Príznaky a liečba artritídy kolena doma

Kolenná osteoartróza alebo Gonartróza: Príčiny, príznaky a domáca liečba

Jedným z bežných názvov, artrózou, je ochorenie kĺbov ľudského tela, ktoré sa vyskytuje ako reakcia na degeneratívne zmeny. Môžu mať rôzny pôvod, ale všetky majú podobné vývojové mechanizmy. Avšak v závislosti od toho, ktorá časť muskuloskeletálneho systému je zapojená do patologického procesu, má choroba svoj názov. Ak sa ochorenie vyvíja v kolennom kĺbe, nazýva sa gonartróza, čo je artróza kolena. Na zachovanie funkcie kolena a zabránenie zdravotného postihnutia si pokročilé ochorenie vyžaduje hospitalizáciu a chirurgický zákrok. A s príznakmi choroby môžu byť doma úspešné lieky, masáže a ďalšie metódy artrózy kolena…

Čo to je – artróza kolena, mechanizmus rozvoja

Gonartróza je artróza kĺbov (osteoartróza), bežné ochorenie v lekárskej praxi, najmä u pacientov starších ako 40 rokov..

Anatomická štruktúra kolena je o niečo zložitejšia ako štruktúra ostatných kĺbov. Nie je pokrytý svalmi a je jednoúrovňový a jeho biomechanika Move & Flexy vo veľkej miere závisí od funkčného stavu bedra a členku…

Postupná deštrukcia tkaniva chrupavky pokrývajúca povrch kosti kosti kolenného kĺbu s artritídou kolena.

Kĺb je zdeformovaný a jeho funkcia je narušená. Pacient pociťuje bolesť kolena, má ťažkosti pri chôdzi.

Podľa štatistík sú ženy viac postihnuté ako muži. Ženy, ktoré majú nadváhu a sú náchylné na kŕčové žily, by mali venovať osobitnú pozornosť príznakom rozvíjajúcej sa malátnosti.

Príčiny patológie

Existujú dve formy artrózy kolena: primárna a sekundárna.

1
primárny.
Jeho vývoj začína celkom skoro – v detstve alebo dospievaní.

Príčinou tejto patológie je nesprávna tvorba väzového aparátu alebo samotných povrchov kĺbov.
Biomechanika orgánu je tak narušená a počas cvičenia je zaťažená neprimerane k jeho schopnosti.
To vedie k degeneratívnym zmenám v kolenách oboch nôh..

2
sekundárne.
Táto forma artrózy je dôsledkom iných chorôb alebo poranení kolenného kĺbu..
Degeneratívne procesy môžu ovplyvniť obe dráhy alebo iba jednu z nich..

Hlavné príčiny sekundárnej artritídy kolena sú:

 • zlomeniny dolných končatín, pomliaždeniny a dislokácia kolena sprevádzaná poškodením chrupavky alebo väziva;
 • ploché nohy, ktoré spôsobujú posun v ťažisku tela a zvyšujú zaťaženie nôh;
 • chirurgické odstránenie menisku, ktoré spôsobuje rýchle opotrebenie všetkých štruktúr kolenného kĺbu;
 • vaskulárne ochorenie dolných končatín ovplyvňujúce výživu chrupavky;
 • Nadmerné cvičenie typické pre športovcov;
 • metabolické poruchy v tele a nadváha;
 • artritída, najmä ak priebeh choroby je sprevádzaný hojnou tekutinou v kĺbovej dutine;
 • dedičné faktory.

Lekári tvrdia, že v 50% prípadov je osteoartróza kolenného kĺbu hlavnou príčinou tvorby Beckerovej cysty (popliteálna prietržová hernia). Podrobnosti v tomto článku..

Vedeli ste, že artritída kolena môže byť najťažšou bolesťou artrózy bedra?
Prečítajte si viac o koxartróze (artróza bedra) v článku: https://pomogispine.com/zabolevaniya/artrit-i-artroz/koksartroz-1-stepeni.html

Stupne a príznaky artrózy kolena

V počiatočných štádiách artrózy kolena je cítiť malú bolesť v prvých ranných krokoch, keď sa počas fyzického tréningu pohybuje po schodoch nahor. V kolennom kĺbe sa nevyskytujú žiadne vonkajšie zmeny..

2 Na začiatku druhého štádia choroby sa bolestivé pocity stávajú výraznejšími, prejavujú sa akýmkoľvek pohybom a sú sprevádzané zreteľným praskaním. Dutina kolenného kĺbu je zapálená a vytvára sa tekutina. Počas vyšetrenia a hmatu sa pozoruje počiatočná deformácia orgánu. Rozsah pohybu v ňom je znížený.

3 Gonartróza 3. stupňa je charakterizovaná bolesťou, ktorá pretrváva aj bez pohybu. Mnoho pacientov si tiež sťažuje na zvýšenú bolesť pred zmenou vzduchu. Kolenné kĺby pacientov v tomto štádiu vývoja ochorenia prakticky strácajú motorickú funkciu.

Deformita kolena je výrazná a nohy pacienta majú tvar O alebo X. Kurz sa drasticky mení.

V posttraumatickej forme choroby môže trvať iba niekoľko mesiacov od prvých príznakov po závažné zmeny.

Diagnostické vyšetrenie

Diagnóza ochorenia je založená na analýze sťažností pacientov, jednotlivých rizikových faktorov, klinických príznakov a inštrumentálnych nálezov..

Najjednoduchším a najlacnejším spôsobom, ako získať spoľahlivé informácie o stave kĺbu, je röntgenová diagnostika. Vyrába sa najmenej s dvoma výstupkami: rovnými a bočnými. Obrázky ukazujú stupeň poškodenia kĺbov a kostí.

Ultrazvukové vyšetrenie kolenného kĺbu umožňuje vyšetrenie objemu a stavu tekutín v kĺbovej dutine, vyhodnotenie mäkkých tkanív – krvných ciev, väzov, svalov -..

Najväčšie množstvo informácií poskytuje zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie a počítačová tomografia. Umožňujú vám vytvoriť podrobný trojrozmerný model skúmaného orgánu.

Konzervatívna liečba artrózy doma

V závislosti od štádia ochorenia a závažnosti poškodenia orgánov vyvinie lekár pre každého pacienta individuálny liečebný režim…

Je úplne nemožné liečiť artrózu počas druhého a tretieho štádia vývoja choroby, ale pri dobrých výsledkoch liečby je možné dosiahnuť dlhodobú remisiu bez patológie alebo s minimálnou patológiou…

Ak je príčina artrózy správne diagnostikovaná a existuje možnosť jej odstránenia (napr. Odstránenie nadmernej hmotnosti pacienta), je v počiatočných fázach možná takmer kompletná MOVE & Flexion…

  Liečba artrózy kolena má tieto ciele:
 • úľava od bolesti;
 • maximálna oprava poškodených prístrojov na chrupavku a väz;
 • zvýšený rozsah pohybu kolenného kĺbu.
 • Na ich dosiahnutie je potrebné uplatniť celý rad terapeutických opatrení..

  Liečba artritídy kolena

  Na začiatku by sa mal stav pacienta zmierniť znížením bolesti a zápalu. Nesteroidné protizápalové lieky, ako je meloxikam alebo celekoxib, sú na túto úlohu dobre vhodné..

  Tieto lieky majú významné výhody oproti svojim prekurzorom, ktorých vedľajšími účinkami boli dehydratácia chrupavkového tkaniva, čo vyvolalo jeho ďalšie zničenie.

  Účinným znížením zápalu a bolesti nemá ďalšia generácia NSAID poškodzujúci povrch chrupavky. Mali by sa však používať opatrne po dlhú dobu a iba podľa pokynov ošetrujúceho lekára.

  Pomáha komprimovať roztok dimexidu s novokainom a hydrokortizónom tým, že doma zmierňuje bolesť rýchlo znižovaním zápalu.

  Pomerne často sa v prípade gonartrózy hormonálne liečivá podávajú do kĺbovej dutiny na zmiernenie bolesti a zápalu. Tiež predpísané lieky, ktoré uvoľňujú svaly a zmierňujú cievne kŕče, zlepšujú krvný obeh.

  Pacienti liečení komplexnou artritídou kolena by mali dostať chondroprotekciu, aby sa obnovila chrupavka vo forme mastí, tabliet, injekcií…

  Jeho hlavné zložky, glukozamín a chondroitín sulfát, sú v tele potrebné na stimuláciu syntézy kĺbovej tekutiny, zlepšenie jej mazacích vlastností a obnovu chrupavky..

  Môžu to byť prípravky Move & Flex, Structum, Teraflex, Move & Flex a mali by ich predpisovať iba špecialisti. Malo by byť zrejmé, že účinky ich použitia sa dosahujú iba pravidelne a dlhodobo, počnúc šiestimi mesiacmi..

  Cvičenia fyzickej terapie a masáže (video)

  Masážne účinky a terapeutické cvičenia sú určené na zmiernenie bolesti, zmiernenie kŕčov kĺbov a svalových kŕčov okolo postihnutého kolena, zlepšenie krvného obehu a výživy kĺbových tkanív, úpravu polohy kostí, zvýšenie rozsahu pohybu..

  Odporúčame vám pozrieť si video o taktike masáže kolena pri artróze, kde autor poskytuje zaujímavý a ľahký popis príčin zdeformovanej artrózy kolena kvôli ich štrukturálnej špecifickosti.

  Video o tom, ako samostatne masírovať kolenné kĺby pri artróze, bude užitočné.

  Výživa v kolennej artróze

  Dôležitým prvkom pri liečbe artrózy je strava.

  Pacienti s nadváhou musia vyhodiť ďalšie libry.

  Vedci sa domnievajú, že intenzita bolesti sa môže znížiť na polovicu a významne zlepšiť mobilitu kolenného kĺbu, ak stratíte iba 10% nadváhy.

  Človek musí skontrolovať svoju stravu a vzdať sa niektorých potravín, najmä korenených, údených a nakladaných potravín, mastných mäsov a alkoholu.

  Väčšina jedál by sa mala skladať z čerstvej zeleniny alebo parených jedál. Želé mäso by sa malo variť častejšie, pretože toto jedlo obsahuje kolagén a elastín, ktoré sú potrebné na obnovenie normálnej štruktúry chrupavkových buniek…

  Je potrebné zvýšiť príjem potravín obsahujúcich vápnik. Informácie: obsahuje vysoké množstvo vápnika v tvarohu, mliečnych výrobkoch, tvrdých syroch, mlieku a sezamových semenách..

  Želatínové misky sú obzvlášť užitočné: želé ryby, pudingy, želé. Želatína má veľa chondroprotektorov potrebných na posilnenie chrupavky a zabránenie ich zraneniam a rednutiu.

  Liečba kolenného kĺbu predpísaná lekárom pomáha zmierňovať bolesť v akútnom období a obnovuje pohyblivosť kĺbov. Účinok sa dosiahne znížením priameho zaťaženia postihnutého kĺbu. Bandáž pomáha obnoviť krvný obeh v tkanivách a výživu chrupavky.

  Alternatívne metódy liečby

  Tradičné medicínske metódy sa môžu používať iba ako doplnková terapia. Je to povolené so súhlasom lekára a môže poskytnúť určitý účinok pri artróze 1. stupňa a v počiatočnej fáze artrózy 2. stupňa..

   Žihľava, cesnak a citrónová šťava.
   Na prípravu nápoja potrebujete:

  • zmiešajte 100 g listov žihľavy s tromi lúpanými cesnakovými hlávkami;
  • preskočte zmes cez mlynček na mäso;
  • pridať 4 polievkové lyžice čerstvo vylisovanej citrónovej šťavy;
  • všetko premiešajte, pridajte 250 ml vriacej vody a zakryte;
  • vyžadujú 4 hodiny.

  Pripravený nápoj sa užíva v 50 ml 20 – 30 minút pred jedlom.

  Počas prvého týždňa by sa mala infúzia podávať jedenkrát denne, potom počas nasledujúcich 8 až 14 dní, dvakrát denne. Od pätnásteho dňa by sa mal počet prijímateľov zvýšiť na 3-krát denne. Dlhodobá liečba, najmenej 2 mesiace.

 • Tinktúra z cinquefoilu a koreňa šable.
  Rozdrvenú koreňovú zmes je potrebné naplniť vodkou v pomere 2: 1. Vyžadovať opatrenia po dobu 3 týždňov na tmavom mieste. Pripravená tinktúra sa užíva pred jedlom vždy 1 polievková lyžica.
 • Zlatý fúzy s vodkou.
  Na prípravu tinktúry z 15 prsteňov zlatej fúzy pridajte 0,5 l vodky a naplňte polmesiac. Pripravená tinktúra sa podáva 1 polievková lyžica pred jedlom 3-4 krát denne.

  Púpava kúpeľ.

  Na prípravu kúpeľa sa používa koreňová tinktúra z púpavy. Na jej prípravu je potrebné zmiešať 120 g nasekaného koreňa púpavy so 150 ml vodky a trvať na tmavom mieste každý deň. Pripravenú infúziu nalejte do misky teplej vody, premiešajte a kolená k nej vložte.

  Odporúča sa užívať takýto kúpeľ 1-2 krát týždenne. Toto riešenie môžete použiť na kompresiu. Po zákroku sa znižuje bolesť kolena a zlepšuje sa pohyblivosť kĺbov. Účinnosť liečby zvýši 150 g jódu a morskej soli obohatenej brómom..

  Chirurgická liečba artrózy kolena

  Účelom je spôsobiť nevratné poškodenie kĺbov a má za následok protetiku – implantáciu kovovej protézy namiesto zničeného orgánu.

  Odporúčame vám pozerať video o tom, ako vykonať operáciu s cieľom nahradiť kolenný kĺb, z ktorých štádií pozostáva.

  Pooperačná restoratívna terapia vrátane cvičebných cvičení, fyzioterapie a kúpeľných procedúr.

  Účinná liečba je celkom schopná vrátiť pacienta do normálneho rytmu života.

 • Leave a Reply