Osvieženie svalovej bolesti – medené správy

Liečba svalovej bolesti

Tento materiál bol vydaný v spolupráci s projektom Animal for Life, ktorého cieľom je zlepšiť farmaceutickú gramotnosť pacientov..

Lieky proti bolesti sú známe už od staroveku a v minulosti sa na tento účel používal alkohol, fajčiarske zmesi a listy kakaa. Neskôr po zavedení mechanizmu bolesti boli vyvinuté a zavedené syntetické lieky proti bolesti – analgetiká a protizápalové lieky, ktoré eliminujú príčinu bolesti…

Bolesť je nepríjemný pocit, pocit, ktorý vzniká ako reakcia na patologický proces a je charakterizovaný individuálnym emocionálnym sfarbením. Medzinárodná asociácia pre štúdium bolesti ho opisuje ako nepríjemný zmyslový a emocionálny zážitok spojený so skutočným alebo potenciálnym poškodením tkaniva alebo označený za takéto poškodenie. Existuje deväť typov bolesti a dnes budeme hovoriť o jednej z najbežnejších – bolesti svalov. Čo to spôsobuje, aké lieky mu uľahčia a kde sú limity samoliečby??

Bolesť svalov po tréningu

Existuje niekoľko príčin bolesti svalov, z ktorých jeden alebo iný stupeň možno klasifikovať ako fyziologický a všetky ostatné ako patologický. Bolesť svalov sa často vyskytuje 1 – 2 dni po tréningu pre športovcov a ľudí, ktorí cvičia po dlhej prestávke alebo sa presúvajú na novú úroveň cvičenia. Tento stav sa nazýva krepatura a bolesť sa vysvetľuje hromadením kyseliny mliečnej, anaeróbnym metabolizmom (bez kyslíka) vo svaloch. Svaly prechádzajú touto metabolickou cestou pod silným napätím, sprevádzané nedostatkom kyslíka..

Krepatura je celkom bezpečná a odchádza bez liečby. Na zmiernenie stavu môžete zopakovať cvičenia, ktoré spôsobili bolesť svalov, buď na čerstvom vzduchu alebo vo vetranej miestnosti, čím sa zníži intenzita. Masáž, naťahovacie cviky, jogging a len relaxácia pomôžu zmierniť bolesť, ak to nebude fungovať, v niektorých prípadoch sa odporúčajú nízke dávky protizápalových liekov, v krátkych 1-2 denných kurzoch..

Na pozadí Move & Flex

Ak príčinný vzťah k bolesti nie je zrejmý, objavili sa „sami“, „bez zjavného dôvodu“, to je príležitosť na zamyslenie. Bolesť svalov môže zahŕňať neurologické ochorenia (patológia chrbtice, nervový kmeň), poruchy pohybového ústrojenstva (artritída, burzitída, tendovaginitída, osteomyelitída, kostné nádory, reumatické choroby), vaskulárne patológie (obliteranská ateroskleróza, patofyziológia a kŕčové žily). (stav po záchvatoch, myozitíde) Autodiagnostika a samoliečba môžu prispieť k progresii choroby a jej progresii do nevyliečiteľného (nevyliečiteľného) štádia, ako je napríklad vytvorenie úplného rastu kĺbov – ankylóza s dlhodobou neliečenou artritídou. , diagnózu by mal stanoviť lekár, terapeut, reumatológ, traumatológ alebo neurológ.

Bolesť svalov sa často vyskytuje pri vírusových ochoreniach – SARS, chrípka. Niektoré lieky, napríklad lieky používané na liečbu hypertenzie (ACE inhibítory, diuretiká) a na prevenciu aterosklerózy (statíny), môžu po dlhodobom používaní spôsobiť svalovú bolesť…

Opatrenia prvej pomoci

Ako prvú pomoc sa môžu odporučiť rôzne systémové a lokálne protizápalové lieky – NSAID (nesteroidné protizápalové lieky) alebo analgetické antipyretické lieky. Tieto lieky znižujú závažnosť zápalu svalov, nervových kmeňov, kĺbov a zmierňujú opuchy, zmierňujú bolesť, ale majú tiež množstvo negatívnych účinkov. Jedným je metabolické narušenie kĺbovej chrupavky, ktoré môže viesť k exacerbácii štádia ochorenia a dokonca k deštrukcii chrupavky. Syntetizujú sa prípravky, ktoré nemajú nepriaznivý vplyv na chrupavku a dokonca majú chondroprotektívne účinky, ale bohužiaľ stále existuje veľa zastaraných liekov.

Ďalšou potenciálnou komplikáciou použitia protizápalových liekov je vývoj tzv. Gastropatie, čo je poškodenie žalúdočnej sliznice spojené s nepriamou retardáciou jej procesov obnovy a relapsu. Tento stav môžu byť sprevádzané dyspeptickými symptómami, ako je nevoľnosť, žalúdočné ťažkosti, belgovanie, pálenie záhy a v závažných prípadoch môže dokonca spôsobiť krvácanie z hornej časti gastrointestinálneho traktu v dôsledku erózií a vredov. NSAID sa líšia svojimi účinkami na gastrointestinálnu sliznicu, niektoré moderné lieky sú prakticky nedotknuté..

Riziko nepriaznivých účinkov topických formulácií vo forme mastí je oveľa nižšie a existujú formulácie s uvoľňovaním s predĺženým (dlhým) trvaním účinku. Nesteroidné protizápalové masti poskytujú vysokú koncentráciu liečiva v mieste aplikácie a majú oveľa menej výrazný účinok na celé telo. Ich nevýhodou je, že nie všetky lubrikačné zložky sú rovnako účinne absorbované z neporušenej pokožky a proces absorpcie je ťažké kontrolovať a časť lubrikantu je absorbovaná do bandáží alebo odevu. Gély sa vstrebávajú rýchlejšie, majú výraznejší a dlhotrvajúci účinok pri podobných koncentráciách. Na druhej strane, resorpčné, systémové účinky gélov na telo sú tiež väčšie v dôsledku lepšej absorpcie…

Samostatnou skupinou sú lokálne dráždivé lieky, ktorých účinky sú založené na rozptyľujúcom účinku. Na liečbu rezistentných svalových kŕčov a záchvatov sa niekedy používajú vysoko účinné lieky, topické svalové relaxanciá na báze botulotoxínu…

S ktorýmkoľvek z týchto liekov sa môžu vyskytnúť alergické reakcie. V prípade nedostatočnej odpovede na lokálne lieky sa používajú systémové lieky, ale len podľa pokynov lekára, po ďalšom vyšetrení a na určenie príčiny bolesti..

Leave a Reply