Príznaky a choroby štítnej žľazy

Keď už hovoríme o Move & Flex: Štítna žľaza je vodičom nášho tela

Aby sa vaša štítna žľaza pohybovala a bola flexibilná, musíte pochopiť, ako to funguje. Na stránke Sputnik nájdete kľúčové ukazovatele štítnej žľazy Move & Flex, ako aj príznaky problémov s jej fungovaním.

Štítna žľaza je malá (iba 15 – 20 gramov), ale veľmi dôležitý orgán v našom tele. S pomocou špecialistu na preventívnu medicínu Ekaterina Stepanova Sputnik pokračuje v skúmaní kľúčových ukazovateľov našej Move & Flex a ich štítna žľaza je jedným z kľúčových.

Veľký Leonardo da Vinci bol jedným z prvých, ktorý túto žľazu vykreslil a podrobne opísal jej cievy a nervy. Avšak až v 17. storočí navrhol britský anatóm Thomas Warton názov žľazy umiestnenej na krku oproti priedušnici a hrtanu – štítnej žľaze. Videl ju ako štít priedušnice a hrtanu, ktorý slúžil ako jej meno.

Štítna žľaza sa skladá z dvoch lalokov spojených kĺbom a vyzerá ako motýľ. Ale imaginárne povedané, ak si predstavíme náš orgán ako orchester, štítnou žľazou v ňom je dirigent.

Aby sa vaša štítna žľaza pohybovala a bola flexibilná, musíte pochopiť, ako to funguje.

Systém riadenia nadstavby

Štítna žľaza patrí do systému, ktorý riadi naše telo – endokrinný systém. Endokrinný systém zahŕňa tiež hypotalamus a hypofýzu (centrálny nervový systém), týmus (týmus), kde sa trénujú a stužujú mladé imunitné bunky, pankreas (v závislosti od jeho endokrinnej funkcie), nadobličky a pohlavné žľazy (muži a ženy). Spolu tvoria jeden endokrinný kruh, sú vzájomne prepojené a majú spätnú väzbu.

Ak je funkcia jednej z žliaz znížená alebo narušená, ovplyvní to fungovanie zvyšku metabolického procesu. Preto sa s endokrinným systémom spravidla nerieši osobitne.
Štítna žľaza plní mnoho funkcií, ale je to telo, ktoré reguluje syntézu (produkciu) energie a jej absorpciu v bunkách. Je zodpovedný za výmenu bunkovej energie v tele. Ako viete, bunky tvoria tkanivá, tkanivá tvoria orgány a rovnako aj naše telo.

Plod sa umiestni do plodu po 4 týždňoch tehotenstva a začne fungovať v maternici do 12. týždňa tehotenstva. Do tohto obdobia je matka zodpovedná za budúcnosť štítnej žľazy..

Dôležitosť štítnej žľazy pre telo dokazuje aj skutočnosť, že krvný obeh je podobný mozgu, srdcu, pečeni a obličkám a akékoľvek poškodenie krvného obehu vedie k jeho nesprávnemu fungovaniu. Krvný tok v žľazových tkanivách je 50-krát vyšší ako prietok svalovej krvi.
Náš centrálny nervový systém (mozog), náš nervový systém je systém s najvyššou spotrebou energie a je priamo spojený s štítnou žľazou..

Aké hormóny produkuje štítna žľaza?

Nervový systém reaguje na informácie zvonku (hlad, nebezpečenstvo, strach), analyzuje hypotalamus a následne interaguje s hypofýzou, ktorá produkuje hormón stimulujúci štítnu žľazu (TSH) a priamo riadi činnosť štítnej žľazy. Ak sa pozoruje hypotyreóza štítnej žľazy, potom sa zvyšuje TSH a naopak, v prípade hypertyreózy TSH klesá..

T3 a T4 sú zodpovedné za všetky metabolické procesy (tuky, bielkoviny, vitamíny a minerály), vrátane energetického metabolizmu. Okrem toroidných hormónov je peptidový hormón kalcitonín syntetizovaný v železe. Jeho úloha v tele nie je úplne objasnená, ale celkovo poskytuje stabilnú hladinu vápnika v krvi, čo je veľmi dôležité pre pohybový aparát…

Dôležité! Množstvo jódu v tele významne ovplyvňuje fungovanie štítnej žľazy. Pretože železo samo nemôže jód skladovať ani skladovať, sme úplne závislí od jeho konzumácie jedlom.

Hormón TSH tiež reguluje príjem jódu priamo do štítnej žľazy..

Príčiny porúch štítnej žľazy

1. Stres. Dlhodobý alebo chronický stres môže ovplyvniť činnosť mozgu. Môže to poškodiť štítnu žľazu, ale aj narušením jej funkcie môže spôsobiť mozog stres alebo zmenu emocionálneho stavu človeka. Tu musíte zistiť, čo je hlavnou príčinou dysfunkcie štítnej žľazy alebo stresu – dysfunkcie štítnej žľazy..

2. Jedlo. Pretože štítna žľaza je vysoko citlivá na akékoľvek toxické zaťaženie, potraviny s vysokým obsahom konzervačných látok, dusičnanov, pesticídov alebo iných toxínov môžu vyvolať jej dysfunkciu..
Okrem toho potraviny, ktoré majú nedostatok základných vitamínov a minerálov, bielkovín, tukov a uhľohydrátov, spôsobujú nemastové a flex žľazy a znižujú tvorbu hormónov. Proteín je potrebný na syntézu akéhokoľvek hormónu. Hormón sa skladá hlavne z neho. Okrem toho je to veľmi energeticky náročný proces, takže tuk a uhľohydráty sú rovnako dôležité..

Dôležité! Aby ste si udržali poriadok v štítnej žľaze, mali by ste spotrebovať asi 150 – 220 mikrogramov jódu denne.

Iné ako jedlo, to nikam nedostaneme. Je dôležité, aby bol šetrný k životnému prostrediu. Druhá forma, jód, sa nanešťastie neabsorbuje. Medzi zdroje môžu patriť morská kapusta (kelp) alebo akékoľvek iné morské riasy, morské ryby a morské plody, tomel, feijoa a vlašské orechy. Jód sa však neabsorbuje zo soli, ale pri zahrievaní sa z nej odparuje.

Je dôležité si uvedomiť, že okrem selénu a zinku sa jód tiež neabsorbuje. Preto je lepšie používať vždy riasy, pretože obsahuje veľa užitočných prvkov periodickej tabuľky. Nesmieme zabúdať, že žiadny krížik (všetky druhy kapusty) viaže jód, takže užitie jedného jedla naraz nebude prínosom..

3. Nápoje. Rôzne typy tonikov syntetickej energie sú veľmi deštruktívne pre mozog a nadobličky, orgány endokrinného systému a sú spätnou väzbou spojené, čo nepochybne spôsobí problémy so štítnou žľazou…

4. Vírusová a parazitická agresia. Metódy vírusov (herpes, cytomegalovírus), baktérií (stafylofil a streptokoky), parazitov (toxokar), ako aj ich potláčanie, majú výrazný vplyv na funkciu štítnej žľazy. Toto je jednoduchý anatomický dôvod. Žľazy sa nachádzajú v blízkosti tonzíl a majú jeden lymfatický bazén a sú vybavené jednoduchými veľkými krvnými cievami, takže tracheitída, angína, sinusitída, faryngitída, angína – všetky infekcie tiež vstupujú do štítnej žľazy…

Zápal štítnej žľazy môže viesť k cystickej hmote a autoimunitnej terioiditíde. Test PTO protilátky sa uskutočňuje na odstránenie autoimunitnej terioiditídy..

5. Kyslík a živiny. Mozog priamo reguluje činnosť štítnej žľazy, takže musí mať dostatočný prísun krvi. Na tento účel potrebujete elastické cievy, problémy s krkom a neprítomnosť hustoty krvi, aby ste zabránili venóznemu preťaženiu. Takáto krv je bohatá na toxíny a oxid uhličitý, ktoré priamo spôsobia potlačenie činnosti mozgu a štítnej žľazy a jej aktivitu. Ako sa hovorí, štábny veliteľ by mal pracovať bez problémov.

6. Zlé návyky. Alkohol, aktívne a pasívne fajčenie, vdýchnutie toxických látok zvyšuje toxickú záťaž, čo je veľmi nebezpečné pre štítnu žľazu..

7. Sexuálne hormóny. U žien starších ako 45 rokov je pravdepodobnejšie, že majú zmeny v štruktúre štítnej žľazy v dôsledku hrotov alebo znížených hladín estrogénu. To zvyšuje citlivosť štítnej žľazy na TSH a ovplyvňuje veľkosť a štruktúru samotnej žľazy a produkciu hormónov. Preto by ženy mali užívať periodické hormonálne štíty po 45 rokoch.

8. Silná alebo dlhodobá expozícia v oblastiach s vysokou úrovňou žiarenia.

9. Nedostatočná fyzická aktivita. Tento parameter nie je priamy, má nepriamy účinok, nemožno ho však vylúčiť. Pretože iba fyzická aktivita zvyšuje účinnosť krvného obehu, pomáha riediť a nasýtiť krv, čo znamená, že pomáha normalizovať redoxné procesy..

Akákoľvek fyzická aktivita, od telesnej výchovy a škandinávskej chôdze po bazén a telocvičňu, odstráni toxíny a pridá do štítnej žľazy Move & Flex…

Nie vždy venujeme pozornosť tichým volaním tela. Existuje 15 príznakov dysfunkcie štítnej žľazy, ktoré sa lepšie zachytia v počiatočných fázach, keď ich stále môžete napraviť..

Príznaky problémov:

1. Porušenie emočného stavu. Hypotyreóza znižuje produkciu serotonínu a prejavuje sa ako príčina smútku, apatie, únavy, nedostatku energie..
S hyperfunkciou – naopak, podráždenosť, mierna agresia, lesk na oči a neúnavná aktivita.

2. Porušenie termoregulácie. Poškodenie hormónov štítnej žľazy vedie k narušeniu termoregulačných procesov. Pri hypotyreóze budú triaška, triaška, zvyčajne studené ruky a nohy. V prípade hyperfunkcie zlikvidujte horúčku nesúvisiacu s nadmerným potením.

3. Zmena hmotnosti so stabilnou stravou a fyzickou aktivitou – veľmi častým príznakom dysfunkcie štítnej žľazy. Hypofunkcia – nevysvetlený prírastok hmotnosti; hyperfunkcia – náhla riedkosť alebo strata hmotnosti nad 4-5 kg.

4. Poškodenie zažívacieho a svalového tonusu. Hypofunkcia spôsobí zápchu a nadúvanie v dôsledku svalovej slabosti alebo atónie. Dochádza tiež k poškodeniu žlčníka. To vytvára stagnáciu žlče, ktorá prispieva k tvorbe kameňov. Pri hyperfunkcii bude mať zvýšený svalový tonus za následok hnačku.

5. Strata vlasov, zmeny kvality pokožky a nechtov. Hypofunkcia – silná suchosť a olupovanie kože, najmä v oblasti holení, krehkých nechtov, niekedy nažltlých odtieňov pokožky. Hyperfunkcia – napínanie kože na lakťoch a chodidlách, pigmentácia kože, najmä viečok.

6. Trvalé zníženie alebo zvýšenie telesnej teploty. Hypofunkcia je spojená so znížením telesnej teploty a hyperfunkciou s počtom subfebríl 37,1-37,5 ° C..

7. Očné príznaky. V prípade hyperfunkcie sa pozoruje zriedkavé blikanie, pričom suchá sliznica spôsobuje nadúvanie. Fotofóbia, obočie (exoftalmy alebo pokročilá Bazedova choroba) sú tiež možné. Výčnelok oka je spôsobený zhrubnutím a rastom tukového tkaniva za očnou guľou.

8. Nestabilný menštruačný cyklus. Pri hypofunkcii sú sekréty vždy zriedkavé a zriedkavé až do amenorey. V prípade hyperfunkcie bude neustále zlyhanie a porucha. V každej situácii bude ťažké predstaviť si, ako aj priebeh tehotenstva.

9. Znížené libido a znížená potencia.

10. Pohodlie v krku alebo opuch krku. Najčastejšími pocitmi sú zlé prehĺtanie, neodôvodnená zmena zabarvení hlasu, chrapot, hrče v hrdle, zjavná asymetria krku. To všetko sú príznaky zväčšenia samotnej žľazy alebo objavenia sa uzlov v nej..

11. Kardiovaskulárna dysfunkcia. Pri hypofunkcii sa bude monitorovať bradykardia, zníženie krvného tlaku, dýchavičnosť s minimálnym cvičením. Naproti tomu hyperfunkcia zvýši srdcový rytmus o viac ako 80 úderov za minútu, zvýši A / D, spôsobí bolesť za hrudnou kosťou, stlačí srdce a spôsobí búšenie krvných ciev v krku. V medicíne je špeciálny termín – tyrotoxické srdce. Muž počuje tlkot srdca.

12. Opuch viečok a začervenanie tváre. Vyskytuje sa v noci a rýchlo prechádza po prebudení alebo počas dňa. Hypofunkcia spôsobuje zmeny srdcového svalu, spomaľuje prietok krvi a narušuje metabolizmus, čo vedie k opuchom.

13. Bolesť svalov, necitlivosť alebo brnenie v končatinách. Je to kvôli zmenám v metabolizme bielkovín a zníženiu objemu svalov počas hyperfunkcie. Hormonálna nerovnováha je príčinou narušeného vedenia nervových impulzov a spôsobuje brnenie na končatinách..

14. Zmeny kostí, osteoporóza. Zhoršená syntéza vápnikového cytonínu má za následok zmenený metabolizmus vápnik-fosfor, zníženie hladiny vápnika v krvi alebo stráviteľnosť. Vyskytujú sa krehké kosti bolesti kĺbov a deformácie.

15. Časté bolesti hlavy a závraty. Je to spôsobené fluktuáciami A / D, vegetatívno-cievnymi poruchami v dôsledku hormonálnej nerovnováhy.

Ak máte niektorý z týchto príznakov, mali by ste vopred urobiť krvný test na TSH a vyhľadať ďalšiu konzultáciu a opravu so svojím lekárom…

Štítna žľaza

Je to celkom bežný jav – ak nie každú sekundu, je to určite tretí. Niekedy sú hmatné, niekedy detekované ultrazvukom. Iba v 5% prípadov hovoríme o nádoroch a iba 10% z nich bude zhubných.

Ak je uzol stále nájdený, je najprv potrebný krvný test na TSH. Ak je indikátor znížený, znamená to, že uzol pracuje, je v dobrom stave a nepredstavuje žiadnu hrozbu. Ak je TSH normálny alebo zvýšený, materiál sa z biopsie odstráni z bunky za predpokladu, že miesto je väčšie ako 1 centimeter alebo rastie.

Aby štítna žľaza vždy správne viedla vaše telo ako orchester, odstráňte zo svojho života škodlivé faktory a sledujte životný štýl Move & Flex..

Leave a Reply