Čo robiť s akútnou bolesťou dolnej časti chrbta

Akútna bolesť dolnej časti chrbta: príčiny, prvá pomoc, diagnostika, liečba

U ľudí sa akútna bolesť dolnej časti chrbta nazýva „bolesť chrbta“. V medicíne sa výraz „lumbago“ používa na označenie tohto fenoménu. Patológia by sa mala odlišovať od lumbalgie, ktorá sa vyznačuje pretrvávajúcou bolesťou dolnej časti chrbta (BNES). Akútna bolesť dolnej časti chrbta až tri týždne..

Lumbago sa najčastejšie vyskytuje u ľudí s degeneratívnymi zmenami v lumbosakrálnej chrbtici. Nástup bolesti môže tiež viesť k zraneniam, tvrdej fyzickej práci, podchladeniu. Oveľa menej sa lumbago vyvíja na pozadí závažných ochorení vnútorných orgánov.

Nazýva sa akútna bolesť dolnej časti chrbta, siahajúca až po nohu ischias. Patológia je výsledkom kompresie alebo zápalu koreňov chrbtice, ktoré sa podieľajú na tvorbe sedacieho nervu. V niektorých zdrojoch sa ischias nazýva lumbosakrálna radikulitída..

Špecifická a nešpecifická bolesť

Je dôležité to vedieť! Šokovaní lekári: „Účinný a cenovo dostupný prostriedok proti bolesti kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Podľa štatistík lekári nezistili u 85% pacientov s bedrovou chorobou žiadne závažné ochorenie. V tomto prípade hovoríme o tzv. Nešpecifických BNES. Vyvíjajú sa s ohľadom na lumbosakrálnu osteochondrózu a vyznačujú sa muskuloskeletálnou bolesťou. Medzinárodná klasifikácia chorôb (ICD-10) identifikuje patológiu ako M54.5.

Príčiny akútnej špecifickej bolesti dolnej časti chrbta sú malignity, choroby vnútorných orgánov, poškodenie centrálneho nervového systému, zápalové ochorenia alebo poranenia miechy…

Príznaky naznačujúce špecifický SNF:

 • nástup bolesti u detí do 15 rokov alebo nad 50 rokov;
 • nemechanická povaha bolesti (nedostatok úľavy pri odpočinku alebo zmene polohy tela);
 • postupné zvyšovanie bolesti v priebehu času;
 • sprevádzané zvýšením telesnej teploty;
 • chudnutie bez príčiny;
 • ráno stuhnutosť;
 • poškodenie močenia;
 • bývalá rakovina;
 • prítomnosť patologických zmien v krvi alebo moči;
 • príznaky poranenia miechy (neha, ochrnutie svalov alebo ochrnutie).

Špecifické SNP zvyčajne naznačujú infekčné, reumatické, onkologické, vaskulárne, hematologické choroby, ktoré sa môžu vyskytnúť pri ochoreniach vnútorných orgánov (žalúdok, pankreas) alebo genitourinárneho systému (obličky). U starších ľudí môže špecifická bolesť naznačovať rozvoj osteoporózy.

Špecifický TNF spôsobuje lumbago iba v 8 – 10% prípadov. Zriedkavejšie (3-5%) bolesť a chrbát sa objavujú v pozadí kompresívnej radikulopatie, ktorá má brnenie a poškodené korene lumbosakrálnych nervov…

Druhy bolesti

V závislosti od mechanizmu vývoja sa rozlišujú nociceptívne, neuropatické a psychogénne bolesti chrbta. Prvé sú spôsobené podráždením nociceptorov, ktoré sú citlivými nervovými zakončeniami v určitých častiach chrbtice a niektorých vnútorných orgánoch…

Druhy nociceptívnej bolesti:

 • miestna. Zvyčajne má rozptýlenú, bolestivú povahu. Je lokalizovaná priamo na chrbticu. Intenzita bolesti sa mení v závislosti od polohy ľudského tela;
 • odráža. Nemá jasnú lokalizáciu a nezmenšuje sa, keď sa zmení poloha tela. Vyskytuje sa pri ochoreniach vnútorných orgánov (žalúdok, obličky, pankreas)..

Tabuľka 1. Lokalizácia oznamovateľov a príčiny ich podráždenia

lokalizácia

Príčina bolesti

V perioste stavcov V dôsledku vývoja alebo poškodenia spondylózy v perioste v dôsledku zranenia Vonkajšia tretina vláknitého kruhu medzistavcových platničiek Osifikácia vláknitého prstenca v pozadí osteochondrózy, jej lézia výčnelkami alebo kýlami Dura Podráždenie receptorov ochranného obalu v dôsledku traumy, preťaženia nádoru alebo zúženia chrbtice Fazetové kĺby Výskyt dysfunkcie alebo spondyloartrózy miechových kĺbov Zadné pozdĺžne, žlté a medzistavcové väzy Poranenie pohybového ústrojenstva alebo šírenie zápalového procesu na medzistavcové kĺby Epidurálne tukové tkanivo Tvorba epidurálnych abscesov, hematómov, zhubných alebo benígnych nádorov Paravertebrálne svaly Únava alebo kŕče svalov spôsobené poruchou medzistavcových kĺbov Arteriálne a žilové steny Vaskulárna kompresia v spastických svaloch alebo deformovaných miechových stenách Bedrové svaly Bolestivé pocity sú dôsledkom myofasciálnych svalových syndrómov, ktoré sa vyvíjajú v dôsledku dlhodobého sedenia v nepohodlných polohách alebo častého stresu.. Vnútorné orgány Podráždenie nociceptorov v dôsledku rozvoja zápalového procesu v obličkách, pankrease a ďalších..

Neuropatická bolesť sa vyvíja v dôsledku lézií miechy alebo bedrového plexu (liečenie, zápaly, demyelinizačné choroby). Majú streleckú povahu a často vyžarujú do dolnej končatiny.

Príčiny psychiatrie sú hlavne stres, depresia, neuróza, hysterické poruchy, posttraumatický syndróm a vegetatívno-vaskulárna dystónia. Psychogénna bolesť môže mať rôznu povahu a intenzitu.

Jednostranná akútna bolesť dolnej časti chrbta, lokalizovaná vľavo alebo vpravo, je zvyčajne neuropatická a vykazuje neuralgiu, ischias alebo radikulopatiu…

Faktory, ktoré provokujú lumbago

Akútna bedrová bolesť sa najčastejšie vyskytuje na pozadí degeneratívne-dystrofického ochorenia chrbtice. Patologický proces zahŕňa najskôr medzistavcové platničky a rebrové kĺby, potom väzy, svaly, šľachy a fascie…

Bolestivé pocity spôsobené poruchami pohybového ústrojenstva majú zvyčajne mechanickú povahu. To znamená, že pri preťažení miechových štruktúr sa bolesti zosilnia..

Faktory, ktoré môžu spôsobiť akútnu bolesť dolnej časti chrbta:

 • podchladenie;
 • poranenia chrbta;
 • náhle pohyby vykonávané bez riadneho výcviku;
 • zdvíhanie ťažkých bremien;
 • dlhodobý pobyt v nepríjemnej polohe.

Pri zraneniach je začiatok bedrovej kosti zvyčajne spôsobený mechanickým poškodením miechových štruktúr. Dlhodobé sedenie v nepohodlnej polohe môže spôsobiť svalové kŕče alebo kompresiu nervov, čo môže mať za následok bolestivé pocity. Vzpieranie vyvoláva medzistavcové hernie disku, hypotermia spôsobuje neuralgiu alebo zápal nervov, ktoré tvoria sedací nerv.

Niektorí ľudia si sťažujú: ohýbam sa a nemôžem sa pretiahnuť kvôli akútnej bolesti dolnej časti chrbta. Podobný jav naznačuje lumbosakrálnu radikulitídu alebo herniáciu medzistavcových platničiek. Akútna bolesť dolnej časti chrbta sa vyskytuje pri nakláňaní dopredu alebo zdvíhaní závaží. Neskôr je zosilnená aktívnymi pohybmi nôh, kašľom, kýchaním, strečingom.

Príčiny akútnej bolesti dolnej časti chrbta

Bolesť chrbta nesúvisiaca s cvičením naznačuje zápalové ochorenia vnútorných orgánov, malignity alebo ich metastázy. Ale akútna bolesť dolnej časti chrbta, zhoršená pohybom, zvyčajne vykazuje ochorenie chrbtice, kompresiu koreňov miechy alebo poškodenie periférnych nervov…

Nie ste si istí, čo robiť s akútnou bolesťou dolnej časti chrbta a ako sa s ňou vyrovnať doma? Syndróm bolesti môžete zastaviť masťami a suchým teplom. Ale po úľave musíte navštíviť lekára. Po vyšetrení vás odborník diagnostikuje a predpíše liečbu.

Syndróm myofasciálnej bolesti

Príčinou rozvoja patológie je deformácia svalov spôsobená namáhavým cvičením, psycho-emocionálnymi poruchami, dlhým sedením alebo ležaním v rovnakej polohe. Bolestivé pocity sú výsledkom podráždenia svalových nociceptorov kyselinou mliečnou, cytokínmi, prostaglandínmi, biogénnymi amínmi, neurokinínmi atď…

Vývoj syndrómov myofasciálneho svalu nie je spojený s osteochondrózou.

Typické príznaky patológie:

 • nociceptívna povaha bolesti;
 • spastické kontrakcie chrbtových svalov;
 • obmedzenie rozsahu pohybu v chrbtici;
 • prítomnosť spúšťacích zón – tesnenie svalov pod tlakom spôsobujúce zvýšenú bolesť;
 • bolesť pri prehmatávaní paravertebrálnych bodov;
 • neprítomnosť neurologických príznakov.

Syndrómy myofasciálnej bolesti sú charakterizované bolestivou alebo akútnou akútnou bolesťou dolnej časti chrbta. Toto je umocnené predĺžením chrbtice otočením chrbta, dlhej polohy a polohy ležania. Predĺžené svalové napätie môže spôsobiť reflexné zakrivenie chrbtice a následné degeneratívne-dystrofické zmeny.

Syndrómy myofasciálnej bolesti sa môžu vyskytnúť pri akútnej aj chronickej bolesti..

Syndróm svalovej tonickej bolesti

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Len nezabudnite aplikovať raz denne..

Najčastejšie sa vyvíja v dôsledku podráždenia nociceptorov v oblasti kĺbov stavcov. Menej často bolesť spôsobuje dura mater, prípady koreňov miechy, zadných alebo predných pozdĺžnych väzov. Syndróm bolesti svalového tonusu je najbežnejší v pozadí osteochondrózy alebo spondyloartrózy chrbtice..

Bolesť chrbta spôsobuje reflexné svalové kŕče. V budúcnosti sa samotné kŕčové svaly stanú zdrojom bolesti. To má za následok zníženú pohyblivosť dolnej časti chrbta..

Syndróm svalového tonusu možno rozlíšiť jednou charakteristikou. U ľudí s touto patológiou je akútna bolesť dolnej časti chrbta v bedrovej oblasti znížená, keď sú ohnuté dolné končatiny.

Kompresívna radikulopatia

Vyplýva to z poškodenia jedného alebo viacerých koreňov miechy. Vyskytuje sa pri streľbe alebo pálení bolesti chrbta. Citlivosť pacienta je narušená a parestézia sa vyskytuje v oblasti inervovanej postihnutým koreňom. Menej často je človek narušený motorickými poruchami.

Príčiny radiálnej bolesti:

 • stlačenie nervového koreňa v dôsledku akútneho vyčnievania disku do centrálneho miechového kanála;
 • degeneratívne zmeny v chrbtici (spondylóza, spondyloartróza, makulárna hypertrofia, spondylolistéza);
 • akútna herniácia medzistavcových platničiek (látky opúšťajúce želatínové jadro spôsobujú aseptický zápal, opuchy a ischémiu koreňov stavcov).

Syndróm bolesti s kompresnou radikulopatiou je zvyčajne zmiešaný. Patria sem príznaky nociceptívnej a neuropatickej bolesti. Dôvodom je skutočnosť, že syndróm reflexnej muskuloskeletálnej bolesti sa takmer vždy vyvíja v pozadí radikulopatie.

Keď je miecha poškodená, lekári identifikujú pozitívny Lasegov príznak u jednotlivca. Dolné končatiny by sa nemali zdvíhať o viac ako 30 – 50 stupňov.

Piata bedrová (L5) alebo prvá sakrálna (S1) miecha najčastejšie postihnutá patológiou..

Choroby vnútorných orgánov

Podľa štatistík, ochorenie obličiek spôsobuje akútnu bolesť dolnej časti chrbta v 6% prípadov. Menej často je bolesť chrbta spôsobená patológiou pankreasu, pečene, žalúdka, dvanástnika alebo panvových orgánov…

Príznaky naznačujúce poškodenie vnútorných orgánov:

 • zvýšenie telesnej teploty;
 • zimnica, potenie, celková slabosť a apatia;
 • nevoľnosť, zvracanie, strata chuti do jedla;
 • výkyvy krvného tlaku;
 • výskyt opuchov na tele;
 • poškodenie močenia;
 • chýba vzťah medzi intenzitou bolesti a postavením tela.

Bilaterálna bolesť chrbta je najbežnejšia pri pyelonefritíde a glomerulonefritíde, zápalovom ochorení obličiek. Zvyčajne sú hlúpe, matné.

Akútna bolesť v dolnej časti chrbta alebo vľavo je zvyčajne príznakom kolickej obličky. Vyžaruje pozdĺž močovodu do vonkajších genitálií a vnútorného stehna.

Pankreatitída (zápal podžalúdkovej žľazy) je opísaná ako bolesť v bedrovej oblasti výraznejšia na ľavej strane…

Akútna bolesť dolnej časti chrbta počas tehotenstva

Akútna bolesť dolnej časti chrbta u tehotných žien je zvyčajne spôsobená zvýšeným zaťažením miechy. Bolestivé pocity sa objavia najskôr po piatom mesiaci tehotenstva a vymiznú po narodení. Bolesť sa môže objaviť aj počas bojov Braxton Hicks..

Nie ste si istí, ako liečiť akútnu bolesť dolnej časti chrbta počas tehotenstva? Poraďte sa so svojím gynekológom. Povie vám, aký liek je možné použiť bez rizika poškodenia dieťaťa.

Čo potrebujete na určenie príčiny bedrovej

Prvá vec, ktorá má akútnu bolesť dolnej časti chrbta, je konzultácia s neurológom alebo stavcom. Skúsený lekár bude mať podozrenie na určitú formu patológie aj po rozhovore s pacientom a jeho vyšetrení. Na objasnenie diagnózy môže predpísať ďalšie testy a niekoľko testov.

Metódy, ktoré budete možno potrebovať na potvrdenie svojej diagnózy:

 • X-ray chrbtice. Informatívne pri diagnostike posledných štádií osteochondrózy. Na röntgenových snímkach vidíte zmeny vo vzdialenosti medzi stavcami a rastom osteofytov;
 • MRI chrbtica. Táto technika umožňuje odhaliť takmer všetky patologické zmeny stavcov, medzistavcových platničiek a kĺbov. Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie môže detegovať osteochondrózu a spondyloartrózu, a to aj v skorých štádiách;
 • myelografia. Podstatou štúdie je rádiografické vyšetrenie chrbtice. Tento spôsob umožňuje detekciu azbestu, nádorov, zúženia stavcov, kýly a pretrhnutých medzistavcových platničiek;
 • všeobecné klinické skúšky. Odhaľujú príznaky zápalového procesu v krvi alebo moči. Test je užitočný pri diagnostike obličiek, pankreasu a ďalších. choroby..

Pokúste sa vyhnúť akútnej bolesti dolnej časti chrbta doma. Ak sa cítite nepohodlne v chrbte, je lepšie okamžite vyhľadať lekára. Odborník určí príčinu lumbalgie a predpíše pre vás príslušnú liečbu..

Prvá pomoc pri akútnej bolesti chrbta

Čo robiť s náhlym nástupom lumbagu? Ako zmierniť bolesť a rýchlo sa cítiť lepšie? Ako a aký je najlepší spôsob, ako zmierniť akútnu bolesť dolnej časti chrbta doma?

Najprv by ste sa mali vzdať ťažkého cvičenia a dlhého sedenia v rovnakej polohe. V prvých dňoch choroby je najlepšie držať sa pri posteli. Posteľ by mala byť mierne tuhá. Keď sa budete cítiť lepšie, je veľmi užitočné udržiavať miernu fyzickú aktivitu. Pomáha to zlepšovať troficitu tkanív a zrýchľuje váš mobilný telefón.

Lieky skupiny NSAID pomáhajú znižovať akútnu bolesť dolných častí chrbta. Majú výrazný protizápalový účinok. Liečivá sa používajú vo forme mastí alebo tabliet..

Prípravky na úľavu od bolesti:

Na uvoľnenie svalového napätia a zlepšenie pohyblivosti miechy sa používajú centrálne pôsobiace svalové relaxanciá. Početné štúdie potvrdili ich účinnosť v boji proti akútnej bolesti chrbta. Najobľúbenejšie lieky v tejto skupine sú tolperison, baklofén a tizanidín..

Súčasné užívanie NSAID a relaxantov centrálneho svalstva je omnoho efektívnejšie ako samotné použitie jedného z týchto liekov.

Liečba akútnej bolesti

Terapeutická taktika lumbagu závisí od príčiny jej výskytu. Ak je bolesť spôsobená chorobami vnútorných orgánov, pacient je umiestnený do liečebnej, nefrologickej, gastroenterologickej, chirurgickej alebo inej jednotky. Tam bude pacient vyšetrený a ošetrený..

Ak bolesť dolnej časti chrbta nie je špecifická, daná osoba dostáva lieky a fyzioterapiu. Z nich má dobrý vplyv reflexológia, masáže a manuálna terapia. V prípade akútnej bolesti dolnej časti chrbta sú užitočné špeciálne cvičenia. Pomáhajú zlepšovať pohyblivosť chrbtice, zmierňujú svalové kŕče a spôsobujú, že sa človek cíti lepšie..

Súvisiace články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život …
 • Máte obavy z nepohodlia, drvenia a systémovej bolesti …
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí …
 • Ale podľa toho, že si tieto verše prečítate, vám veľmi nepomohli …

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že bolesť kĺbov je skutočne účinná! Prečítajte si viac >>>

Akútna bolesť dolnej časti chrbta: príčiny, prvá pomoc, diagnostika, liečba

U ľudí sa akútna bolesť dolnej časti chrbta nazýva „bolesť chrbta“. V medicíne sa výraz „lumbago“ používa na označenie tohto fenoménu. Patológia by sa mala odlišovať od lumbalgie, ktorá sa vyznačuje pretrvávajúcou bolesťou dolnej časti chrbta (BNES). Akútna bolesť dolnej časti chrbta až tri týždne..

Lumbago sa najčastejšie vyskytuje u ľudí s degeneratívnymi zmenami v lumbosakrálnej chrbtici. Nástup bolesti môže tiež viesť k zraneniam, tvrdej fyzickej práci, podchladeniu. Oveľa menej sa lumbago vyvíja na pozadí závažných ochorení vnútorných orgánov.

Nazýva sa akútna bolesť dolnej časti chrbta, siahajúca až po nohu ischias. Patológia je výsledkom kompresie alebo zápalu koreňov chrbtice, ktoré sa podieľajú na tvorbe sedacieho nervu. V niektorých zdrojoch sa ischias nazýva lumbosakrálna radikulitída..

Špecifická a nešpecifická bolesť

Je dôležité to vedieť! Šokovaní lekári: „Účinný a cenovo dostupný prostriedok proti bolesti kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Podľa štatistík lekári nezistili u 85% pacientov s bedrovou chorobou žiadne závažné ochorenie. V tomto prípade hovoríme o tzv. Nešpecifických BNES. Vyvíjajú sa s ohľadom na lumbosakrálnu osteochondrózu a vyznačujú sa muskuloskeletálnou bolesťou. Medzinárodná klasifikácia chorôb (ICD-10) identifikuje patológiu ako M54.5.

Príčiny akútnej špecifickej bolesti dolnej časti chrbta sú malignity, choroby vnútorných orgánov, poškodenie centrálneho nervového systému, zápalové ochorenia alebo poranenia miechy…

Príznaky naznačujúce špecifický SNF:

 • nástup bolesti u detí do 15 rokov alebo nad 50 rokov;
 • nemechanická povaha bolesti (nedostatok úľavy pri odpočinku alebo zmene polohy tela);
 • postupné zvyšovanie bolesti v priebehu času;
 • sprevádzané zvýšením telesnej teploty;
 • chudnutie bez príčiny;
 • ráno stuhnutosť;
 • poškodenie močenia;
 • bývalá rakovina;
 • prítomnosť patologických zmien v krvi alebo moči;
 • príznaky poranenia miechy (neha, ochrnutie svalov alebo ochrnutie).

Špecifické SNP zvyčajne naznačujú infekčné, reumatické, onkologické, vaskulárne, hematologické choroby, ktoré sa môžu vyskytnúť pri ochoreniach vnútorných orgánov (žalúdok, pankreas) alebo genitourinárneho systému (obličky). U starších ľudí môže špecifická bolesť naznačovať rozvoj osteoporózy.

Špecifický TNF spôsobuje lumbago iba v 8 – 10% prípadov. Zriedkavejšie (3-5%) bolesť a chrbát sa objavujú v pozadí kompresívnej radikulopatie, ktorá má brnenie a poškodené korene lumbosakrálnych nervov…

Druhy bolesti

V závislosti od mechanizmu vývoja sa rozlišujú nociceptívne, neuropatické a psychogénne bolesti chrbta. Prvé sú spôsobené podráždením nociceptorov, ktoré sú citlivými nervovými zakončeniami v určitých častiach chrbtice a niektorých vnútorných orgánoch…

Druhy nociceptívnej bolesti:

 • miestna. Zvyčajne má rozptýlenú, bolestivú povahu. Je lokalizovaná priamo na chrbticu. Intenzita bolesti sa mení v závislosti od polohy ľudského tela;
 • odráža. Nemá jasnú lokalizáciu a nezmenšuje sa, keď sa zmení poloha tela. Vyskytuje sa pri ochoreniach vnútorných orgánov (žalúdok, obličky, pankreas)..

Tabuľka 1. Lokalizácia oznamovateľov a príčiny ich podráždenia

lokalizácia

Príčina bolesti

V perioste stavcov V dôsledku vývoja alebo poškodenia spondylózy v perioste v dôsledku zranenia Vonkajšia tretina vláknitého kruhu medzistavcových platničiek Osifikácia vláknitého prstenca v pozadí osteochondrózy, jej lézia výčnelkami alebo kýlami Dura Podráždenie receptorov ochranného obalu v dôsledku traumy, preťaženia nádoru alebo zúženia chrbtice Fazetové kĺby Výskyt dysfunkcie alebo spondyloartrózy miechových kĺbov Zadné pozdĺžne, žlté a medzistavcové väzy Poranenie pohybového ústrojenstva alebo šírenie zápalového procesu na medzistavcové kĺby Epidurálne tukové tkanivo Tvorba epidurálnych abscesov, hematómov, zhubných alebo benígnych nádorov Paravertebrálne svaly Únava alebo kŕče svalov spôsobené poruchou medzistavcových kĺbov Arteriálne a žilové steny Vaskulárna kompresia v spastických svaloch alebo deformovaných miechových stenách Bedrové svaly Bolestivé pocity sú dôsledkom myofasciálnych svalových syndrómov, ktoré sa vyvíjajú v dôsledku dlhodobého sedenia v nepohodlných polohách alebo častého stresu.. Vnútorné orgány Podráždenie nociceptorov v dôsledku rozvoja zápalového procesu v obličkách, pankrease a ďalších..

Neuropatická bolesť sa vyvíja v dôsledku lézií miechy alebo bedrového plexu (liečenie, zápaly, demyelinizačné choroby). Majú streleckú povahu a často vyžarujú do dolnej končatiny.

Príčiny psychiatrie sú hlavne stres, depresia, neuróza, hysterické poruchy, posttraumatický syndróm a vegetatívno-vaskulárna dystónia. Psychogénna bolesť môže mať rôznu povahu a intenzitu.

Jednostranná akútna bolesť dolnej časti chrbta, lokalizovaná vľavo alebo vpravo, je zvyčajne neuropatická a vykazuje neuralgiu, ischias alebo radikulopatiu…

Faktory, ktoré provokujú lumbago

Akútna bedrová bolesť sa najčastejšie vyskytuje na pozadí degeneratívne-dystrofického ochorenia chrbtice. Patologický proces zahŕňa najskôr medzistavcové platničky a rebrové kĺby, potom väzy, svaly, šľachy a fascie…

Bolestivé pocity spôsobené poruchami pohybového ústrojenstva majú zvyčajne mechanickú povahu. To znamená, že pri preťažení miechových štruktúr sa bolesti zosilnia..

Faktory, ktoré môžu spôsobiť akútnu bolesť dolnej časti chrbta:

 • podchladenie;
 • poranenia chrbta;
 • náhle pohyby vykonávané bez riadneho výcviku;
 • zdvíhanie ťažkých bremien;
 • dlhodobý pobyt v nepríjemnej polohe.

Pri zraneniach je začiatok bedrovej kosti zvyčajne spôsobený mechanickým poškodením miechových štruktúr. Dlhodobé sedenie v nepohodlnej polohe môže spôsobiť svalové kŕče alebo kompresiu nervov, čo môže mať za následok bolestivé pocity. Vzpieranie vyvoláva medzistavcové hernie disku, hypotermia spôsobuje neuralgiu alebo zápal nervov, ktoré tvoria sedací nerv.

Niektorí ľudia si sťažujú: ohýbam sa a nemôžem sa pretiahnuť kvôli akútnej bolesti dolnej časti chrbta. Podobný jav naznačuje lumbosakrálnu radikulitídu alebo herniáciu medzistavcových platničiek. Akútna bolesť dolnej časti chrbta sa vyskytuje pri nakláňaní dopredu alebo zdvíhaní závaží. Neskôr je zosilnená aktívnymi pohybmi nôh, kašľom, kýchaním, strečingom.

Príčiny akútnej bolesti dolnej časti chrbta

Bolesť chrbta nesúvisiaca s cvičením naznačuje zápalové ochorenia vnútorných orgánov, malignity alebo ich metastázy. Ale akútna bolesť dolnej časti chrbta, zhoršená pohybom, zvyčajne vykazuje ochorenie chrbtice, kompresiu koreňov miechy alebo poškodenie periférnych nervov…

Nie ste si istí, čo robiť s akútnou bolesťou dolnej časti chrbta a ako sa s ňou vyrovnať doma? Syndróm bolesti môžete zastaviť masťami a suchým teplom. Ale po úľave musíte navštíviť lekára. Po vyšetrení vás odborník diagnostikuje a predpíše liečbu.

Syndróm myofasciálnej bolesti

Príčinou rozvoja patológie je deformácia svalov spôsobená namáhavým cvičením, psycho-emocionálnymi poruchami, dlhým sedením alebo ležaním v rovnakej polohe. Bolestivé pocity sú výsledkom podráždenia svalových nociceptorov kyselinou mliečnou, cytokínmi, prostaglandínmi, biogénnymi amínmi, neurokinínmi atď…

Vývoj syndrómov myofasciálneho svalu nie je spojený s osteochondrózou.

Typické príznaky patológie:

 • nociceptívna povaha bolesti;
 • spastické kontrakcie chrbtových svalov;
 • obmedzenie rozsahu pohybu v chrbtici;
 • prítomnosť spúšťacích zón – tesnenie svalov pod tlakom spôsobujúce zvýšenú bolesť;
 • bolesť pri prehmatávaní paravertebrálnych bodov;
 • neprítomnosť neurologických príznakov.

Syndrómy myofasciálnej bolesti sú charakterizované bolestivou alebo akútnou akútnou bolesťou dolnej časti chrbta. Toto je umocnené predĺžením chrbtice otočením chrbta, dlhej polohy a polohy ležania. Predĺžené svalové napätie môže spôsobiť reflexné zakrivenie chrbtice a následné degeneratívne-dystrofické zmeny.

Syndrómy myofasciálnej bolesti sa môžu vyskytnúť pri akútnej aj chronickej bolesti..

Syndróm svalovej tonickej bolesti

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Len nezabudnite aplikovať raz denne..

Najčastejšie sa vyvíja v dôsledku podráždenia nociceptorov v oblasti kĺbov stavcov. Menej často bolesť spôsobuje dura mater, prípady koreňov miechy, zadných alebo predných pozdĺžnych väzov. Syndróm bolesti svalového tonusu je najbežnejší v pozadí osteochondrózy alebo spondyloartrózy chrbtice..

Bolesť chrbta spôsobuje reflexné svalové kŕče. V budúcnosti sa samotné kŕčové svaly stanú zdrojom bolesti. To má za následok zníženú pohyblivosť dolnej časti chrbta..

Syndróm svalového tonusu možno rozlíšiť jednou charakteristikou. U ľudí s touto patológiou je akútna bolesť dolnej časti chrbta v bedrovej oblasti znížená, keď sú ohnuté dolné končatiny.

Kompresívna radikulopatia

Vyplýva to z poškodenia jedného alebo viacerých koreňov miechy. Vyskytuje sa pri streľbe alebo pálení bolesti chrbta. Citlivosť pacienta je narušená a parestézia sa vyskytuje v oblasti inervovanej postihnutým koreňom. Menej často je človek narušený motorickými poruchami.

Príčiny radiálnej bolesti:

 • stlačenie nervového koreňa v dôsledku akútneho vyčnievania disku do centrálneho miechového kanála;
 • degeneratívne zmeny v chrbtici (spondylóza, spondyloartróza, makulárna hypertrofia, spondylolistéza);
 • akútna herniácia medzistavcových platničiek (látky opúšťajúce želatínové jadro spôsobujú aseptický zápal, opuchy a ischémiu koreňov stavcov).

Syndróm bolesti s kompresnou radikulopatiou je zvyčajne zmiešaný. Patria sem príznaky nociceptívnej a neuropatickej bolesti. Dôvodom je skutočnosť, že syndróm reflexnej muskuloskeletálnej bolesti sa takmer vždy vyvíja v pozadí radikulopatie.

Keď je miecha poškodená, lekári identifikujú pozitívny Lasegov príznak u jednotlivca. Dolné končatiny by sa nemali zdvíhať o viac ako 30 – 50 stupňov.

Piata bedrová (L5) alebo prvá sakrálna (S1) miecha najčastejšie postihnutá patológiou..

Choroby vnútorných orgánov

Podľa štatistík, ochorenie obličiek spôsobuje akútnu bolesť dolnej časti chrbta v 6% prípadov. Menej často je bolesť chrbta spôsobená patológiou pankreasu, pečene, žalúdka, dvanástnika alebo panvových orgánov…

Príznaky naznačujúce poškodenie vnútorných orgánov:

 • zvýšenie telesnej teploty;
 • zimnica, potenie, celková slabosť a apatia;
 • nevoľnosť, zvracanie, strata chuti do jedla;
 • výkyvy krvného tlaku;
 • výskyt opuchov na tele;
 • poškodenie močenia;
 • chýba vzťah medzi intenzitou bolesti a postavením tela.

Bilaterálna bolesť chrbta je najbežnejšia pri pyelonefritíde a glomerulonefritíde, zápalovom ochorení obličiek. Zvyčajne sú hlúpe, matné.

Akútna bolesť v dolnej časti chrbta alebo vľavo je zvyčajne príznakom kolickej obličky. Vyžaruje pozdĺž močovodu do vonkajších genitálií a vnútorného stehna.

Pankreatitída (zápal podžalúdkovej žľazy) je opísaná ako bolesť v bedrovej oblasti výraznejšia na ľavej strane…

Akútna bolesť dolnej časti chrbta počas tehotenstva

Akútna bolesť dolnej časti chrbta u tehotných žien je zvyčajne spôsobená zvýšeným zaťažením miechy. Bolestivé pocity sa objavia najskôr po piatom mesiaci tehotenstva a vymiznú po narodení. Bolesť sa môže objaviť aj počas bojov Braxton Hicks..

Nie ste si istí, ako liečiť akútnu bolesť dolnej časti chrbta počas tehotenstva? Poraďte sa so svojím gynekológom. Povie vám, aký liek je možné použiť bez rizika poškodenia dieťaťa.

Čo potrebujete na určenie príčiny bedrovej

Prvá vec, ktorá má akútnu bolesť dolnej časti chrbta, je konzultácia s neurológom alebo stavcom. Skúsený lekár bude mať podozrenie na určitú formu patológie aj po rozhovore s pacientom a jeho vyšetrení. Na objasnenie diagnózy môže predpísať ďalšie testy a niekoľko testov.

Metódy, ktoré budete možno potrebovať na potvrdenie svojej diagnózy:

 • X-ray chrbtice. Informatívne pri diagnostike posledných štádií osteochondrózy. Na röntgenových snímkach vidíte zmeny vo vzdialenosti medzi stavcami a rastom osteofytov;
 • MRI chrbtica. Táto technika umožňuje odhaliť takmer všetky patologické zmeny stavcov, medzistavcových platničiek a kĺbov. Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie môže detegovať osteochondrózu a spondyloartrózu, a to aj v skorých štádiách;
 • myelografia. Podstatou štúdie je rádiografické vyšetrenie chrbtice. Tento spôsob umožňuje detekciu azbestu, nádorov, zúženia stavcov, kýly a pretrhnutých medzistavcových platničiek;
 • všeobecné klinické skúšky. Odhaľujú príznaky zápalového procesu v krvi alebo moči. Test je užitočný pri diagnostike obličiek, pankreasu a ďalších. choroby..

Pokúste sa vyhnúť akútnej bolesti dolnej časti chrbta doma. Ak sa cítite nepohodlne v chrbte, je lepšie okamžite vyhľadať lekára. Odborník určí príčinu lumbalgie a predpíše pre vás príslušnú liečbu..

Prvá pomoc pri akútnej bolesti chrbta

Čo robiť s náhlym nástupom lumbagu? Ako zmierniť bolesť a rýchlo sa cítiť lepšie? Ako a aký je najlepší spôsob, ako zmierniť akútnu bolesť dolnej časti chrbta doma?

Najprv by ste sa mali vzdať ťažkého cvičenia a dlhého sedenia v rovnakej polohe. V prvých dňoch choroby je najlepšie držať sa pri posteli. Posteľ by mala byť mierne tuhá. Keď sa budete cítiť lepšie, je veľmi užitočné udržiavať miernu fyzickú aktivitu. Pomáha to zlepšovať troficitu tkanív a zrýchľuje váš mobilný telefón.

Lieky skupiny NSAID pomáhajú znižovať akútnu bolesť dolných častí chrbta. Majú výrazný protizápalový účinok. Liečivá sa používajú vo forme mastí alebo tabliet..

Prípravky na úľavu od bolesti:

Na uvoľnenie svalového napätia a zlepšenie pohyblivosti miechy sa používajú centrálne pôsobiace svalové relaxanciá. Početné štúdie potvrdili ich účinnosť v boji proti akútnej bolesti chrbta. Najobľúbenejšie lieky v tejto skupine sú tolperison, baklofén a tizanidín..

Súčasné užívanie NSAID a relaxantov centrálneho svalstva je omnoho efektívnejšie ako samotné použitie jedného z týchto liekov.

Liečba akútnej bolesti

Terapeutická taktika lumbagu závisí od príčiny jej výskytu. Ak je bolesť spôsobená chorobami vnútorných orgánov, pacient je umiestnený do liečebnej, nefrologickej, gastroenterologickej, chirurgickej alebo inej jednotky. Tam bude pacient vyšetrený a ošetrený..

Ak bolesť dolnej časti chrbta nie je špecifická, daná osoba dostáva lieky a fyzioterapiu. Z nich má dobrý vplyv reflexológia, masáže a manuálna terapia. V prípade akútnej bolesti dolnej časti chrbta sú užitočné špeciálne cvičenia. Pomáhajú zlepšovať pohyblivosť chrbtice, zmierňujú svalové kŕče a spôsobujú, že sa človek cíti lepšie..

Súvisiace články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život …
 • Máte obavy z nepohodlia, drvenia a systémovej bolesti …
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí …
 • Ale podľa toho, že si tieto verše prečítate, vám veľmi nepomohli …

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že bolesť kĺbov je skutočne účinná! Prečítajte si viac >>>

Akútna bolesť dolnej časti chrbta: príčiny, prvá pomoc, diagnostika, liečba

U ľudí sa akútna bolesť dolnej časti chrbta nazýva „bolesť chrbta“. V medicíne sa výraz „lumbago“ používa na označenie tohto fenoménu. Patológia by sa mala odlišovať od lumbalgie, ktorá sa vyznačuje pretrvávajúcou bolesťou dolnej časti chrbta (BNES). Akútna bolesť dolnej časti chrbta až tri týždne..

Lumbago sa najčastejšie vyskytuje u ľudí s degeneratívnymi zmenami v lumbosakrálnej chrbtici. Nástup bolesti môže tiež viesť k zraneniam, tvrdej fyzickej práci, podchladeniu. Oveľa menej sa lumbago vyvíja na pozadí závažných ochorení vnútorných orgánov.

Nazýva sa akútna bolesť dolnej časti chrbta, siahajúca až po nohu ischias. Patológia je výsledkom kompresie alebo zápalu koreňov chrbtice, ktoré sa podieľajú na tvorbe sedacieho nervu. V niektorých zdrojoch sa ischias nazýva lumbosakrálna radikulitída..

Špecifická a nešpecifická bolesť

Je dôležité to vedieť! Šokovaní lekári: „Účinný a cenovo dostupný prostriedok proti bolesti kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Podľa štatistík lekári nezistili u 85% pacientov s bedrovou chorobou žiadne závažné ochorenie. V tomto prípade hovoríme o tzv. Nešpecifických BNES. Vyvíjajú sa s ohľadom na lumbosakrálnu osteochondrózu a vyznačujú sa muskuloskeletálnou bolesťou. Medzinárodná klasifikácia chorôb (ICD-10) identifikuje patológiu ako M54.5.

Príčiny akútnej špecifickej bolesti dolnej časti chrbta sú malignity, choroby vnútorných orgánov, poškodenie centrálneho nervového systému, zápalové ochorenia alebo poranenia miechy…

Príznaky naznačujúce špecifický SNF:

 • nástup bolesti u detí do 15 rokov alebo nad 50 rokov;
 • nemechanická povaha bolesti (nedostatok úľavy pri odpočinku alebo zmene polohy tela);
 • postupné zvyšovanie bolesti v priebehu času;
 • sprevádzané zvýšením telesnej teploty;
 • chudnutie bez príčiny;
 • ráno stuhnutosť;
 • poškodenie močenia;
 • bývalá rakovina;
 • prítomnosť patologických zmien v krvi alebo moči;
 • príznaky poranenia miechy (neha, ochrnutie svalov alebo ochrnutie).

Špecifické SNP zvyčajne naznačujú infekčné, reumatické, onkologické, vaskulárne, hematologické choroby, ktoré sa môžu vyskytnúť pri ochoreniach vnútorných orgánov (žalúdok, pankreas) alebo genitourinárneho systému (obličky). U starších ľudí môže špecifická bolesť naznačovať rozvoj osteoporózy.

Špecifický TNF spôsobuje lumbago iba v 8 – 10% prípadov. Zriedkavejšie (3-5%) bolesť a chrbát sa objavujú v pozadí kompresívnej radikulopatie, ktorá má brnenie a poškodené korene lumbosakrálnych nervov…

Druhy bolesti

V závislosti od mechanizmu vývoja sa rozlišujú nociceptívne, neuropatické a psychogénne bolesti chrbta. Prvé sú spôsobené podráždením nociceptorov, ktoré sú citlivými nervovými zakončeniami v určitých častiach chrbtice a niektorých vnútorných orgánoch…

Druhy nociceptívnej bolesti:

 • miestna. Zvyčajne má rozptýlenú, bolestivú povahu. Je lokalizovaná priamo na chrbticu. Intenzita bolesti sa mení v závislosti od polohy ľudského tela;
 • odráža. Nemá jasnú lokalizáciu a nezmenšuje sa, keď sa zmení poloha tela. Vyskytuje sa pri ochoreniach vnútorných orgánov (žalúdok, obličky, pankreas)..

Tabuľka 1. Lokalizácia oznamovateľov a príčiny ich podráždenia

lokalizácia

Príčina bolesti

V perioste stavcov V dôsledku vývoja alebo poškodenia spondylózy v perioste v dôsledku zranenia Vonkajšia tretina vláknitého kruhu medzistavcových platničiek Osifikácia vláknitého prstenca v pozadí osteochondrózy, jej lézia výčnelkami alebo kýlami Dura Podráždenie receptorov ochranného obalu v dôsledku traumy, preťaženia nádoru alebo zúženia chrbtice Fazetové kĺby Výskyt dysfunkcie alebo spondyloartrózy miechových kĺbov Zadné pozdĺžne, žlté a medzistavcové väzy Poranenie pohybového ústrojenstva alebo šírenie zápalového procesu na medzistavcové kĺby Epidurálne tukové tkanivo Tvorba epidurálnych abscesov, hematómov, zhubných alebo benígnych nádorov Paravertebrálne svaly Únava alebo kŕče svalov spôsobené poruchou medzistavcových kĺbov Arteriálne a žilové steny Vaskulárna kompresia v spastických svaloch alebo deformovaných miechových stenách Bedrové svaly Bolestivé pocity sú dôsledkom myofasciálnych svalových syndrómov, ktoré sa vyvíjajú v dôsledku dlhodobého sedenia v nepohodlných polohách alebo častého stresu.. Vnútorné orgány Podráždenie nociceptorov v dôsledku rozvoja zápalového procesu v obličkách, pankrease a ďalších..

Neuropatická bolesť sa vyvíja v dôsledku lézií miechy alebo bedrového plexu (liečenie, zápaly, demyelinizačné choroby). Majú streleckú povahu a často vyžarujú do dolnej končatiny.

Príčiny psychiatrie sú hlavne stres, depresia, neuróza, hysterické poruchy, posttraumatický syndróm a vegetatívno-vaskulárna dystónia. Psychogénna bolesť môže mať rôznu povahu a intenzitu.

Jednostranná akútna bolesť dolnej časti chrbta, lokalizovaná vľavo alebo vpravo, je zvyčajne neuropatická a vykazuje neuralgiu, ischias alebo radikulopatiu…

Faktory, ktoré provokujú lumbago

Akútna bedrová bolesť sa najčastejšie vyskytuje na pozadí degeneratívne-dystrofického ochorenia chrbtice. Patologický proces zahŕňa najskôr medzistavcové platničky a rebrové kĺby, potom väzy, svaly, šľachy a fascie…

Bolestivé pocity spôsobené poruchami pohybového ústrojenstva majú zvyčajne mechanickú povahu. To znamená, že pri preťažení miechových štruktúr sa bolesti zosilnia..

Faktory, ktoré môžu spôsobiť akútnu bolesť dolnej časti chrbta:

 • podchladenie;
 • poranenia chrbta;
 • náhle pohyby vykonávané bez riadneho výcviku;
 • zdvíhanie ťažkých bremien;
 • dlhodobý pobyt v nepríjemnej polohe.

Pri zraneniach je začiatok bedrovej kosti zvyčajne spôsobený mechanickým poškodením miechových štruktúr. Dlhodobé sedenie v nepohodlnej polohe môže spôsobiť svalové kŕče alebo kompresiu nervov, čo môže mať za následok bolestivé pocity. Vzpieranie vyvoláva medzistavcové hernie disku, hypotermia spôsobuje neuralgiu alebo zápal nervov, ktoré tvoria sedací nerv.

Niektorí ľudia si sťažujú: ohýbam sa a nemôžem sa pretiahnuť kvôli akútnej bolesti dolnej časti chrbta. Podobný jav naznačuje lumbosakrálnu radikulitídu alebo herniáciu medzistavcových platničiek. Akútna bolesť dolnej časti chrbta sa vyskytuje pri nakláňaní dopredu alebo zdvíhaní závaží. Neskôr je zosilnená aktívnymi pohybmi nôh, kašľom, kýchaním, strečingom.

Príčiny akútnej bolesti dolnej časti chrbta

Bolesť chrbta nesúvisiaca s cvičením naznačuje zápalové ochorenia vnútorných orgánov, malignity alebo ich metastázy. Ale akútna bolesť dolnej časti chrbta, zhoršená pohybom, zvyčajne vykazuje ochorenie chrbtice, kompresiu koreňov miechy alebo poškodenie periférnych nervov…

Nie ste si istí, čo robiť s akútnou bolesťou dolnej časti chrbta a ako sa s ňou vyrovnať doma? Syndróm bolesti môžete zastaviť masťami a suchým teplom. Ale po úľave musíte navštíviť lekára. Po vyšetrení vás odborník diagnostikuje a predpíše liečbu.

Syndróm myofasciálnej bolesti

Príčinou rozvoja patológie je deformácia svalov spôsobená namáhavým cvičením, psycho-emocionálnymi poruchami, dlhým sedením alebo ležaním v rovnakej polohe. Bolestivé pocity sú výsledkom podráždenia svalových nociceptorov kyselinou mliečnou, cytokínmi, prostaglandínmi, biogénnymi amínmi, neurokinínmi atď…

Vývoj syndrómov myofasciálneho svalu nie je spojený s osteochondrózou.

Typické príznaky patológie:

 • nociceptívna povaha bolesti;
 • spastické kontrakcie chrbtových svalov;
 • obmedzenie rozsahu pohybu v chrbtici;
 • prítomnosť spúšťacích zón – tesnenie svalov pod tlakom spôsobujúce zvýšenú bolesť;
 • bolesť pri prehmatávaní paravertebrálnych bodov;
 • neprítomnosť neurologických príznakov.

Syndrómy myofasciálnej bolesti sú charakterizované bolestivou alebo akútnou akútnou bolesťou dolnej časti chrbta. Toto je umocnené predĺžením chrbtice otočením chrbta, dlhej polohy a polohy ležania. Predĺžené svalové napätie môže spôsobiť reflexné zakrivenie chrbtice a následné degeneratívne-dystrofické zmeny.

Syndrómy myofasciálnej bolesti sa môžu vyskytnúť pri akútnej aj chronickej bolesti..

Syndróm svalovej tonickej bolesti

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Len nezabudnite aplikovať raz denne..

Najčastejšie sa vyvíja v dôsledku podráždenia nociceptorov v oblasti kĺbov stavcov. Menej často bolesť spôsobuje dura mater, prípady koreňov miechy, zadných alebo predných pozdĺžnych väzov. Syndróm bolesti svalového tonusu je najbežnejší v pozadí osteochondrózy alebo spondyloartrózy chrbtice..

Bolesť chrbta spôsobuje reflexné svalové kŕče. V budúcnosti sa samotné kŕčové svaly stanú zdrojom bolesti. To má za následok zníženú pohyblivosť dolnej časti chrbta..

Syndróm svalového tonusu možno rozlíšiť jednou charakteristikou. U ľudí s touto patológiou je akútna bolesť dolnej časti chrbta v bedrovej oblasti znížená, keď sú ohnuté dolné končatiny.

Kompresívna radikulopatia

Vyplýva to z poškodenia jedného alebo viacerých koreňov miechy. Vyskytuje sa pri streľbe alebo pálení bolesti chrbta. Citlivosť pacienta je narušená a parestézia sa vyskytuje v oblasti inervovanej postihnutým koreňom. Menej často je človek narušený motorickými poruchami.

Príčiny radiálnej bolesti:

 • stlačenie nervového koreňa v dôsledku akútneho vyčnievania disku do centrálneho miechového kanála;
 • degeneratívne zmeny v chrbtici (spondylóza, spondyloartróza, makulárna hypertrofia, spondylolistéza);
 • akútna herniácia medzistavcových platničiek (látky opúšťajúce želatínové jadro spôsobujú aseptický zápal, opuchy a ischémiu koreňov stavcov).

Syndróm bolesti s kompresnou radikulopatiou je zvyčajne zmiešaný. Patria sem príznaky nociceptívnej a neuropatickej bolesti. Dôvodom je skutočnosť, že syndróm reflexnej muskuloskeletálnej bolesti sa takmer vždy vyvíja v pozadí radikulopatie.

Keď je miecha poškodená, lekári identifikujú pozitívny Lasegov príznak u jednotlivca. Dolné končatiny by sa nemali zdvíhať o viac ako 30 – 50 stupňov.

Piata bedrová (L5) alebo prvá sakrálna (S1) miecha najčastejšie postihnutá patológiou..

Choroby vnútorných orgánov

Podľa štatistík, ochorenie obličiek spôsobuje akútnu bolesť dolnej časti chrbta v 6% prípadov. Menej často je bolesť chrbta spôsobená patológiou pankreasu, pečene, žalúdka, dvanástnika alebo panvových orgánov…

Príznaky naznačujúce poškodenie vnútorných orgánov:

 • zvýšenie telesnej teploty;
 • zimnica, potenie, celková slabosť a apatia;
 • nevoľnosť, zvracanie, strata chuti do jedla;
 • výkyvy krvného tlaku;
 • výskyt opuchov na tele;
 • poškodenie močenia;
 • chýba vzťah medzi intenzitou bolesti a postavením tela.

Bilaterálna bolesť chrbta je najbežnejšia pri pyelonefritíde a glomerulonefritíde, zápalovom ochorení obličiek. Zvyčajne sú hlúpe, matné.

Akútna bolesť v dolnej časti chrbta alebo vľavo je zvyčajne príznakom kolickej obličky. Vyžaruje pozdĺž močovodu do vonkajších genitálií a vnútorného stehna.

Pankreatitída (zápal podžalúdkovej žľazy) je opísaná ako bolesť v bedrovej oblasti výraznejšia na ľavej strane…

Akútna bolesť dolnej časti chrbta počas tehotenstva

Akútna bolesť dolnej časti chrbta u tehotných žien je zvyčajne spôsobená zvýšeným zaťažením miechy. Bolestivé pocity sa objavia najskôr po piatom mesiaci tehotenstva a vymiznú po narodení. Bolesť sa môže objaviť aj počas bojov Braxton Hicks..

Nie ste si istí, ako liečiť akútnu bolesť dolnej časti chrbta počas tehotenstva? Poraďte sa so svojím gynekológom. Povie vám, aký liek je možné použiť bez rizika poškodenia dieťaťa.

Čo potrebujete na určenie príčiny bedrovej

Prvá vec, ktorá má akútnu bolesť dolnej časti chrbta, je konzultácia s neurológom alebo stavcom. Skúsený lekár bude mať podozrenie na určitú formu patológie aj po rozhovore s pacientom a jeho vyšetrení. Na objasnenie diagnózy môže predpísať ďalšie testy a niekoľko testov.

Metódy, ktoré budete možno potrebovať na potvrdenie svojej diagnózy:

 • X-ray chrbtice. Informatívne pri diagnostike posledných štádií osteochondrózy. Na röntgenových snímkach vidíte zmeny vo vzdialenosti medzi stavcami a rastom osteofytov;
 • MRI chrbtica. Táto technika umožňuje odhaliť takmer všetky patologické zmeny stavcov, medzistavcových platničiek a kĺbov. Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie môže detegovať osteochondrózu a spondyloartrózu, a to aj v skorých štádiách;
 • myelografia. Podstatou štúdie je rádiografické vyšetrenie chrbtice. Tento spôsob umožňuje detekciu azbestu, nádorov, zúženia stavcov, kýly a pretrhnutých medzistavcových platničiek;
 • všeobecné klinické skúšky. Odhaľujú príznaky zápalového procesu v krvi alebo moči. Test je užitočný pri diagnostike obličiek, pankreasu a ďalších. choroby..

Pokúste sa vyhnúť akútnej bolesti dolnej časti chrbta doma. Ak sa cítite nepohodlne v chrbte, je lepšie okamžite vyhľadať lekára. Odborník určí príčinu lumbalgie a predpíše pre vás príslušnú liečbu..

Prvá pomoc pri akútnej bolesti chrbta

Čo robiť s náhlym nástupom lumbagu? Ako zmierniť bolesť a rýchlo sa cítiť lepšie? Ako a aký je najlepší spôsob, ako zmierniť akútnu bolesť dolnej časti chrbta doma?

Najprv by ste sa mali vzdať ťažkého cvičenia a dlhého sedenia v rovnakej polohe. V prvých dňoch choroby je najlepšie držať sa pri posteli. Posteľ by mala byť mierne tuhá. Keď sa budete cítiť lepšie, je veľmi užitočné udržiavať miernu fyzickú aktivitu. Pomáha to zlepšovať troficitu tkanív a zrýchľuje váš mobilný telefón.

Lieky skupiny NSAID pomáhajú znižovať akútnu bolesť dolných častí chrbta. Majú výrazný protizápalový účinok. Liečivá sa používajú vo forme mastí alebo tabliet..

Prípravky na úľavu od bolesti:

Na uvoľnenie svalového napätia a zlepšenie pohyblivosti miechy sa používajú centrálne pôsobiace svalové relaxanciá. Početné štúdie potvrdili ich účinnosť v boji proti akútnej bolesti chrbta. Najobľúbenejšie lieky v tejto skupine sú tolperison, baklofén a tizanidín..

Súčasné užívanie NSAID a relaxantov centrálneho svalstva je omnoho efektívnejšie ako samotné použitie jedného z týchto liekov.

Liečba akútnej bolesti

Terapeutická taktika lumbagu závisí od príčiny jej výskytu. Ak je bolesť spôsobená chorobami vnútorných orgánov, pacient je umiestnený do liečebnej, nefrologickej, gastroenterologickej, chirurgickej alebo inej jednotky. Tam bude pacient vyšetrený a ošetrený..

Ak bolesť dolnej časti chrbta nie je špecifická, daná osoba dostáva lieky a fyzioterapiu. Z nich má dobrý vplyv reflexológia, masáže a manuálna terapia. V prípade akútnej bolesti dolnej časti chrbta sú užitočné špeciálne cvičenia. Pomáhajú zlepšovať pohyblivosť chrbtice, zmierňujú svalové kŕče a spôsobujú, že sa človek cíti lepšie..

Súvisiace články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život …
 • Máte obavy z nepohodlia, drvenia a systémovej bolesti …
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí …
 • Ale podľa toho, že si tieto verše prečítate, vám veľmi nepomohli …

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že bolesť kĺbov je skutočne účinná! Prečítajte si viac >>>

Akútna bolesť dolnej časti chrbta: príčiny, prvá pomoc, diagnostika, liečba

U ľudí sa akútna bolesť dolnej časti chrbta nazýva „bolesť chrbta“. V medicíne sa výraz „lumbago“ používa na označenie tohto fenoménu. Patológia by sa mala odlišovať od lumbalgie, ktorá sa vyznačuje pretrvávajúcou bolesťou dolnej časti chrbta (BNES). Akútna bolesť dolnej časti chrbta až tri týždne..

Lumbago sa najčastejšie vyskytuje u ľudí s degeneratívnymi zmenami v lumbosakrálnej chrbtici. Nástup bolesti môže tiež viesť k zraneniam, tvrdej fyzickej práci, podchladeniu. Oveľa menej sa lumbago vyvíja na pozadí závažných ochorení vnútorných orgánov.

Nazýva sa akútna bolesť dolnej časti chrbta, siahajúca až po nohu ischias. Patológia je výsledkom kompresie alebo zápalu koreňov chrbtice, ktoré sa podieľajú na tvorbe sedacieho nervu. V niektorých zdrojoch sa ischias nazýva lumbosakrálna radikulitída..

Špecifická a nešpecifická bolesť

Je dôležité to vedieť! Šokovaní lekári: „Účinný a cenovo dostupný prostriedok proti bolesti kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Podľa štatistík lekári nezistili u 85% pacientov s bedrovou chorobou žiadne závažné ochorenie. V tomto prípade hovoríme o tzv. Nešpecifických BNES. Vyvíjajú sa s ohľadom na lumbosakrálnu osteochondrózu a vyznačujú sa muskuloskeletálnou bolesťou. Medzinárodná klasifikácia chorôb (ICD-10) identifikuje patológiu ako M54.5.

Príčiny akútnej špecifickej bolesti dolnej časti chrbta sú malignity, choroby vnútorných orgánov, poškodenie centrálneho nervového systému, zápalové ochorenia alebo poranenia miechy…

Príznaky naznačujúce špecifický SNF:

 • nástup bolesti u detí do 15 rokov alebo nad 50 rokov;
 • nemechanická povaha bolesti (nedostatok úľavy pri odpočinku alebo zmene polohy tela);
 • postupné zvyšovanie bolesti v priebehu času;
 • sprevádzané zvýšením telesnej teploty;
 • chudnutie bez príčiny;
 • ráno stuhnutosť;
 • poškodenie močenia;
 • bývalá rakovina;
 • prítomnosť patologických zmien v krvi alebo moči;
 • príznaky poranenia miechy (neha, ochrnutie svalov alebo ochrnutie).

Špecifické SNP zvyčajne naznačujú infekčné, reumatické, onkologické, vaskulárne, hematologické choroby, ktoré sa môžu vyskytnúť pri ochoreniach vnútorných orgánov (žalúdok, pankreas) alebo genitourinárneho systému (obličky). U starších ľudí môže špecifická bolesť naznačovať rozvoj osteoporózy.

Špecifický TNF spôsobuje lumbago iba v 8 – 10% prípadov. Zriedkavejšie (3-5%) bolesť a chrbát sa objavujú v pozadí kompresívnej radikulopatie, ktorá má brnenie a poškodené korene lumbosakrálnych nervov…

Druhy bolesti

V závislosti od mechanizmu vývoja sa rozlišujú nociceptívne, neuropatické a psychogénne bolesti chrbta. Prvé sú spôsobené podráždením nociceptorov, ktoré sú citlivými nervovými zakončeniami v určitých častiach chrbtice a niektorých vnútorných orgánoch…

Druhy nociceptívnej bolesti:

 • miestna. Zvyčajne má rozptýlenú, bolestivú povahu. Je lokalizovaná priamo na chrbticu. Intenzita bolesti sa mení v závislosti od polohy ľudského tela;
 • odráža. Nemá jasnú lokalizáciu a nezmenšuje sa, keď sa zmení poloha tela. Vyskytuje sa pri ochoreniach vnútorných orgánov (žalúdok, obličky, pankreas)..

Tabuľka 1. Lokalizácia oznamovateľov a príčiny ich podráždenia

lokalizácia

Príčina bolesti

V perioste stavcov V dôsledku vývoja alebo poškodenia spondylózy v perioste v dôsledku zranenia Vonkajšia tretina vláknitého kruhu medzistavcových platničiek Osifikácia vláknitého prstenca v pozadí osteochondrózy, jej lézia výčnelkami alebo kýlami Dura Podráždenie receptorov ochranného obalu v dôsledku traumy, preťaženia nádoru alebo zúženia chrbtice Fazetové kĺby Výskyt dysfunkcie alebo spondyloartrózy miechových kĺbov Zadné pozdĺžne, žlté a medzistavcové väzy Poranenie pohybového ústrojenstva alebo šírenie zápalového procesu na medzistavcové kĺby Epidurálne tukové tkanivo Tvorba epidurálnych abscesov, hematómov, zhubných alebo benígnych nádorov Paravertebrálne svaly Únava alebo kŕče svalov spôsobené poruchou medzistavcových kĺbov Arteriálne a žilové steny Vaskulárna kompresia v spastických svaloch alebo deformovaných miechových stenách Bedrové svaly Bolestivé pocity sú dôsledkom myofasciálnych svalových syndrómov, ktoré sa vyvíjajú v dôsledku dlhodobého sedenia v nepohodlných polohách alebo častého stresu.. Vnútorné orgány Podráždenie nociceptorov v dôsledku rozvoja zápalového procesu v obličkách, pankrease a ďalších..

Neuropatická bolesť sa vyvíja v dôsledku lézií miechy alebo bedrového plexu (liečenie, zápaly, demyelinizačné choroby). Majú streleckú povahu a často vyžarujú do dolnej končatiny.

Príčiny psychiatrie sú hlavne stres, depresia, neuróza, hysterické poruchy, posttraumatický syndróm a vegetatívno-vaskulárna dystónia. Psychogénna bolesť môže mať rôznu povahu a intenzitu.

Jednostranná akútna bolesť dolnej časti chrbta, lokalizovaná vľavo alebo vpravo, je zvyčajne neuropatická a vykazuje neuralgiu, ischias alebo radikulopatiu…

Faktory, ktoré provokujú lumbago

Akútna bedrová bolesť sa najčastejšie vyskytuje na pozadí degeneratívne-dystrofického ochorenia chrbtice. Patologický proces zahŕňa najskôr medzistavcové platničky a rebrové kĺby, potom väzy, svaly, šľachy a fascie…

Bolestivé pocity spôsobené poruchami pohybového ústrojenstva majú zvyčajne mechanickú povahu. To znamená, že pri preťažení miechových štruktúr sa bolesti zosilnia..

Faktory, ktoré môžu spôsobiť akútnu bolesť dolnej časti chrbta:

 • podchladenie;
 • poranenia chrbta;
 • náhle pohyby vykonávané bez riadneho výcviku;
 • zdvíhanie ťažkých bremien;
 • dlhodobý pobyt v nepríjemnej polohe.

Pri zraneniach je začiatok bedrovej kosti zvyčajne spôsobený mechanickým poškodením miechových štruktúr. Dlhodobé sedenie v nepohodlnej polohe môže spôsobiť svalové kŕče alebo kompresiu nervov, čo môže mať za následok bolestivé pocity. Vzpieranie vyvoláva medzistavcové hernie disku, hypotermia spôsobuje neuralgiu alebo zápal nervov, ktoré tvoria sedací nerv.

Niektorí ľudia si sťažujú: ohýbam sa a nemôžem sa pretiahnuť kvôli akútnej bolesti dolnej časti chrbta. Podobný jav naznačuje lumbosakrálnu radikulitídu alebo herniáciu medzistavcových platničiek. Akútna bolesť dolnej časti chrbta sa vyskytuje pri nakláňaní dopredu alebo zdvíhaní závaží. Neskôr je zosilnená aktívnymi pohybmi nôh, kašľom, kýchaním, strečingom.

Príčiny akútnej bolesti dolnej časti chrbta

Bolesť chrbta nesúvisiaca s cvičením naznačuje zápalové ochorenia vnútorných orgánov, malignity alebo ich metastázy. Ale akútna bolesť dolnej časti chrbta, zhoršená pohybom, zvyčajne vykazuje ochorenie chrbtice, kompresiu koreňov miechy alebo poškodenie periférnych nervov…

Nie ste si istí, čo robiť s akútnou bolesťou dolnej časti chrbta a ako sa s ňou vyrovnať doma? Syndróm bolesti môžete zastaviť masťami a suchým teplom. Ale po úľave musíte navštíviť lekára. Po vyšetrení vás odborník diagnostikuje a predpíše liečbu.

Syndróm myofasciálnej bolesti

Príčinou rozvoja patológie je deformácia svalov spôsobená namáhavým cvičením, psycho-emocionálnymi poruchami, dlhým sedením alebo ležaním v rovnakej polohe. Bolestivé pocity sú výsledkom podráždenia svalových nociceptorov kyselinou mliečnou, cytokínmi, prostaglandínmi, biogénnymi amínmi, neurokinínmi atď…

Vývoj syndrómov myofasciálneho svalu nie je spojený s osteochondrózou.

Typické príznaky patológie:

 • nociceptívna povaha bolesti;
 • spastické kontrakcie chrbtových svalov;
 • obmedzenie rozsahu pohybu v chrbtici;
 • prítomnosť spúšťacích zón – tesnenie svalov pod tlakom spôsobujúce zvýšenú bolesť;
 • bolesť pri prehmatávaní paravertebrálnych bodov;
 • neprítomnosť neurologických príznakov.

Syndrómy myofasciálnej bolesti sú charakterizované bolestivou alebo akútnou akútnou bolesťou dolnej časti chrbta. Toto je umocnené predĺžením chrbtice otočením chrbta, dlhej polohy a polohy ležania. Predĺžené svalové napätie môže spôsobiť reflexné zakrivenie chrbtice a následné degeneratívne-dystrofické zmeny.

Syndrómy myofasciálnej bolesti sa môžu vyskytnúť pri akútnej aj chronickej bolesti..

Syndróm svalovej tonickej bolesti

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Len nezabudnite aplikovať raz denne..

Najčastejšie sa vyvíja v dôsledku podráždenia nociceptorov v oblasti kĺbov stavcov. Menej často bolesť spôsobuje dura mater, prípady koreňov miechy, zadných alebo predných pozdĺžnych väzov. Syndróm bolesti svalového tonusu je najbežnejší v pozadí osteochondrózy alebo spondyloartrózy chrbtice..

Bolesť chrbta spôsobuje reflexné svalové kŕče. V budúcnosti sa samotné kŕčové svaly stanú zdrojom bolesti. To má za následok zníženú pohyblivosť dolnej časti chrbta..

Syndróm svalového tonusu možno rozlíšiť jednou charakteristikou. U ľudí s touto patológiou je akútna bolesť dolnej časti chrbta v bedrovej oblasti znížená, keď sú ohnuté dolné končatiny.

Kompresívna radikulopatia

Vyplýva to z poškodenia jedného alebo viacerých koreňov miechy. Vyskytuje sa pri streľbe alebo pálení bolesti chrbta. Citlivosť pacienta je narušená a parestézia sa vyskytuje v oblasti inervovanej postihnutým koreňom. Menej často je človek narušený motorickými poruchami.

Príčiny radiálnej bolesti:

 • stlačenie nervového koreňa v dôsledku akútneho vyčnievania disku do centrálneho miechového kanála;
 • degeneratívne zmeny v chrbtici (spondylóza, spondyloartróza, makulárna hypertrofia, spondylolistéza);
 • akútna herniácia medzistavcových platničiek (látky opúšťajúce želatínové jadro spôsobujú aseptický zápal, opuchy a ischémiu koreňov stavcov).

Syndróm bolesti s kompresnou radikulopatiou je zvyčajne zmiešaný. Patria sem príznaky nociceptívnej a neuropatickej bolesti. Dôvodom je skutočnosť, že syndróm reflexnej muskuloskeletálnej bolesti sa takmer vždy vyvíja v pozadí radikulopatie.

Keď je miecha poškodená, lekári identifikujú pozitívny Lasegov príznak u jednotlivca. Dolné končatiny by sa nemali zdvíhať o viac ako 30 – 50 stupňov.

Piata bedrová (L5) alebo prvá sakrálna (S1) miecha najčastejšie postihnutá patológiou..

Choroby vnútorných orgánov

Podľa štatistík, ochorenie obličiek spôsobuje akútnu bolesť dolnej časti chrbta v 6% prípadov. Menej často je bolesť chrbta spôsobená patológiou pankreasu, pečene, žalúdka, dvanástnika alebo panvových orgánov…

Príznaky naznačujúce poškodenie vnútorných orgánov:

 • zvýšenie telesnej teploty;
 • zimnica, potenie, celková slabosť a apatia;
 • nevoľnosť, zvracanie, strata chuti do jedla;
 • výkyvy krvného tlaku;
 • výskyt opuchov na tele;
 • poškodenie močenia;
 • chýba vzťah medzi intenzitou bolesti a postavením tela.

Bilaterálna bolesť chrbta je najbežnejšia pri pyelonefritíde a glomerulonefritíde, zápalovom ochorení obličiek. Zvyčajne sú hlúpe, matné.

Akútna bolesť v dolnej časti chrbta alebo vľavo je zvyčajne príznakom kolickej obličky. Vyžaruje pozdĺž močovodu do vonkajších genitálií a vnútorného stehna.

Pankreatitída (zápal podžalúdkovej žľazy) je opísaná ako bolesť v bedrovej oblasti výraznejšia na ľavej strane…

Akútna bolesť dolnej časti chrbta počas tehotenstva

Akútna bolesť dolnej časti chrbta u tehotných žien je zvyčajne spôsobená zvýšeným zaťažením miechy. Bolestivé pocity sa objavia najskôr po piatom mesiaci tehotenstva a vymiznú po narodení. Bolesť sa môže objaviť aj počas bojov Braxton Hicks..

Nie ste si istí, ako liečiť akútnu bolesť dolnej časti chrbta počas tehotenstva? Poraďte sa so svojím gynekológom. Povie vám, aký liek je možné použiť bez rizika poškodenia dieťaťa.

Čo potrebujete na určenie príčiny bedrovej

Prvá vec, ktorá má akútnu bolesť dolnej časti chrbta, je konzultácia s neurológom alebo stavcom. Skúsený lekár bude mať podozrenie na určitú formu patológie aj po rozhovore s pacientom a jeho vyšetrení. Na objasnenie diagnózy môže predpísať ďalšie testy a niekoľko testov.

Metódy, ktoré budete možno potrebovať na potvrdenie svojej diagnózy:

 • X-ray chrbtice. Informatívne pri diagnostike posledných štádií osteochondrózy. Na röntgenových snímkach vidíte zmeny vo vzdialenosti medzi stavcami a rastom osteofytov;
 • MRI chrbtica. Táto technika umožňuje odhaliť takmer všetky patologické zmeny stavcov, medzistavcových platničiek a kĺbov. Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie môže detegovať osteochondrózu a spondyloartrózu, a to aj v skorých štádiách;
 • myelografia. Podstatou štúdie je rádiografické vyšetrenie chrbtice. Tento spôsob umožňuje detekciu azbestu, nádorov, zúženia stavcov, kýly a pretrhnutých medzistavcových platničiek;
 • všeobecné klinické skúšky. Odhaľujú príznaky zápalového procesu v krvi alebo moči. Test je užitočný pri diagnostike obličiek, pankreasu a ďalších. choroby..

Pokúste sa vyhnúť akútnej bolesti dolnej časti chrbta doma. Ak sa cítite nepohodlne v chrbte, je lepšie okamžite vyhľadať lekára. Odborník určí príčinu lumbalgie a predpíše pre vás príslušnú liečbu..

Prvá pomoc pri akútnej bolesti chrbta

Čo robiť s náhlym nástupom lumbagu? Ako zmierniť bolesť a rýchlo sa cítiť lepšie? Ako a aký je najlepší spôsob, ako zmierniť akútnu bolesť dolnej časti chrbta doma?

Najprv by ste sa mali vzdať ťažkého cvičenia a dlhého sedenia v rovnakej polohe. V prvých dňoch choroby je najlepšie držať sa pri posteli. Posteľ by mala byť mierne tuhá. Keď sa budete cítiť lepšie, je veľmi užitočné udržiavať miernu fyzickú aktivitu. Pomáha to zlepšovať troficitu tkanív a zrýchľuje váš mobilný telefón.

Lieky skupiny NSAID pomáhajú znižovať akútnu bolesť dolných častí chrbta. Majú výrazný protizápalový účinok. Liečivá sa používajú vo forme mastí alebo tabliet..

Prípravky na úľavu od bolesti:

Na uvoľnenie svalového napätia a zlepšenie pohyblivosti miechy sa používajú centrálne pôsobiace svalové relaxanciá. Početné štúdie potvrdili ich účinnosť v boji proti akútnej bolesti chrbta. Najobľúbenejšie lieky v tejto skupine sú tolperison, baklofén a tizanidín..

Súčasné užívanie NSAID a relaxantov centrálneho svalstva je omnoho efektívnejšie ako samotné použitie jedného z týchto liekov.

Liečba akútnej bolesti

Terapeutická taktika lumbagu závisí od príčiny jej výskytu. Ak je bolesť spôsobená chorobami vnútorných orgánov, pacient je umiestnený do liečebnej, nefrologickej, gastroenterologickej, chirurgickej alebo inej jednotky. Tam bude pacient vyšetrený a ošetrený..

Ak bolesť dolnej časti chrbta nie je špecifická, daná osoba dostáva lieky a fyzioterapiu. Z nich má dobrý vplyv reflexológia, masáže a manuálna terapia. V prípade akútnej bolesti dolnej časti chrbta sú užitočné špeciálne cvičenia. Pomáhajú zlepšovať pohyblivosť chrbtice, zmierňujú svalové kŕče a spôsobujú, že sa človek cíti lepšie..

Súvisiace články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život …
 • Máte obavy z nepohodlia, drvenia a systémovej bolesti …
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí …
 • Ale podľa toho, že si tieto verše prečítate, vám veľmi nepomohli …

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že bolesť kĺbov je skutočne účinná! Prečítajte si viac >>>

Leave a Reply