Príčiny a liečba liekov a ľudových liekov

Čo robiť, keď vám ublížia ruky a nohy?

Zub je považovaný za najsilnejšiu bolesť. To isté možno povedať o ušiach a bolestiach hlavy. Bolesť kĺbov nie je výnimkou. Dokáže prinútiť človeka trpieť, zbaviť ho spánku a chuti do jedla.

Bolesť je ostrá alebo pochmúrna, šitá, boľavá, nočná alebo celý deň – to všetko sú príznaky ochorenia kĺbov.

Výskyt bolesti kĺbov

Závažnosť bolesti kĺbov a jej výskyt nie sú jasné. Kolenné kĺby môžu spôsobiť viac ako bolesť ramien, lakťov a ramien súčasne. Bolesť chrbtice s pokročilou osteochondrózou alebo ankylozujúcou spondylitídou môže byť bolestivá. Ľudia sa však častejšie obávajú bolesti končatín.

Ruky aj nohy majú celoživotné bremená – hmotnosť, akcia, zranenia. Bolesť, bolesť kĺbov, deformity – nevyhnutné satelity na zmeny pohybového ústrojenstva súvisiace s vekom.

Mechanizmus bolesti

Prečo kĺbov bolí – otázka, na ktorú ani lekár nemôže ľahko jednoznačne odpovedať.

Mechanizmus bolesti v pohybovom aparáte je pomerne zložitý. Tieto príznaky sú zvyčajne spôsobené:

 1. Zápal kĺbov alebo polyartritída. Samotný zápal stimuluje tvorbu látok, ktoré môžu spôsobiť bolesť. Okrem toho zvyšujú citlivosť receptorov bolesti na opakovanú expozíciu. Preto normálne zaťaženie zapáleného kĺbu spôsobuje prudkú reakciu bolesti.
 2. Opuch kĺbov. Zvýšenie objemu vyzerá ako kĺbový nádor. Edematózne tkanivo je mechanicky pritláčané na kĺbové štruktúry, čo spôsobuje nepohodlie a zhoršenie..
 3. Dystrofické zmeny. Môže sa to nazvať ruptúra ​​kostí a chrupavky. S vekom a neustálym cvičením sa účinnosť kĺbového spojenia zhoršuje. Produkcia synoviálnej tekutiny je narušená a povrchy kĺbov sú klzké. Ich neustála stimulácia trenia podporuje rast chrupavky. Takéto okrajové rasty kostí sa nazývajú osteofyty a môžu spôsobiť skutočné ľudské utrpenie. Vyzerajú ako vypuklé kĺby. Osteofyty sú často poškodené a to spôsobuje, že ich zápal uzavrie patologický kruh.
 4. Zranenia a posttraumatické komplikácie. Závažné zranenia: modriny, dislokácie, zlomeniny bez stopy. Aj keď sa dá poškodenie vyliečiť, bolesť kĺbov, tuhosť môže pretrvávať až do konca života. Lekári sa často sťažujú na bolestivé zranenia postihnutých kĺbov. Zvyčajne sa zväčšujú so zmenou počasia alebo v noci..
 5. Poruchy výmeny. Kalcifikácia sa ukladá v šliach a väzoch, ktoré majú metabolické poruchy. Ich poškodenie spôsobuje syndróm ostrých bolestí.

Tieto patologické procesy v kĺboch ​​sa vyvíjajú spolu s poruchami pohybového ústrojenstva.

Poruchy kostrovej a svalovej sústavy

Počet chorôb kĺbov je vysoký. Existujú zriedkavé formy – jedinečné po celom svete a sú také, ktoré sú spoločné pre väčšinu ľudí. Prevalencia týchto chorôb vysvetľuje, prečo každý človek najmenej občas bolí kíby.

Je dôležité poznať hlavné poruchy pohybového ústrojenstva, aby ste neignorovali nebezpečné symptómy a nezačali s liečbou a liečbou ochorenia včas…

osteoartritída

Lekári v staršom veku by mali neustále počuť o bolesti v kĺboch ​​rúk a nôh, dolnej časti chrbta a krku. Okrem bolesti si sťažujú aj na deformáciu kĺbov, ťažkosti pri chôdzi a neschopnosť robiť domáce úlohy.

Tieto príznaky sú bežné pri osteoartritíde kĺbov. V prípade prichytenia kostí a chrupaviek sa to nazýva deformovateľná osteoartróza. Vážne deformujúca osteoartróza môže spôsobiť, že človek bude úplne postihnutý.

Osteoartritída postihuje všetky kíby, veľké i malé. Jediné, na čom záleží, je to, že nesú dosť nákladu.

Ak sú kĺby preťažené, osteoartróza sa vyvinie o niekoľko rokov skôr, najmä ak existujú predispozičné faktory. Tieto zahŕňajú:

 • Konštantné zaťaženie. Môže to byť príliš veľa alebo monotónne. Statické záťaže zohrávajú dôležitú úlohu pri vývoji artritických zmien..
 • Podchladenie alebo prehrievanie.
 • Zranenia zahŕňajú modriny a zlomeniny, subluxácie a dislokácie.
 • Nadváha. Úplnosť sa týka najdôležitejších rizikových faktorov pre rozvoj deformovateľnej osteoartrózy.
 • nevhodná strava.
 • Nedostatok pohybu.
 • Infekcie a výsledný zápal kĺbov – polyartritída.

Degeneratívne choroby ramenných pásov

Ramenný kĺb je najviac pohyblivý v tele s maximálnym rozsahom pohybu. Odráža to dynamické zaťaženie, takže degeneratívne zmeny v štruktúrach ramenných popruhov sú zriedkavé.

Zvyčajne sa vyvíjajú v starobe. Vyskytuje sa medzný rast kostí a atrofie kĺbovej chrupavky. Ak sa prejavia degeneratívne zmeny ramenného kĺbu, musí sa hľadať príčina. K tomu zvyčajne dochádza v dôsledku zlomeniny alebo osteochondromatózy..

Bolesť v pleciach – bolestivá a pretrvávajúca, stuhnutosť často spojená s dystrofickými zmenami v susedných štruktúrach:

 1. Usadzovanie kalcifikácií v svalovej supraspinatálnej šľache a následný bolestivý syndróm oblúkového oblúka. S touto patológiou dochádza k bolesti kĺbov, keď sa snažíte pohybovať ramenom konkrétnym lukom. Ak zmeníte uhol, bolesť zmizne.
 2. Syndróm stuhnutosti ramien. Tento stav sa vyznačuje výraznou tuhosťou ramenného pásu. Vyplýva to z dlhodobej imobilizácie ramien – obvazov, udržiavania pokoja paže s radikalizulitídou hrudníka..

Nepozorovala sa žiadna výrazná deformácia prvkov ramenného popruhu. Najčastejšie sú príznaky a ťažkosti spojené s poškodením susedných štruktúr skôr ako s deformáciou ramennej osteoartritídy..

Osteoartróza lakťa

Pravdepodobnosť degeneratívnej výmeny lakťa je nízka. Zvyšuje sa v starobe av niektorých povolaniach. Monotónne cvičenie negatívne ovplyvňuje kĺbové procesy, najmä vibrácie.

Medzi deformujúcimi sa osteoartritídami v ulnárnom regióne sa často vyskytujú tenisisti, murári a baníci, kovári, kolieska..

Obvykle je bolesť kĺbov nudná, bolestivá a horšia z dôvodu námahy. Neboli pozorované žiadne vážne deformácie kĺbov. Zápasná artritída sa občas pripája k osteoartritíde, čo spôsobuje bolesť v lakťoch a bolesť v pokoji.

Deformujúca sa osteoartróza kĺbov rúk a prstov

V posledných rokoch sa diagnóza osteoartritídy rúk stala odpoveďou na to, prečo bolesť kĺbov v mladom veku bolí. Toto ochorenie rýchlo starne. Pri röntgenových bolestiach v kĺboch ​​prstov možno od veku 30 až 35 rokov pozorovať známky prvého stupňa deformácie osteoartrózy. Dôvody sú rôzne:

 1. Rastie počet povolaní s veľkým zaťažením kĺbov a kĺbov – programátori, spisovatelia, len aktívni používatelia počítačov. A to mladí ľudia robia väčšinou.
 2. Práca v podchladení. Sú to vodiči električiek a trolejbusov v zime, stavitelia, dedinčania.
 3. Chýbajú normálne dynamické zaťaženia kĺbov prstov. Len málo ľudí sa snaží robiť gymnastiku, najmä jej liečebné cvičenia.
 4. Komorbidity – zápal kĺbov.

Kĺby prstov a rúk sa časom deformujú a v oblasti falang sa dá zistiť zápalový nádor, ako sa vyvíja polyartritída. Pohyby v nich sú bolestivé, ťažké. Bolesť kĺbov je spočiatku prerušovaná, ale potom sa zmení na trvalú, matnú alebo bolestivú.

Degeneratívna choroba chodidiel

Nohové kĺby sú viac náchylné na degeneráciu, takže ich hlavné zaťaženie je statické. Hmotnosť a statické zaťaženie sú hlavnými príčinami rozvoja deformovanej osteoartrózy nôh. V tejto oblasti má tieto formy:

 • Poškodenie bedrového kĺbu – koxartróza.
 • Trauma kolena s gonartrózou.
 • Dystrofické choroby chodidla.

koxartróza

Koxartróza je časté a desivé ochorenie. Na začiatku sa človek pri chôdzi zameriava na príznaky, ako sú bolesť kĺbov, praskanie a mŕtvica. To všetko je nekonzistentné a nemá to významný vplyv na kvalitu života. Ako choroba postupuje, vyvíja sa stuhnutosť a ťažkosti s ťahaním alebo zatiahnutím nohy.

Bolesť kĺbov môže byť bolestivá, oslabujúca a môže rušiť kedykoľvek počas dňa. Ráno sú pohyby obmedzené a musíte robiť cviky, aby sa bedrové kĺby odlišovali.

Cesty majú počas života podstatne väčšiu váhu ako človek. To nevyhnutne vedie k rozvoju degeneratívnych procesov v nich. Ak je osoba obézna už v prvom alebo druhom stupni, deformácia kolena sa objaví oveľa rýchlejšie. Do tretieho a štvrtého stupňa sa deformujúca osteoartritída pravdepodobne vyvinie v mladom veku.

Osteoartróza kolenného kĺbu má svoje vlastné charakteristiky. Prečo sú bolesti kĺbov v tejto oblasti také časté? Okrem rastu hrudiek kostí a degenerácie chrupavky sa v dutine kíbu usadia aj vápnikové kryštály. Vytvorí sa druh kalcifikačného skladu. Táto choroba sa však nazýva vylučovanie kryštálov pyrofosfátu vápenatého.

Najprv ich možno nájsť iba v hrúbke chrupavky, neskôr na jej povrchu, v kĺbovej dutine, v šliach a dokonca aj vo svaloch…

Zrážanie kryštálov vápnika zhoršuje priebeh deformácie osteoartrózy. Ochorenie sa prejavuje ako bolestivé bolesti, ktoré, keď sú kalcifikované, sa môžu stať akútnymi. Výrazne obmedzená pohyblivosť nôh. V oblasti kolena je možné vidieť deformované povrchy kĺbov, rast kostí a husté uzly.

Dystrofické zmeny v kĺboch ​​chodidiel

Nohové kĺby sú menej náchylné na deformáciu. Výnimkou je metakarpofalangálny kĺb prvého prsta. Jeho deformácie po 55 – 60 rokoch sú prítomné takmer u každého človeka. U žien je deformovaná už v staršom veku. Dôvodom je zneužívanie úzkych, nepohodlných topánok s vysokými podpätkami..

Okrem nepohodlia a objavenia sa esteticky zdeformovaného prsta osoba pociťuje aj silnú bolesť kĺbov. Keď osteofyty rastú, okolo špičky sa tvoria kosti, ktoré zabraňujú noseniu aj tých najširších obuvi. Trvalé poškodenie osteofytov spôsobuje zápal kĺbov prstov – vyvíja sa polyartritída. Pripojenie k infekcii môže situáciu skomplikovať..

Zápalové ochorenia pohybového ústrojenstva

Zápal kĺbov, ktorý postihuje niekoľko skupín súčasne, sa nazýva polyartritída. Ak je zapálený iba jeden kĺb, nazýva sa táto forma monoartritída. Príznaky budú závisieť od typu zápalu alebo infekcie, ktorá ho spôsobila:

 1. Bolesť kĺbov. Častejšie je akútne pálenie alebo streľba. Ak je príčinou artritídy infekcia, zápal sa stáva hnisavým. V tomto prípade bude bolesť pulzovať a veľmi intenzívna. Chronické a subakútne bolesti kĺbov budú podobné variantu artrózy.
 2. Zmena formy. Počas akútneho procesu sa v oblasti kĺbu vyvíja zápalový nádor, pokožka mení farbu a teplota stúpa. Keď je pripojená bakteriálna infekcia, prejavia sa všeobecné príznaky intoxikácie – vysoká horúčka, zimnica a závažné zhoršenie pohody. Toto ochorenie je zvlášť závažné pri polyartritíde..
 3. Porucha funkcie. Pohyby v zapálenom kĺbe sú výrazne obmedzené v dôsledku bolesti a hromadenia tekutiny v dutine kĺbu. Tento opuch, podobne ako zápalový nádor, mechanicky inhibuje pohyb.

Príčiny artritídy

Príčiny artritídy sú rôzne. Tieto choroby sa všeobecne delia na tieto hlavné skupiny:

 • Nákazlivá. Vyvíjajú sa, keď je kĺb priamo ovplyvnený infekciou – napríklad pri lymskej chorobe. Infekcia môže byť vírusová alebo bakteriálna, šírená zvonka alebo z postihnutého susedného orgánu, kosti. Artritída spôsobená bakteriálnou infekciou je obzvlášť závažná.
 • Reaktívne. V tomto prípade sa zápalový proces vyvíja ako reakcia na infekciu v minulosti alebo v súčasnosti. Patria sem poruchy pohybového ústrojenstva po chrípke, prechladnutí, urogenitálne infekcie. Dôležitým znakom je spojenie s infekciou..
 • Autoimunitné. Ľudská imunita občas začína zabíjať jej bunky. Prejavy týchto chorôb sú rôzne, ale najbežnejší je syndróm kĺbov. Najbežnejšou príčinou autoimunitnej patológie je reumatoidná polyartritída. Vyznačuje sa silnou deformitou kĺbov s pretrvávajúcou bolesťou.

Autoimunitná polyartritída sa nedá vyliečiť, ale musí sa prerušiť, aby sa choroba udržala v počiatočnom štádiu..

Liečba chorôb kĺbov

Čo ak mi diagnostikujú ochorenie kĺbov? Potrebujem lieky, antibiotiká alebo sa môžem obmedziť na ľudové lieky? Správne odpovedať na všetky otázky môže iba lekár a predpíše správne zaobchádzanie.

Ľudová medicína

Ľudovú medicínu predpisujú lekári aj moderní lekári už dlhší čas. Sú celkom schopné zmierniť zápal a zmierniť bolesť a zmierniť opuch v postihnutej oblasti.

Z ľudových liekov je kapustový list považovaný za nesporného vodcu. Aplikácia v studenej forme alebo stlačenie na kĺby s medom môže zmierniť zápalové prejavy a zmierniť stav. Používajú sa aj listy plantáže, drvené huby, tinktúra vodky..

Arzenál ľudových liekov je rôznorodý, nezabúdajte však na to, že sa môžu liečiť iba miernymi formami choroby a vždy pod lekárskym dohľadom..

liek

Lieky, ktoré sa používajú na liečbu chorôb kĺbov, sa týkajú všetkých častí patologického procesu. Hlavné skupiny liekov:

 1. Analgetiká a protizápalové lieky. Zvyčajne sa jedná o lieky rovnakej skupiny. Pretože bolesť je hlavným príznakom ochorenia kĺbov, jeho odstránenie je prioritou lekára. Diklofenak a jeho analógy sa považujú za zlatý štandard liečby. Jeho vedľajšie účinky sú však dosť významné. Medzi ďalšie lieky, ktoré sa v súčasnosti používajú, patrí nimesulid, meloxikam, coxib, aceklofenak a veľmi zriedkavo aspirín. Dobrého účinku sa dosahuje použitím miestnych produktov – traumeel C, fastum gély a diclac.
 2. Steroidné hormóny a cytostatiká. Používanie týchto liekov bez lekárskeho predpisu je prísne zakázané. Používajú sa na všetky vážne autoimunitné procesy a sú určené na uľahčenie špecifického zápalu v tele. Bez hormonálnych liekov nie je možné pri reumatoidnej artritíde zbaviť bolesti a zápalového opuchu. Inhibujú deformácie kĺbov..
 3. Antibiotiká. Podávajú sa, ak je artritída spôsobená bakteriálnou infekciou. Používajú sa širokospektrálne antibiotiká, ktoré dobre prenikajú do kostného tkaniva. Niekedy môže Váš lekár so stabilným patogénom liečiť infekciu pomocou niekoľkých tried antibiotík. Je tiež opodstatnené, ak je choroba spôsobená zmiešanou infekciou. Malo by sa pamätať na to, že antibiotiká sú silné lieky, ktoré majú individuálne vedľajšie účinky a že počas liečby je potrebná prísna lekárska pomoc..
 4. Prípravky na ochranu a obnovu chrupavky. Bez chondroprotektorov nie je možné liečiť chronickú polyartritídu a deformujúcu osteoartrózu. Na tento účel sa používajú monopreparácie – chondroitín alebo glukozamín a kombinované – teraflex, teraflex vopred, rumalon. Podľa mnohých klinických štúdií existuje dostatok dôkazov o použití chondroprotektorov..
 5. Vstrekovanie do kĺbu. Toto je najlepší spôsob, ako podať liek priamo do ohniska nákazy. Hormonálne protizápalové lieky sa zvyčajne podávajú do kĺbovej dutiny – diprospan, Kenalog. Kyselina hyalurónová sa v posledných rokoch používala aj na intraartikulárne podávanie..

fyzikálnej terapie

Drogy samotné nestojí za to liečiť choroby kĺbov. Kombinácia fyzioterapie (magnetoterapia, elektroforéza) a fyzioterapeutických cvičení výrazne zvyšuje vaše šance na pohyb a flexibilitu..

Používajú sa aj ortopedické pomôcky – obmedzenia pohybu postihnutých kĺbov. To zahŕňa ortézy a fakulty. Účelom týchto zariadení je znížiť zaťaženie chorého kĺbu.

Chirurgické ošetrenie

Radikálna liečba pokročilej osteoartritídy je endoprotéza. Iba táto metóda môže nahradiť poškodený kĺb syntetickým a vrátiť ho na plný rozsah pohybu..

Endoprotéza je liečebná možnosť, pri ktorej je konzervatívna terapia bezmocná.

Leave a Reply