie v potrave pomáha chrániť kĺby pred vyvíjajúcimi sa bolesťami. Pôsobenie je nepriamo ovplyvnené zápalovými procesmi a nervovými zakončeniami.

Pre priemerného človeka je odporúčaný denný príjem cukru pri bolesti kĺbov 4-6 čajových lyžičiek.

Nočný tieň

Otázka vplyvu nočnej holene na vývoj bolesti kĺbov nebola úplne preskúmaná. Zelenina v tejto skupine by sa nemala používať na artritídu a iné bolesti kĺbov.

Medzi najznámejších predstaviteľov:

 • baklažán;
 • paradajka
 • zemiaky
 • papriky;
 • zvonica.

Patofyziologický mechanizmus v týchto produktoch zahŕňa vysoké hladiny proteínov. Počas biochemických transformácií sa pozorujú zvýšené koncentrácie amoniak a kyselina močová. Negatívne ovplyvňujú citlivosť kĺbov a vyvolávajú zvýšenú bolesť.

mäso

Po jedle s vysokým obsahom tukov si pacienti často všimnú zvýšenú bolesť kĺbov. Dôvodom je skutočnosť, že vysoký živočíšny tuk má negatívny vplyv na priebeh zápalových udalostí v pohybovom aparáte. Výsledkom je, že diéty na ochorenia kĺbov úplne odstraňujú mastné potraviny a mäso.

Aminokyseliny sú stále potrebné pre normálny proces regenerácie. Preto je dôležité doplniť dennú stravu o bielkoviny (115 – 120 gramov) v mäsovej odrode. Jedzte varené kuracie, králičie mäso.

alkohol

Každá tabuľka stravovania zahŕňa odstránenie alkoholu. Systémové choroby, ktoré zvyšujú citlivosť kĺbov, tiež vyžadujú úplné odmietnutie alkoholu.

Predpokladá sa, že pitím alkoholu sa uvoľňuje adrenalín a dopamín.. Tieto látky zhoršujú ochorenie, vyvolávajú zápalový a bolestivý syndróm.

mlieko

Otázka, či je možné konzumovať mliečne výrobky z dôvodu bolesti kĺbov, je sporná. Sú bohaté na vápnik, ktorý je potrebný na zvýšenie kostnej hmoty. Na druhej strane sa predpokladá, že odstredené mlieko a fermentované mliečne výrobky spôsobujú zvýšený zápal.

Pri reumatoidnej artritíde sa uprednostňujú nízkotučné mliečne výrobky (0 – 1,5%).. Pretože hlavnou kontraindikáciou konzumácie mliečnych výrobkov je ich obsah tuku.

kukurica

Cereálna vláknina je nevyhnutná pre normálne fungovanie tráviaceho traktu.

Pre bolesti kĺbov:

 • čerstvý pšeničný chlieb;
 • pečenie masla;
 • koláče a pečivo;
 • placky;
 • fritézy;
 • koláče.

Dôvodom je obrovské množstvo uhľohydrátov, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú priebeh zápalu kĺbov.

Konzervačné látky a vône

Z dôvodu bolesti kĺbov sú prísne zakázané potraviny obsahujúce konzervačné látky a príchute..

Zakázaná zoznam zahŕňa:

 • konzervované mäso a ryby;
 • uhorky, údené mäso, uhorky;
 • korenie (horké a korenie, chren, koriander);
 • majonézy;
 • klobása.

Dôvod zakázania artritídy pre tieto výrobky – vysoká koncentrácia purínových končatín, provokatívne zhluky kryštálov kyseliny močovej v kĺboch. Zvýšené hladiny zvyšujú zápal a bolesť.

Srvátkový proteín

Endokrinológovia a odborníci na výživu tvrdia, že srvátkový proteín sa používa iba u mladých ľudí a športovcov. V iných prípadoch sa odporúča, aby potravinové doplnky boli nahradené vysoko stráviteľnými proteínmi bohatými na orechy a strukoviny. Bolesť kĺbov je úplne bez srvátkového proteínu.

Výrobok obsahuje početné puríny, ktoré podporujú progresiu dny..

Ochorenie sa prejavuje ako zápal a bolesť v malých kĺboch ​​rúk a nôh. Postupne sa začleňujú ďalšie kĺby (členok, bedra, plece)..

Kukuričný olej

Kukuričný olej je jedným z potravín, ktoré spôsobujú bolesť kĺbov.. Zloženie to kategoricky znemožňuje. Obsahuje látky, ktoré podporujú uvoľňovanie zápalových mediátorov. V tejto situácii sa odporúča, aby bol výhodný ľanový olej s vysokým obsahom polynenasýtených omega-3 kyselín..

Rafinovaná soľ

Stolová soľ sa vzťahuje na výrobky, ktoré zároveň majú veľké výhody a poškodzujú. Je obzvlášť dôležité používať ho, ale v malom množstve. Pozitívnymi aspektmi sú stopové prvky a saturácia minerálov. Sú nevyhnutné na normálnu regeneráciu pohybového ústrojenstva.

Budete tiež mať záujem o informácie o najužitočnejších potravinách, ktoré pomáhajú posilňovať kosti, šľachy, väzy a kĺby. Viac informácií tu.

Ak užijete viac ako 10 gramov soli denne, existuje zvýšená pravdepodobnosť hypertenzie a opuchu v zapálených kĺboch…

Citrusové plody

Citrusové plody by sa nemali jesť s artritídou a bolesťou kĺbov. Je to spôsobené dráždivými účinkami gastrointestinálnych stien pomarančov a citrónov. Odborníci na výživu odporúčajú piť čerstvo vylisované šťavy vrátane pomarančov pre tých, ktorí trpia bolesťami kĺbov (po jedle a do 200 ml / deň).

Prečo nepiť čaj a kávu, ak vaše kĺby bolia?

Odporúčajú piť zelený čaj, aby sa zabránilo bolesti kĺbov. Tento produkt je bohatý na triesloviny a antioxidanty, ktoré pomáhajú znižovať produkciu zápalových mediátorov.

Na druhú stranu, čierna káva a silný čaj sú prísne zakázané. Je spojená s vzrušujúcimi účinkami sympatického nervového systému. Jeho účinky sú vazospazmus a narušená mikrocirkulácia. Pri pití kávy a čierneho čaju majú pacienti bolesti kĺbov.

Zrátané a podčiarknuté: Aké potraviny spôsobujú bolesť

 1. Neužívajte viac ako 5 čajových lyžičiek denne na bolesť kĺbov.
 2. Odstráňte nočné jedlo z vašej stravy.
 3. Nahraďte chudé mäso vareným kuracím mäsom alebo králikom.
 4. Alkohol by sa nemal používať na bolesti kĺbov..
 5. Používanie mliečnych výrobkov s obsahom tuku 0 – 1,5%.
 6. Chlieb a koláč nie je možné jesť. Zdrojom vlákniny by malo byť zrno (pšenica, pohánka, ryža)..
 7. Slnečnicu a maslo nahraďte ľanom.
 8. Žiadne konzervačné látky alebo látky na zlepšenie chuti.
 9. Citrusové plody sú prísne zakázané. Povolené je až 200 ml čerstvo vylisovanej pomarančovej šťavy.
 10. Vzdajte kávu a čierny čaj. Preferujte zelený alebo bylinný čaj.

Užitočné video

Video propaguje myšlienku uloženia Friends Move & Flex. Toto je vaša vlastná skúsenosť s MOVE & Flexion s poruchami pohybového ústrojenstva. Poskytuje výživové poradenstvo: podrobnosti o tom, čo poškodzujú kĺby v potravinách.

Leave a Reply