Príčiny a príznaky bolesti v krku

Pri prehltnutí hrdla na krku: Príčiny a liečba

Takmer všetky choroby horných dýchacích ciest spôsobujú bolestivú reakciu. Zvlášť výrazný pri prehĺtaní. Hlavnou príčinou je zvyčajne porážka vírusov alebo baktérií organizmom. Pri prehĺtaní sa stáva, že v pravom krku je bolesť. Toto často pacienta desí symptomatickým zmätkom..

Tento prejav je však charakteristický pre najbežnejšie choroby. Napríklad jednostranné poškodenie slizníc dýchacích ciest je charakterizované faryngitídou, tonzilitídou, mononukleózou, laryngitídou, chrípkou a prechladnutím. Okrem toho možno podobné javy pozorovať pri závažných ochoreniach, ako je napríklad bolesť v krku.

Je dôležité určiť príčinu jednostranného bolesti v krku. Pomôže vám to včas diagnostikovať vašu chorobu a predpísať príslušnú liečbu. Diagnóza berie do úvahy faktory, ktoré prispievajú k ďalšiemu podráždeniu sliznice hrdla a rozvoju bolesti.

Rizikové faktory pre bolesť hrdla

Poruchy dýchacích ciest majú charakteristický prúd. Vstávajú rýchlo, potom pomaly začínajú ustupovať. Existujú však faktory, ktoré prispievajú k zhoršeniu a predĺženiu bolesti..

Podobné dôvody:

 • Vekové prvky. Veľmi časté bolesti v hrdle sa pozorujú u dospievajúcich vo veku od 6 do 18 rokov. Imunitný systém v súčasnosti prechádza zmenami, a preto má slabú obranu. U väčšiny detí sa vyvinie streptokoková infekcia.
 • Fajčenie cigariet. Reakcia na bolesť sa zhoršuje prítomnosťou mnohých látok v tabakovom dyme, ktoré veľmi dráždia výstelku hrdla. Podobná reakcia môže nastať so sekundárnym dymom..
 • Gastritída s vysokou kyslosťou. V tomto prípade dochádza k takzvaným kyslým popáleninám sliznice. Bolesť je dosť silná spolu s pocitom pálenia.
 • Alergické reakcie. Možno monitorovať sezónne alebo celoročne. Reakcie sú spôsobené všetkými druhmi podnetov. Patria sem domáci prach, plesne, zvieracie chlpy a peľ rastlín. Veľmi často pri prehltnutí bolesti v krku vpravo alebo vľavo ako reakcia.
 • Chemické dráždivé látky. Na jednej strane je bolesť hrdla v tomto prípade porážkou výparov chemických látok z domácnosti, toxických farieb a lakov, falošnej kozmetiky a páliacich predmetov…

Infekčné lézie

Najčastejšie sa jedná o vírusové alebo bakteriálne infekcie. Zápalové procesy v maxilárnych dutinách, najmä v chronickom priebehu, môžu spôsobiť periodické poškodenie výstelky hrdla. Vyskytujú sa teda rôzne formy sinusitídy..

Pozor Infekčné lézie sa zvyčajne vyskytujú v pozadí oslabenej imunity, tiež v podmienkach príliš suchého vzduchu alebo v nevetraných priestoroch…

Príliš vysoké napätie v krku

V niektorých profesiách môže intenzívne namáhanie hlasiviek a krčných svalov v závažných prípadoch spôsobiť chvíľu bolesť a stratu hlasu. Túto symptomatológiu je možné pozorovať aj pri onkologických léziách tkaniva horných dýchacích ciest (pozri Rakovina hrdla: príznaky choroby). Video v tomto článku podrobnejšie ukazuje vzťah medzi týmito etiologickými faktormi..

Bolesť pri prechladnutí za studena

V každom prípade, napriek nepríjemnostiam, je lepšie poradiť sa so svojím lekárom.

Prechladnutie však môže spôsobiť iné príznaky ako bolesť v krku, konkrétne:

 1. Bremeno.
 2. fotofóbia.
 3. kašeľ.
 4. Teplota subfebrilu.
 5. Zvýšené brnenie.
 6. Mierna bolesť hlavy.
 7. Bolesti svalov.

Nachladnutie nespôsobuje silné bolesti. Mierne zvýšenie teploty naznačuje vývoj zápalového procesu.

Pozor Neexistuje vírusová mikroflóra pri bežnom nachladnutí. Tento stav je reakciou tela na podchladenie.

chrípka

Aj keď tieto choroby nie sú dosť závažné, sú nebezpečné pre vývoj komplikácií. Pokiaľ ide o prehĺtanie, môžu byť jednostranné vpravo alebo vľavo alebo môžu ovplyvniť celé hrdlo.

Okrem toho existujú ďalšie príznaky:

 • horúčka;
 • bolesti svalov vo veľkých kĺboch;
 • celková slabosť;
 • zvýšené potenie;
 • zimnica.

Okrem toho sa môže v prípade chrípky vyskytnúť kašeľ, výtok z nosa a nadúvanie..

Prehltnutie bolesti pri mononukleóze

Toto ochorenie sa vyznačuje pretrvávaním príznakov až 10 dní. Obdobie zotavenia po mononukleóze však môže byť niekoľko týždňov. Preto by ste sa nemali samoliečiť v nádeji, že bolesť v krku je dočasným prejavom a po chvíli prejdete sami..

Pri diagnostike mononukleózy by sa mali zvážiť nasledujúce prejavy:

 • kožné vyrážky;
 • bolesť hlavy
 • opuchnuté lymfatické uzliny v krku a podpazuší;
 • strata chuti do jedla
 • zápalové procesy v pečeni;
 • zväčšené mandle a slezina.

Bolesť v krku je výsledkom vývoja zápalu stredného ucha

Ochorenie sa môže vyskytovať v akútnej aj chronickej forme. Príznaky zápalu stredného ucha sú nepríjemné pocity v uchu a jednostranné bolesti v krku. Rozlišujte medzi vonkajšími a vnútornými zápalovými procesmi.

Príznaky sa líšia v závislosti od typu poškodenia sluchu. Vonkajšie zápaly stredného ucha sú charakterizované hyperémiou zvukovodu a postupným odsávaním. V tomto prípade je pozorovaná progresívna strata sluchu. Pulsujúce bolesti a vyžarujúce očné bulvy, čeľuste, krk.

Zápal stredného ucha je charakterizovaný hnisavým výtokom z výpotkov, poranením ušných ciev a ostrými streleckými bolesťami. Zápalový proces počas šírenia sa môže šíriť do hrdla a spôsobiť bolesť na jednej strane v závislosti od zápalu ucha.

Má nasledujúce prejavy:

 • hluk v uchu;
 • nevoľnosť
 • zvracať
 • Pomalá strata sluchu
 • silné závraty.

Všetky zápaly stredného ucha sú rozdelené do hnisavej, katarálnej a exsudatívnej formy. V závislosti od priebehu sa objaví intenzita bolesti.

Bolesť v krku

Ochorenie je zápalový proces s hnisavým ničením tkaniva zničeného podkožným tukom. Môže to ovplyvniť susedné orgány. V strede patológie je vláknitá kapsula. V prípade abscesu, bolesť hrdla v dôsledku faryngitídy, hnisavého zápalu stredného ucha, poranenia hltana a angíny..

Existujú 3 typy chorôb v závislosti od miesta:

 1. Retrofaryngeálny absces – charakterizované poškodením tukového tkaniva hltanu.
 2. Parafaryngeálny absces – toto je potlačenie periofaryngeálneho tkaniva.
 3. Paratonsillar absces – zraniteľné tkanivá mandlí.

Hlavným príznakom abscesu v krku je nadmerne vysoká telesná teplota do 40 stupňov a viac. Nástup choroby je vždy náhly a symptómy sa v krátkom čase rýchlo zvyšujú.

Lokalizácia pozornosti sa pozoruje najmä na jednej strane, napríklad na pravej strane. Pri ťažkých alebo dlhotrvajúcich procesoch však absces môže ovplyvniť všetky oblasti hrdla a sťažiť nielen prehĺtanie, ale aj dýchanie…

Okrem bolesti pri prehĺtaní slín alebo včasnom jedle sú aj ďalšie príznaky:

 1. Ťažké bolesti kĺbov a svalov.
 2. Bolí to ústa.
 3. Ožiarenie bolesti ucha, najmä pri prehĺtaní.
 4. Cervikálny edém.
 5. Silná bolesť hlavy.
 6. Zvýšené slinenie.
 7. Bolesť a zväčšenie krčných lymfatických uzlín.
 8. Zlý krk (halitóza).

Ak užívate lieky na akúkoľvek chorobu samostatne, je dôležité, aby ste si prečítali pokyny. Mnoho farmakologických látok má absolútne kontraindikácie.

Tabuľka. Základné ošetrenie bolesti v krku:

Nie. P / P Ochorenia dýchacích ciest terapia
1. angína. Odpočinok na lôžku, obmedzenie nepríjemného príjmu potravy, silné pitie, odvykanie od fajčenia a alkohol. Antibakteriálne ošetrenie, lokálne použitie antiseptík a oplachovacích enzýmov v hnisavom procese. Pri častých relapsoch (3 až 3-krát ročne) sa odporúča tonzilektómia..
2. zápal hltanu. Časté oplachovanie alkalickými roztokmi a bylinnými odvarmi. Namažte si krk pomocou Lugol, Collargol, Protargol, vezmite 3% jodid draselný, roztok vitamínu A. Pre hypertrofickú faryngitídu, kryoterapiu a kauterizáciu dusičnanom strieborným.
3. Laryngitída (nadmerné napätie v krku). Mier hlasu, eliminácia dráždivých potravín (kyslá, slaná, korenená), teplý nápoj (mlieko, bylinné odvariny, minerálna voda). Vdychovanie olejom a zásadami, pastilky s kodeínom.
4. Chrípka a nachladnutie. Antivírusy: Acyclovir, Tsitovir 3, Kagocel, Tiloron, Ingaverin, Remantadin. Náklady na tieto lieky nie sú vysoké a účinnosť je zrejmá nasledujúci deň. Symptomatická terapia: antipyretiká, analgetiká, dekongestanty a antihistamíny.
5. mononukleóza. Symptomatická liečba, odpočinok na lôžku, obmedzenie cvičenia, strava.
6. zápal stredného ucha. Umývanie uší s antiseptickými, antibiotickými a anestetickými roztokmi. Môžete použiť teplé bylinné dekorácie.
7. Krk absces. Obvykle chirurgická expozícia. Súbežne, v závislosti od príznakov: antipyretiká, lieky proti bolesti, antibiotiká, antihistaminiká.

V každom prípade bolesť v krku na pravom prehĺtaní je v každom prípade známkou zápalu alebo prítomnosti cudzieho tela. Príčinu určite určí lekár, ktorý vyšetril a zložil potrebné testy. Aby ste predišli možným komplikáciám, neodkladajte návštevu svojho lekára a užívajte samoliečbu.

Leave a Reply