Príznaky a liečba dysplázie spojivového tkaniva u detí

Dysplazia spojivového tkaniva: príznaky a liečba detí

Dysplazia spojivového tkaniva – prejavy u detí alebo dospelých, metódy diagnostiky a liečby

Existujú vnútorné poruchy, ktoré spôsobujú veľa chorôb v mnohých oblastiach, od ochorení kĺbov po črevné problémy a dysplázia spojivového tkaniva je hlavným príkladom..

Nie každý lekár je schopný diagnostikovať to, pretože sa v každom prípade prejavuje súborom symptómov a celé roky môže človek zlyhať samoliečiť celé roky bez podozrenia, čo sa v nich deje…

Je táto diagnóza nebezpečná a čo by sa malo urobiť?

Čo je dysplázia spojivového tkaniva

Grécke slovo „dysplázia“ vo všeobecnosti znamená porušenie vzdelávania alebo vývoja, ktoré sa môže týkať tkanív aj vnútorných orgánov..

Tento problém je vždy vrodený, pretože sa vyskytuje v prenatálnom období..

Keď je uvedená dysplázia spojivového tkaniva, je opísané geneticky heterogénne ochorenie charakterizované procesmi vývoja spojivového tkaniva. Problém je polymorfný, najčastejšie sa vyskytuje v mladom veku.

Patológia vývoja spojivového tkaniva v úradnom lekárstve možno nájsť aj pod nasledujúcimi názvami:

 • dedičná kolagenopatia;
 • syndróm hypermobility.

Počet príznakov porúch spojivového tkaniva je taký vysoký, že ich jednotlivec môže asociovať s akýmkoľvek ochorením: patológia ovplyvňuje väčšinu vnútorných systémov, od nervového systému až po kardiovaskulárny systém, a dá sa dokonca vyjadriť ako neoprávnené chudnutie. Tento typ dysplázie sa často zisťuje iba vonkajšími zmenami alebo diagnostickými opatreniami, ktoré lekár prijal na iné účely.

Najvýznamnejšie a najčastejšie príznaky porúch spojivového tkaniva sú:

 • Vegetatívna dysfunkcia charakterizovaná záchvatmi paniky, tachykardie, mdloby, depresie, nervového vyčerpania.
 • Problémy so srdcovými chlopňami vrátane prolapsu, abnormalít srdca, zlyhania srdca, patológie myokardu.
 • Astenizácia – neschopnosť pacienta zažiť stály fyzický a duševný stres, časté psychoemocionálne zlomeniny.
 • Deformácia nohy v tvare X..
 • Kŕčové žily, pavúčie žily.
 • Hypermobilita kĺbu.
 • Hyperventilačný syndróm.
 • Časté nadúvanie zapríčinené trávením, dysfunkciou pankreasu, žlčovými problémami.
 • Bolesť pri pokuse napnúť pokožku.
 • Problémy s imunitným systémom, zrakom.
 • Mezenchymálna dystrofia.
 • Abnormality vývoja čeľuste (vrátane oklúzie).
 • Ploché nohy, časté vykĺbenie kĺbov.

Lekári sa domnievajú, že ľudia s dyspláziou spojivového tkaniva majú psychologické poruchy v 80% prípadov.

Miernou formou je depresia, neustály pocit úzkosti, nízka sebaúcta, nedostatok ambícií, nespokojnosť so súčasnou situáciou, prejavujúca neochota niečo zmeniť..

S diagnostikou „syndrómu dysplázie spojivového tkaniva“ sa však môže spájať aj autizmus..

Pri narodení môže byť dieťa zbavené fenotypových príznakov patológie spojivového tkaniva, a to aj v prípade kolagenopatie s výraznými klinickými prejavmi..

Nevylučujú sa ani novorodenecké defekty vo vývoji spojivového tkaniva, takže detská diagnóza sa zriedka vykonáva…

Tento stav je komplikovaný stavom spojivového tkaniva, ktoré je u detí do 5 rokov prirodzené, čo spôsobuje nadmerné napínanie kože, mierne poškodenie väzov a výraznú hypermobilitu kĺbu…

U detí starších ako 5 rokov s podozrením na dyspláziu môžete vidieť:

 • zmeny chrbtice (kyphosis / skliosis);
 • deformácie hrudníka;
 • slabý svalový tonus;
 • asymetrické čepele;
 • zlé veci;
 • krehkosť kostného tkaniva;
 • zvýšená flexibilita v páse.

Genetické mutácie podliehajú zmenám spojivového tkaniva, takže nie všetky formy dysplázie možno považovať za chorobu: niektoré jej prejavy nenarušujú kvalitu života človeka..

Dysplastický syndróm spôsobuje zmeny v génoch zodpovedných za proteíny, ktoré tvoria spojivové tkanivo – kolagén (menej často fibrilín). Ak vlákna zlyhajú, nebudú schopné vydržať záťaž..

Okrem toho nedostatok horčíka nie je vylúčený ako faktor pri vývoji takejto dysplázie.

klasifikácia

V súčasnosti neexistuje medzi lekármi zhoda v klasifikácii dysplázie spojivového tkaniva: dá sa rozdeliť na kolagénové procesy, ale tento prístup funguje iba s dedičnou dyspláziou. Táto klasifikácia sa považuje za univerzálnejšiu:

 • Diferencovaná porucha spojivového tkaniva s alternatívnym názvom – kolagenopatia. Dedičná dysplázia, jasné príznaky, žiadna diagnostikovaná choroba z povolania.
 • Nediferencovaná porucha spojivového tkaniva – Táto skupina zahŕňa zvyškové prípady, ktoré nemožno pripísať diferencovanej dysplázii. Frekvencia diagnostiky je mnohonásobne vyššia a je určená ľuďom všetkých vekových skupín. Osoba s nediferencovanou patológiou spojivového tkaniva často nevyžaduje liečbu, ale lekár by ju mal sledovať.

diagnostika

Tento typ dysplázie vyvoláva mnoho kontroverzných otázok, pretože odborníci na diagnostiku používajú aj niekoľko vedeckých metód..

Jediná vec, ktorá je istá, je potreba klinického a genealogického výskumu, pretože vady spojivového tkaniva sú vrodené.

Okrem toho bude musieť lekár vysvetliť tento obrázok:

 • systematizácia sťažností pacientov;
 • zmerajte kmeň v segmentoch (dĺžka je dôležitá pre dyspláziu spojivového tkaniva);
 • posúdiť spoločnú mobilitu;
 • skúste uchopiť palec pacienta palcom a malíčkom;
 • vykonajte echokardiogram.

Laboratórna diagnóza tohto typu dysplázie spočíva v analýze moču na stanovenie hladín oxyprolínu a glykozaminoglykánov, látok, ktoré sa vyskytujú počas degradácie kolagénu…

Okrem toho má zmysel kontrolovať časté mutácie v PLOD a všeobecnej biochémii (podrobná intravenózna analýza), metabolické procesy v spojivovom tkanive, ukazovatele hormonálneho a minerálneho metabolizmu..

Ktorý lekár lieči dyspláziu spojivového tkaniva

Detský pediatr je zaneprázdnený diagnostikovaním a rozvíjaním liečby (základná línia), pretože neexistuje lekár, ktorý by sa zaoberal iba dyspláziou…

Potom, čo je schéma rovnaká pre ľudí všetkých vekových skupín: Ak máte viacnásobné prejavy patológie spojivového tkaniva, budete musieť vyzdvihnúť liečebný plán od kardiológa, gastroenterológa, psychoterapeuta atď…

Liečba dysplázie spojivového tkaniva

Túto diagnózu nemožno zbaviť, pretože tento typ dysplázie ovplyvňuje zmenu génov, ale komplexné opatrenia môžu pacienta zmierniť, ak trpí klinickými prejavmi patológie spojivového tkaniva. Najbežnejšia schéma prevencie exacerbácie pozostáva z:

 • správne vybraná fyzická aktivita;
 • individuálna strava;
 • rehabilitácia;
 • liečba drogami;
 • psychiatrická starostlivosť.

Chirurgický zákrok pri tomto type dysplázie sa odporúča iba v prípade deformity hrudníka, závažných porúch miechy (najmä sakroiliak, bedrových a krčka maternice)…

Syndróm dysplazie detského spojivového tkaniva si vyžaduje ďalšiu dennú normalizáciu a trvalú fyzickú aktivitu – plávanie, jazda na bicykli, lyžovanie..

V profesionálnom športe by sa však dieťa s takou dyspláziou nemalo liečiť.

Nie sú potrebné žiadne lieky

Lekári odporúčajú začať liečbu, s výnimkou ťažkých tréningov, tvrdej práce vrátane duševnej práce. Pacient by mal absolvovať ročný kurz fyzickej terapie, pokiaľ je to možné po prijatí plánu hodiny od špecialistu a jeho samostatnom vykonaní doma..

Okrem toho budete musieť navštíviť nemocnicu, kde nájdete súbor procedúr fyzioterapie: ultrafialové žiarenie, oter, elektroforéza. Korzet, ktorý podporuje krk, môže byť predpísaný.

V závislosti od psychoemocionálneho stavu môže byť nariadená návšteva psychoterapeuta..

Pre deti s týmto typom dysplázie vám lekár predpíše:

 • Masáž končatín a chrbta s dôrazom na chrbtový krk. Postup sa koná každých šesť mesiacov počas 15 zasadnutí.
 • Ak je diagnostikovaná ľahká noha, použite opierku oblúka.

Odborníci odporúčajú zamerať sa na bielkovinové diéty u pacientov s patológiou spojivového tkaniva, čo však neznamená úplné odstránenie sacharidov…

Denné menu s dyspláziou musí pozostávať z nízkotučných rýb, morských plodov, strukovín, tvarohu a tvrdého syra doplneného o zeleninu, nesladené ovocie. Vo svojej každodennej strave musíte používať orechy v malom množstve.

V prípade potreby sa môže predpísať komplex vitamínov, najmä pre deti.

Vezmite si liek

Orálne lieky by mali byť pod dohľadom lekára, pretože neexistujú žiadne univerzálne tabletky na dyspláziu a nie je možné predpovedať reakciu konkrétneho organizmu na najbezpečnejšiu liečbu. Liečba spojivového tkaniva a dysplázia môže zahŕňať:

 • Látky podporujúce prirodzenú výrobu kolagénu – kyselina askorbová, vitamíny B a zdroje horčíka (Magnerot).
 • Lieky, ktoré normalizujú voľné aminokyseliny v krvi – kyselina glutámová, glycín.
 • Minerálne metabolické pomocné látky – alfacalcidol, Osteogenon.
 • Prípravky na katabolizmus glykozaminoglykánov, najmä na chondroitín sulfát – Rumalon, Chondroxid.

chirurgia

Vzhľadom na to, že táto patológia spojivového tkaniva sa nepovažuje za chorobu, lekár odporučí operáciu, ak pacient trpí muskuloskeletárnou deformitou alebo dyspláziou, ktorá môže viesť k úmrtiu následkom ciev. Chirurgia je zriedkavejšia u detí ako u dospelých, pričom lekári sa snažia prekonať manuálnu terapiu.

Deti s dyspláziou spojivového tkaniva: veľa problémov a kľúč k tomu, časť 1

Mobilita a flexibilita dieťaťa Deti s dyspláziou spojivového tkaniva: viac problémov a jeden kľúč. Časť 1.

Medzi malými pediatrickými pacientmi existuje špeciálna skupina detí.

Nejedná sa o deti s vážnym ochorením, ktoré narúša mentálny a fyzický vývoj, nie deti, ktoré sú neustále horúčkovité a choré, nie sú alergické deti, ktorých dermatitída je stálym sprievodcom – zjedol som niečo zlé, bežal som k lekárovi.

Tieto deti ho však navštevujú nielen pediatrom, ale aj pediatrom a ich karta je vyplnená poznámkami od rôznych odborníkov a často sa líši od raného detstva kvôli osobitnej hrúbke „osobného spisu“…

Ako často sa to stáva: Dieťa sa narodí, šťastní rodičia vykonajú všetky predpísané partnerské recenzie a každý zistí niektoré z problémov s profilom dieťaťa, niekedy dokonca aj neskôr, ako ich dokáže pozorná mama a otec spozorovať. Odporúčania – a nie bez dôvodu – veľmi často spadajú pod pozorné oko: zvýšená precitlivenosť pankreasu a častá regurgitácia. Mierny vezikoureterický reflux sa zvýši – monitorujte a nemrzte, chodidlá sa nepohybujú – Používajte preventívne vložky, všetko by sa malo vrátiť späť do školy, normálny svalový tonus. urobte viac masáží.

Medzitým sa kráti čas, ale niet pozitívneho trendu: dieťa nerieši problémy, naopak, s vekom sa zhoršuje. Každý špecialista môže jasne vidieť svoju patológiu, ale nedokáže spoľahlivo posúdiť jeho príčinu. Medzitým sa často vyskytuje zložitý problém a má to dôvod.

Dnes budeme hovoriť o týchto špeciálnych deťoch a ich problémoch – probléme dysplázia spojivového tkaniva.

V ruskej literatúre je to slabo popísané, hoci niektoré ruské školy (Moskva, Petrohrad, Omsk) ho už dlhšiu dobu intenzívne študovali…

Z prieskumov študentských skupín organizovaných jednotlivými ruskými mestami (vzorka asi 1 000 ľudí) navyše vyplýva, že takmer 50% detí má dyspláziu spojivového tkaniva rôznej závažnosti..!

Faktom je, že dysplázia spojivového tkaniva nie je izolované ochorenie, ale komplex symptómov spôsobených jedinou príčinou: genetický kvantitatívny a / alebo kvalitatívny defekt v syntéze proteínov, ktoré tvoria extracelulárnu matricu (kolagén, fibrilín). V dôsledku toho sa dieťa narodí s poškodeným spojivovým tkanivom. A spojivové tkanivo je cement extracelulárneho priestoru v tele.

Anatómia je známe, že zaplňuje medzeru v tele.

Je to jediné zo všetkých tkanív, ktoré obsahuje bunkový materiál produkovaný samotnými bunkami, ktorý má veľmi zložité zloženie – príroda poskytla všetko v ňom: polysacharidy, proteíny, kolagén a elastické vlákna, minerály.

Celé jeho zloženie okrem toho znamená určité množstvo telesnej bezpečnosti: po natiahnutí sa tkanivo vráti do pôvodného stavu. Samozrejme, každý dom bude stáť na takom druhu cementu … pokiaľ na začiatku nemáte problém s cementom.

Nebudeme sa zaoberať problémami tzv. Diferencovanej dysplázie spojivového tkaniva, čo sú veľmi závažné choroby, ktoré spôsobujú vážne a nezvratné zmeny vo vnútorných orgánoch a niekedy, zvlášť závažne, vedú k smrti. Takýmto deťom je pomerne málo, pretože problém je „lokalizovaný“ do určitých orgánov tela (napríklad aorty, očí a chrbtice).. Marfanov syndróm, koža a kĺby s Ehlers-Danlovým syndrómom) sa diagnostikuje pomerne rýchlo.

Zameriame sa na deti s tzv nediferencovaná dysplázia spojivového tkaniva (ďalej len „DPH“).

Nediferencované – v takom prípade má spojivové tkanivo, bez ohľadu na jeho umiestnenie, skrytú vadu na celom tele..

V dôsledku toho sa choroba stáva viacnásobným orgánom, t. ovplyvňujú veľa orgánov.

Tieto lézie sú také početné a také rozmanité, že je pre lekára často ťažké ich kombinovať a vidieť systémové poruchy presahujúce skupinu individuálnych symptómov..

A genetická diagnostika NDCT je na celom svete dosť obmedzená, nehovoriac o tom na Ukrajine – ak je možné vyššie diskutované závažné formy dysplázie diagnostikovať skúseným okom a geneticky, potom môžeme laboratórne potvrdenie diagnózy NDCT potvrdiť. Nemusím hovoriť …

Kto by mal upozorniť rodiča dieťaťa, ktorý má obrovský zoznam rôznych patológií od rôznych odborníkov? Ako podozrieť na dieťa?

Z dôvodu mnohých a rozmanitých prejavov NDCT je bežné klasifikovať ich podľa vonkajších a viscerálnych príznakov (spojených so zmenami vnútorných orgánov). Mali by ste byť upozornení, ak vaše dieťa má najmenej 3 až 5 z týchto príznakov zapojenia sa do rôznych orgánov a systémov.

Diagnózy môžu robiť špecializovaní odborníci, a niekedy náhodný nález:

1. Kostný systém (ako poznamenal ortopéd):

 • deformita hrudníka (držaná alebo lievikovitá);
 • kyphosis, skolióza, spondylolistéza;
 • dysplázia bedra;
 • krehké kosti;
 • hypermobilita v kĺboch, časté dislokácie a subluxácie;
 • neprimerané segmenty tela;
 • ťažké deformácie kĺbov, chrbtice;
 • pupočná kýla (často sa tieto deti rodia s abnormálne zväčšenou pupočnou šnúrou);
 • X a O zakrivenie nôh;
 • deformácia svetla chodidla alebo kolena;
 • pozdĺžne alebo priečne ploché chodidlá;
 • klub.

2. Muskuloskeletálny systém (ako poznamenal neuropatológ):

 • výrazná hypotenzia (znížený tonus) svalov horných a / alebo dolných končatín, ktorá často pretrváva aj pri intenzívnom cvičení a rehabilitácii;
 • sklon k podvrtnutiu, väzom a šľachám, slzy a slzy;
 • únava, problémy so spánkom;
 • časté bolesti hlavy, závraty, bolesti hlavy;
 • časté bolesti chrbta a kĺbov (krčka, torakalgia, lumbalgia, polyMove & Flexlgii);
 • arteriálna hypotenzia.

3. Oči (ako uvádza optometrista):

 • krátkozrakosť (krátkozrakosť) stredného až vysokého stupňa;
 • astigmatizmus;
 • abnormality dolného, ​​sklerálneho a rohovkového vývoja;
 • zväčšenie dlhej osi očnej bulvy (ak ste urobili ultrazvuk);
 • subluxácia šošovky;

4. Zubné a maxilofaciálne abnormality (ako zaznamenali zubní lekári a ortodontici):

 • nesprávny a / alebo predčasný rast zubov;
 • hypoplazia zubnej skloviny;
 • frenum s krátkym jazykom;
 • zmeny v mandibulárnej veľkosti;
 • „Gothic Sky“;
 • skorá parodontálna choroba a častá gingivitída (ochorenie ďasien).

5. Kardiovaskulárny systém (zaznamenaný kardiológom):

 • prolaps mitrálnej chlopne (MVP) (osobitná pozornosť by sa mala venovať, ak je myozitída sprevádzaná zmenami mykóznych kapsúl – organická porucha pozostávajúca zo zmeny ventilových kapsúl, ktorá môže spôsobiť vážne problémy so srdcom) (ultrazvukom);
 • zväčšenie stúpajúcej aorty alebo bicuspidálnej aortálnej chlopne (ultrazvukom);
 • ďalšie menšie srdcové abnormality: prolaps trojuholníkovej a aortálnej chlopne, malá aneuryzma predsieňového septa, výrazná asymetria trojuholníkovej aortálnej chlopne, viacnásobné falošné struny a abnormálna trabekula ľavej komory, ďalšie struny v srdcovej dutine, otvorené oválne okno (ultrazvuk);
 • sklon k arytmiám a synkopy (mdloby);
 • nevysvetlená tachykardia (zvýšená srdcová frekvencia nad 60 úderov / min) v pokoji alebo pri náhlom nástupe;
 • kŕčové žily v dospievaní.

6. Bronchiálny a pľúcny systém (zaznamenaný pulmonológom):

 • polycystická choroba pľúc;
 • náchylnosť na častú bronchitídu a zápal pľúc (tiež ORL choroby);
 • tracheobronchomalacia;
 • tracheobronchomegalija;
 • hyperventilačný syndróm;
 • akútne respiračné syndrómy pred tracheálnym a veľkým bronchiálnym kolapsom.

7. Gastrointestinálny trakt (ako poznamenal gastroenterológ):

 • zlyhanie srdca;
 • kýla pažeráka a bránice;
 • divertikulá pažeráka a rôznych častí čreva;
 • abnormálny tvar a umiestnenie žalúdka, dvanástnika a žlčníka (ultrazvukom);
 • gastrointestinálny a / alebo duodenálny reflux;
 • abdominálna ptóza (vynechanie);
 • pretrvávajúce dyspeptické poruchy.

8. Obličky a urogenitálny systém (zaznamenaný nefroológom, urológom):

 • polycystická obličková choroba;
 • panvovo-obličkový a / alebo veikoureterický reflux;
 • pečeň obličiek a / alebo močového mechúra (prolaps);
 • varikokéla (rozšírenie žíl spermatickej šnúry) u chlapcov.

9. Spoločné znaky vonkajších a vnútorných orgánov (zaznamenané pediatrom):

 • náchylnosť na hematómy, zvýšené krvácanie do ciev (niekedy vidieť priamo pod kožou), nazálne a rektálne krvácanie;
 • zvýšené napínanie pokožky, jemná a zamatová pokožka;
 • náchylnosť na strie (strie), najmä v obdobiach vysokého rastu a dospievania;
 • sklon k tvorbe jaziev v mieste zranenia;
 • Častý vzhľad: vyčnievajúce alebo veľké uši, dobre uzavreté oči, nezvyčajný tvar lebky, vyčnievajúci kľúčový kĺb / lopatka;
 • takzvaný „astenický typ“: podvýživa (podváha) v detskom veku, zvýšená riedkosť u mládeže (index telesnej hmotnosti (BMI) menej ako 17) – napriek častému zvýšeniu chuti do jedla, tenkých a ľahkých kostí, únava, letargia, celková slabosť u týchto detí , ťažkosti s koncentráciou a koncentráciou (zatiaľ čo dieťa môže byť hyperaktívne), znížená pracovná kapacita, zlý spánok atď…

Deti s dyspláziou spojivového tkaniva: veľa problémov a kľúč k nemu, časť 2.

Pamäť pre pacientov s dyspláziou spojivového tkaniva u detí a ich rodičov

Dynamika súvisiaca s vekom, klinický význam dysplázie spojivového tkaniva u školákov a adolescentov a možnosť korekcie. Časť 1.

Pediatrická dysplázia: príčiny, príznaky, liečba, prognóza

Dysplazia u detí je porucha tvorby spojivového tkaniva, ktoré je súčasťou svalov, chrupaviek, kostí, väzov..

Léziu je možné vidieť v akomkoľvek orgáne alebo systéme..

Novorodenci sú najčastejšie diagnostikovaní s dyspláziou bedra, so subluxáciou a dislokáciou hlavy stehennej kosti…

Takmer všetky deti vo veku do 5 rokov vykazujú známky patológie – citlivú, jemne natiahnutú pokožku, slabé väzivá atď. U takýchto malých pacientov môže byť porucha diagnostikovaná iba nepriamo alebo z vonkajších príznakov…

Príčiny rozvoja patológie:

 • dedičnosť
 • Ohrozený potrat;
 • Infekcie, poruchy endokrinného systému počas tehotenstva;
 • Nesprávna prezentácia plodu;
 • Ťažká gestóza;
 • Rýchle dodanie;
 • Neskoré tehotenstvo;
 • Nedostatok vitamínu, podvýživa počas tehotenstva.

Dysplazia bedra sa delí na niekoľko typov:

 • Acetabula. Vyskytuje sa v acetabulárnej patológii;
 • Mayerova dysplázia je lokalizovaná u detí v proximálnej femur. Uhol krčka-diafýza sa mení nahor alebo nadol;
 • Rotácia – prerušenie umiestnenia kostí v horizontálnej rovine.

Patológia má tri stupne závažnosti: pred dislokáciou, subluxáciou a dislokáciou.

Okamžite treba povedať, že takáto diagnóza nie je vôbec chorobou. Je to skôr črta tela. Existuje mnoho detí s týmto fenoménom, nie všetky si ich všimli pediatri, ortopédi a ďalší odborníci..

Mnoho príznakov DST už bolo identifikovaných. Sú rozdelené na vonkajšie a vnútorné. Prvý sa dá ľahko zistiť pomocou externého vyšetrenia, druhý pomocou diagnostiky (analýzy, testy).

K vonkajším funkciám patria:

 • Hypermobilita kĺbov;
 • Zvýšená elasticita pokožky;
 • Deformácia chrbtice (skolióza, kyfóza);
 • Ploché nohy;
 • Ohlásená žilová sieť;
 • Deformita valgus plochej nohy;
 • Vizuálna patológia;
 • Deformita hrudníka (lievikovitá, udržiavaná, s miernym stlačením);
 • Čepeľová asymetria;
 • Postavené plecia
 • Krvácanie z nosa;
 • Sklon k modrinám;
 • Slabosť brušných svalov;
 • Asymetria alebo zakrivenie nazálneho septa;
 • Svalová hypotenzia;
 • “Dutá” noha;
 • Herne;
 • Nadmerný alebo nesprávny rast zubov.

Deti vo veku 5 – 7 rokov sa zvyčajne sťažujú na nevoľnosť, slabosť, zlú fyzickú aktivitu, zlú chuť do jedla, bolesť končatín, srdce, hlavu, žalúdok..

Poškodenie vnútorných orgánov sa prejaví v neskoršom veku. DST sa vyznačuje preskakovaním orgánov (žalúdka, obličiek); srdcový šelest, prolaps mitrálnej chlopne; refluxná choroba, biliárna dyskinéza, zápcha; kŕčové žily atď…

Hemoragický syndróm sa vyskytuje vo forme modrín aj pri najmenších zraneniach, ako aj v prípade krvácania z nosa..

Abnormality nervového systému sa prejavujú mdlením, autonómnou dystóniou, syndrómom precitlivenosti atď…

Muskuloskeletálny systém reaguje na osteochondrózu, herniu, osteoporózu, Move & Flexlgia.

Táto forma choroby si zaslúži osobitnú zmienku, pretože ju vyvolalo mechanické vetracie zariadenie.

Táto patológia sa môže vyskytnúť u detí mladších ako jeden rok, ktoré sú dlhodobo vetrané (viac ako týždeň)…

Stojí za zmienku, že je to najbežnejšie u predčasne narodených detí.

Aby sa tomu predišlo, kombinuje lekár mechanické vetranie len zo zdravotných dôvodov a na čo najkratší čas.

Hlavným príznakom patológie je akútne respiračné zlyhanie, ku ktorému dochádza pri pokuse o odstránenie ventilátora.

Niekedy sa vyskytne zlyhanie srdca..

K dispozícii je tiež začervenanie kože (cyanóza), nerovnomerné, rýchle alebo ťažké dýchanie, epizódy jej zastavenia (apnoe), príznaky opuchu…

Príčiny patológie: Kyslíková toxicita; pľúcna barotrauma; infekčné respiračné zlyhanie; pľúcny edém; hypovitaminóza A alebo E; predčasná detská pľúcna nezrelosť; pľúcna hypertenzia; dedičná predispozícia.

Liečba zahŕňa postupné odstavenie z ventilátora. Dobrá výživa je nevyhnutná na opravu postihnutého orgánu. Pretože zápal v pľúcach sa môže hromadiť v tekutinách, nápoj je trochu obmedzený a predpísané sú aj diuretiká..

Ochorenie sa prejavuje znížením jednej alebo dvoch obličiek naraz. Táto vrodená anomália znižuje funkčnosť močového systému. V prípade recipročných lézií je liečba neúčinná.

Aplastická dysplázia obličiek zomrie po niekoľkých dňoch, ak dieťa nedostalo novú transplantáciu obličky. S hypoplastickým chronickým zlyhaním obličiek.

Medzi príznaky patrí: bolesti brucha; kŕče bolesti hlavy zvýšený krvný tlak. Dieťa je na rozdiel od rovesníkov.

Dysplazia obličiek môže byť spôsobená liekmi počas tehotenstva, fajčenia, užívania alkoholu a drog. Môže to byť aj dedičné..

Dieťa s dyspláziou obličiek sa časom môže vyvinúť patológia iných orgánov a systémov. Ak nepomôžete obličke s Move & Flex, prestane to normálne fungovať, dôjde k zlyhaniu obličiek.

Dieťaťu so syndrómom moču sa podáva špeciálna diéta, aby sa zabránilo rozvoju ochorenia na zlyhanie obličiek. Okrem toho by malo byť dieťa obmedzené na aktívne pohyby, najmä pri skákaní.

Príznaky choroby, keď odborné odporúčania vymiznú do 5 rokov.

Deti sa však musia registrovať, chodiť na pravidelné testy krvného tlaku.

Ak má vaše dieťa vážne problémy s močením, lekár vám predpíše transplantáciu orgánu alebo dialýzu – preplachovanie krvi.

V závislosti od abnormalít lekár vyberie liečebnú metódu.

Konzultáciu vyžaduje nielen pediater, ale aj profilový špecialista, ktorému je dieťa vystavené, napríklad gastroenterológ, muskuloskeletálny ortopéd…

Mayerova dysplázia a ďalšie typy tohto ochorenia však majú počas liečby niečo spoločné. Prvým je každodenný život. Nočný odpočinok by mal trvať najmenej 8-9 hodín a mal by zahŕňať denný spánok.

Ak neexistujú kontraindikácie na cvičenie, je vhodné, aby to dieťa urobilo, ale v žiadnom prípade nie profesionálne.

Inak nadmerná fyzická aktivita povedie k skorému začiatku degeneratívnych-dystrofických zmien v chrupavke a väzoch…

Tento stav vedie k chronickému aseptickému zápalu..

Je lepšie uprednostniť lekárske plávanie, jazdu na bicykli, lyžovanie, bedminton, gymnastiku Wushu..

Dôležitou súčasťou rehabilitácie je liečebná masáž. Liečba sa vykonáva v chrbtovej oblasti krčka-obojok, končatinách. Kurz je zvyčajne 15 – 20 hodín.

Inštalácia plochých svetiel vyžaduje neustále opotrebovanie podpery oblúka.

Vyberte si svoje topánky s veľkou starostlivosťou, aby vaše dieťa nemalo problémy s nohami.

Mal by sedieť pevne na nohe s pripevnenou nohou a členkom a mať čo najmenší počet švov a byť vyrobený z prírodných materiálov..

Rodičia by mali každý deň robiť s dieťaťom gymnastiku, masáž chodidiel, kúpeľov chodidiel s rôznymi bylinkami a morskou soľou (15 minút)…

Pozornosť sa venuje aj strave. Strava by mala byť vyvážená v tukoch, bielkovinách a uhľohydrátoch..

Odporúča sa jesť viac mäsa, rýb, orechov a fazule. Potrebovali sme výrobky z kyslého mlieka.

Okrem toho by malo byť jedlo nasýtené vitamínmi a minerálmi, ktoré sú nevyhnutné pre rast tela.

Dysplazia spojivového tkaniva – príznaky, liečba, formy, štádiá, diagnostika

Dysplazia (z iných gréckych δυσ – „lézia“ a πλάθω – „forma“) – lézia vývoja tkanív, orgánov, orgánových systémov.

Dysplazia spojivového tkaniva sa chápe ako geneticky určená abnormalita vývoja tkaniva, kde sa mení pomer kolagénových frakcií (alebo sa zaznamenáva ich nedostatok), čo vedie k defektom vo vláknitých štruktúrach aj vo vnútorných materiáloch. Výsledkom sú multifunkčné poruchy na všetkých úrovniach organizácie, od bunky po telo.

Spojivové tkanivo pozostáva z extracelulárneho materiálu, inklúzií rôznych buniek a proteínov (kolagén a elastín)…

Predstavuje viac ako polovicu všetkých telesných tkanív; spojivové tkanivo vykonáva chrupavku, väzivo, šľachy, pohybový aparát, formuje vnútorné orgány, podkožný tuk atď. a vytvára vnútorné prostredie tela.

V dôsledku takého rozsiahleho zobrazovania môže poškodenie tkanivovej štruktúry špecifikovaného typu viesť k patológii takmer akéhokoľvek orgánu, ktorý určuje systémovú povahu a rozsah lézie…

Výskyt patológie je veľmi protirečivý: podľa moderných štúdií sa dysplázia spojivového tkaniva nachádza v 13% až 80% populácie..

Opisný pojem na konci dvadsiateho storočia navrhol škótsky lekár R. Beaton ako názov patológie spojivového tkaniva, keď sa znížila jeho sila..

Napriek svojej prevalencii a rozhodujúcej úlohe pri mnohých chorobách a patologických stavoch sa dysplázia pojivového tkaniva neobjavuje v samostatnej časti Medzinárodnej klasifikácie chorôb..

Príčiny a rizikové faktory

Príčiny choroby sú rôzne; môžu byť rozdelené do 2 hlavných skupín: dedičné a získané.

Geneticky vyvolané narušenie štruktúry spojivového tkaniva je dôsledkom dedičnosti mutantných génov zodpovedných za tvorbu a priestorovú orientáciu tenkých vláknitých štruktúr, proteínovo-uhľohydrátových zlúčenín a enzýmov (zvyčajne autozomálne dominantného typu)…

Získaná dysplázia spojivového tkaniva sa vyvíja počas vnútromaternicového vývoja a je výsledkom vplyvu nasledujúcich faktorov počas tehotenstva:

 • vírusové infekcie prenášané počas prvého trimestra (ARVI, chrípka, rubeola);
 • silná toxikóza, gestóza;
 • chronické budúce infekcie urogenitálnej sféry matky;
 • brať určité lieky počas tehotenstva;
 • nepriaznivé podmienky prostredia;
 • priemyselné riziká;
 • vystavenie ionizujúcemu žiareniu.

Formy choroby

K dispozícii sú tieto formuláre:

 1. Diferencovaná dysplázia spojivového tkaniva (dedičná) zahŕňajúca asi 250 patológií (napr. Marfan, Ehlers-Danlosove syndrómy, Aliberiánska dermatolýza, dedičná familiárna hemoragická nefritída, artropthalmopatia)…
 2. Nediferencovaná forma, ktorá kombinuje mnoho rôznych foriem ochorení spojivového tkaniva.

Dedičná forma choroby je pomerne zriedkavá a prispieva k malej časti celkovej štruktúry dysplázie.

Fázy choroby

Početné štúdie ukazujú postupný nástup symptómov dysplázie v priebehu času:

 • najbežnejšie príznaky patológie spojivového tkaniva v novorodeneckom období sú: nízka hmotnosť, neadekvátna dĺžka tela, tenké a dlhé končatiny, chodidlá, ruky, prsty;
 • v ranom detstve (5-7 rokov) sa choroba prejavuje ako skolióza, ploché nohy, nadmerný pohyb kĺbov, retencia alebo deformácia hrudníka;
 • dysplázia spojivového tkaniva u detí s prolaptom chlopne, krátkozrakosť (krátkozrakosť), maxilárna a maxilárna dysplázia, vrchol diagnózy.

Všetky príznaky možno rozdeliť na vonkajšie prejavy a viscerálne..

Vonkajšie prejavy dysplázie spojivového tkaniva:

 • nízka telesná hmotnosť;
 • tendencia zväčšovať dĺžku tubulárnej kosti;
 • deformita chrbtice v rôznych kompartmentoch (skolióza, hypercytóza, hyperlordóza);
 • astenické telo;
 • zmenený tvar hrudníka;
 • deformácia prstov, porušenie ich pomerov dĺžky, umiestnenie prstov;
 • príznaky palca, zápästia;
 • vrodená absencia xiphoidného procesu hrudnej kosti;
 • deformita dolných končatín (zakrivenie v tvare X alebo O, ploché nohy, bedrové nohy);
 • čepeľ pterygoid;
 • rôzne zmeny postoja;
 • medzistavcové platničky a výčnelky, stavcová nestabilita v rôznych kompartmentoch, vzájomné posunutie chrbtových štruktúr;
 • riedenie, bledosť, suchosť a elasticita kože, môže sa vyskytnúť zvýšená tendencia k traumatizmu, pozitívne príznaky čeľuste, štipka, miesta atrofie;
 • viacnásobné materské znamienka, telangiektázia (pavúčie žily), hypertrichóza, materské znamienka, zvýšená krehkosť vlasov, nechtov a zreteľne viditeľná vaskulárna sieť;
 • syndróm kĺbov – nadmerný rozsah pohybu v symetrických (väčšinou) kĺboch, zvýšená náchylnosť na poranenie kĺbov.

Okrem vyššie uvedených prejavov sa dysplázia spojivového tkaniva vyznačuje malými vývojovými abnormalitami alebo tzv. Stigmou disembryogenézy:

 • charakteristická štruktúra tváre (nízka čelo, výrazné horné oblúky, citlivosť obočia, zarovnanie hrotu nosa, mongoloidná časť očí, zavreté alebo doširoka otvorené oči, heterochrómia, drepy, nízke horné viečka, “rybie ústa”, gotická obloha), zuby štrukturálne poškodenie, zlé veci, skrátenie jazykového frénu, deformácia štruktúry a umiestnenia ucha atď.);
 • štrukturálne vlastnosti tela (brušná distencia konečníka, pupočná kýla, nízky pupok, možné ďalšie bradavky atď.);
 • genitálne abnormality (klitoris, stydké pysky, predkožka, miešok, neošetrené semenníky, fimóza, parafimóza alebo hypertrofia).

Jednotlivé menšie abnormality sú normálne aj u neléčacích Move & Flex, takže potvrdenie najmenej šiestich stigiem z nižšie uvedeného zoznamu sa považuje za diagnosticky spoľahlivé…

Viscerálne príznaky choroby:

 • kardiovaskulárne patológie – prolaps alebo asymetrická štruktúra chlopní zariadenia srdcovej chlopne, poškodenie štruktúr vaskulárneho lôžka (kŕčové žily, aortálne aneuryzmy), prítomnosť ďalších filamentov srdcovej šľachy (struny), štrukturálna rekonštrukcia koreňa aorty;
 • zrakové poškodenie – krátkozrakosť, subluxácia alebo zarovnanie šošoviek;
 • bronchiálne a pľúcne prejavy – respiračná dyskinéza, pľúcny emfyzém, polycystický;
 • gastrointestinálne poruchy – dyskinéza, anomálie žlčníka a kanálikov, gastroezofageálny reflux gastroezofágu a dvanástnika;
 • patológia močových ciest – prolaps obličiek (nefroptóza), miestne alebo úplné a čiastočné zdvojenie;
 • abnormality alebo vytesnenie vnútornej genitálnej štruktúry.

diagnostika

Základom správnej diagnózy dysplázie spojivového tkaniva je starostlivý zber údajov z anamnézy, podrobné vyšetrenie pacienta:

 • oxyprolín a glykozaminoglykány sa zisťujú pri krvných a močových testoch;
 • imunotest na stanovenie koncových telopeptidov C a N v krvi a moči;
 • nepriama imunofluorescencia pomocou polyklonálnych protilátok proti fibronektínu, rôzne kolagénové frakcie;
 • stanovenie aktivity alkalickej fosfatázy v sére a aktivity izoformy kostí osteokalcínu (hodnotenie intenzity osteogenézy);
 • histokompatibilný test na antigény HLA;
 • Ultrazvuk srdca, krku a brucha;
 • bronchoskopia;
 • FGDS.

Pomerne často sú prejavy choroby mierne vyjadrené, s väčšou pravdepodobnosťou kozmetické a nevyžadujú osobitnú lekársku opravu.

V tomto prípade správny režim dávkovaného cvičenia, dodržiavanie aktivity a odpočinku, plná strava bohatá na vitamíny..

V prípade potreby sa upravia lieky (stimulácia syntézy kolagénu, bioenergia orgánov a tkanív, normalizácia glykozamínových glykánov a minerálov) nasledovne:

 • vitamínové a minerálne komplexy;
 • chondroprotektoriai;
 • Stabilizátory minerálnej výmeny;
 • aminokyselinové prípravky;
 • metabolické látky.

Možné komplikácie a dôsledky

Komplikácie dysplázie spojivového tkaniva:

 • trauma;
 • znížená kvalita života s vysokým zapojením orgánov, systémové lézie;
 • somatická patológia.

Vo väčšine prípadov je prognóza priaznivá: existujúce abnormality v štruktúre spojivového tkaniva významne neovplyvňujú prácu a sociálnu aktivitu pacientov…

s témou článku:

Dysplazia spojivového tkaniva

Dysplazia spojivového tkaniva je koncept, ktorý kombinuje rôzne choroby spôsobené dedičnou generalizovanou kolagenopatiou a vyznačuje sa znížením sily spojivového tkaniva vo všetkých telesných systémoch. Populácia dysplazie spojivového tkaniva je 7 až 8%, ale u 60 až 70% populácie sa predpokladá výskyt individuálnych príznakov a malých nediferencovaných foriem. Na dyspláziu spojivového tkaniva sa odvolávajú lekári pôsobiaci v rôznych lekárskych odboroch – pediatria, traumatológia a ortopédia, reumatológia, kardiológia, oftalmológia, gastroenterológia, imunológia, pulmonológia, urológia atď…

Príčiny dysplázie spojivového tkaniva

Dysplazia spojivového tkaniva sa vyvíja v dôsledku nedostatočnej syntézy alebo štruktúry kolagénu, komplexov proteín-sacharid, štruktúrnych proteínov, ako aj potrebných enzýmov a kofaktorov…

Priamou príčinou príslušnej patológie spojivového tkaniva sú rôzne účinky na plod, ktoré vedú k geneticky indukovanej zmene fibrillogenézy extracelulárnej matrice..

Medzi takéto mutagénne faktory patria nepriaznivé podmienky prostredia, podvýživa matiek a zlé návyky, stres, tehotenská záťaž atď…

Niektorí vedci zdôrazňujú patogénnu úlohu hypomagneziémie pri vývoji dysplázie spojivového tkaniva na základe detekcie nedostatku horčíka v spektrálnych štúdiách vlasov, krvi a ústnych tekutín…

Syntéza kolagénu v tele je kódovaná viac ako 40 génmi, ktoré boli opísané vo viac ako 1300 typoch mutácií. To vedie k rôznym klinickým prejavom dysplázie spojivového tkaniva a komplikuje ich diagnostiku..

Dysplazia spojivového tkaniva je rozdelená na diferencovanú a nediferencovanú.

Diferencované dysplázie zahŕňajú choroby so špecifickým ustanoveným typom dedičnosti, jasný klinický obraz, známe poruchy génov a biochemické poruchy…

Typickými predstaviteľmi tejto skupiny dedičných chorôb spojivového tkaniva sú Ehlers-Danlosov syndróm, Marfanov syndróm, nedokonalá osteogenéza, mukopolysacharidózy, systémová elastóza, dysplastická skolióza, Bealov syndróm (vrodená kontraktívna arachnodaktika) a ďalšie. tkanivové dysplázie. Nezodpovedá žiadnej z diferencovaných chorôb.

V závislosti od závažnosti sa rozlišujú nasledujúce typy dysplázie spojivového tkaniva: malé (s 3 alebo viac fenotypovými príznakmi), izolované (s jediným miestom orgánu) a dedičné ochorenie spojivového tkaniva. Na základe prevládajúcej dysplastickej stigmy bolo identifikovaných 10 fenotypových variantov dysplázie spojivového tkaniva:

 1. Vzhľad podobný marfánu (zahŕňa 4 alebo viac fenotypových príznakov skeletálnej dysplázie).
 2. Fenotyp podobný marfánu (neúplný súbor symptómov Marfanovho syndrómu).
 3. Fenotyp MASS (zahŕňa lézie aorty, mitrálne, kostrové a kožné lézie).
 4. Prolaps primárnej mitrálnej chlopne (charakteristický echokardiografický dôkaz prolapsu mitrál, koža, kostra, zmeny kĺbov).
 5. Klasický mimoriadny fenotyp (neúplný súbor príznakov Ehlers-Danlosovho syndrómu).
 6. Hypermobilita, mimoriadna, fenotyp (hypermobilita kĺbov a súvisiace komplikácie – subluxácie, dislokácie, výrony, ploché chodidlá; pohyb a ohyb postihujúci kosti a kostry).
 7. Hypermobilita kĺbov je benígna (zahŕňa zvýšený rozsah pohybu v kĺboch, bez záujmu o kostrové a kostrové systémy a Move & Flexion)…
 8. Nediferencovaná dysplázia spojivového tkaniva (zahŕňa 6 alebo viac dysplastických stigiem, ktoré však nie sú dostatočné na diagnostikovanie diferencovaných syndrómov)..
 9. Zvýšená stigma dysplazie s prevládajúcimi osteoartikulárnymi a kostrovými príznakmi.
 10. Zvýšená dysplastická stigma s prevládajúcimi viscerálnymi symptómami (malé abnormality srdca alebo iných vnútorností).

Pretože diferencované formy dysplázie spojivového tkaniva sú podrobne opísané v príslušných nezávislých prehľadoch, budeme v budúcnosti diskutovať o jej nediferencovaných variantoch..

Ak je lokalizácia dysplázie spojivového tkaniva obmedzená na jeden orgán alebo systém, je izolovaná.

Ak sa dysplázia spojivového tkaniva vyskytuje fenotypovo a týka sa najmenej jedného vnútorného orgánu, tento stav sa považuje za syndróm dysplázie spojivového tkaniva..

Vonkajšie (fenotypické) príznaky dysplázie spojivového tkaniva sa odrážajú na konštitučných vlastnostiach, kostrových kostiach a abnormalitách vývoja kože. Pacienti s dyspláziou spojivového tkaniva majú astenickú štruktúru: vysoký rast, úzke ramená, strata hmotnosti..

Poruchy vývoja axiálneho skeletu môžu zahŕňať skoliózu, kyfózu, lievikovité alebo hrudné deformácie, menšiu osteochondrózu.

Stigma kĺbovej mozgovej dysplázie spojivového tkaniva často zahrnuje dolichocefáliu, falošné naočkovanie, anomálie zubov, gotický patál, hornú peru a nesprávne zarovnanie patra..

Patológia osteoartikulárneho systému charakterizovaná syndrómom deformít končatín v tvare O alebo X, arachnodaktiou, hypermobilitou kĺbov, plochých nôh, predispozíciou k normálnym dislokáciám a subluxáciám, zlomeninami kostí..

Elasticita kože (zvýšená elasticita) alebo naopak krehkosť a suchosť pokožky..

Často bez viditeľnej príčiny spôsobuje strie, pigmentové škvrny alebo depigmentačné ložiská, vaskulárne defekty (telangiektázia, hemangiómy)…

Svalová a kostrová slabosť s dyspláziou spojivového tkaniva má tendenciu znižovať a vytlačovať vnútorné orgány, kýly a svaly…

Medzi ďalšie vonkajšie príznaky dysplázie spojivového tkaniva patria mikroanalýzy, ako je hypo- alebo hypertelorizmus, asymetria uší, asymetria uší, vlasová línia na čele a krku atď…

Viscerálne lézie sa vyskytujú so záujmom v centrálnom a autonómnom nervovom systéme, rôznych vnútorných orgánoch.

Medzi neurologické poruchy spojené s dyspláziou spojivového tkaniva patrí vegetatívno-vaskulárna dystónia, asténia, enuréza, chronická migréna, porucha reči, ťažká úzkosť a emočná nestabilita…

Syndróm dysplazie srdcového spojivového tkaniva môže zahŕňať prolaps mitrálnej chlopne, otvorené oválne okno, hypopláziu aorty a pľúcnych kmeňov, predĺženie strún a nadmernú motilitu, aneuryzmu koronárnych tepien alebo predsieňového septa. Dôsledkom slabosti stien žilovej steny je vývoj varixov dolných končatín a panvy, hemoroidov, kŕčových žíl. Pacienti s dyspláziou spojivového tkaniva sú náchylní na arteriálnu hypotenziu, arytmie, atrioventrikulárnu a intraventrikulárnu obštrukciu, srdcovú myalgiu, náhlu smrť..

Srdcové prejavy sú často sprevádzané bronchopulmonálnym syndrómom charakterizovaným cystickou pľúcnou hypopláziou, bronchiektáziou, bulóznym emfyzémom, opakujúcim sa spontánnym pneumotoraxom…

Gastrointestinálne lézie charakterizované prolapsom vnútorných orgánov, divertiklom pažeráka, gastrointestinálnym refluxom, herniovým otvorením pažeráka..

Medzi typické prejavy patológie zrakových orgánov pri dysplázii spojivového tkaniva patrí krátkozrakosť, astigmatizmus, hyperopia, nystagmus, strabizmus, dislokácia a subluxácia šošoviek…

Z močového systému sa môže vyskytnúť nefroptóza, inkontinencia moču, abnormality obličiek (hypoplazia, zdvojenie, oblička podkovy) atď…

Reprodukčné poruchy spojené s dyspláziou spojivového tkaniva u žien môžu zahŕňať progresiu maternice a vagíny, metro a menorágiu, spontánny potrat, popôrodné krvácanie; U mužov je možný kryptorchizmus.

Jedinci so známkami dysplázie spojivového tkaniva sú náchylní na časté akútne infekcie dýchacích ciest, alergické reakcie, hemoragický syndróm..

Je diagnostikovaná dysplázia spojivového tkaniva

Ochorenia skupiny dysplázie spojivového tkaniva nie sú vždy správne a včas diagnostikované.

Pacientov s rôznymi príznakmi dysplázie často monitorujú lekári rôznych špecialít: traumatológovia, neurológovia, kardiológovia, pulmonológovia, nefroológovia, gastroenterológovia, oftalmológovia atď…

Rozpoznanie diferencovaných foriem dysplázie spojivového tkaniva je ťažké kvôli chýbajúcim spoločným diagnostickým algoritmom. Diagnostika má zásadný význam pri identifikácii kombinácie fenotypových a viscerálnych znakov..

Ultrazvuk (EchoCG, obličkový ultrazvuk, brušný ultrazvuk), endoskopický (FGDS), elektrofyziologický (EKG, EEG), rádiologický (pľúcny, kĺbový, chrbtový rádiograf, atď.) Sa široko používajú na jeho detekciu…

Charakteristické rysy viacerých orgánov, ktoré sa týkajú najmä muskuloskeletálneho, nervového a kardiovaskulárneho systému, s vysokou pravdepodobnosťou naznačujú prítomnosť dysplázie spojivového tkaniva..

Ďalej sa skúmajú biochemické parametre krvi, systém hemostázy, stav imunity, kožná biopsia..

Ako metóda diagnostického skríningu dysplázie spojivového tkaniva sa navrhuje skúmať papilárny obrazec prednej kože brušnej steny: Identifikácia netvarovaného papilárneho vzoru slúži ako marker dysplastických porúch. Rodinám s dyspláziou spojivového tkaniva sa odporúča konzultovať s genetikou..

Liečba a prognóza dysplázie spojivového tkaniva

Neexistuje žiadna špecifická liečba dysplazie spojivového tkaniva..

Pacientom sa odporúča dodržiavať racionálny denný režim a diétu, pokiaľ ide o cvičenie Moving & Flexing Exercise.

Za účelom posilnenia kompenzačno-adaptačných kurzov existujú kurzy pohybovej terapie, masáže, balneoterapie, fyzioterapie, akupunktúry, osteopatie…

V terapeutickom balení sa používajú metabolické výrobky (L-karnitín, koenzým Q10), vápnikové a horčíkové prípravky, chondroprotektory, vitamínovo-minerálne komplexy, antioxidanty a imunomodulačné látky, bylinné liečivá, psychoterapia…

Prognóza dysplázie spojivového tkaniva závisí hlavne od závažnosti dysplázie. U pacientov s izolovanými formami sa kvalita života nemusí zhoršiť..

U pacientov s viacnásobnými systémovými léziami existuje zvýšené riziko skorého a ťažkého zdravotného postihnutia, predčasnej smrti z komorovej fibrilácie, pľúcnej embólie, ruptúry aortálnej aneuryzmy, hemoragickej mŕtvice, závažného vnútorného krvácania atď…

Leave a Reply