Čo sú spinálna chondróza, typy, príznaky a liečba

Chondróza: príznaky a liečba

Chondróza je choroba charakterizovaná vývojom degeneratívnych-dystrofických zmien v medzistavcových platničkách danej miechy. Riziko ochorenia je, že sa vyvíja asymptomaticky v skorom štádiu. V neskorších štádiách môžu príznaky chýbať. Keď sa objavia prvé príznaky chondrózy, je už dosť ťažké sa ich zbaviť. Až donedávna sa predpokladalo, že ochorenie spôsobujú iba zmeny súvisiace s vekom v chrbtici. Tu je určité množstvo pravdy, pretože príznaky chondrózy sa do istej miery prejavujú asi u 80% ľudí vo veku nad 55 rokov. Charakteristické zmeny medzistavcových platničiek sa však vyskytujú aj u mnohých mladých a stredne veľkých jedincov..

Chondróza a osteochondróza: je tu rozdiel?

Táto otázka je stále predmetom sporu. Výsledky hľadania výrazu „chondróza“ na Wikipédii presmerujú na stránku obsahujúcu článok o osteochondróze. Medzi chorobami je však rozdiel. V skutočnosti je chondróza počiatočné štádium osteochondrózy, pri ktorej sa degeneratívne zmeny vyskytujú iba na medzistavcových platničkách a nerozširujú sa do kostného tkaniva a okolitých tkanív. Zmeny dystrofickej chrupavky vedú k riedeniu diskov, strate turgoru a neskoršiemu nahradeniu hyalínovej chrupavky vláknitou. Ďalší progres patologického procesu vedie k tvorbe vláknitého tkaniva, kalcifikácii a kalcifikácii stratum corneum pri stavcoch. Chondróza ovplyvňuje krčné, hrudné alebo bedrové disky, ale v zásade sa môže vyvinúť kdekoľvek, kde je prítomná chrupavka – napríklad na chrupku rebier. V tomto prípade sa objavia príznaky interchondrálnej chondrózy..

Pokiaľ ide o osteochondrózu, vyznačuje sa šírením dystrofických zmien nielen na medzistavcových platničkách, ale aj na stavcoch, chrupavkách, väzoch, ktoré sú sprevádzané upnutím nervových koreňov a vývojom správneho klinického obrazu…

Doteraz sa spinálna chondróza môže do určitej miery nazývať záhadnou chorobou, pretože príčina jej výskytu ešte nebola presne určená. K vývoju patológie prispievajú tri hlavné skupiny príčinných faktorov:

Chondróza je výsledkom zlého držania tela

 • Dismetabolické: poškodenie obehových a medzistavcových platničiek, ktoré vyvoláva rozvoj dystrofických procesov.
 • Obtiažnosť: Dlhodobý pobyt vo fyziologicky nesprávnej polohe mení ťažisko tela, zvyšuje zaťaženie určitých oblastí chrbtice a spôsobuje patologické procesy…
 • Dynamický: Intenzívne zaťaženie miechy (napríklad zdvíhacie závažia) tiež prispieva k rozvoju poškodenia disku a ich degeneratívnym zmenám..

Kombinácia dvoch alebo troch faktorov súčasne významne zvyšuje riziko poškodenia medzistavcových štruktúr.

Základom priaznivého prejavu príznakov chondrózy je:

 • choroby sprevádzané podvýživou medzistavcových platničiek (metabolické poruchy, endokrinné poruchy, vaskulárne patológie);
 • nútený dlhodobý pobyt v trápnej polohe (napríklad práca na počítači môže vyvolať cervikálnu chondrózu);
 • ťažká fyzická práca (zvýšené zaťaženie chrbta a rozvoj bedrovej chondrózy);
 • nedostatok fyzickej aktivity;
 • nadváhou;
 • chronický stresový stav;
 • nevyvážená strava;
 • muskuloskeletálne poruchy (vrodené a získané);
 • predĺžené napätie v jednej svalovej skupine, čo prispieva k rozvoju svalových svoriek (napríklad pri nepohodlnom držaní tela počas spánku);
 • hypotermia.

Čo sa deje??

Pochopenie štruktúry a nutričných vlastností medzistavcových platničiek je nevyhnutné na pochopenie patogenézy spinálnej chondrózy. Sú to vankúše chrupavky medzi susednými stavcami. Jedinečná štruktúra disku umožňuje vykonávať odpružovacie funkcie, čo dodáva agilite a flexibilite chrbtice. Vnútorná časť disku je gélovitá hmota nasýtená vodou a proteoglykány buničinové jadro. Vonkajšia časť je vláknitý kruh so silnou vláknitou štruktúrou, ktorý má držať jadro buničiny na svojom mieste..

Pretože disk nemá vlastný obehový systém, dostáva živiny z okolitých tkanív. V dôsledku zmien súvisiacich s vekom, niektorých chorôb a iných faktorov sa znižuje výživa medzistavcových štruktúr a postupne strácajú vlhkosť a strácajú kvalitu. V dôsledku extra dynamického a statického zaťaženia nemusí vláknitý krúžok vydržať praskliny krčnej, hrudnej alebo bedrovej chrbtice a byť nimi zakrytý. Začínajú sa objavovať príznaky chondrózy. Ďalší vývoj patologického procesu má za následok nukleáciu jadra a jeho extrúziu smerom von. V dôsledku kompenzačnej reakcie chrbtice sa deformuje, vytvára osteofyty a mnoho ďalších komplikácií.

Pretože chondróza je iba začiatočné štádium pomerne dlhého patologického procesu, jej príznaky sa podstatne nelíšia a v niektorých prípadoch úplne chýbajú..

Príznaky chondrózy – bolesť chrbta

Klinika všeobecnej choroby zahŕňa:

 1. Bolesť chrbta. Zvyčajne sa nelíšia v intenzite, takže väčšina pacientov nevyhľadáva odbornú starostlivosť. Bolesť je monotónna, objavuje sa po cvičení alebo po dlhšej dobe imobility. Lokalizácia bolesti je iná: v závislosti od umiestnenia lézie chondrózy sa vyskytuje v krku, hrudníku alebo dolnej časti chrbta. Niekedy môže dôjsť k akútnej „streleckej“ bolesti, ale prejde pomerne rýchlo.
 2. Hromadu sprievodných pohybov chrbtice. Takýto príznak je častejší pri cervikálnej chondróze a menej často pri bedrovej chondróze. Lokalizácia choroby v medzirebálnom alebo hrudnom regióne nemá za následok prakticky žiadne praskanie (v dôsledku zníženej pohyblivosti miechy)..

Progresia chondrózy a jej prechod do ďalšieho štádia, osteochondróza, prispieva k symptómom spojeným s kompresiou nervových koreňov miechy. V tomto prípade je diagnóza choroby veľmi uľahčená. Lézie medzistavcových platničiek v štádiu chondrózy možno detegovať iba rádiograficky, CT alebo MRI..

Znaky príznakov ochorenia krčka maternice

Cervikálna chondróza je najnebezpečnejšou formou choroby, pretože jej akútna forma a následná progresia môžu spôsobiť stlačenie veľkých krvných ciev a narušenie toku krvi mozgu, ako aj poškodenie nervových koreňov miechy. Medzi príznaky cervikálnej chondrózy patrí:

 • nepohodlie a bolesť v chrbte hlavy a krku;
 • bolesti hlavy (častejšie u žien);
 • hučanie v ušiach;
 • únava;
 • zníženie zrakovej ostrosti a sluchu.

Akútna forma chondrózy zvyšuje bolesť pri ohýbaní a nakláňaní hlavy. Bolesť je chmúrna alebo matná, daná ramenám, lopatkám a môže byť sprevádzaná slabosťou alebo znecitlivením horných končatín…

Chondróza hrudníka

Táto forma ochorenia je zriedkavá. Je to kvôli nečinnosti hrudnej chrbtice, ktorá vedie k takmer žiadnym zraneniam diskov a skôr k zriedkavým a pomalým degeneratívnym zmenám. V skorých štádiách hrudnej chondrózy neexistujú prakticky žiadne príznaky, čo vedie k ťažkej diagnóze a oneskorenému liečeniu. V neskorších fázach je možné:

Chondróza hrudníka

 • pocit nepohodlia alebo bolesti chrbta;
 • bolesť na hrudníku (srdce, iné vnútorné orgány);
 • počas exacerbácie bolesť vyžaruje do ľavej ruky, krku alebo lopatky.

Príznaky chondrózy prsníka sú často maskované inými chorobami: angina pectoris, intercostal neuralgia (v tomto prípade sa často používa termín „intercostal chondrosis“), pľúcne patológie atď. Dôkladné vyšetrenie je nevyhnutné pre správnu diagnózu. Akútna chondróza sa dá rozlíšiť od srdcových patológií niekoľkými charakteristickými znakmi. S chondrózou:

 • žiadne zmiernenie bolesti s nitroglycerínom;
 • intenzita a povaha bolesti sa menia pri nakláňaní, trupe a dýchaní;
 • dotýkaním sa chrbtice sa vyvíja bolesť lokalizovaná na hrudníku a pozdĺž rebier.

Včasná diagnóza je veľmi dôležitá, pretože chondróza v oblasti hrudníka nakoniec spôsobuje problémy s obehom a podvýživu v nej prítomných orgánov. To môže viesť k rozvoju patológií pľúc, srdca a ďalších dôležitých vnútorných orgánov..

Klinický obraz bedrovej chondrózy

 • Prejavy bedrovej chondrózy sú predovšetkým pocity nepohodlia a bolesti v dolnej časti chrbta. V skorých štádiách ochorenia sa vyskytujú hlavne po cvičení, podchladení a v nepohodlnej polohe.
 • Pri akútnej forme ochorenia môže bolesť vyžarovať do krížovej kosti, zadku, dolných končatín, zvýšeného kašľa a kýchania…
 • V prípade rozšírenia patologického procesu do sakrálnej zóny má pacient ťažkosti vstať z postele, zohnúť sa, niečo vziať z podlahy..
 • Progresia ochorenia znižuje citlivosť dolných končatín, čiastočnú zníženú citlivosť dolných končatín, stehien alebo zadku. Tieto príznaky sú spojené s kompresiou nervových koreňov a postupnou premenou chondrózy na osteochondrózu.

Liečebné metódy

Ako možno liečiť chondrózu? Ktoré metódy sú najúčinnejšie? Účinnosť liečby do značnej miery závisí od jej aktuálnosti. Včasné odhalenie zmien medzistavcových platničiek môže úplne eliminovať príznaky cervikálnej, hrudnej a bedrovej chondrózy..

Obdobie zhoršovania

Primárnym cieľom liečby chondrózy, či už lokalizovanej v krku, hrudníku alebo dolnej časti chrbta, je odstránenie bolesti.

Počas exacerbácie sledujte režim postele

 • Pacientom sa odporúča monitorovať odpočinok v prípade silnej bolesti..
 • Bolo predpísaných množstvo liekov. Liečba chondrózy liekmi na akútnu fázu zahŕňa použitie analgetík a protizápalových liekov. V prípade silnej bolesti sa podávajú injekcie. Pri miernej bolesti sú obmedzené na tabletky a masti..

Masti používané na zmiernenie bolesti pri spinálnej chondróze majú protizápalové, analgetické, otepľovacie vlastnosti (Ketonal, Nurofen, Indometacin, Voltaren, Fastum gel, atď.). Po odpustení sa dostanú do druhej fázy liečby..

Liečba pri odpustení

Ako liečiť chondrózu pri remisii?

Či sa lézia nachádza v krčnej, hrudnej alebo bedrovej oblasti, je optimálne vykonávať komplexnú liečbu pomocou omamných a narkotických ošetrení…

Sú určené na:

 • úľava od bolesti;
 • normalizácia metabolických procesov;
 • zlepšenie krvného obehu v postihnutej oblasti;
 • oprava poškodených diskov;
 • predchádzanie ďalšiemu progresu patologického procesu;
 • posilnenie chrbtových svalov.
  Lekárska metóda sa používa na boj proti chondróze

Drogová terapia

Liečba chondrózy liečivami zahŕňa tieto triedy liekov:

 • lieky proti bolesti;
 • nesteroidné protizápalové lieky;
 • svalové relaxanciá;
 • chondroprotektoriai;
 • vitamínové komplexy a výživové doplnky na zlepšenie metabolických procesov; upokojujúce.

V prípade chondrózy krčnej chrbtice je prevencia cerebrovaskulárnych ochorení veľmi dôležitá. Na tento účel určte:

 • otepľovacie masti (pravidelne nanášané na krk, používané aj na masáž);
 • vazodilátor;
 • Antispazmické lieky.

Posledné dve skupiny liekov sa užívajú vo forme tabliet alebo injekcií..

Neliečivé metódy

V akútnej fáze ochorenia sa chondrosa najskôr lieči medikáciou. Ak máte silnú bolesť, môžete rozšíriť zoznam liekov, ktoré môžete použiť..
Rovnako ako u každého iného, ​​okrem tabliet, injekcií a mastí je možné liečiť aj krčnú, bedrovú alebo hrudnú chondrózu.?

Najpopulárnejšie terapie sú:

 • rehabilitácia;
 • manuálna terapia a natiahnutie chrbtice;
 • masáže a samomasáže;
 • fyzioterapeutické cvičenia;
 • bylinné liečivá;
 • Kúpeľná liečba.

Fyzioterapeutické metódy

Chondróza v dolnej časti chrbta, krku alebo hrudníka sa lieči množstvom ošetrení, ktoré sú často účinnejšie ako posledná generácia piluliek a mastí…

Fyzioterapia na liečenie chondrózy

Fyzioterapeutické metódy môžu mať priamy účinok na léziu, pričom neovplyvňujú iné tkanivá a ovplyvňujú stav vnútorných orgánov. Väčšina použitých metód nemá kontraindikácie a vedľajšie účinky. Odstraňujú bolesti a zápaly, stimulujú prácu atrofovaných svalov, zmierňujú kŕče a aktivujú mikrocirkuláciu krvi..

Chronóza miechy sa môže liečiť fyzioterapiou v ktoromkoľvek štádiu choroby. Počas exacerbácie sa postup zvyčajne používa na odstránenie silnej bolesti (najmä liekov). V tomto prípade sa osobitná pozornosť venuje liečebným metódam s výraznými analgetickými účinkami..

Bežne používané:

 • elektromagnetická terapia;
 • elektroforéza;
 • laserová terapia;
 • detenzorová terapia;
 • terapia magnetickými vlnami;
 • vystavenie vibráciám;
 • ultrafialové žiarenie.

Manuálna terapia

Nie je možné liečiť chondrózu manuálnou terapiou, ale táto metóda je veľmi účinným doplnkom k odstraňovaniu bolesti, odstraňovaniu blokov a stimulácii regeneračných procesov v postihnutom segmente chrbtice. V cervikálnej forme pomáha manuálna terapia zmierniť bolesti hlavy a zabrániť podvýžive.

Manuálna terapia chondrózou

 • Relaxačná a segmentová masáž – pomáha zmierniť kŕče, uvoľniť svaly, zmierniť bolesť.
 • Mobilizácia – obnovuje narušenú funkciu kĺbov. To sa deje buď pasívne alebo trakciou (trakciou), čo zväčšuje priestor medzi stavcami, obnovuje fyziologické zákruty chrbtice a zmierňuje bolesť..
 • Manipulácia – je vlastne vynútená akcia na obnovenie celého rozsahu poškodeného segmentu. Procedúra je trochu nepríjemná a je sprevádzaná charakteristickou prasklinou v kĺboch, ktorá často pacienta desí.

Osobitnou oblasťou manuálnej terapie je viscerálna terapia. S jej pomocou:

 • obnovenie fyziologickej pohyblivosti orgánov;
 • zlepšuje krvný obeh a lymfodrenáž;
 • normalizácia metabolických procesov;
 • imunita sa zvyšuje.

Pri liečbe spinálnej chondrózy s manuálnou liečbou existuje veľa kontraindikácií:

 • akútna fáza infekčných chorôb;
 • zápalové procesy;
 • nádory akejkoľvek genézy;
 • nedávna operácia;
 • vysoký krvný tlak;
  Masážna liečba môže pomôcť s chondrózou.
 • polyartritída;
 • artróza;
 • tehotenstvo
 • krvné ochorenia.

Masáž sa používa na liečbu subakútnej spinálnej chondrózy. V niektorých prípadoch sa postup môže vykonať aj v akútnom štádiu. V tomto prípade je hlavnou úlohou odrážať bolesť chrbtice masážou pohybov tela pomocou technológie Move & Flex..

Počas prvých sedení sa používajú jemné metódy na zabránenie nadmerného napätia svalov a zvýšenie bolesti. Použité tradičné metódy: hladenie, stlačenie, miesenie (kliešte – dlaň, hladký, dvojitý krúžok).

Liečebné cvičenia

Po akútnom štádiu choroby sa odporúča gymnastika pri krčnej, bedrovej a hrudnej chondróze a na zmiernenie bolesti. Pomáha posilňovať chrbtové svaly a odstraňovať svalové bloky, čo môže znížiť počet liekov, ktoré užívate.

Terapeutické cvičenia pre chrbát

Vykonávanie špeciálnych cvičení na rozvoj a posilnenie svalového korzetu je dôležité, pretože jednou z príčin chondrózy je jeho slabosť. Liečebný komplex by mal byť založený na fyziologických cvičeniach podľa jeho parametrov, aby nespôsoboval únavu, bolesť alebo nadmerné svalové napätie. Zvyčajne sa vyberá individuálne.

Pozitívne výsledky možno dosiahnuť pravidelným školením. Vďaka gymnastike:

 • posilňuje svaly, znižuje zaťaženie miechy;
 • zväčšenie priestoru medzi susednými stavcami, čo bráni možnému poškodeniu nervových koreňov;
 • odstraňuje svalové kŕče v lézii;
 • normalizácia metabolických procesov;
 • zlepšuje krvný obeh;
 • lokalizácia lézie v krku obnovuje normálnu výživu mozgu.

Liečebný komplex s cervikálnou chondrózou zahŕňa:

 • naklonená hlava;
 • ukazuje;
 • naťahovacie cervikálne cvičenia.

Ak je narušená koordinácia pohybu, cvičenia sa vykonávajú počas sedenia.

Vzhľadom na rozmanitosť chondrózy prsníkov sa dôraz kladie na:

Cvičebnú terapiu pripraví lekár

 • ohýbanie a krútenie tela;
 • ohýbanie do strany, dopredu a dozadu;
 • tesnosť oblasti hrudníka;
 • ramenný výťah;
 • kruhové pohyby ramenných kĺbov.

S chondrózou v dolnej časti chrbta sa odporúča:

 • naklonené dopredu a zboku rovno dozadu;
 • napínanie chrbtice pri státí, sedení alebo ľahnutí;
 • tlačové cvičenia;
 • hladké zákruty dolnej časti tela;
 • naklonený v štyroch smeroch.

Tipy pre tradičnú medicínu

Na liečbu chondrózy doma sa môžu používať iné lekárske predpisy..

Existujú recepty na ľudovú chondrózu

Vezmite tri veľké citróny a 120 gramov cesnaku. Valte ich do mlynčeka na mäso, vložte do 2-litrovej nádoby a naplňte vriacou vodou. Po uplynutí 2,5 hodiny je produkt pripravený. Malo by sa schladiť a uložiť do chladničky. Užívajte 100 ml ráno.

Tvarohový syr rozotrite na kus látky s niekoľkými kvapkami obyčajného octu. Zabaľte krk alebo spodnú časť chrbta (v závislosti od umiestnenia postihnutej oblasti). Kompresiu držte 2-3 hodiny.

Veľkým ľudovým liekom na chondrózu je pás pes alebo ovčia vlna. Môže sa nosiť takmer celý deň. Na zahrievanie postihnutej oblasti sa odporúča používať vrecká s vyhrievaným pieskom alebo soľou..

Pomáha dobre pripravená domáca masť proti chondróze. Pripravuje sa na základe alkoholových nálevov fúzy, chrenu, chmeľových šištičiek, popolníkových košov. Tieto prísady sa tiež používajú v liečivách pripravených na použitie na liečenie problémov so zadami..

Potieraný lasermi, olivovými kvetmi, ihličkami borievky, horčicami, listami brusníc, malinovou vodkou a / alebo alkoholovou tinktúrou je celkom účinný. Pri spätnej chondróze majú výrazné otepľovacie a protizápalové účinky, pomáhajú zmierniť bolesť, uvoľňujú svalové napätie..

Jemne nasekajte mladé žlté akácie, listy a kvety a pridajte 3 polievkové lyžice výsledného rastlinného materiálu do 500 ml alkoholu vo vodke alebo alkohole. Nárok nechajte na týždeň. Hotový produkt sa môže použiť na drhnutie postihnutej oblasti, ako aj na prípravu mastí proti chondróze.

Veľkým ľudovým liekom na chondrózu je paprika. Musí sa jemne nakrájať, pridať 200 g tekutého medu. 100 ml šťavy z aloe a pohárom alkoholu. Zmes sa podáva infúziou počas 4 až 5 dní. Pripravená infúzia by sa mala namočiť do gázového obväzu zloženého do 4 vrstiev a aplikovať na postihnuté miesto. Podržte, kým nebudete cítiť pálenie. Odstránenie obväzu by malo pacientovi poskytnúť suché teplo.

Môžete tiež navštíviť kúpeľné procedúry

Domáce kúpele s bylinnými infúziami: breza, púčiky a listy, borovicové šišky, ihly, žihľavy, bylinky sa tiež používajú ako doplnková liečba spinálnej chondrózy…

Sanatórium

V prípade spinálnej chondrózy sa odporúča navštíviť sanatórium počas remisie. V takýchto liečebných zariadeniach sa pacientom zvyčajne ponúkajú:

 • bahenné a minerálne kúpele;
 • fyzioterapeutické procedúry;
 • hirudoterapia (liečba pijavice);
 • litoterapia (liečba prírodnými kameňmi);
 • diéta
 • spotreba liečivých minerálnych vôd;
 • terapeutická gymnastika;
 • masáž.

Leave a Reply