Pri chôdzi bolí cesta, čo robiť a ako sa liečiť

Bolesť kolena pri chôdzi: príčiny a liečba kolenného kĺbu

Kolená bolia pri chôdzi – Starší pacienti často prichádzajú k lekárovi s podobnou sťažnosťou. Ľudia sa zaujímajú nielen o liečbu tejto choroby, ale aj o jej príčiny. Prečo sa teda náhle objaví silná bolesť v kolennom kĺbe?

Akútna bolesť kolena sa často vyskytuje po dlhodobej fyzickej námahe. Príčina spočíva v opotrebovaní hyalínovej chrupavky, ale bolesť kolena pri chôdzi môže byť signálom toho, že kĺb sa vyvíja závažnou patológiou, ktorá si vyžaduje vážne komplexné vyšetrenie a dlhodobú liečbu…

Príčiny bolesti kolena po dlhej prechádzke

Existuje niekoľko dôvodov, prečo môžu byť podmienky kolenného kĺbu nepriaznivé:

 • chôdza človeka, presnejšie jeho črty;
 • ak je oblúk spustený v členku, kolene a ramenu sa bude prejavovať bolesť;
 • bolesť kolena pri chôdzi môže spôsobiť poškodenie držania tela (kyphosis, skolióza), pretože tento jav spôsobuje nerovnováhu chodidla, kolena a celého tela.

Takáto kostra sa dá prirovnať k budove zakrivenej základne.

Pacienti sa okrem bolesti často obávajú zníženej pohyblivosti kĺbov: nielen funkcie flexie a extenzora, ale aj laterálny pohyb..

Bolesť môžu byť sprevádzané ďalšími príznakmi:

 1. opuch;
 2. prúd
 3. zväčšenie objemu kolena;
 4. do kĺbov;
 5. zvýšenie miestnej teploty.

Tieto príznaky naznačujú zápalový proces v kolennom kĺbe (artritída, artróza)..

Zranenia kolena

Bolesť kolena počas chôdze môže byť výsledkom „čerstvého“ alebo predtým prenášaného zranenia. Náhle zranenia sú najčastejšie dôsledkom priameho nárazu na koleno, pád kolena alebo neprirodzenú nohu, z ktorej sa osoba začína pohybovať..

Silná bolesť, opuch a tvorba modrín sa môžu objaviť v priebehu niekoľkých minút po zranení. Počas zranenia sú krvné cievy alebo nervové zakončenie často stlačené, čo spôsobuje znecitlivenie, pocit chladu alebo brnenie v kolenách. Koža v mieste poranenia sa stáva cyanotickou.

Akútne zranenia kolena:

 • dislokácie a výrony;
 • slzy alebo slzy v meniskových plakoch;
 • zlomeniny pažeráka, hornej časti holennej kosti alebo holennej kosti, dolnej časti stehna;
 • dislokácia alebo premiestnenie v pažeráku;
 • dislokácia kolena – trauma dosť závažné, ale našťastie zriedkavé. Dislokácia sa má liečiť okamžite.

Bežné patológie kolenného kĺbu

Chôdza na kolenách môže byť bolestivá v dôsledku degeneratívnych-dystrofických zmien v chrupavke. Tieto choroby môžu byť spôsobené:

 1. Nadmerné napätie v kĺboch.
 2. hypotermia.
 3. Zlý prietok krvi, ktorý vedie k podvýžive kĺbov a periartikulárnych tkanív.
 4. Hromadenie kyseliny močovej v kĺboch ​​- Dna artritída.

Burzitída je zápal synoviálneho vaku. Je to zápalový proces ovplyvňujúci synoviálny vak (bursa), čo je malé vrecko naplnené synoviálnym exsudátom..

Synoviálna tekutina je nevyhnutná na lubrikáciu hyalinnej chrupavky a na plynulé kĺzanie kĺbových povrchov kĺbových kostí. V kolennom kĺbe sú tri takéto vaky..

Ak je zapálený aspoň jeden, hovoríme o burzitíde. Burzitída môže byť komplikovaná opuchom a opuchom kolena. Bolesť sa objaví pri drepe alebo kľačaní. Bolesť často pochádza zo stúpania alebo klesania.

Gonartróza je artróza kolenného kĺbu. Degeneratívne-dystrofické ochorenie, ktoré nie je akútne zápalové, ale chronické. Ochorenie spôsobuje deštrukciu chrupavky, deformáciu kĺbov a ich imobilizáciu. Prečo sa vyskytuje gonartróza??

Príčiny gonartrózy spočívajú v skutočnosti, že noha, najmä kolenný kĺb, je denne vystavovaná ťažkým fyzickým cvičeniam. Spúšťače sú obezita, časté zranenia a profesionálny šport..

Pekár cysty. Choroba, ktorá sama o sebe nie je taká nebezpečná ako jej komplikácie, je hrozná. Nádor sa objaví na zadnom povrchu dolnej končatiny pod podkolennou jamkou. Aké sú príčiny tohto javu?

Zápalná tekutina sa hromadí v popliteálnom vaku (nie je hnisom). Vak je umiestnený medzi svalovými šliach a komunikuje so spojom pomocou malých dier, čo je anatomická štruktúra považovaná za normálnu. Ak sa zápalový proces vyskytuje v kĺbe dlhšiu dobu, tekutina nemá výtok a hromadí sa v tomto vrecku.

Zápal šliach je zápal jednej alebo viacerých šliach. Športovci, najmä cyklisti, bežci a lyžiari, sú skupinou ľudí, ktorí sú najviac zraniteľní zraneniami šliach (prasknutia). Tendonitída sa môže vyvinúť na jednom alebo oboch kolenách a môže spôsobiť bolesť v prednom kĺbe a kolene.

Ale bolesť nie je trvalá. Zvyčajne sa vyskytujú, keď:

 • horolezecké schody;
 • beh a skákanie;
 • drepy
 • squat.

Ak sa šľacha úplne pretrhne, môže dôjsť k strate schopnosti pohybu..

Ako liečiť patológiu kolenného kĺbu

Liečba by mala byť komplexná a zahŕňať:

 1. brať lieky;
 2. fyzioterapeutické procedúry;
 3. liečba ľudových prostriedkov;
 4. fyzioterapeutické cvičenia.

Prvotným cieľom je zmierniť príznaky bolesti a zápaly, po ktorých je potrebné ovplyvniť príčinu choroby. V prípade opuchu a zápalu je predpísaný priebeh NSAID (indometacín, aceklofenak, diklofenak, paracetamol). Tieto lieky však môžete užívať až po pilotnom vyšetrení.

Na odstránenie príčin choroby sa kortikosteroidy používajú na blokovanie kolenného kĺbu injekciou.

Na zmiernenie bolesti kolena sa môžu použiť kompresie a odreniny masťami, ktoré sú účinné pri liečbe osteochondrózy:

Liečba artrózy by sa mala zamerať na opravu chrupavky, pretože ide o nevyhnutné chondoprotektory. Účinky týchto liekov však nebudú okamžite zrejmé a pacient by mal byť veľmi trpezlivý.

Veľmi dobre vykonajte nasledujúce postupy pri chorobách kĺbov:

 1. ošetrenie magnetickými vlnami;
 2. laserová terapia;
 3. rádioterapia.

Každému ochoreniu sa dá ľahšie predchádzať ako pri dlhodobej liečbe, takže lekári pripisujú prevencii kĺbov veľký význam.

Ak už noha nebolí, to znamená, že sa zmierňujú akútne príznaky, môže sa začať bahno, kúpeľ, parafín, cvičebná terapia a ľudová liečba…

Výživa z bolesti kolena

Terapeutické diéty hrajú dôležitú úlohu pri každom ochorení kĺbov, pretože práve zlá strava často spôsobuje bolesti kĺbov. Extra libry kladú ďalší dôraz na kĺby, takže obézny pacient by mal určite schudnúť.

Vyvážená strava poskytne chrupavke všetky potrebné vitamíny a minerály..

Vitamíny A, B, E, C. Zaradiť sa do denného zoznamu pacientov s artritídou alebo artritídou. Môžu byť získané zo zeleniny a ovocia, obilnín a rýb. Pri patológiách kĺbov je žiaduce úplne vylúčiť múčne výrobky, môžete jesť iba obilný, ražný alebo otrubový chlieb.

Pohanka, ovsená múka alebo ovsená kaša z jačmeňa by sa mali jesť každý deň. Chuť týchto jedál môžete vylepšiť pridaním korenia, tvarohu alebo sušeného ovocia. Príjem soli by sa mal minimalizovať a pokiaľ možno úplne eliminovať.

Výrobky z kyslého mlieka sa odporúčajú na akékoľvek použitie, ale je lepšie sa vzdať čerstvého mlieka.

Cukor a akékoľvek sladkosti sa najlepšie nahradia medom, ale ryby a pečeň sa môžu konzumovať v neobmedzenom množstve..

Leave a Reply