Príznaky cervikálnej osteochondrózy sú všetky hlavné príznaky choroby

Všetky príznaky a príznaky osteochondrózy krčnej chrbtice

Osteochondróza je bežná patológia chrbtice charakterizovaná dystrofickými zmenami v chrupavkových diskoch stavcov a ich kostnou štruktúrou. Osteochondróza sa do istej miery vyskytuje u väčšiny ľudí po 30 rokoch. Príznaky cervikálnej osteochondrózy sú variabilné a často sťažujú diagnostiku a následnú liečbu.

Časté príznaky a prejavy cervikálnej osteochondrózy

Je dôležité to vedieť! Lekári šokovali: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na OSTEOCHONDROZA.“ Prečítajte si viac.

Proces osteochondrózy postihuje jednu alebo viac častí chrbtice. Bedrové a krčné stavce sú najcitlivejšie na patológiu, pretože sú najcitlivejšie na stres spôsobený ľudskou kostrovou anatómiou. Dôsledky osteochondrózy krčnej chrbtice spôsobujú najväčšie nepohodlie a potenciálne komplikácie, pretože krk je oblasť bohatá na neurovaskulárne tepny, z ktorých mnohé prúdia priamo do mozgu…

Z tohto dôvodu sú klinické príznaky cervikálnej osteochondrózy spojené s mozgovou ischémiou. Okrem toho nervové korene, ktoré zabezpečujú citlivosť a motorickú funkciu rúk a ramien pri stlačení zničených miechových diskov, môžu poskytnúť viacrozmerný symptomatický obraz..

Známky osteochondrózy krku závisia od toho, ktorý systém tela je patológiou ovplyvnený:

 1. Krvný obeh spôsobený kompresiou stavcových tepien spôsobuje väčšinu komplexov symptómov v mozgu.
 2. Stlačenie koreňov, ktoré vychádzajú z vertebrálnych otvorov, poskytuje obraz periférnych nervov.
 3. Stlačené oblasti miechy sú spojené s vážnymi neurologickými patológiami, ktoré sa vyskytujú v pokročilých prípadoch..

Ďalej uvádzame všeobecnú kliniku osteochondrózy krčnej chrbtice.

Bolesť hlavy, krku a krku

Toto je najbežnejší symptóm. Lokalizácia bolesti sa môže rozšíriť pôsobením na plecia, kľúčnú kosť, hrudník a prechod na intenzívnu migrénovú bolesť hlavy. Povaha bolesti závisí od miesta lézie a závažnosti patológie. Na začiatku vývoja choroby môže byť bolesť prechodná, postupne sa stáva chronickou a môže sa zraniť. Počas exacerbácie začína strieľať bolesť, svalový tonus krku a zvyšuje sa pohyb hlavy.

Často sa dá lokalizovať bolesť krčnej osteochondrózy mimo hrudnej kosti, v tomto prípade sa u mnohých pacientov vyskytne angína pectoris. Diferenciáciu je možné dosiahnuť užitím tablety nitroglycerínu – bolesť spôsobená osteochondrózou, nedá sa vylúčiť.

Hluk, zvonenie, mravčenie v ušiach

S týmito príznakmi sa často spája strata sluchu. Tieto udalosti sú spojené so znížením prietoku krvi z stavcových tepien do vestibulárneho aparátu. Komplex týchto symptómov sa nazýva kochleárny alebo kochleárny syndróm a jeho spojenie s cervikálnou osteochondrózou nie je vždy možné. Špecifickým znakom diferenciácie je to, že pri zmene polohy po dlhom pobyte pociťujete hluk, preťaženie a zvonenie v ušiach…

závrat

Závraty sú tiež spôsobené poškodením toku krvi do vnútorných ušných orgánov, čím sa zabezpečí rovnováha v tele. Nystagmus je často sprevádzaný závratmi, svojvoľným výkyvom očí očí.

Nedostatok vzduchu

Tento pocit je výsledkom podráždenia končatín terminálneho nervu. Je súčasťou zväzku krčka nervového nervu a podieľa sa na regulácii dýchania, jeho hĺbky a frekvencie. Pacienti sa sťažujú na neschopnosť plne dýchať. V niektorých prípadoch sa tento príznak zhoršuje extrémnou dýchavičnosťou a zadusením. Z rovnakého dôvodu sa v noci pozoruje respiračné zastavenie a chrápanie. Nedostatok kyslíka v dôsledku problémov s dýchaním zvyšuje únavu, znižuje úroveň pozornosti a problémy s pamäťou..

nevoľnosť

Sprevádzané hnilobou. Je to tiež spôsobené obehovými problémami v niektorých častiach mozgu a vnútorného ucha. Niekedy sa pozoruje nevoľnosť pri nekontrolovateľnom zvracaní vyvolanom pohybmi hlavy a tela. Medzi časté nevoľnosti a vracanie patrí strata chuti do jedla, strata hmotnosti a podvýživa.

Problémy so zrakom

V očiach múch, znížená zraková ostrosť, hmla v očiach, to všetko sú príznaky spôsobené ischémiou častí mozgu zodpovedných za videnie. U pacientov s osteochondrózou je menej pravdepodobné, že sa budú sťažovať na videnie, pretože nedostatok krvného obehu do stavcov sa kompenzuje prietokom krvi z krčnej sústavy. Okuliare a liečebné cvikové svaly problém nevyriešia a zvyčajne zlepšujú videnie po liečbe osteochondrózy.

Aké sú najdôležitejšie príznaky osteochondrózy, stručne opísané v tomto videu:

Krvný tlak

Nestabilné hladiny tlaku sú spôsobené narušeným prietokom krvi do obulla medulla, ktorý je zodpovedný za funkciu vazomotorického centra..

Náhle mdloby alebo synkopa

Vyskytuje sa pri kŕči mozgovej artérie v dôsledku krátkeho prerušenia prietoku krvi vertebrálnymi tepnami. Pacient môže byť rýchlo odstránený z bezvedomia umiestnením jeho nôh mierne nad hlavu – prietok krvi do mozgu umožňuje, aby bol človek vzkriesený. Po slabom záchvate sa na chvíľu môžu vyskytnúť reverzibilné reči a pohybové problémy spôsobené krátkodobým zastavením toku krvi..

Faryngeálne príznaky

Často môžu byť jediným príznakom indikujúcim cervikálnu osteochondrózu. Vyznačujú sa brúsením, suchosťou a hrudkami v hrdle, ťažkosťami s prehĺtaním. Symptómy sú spojené s kompresiou nervového plexu zodpovedného za inerváciu hltanu. Odlíšte takéto prejavy od podobnej kliniky zápalu alebo nádoru.

Zvýšenie telesnej teploty

Zvýšená telesná teplota v dôsledku cervikálnej osteochondrózy nie je najbežnejším príznakom a zriedkavo a lokálne sa pozoruje v cervikálnych a golierových oblastiach s miernym začervenaním…

Klinika krčnej osteochondrózy môže mať, po prvé, rôznu závažnosť v závislosti od štádia vývoja patológie a výraznejšia počas exacerbácií a po druhé od vývoja určitých syndrómov…

Príznaky v závislosti od štádia cervikálnej osteochondrózy

Fáza I

Dokonca aj „zanedbaná“ OSTEOCHONDROSIS sa dá vyliečiť doma! Len nezabudnite aplikovať raz denne..

Začiatok degeneratívnych procesov v chrupavke stavovcových diskov. Príznaky sú mierne a niekedy nie sú vôbec viditeľné. Prvé príznaky osteochondrózy krčnej chrbtice:

 • nepohodlie v krku, ramenách, pleciach, niekedy premieňajúce sa na bolesť;
 • bolesť hlavy
 • mierne obmedzenie motorickej aktivity krku;
 • prechodné poškodenie zraku;
 • zníženie citlivosti kože v oblasti goliera.

Dôležité: Tieto príznaky sa stávajú výraznejšie, keď je hlava naklonená..

Zvyčajne v prvom štádiu cervikálnej osteochondrózy pacienti nekonzultujú lekára, pretože všetky príznaky súvisia s únavou, stresom, vekom, nedostatkom spánku…

Fáza II

V tejto fáze sa začali výčnelky stavcových platní, medzistavcové trhliny boli užšie a kolagénové vlákna vláknitého prstenca sa zničili. Kompresia nervových kmeňov vedie k presnej povahe symptómov bolesti, ktorá sa zhoršuje pohybmi krku a ohýbaním hlavy. Tu už môžete mať podozrenie na cervikálnu osteochondrózu, ktorá má v druhej fáze tieto príznaky:

 • silná bolesť krku, niekedy sprevádzaná praskaním;
 • pokožka na pleciach a rukách takmer úplne stráca citlivosť;
 • bolesti hlavy sú časté, nejdú príliš dlho;
 • zrakové postihnutie „muchy“ v očiach;
 • zvonenie a zvonenie v ušiach;
 • slabosť svalov hornej končatiny;
 • znížená priehľadnosť reflexov šľachy;
 • strelecká bolesť spôsobená nárazom pod lebku;
 • hrudka v hrdle, ťažkosti s prehĺtaním;
 • poruchy spánku, zvyčajne nespavosť.

Dlhé držanie hlavy v jednej polohe spôsobuje silnú bolesť. Pacienti už hľadajú lekársku pomoc v tomto štádiu choroby.

Fáza III

Vláknitý krúžok na disku je zničený a tvorí sa prietrž. V treťom stupni sa pozoruje deformácia chrbtice, posun stavcov a dislokácia v dôsledku ich slabej fixácie. Medzi príznaky patrí:

 • silné, ostré bolesti v krku, golieri, oblasti srdca;
 • zhoršená citlivosť pokožky hlavy na chrbte hlavy, ramien, rúk až do úplnej neprítomnosti;
 • hernia krčnej chrbtice;
 • paréza a paralýza hornej končatiny;
 • reflexy šliach sú prakticky nepostrehnuteľné.

Toto je závažné štádium, keď pacient už nie je schopný samostatne podopierať hlavu. Ischémia miechy a kompresia miechy spôsobujú ochrnutie a parézu v iných častiach tela a mieche..

Syndrómy osteochondrózy krčnej chrbtice

Nešpecifickosť a mnoho rôznych príznakov, ktoré sprevádzajú cervikálnu osteochondrózu, komplikuje diagnostiku a ďalšiu liečbu, z ktorých niektoré môžu byť príznakom úplne odlišných chorôb. Príznaky cervikálnej osteochondrózy sa tvoria v určitých skupinách nazývaných syndrómy. Ich prítomnosť a závažnosť môžu naznačovať patológiu krčnej chrbtice s vyznačenou lokalizáciou.

Skupina bežných syndrómov:

Radikál. Známy tiež ako cervikálna radikulitída. Kombinuje príznaky spojené s poškodením krčných stavcov. Vyznačuje sa „husí hľúzou“ v postihnutej oblasti, mravčením v prstoch na predlaktích, pastou na koži, šírením na určité prsty.

Dráždivý odraz. Popáleniny a ostré bolesti hlavy a krku, niekedy sprevádzané osviežením hrudníka a ramien, ktoré sú výsledkom zmien hlavy a krku, kýchania, kašľa a náhlej rotácie hlavy…

Elena Malysheva a jej pravidelní asistenti vo videu hovoria o bolesti, symptómoch a liečbe krčnej osteochondrózy:

 • pulzovanie bolesti hlavy záchvatmi alebo pretrvávaním;
 • nepohodlie počas určitých pohybov, a to aj po dlhom statickom držaní tela;
 • slabosť, nevoľnosť, strata vedomia;
 • strata sluchu, problémy s rovnováhou;
 • zníženie zrakovej ostrosti.

srdcové. Takmer identický obraz s angínou vedie často k nesprávnej diagnóze a liečbe. Tento syndróm je výsledkom podráždenia receptorov brušného nervu, ktoré čiastočne blokujú perikardiálne a pektorálne hlavné svaly. Srdcové kŕče sú teda reflexívnejšie ako reakcia na podráždenie krčka maternice. príznaky

 1. Náhly nástup dlhotrvajúcej bolesti, zhoršený náhlym pohybom krku, kašľom, kýchaním, pretrvávajúcimi liekmi na srdce.
 2. EKG nenaznačuje problémy s obehom srdcového svalu.
 3. Niekedy môžu byť prítomné extrasystoly a tachykardia.

Vegetatívno-dystonický syndróm. Subluxácia prvého krčného stavca s výtlakom môže spôsobiť vegetatívno-vaskulárnu dystóniu. Neexistuje definitívna diagnóza VVD, pretože nemá výrazné príznaky. Môžu sa vyskytnúť neurologické príznaky, príznaky cerebrovaskulárnej príhody, výkyvy v intrakraniálnom tlaku, svalové kŕče. Výsledkom je, že sťažnosti pacienta sú obmedzené na závraty, zrakovú ostrosť, stratu vedomia, bolesti hlavy, nevoľnosť…

Ako liečiť cervikálnu osteochondrózu

Opísaný stav chrbtice je veľmi vážnou patológiou, ktorá, ak je zabudnutá, spôsobuje zdravotné postihnutie a môže byť aj smrteľná v dôsledku problémov s obehom. Z tohto dôvodu nie je užitočné samoliečba týchto symptómov. Osteochondróza sa lieči v nemocnici a doma iba podľa pokynov lekára. V počiatočných štádiách je liečba cervikálnej osteochondrózy konzervatívna vrátane liekov: nesteroidné protizápalové lieky, anestetiká, hormóny, vitamínové komplexy, chondroprotektory – všetky zmierňujú zápal, bolesť, zlepšujú trofizmus mäkkých tkanív a stavcov chrupavky..

V akútnom období sa liek podáva vo forme injekcií, pretože bolesť ustupuje a pacient prechádza na tablety. Fyzioterapia, masáž, cvičebná terapia, zvyčajne podávané v remisnej fáze, sa kombinujú s liečebnými cyklami. V komplikovaných prípadoch sa osteochondróza lieči chirurgicky.

V tomto videu vidíte, ako vyzerá krátky kurz fyzickej terapie pre začiatočníkov:

Leave a Reply