Príčiny pálenia kolena, metódy liečby

Pálenie v kolennom kĺbe a metódy liečby

Horenie v kolennom kĺbe je dráždivý pocit tepla, ktorý často svedčí o rozvoji miestnej alebo systémovej patológie. Zvýšenie lokálnej teploty sa často stáva prvým príznakom mnohých zápalových a degeneratívnych ochorení pohybového aparátu. V priebehu času existujú ďalšie prejavy dny, artritídy, artrózy, ako je ranný opuch a stuhnutosť pohybov, hyperémia, drvenie a klikanie, ohýbanie a / alebo predlžovanie kolena..

Na stanovenie príčin nepohodlia sa vykonávajú početné inštrumentálne (rádiografia, MRI, ultrazvuk, CT) a laboratórne testy. Liečebné metódy závisia od diagnostikovanej patológie, štádia, v ktorom sa progreduje a od počtu komplikácií..

Príčiny horenia ciest

Je dôležité to vedieť! Šokovaní lekári: „Účinný a cenovo dostupný prostriedok proti bolesti kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Popálenie je druh ochrannej reakcie tela, ktorá sa vyskytuje ako reakcia na akékoľvek podráždenie. Vonkajšie, ale častejšie interné faktory, ktoré vyvolávajú bolestivé pocity, môžu byť mechanické, zápalové a deštruktívne. Lokalizácia popálenín sa tiež líši, čo často pomáha lekárovi urobiť predbežnú diagnózu na základe sťažností pacienta a jeho externého vyšetrenia. Ak sa pálenie vyskytuje blízko povrchu pokožky, zvyčajne je to spôsobené vonkajším podráždením, ako je napríklad vystavenie nízkej alebo vysokej teplote, kontakt s alergickým činidlom. Diagnóza v takýchto prípadoch nie je náročná, pretože existujú príznaky poškodenia kože, ako sú popáleniny, omrzliny, hyperémia, veľké alebo menšie vyrážky…

Ortopedickí pacienti sa však častejšie sťažujú na pocit pálenia. Môžu sa vyskytnúť aj iné príznaky zníženej funkčnej aktivity kolena. Horenie sa vyskytuje ako reakcia na podráždenie receptorov v periartikulárnej oblasti. V čase diagnózy lekár určí príčinu zlyhania inervácie a okamžite začne liečbu.

Poškodenie kolenného kĺbu zvyčajne spôsobuje bolesť. Je akútna, prenikavá, často vyvoláva stratu vedomia alebo tupá, depresívna a bolestivá. Zlomeniny, úplné oddelenie väzov, svalov a šliach od spodnej časti kosti, sú sprevádzané traumatami, ktoré pripomínajú zvuk zlomenej hrubej tyčinky. Obeť stráca všetku schopnosť alebo časť pohybu. Kvôli týmto zraneniam pocit nespaľuje, ale teplo v kĺboch ​​samotných av blízkosti mäkkých tkanív.

Príčinou patologického stavu je rýchly nástup hematómu a zápalového edému a krv vstupuje do podkožného tkaniva a kĺbovej dutiny (hemartróza). Typickejším javom pálenia takýchto škôd je:

Bolesť, ktorá sa vyskytuje pri poranení kolena, sa postupne nahrádza spálením. Obeť často odmietne lekársku starostlivosť, citujúc to s miernym stupňom nepohodlia. Nedostatok lekárskeho zásahu vyvoláva vážne komplikácie, ktoré je možné vyriešiť iba chirurgickým zákrokom. Napríklad horenie sprevádza takmer celé obdobie obnovy integrity roztrhnutých väzov. Ak nerastú správne, pohyby sa menia a kolenné kĺby nemôžu odolať ťažkým bremenám. Iba šitie alebo ligamentové plasty umožnia kolenám vrátiť sa k predchádzajúcej mobilite a svalovej sile.

Zápalová patológia

V skorých štádiách vývoja akútnej zápalovej patológie sa v kolennom kĺbe vyskytuje pocit pálenia. Sprevádza všetky chronické choroby, vyskytuje sa pri remisii a relapsuje. Zápalový proces môže ovplyvniť chrupavku, kosť, mäkké tkanivo, svaly, väzivo-šľachy. Sú to primárne, vyvíjajúce sa v reakcii na predchádzajúce zranenie alebo sekundárne, ktoré sú výsledkom deštruktívnych degeneratívnych zmien v kolene. Popáleniny sa často stávajú jedným z prvých klinických prejavov týchto zápalových patológií:

  • reumatoidná a reaktívna artritída. Hlavnou príčinou ochorenia je poškodenie imunitného systému, ktoré začína útočiť na vlastné bunky tela. Synoviálne vaky, chrupavka a mäkké tkanivo sú postihnuté zápalom. Koleno napučiava, koža sa kĺbom stáva červenou a na dotyk sa zahrieva;
  • infekčná artritída. Patológia je spôsobená patogénnymi baktériami, ktoré prenikajú do kĺbovej dutiny a menej často vírusmi alebo hubami. Spôsobujú nielen pocit pálenia a bolesti, ale uvoľňujú toxické produkty zo svojich životne dôležitých aktivít do okolitého priestoru. Osoba má horúčku, dyspeptické a neurologické poruchy;
  • dna. Kvôli dysregulácii metabolizmu purínov v kĺboch ​​sa začínajú hromadiť kryštály soli kyseliny močovej. Postupne sa zväčšujú a tvoria uráty. Tieto malé kamene dráždia kĺby a spôsobujú trvalý pocit pálenia. Počas záchvatov dny sa nahrádza ostrou prenikavou bolesťou;
  • burzitída, synovitída. Artritída, artróza, infekcie môžu spôsobiť zápal synoviálnych vakov, s tvorbou a akumuláciou tekutín v nich – patologický exsudát. Postihnuté koleno je veľmi opuchnuté a bolestivé. Bez pálenia cítite bolesť pri chôdzi, ohýbaní alebo predlžovaní kĺbov.

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Len nezabudnite aplikovať raz denne..

Jedným z typov burzitídy je Beckerova cysta. Vývoj zápalového procesu spôsobuje výčnelok v popliteálnej fosílii. Prvé klinické prejavy patológie vrátane pálenia sa vyskytujú pri tvorbe veľkých cýst. Stlačuje nervové zakončenie a krvné cievy v popliteálnej fosílii. Nielen, že je cysta dobre hmatná – je to viditeľné voľným okom. Patológia je sprevádzaná bolesťou, obmedzujúcou pohyblivosť a v niektorých prípadoch znecitlivením, parestéziou podrážok..

Degeneratívne choroby

Jednou z najbežnejších príčin spálenia kolena je gonartróza. Táto degeneratívna-dystrofická patológia sa zvyčajne diagnostikuje u pacientov starších ako 40 rokov au žien. K jeho rozvoju prispieva nadváha, nadmerná fyzická aktivita, sedavý životný štýl, poruchy obehového systému a metabolizmu, poruchy endokrinného systému. Gonartróza ničí hyalínovú chrupavku, ktorá pôsobí ako tlmič nárazov trením dvoch povrchov kostí. Vysychajú, stenčujú sa, čo vedie k tvorbe osteofytov (rast kostí).

Gonartróza je v počiatočných fázach asymptomatická. Horenie sa často stáva prvým klinickým prejavom. Ak pacient v tomto štádiu vyhľadá lekársku pomoc, potom sa často dá vyhnúť vážnemu poškodeniu chrupavkového tkaniva. Pri absencii lekárskeho zákroku v druhej fáze sa patologické zmeny stanú nezvratnými. V konečnej fáze gonartrózy pacient stráca všetku alebo časť svojej mobility v dôsledku kĺbovej fúzie.

Extra kĺbové choroby, ktoré spôsobujú pálenie na ceste Názov patológie a charakteristické príznaky
Patológie ovplyvňujúce veľké a malé krvné cievy Varikóza, obalenie endarteritídy, tromboflebitída, ateroskleróza. Hlavnými znakmi kŕčových žíl sú pocit pálenia a ťažkosti nôh, únava, opuch nôh a nôh, nočné kŕče, vizuálne podkožné kŕčové žily a tvorba žíl. Flebitída, tromboflebitída, chronická žilová nedostatočnosť sú často závažnými komplikáciami varixov.
Neurologické choroby Neuralgia vyvolaná poškodením citlivých nervových zakončení v rôznych častiach tela. Popáleniny kolien môžu byť priebehom akútnej alebo chronickej lumbosakrálnej osteochondrózy, spondylózy. Dráždivé teplo sa vyskytuje pri prietržoch, výčnelkoch, ankylozujúcej spondylitíde. Popáleniny sprevádzajú bolesti a bolesti, čo je nepríjemný pocit.

Ako sa zbaviť popálenín

Vždy sa môžete zbaviť pálenia len odstránením príčiny – gonartrózy, kŕčových žíl alebo zápalovej patológie kĺbov. Ako symptomatická liečba sa používajú studené obklady v kombinácii s dlhým odpočinkom..

Nepreťažujte chorú cestu – ortopédia a reumatológovia odporúčajú, aby pacienti odpočívali najmenej 15 minút za hodinu. V pohodlnej horizontálnej polohe máte 10 minút na pripevnenie plastového vrecka s ľudskými kockami. Tento postup stimuluje krvný obeh, pomáha eliminovať nielen pálenie, ale aj zápalový edém. V lekárni sa odporúča kúpiť mäkkú elastickú bandáž – kolennú svorku. Ortopedický výrobok je možné nosiť po celý deň a v noci ho nosiť. Bandáž neobmedzuje pohyb, ale zabraňuje nežiaducemu namáhaniu boľavého kolena.

Z týchto liekov lekári s väčšou pravdepodobnosťou predpisujú nesteroidné protizápalové lieky vo forme mastí, gélov, krémov: Ketonal, Voltaren, Move & Flex, Fastum, Move & Flex..

Zastavením zápalového procesu môže byť bolesť odstránená pomocou prostriedkov, ktoré majú otepľovací účinok. Sú to Viprosal, Capsicam, Apizartron, Nayatoks.

Fyzioterapia a masážne procedúry rozširujú a zvyšujú účinky mastí, bahennej terapie, hirudoterapie, pravidelnej fyzioterapie a gymnastiky…

Leave a Reply