Príznaky, diagnostika a liečba pretrhnutia väzov

Ruptúra ​​ligatúry: príznaky, diagnostika a liečba

Stránka obsahuje informačné informácie iba na informačné účely. Diagnóza a liečba ochorenia by sa mala vykonávať pod dohľadom odborníka. Všetky lieky majú kontraindikácie. Vyžadujú sa odborné konzultácie!

Čo je pretrhnutie väzov?

Druhy pretrhnutia väzov

Existujú dva typy pretrhnutia väzov:
1. Kompletné pretrhnutie väzov. V tomto prípade je väz roztrhaný na dve časti, pretože všetky jeho vlákna sú poškodené. Je tiež možné úplne odrezať popruh z oblasti pripevnenia.

2. Čiastočné pretrhnutie väzov (Kmeň). Týmto zlomeninou sú poškodené iba niektoré vlákna. Takéto zranenie sa tiež nazýva podvrtnutie. Funkcia väzov je prakticky neporušená.

Existujú tiež rôzne príčiny prasknutia väzov. Na tomto základe sú medzery tiež rozdelené do dvoch typov:
1. degeneratívne. Takáto medzera je opotrebenie väzov a šliach, ktoré je výsledkom starnutia tela. Ľudia nad 40 rokov môžu byť podozriví z tohto typu medzery. Starnutie môže narušiť prísun krvi do väzov, čo len prispieva k ich poškodeniu. Niekedy majú starí ľudia rast kostí nazývaný osteofyty. Kvôli ligamentovej práci sa to neodráža najlepším spôsobom.

2. traumatický. Táto medzera je výsledkom pádov, náhlych pohybov alebo zdvíhania závaží. Takéto zranenie je charakterizované akútnou a akútnou bolesťou s okamžitou dislokáciou.

Lézia je, samozrejme, všeobecná v závislosti od toho, ktorý väz bol poškodený. Môžu sa vyvinúť vazy krčka, chodidla a zápästia. Najčastejšie zranenia sú prasknutie kolenného väzu a prasknutie brachiálneho väzu.

Príznaky pretrhnutia väzov

Príznaky prasknutia hlasiviek
Hlavnými príznakmi ruptúry hlasiviek sú pískanie, časté kašeľ, „bolesť“ hlasiviek alebo tzv. Spievajúce uzly, úplná alebo čiastočná strata hlasu. Osoba sa tiež sťažuje na niekoho, kto mu zasahuje do krku..

Príčinami tohto ochorenia môžu byť stres, zvýšené zaťaženie väzov, napríklad tí, ktorí cvičia vokály.
Príznaky pretrhnutia väzov
Toto zranenie má štandardné príznaky. Osoba nemôže vykonávať všetky alebo niektoré pohyby, ktoré sa týkajú ramenného kĺbu. Ruptúra ​​ramenného väzu sa dá liečiť bez chirurgického zákroku, ak nie je úplná.

Pacienti niekedy hovoria o zlomenine väziva bicepsov, ale to nie je úplne v poriadku. Ak bola v čase zranenia počuť prasklina a všetky ostatné príznaky sú podobné prasknutiu alebo výronu, pravdepodobne dôjde k prasknutiu šľachy. Správnosť diagnózy môžete skontrolovať tak, že vyzvete pacienta, aby napol svaly obidvoch rúk. Ak je šľacha roztrhnutá, svaly na zranenom ramene budú vyzerať oveľa kratšie.

Príznaky prasknutia lakťového väzu
Bolesť v lakte sa zhoršuje pasívnym únosom predlaktia, t.j. keď pohyb vykonáva iná osoba ako pacient. Niekedy môžete cítiť výraznú pečať pri lokte. Trauma často mení polohu predlaktia: pohybuje sa smerom von.

Príznaky roztrhnutia zápästných (ručných) väzov
Tento prípad je charakterizovaný bolesťou na sliznici zápästia, syndrómom kliknutia a jeho vymiznutím v určitom okamihu (to by mal skontrolovať lekár). V niektorých situáciách je zreteľne viditeľný posun dolnej a dolnej časti dlane..

Príznaky pretrhnutia väzov prstov
Pri tomto type lézie si môžete všimnúť zreteľné vychýlenie prsta prsta jedným smerom. Okrem toho, keď sú interhalanálne väzy úplne pretrhnuté, prst sa veľmi narovná a podporuje túto polohu. Rozdiel je zreteľne viditeľný v porovnaní s prstami Move & Flex..

Príznaky ruptúry bedrových väzov
Všetky príznaky sú štandardné: bolesť, podliatiny atď. Pri pokusoch o naklonenie tela nabok môže dôjsť aj k nepohodliu..

Príznaky pretrhnutia väzov kolena
Roztrhnutie laterálneho väzu (roztrhnutie laterálneho väzu). Medzi väzbami slzy na nohe sa často nachádzajú trhliny v laterálnych väzoch kolenného kĺbu. Takúto léziu je možné ľahko zistiť charakteristickými príznakmi: ak sa holenná časť počas pohybu odkloní smerom von, poškodí sa vnútorný bočný väz;.

Roztrhnutie krížového väzu. Ak dôjde k prasknutiu väzov kolena väzov, dôjde k „zásuvkovému syndrómu“. Jeho podstata spočíva v tom, že keď je noha ohnutá v kolene, holene sa silne pohybujú dopredu alebo dozadu. V prvom prípade hovoria o „syndróme čelnej zásuvky“ a diagnostikujú „prasknutie čelného krížového väzu“. Podobne v druhej situácii hovoríme o pretrhnutí zadného krížového väziva a „syndróme zadného podnosu“…

Roztrhnutie meniskového väzu. Ruptúra ​​menisku je zvyčajne sprevádzaná zlomeninami a natrhnutými väzmi. Toto zranenie je u športovcov bežné a spôsobuje im veľa problémov. Poškodenie menisku je ťažké odlíšiť od normálneho prasknutia väziva, pretože príznaky sú veľmi podobné. Pri ruptúre menisku si však môžete všimnúť pacienta, ktorý sa snaží udržať zranenú nohu ohnutú. snaží sa to narovnať spôsobuje silnú bolesť. Pacient môže tiež často jasne identifikovať a preukázať bod akumulácie bolesti. Vnútorná horúčka na kolenách.
Keď hovoríme o prasknutí väzov menisku, označujú sa lézie blízkych väzov, konkrétne kolenných alebo krížových väzov…

Príznaky prasknutia členkového väzu (prasknutie členkového väzu)
Popri štandardných príznakoch je väzba niekedy hmatateľná so silným opuchom. Pokus o krok na nohu spôsobuje bolesť, ktorá sa zosilňuje pri chôdzi. Pri podozrení na tento druh zranenia tiež kontrolujú „zásuvkový syndróm“: dolná časť nohy je pevne usadená a druhou rukou jemne pritlačená k zadnej časti chodidla, aby ju mierne posunula dopredu. Ak je diagnóza správna, chodidlo ľahko zmení svoju polohu.

Liečba ruptúry členkových väzov závisí od závažnosti lézie a mala by sa podať až po ďalšom vyšetrení: röntgen, MRI alebo CT. Ale pri čiastočnom prasknutí členku sa častejšie odporúča neoperačná liečba..

Prípady prasknutia vnútorných orgánov vo svaloch sú mimoriadne zriedkavé.

Aké testy a testy môže lekár predpísať na pretrhnutie väzov?

Pretože kostné štruktúry môžu tiež trpieť počas prasknutia väzov (napr. Prasknutie väzov pri prasknutí kĺbov atď.), Lekár najskôr bez porúch predpíše lekár. X-ray (zaregistrujte sa) poškodené miesto. Röntgenové lúče umožňujú detekciu zlomenín, prasklín, posunov a zlomov v perioste kosti, ktoré zostali nezistené na pozadí prasknutia väzov. Bez röntgenového lúča pri prasknutí väzu, zvyčajne lekára Ultrazvuk (zaregistrujte sa), umožňuje vyhodnotenie stavu mäkkých tkanív, perineálnej oblasti, stupňa vychýlenia väzov atď. V podstate vo väčšine prípadov zlomenín väzov sa lekári obmedzujú na tieto dva testy – ultrazvuk a röntgenové lúče – pretože umožňujú úplne objektívny pohľad na léziu a nevynechávajú potenciálne zranenia kostí…

magnetická rezonancia (register) Počítačová tomografia sa zriedkavo používa v prípade pretrhnutia väzov, pretože informácie, ktoré poskytujú, nie sú také dôležité a významné na použitie v týchto drahých a neprístupných metódach vyšetrenia v nemocnici. Napríklad počítačová tomografia môže detegovať menšie lézie hustej kĺbovej štruktúry (periosteum, kosť). Pretože tieto lézie nie sú významné, je pravdepodobné, že sa počas liečby jednoducho liečia bez ďalších opatrení, takže ich detekcia je vedeckejšia ako praktická. Medzitým magnetické rezonancie (MRI) umožňujú podrobné hodnotenie stupňa a charakteru poškodenia väzov a iných mäkkých tkanív v kĺbe (šľachy, chrupavky). Takéto informácie sú, samozrejme, užitočné, ale na jednej strane väčšinu týchto informácií môže získať lekár v klinickom skúšaní a na druhej strane je zobrazovanie magnetickou rezonanciou nákladným diagnostickým postupom, ktorý vedie k neprimeranej a iracionálnej produkcii relatívne jednoduchého postupu. samozrejme prasknutie väzu.

Je zrejmé, že vo väčšine prípadov sú traumatickí lekári absolútne racionálni a oprávnení, keď je trhanie väzov obmedzené na röntgenové lúče a ultrazvuk postihnutej oblasti…

Diagnóza pretrhnutia väzov. Na ktorého lekára by som mal ísť??

Lekár sa najskôr pýta, ako presne sa trauma stala, čo sa v tom čase cítil pacient. Lekár potom vyšetrí pacienta. Ak má osoba sťažnosť, napríklad sťažnosť na bolesť ramien, a existuje podozrenie, že sa ramenné väzivo pretrhlo, potom sa lekár najskôr pozrie na rameno Move & Flex. Týmto sa pacient podrobí vyšetreniu a už vie, čo môže očakávať, keď sa lekár rozhodne vyšetriť chorú ruku. V dôsledku toho sa pacient vyhýba zbytočnej úzkosti. Táto technika navyše umožňuje lekárovi porovnávať výsledky získané s pacientom a končatinami Move & Flex, čo umožňuje jasne určiť závažnosť lézie…

Existujú aj špecifické metódy diagnostiky niektorých zranení..

Lekári zvyčajne predpisujú tieto testy, aby určili, či je potrebné skutočne mať kolenný alebo členkový väz;

  • CT (počítačová tomografia). CT vám umožňuje potvrdiť diagnózu, sledovať výsledky liečby a ďalšie..
  • MRI (magnetická rezonancia). Tento test stanoví počet lézií v väzoch a stupeň poškodenia..
  • Röntgenové vyšetrenie. To vám pomôže zistiť, aké sú ďalšie následky traumy: dislokácia, zlomenina atď…
  • Ultrazvukové vyšetrenie postihnutého kĺbu.

Až po najmenej jednom z týchto postupov sa váš lekár môže konečne rozhodnúť, ako v tomto prípade liečiť ruptúru väzov.

Ak je väz väzný (úplný alebo neúplný), ktorý je z nejakého dôvodu vyvolaný, mali by ste sa skontaktovať traumatológ (register). Na kliniku môžete ísť aj počas úradných hodín av noci na pohotovosť alebo na pohotovosť multidisciplinárnej nemocnice v službe (na vidieku pri okresnej nemocnici). V podstate, ak čakáte vo fronte na kliniku alebo traumatológ iba v určité dni, môžete tiež ísť cez pohotovostné oddelenie alebo pohotovostné oddelenie počas dňa. Ak sa nemôžete dostať k traumatológovi kvôli prasknutiu väzov, musíte sa skontaktovať chirurg (zaregistrovať) (tiež na pohotovostné oddelenie alebo pohotovostné oddelenie pohotovostnej nemocnice).

Čo robiť, keď sa väzivo zlomí?

Prvá pomoc pri lámaní väzov je zaistenie nehybnosti postihnutej časti tela. Obeť by sa mala pred príchodom lekára pohybovať čo najmenej.

Ak máte prasknutie stehien, ramien alebo nôh, môžete k poškodenej oblasti pripojiť aj ľadový obal. Tento postup pomôže prietok krvi do postihnutej oblasti menej rýchlo, takže opuch zmizne a bolesť pominie.

Ak je rameno alebo noha poškodené, je vhodné zväčšiť poškodenú končatinu. Tiež spomalí krvný obeh..

Pri silnej bolesti by ste mali užívať lieky proti bolesti.

Liečba ruptúry väzov

V prípadoch čiastočného prasknutia väzov (napätie) sa zvyčajne predpisuje konzervatívne liečenie, t. nechirurgická liečba. Po tomto prasknutí väzov nasleduje obväz, ktorý obmedzí pohyblivosť kĺbov a protizápalové lieky. Ak napríklad pretrhnutie väzu spôsobí príliš veľa bolesti, podajú sa injekcie bolesti..

Konzervatívna liečba nie je vždy účinná. Napríklad, ak má pacient prasknutie laterálneho väzu kolenného kĺbu, je potrebný chirurgický zákrok. Operácia ruptúry väzov je však bežnou záležitosťou skúseného chirurga. Preto, keď sa väzba vykonáva včas, väzy sa úplne zotavia a začnú znova správne vykonávať svoje funkcie.

Po operácii sa liečba nekončí. Teraz sa musíme pokúsiť zabezpečiť, aby sa prasknutie väzov úplne zotavilo. Na tieto účely je predpísaná fyzioterapia pomocou diadynamických prúdov, liečby UHF atď. Okrem toho sa na rehabilitáciu po pretrhnutí väzu používajú masáže, ohrievacie obklady a masti. Môžete ich však použiť v jednej podmienke: po zranení musí byť určitý čas.

Na rehabilitáciu po prasknutí členkov môžu byť vyzvaní, aby si kúpili špeciálnu obuv alebo na chvíľu nosili trvanlivé obväzy…

Ak sú väzivo rozbité, predpíše sa tiež cvičebná terapia (liečenie fyzickej kultúry). To umožňuje úplné obnovenie väzov. Cvičenia, ktorých zotavenie závisí od zlomeniny väzov, vyberie lekár alebo školiteľ. Nemôžete to urobiť sami, pretože každé také zranenie si vyžaduje individuálny prístup a odborné poradenstvo.

Dôsledky pretrhnutia väzov

Autor: Pashkov M.K.. Koordinátor obsahu projektu.

Leave a Reply