Ruptúra ​​väzu kolena, liečba

Príznaky, metódy liečby a rehabilitácia ruptúry kolenného väzu

Koleno sa sprostredkuje medzi pohybujúcou sa nohou a bedrovým kĺbom. V tomto ohľade by mal stabilizovať zaťaženie a koordinovať všetky pohyby. Počas fyzickej aktivity má obrovské množstvo stresu, ktorému odoláva, a pomáha mu výkonný stroj na väzenie. V štruktúre kolenného kĺbu sú 4 hlavné väzy. Poškodenie každej z nich má svoje vlastné charakteristiky a určitý klinický obraz..

Ruptúra ​​väzov kolena si takmer vždy vyžaduje chirurgický zákrok, po ktorom nasleduje obdobie zotavenia. Mierne prasknutie kolena, podvrtnutie a podliatiny môžu mať tiež vážne následky, ktoré si vyžadujú dlhú a racionálnu rehabilitáciu, aby sa obnovila pohybová aktivita…

Ruptúra ​​je čiastočné alebo úplné poškodenie jedného alebo viacerých väzov väzov kĺbu. Väzy majú zo svojej podstaty vysokú pevnosť a elasticitu. To im umožňuje vydržať intenzívne cvičenie. Najviac zranení sú ľudia s vysokou obezitou, športovci a ľudia s ťažkou fyzickou prácou. Okrem väzov hrá dôležitú úlohu pri stabilizácii kolenného kĺbu stav pohybového aparátu. Vyškolení ľudia s dobre vyvinutým svalovým systémom sa môžu prispôsobiť zraneniam a pádom, chránia koleno a znižujú riziko.

Podľa typu porušenia sa rozlišujú tieto prestávky:

  • kompletný – kompletné pretrhnutie väzov s permanentnou dysfunkciou kĺbu;
  • čiastočné – lokálne pretrhnutie časti vlákna v rovnakom väze s obmedzenou funkciou kĺbu.

V prvom prípade sa väzba rozdelí na dve časti alebo sa oddelí od miesta pripojenia v spodnej časti kosti. Existuje vážne poškodenie motorických, stabilizačných a rotačných schopností kĺb. Druhý typ je priaznivejší a nevyžaduje vždy chirurgické ošetrenie. V každodennom živote sa táto deformácia nazýva napínacia.

Všetky príčiny pretrhnutia väzov sú podmienečne rozdelené do dvoch skupín: degeneratívny a traumatický. Degeneratívne poškodenie v dôsledku prítomnosti provokatívneho faktora vo forme patológie. Reumatoidná artritída, ťažká artróza a zmeny súvisiace s vekom spojené s deformitou kĺbov zvyčajne vedú k pretrhnutiu väzov. Traumatické zranenia znamenajú akýkoľvek vonkajší účinok. Autonehoda, neúspešný skok, zdvíhanie ťažkého nákladu a ďalšie vonkajšie faktory spôsobujú stratu integrity vlákna vo väzivovom stroji. Najzávažnejšie zranenia vyplývajú z priameho poškodenia kolena, pri ktorom sa okamžite poškodí niekoľko väzov. To vedie k úplnej strate pohyblivosti a nie vždy je možné obnoviť funkciu kĺbov dokonca aj počas operácie.

Klinický obraz závisí od typu a stupňa lézie. Výška škody si môžete sami určiť.

Existujú 3 stupne poškodenia:

Stupeň porušenia objem poškodenie príznaky porušenie rysy
ja Roztrhnite vlákna s viacerými okrajmi Pohodlie pri pohybe, mierna bolesť. Bolesť zmizne, keď sa použijú lieky proti bolesti Postihnutie bolo uložené. Plný pohyb
II Roztrhnutie jednej tretiny vlákna v jednom väze Závažné opuchy mäkkých tkanív, silná bolesť Funkcia rotácie je narušená. Kíby strácajú schopnosť stabilizovať sa. Čiastočné ohyb a predĺženie sú povolené.
III Úplné oddelenie väzu od ukotvenia alebo roztrhnutie na dve samostatné časti Syndróm závažnej bolesti, vonkajší edém a sčervenanie kĺbov spôsobené hematómom. Bolesť je nevyliečiteľná, intenzívna dokonca aj v pokoji Úplné poškodenie všetkých funkcií, trvalé postihnutie

Ruptúra ​​väzov kolena je vždy sprevádzaná určitými príznakmi, ktorých závažnosť a stupeň závisí od miesta a úrovne lézie..

Väzby kríža sú umiestnené hlboko vo vnútri kĺbu, medzi stehennou kosťou a väčšími a peronálnymi kosťami. Vykonávajú jednu z najdôležitejších funkcií: stabilizujú polohu tela v priestore počas pohybov. Štruktúra kríža im pomáha dosiahnuť dobrú stabilitu kolena. Tieto väzy sú umiestnené v medzičasticovej štrbine, hneď za ligamentom. Jeden je smerom k prednej časti kolena, druhý smerom dozadu.

Hlavným zaťažením pri pohyboch a zraneniach je predný krížový väz. Predstavuje viac ako 90% všetkých zranení. Provokatívne faktory sú zvyčajne náhle brzdenie pri behu, náhle otočenie opornej nohy v akomkoľvek smere, priamy náraz na koleno a športové zranenia spojené s rotáciou kolena počas cvičenia…

Krížové väzy nemajú receptory bolesti, takže človek prejaví dysfunkciu iba v prvých minútach zranenia. Ďalej sa spájajú ďalšie príznaky spojené s kombinovanou léziou, léziami menisku alebo zlomeninami dolných končatín. Ukrižované väzy nerastú spontánne.

Počas zranenia, po úplnom zlomení, môže osoba cítiť silný tlak alebo prasknutie v kolennom kĺbe. Keď obnovíte pohyb, spôsobí to, že sa kolenné kĺby budú pohybovať nabok, zvrásnené alebo zlomené. Toto je obzvlášť dôležité diagnostické kritérium, ktoré traumatológovia nazývajú príznakom „zásuvka“. Jeho prítomnosť sa dá spoľahlivo zistiť v priebehu prvých hodín alebo po troch dňoch, pretože hematóm spôsobený poranením zabráni posunu bázy kosti v kĺbe…

Bočné väzy spájajú predkolenie so stehennou kosťou. Názov mena má niekoľko možností: bočné a stredné bočné väzy alebo tibiálne a vláknité. Vnútorný bočný väz má silné spojenie s vnútorným meniskom, ktorý je dôležitý pre vzpriameného človeka.

Roztrhnutie holenného kĺbu nastáva v dôsledku nárazu na vonkajšiu stranu kolena, čo ho robí na rozdiel od vlákien náchylnejším na zranenie. Ak je narušená jeho integrita, vo vnútri kĺbu je výrazná asymetria miesta kosti. V každodennom živote sa zriedka vyskytuje izolovaná medzera, častejšie sa jedná o kombinované zranenie menisku, krížových väzov a členkových kostí..

Pri zlomení bočných väzov osoba nepociťuje silnú bolesť a opuch sa pomaly zvyšuje. Hemartróza sa takmer nikdy nevytvorí. Rozlišujúcim príznakom je hypermotilita bedrového kĺbu. Otočením nohy sa pohybuje ľahko doľava a doprava. Chôdza je prerušená a na zranenej končatine sa objaví súcit.

Chuť podnebia nie je súčasťou hlavného aparátu kolenného kĺbu, ale je pomocná. Anatomicky ide o predĺženie femorálneho svalu. Prechádza cez patelu pripojenú k tuberkulite holennej kosti. Aktívne sa podieľa na rozširovaní kolenného kĺbu a zdvíhaní končatín. Často je zranený, ale veľmi zriedka ho úplne preruší.

Poranenie a čiastočné pretrhnutie kolenného väzu majú podobný klinický obraz s poškodením predného krížového väzu. Mechanizmus zranenia je tiež totožný. Hlavný rozdiel je výrazný syndróm bolesti, neschopnosť ohnúť nohu a absencia hematómov. Nie sú uvedené žiadne príznaky poranenia väzov.

Konzervatívne a operatívne metódy sú povolené na liečbu prasknutia kolenného väzu.. Zlomeniny prvého a druhého stupňa sa ošetrujú najskôr – pomocou konzervatívnych metód. To zahŕňa užívanie liekov a nosenie špeciálnych obväzov, aby sa koleno nepohybovalo. Základnou požiadavkou pacienta je pokoj. Je potrebné znížiť trenie v spoji a minimalizovať jeho zaťaženie..

Analgetiká znižujú bolesti pomocou NSAID, lokálnych opuchov a zápalov. V prípade otvorených lézií alebo chronických ložiskových infekcií sa pacientovi okamžite podá antibiotická terapia, aby sa predišlo komplikáciám. Od okamihu zranenia a prvého dňa je potrebné na koleno pôsobiť nachladnutím: zníži sa tým opuch, zápal a zníži sa tvorba hemartrózy..

Pri zachovaní funkčnosti nie sú potrebné špeciálne lieky na menšie poškodenie. U ľudí so slzami prvého stupňa stačí pri natiahnutí aplikovať stlačenú elastickú bandáž na postihnuté koleno a v noci, keď nevykonávate cvičenie, použite obklady na báze Vishnevského masti alebo naneste masti Dolobene, Diclofenac a iné…

Je potrebné postupovať opatrne a vyhnúť sa ďalším zraneniam. Odporúča sa používať špeciálnu trstinu alebo barle, čo výrazne znižuje zaťaženie bolavého kolena. Fyzioterapeutická liečba sa podáva až po odstránení akútneho zápalu, najmä tepelných procedúr, ktoré namiesto terapeutického účinku zvýšia krvný obeh a spôsobia ešte väčší opuch..

Úplné pretrhnutie jedného alebo viacerých väzov bude vyžadovať chirurgický zákrok. Traumatológovia vykonávajú ďalšie testy, ako je MRI alebo artroskopia, aby určili stupeň prasknutia a rozsah chirurgického zákroku. Tieto techniky ukazujú presnú lokalizáciu medzery a pomáhajú lekárovi určiť polohu rezu..

Chirurgické metódy závisia od stupňa zranenia. Používajú jednoduché slzné švy s lavsanovými niťami, špeciálne vláknité štepy sa používajú na oddelenie väzivových vlákien av prípade kombinovaných zlomenín je kosť imobilizovaná pomocou skrutiek, špendlíkov a svoriek. Potom nasleduje omietka na ceste. Konektor na vnútornej strane kábla musí smerovať k roztrhnutému väzu. V priebehu 3 až 8 týždňov sa vápenaté soli koncentrujú a zrážajú. Odstránenie odliatku sťažuje pohyby kolena a je bolestivé a vyžaduje rehabilitáciu.

Ľudové lieky sú povolené v prípade porušenia prvého stupňa alebo vo fáze rehabilitácie. Najväčší účinok sa dá dosiahnuť použitím obkladov na vodku alebo na alkohol. Na to potrebujete 100 gramov ľubovníka bodkovaného, ​​100 gramov rozmarínu, 4 lyžice. L. Soka aloe vera a 1 liter vodky alebo alkoholu zriedeného na 45 stupňov. Všetko je potrebné dobre premiešať, umiestniť do sklenenej nádoby, uzavrieť vekom a trvať na 5-7 dňoch. Tento roztok sa potom použije ako obklad aplikovaný na bandáž gázy. Trvanie liečby by nemalo prekročiť jeden mesiac. Kompresia sa vykonáva jednu hodinu denne, najlepšie v noci.

Pooperačná rehabilitácia sa začína okamžite. Nasledujúci deň sú už povolené cvičenia pasívnej fyzioterapie a svaly stehien a dolných končatín. Ihneď po odstránení omietky sa začína kurz fyzioterapie. Bolesť v kolene by mala byť fyzická námaha, ktorá umožní rýchlo sa formovať poškodené tkanivo a približne vám pomôže pohybovať sa a pohybovať sa. Muskuloskeletálny systém hrá dôležitú úlohu pri obnove pohybovej aktivity, takže je potrebné silové zaťaženie dolných končatín. Obzvlášť dôležité je trénovať štvorhlavé svaly stehennej kosti. Svalová atrofia sa vyvíja pri dlhodobej nehybnosti, ktorá sa dá oveľa ťažšie napraviť ako následky prasknutia..

Úplné zotavenie môže trvať dlhšie ako 2 mesiace. Na urýchlenie postupu lekári odporúčajú vzdať sa škodlivých návykov, vzdať sa alkoholu a fajčiť. Trávia veľa času na čerstvom vzduchu, napríklad chodia na nordic, postupne prechádzajú na atletiku. Spánok a správna výživa sú pri Move & Flexy dôležité. Pri všetkých pravidlách rehabilitácie je prognóza pomerne priaznivá a človek sa úplne vracia do normálneho života.

Leave a Reply