Plyn v žalúdku a črevách – príčiny, príznaky a liečba nadúvania u dospelých

Brušná distenzia a bolesť čriev: čo robiť

Pocit zvýšenej produkcie plynu a gastrointestinálne ťažkosti sú známe takmer každému. Každý sa aspoň raz stretol so situáciou, keď sú črevá opuchnuté a bolestivé. Čo môže spôsobiť tento stav? A ako pomôcť pri riešení citlivého problému?

Príznaky preťaženia plynu v čreve

Meteorizmus alebo nadmerná plynatosť je veľmi častým syndrómom, ktorý poukazuje na problémy s fungovaním tráviaceho systému.

Move & Flex obsahuje 200 – 400 ml plynu (O2, CO2, N2, H2S) v čreve a je rovnomerne distribuovaný v tráviacom trakte. Vstúpte do gastrointestinálneho traktu jedlom, pitím, malým množstvom v žalúdku a tiež kvasením v hrubom čreve..

Fyziologický objem plynu nespôsobuje osobe nepohodlie ani nepohodlie. Ak sa zvýši alebo je jeho evakuácia narušená, objavia sa bolestivé nepríjemné pocity.

Uvádzame zoznam príznakov, o ktorých sú pacienti na začiatku informovaní, keď trpia plynom v žalúdku a črevách počas dňa alebo ráno:

 • Plešatý vzduch alebo zhnitý.
 • Pocit brucha, kongescia, epigastrický tlak po jedle.
 • čkanie.
 • Bolesť v čreve je kŕče, ktoré pacienti často opisujú ako „rez ako nôž“, „zaseknuté v žalúdku“. Tieto bolesti sú kŕčovité, ale môžu pretrvávať a môžu sa mierne zmierniť vyčerpaním plynu. A pridaním novej dávky sa posilní. Bolesť pri nadúvaní sa po defekácii tiež stáva menej intenzívna alebo vymizne..
 • Rachotenie, brušná transfúzia.
 • Fekálna porucha sa stáva nestabilnou. Zápcha a hnačka sa môžu striedať..
 • Zväčšenie brucha – nadúvanie.
 • Búšenie srdca, dýchavičnosť, bolesť srdca. Vyvíja sa „pseudoimptomatika“ srdcovej patológie, pretože väčšina sa môže hromadiť pod bránicou, v oblasti sleziny a takéto príznaky môžu spôsobiť podráždenie nervov vhodných pre mediastinálne orgány..
 • Astenicko-neurotické prejavy: Tento stav môže tiež sprevádzať nadmerná dráždivosť, depresia, zmeny nálady, poruchy spánku..
 • Chudnutie.
 • Nadmerné uvoľňovanie plynu, nepríjemný zápach pri odchode.

Zvyčajne sa plyn (200 ml až 1,8 l) vylučuje cez konečník, pričom priemerne 5 až 13 uličiek za deň sa zvyčajne vstrebáva do krvného riečišťa…

V dôsledku nadúvania je oddelenie plynu sprevádzané nepríjemným zápachom, hlukom, ktorý spôsobuje fyziologické aj psychologické ťažkosti. Pacient sa začína báť takýchto prejavov svojho tela, čo obmedzuje jeho prirodzený priechod. Výsledkom je, že klinika iba progreduje: zhoršuje kŕčové a výbušné bolesti.

Príznaky a príčiny plynatosti u dojčiat a malých detí

Matka a dieťa nie. 1 noc nespavosti je spôsobená zvýšenou produkciou plynu v malom žalúdku a črevnými kolikami u detí..

Novorodenecký tráviaci trakt je nezrelý, vyvíja sa od narodenia po 3 až 4 mesiace, tvorí mikroflóru, tvorí prácu a funkcie. Tieto problémy s dieťaťom vysvetľujú gastrointestinálne zrelosti.

Ďalšou častou príčinou môže byť prehĺtanie počas kŕmenia, ak:

 • plačúce dieťa počas kŕmenia
 • nesprávne uzamkne hruď (iba bradavku, nie dvorku)
 • vzduch vstupuje do bradavky počas kŕmenia alebo je nesprávne zvolený

Ak dieťa dojčí a matka hreší potravou, ktorá podporuje plyn, nadúvanie a kolika v tejto rodine sa môžu stať verným spoločníkom bezesných nocí…

Netolerancia laktózy, nízka kvalita zmesi, nadmerný príjem uhľohydrátov (cukrovinky, múka), nedostatok enzýmov, napadnutie hlístami, porucha mikroflóry sú všetky možné príčiny tohto príznaku u detí..

Tento stav môže byť podozrivý, ak dieťa:

 • nahnevaný, veľa plače, kričí
 • plač tiahne nohy do žalúdka
 • kričiace útoky začínajú neočakávane a tiež nečakane prechádzajú
 • keď je dieťa vo zvislej polohe, vzduch uniká ku grganiu
 • časté pľuzgiere
 • záchvaty úzkosti u detí sa pozorujú bezprostredne po jedle, častejšie v noci.

Aby sa predišlo kolikám a nadúvaniu dieťaťa, odporúča sa kŕmiť dieťa po dobu 5 až 20 minút tak, že ho držíte v stĺpci a počkajte, kým sa nevstrebáva do vzduchu, sledujte jeho výživu a dávajte dieťaťu iba správnu zmes…

Staršie deti by mali starostlivo dodržiavať svoju stravu, zabrániť napadnutiu hlístami a deti by mali byť bežne očkované..

Deti vo veku 2 až 3 rokov s labilným nervovým systémom, hyperaktívne, vzrušené, sú na ochorenie náchylnejšie. Ide o to, že zvýšený nervový impulz sa prenáša do gastrointestinálneho traktu, ktorý sa prejavuje v peristaltickej lézii, trávení a je sprevádzaný touto symptomatológiou..

Malo by byť zrejmé, že zvýšená produkcia plynu u dospelých aj detí nie je autonómnym ochorením, ale iba dôsledkom jednej alebo inej patológie, ktorá vo väčšine prípadov zahŕňa gastrointestinálny trakt, ale môže byť aj prejavom iných stavov…

Tento príznak má vždy hlavnú príčinu. A úlohou lekára je správne určiť.

Príčiny a liečba nadúvania u dospelých

Pacienti sa obávajú tohto stavu: čo spôsobuje nadúvanie?

Dôvodov, prečo ľudia hovoria „pľuzgiere“, je veľa. Tu sú kľúčové:

Požitie vzduchu alebo vzdušnosť

Požitie veľkého množstva vzduchu, s jedlom aj bez jedla, môže zahŕňať:

 • unáhlený príjem potravy, sanie, rozprávanie a smiech pri jedle
 • ťažkosti s nosovým dýchaním
 • bolesť hrdla a bolesť pri prehĺtaní
 • Phrenic kýla
 • hystéria, psychoemocionálne nepokoj
 • nadmerné slinenie a prehĺtanie (fajčenie, cukrík)

Hlavným príznakom príliš veľkého množstva vzduchu týmto spôsobom bude dusenie, hlasné zvonenie a zvonenie. Môže sa tiež obávať, že nebude jesť..

Jedzte nafúknuté potraviny, často vo veľkých množstvách

Produkty, ktoré trávia tráviaci trakt, sú:

 • fazule
 • sýtené nápoje vrátane alkoholu
 • mlieko
 • houska a hnedý chlieb
 • čerstvé ovocie a zelenina
 • huby
 • ako aj akékoľvek jedlo s individuálnou intoleranciou

U vyššie uvedených produktov prebiehajú fermentačné procesy vo vnútri zažívacieho traktu.

Na porovnanie si viete predstaviť fľašu domáceho mladého hroznového vína s rukavicami okolo krku. Čo sa stane s rukavicami počas aktívneho kvasenia? Ona je opuchnutá. Nafukujú sa aj črevné slučky nadmerne formovaného plynu.

Stresové situácie

Meteorizmus môže vyvolať nadúvanie. Zvýšené uvoľňovanie hormónov spomaľuje peristaltiku, ktorá môže spomaliť odstraňovanie vzduchu a hromadiť prebytok.

dysbacteriosis

„Prospešní obyvatelia čreva“ – bifid a laktobacily zodpovedajú za usporiadanie tráviaceho traktu a zabezpečujú, aby sa „škodliví obyvatelia“ aktívne množili. To udržuje rovnováhu mikroflóry a zaisťuje dobré trávenie..

Ale tiež znižuje imunitnú silu tela, dlhodobé používanie antibakteriálnych liekov a chronických infekcií a mení rovnováhu: počet patogénnych baktérií sa môže dramaticky zvýšiť a počet prospešných…

Dysbióza môže tiež spôsobiť viac opuchov. Medzi príznaky patria stolica, nevoľnosť, bolesť, nepríjemná chuť v ústach a výskyt žalúdka nestráveného jedla…

Intolerancia laktózy

Enzým laktáza účinkuje na roztopenie mliečneho cukru alebo laktózy na menšie podjednotky, monosacharidy. Iba oni sú schopní vstrebávať v krvi a uspokojovať potreby tela. Laktóza sama o sebe nemôže preniknúť do črevných kapilár a do krvného obehu.

Ak je laktóza nedostatočná alebo chýba, prechádza mliečny cukor do dolného čreva, kde sa stáva potravou pre mikroorganizmy, ktoré v nich žijú. Baktérie v hrubom čreve konzumujú cukor a aktivujú aktívne fermentačné mechanizmy.

Prejavom tejto patológie sa okrem nadúvania a nadúvania stáva tekutá penová stolica, bolesť, nevoľnosť, strata hmotnosti…

Existuje vrodená forma, ktorá sa vyskytuje od raného detstva a získaná forma, ktorá postihuje dospelých po infekčnom ochorení alebo nedostatku enzýmov súvisiacich s vekom.

Genetická porucha enzýmu, ktorý spôsobuje neznášanlivosť gluténového proteínu v obilninách.

Klinický obraz môže byť veľmi výrazný, progresívny s jedlom obsahujúcim lepok: časté, bohaté, voľné stolice zmiešané s tukom a hlienom v stolici, ostré bolesti, odlupovanie, ťažkosť..

Ochorenie sa môže prejaviť v latentnej forme, kde nadmerná akumulácia vzduchu je jediným klinickým príznakom..

Chronické gastrointestinálne choroby

Tráviaca trubica nemôže fungovať oddelene od svojich kompartmentov a orgánov spojených s trávením. Problémy so žalúdkom určite ovplyvnia činnosť hrubého čreva.

Chronické patológie – gastritída, enteritída, poškodenie pečene a pankreasu, črevná kolitída, infekčné procesy zhoršujú motorickú a enzymatickú aktivitu, sprevádzanú nadmernou produkciou plynu a zníženou exkréciou..

Variant syndrómu dráždivého čreva s plynatosťou je jednou z niekoľkých výnimiek z klasifikácie tejto diagnózy. Toto ochorenie je pomenované, pretože sa dá zistiť iba komplexným vyšetrením a nedostatkom presvedčivých údajov o organických poruchách trávenia.

Stresové situácie, podvýživa, endokrinné poruchy, nečinnosť môžu vyvolať IBS.

Provokatívne faktory zahŕňajú narušenie vegetácie, rovnováhu hormónov produkovaných tráviacim systémom, narušenú asimiláciu a evakuáciu gastrointestinálneho obsahu…

Na klinickom obraze bolesť brucha, bolesť, poruchy stolice, neurotické prejavy (bolesti hlavy, dýchavičnosť, labilita nálady, podráždenosť).

Patologické zmeny v laboratórnych testoch, ako aj príznaky organickej patológie pri inštrumentálnom vyšetrení, sa pri IBS nedajú zistiť.

Tvorba gastrointestinálneho traktu a priľahlých orgánov môže mechanicky interferovať s uvoľňovaním potravy a plynu. Zlyhanie evakuácie spôsobuje príznaky a bolesť.

Ako liečiť nadúvanie a bolesť v čreve

Taktika použitá na liečbu tohto príznaku bude závisieť od mnohých faktorov, ktoré váš lekár zváži:

 • vek pacienta
 • príčina klinických príznakov
 • jeho trvanie

Ak je nástup bolesti a nadúvania nedávny a bol krátko znepokojujúci, znížený alebo dokonca eliminovaný, vyčerpaný pohyb plynov a čriev, pacient ich môže spájať s chybami stravovania – žiadny dobrý dôvod na obavy..

Situácia je úplne iná s pravidelne sa opakujúcimi, dlhotrvajúcimi symptómami..

Neustále nadúvanie – čo robiť

99% úspešných spôsobov liečby tejto patológie zahŕňa dôkladné vyšetrenie a určenie príčiny. Uistite sa, že ste dokončili všetky postupy a vyšetrenia odporúčané lekárom. Minimálny zoznam štúdií je nasledujúci:

 • všeobecná klinická krv, moč, LHC (celkový obsah bielkovín a proteínov, bilirubín, ACAT, ALAT, glukóza, elektrolyty, cholesterol, močovina a kreatinín)
 • koprologická analýza, mikrobiologická analýza stolice pre usilovnosť o trávenie vlákien, prítomnosť alebo neprítomnosť protozoov a parazitov
 • fekálne vyšetrenie na dysbiózu
 • FEGDA
 • Ultrazvuk brucha
 • črevná kolonoskopia, voliteľne s biopsiou sliznice
 • sigmoidoskopija
 • štúdium gastrointestinálnej motility: elektroastroenterografia, manometria

Rozsah výskumu je pomerne široký. A to je pochopiteľné: je dôležité nie utopiť symptóm, ale určiť jeho zdroj. Niekedy to nie je ľahké, preto musíte pre diagnostiku vyhľadať pomocných a laboratórnych asistentov.

Všetky štúdie odhalili príčinu zla – príčinu nepríjemnej kliniky – a prebieha liečba.

Ošetrujeme vzduch v čreve – čo robiť

S výnimkou akútnej chirurgickej patológie alebo poranení spojených s prenikajúcimi léziami črevnej steny a objavením sa vzduchu v jeho lúmene sa gastrointestinálne patológie sprevádzané plynatosťou liečia konzervatívne…

Liečebná taktika závisí úplne od základnej príčiny. Vystavenie sa základnému ochoreniu zmierňuje alebo úplne eliminuje bolesť a nadúvanie.

Ak sú tieto príznaky príznakmi dysbiózy, je potrebné normalizovať mikroflóru. Na tento účel sa používajú prebiotiká – látky, ktoré stimulujú rast prospešných mikroorganizmov (pektín, inulín, laktulóza) alebo probiotiká – živé mikroorganizmy, predstavitelia normálnej mikroflóry (bifidumbakterín, bificol, laktobaktín, acylakt, linex)…

V prípade závažného nedostatku enzýmov je užitočné užívať lieky obsahujúce pankreatické enzýmy: panceratín, mezomic, slávnostné,..

Váš lekár vám predpíše enterosorbenty (smecta, polyfenan, enterosgel), ak je vaše telo náchylné na zvýšené hladiny toxických látok. Znižujú nadúvanie, normalizujú gastrointestinálne motorické funkcie, redukujú bakteriálne toxíny, alergény, zlepšujú imunitný systém ako celok..

Pri IBS to významne znižuje klinické prejavy eliminácie psychoemocionálnych porúch. Terapeutické liečivá tohto ochorenia okrem liekov zahŕňajú psychoterapeutickú konzultáciu, autogénny tréning, pozitívny auto-návrh, relaxáciu.

Medzi lieky na zmiernenie bolesti IBS môžu patriť Bellastesin, spazmoton, no-spa, duspatolin.

V jednoduchých prípadoch sa izolované epizódy plynatosti a bolesti, pri ktorých sa počas štúdie nezistí žiadna výrazná organická patológia, dajú odstrániť pomocou liečivých bylín, ako aj racionálnou stravou a odstránením potravín produkujúcich plyn…

Nejedzte potraviny, ktoré obsahujú „hrubú“ vlákninu: strukoviny, kapusta, špargľa, veľa čerstvého ovocia a zeleniny (banány, hrozno, dokonca aj v malom množstve). Odporúča sa tiež vylúčiť čerstvé buchty a sladkosti, ako aj nápoje sýtené oxidom uhličitým..

Ak pacient nemá precitlivenosť a neznášanlivosť, ráno môžete jesť mliečne výrobky, varenú zeleninu a mäso, dusené kotlety..

Pohanka, proso, miešaná vajíčka, želé neublíži. Mali by ste jesť často, 4-6 krát denne, a obmedziť príjem potravy v noci.

Ak sa u vás počas kŕmenia vyskytne kŕčová bolesť, obmedzte príjem tukov a zvýšte príjem bielkovín..

Pacienti s vrodenou fermentopatiou majú dodržiavať špeciálnu diétu. Mlieko v akejkoľvek forme je neprijateľné pre intoleranciu laktózy, celiakiu, bezlepkovú diétu.

Dojčatá nedostávajú plyn z čreva – čo majú robiť

Mnoho rodičov sa pýta: Ako zmierňuješ stav dieťaťa trpiaceho plynnými a črevnými kolikami? Ak má vaše dieťa ťažkosti so samovybíjaním, môžete použiť tieto praktické tipy:

 • ak existuje tendencia k zápche, je potrebné stolicu normalizovať. Vylučovanie stolice sa môže stimulovať odvarom sliviek, ako aj použitím dávky laktózy zodpovedajúcej veku dieťaťa..
 • brušná masáž, jemné hladenie v smere hodinových ručičiek zvyšuje peristaltiku a leží na bruchu
 • v hravom tvare môžete ohýbať a ohýbať nohy dieťaťa na kolenách a bedrových kĺboch ​​a viesť ich do žalúdka
 • Po kŕmení, počkajte, kým sa nevytvoria vrásky – nezabudnite nosiť svoje dieťa do náručí

Ak žiadna z vyššie uvedených metód nemá požadovaný účinok, bolesť a nadúvanie neklesnú a vy budete aj naďalej trpieť – mali by ste zavolať lekára..

Leave a Reply