Príčiny a liečba bolesti nôh ráno

Ranná bolesť kĺbov začína

Liečba na našej klinike:

 • Bezplatná konzultácia s lekárom
 • Rýchla úľava od bolesti;
 • Náš cieľ: úplne obnoviť a vylepšiť poškodené funkcie;
 • Viditeľné vylepšenia po 1-2 schôdzach; Bezpečné nechirurgické metódy.

Počiatočné bolesti sú známe mnohým pacientom trpiacim degeneratívnymi, dystrofickými a zápalovými poruchami pohybového ústrojenstva. Ranná bolesť sa môže vyskytovať pravidelne alebo nepretržite, lokalizovaná v určitom mieste alebo neustále migrovať z jedného kĺbu do druhého. Najčastejšou formou bolesti ranných nôh, ktorá môže byť prvými klinickými príznakmi závažných patológií..

Nástup bolesti kĺbov je dôsledkom nedostatku synoviálnej tekutiny alebo degenerácie chrupavky. V prvom prípade sa počas nočného spánku kĺbový priestor zužuje, synoviálna tekutina sa stáva silnejšou a viskóznejšou a kĺbová kapsula sa zmenšuje. Pri pokuse ohnúť alebo narovnať spodnú končatinu v priemete tohto kostného kĺbu sa môžete cítiť nepríjemne a budete počuť vedľajší hluk. Existuje tuhosť a napätie v šľachách. Po chvíli všetky pocity zmiznú, keď sa aktivuje svalové tkanivo a začne sa uvoľňovať veľké množstvo extracelulárnej tekutiny, ktorá preniká do kĺbovej dutiny. Biochemické a mechanické vlastnosti synoviálnej tekutiny sa obnovia a všetky bolesti zmiznú nasledujúce ráno. Je dôležité pochopiť, že tento patologický stav je počiatočným štádiom vývoja deformovateľnej osteoartrózy. Preto, ak sa vyskytnú takéto príznaky, skúsený lekár by mal okamžite navštíviť lekára.

Ak je ranná bolesť kĺbov spôsobená degeneráciou chrupavky, môžu sa na röntgenovom snímku pozorovať klinické príznaky tohto procesu. Pozoruje sa významné zúženie priestoru kĺbov a nerovnomerná hrúbka tkaniva chrupavky. To naznačuje prvé štádium vývoja deformovateľnej osteoartrózy. Ak sa liečba nezačne včas, môže byť potrebná operácia kĺbov po 6-14 mesiacoch.

Ak máte bolesti nôh ráno, odporúčame vám navštíviť lekára ortopéda. V Moskve si môžete dohodnúť bezplatné lekárske stretnutie na našej klinike manuálnej terapie. Počas prvého vyšetrenia Váš lekár urobí predbežnú diagnostiku a odporučí dôkladné vyšetrenie. Presná diagnóza umožní vývoj prispôsobeného liečebného postupu zameraného na úplné obnovenie postihnutého kĺbu.

Bežné počiatočné príčiny bolesti

Existujú bežné a lokálne príčiny bolesti kĺbov. V prvom rade je dôležité vedieť, že všetky kostné kĺby v ľudskom tele sú postavené na rovnakom princípe:

 • hlavy kostí obsiahnuté v spojivovej kapsule sú pokryté hustým chrupavkovým tkanivom, ktoré môže absorbovať a poskytovať synoviálnu tekutinu počas akéhokoľvek pohybu, čím poskytuje ochranu absorbujúcu otrasy;
 • synoviálna tekutina zaisťuje správnu výživu chrupavkového tkaniva a jeho opravu počas oxidačných procesov;
 • kostný kĺb je pokrytý hustou kĺbovou tobolkou;
 • dá sa povedať, že kĺby nemajú vlastný prísun krvi (s výnimkou malého množstva kapilárneho prísunu krvi do spodného tkaniva chrupavky v dôsledku výmeny okulárnych plakov);
 • difúzna výmena s okolitým svalovým tkanivom poskytuje takmer úplnú výživu pre štrukturálne tkanivá kĺbu;
 • stabilitu kĺbov zaisťujú tkanivá šliach a väzov, ktoré ju obklopujú a majú fixačné účinky v rôznych polohách;
 • svaly tvoria kostru, ktorá podporuje končatinu a zaisťuje jej pohyblivosť.

Čo môže spôsobiť počiatočnú bolesť kĺbov? Môže to poškodiť svaly, šľachy, väzivo, fasciu, nervové vlákna, kĺbové puzdro, chrupavku a kosť..

Faktory spôsobujúce bolesť sú rozdelené na všeobecné a miestne. Medzi bežné patologické faktory patria:

 1. systémové zápalové reakcie (reumatizmus, ankylozujúca spondylitída);
 2. autoimunitná deštrukcia chrupavky, ektopická dermatomyozitída atď.);
 3. šírenie infekcií (detská obrna, syfilis, tuberkulóza atď.);
 4. ochorenia krvi, ktoré zvyšujú jeho hustotu (zvyšujú protrombínový čas), znižujú reaktivitu, znižujú počet červených krviniek (anémia), znižujú koncentráciu kyslíka (hypoxémia);
 5. hormonálne a endokrinné poruchy (z dôvodu výživovej angiopatie je narušená dodávka krvi do tkanív a vysoká hladina kortizolu v krvi prispieva k rýchlej deštrukcii tkaniva chrupavky);
 6. mať nadváhu, najmä v kombinácii s narušenými metabolickými procesmi;
 7. poškodenie tela a nesprávne umiestnenie nohy;
 8. účinky negatívnych faktorov prostredia (podchladenie a prehriatie, vysoký atmosférický tlak, mechanické stlačenie atď.).

Miestnou príčinou bolesti môže byť degenerácia tkaniva v kĺbe. Ak sa pri projekcii kolena vyskytnú nepríjemné pocity, potom by sa mala vylúčiť integrita väzov, menisku, synoviálneho tkaniva chrupavky. Inými slovami, príčinou jednej bolesti kĺbov je vždy vývoj konkrétneho ochorenia, ktoré si vyžaduje neodkladnú diagnostiku a liečbu..

Ranná bolesť bedra

Najčastejšou príčinou bolesti bedrového kĺbu sú degeneratívne a dystrofické procesy v acetabulach chrupavky a tkanive hlavy femuru. Môžu tiež prispieť zápalové procesy, aseptická nekróza a deformita krčka stehennej kosti. Pri diferenciálnej diagnóze by sa nemali vylúčiť symptómy, syndróm piriformis, kompresia sedacieho nervu, gonartróza (deformujúca osteoartróza kolena)…

Bolesť na východe bedrového kĺbu môže byť spôsobená nasledujúcimi chorobami:

 • osteochondróza lumbosakrálnej chrbtice;
 • poškodenie polohy zakrivením bedrovej chrbtice;
 • zápal kostných ileosakrálnych kĺbov;
 • reumatoidná artritída bedra;
 • poškodenie polohy nohy s provokáciou nesprávnej polohy femorálnej hlavy v acetabulu;
 • zakrivenie holennej kosti alebo stehna;
 • poranenia (výrony väzu, prednej časti krčka stehennej kosti, zlomenina stehennej kosti atď.).

Vo väčšine prípadov je nástup bolesti bedrového kĺbu signálom, že sa začal proces deštrukcie chrupavkového tkaniva. Vyrovnáva dutinu kíbu a chráni kostné tkanivo pred oderom a zranením. Prežívaním sedavého životného štýlu a hlavne vykonávaním sedavej práce trpí oblasť bedier chronickými obehovými problémami. Vyskytuje sa primárna dystrofická deformita. Vrstva chrupavky sa potom stáva tenšou. Odkryté kostné tkanivo pokryté nánosom vápenatých solí (osteofyty). Toto je tretie štádium osteoartritídy. Vďaka tomu bude mobilita už vážne obmedzená. V počiatočnom štádiu sa u pacienta môže vyskytnúť iba ranná bolesť bedrového kĺbu.

Bolesť kolena začína

Koleno je sofistikovaný kĺbový mechanizmus, ktorý vykonáva obrovské cvičenie a odpruženie pri chôdzi, behu, v podrepe a pri vykonávaní iných pohybov. Štruktúra kolenného kĺbu je veľmi zložitá. Jeho stabilitu zaisťujú štyri hlavné popruhy. Sú to predná a zadná krížová kosť a bočná bočná a stredná. Vo vnútri kolenného kĺbu sú Bursa (spoločné vrecká), ktoré vyvažujú zaťaženie vankúša a rozloženie oboch menisku. Samotný kĺb je tvorený femorálnymi a holennými hlavami.

Ranná bolesť kolena môže byť spôsobená nasledujúcimi chorobami:

 • deformovateľná osteoartróza v ranom štádiu jej vývoja;
 • všetky typy artritídy kolena;
 • zápal a deformácia menisku, vrátane sklerózy ich chrupavkového tkaniva;
 • zápal vakových vakov a skleróza (bursa);
 • jazvová deformita predných a zadných väzov krížovej kosti;
 • zápal svalov;
 • syndróm tunela v mieste ligácie sedacieho nervu (rozdelenie na vetvy holennej a holennej).

Ak máte bolesti kolena, obráťte sa na svojho lekára. Zabezpečí skúšku. Často sa začína rádiografickým obrázkom. Ak nie je dokázané zúženie a deformácia kĺbového priestoru a žiadne zlomeniny alebo praskliny kostí, pacient sa podrobí vyšetreniu MRI. To vám umožní vyhodnotiť stav mäkkých tkanív kĺbu (chrupavka, väz, šľacha, fascia, sval, bursa a meniskus). V ťažkých diagnostických prípadoch sa vykonáva endoskopická artroskopia. Endoskopické nástroje sa vkladajú do kĺbovej dutiny a lekár vizuálne kontroluje všetky vnútorné tkanivá kolena.

Začiatočná bolesť päty a chodidla

Pretrvávajúca bolesť na päte je klinickým príznakom plantárnej fasciitídy. Toto ochorenie, pri absencii včasnej komplexnej liečby, vedie k tvorbe kostných exostóz. Nazývajú sa to ostruhy a spôsobujú pacientom veľké utrpenie..

Začiatok s bolesťou chodidla môže byť spojený s deštrukciou malých kĺbov a nesprávnym umiestnením chodidiel pri chôdzi. Keď sa poškodí vnútorný alebo pozdĺžny svalový oblúk chodidla, začnú procesy vytesňovania malých kostí (metatarz). Deformujú metatarzafalangálne kĺby. To môže spôsobiť valgus alebo variabilnú deformitu chodidla. Bohužiaľ, hlavným klinickým príznakom je iba ranná bolesť nôh, ktorú väčšina pacientov ignoruje. V tých štádiách choroby, pri ktorých je možné poskytnúť pomoc chirurgickými metódami, sa poradia s ortopedickým chirurgom..

Ak sa vyskytnú takéto príznaky, vyhľadajte lekársku pomoc. Aspoň navštívte terapeuta a požiadajte o röntgen a pätu. Táto štúdia pomôže identifikovať veľa degeneratívnych procesov v ranom štádiu ich vývoja. Tým sa zaručí úspešná prevádzka systému Move & Flex úplným obnovením funkcie motora..

Ako liečiť nástup rannej bolesti?

Pred liečením rannej bolesti kĺbov by ste mali identifikovať možnú príčinu. Lekár by mal potom vyvinúť individuálny terapeutický kurz na liečenie základného ochorenia. Je zbytočné a nebezpečné zaobchádzať osobitne s rannou bolesťou. Použitie liekov proti bolesti maskuje iba patologický deštruktívny proces, ktorý pokračuje napriek neprítomnosti bolesti. Preto sa použitie nesteroidných protizápalových liekov bez lekárskeho odporúčania neodporúča.

Väčšina muskuloskeletálnych patológií sa dá úspešne uzdraviť pomocou neautomatickej liečby. V počiatočnom štádiu deformovanej osteoartrózy možno vďaka integrovanému liečebnému postupu dosiahnuť pozitívny výsledok regenerácie chrupavkového synoviálneho tkaniva. Masáž, osteopatia a reflexológia pomáhajú pri zápalových procesoch. Zlepšujú prísun krvi a mikrocirkuláciu lymfatickej tekutiny v ohnisku zápalovej reakcie. Ak je tkanivo väziva a šľachy deformované, je vhodné použiť komplexnú kombináciu liečebných cvičení, fyzioterapie a masáže…

Ak potrebujete liečbu na začatie rannej bolesti nôh, môžete si na našej klinike manuálnej liečby objednať bezplatného ortopedického lekára. Po vyšetrení dostanete individuálne odporúčania na liečbu špecifikovaného ochorenia.

Leave a Reply