Príznaky členenia v kotníku a domáca liečba

Ako liečiť zranenie členka doma

Členkový kĺb je jedným z najväčších v ľudskej kostre. Členok je tvorený tromi kosťami: holenná kosť (dolná plocha kĺbu, kondyl), fibula (kondyl) a talus (chodidlo). Na spojenie týchto kostí sa používajú tenké kĺbové kapsuly a zariadenia na väzivo..

Bloková spojka poskytuje 2 základné pohyby – predĺženie a ohyb. Do chôdze sa zúčastňuje členkové členenie. Vďaka hmotnosti tela sú kĺby vystavené obrovskému stresu, ktorý na ne zvyčajne stojí pri státí..

Odrody čučoriedok

Existuje niekoľko druhov poranenia členkového kĺbu:

 • rozťahovanie;
 • vykĺbenie;
 • modrina;
 • zlomenina kosti nôh;
 • kombinovaná zlomenina.

Ďalej sa delí na poddruhy klasifikované podľa povahy vysídlenia a jeho komplikácií..

Z toho, čo sa dozviete, sa dozviete, ako môže dôjsť k vážnym podliatinám členkov a ako sa zbaviť bolesti spôsobenej týmto traumatom…

Známky zranenia

Poranenia členkov sa vyznačujú predovšetkým poškodením kože, podkožného tkaniva a svalov. Zranenia tiež nepriaznivo ovplyvňujú nervové zakončenie a krvné cievy (formy modrín). Modrina členka vedie ku krvácaniu, opuchu v postihnutej oblasti.

Príznaky sa môžu časom zhoršovať, čo vedie k hematómu a následne k hemartróze (hromadenie krvi v kĺbovej dutine). To spôsobuje podliatiny na koži. Ťažké podliatiny členkov môžu viesť k nekróze pokožky..

Modriny členkov môžu byť výsledkom pádu alebo nárazu na kosť. Mäkké tkanivá okolo postihnutých kĺbov s väčšou pravdepodobnosťou utrpia takéto traumy. Svaly a vlákna nechránia členok (členok).

Hlavné príznaky

 • Ťažká bolesť sa objaví okamžite po podliatine. Pacient môže pociťovať nepríjemné pocity na niekoľko dní.
 • Pohyb komplikovaný, bolesť chodidla.
 • Silný smútok sťažuje človeku krok na nohu.
 • Mäkké tkanivá obklopujúce kĺb sa vyvíjajú. Opuch oblasti chodidla..
 • Roztrhnutie malých ciev spôsobuje hematóm.
 • Závažné opuchy nôh a prstov môžu spôsobiť znecitlivenie.

Známky modrín členku sú podobné výronom, zlomeninám členka a pretrhnutiu šľachy. V tomto ohľade musíte okamžite konzultovať s traumatológom, aby ste potvrdili diagnózu.

Možné komplikácie

 • Hromadenie krvi v kĺboch ​​spôsobuje hemartrózu. V prípade silného krvácania je potrebné vykonať punkciu a odobrať sa krv. Nasleduje všeobecná rekonštitúcia s použitím roztoku novokainu.
 • Neschopnosť poradiť sa s lekárom včas môže mať katastrofálne následky: dva dni po zranení môže dôjsť k synovitíde. Zápal kapsuly spôsobí hromadenie exsudátu v kĺbe.
 • Výskyt posttraumatickej artrózy v dôsledku poškodenia kĺbovej chrupavky. Ochorenie sa vyvíja v priebehu rokov..
 • Po zranení členkového kĺbu sa imobilizuje, čo následne spôsobuje Sudeckov syndróm. Prejavuje sa to poškodením krvného obehu, trofickými zmenami v tkanivách a pozoruje sa osteoporóza. Stav postihnutej oblasti je charakterizovaný silným opuchom, rednutím kože a neschopnosťou pohnúť kĺbom. Po zranení sa treba vyhnúť dlhodobej imobilizácii..

Prvá pomoc

Pri podliatinách členkov je dôležité poskytnúť prvú pomoc včas. Pravidlá sú:

 • Noha by mala byť nad telom, aby sa znížil opuch a bolesť. Miesto poranenia by malo byť pokryté emulziou riciniolu.
 • Na tesné pokrytie poranenej oblasti sa musí použiť elastický obväz alebo šál. V prvom rade musíte obviazať prsty a zdvihnúť sa nad ne. Proces by mal byť pomalý, aby nenarušoval krvný obeh.
 • Ochladený obklad aplikujte na oblasť bolesti do hodiny.
 • Ak sa bolesť ukáže ako neznesiteľná, musíte použiť anestetikum – Analgin, Ketonal, Diclofenac. V závažných prípadoch bude potrebná intramuskulárna injekcia..

Liečebné procedúry

Na liečbu poškodeného členkového kĺbu sa odporúča nasledujúci program:

 1. Na začiatku by sa noha nemala roztiahnuť, mala by byť umiestnená na mäkkom vankúši. V prípade silného podliatia členka počas chôdze musí pacient použiť trstinu. Pohyb je možný iba na krátke vzdialenosti a miesto zranenia by malo byť zviazané. Na tento účel použite elastický obväz alebo obväz. Pacient môže používať špeciálne stehy na zabránenie opuchu.
 2. Aplikácia gélov, krémov a mastí do druhého dňa nesteroidnými protizápalovými látkami. Aplikujú sa trikrát denne. Pravidelné používanie ricínového oleja je nevyhnutnosťou.
  Aby sa obnovil obeh tkanív a krvi, musí pacient na modrinu aplikovať mnohosten. Podržte film 30 minút.
 3. Pravidelne masírujte holennú časť a chodidlo. Akonáhle bolesť zmizne, mali by ste na postihnutú oblasť vykonať ľahkú masáž. Liečba poranenia členku doma by mala zahŕňať realizáciu špeciálneho gymnastického komplexu. Pred zahriatím by ste si mali sadnúť alebo ľahnúť, potom sa ohnúť a predlžovať vaše prsty na nohách. Ďalej sa chodidlo samo zahrieva v kruhovom pohybe.
 4. Po týždni preberajú teplé kúpele morská alebo kamenná soľ. Vykurovacia voda sa neodporúča.
 5. Je dôležité používať alkoholové obklady, postihnuté miesto prikryte vreckom zohriatej soli.
 6. Priechod fyzioterapeutických procedúr – elektroforéza, parafínové kúpele.

Špeciálne zaobchádzanie

V lekárskych zariadeniach sa vykonáva špecializovaná terapeutická liečba poranenia členku. Poloha chodidla určuje lekár. Pri tomto postupe sa používa bandáž alebo sadra. V prípade silného zápalu sa predpisujú nesteroidné protizápalové lieky.

Pacient sa podrobuje röntgenovým lúčom, aby odstránil zlomeniny, dislokácie alebo iné možné zranenia. Potom mu boli predpísané lieky na odstránenie akútnych podliatin a zlepšenie hojenia tkanív. Bežne používané lieky na opuchy: Venotoniká a vitamíny B. Užívanie drog sa odporúča iba so súhlasom lekára, aby sa zabránilo škodlivým komplikáciám…

Po preštudovaní rôznych spôsobov liečby môžeme dospieť k záveru, že odstránenie účinkov modrín členku je vo veľmi krátkom čase realistické,.

Leave a Reply